:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,515
Активни 413
Страници 6,080
За един ден 1,302,066
Седмицата

Гербери, лаптопи и рози

Димитър Денков
Много трогателно: на 15 септември, вярваме ли на циганите, продаващи цветя по пазарите, най се купували гербери в различни разцветки; преобладавали червените. Но и много истинско: повечето от българите, вярваме ли на винаги познаващите социологически агенции, запазвали доверието си към новите управляващи. Както правилно пише в. "Стандарт"(13.09.2009): "Причина за големия интерес към герберите е и фактът, че всички депутати от ГЕРБ, както и министрите от кабинета, са поканени в различни училища, за да открият учебната година. Майки се надявали да срещнат лично в школото на детето си дори премиера Бойко Борисов и да го закичат."

Ако управляващата партия вместо "Граждани за европейско развитие на България" се казваше "Ред, отговорност, закон и алтернатива", дечицата сигурно щяха да носят най-вече рози, нищо че туй цвете в червения си вариант краси емблемата на БСП. Така или иначе с китките за първия учебен ден народът сякаш се мазни на властта по същия начин, по който й се подлага журналистиката, вървяща винаги с победителите с предварителна благодарност за удовлетворяване на очакванията си изобщо, не само за работите в училище. Разбира се, грижите за последното никак не са малко: какво да се направело с дисциплината, как да ходели облечени и гримирани учениците, какви закуски да имало по лавките, как да се пазели от неразумни шофьори, щяла ли министърката на образованието да стане столична кметица и т.н. Ала и тия грижи не са кой знае какви при радващи лични примери. Ето, Бойко Борисов завършил със златен медал гимназията, макар и доста буен като "за дете на даскалица", както сам той каза, посочвайки мястото, където се биел в междучасията. Как да не се съгласи човек с Албена Бъчварова, че "в епохата "Борисов" се говори ясно, отчетливо, без евфемизми", т.е. "по-рязко, по-ясно, по борисовски" (вж. "Господарят на словесния пинг-понг", естествено, в "Труд" от 18.09.2009).

И ти става едно мило, родно и топло, както си му е редът за 15 септември. Само за по бира и козче в училищния двор, както пък си му е редът в едно демократично общество. Вярно, завършеше ли се с такъв купон откриването на учебната година в някоя по-стара демокрация, примерно в САЩ, поне половината даскало най-безчувствено щеше да бъде прибрано в полицията. А с глобите на грижливите родители пресметливо биха се допълвали делегираните бюджети. Това би било достойна задача за подкрепа на образователните усилия от други два стълба в правителството, Цветанов и Дянков, пренебрегнем ли факта, че доста деца не познават двамата си родители, пък и те - тях.



Но да не ходим толкова далеч в сравненията и предложенията



Малко по-чувствено, но също толкова пресметливо, е и ставащото в една съседна демокрация - елинската. Може би защото там след две седмици предстоят избори, откриването на учебната година бе придружено от подкупващото решение на премиера Костас Караманлис от 31 август т.г. Именно образователното министерство да даде ваучери по 450 евро на новите гимназисти, за да си купели лаптопи от специализирани магазини. Има-няма 120 000 парчета плюс още 10 000 за учителите. В компютрите да са основните учебни помагала, допълнителна литература, речници; на директорите се препоръчва да осигурят достъп до световната мрежа, по възможност безжичен, както и да се свържат с базите данни на национални и местни библиотеки. Средствата, горе-долу колкото масрафа за 30 км магистрали, са от европейски фондове. Те са разпределени от едно дясно правителство по почти чавесистки начин, срещу който дори нашенските официални левичари тутакси ще заиздигат убедителни доводи за неразумността на подобни вложения, било и само с оглед на политическия ефект от разглезването на подрастващите. Едно, че учениците у нас не са крайно нуждаещи се, особено пък от собствени компютри; второ, че такива дарове не увеличават доверието към правителството. В Гърция пак нещо протестирали и най-неблагодарно освирквали политиците си. Иначе учениците най-много се радвали на Юсеин Болт, присъстващ на откриването на учебната година в солунско училище. Покрай това всички конкуренти в изборите взели да обещават пари за спортни дейности, за строеж на още повече училищни стадиони и басейни. Пак с европейски пари. Нали си спомняте: "Масов спорт - здрав народ".



Сега нека не се завираме в историята, народопсихологията,



корупцията и теорията на даровете, а само да видим герберите и лаптопите като съвсем произволни символи на отношенията между народ и власт. Ефектът от жеста с цветята ще е мимолетен, както е мимолетна народната любов - доста бързо скапваща се стока по всички ширини. Този с лаптопите обаче ще е доста по-траен дори и затова, че от 120 000 калпазани поне половината ще имат средство, което ще ги отдалечи още повече от брането на маслини и портокали. Напълно предвидливо: на север от Промахон расте следващото поколение, част от което ще върши тая досадна работа и ще върви по отъпкания път на предишното. Като се върне у дома, за да си почине, ще цъка, че у нас картофите се внасят вече от Египет. Друга част ще ходи на почивка в Гърция. Тя пък ще цъка, че и при тамошните кражби на европейски средства все нещо стига до хората и не се увърта в обяснения за макрорамка на бюджета и инфраструктурни нужди. Третата, която обикновено си има лаптопи, купени въпреки всяко правителство, ще си ги вземе за следването в чужбина. Тя също ще цъка, но най-вече по форумите.

При тая съвсем произволна асоциация, следваща сравнението между цветя и лаптопи, става ясно защо ще си се въртим дълго около темата за малоумието, възпалена иначе от изящната оценка на министър Дянков за поръчания от президента икономически доклад, където прозират чертите както на розовото бъдеще, така и на някак срамежливо-розова партия.
147
6022
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
147
 Видими 
19 Септември 2009 01:02
Добре списвано.Чакам първият дето ще хвърли камъни в градината Денкова.Браво авторе.
19 Септември 2009 01:25
.
19 Септември 2009 01:37
.
19 Септември 2009 02:21
Димитър Денков го е написал много интересно, наистина. В никакъв случай не бива да изоставаме от Гърция и да берем само ние портокалите и маслините там. Лаптопи са необходими и за българските ученици, НЕ НИ ТРЯБВАТ ДА СИ ПОДАРЯВАМЕ ЦВЕТЯ В УЧИЛИЩЕ, а ни трябват компютри и е редно българските фирми да помогнат на някои училища....
19 Септември 2009 02:50
Денков за статията
19 Септември 2009 03:26
Димитър Денков
19 Септември 2009 06:07
За това става въпрос:
Господарят на словесния пинг-понг
Продуцентите на всевъзможните риалити формати, които текат у нас, трябва да са сериозно притеснени за хляба си тези дни. Причината - динамичното политическо общуване напоследък с елементи на скандал. Уж грандиозният сблъсък Сашка - Нешка бледнее пред диалози, в които премиерът подозира президента в завистливост, след като държавният глава преди това му е намекнал, че може би го смята за некомпетентен по енергийните въпроси. Какво е “корифей в категория “злодей” пред определението “малоумни” на финансовия министър за идеите в икономически доклад, подготвен за “Дондуков” 2. Работата стигна дотам, че Първанов се закани да се изяви като коментатор на днешния политически език.
Нормално е всяко управление да носи свой си стил на общуване. Вятърът на промяната довя с ГЕРБ и нов начин на говорене. Заедно с всичко друго и езикът се реформира.
По-рязко, по-ясно, по борисовски.
В епохата “Борисов” се говори ясно, отчетливо, без евфемизми, без маниерничене, леко неофициално, простонародно и емоционално (когато се налага), мачистки, твърдо и уверено. Това не е език на компромиса - въпреки че посланието днес може да е едно, а утре доста по-различно. То винаги към момента е еднозначно.
Това е говорене със срокове и граници. Последният пример - антикризисната програма на кабинета е от 82 точки и трябва да се случи за 9 месеца. Дори и без натрапващото се сравнение с бременност, идват асоциации с 800-те дни на царя.
Полезните табута?
Реформаторът премиер въведе и ограничения, забрани някои неполезни за министрите му думи - “ще”, “замразявам” и “спирам”. Табутата стреснаха непосветените, но проницателни анализатори разясниха, че това е новаторски вид позитивизъм. Сиреч чрез забраната на нещо, което обърква и не е добро, вливаш оптимизъм и добър дух в населението. А то определено е облекчено, че не трябва вече да гадае какво е казал премиерът му (както се случваше при Сакскобургготски и при Станишев).

Натиснете тук
19 Септември 2009 06:10
Още:
Ето някои особености на стила “Борисов”:
- “Разпоредил съм” е новият любим глагол на Генерала, а “аз” продължава да бъде любимото му местоимение.
- Обича да издава команди, да говори императивно - “нареждам”, “искам”, “да се изпълни” и оценки - “Ти си мъж, Орешарски!”
- Изразява се с прости изречения.
- Нерядко прибягва до умалителни - “думички”.
- Разчупва атмосферата с турцизми, жаргон - общо търси неформалния стил. Така бюджетът се оказва “опукан”, предишните управници са “синковци”.Ако трябва разказва и свои версии на приказки - за вещици, при които е “дошъл ловецът и ще им прекрати папкането”.
- Демонстрира гъвкавост - днес може да наругае някого, утре да го похвали.
- Има нужда от опонент (не враг, защото утре може вече да го харесва).
- Ако е възможно всичко - поне изговорено, трябва да се случи веднага, възможно най-бързо - “да се провери още в рамките на деня”, “защо не сега” и т. н.
Класният
Към министрите си Борисов речево подхожда покровителствено, малко като загрижен родител, малко като строг класен. Отправя упреци, поучава, изнервя се от “туткането” на администрацията...
От време на време им забранява разни неща. Но те го разбират и са всеотдайни. И все повече се изразяват правилно. “Както прецени премиерът”, казват, когато въпросът е неудобен, “ние сме екип” е друго важно внушение. Сред най-употребмите от министрите изрази са “назначил съм проверка”, “дадох срок”, “изпратих сигнала до прокуратурата”, “нужни са рестрикции”, “залагаме на прозрачността”. Всичко това се обобщава с една ключова дума - ревизия (според старата власт - реваншизъм).
Общото усещане е за приповдигнатост, динамика, революционно е даже някак си. А във времена на промени и езикът става по-твърд, изчиства се от ненужното….
“Вервайте ми!”

19 Септември 2009 08:33
Юруш на маслините, на портокалите, на лаптопите, а нашто грозде кой ке бере?!
19 Септември 2009 08:49
Колко много приказки: та гербери, та компютри, та компоти, та бира и ракия. Няма нужда от толкова усукване, Г-н Денков, само за да кажете, че не харесвате Бойко Борисов. Карайте по-директно, по Бойковски. Може да се поучите от премиера в това отношение.
19 Септември 2009 08:52
Това е въпрос на манталитет - у наше село идеи, мисъл, ноухау, нов поглед са неща, които нашто селяни знае, че не се яде и пие и като така - не си струва усилието. Следователно образованието е малко нещо изгъзица, пръв дълг на даскала е да е проповедник на висок морал и по съвместителство пъдар и бодигард на най-умното дете - нашто. 30-те милиона съответно не се делят на 80 хил за лаптопи, а на 300 за по мезонетец и джобни на детето в престижни колежи.
19 Септември 2009 09:43
Браво на автора за статията и на Иванкин за находката с руския сайт .Наистина е полезно да си спомним как гадните тоталитаристи ни юркаха по всевъзможни събрания в работно и след работно време да ни промиват мозъците с лекции срещу козните на световния империализъм .Хак ни е, че тогава сме дремели, а можехме да си спестим много от прелестите на "либералния модел", в който ни набутаха , както си дремехме, тарикатитте от т.нар."'политически елит".
19 Септември 2009 09:58
Само за по бира и козче в училищния двор, както пък си му е редът в едно демократично общество.

Па да не им придиряме. Щото напоследък водчицата и амфетките излизат на мода. Само училищното дворче си остава същото
19 Септември 2009 10:05
вдоль улиц стояли автоматы с газировкой и СТЕКЛЯННЫМИ стаканами, их никто не воровал
Този балшевик не знам в кой утопичен съветски град е бил! Може да е било в Естония.
В Масква стъклените стакани бяха в железни рамки завързани с ръждиви синджири за "автомата". Където ги нямаше, имаше тьоти да ти дават стакан срещу пари.
Пред кочинките за фанта имаше очереди...
19 Септември 2009 10:15
Утопия след утопия:
в ресторане укушаться и упиться за 10 руб можно было в дупль

Утопистът е забравил, че един миг преди отварянето на ресторана швейцарецът обръщаше табелката "МЕСТ НЕТ!" и крещеше в пияна забрава на всеки самозабравил се гражданин.
В ресторан "София" бяха турнали неонов надпис "МЕСТ НЕТ!"
Дадох на швейцареца фантастичната сума 100 рубли да ме пусне и да видя
че "слово "организованная преступность" еще тогда не придумали"
седяха си няколко неорганизованние бандити и официантшите ми крещяха в очите че "Мест нет!"
В гастиница Расия дадохме 20 условни адиници на малчиките и направо ни заведоха до масата. И там имаше неарганизованние, ама рестораните големи и пускаха срещу условни адиници. Добре че бяха неарганизованите бандити та видяхме какво сервират, щото лъжеха като цигани.
19 Септември 2009 10:30
Автомати със стъклени чаши през 60-те имаше и в София. Просъществуваха по-кратко от руските, но все пак издържаха няколко години.
19 Септември 2009 11:14
Oсвен автомати със стъклени чаши в България имаше заводи, болници, театри, електроцентрали, стадиони, достъпни за всеки курортни комплекси, училища и университети, безплатно образование, безплатно здравеопазване, практически нулева престъпност и социална сигурност. Тези неща също просъществуваха по кратко от руските.
19 Септември 2009 11:35
Я вижте какво хубаво нещо намерих в руски форум

Защо ще ходиш чак в руски форум, тези неща можеш да си ги четеш и в настоящия форум.
19 Септември 2009 12:08
Но най-вече имаше и има легион дудуци, дет за едната стъклена чаша си затваряха очите за собствената им и обкръжаващата ги мерзост и мизерия...Но слава Богу, дори да са още легион, все пак понамаляват. Не и в тоя форум де.
19 Септември 2009 12:12
полковник грубер,
извинявам се, че ще ви възразя(на бг е апострофирам), човека не е го усуквал, само за да каже че не му уйдисва бб, нещо друго ни пошепва, така му се стори на хамалина(не дълбай с длетото тънко...)
(почече мислещи в бг, повече милка ще се папа)
19 Септември 2009 12:30
лулчев,
не чета преди да напиша някоя глупотевина, ама за здравето не съм съгласен, щото хамалина при твоя соц е работил на нощно дежурство за 70 стотинки, а линейкаджиите си понаправиха виличките из балкана(тази нощ изкарах едно дежурство в тази германска клиника за някде 400 еуро):и следването ми не беше без да изтупа баща ми чувалчето
19 Септември 2009 12:43
Малко милост! Сравненията с Гърция и с другите държави от ЕС започват да се възприемат като жестокост. Все пак българинът си обича да се мазни. Спомнете си сините рози и мартеници в една друга епоха.
19 Септември 2009 12:54
Почнах..., не можах да свърша.
19 Септември 2009 14:06
Абсолютен миш-маш и вкиснала боза с привкус на носталгия по нещо безвъзвратно загубено, което би могло да бъде по-иначе, ако ...
Въпросче към Е6: Аз лично не видях нещо лошо в стила "Борисов", който описвате, като го сравнявам със стила "Станишев", който не подлежи на описание. Малко повече пояснения, ако обичате.
19 Септември 2009 15:15
Някои човечета поне 100 дни не изчакаха.
19 Септември 2009 17:26
Верно, рашков.
Не са само укори и съвети, което е окей, но и удари под кръста.

19 Септември 2009 18:31
.
19 Септември 2009 19:22
Ех, иванкин, иванкин...
То само ника ти да види човек и му ставаш ясен...
За какви неща мечтаеш само:

"Ала срещу това действаше чудесното съвременно лекарство - взятката. 3 рублички в ръката на чичкото - и си вътре в приятното заведение. С чудесната водка в кристално шише, с прекрасните рибни мезета и навитото русо маце. В Русия можеше да имаш абсолютно всичко, що ти дойдеше на ума, и то без никакво притеснение от властите."


И според теб, защо не продължи всичката тази хубост да съществува? Нали щеше да надживее Америка с хамбургерите, молчетата и наглите негри?
Нещо не се получи, май...
19 Септември 2009 20:36
.
19 Септември 2009 20:46
.
19 Септември 2009 21:22
Скука. Прекалено е сложно да вържа сезонът на хризантемите, които батковия вестник съзира на сергията пред циганите като гербери, със следващия иносказателен коментар на "наблюдателя". Но нека се множат коментарите, както е казал Херодот, ако няма противоположни мнения, от какво ще избираме най-доброто.
19 Септември 2009 21:25
И една добавка към първия - хвърлям камък в таз буренясала градина. Така не се пише, защото то не може да се чете
19 Септември 2009 21:26
Спорът социализъм-капитализъм напомня следния диалог:
- Младите са тъпи. Хубаво е човек да бъде стар и умен.
- Да, ама на дъртите не им става! Хубаво е човек да бъде млад и е.лив!
- Да, ама младите са тъпи, а старите - умни.
- Да, ама на старите им виси, а на младите - стърчи!
Според мен истината е по-простичка. Социализмът в комунистическия си вариант заслужава всички възможни отрицателни отзиви. По някое време обаче той възприе отделни елементи на социалдемокрацията. Повтарям - отделни. Именно тези елементи са причината за някои хубави неща, които се помнят и до днес.
Няма нищо срамно да признаем доброто, колкото и да е било скромно. Просто то е плод не на комунистическата система, а на известни отклонения от нея.
19 Септември 2009 21:53

Ами признайте го, де!
Що се гърчите?
19 Септември 2009 21:57
Шото е Сократ. "Колкото повече чета кво е написал, толкова повече разбирам, защо са го отровили".
Не съм го казал аз.
19 Септември 2009 22:04
...толкова повече разбирам, защо са го отровили...

Кой го е отровил?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Септември 2009 22:08
Сократ-майната
Според мен истината е по-простичка. Социализмът в комунистическия си вариант заслужава всички възможни отрицателни отзиви.
А сегашния капитализъм е много убав. Таз истина май е много по-проста, щото я виждаме наяве. Сократ е май е от тези дето още чакат светлото капиталистическо бъдеще.
19 Септември 2009 22:24
Удареното орле
Утопистът е забравил, че един миг преди отварянето на ресторана швейцарецът обръщаше табелката "МЕСТ НЕТ!" и крещеше в пияна забрава на всеки самозабравил се гражданин.

Става ясно, че всички хубости не могат да са едновремено. Тогава имаше много повече икономическо равенство, щом повечето хора имат възможности за нещо, то започва да липсва. Сега, огромна част от народонаселението няма пари - и не се тълпи в ресторантите. От друга страна за капитализма е характерно разрастването на услугите за сметка на производството. Това особено важи за исторически неразвитите страни като България. За тогава може да се каже, че на всеки беше осигурен един нормален скромен живот, работа, спокойствие сигурност, и евтино оптопление, транспорт, годишни курорти и т.н. Човешката природа, обаче е такава, че човек винаги му се иска повече, много, като Сократя и орлето са мислили, че като дойде капитализма и ще забогатее, е дойде - някои забогатяха, но колко са те. Голямата част от народонаселението се чуди как да свърже двата края.
19 Септември 2009 22:28
Бармалей, отровили са го "равните нему". Пише, че съдебното жури решило некъде 500 към 300 да го отровят.
19 Септември 2009 22:55
Що ми се струва, че е можел да избегне смъртта - ако е избрал изгнанието като Анаксагор?
P.S. Мисълта ми бе, че не са го отровили, а осъдили на смърт за "поругаване на боговете"...а отровата изпива доброволно в присъствието на своите приятели и ученици...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Септември 2009 23:03
Барми, това че са го отровили, не означава непременно, че е бил праф.
20 Септември 2009 00:13
Означава че са им се изчерпали другите аргументи.
20 Септември 2009 01:04
Йеп, Леко!
Няма да съм първият, дето ще хвърли камък, а ще бъда от поколението, част от което ще върши тая досадна работа и ще върви по отъпкания път на предишното.
Само дето смятам да мина по утъпкания път. А ти?!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Тежко, тежко! Вино дайте!
20 Септември 2009 01:18
Вече 20 години , Проблемът ни се събира в това , че ние тотално отхвърлихме и "грешките" на соца , за които говори Сократ-май . Но те и обективно остават в интелектуалното ни осмисляне на "промяната" , която осъществяваме . Така , ние живеем в диво противоречие , което автоматно криминализира и най-добрите ни намерения , да градим светло бъдеще в условията на "свободната инициатива" . Просто казано - да бъдеш ентусиазиран строител на капитализма , след като си отдал младините си в строителството на социализма , ти си просто за трепане , а в масов мащаб , просто връщаш назад Историята на своята Общност . По този въпрос , като дупета мълчим , без да спираме шумното търсене на обяснение за случващото се в общия ни живот . Баф такава "масова" , че и интелектуална практика . По-лесно ни е да се обиждаме на "граждани от първо поколение" , отколкото на "капиталисти от същото" . Вторите се оказват "исторически автентични" и обидния за тях резон /?/ , автоматно отпада . Пак Баф , само че по пейзаните-крадльовци от псевдокапиталистически тип , които "строят" демократичното ни Общество . Наистина , интересно ни е времето , в което живеем . Бъркана , да не кажа какво , че неудобството все още се лепи по козината ми ...


Редактирано от - beagle на 20/9/2009 г/ 15:42:06

20 Септември 2009 04:57
Напълно предвидливо: на север от Промахон расте следващото поколение, част от което ще върши тая досадна работа и ще върви по отъпкания път на предишното Ей на това му викат "по Византийски"
Няколко думи за тези "вечните оплаквачи на златните години".Направо да се чудиш за какво плачкат.
1. Безплатно образование. Ами СЕГА КАКВО Е??[/blue
2. Безплатна медицинска помощ [blue]Ами сега каква е? 25-30лв. на месец голям проблем ли е? Ама лекарствата са скъпи! Всичко, не само лекарствата поскъпна и то навсякъде.

3.Цените на градският транспорт са невъзможни. Е вярно няма билетче от 2ст. Но билета за метрото си е приемлив.Зa удобството да не говорим.
4.Едно време си пусках детето по цял ден навън да си играе, без никакво притеснение. А, още по-назад във времето хората са си оставяли децата в чужд град и при чужди хора за да научат занаят.

Това са само малка част от оплакванията и нормалните отговори.Стига сте се оплаквали драги ми червенушковчета, светът е това , което е.
20 Септември 2009 05:34
А па едно време какви домати имашееее....
А какви краставицииии
Да ! И къде се изгуби тоя човек ???
20 Септември 2009 05:45
Или едната баба: Едно време какви краставици имаше - ей таквиз!А сега ей такиванка.
Другата баба: А, то туй не е важно...Важното е да се обичате ...
20 Септември 2009 07:49
ivo kunchev
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1715
Скрий: Име, IP

Няколко думи за тези "вечните оплаквачи на златните години".Направо да се чудиш за какво плачкат.
1. Безплатно образование. Ами СЕГА КАКВО Е??
Да , безплатно е , но какъв процент от децата започваха да учат в първи клас и какъв е сега ? Можеше ли някой , дори и циганче да не отиде на училище и да не завърши основно образование и да не знае да чете и пише ?
И качеството на обучението същото ли е или по-добро , "благодарение на демокрацията" ? Кога родител или ученик би си позволил да заплашва или да бие учител преди ??
Кога преди учител ще влезе в час да си "изпее" урока и "отбие номера" и ще бърза да иде в тоалетната да пуши заедно с учениците ?
Какъв процент от децата са започвали и завършвали средно образование и какъв сега ? - Със сигурност преди са били повече !!!
Какъв % от учениците преди са опитвали дрога и са били наркомани и какъв сега ?
Можеше ли някой дори да си помисли , че ученичка ще прави стриптийз пред директорският кабинет , че ида се заснима ? А орален секс в класната стая пред останалите съученици ?
Да , имаме ВИШО образование - десетки институти и университети и във всеки 2-3 паралелки за МЕНИДЖЪРИ(управители) То няма кой и къде да работи , те ми правят "сульо и пульо" управител ! И излизат от иститута с диплома без да знаят какво ще управляват !
Верно , че и преди се произвеждаха инженери на поразия , ама като нямаше места за висш инженерно-технически персонал , ставаха висококвалифицирани работници ! През 1989г жена ми като инженер получаваше 200лв , аз като инженер-работник - 800лв !

2. Безплатна медицинска помощ Ами сега каква е? 25-30лв. на месец голям проблем ли е? Ама лекарствата са скъпи! Всичко, не само лекарствата поскъпна и то навсякъде.
Пак да питам , а качеството ? А отношението към болният ? Линейка да отказвала да вземе болен , по някаква причина( и да е умирал) ? Болен да не е приеман в болницата по някаква причина ( и да е умирал)?
За лекарствата - през седемдесетте години заболях тежко и ми изписваха от Швеция и Франция лекарства безплатно - без да съм син на някой от ЦК или Политбюро . Не си спомням да съм отишъл на аптеката и да ми кажат това лекарство го няма , да ви го доставят от чужбина( няколко пъти пращах на баща си лекарства след 1996г , тъй като нямало по аптеките !)

3.Цените на градският транспорт са невъзможни. Е вярно няма билетче от 2ст. Но билета за метрото си е приемлив.Зa удобството да не говорим.


4.Едно време си пусках детето по цял ден навън да си играе, без никакво притеснение. А, още по-назад във времето хората са си оставяли децата в чужд град и при чужди хора за да научат занаят.
А пусни сега детето си , не ми приказвай за преди Балканската война ! Пусни дъщеря си да се мота из София или из някой друг град по нощите , пък ела след това ми разправяй "приказки под върбовия храст" !
Това са само малка част от оплакванията и нормалните отговори.Стига сте се оплаквали драги ми червенушковчета, светът е това , което е.
Това твоето не са нормални отговори и светът не трябваше да бъде такъв , какъвто е сега , в България - ПОЧТИ НИКАКВА НАКАЗУЕМОСТ ЗА ТЕЖКИТЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ !



Редактирано от - Чок觧 на 20/9/2009 г/ 07:57:07

20 Септември 2009 08:12
Марксе,
Не рипай веднага, бе човек!
Истинската задача на прехода беше да се запази доброто и да се премахне лошото. Нарочно го казвам с прости думи, за да не задълбаваме в теории.
Но нито доброто беше запазено, нито лошото - премахнато.
Лично според мен най-лесното беше да тръгнем по социалдемократически път на развитие. Имахме си и масова подкрепа за хората на д-р Дертлиев. Но архитектите на прехода имаха преди всичко персонални, а не общонародни цели.
Те така те, и мдам, както обичат да казват някои форумци.
20 Септември 2009 08:31
Сократе тук като че ли съм напълно съгласен с теб. Там е работата, че ние едва ли можем да направим като западната социалдемокрация. За мен най-добрият модел е скандинавския, но дали той отговаря на южняшкия ни балкански манталитет. Сле 1989г. се издигнаха, обаче, някои крайни монетаристични и либерални идеи и сега виждаме резуклтата от тях. Обяви се, че държавата е лош стопанин, разрушаване на селското стопанство, пълна приватизация, сгрешени представи за съдебната система, образование, здравоопазване и т.н. Сега виждаме резултатите.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД