:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,939
Активни 771
Страници 16,504
За един ден 1,302,066
Аналогии

Всеки местен феодал има "бели петна" в миналото, но много светло бъдеще

Приликата с действителни лица и събития не е случайна
Разгръщам "Кратък политически речник", издаден през 1972 г. от издателство "Партиздат". Там попадам на думата "феодал" и чета: "Представител на господстващата класа във феодалното общество; едър поземлен собственик, който експлоатира зависимите от него крепостни селяни".

От години в България местният феодал държи



трите стълба на обществено мнение - попа, кмета и учителя



Той е близък приятел на кметското тяло - основен спонсор на политическата му кампания и първи съветник по финансовите въпроси на общината. Но това не е всичко, защото той отговаря и за човешките ресурси. Затова всеки чиновник в общината се назначава по негова заръка.

Той е църковен настоятел. Дарява и пари за църквата. Ето защо по време на празници неговото име се споменава заедно с имената на светците. През другото време пък миряните палят свещи за негово здраве.

Освен това местният феодал участва в училищното настоятелство, където обикновено е и председател. Той първи дава пари за смяната на старата дървена дограма или боядисване на футболното игрище в училищния двор. Директорът на училището пък се съветва с него кои деца да бъдат приети в елитната паралелка, където се обучават децата на приятелите на местния феодал.

В същото време той няма нужда от пиар, защото



всички местни медии са приятелски, а другите ги притежава



Затова вестниците пишат за него всеки ден (дори когато е на почивка се отделя малка дописка на страница "Хайлайф"). Да се напише нещо нелицеприятно за тази персона минава за проява на лош вкус. Затова мигновено срещу "клеветниците" се изпращат черни джипове и здрави бухалки. Така дипломатично се изглаждат отношенията. Ако пък местният телевизионен канал си позволи някаква дързост по него адрес - спира да излъчва в района "поради технически причини".

Обикновено с полицията няма проблем, тъй като местните служители на МВР охраняват на смени имението му. Трябва да се отбележи, че местният феодал никога не бие - той изпраща други да вършат това.

Обикновено местният феодал



е сред официалните лица на всички обществени прояви



в града. Понякога чете приветствено слово, но когато не произнася реч, всеки от ораторите на събитието споменава поне три пъти заслугите му в областта на благотворителността. Нерядко той е меценат на художници и занаятчии от местна величина.

Като почитател на изкуството имението на местния феодал е изрисувано в сюжети, заимствани от италианските майстори - таванът на хола е събрал мотиви от Сикстинската капела, над камината виси негов портрет, а в спалнята му стои репродукция от еротичния Ренесанс: "Габриела д'Естрес и една от сестрите й в банята".

Той задължително членува във фондация, в чието название присъства думата "деца". Посещава всички срещи на "братството на зидарите", където отдавна не се говори за нивелири, мистрии и шпакли, а за затворени комплекси и хотели по морето. Повечето от фирмите, които притежава, носят фамилията му или името на екзотичен плод или остров. Ловец е. Често дори е собственик на ловно имение. В свободното си време играе голф на някое от игрищата, които притежава. Те по правило са построени върху земи, получени чрез изгодни заменки.

Официалната биография на местния феодал е богата като самия него. В нередактираната й версия обаче нерядко изскачат бели петна, особено във времевия отрязък по натрупването на "първия милион". Той обаче е чел историята за "Рокфелер и ябълката" и пламенно разказва как в зората на демокрацията продал стария си автомобил и с парите захванал бизнес със скрап. Местният феодал



обича да говори за себе си като за self made



- той е постигнал всичко сам в живота. Въпреки че често самият той или родата му са имали агентурни имена от флората или литературния пантеон. Но той не обича да говори за миналото и затова думите му винаги обрисуват бъдещето. А то върви с определението "светло".

Най-често местният феодал говори за "светлото бъдеще" пред своите служители, които обикновено наброяват почти цялата работна сила в града. Като основен работодател той определя средната заплата за района. "Владетелят" на Макиавели е любимата му книга, нищо, че не я е чел.

Според неговите разбирания държавата го репресира, защото го задължава да плаща данъци. Затова той



дава, колкото да не се разбере, че крие



Не му пречи обаче да печели всички държавни поръчки в района или да преразпределя общински пари за обществени нужди. Така общността започва да вярва, че единствен той се грижи за децата, бедните, болните. Постепенно се налага като техен закрилник, нищо, че благотворителства с техните пари.

Местният феодал е отличник по усвояване на еврофондовете, като понякога парите не отиват по предназначение. Но това няма значение, защото у местния феодал винаги има рационално действие - той ще прибере една част от средствата в личната сметка, с друга ще прокара система за капково напояване за ливадата на феодалното си имение (ако кандидатства по САПАРД), а трета ще дари за позлатяване на едно от кубетата на местната църква. Та да палят миряните свещи за негово здраве и да благославят делата му.
45
3748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
19 Септември 2009 00:55
Всеки местен феодал има "бели петна" в миналото, но много светло бъдеще
За белите петна може да се съглася, но за " светлото бъдеще " не съм съгласна. На Господ в работите да не се бъркаме!
19 Септември 2009 01:13
за автора http://www.investor.bg/?cat=107&id=58859
19 Септември 2009 08:48
Книгата на Макиавели не е "владетелят" а "Принцът".
19 Септември 2009 09:10
Систова не ставай смешна с преводаческите си неспособности..."Принчипе", било принц видите ли има ли такава българска дума?, а и как си обясняваш що туй принц само царски син от приказките ли ?!, но т, ва не е важното, статията е добра като реализъм, и к, во от това, трябва ни друго...държава, която не търпи подобни феодали?!
19 Септември 2009 10:18
Въпреки че често самият той или родата му са имали агентурни имена от [/quote]


Кой знай защо СТИ СЪ УБЪРКАЛИ , или нас искате да объркате, амЪ сте умешали /умишлено/ местният феодал с НАЗНАЧЕНИЯТ КАПИТАЛИСТ.
Накратко първата част от статията е „ТОПЛО” , втората Е МИНУС.
А сте го омешали за да скриете феодалът зад „капиталистът”
Назначеният капиталист може да го гръмнат, фалират, РАКират и т.н. прелести, каквито на феодалът не могат/или почти не могат/ да му се случат, СЕГАшни другаре!
19 Септември 2009 12:33
Това е сегашната система на обществото в България. Тя е уникална. Официално се нарича "демокрация и свободна пазарна икономика", а неофициално може да бъде определена като феодален капитализъм или като капиталистически феодализъм.
19 Септември 2009 12:57
"Хайде СЕГА-деца, кажете със свои думи - какво е искал да каже Авторът?"
19 Септември 2009 13:04

Той е църковен настоятел. Дарява и пари за църквата. Ето защо по време на празници неговото име се споменава заедно с имената на светците.
...
трета ще дари за позлатяване на едно от кубетата на местната църква. Та да палят миряните свещи за негово здраве и да благославят делата му.


Мдааа... Изглежда старият опиум - религията, още не се е предала съвсем на новия опиум - спорта.

Което ме навежда на мисълта, че г-н Илия Вълков е пропуснал ролята на местния феодал в спонсорирането на местния футболен отбор.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
19 Септември 2009 13:56
Всеки местен феодал има "бели петна" в миналото, но много светло бъдеще
Не бих казал.
Първо не са феодали, а са куманизи.
Куманизите освен да краднат друго не могат.
Та за какво "бъдеще" става дума?
19 Септември 2009 17:36
Куманизите = феодалите си имат КРАЛСТВО !
КуманизЪмът е измислен в кралството за да не може да се получи справедливо и благоденстващо общество, за което понастоящем следят туземните местни феодали
19 Септември 2009 17:43
Интересна статия.
Само не разбрах защо е писана...
19 Септември 2009 18:17
Може би да напомни на феодалите - "Човек и добре да живее, умира..."!
20 Септември 2009 00:10
Милият автор е приложил терминологично клише . У нас няма "феодали" , тъй като те нямат нищо общо със светлото капиталистическо бъдеще на страната . България днес , е територия от карибски тип от времето на 18-ти век . Като такава , тя принадлежи на ЛАТИФУНДИСТИТЕ - първите субекти на капиталистически производствени отношения и държавност , в условията на късния феодализъм . Другото в общия ни живот е , само "паркетна демокрация" а ла Гиньо Ганевщина , вместо реална система на демократично общуване , според длъжността ни пред историческото време , в което биваме . Какво да се прави - съдба ...



Редактирано от - beagle на 20/9/2009 г/ 00:21:57

20 Септември 2009 01:32
Sistova1
[Златен]
19.9.2009 г. 08:48:21 Книгата на Макиавели не е "владетелят" а "Принцът".
Да , " Принцът" е. Но това е терминът на Макиавели за владетел , монарх.
20 Септември 2009 06:28
Статията е хубаво написана , но след като я прочетеш ще те е страх и срам да направиш дарение за деца - ще те помислят или за педофил , или за феодал , но никога за нормален човек !
20 Септември 2009 09:11
VOCI,
Кажи това на онзи автор-milcho.
20 Септември 2009 15:49
Не виждам за какво спорите.
Ако е за заглавието на "Принцът" - въпросът не е принципно важен.
Получи се игра на думи.
Каламбур.
20 Септември 2009 17:10
А няма ли резон , Владетелят да се схваща в превода , като Принципат . Все пак , възгледите на Макиавели са своеобразна "транскрипция" на политическата система и управленска практика на Рим , век-два преди Христос и отнесена към нейната действителност през късното Средновековие . Ако няма съществени възражения , чини се , тази подтема и сама отпада , при все натрапващия се "перфекционизъм" у някой от Фор-умниците . Споделям това , за мир поне по дребните въпроси ...

20 Септември 2009 20:26
Точно така си е, както го прочетох.
Това е пост"комунистическата" ни реалност. Историята се пообрка малко, защото според теорията след зрелия социализъм трябваше да настъпи конунизъмо, но практиката се оказа друго нещо.
След Ч5 години социалистически въздох за партийните и комсомолските секретари настъпи "комунизъма", а за останалите си остана феодалният строй, но модерен такъв. Наричат го "демокрация" за по-големо благозвучие.
Ако се тегли накрая чертата - може да се рече, че не само никой не е спечелил, а че всички са загубили (ако, че има дебили, които още не го осъзнават :-).
Така, че и тази "демокрация" се оказа едно недоношче и нямаше как да не е, като се видят (при)носителите й. За светлото бъдеще - не знам... май ще бъде отложено, но този път за всички...
Да не забравя да река, докато имам все още тази възможност :-), че Местните феодали имат "бели петна" не само в миналото, а и в много други области, но това е споменато вече по-горе...
20 Септември 2009 20:55
...Може би да напомни на феодалите - "Човек и добре да живее, умира..."!

И нищо не взема със себе си

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Септември 2009 21:13
Много добре написан материал - изключително точен и крайно актуален. Точно поради това е и много значим.

Навремето Торстен Веблен беше написал фундаменталния си труд
Теория за класата със свободно време: икономически анализ на институциите
(Theory of the laisure class). Някои преводи на заглавието са :
Теория за фините хора
. Та там Веблен, когото считали като един вид Карл Маркс за САЩ (друг е въпросът, дали това е коректна оценка!), обяснява как и защо се институционализира господстващата класа в едно общество. Накратко (бърз превод на първите изречения от увода на книгата му):
Институцията на класата със свободно време може да бъде открита в най-добре развита форма при варварските култури в по-напреднала фаза; като например във феодална Европа или феодална Япония. В такива общности разликата между класите може да се види твърде ясно.; и характерната особеност с най-шокираща икономическа значимост при тези класови различия е поддържаното различие в характерните занимания между различните класи. Горните класи са традиционно освободени или изключени от производствени занимания и са заделени за определени дейности, които имат определена степен на почест. Главното измежду тези почтени занимания във всяка феодална общност е военното дело; а обикновено свещенническата служба следва след военното дело. Ако варварското общество не е особено военолюбиво, свещенническата служба може да е на предно място, следвана о тази на военното дело.

На Веблен се гледа като на един от тейковците на институционализма в икономиката. Подходът му е еволюционен и в днешно време се тачи доста от социоикономическото направление (в България би трябвало да има чептър на международното общество за развитие на социоикономиката).
Но е интерсна релацията към/с Маркс. След като Карл прочел книгата на Франсоа Берние
Пътешествия из империята на Могулите: 1656-1668 н.е.
, той започнал да си размишлява за социално-икономическите форми, които предшествали капиталистическия начин на производство. Тези текстове бяха преведени у нас през 1980те години, но не са видели май бял свят да руски през ерата на СССР. Та там Маркс констатира че господстващата класа на капитала не единствената с начина си на производство. Има и азиатски начин на производство, където земята е собственост на един феодал и всъщност частна собственост няма. И този начин на производсво също поддържа социоикономически една държава и една господстваща класа и май че не се отличвал особено от европейския капитализъм - щото пак ставало присвояване да принадена стойност, но през общността като цяло.
Както и да е, важното и лошото за България е, че тя затъна - при напъните да стане модерна пазарна икономика с демократична политическа система и либерално общество - между класата на Веблен и азиатския начин на производство на Маркс.
Затова давам такава висока оценка на материала!
Като допълнени е хубаво да се види и филма на Фронтал21
Крепостта-убежище Лихтенщайн
за това как и през 2009 г. съвременните феодали (в т.ч. и нашенските) си перат парите в центъра на Европа - Натиснете тук .
Копие от книгата на Веблен на английски може да се намери в интернет без проблем - ако някои счита, че е хубаво да има превод и на български, не ка се обади.
21 Септември 2009 12:09
И ние си имаме такъв феодал, но нещо липсва, когато не му изнася. Натиснете тук
21 Септември 2009 12:33
Beagle,
този въпрос за "принцът" се изучава в юридически факлтет по дисциплината "Политически и правни учения". Там учатат, че книгата е педназначена като напътствия на римски принц, владетел на една област, как да стане крал на цяла Италия и прочее и прочее.
21 Септември 2009 19:59
"Да се напише нещо нелицеприятно за тази персона минава за проява на лош вкус. Затова мигновено срещу "клеветниците" се изпращат черни джипове и здрави бухалки. Така дипломатично се изглаждат отношенията. Ако..."
.
Цензурата
(Христо Смирненски)
Изпълнена с симпатия
към нашия печат,
над всяка свестна статия
тя маха жълт плакат:
"Молчать! Не рассуждать!"
.
Газети изпокъсани
извиват мършав врат,
споглеждат се навъсени
и чуват изотзад:
"Молчать! Не рассуждать!"
.
Започнеш, с извинение,
за кражби, за разврат
и свършиш с обявление
за дини, зарзават -
"Молчать! Не рассуждать!"
.
Напишеш ли за времето,
за прашния ни град -
проблеснат пак калемите
и чуеш вик познат:
"Молчать! Не рассуждат!"
...
21 Септември 2009 20:36
Уважаеми другарки и другари!
Чудя се вече няколко дни защо коментирате статията, която не се отнася за България. Тя по-скоро е лош превод на книгата за руските олигарси. В България олигарси няма. Ако се разтърсите из някой речник, лесно ще откриете какво точно ознава думата ОЛИГАРХИЯ - Олигархията е форма на управление, при която властта е съсредоточена в ръцете на малка група от обществото. Тази власт може да бъде основана на знатност, богатство, заемането на конкретни политически постове и др. Много прилича на нашите известни лица, но тук обикновенно бързо ги самоубиват (наистина много светло бъдеще). В Русия олигарсите управляваха по времето на Елцин. Сега е друго - сега управлява Путин, разбирайте КГБ. Нашите "богаташи" са въшльовци в сравнение с техните. За кави мести феодали тогава става дума? Какво управлява Иван Костов или Симеон Сакс-Кобурготски. те даже "именията" си не управляват. Те само управляват нашите пари, но не могат да се възползват от тях, даже и от лихвите. Който се забрави и започне да се ползва, бързо се самоубива. Припомнете си Илия Павлов, Кюлев, и другите знайни и незнайни новоизлюпени бизнесмени.
Но ако искате да си губите времето разтегляйки лафове за запълване на времето - моля това може.
21 Септември 2009 21:22
"Чудя се вече няколко дни защо коментирате статията, .."...
ами просто се чудехме какво да правиме докато дойдеш за да прокоментираме твойто мнение... и вместо само да люпиме семки посмяхме и да се обадиме...
Простете ни... Моля!
+ това ние си хортувахме не за олигарси, а за местните феодали, някои дори се докоснаха до Макиавели, но не ни е известно той да е бил олигарх, тъй като както отбелязвате другарю Брежнев, той едва ли е знаел руски...
21 Септември 2009 21:34
Другарю Един!

Не знаех, че България се развива във феодализма. Явно действително има грешка. Всички в Еропата развиват демокрация, но ние сме винаги Едни гърди напред - развиваме феодализма. Приятелю, ако си се задълбочил в четенето на Макиавели, може би си пропуснал, че прескочихме феодализма. Комунистическия Феодализъм имам впредвид. Не е нужно да знаеш руски, за да разбереш това.
Това, което намеква статията се случва в Русия. Но не е задължително да знаеш това. Коментирайки нещо което не разбираш, не те прави по-интелигентен.
Have a nice life.
21 Септември 2009 21:48
Това, че се случва в Русия означава ли, че не може да се случва и в България? Все пак българските феодали винаги са гледали от по-големите си братя.
Още веднъж ви моля за извинение, че се осмелих да напиша нещо в този така свободен, инак, форум.
Бъдете милостиви към последния ми останал жив ник тука

Като по-неинтелигентен искам да ви попитам, другарю Брежнев - трябва ли да вярвам сляпо на вашите голи приказки, само защото сте един голям интелект, което си е безспорно
21 Септември 2009 21:55
Другарю Един
Може би пропускам нещо. Може ли да ми изброите поне 3-ма Български феодали от новото време? Благодаря предварително.
21 Септември 2009 22:00
Пропускате преди всичко да четете внимателно. Не бях писал, че Аз чета Макиaвели, а че: "някои дори се докоснаха до Макиавели, .." и така нататък.
Инак, ето:
Бих спменал като начало Доган и "царя", но те не са българи.
Ковачки + братя Галеви = трима.

21 Септември 2009 22:01
Мога да ти добавя и оная свинкя от тото-то, дето е собственик на един куп вестници.
21 Септември 2009 22:09
феодалите в статията - управляват. Кой от тези тримата се е включил в управлението? Ако действително са толкова богати и властни защо тогава си стоят в България, а не отидат да си харчат богатсвото по европата, както Новите руснаци сега?Царя беше премиер, но не той управляваше.
не се връщай много назад, спомни си изборната платформа на нашето момче - Бойко Борисов - спиране на строежа на АЕЦ Белене, замразяване на АЕЦ Козлодуй. А какво говори сега? Изграждане на АЕЦ Белене заедно с руските другари, изграждане дори на 7-ми блок в АЕЦ Козлодуй.
Това ли е феодал? Да чака някой да му каже какво да прави?
Какъв феодал е Ковачки, след като му търсят 18 милиона лв. данъци?!Или пък братя Галеви? - те поне правят нещо за хората от Дупница. Не се базирай само, че някой споменал Макиавели - попрочети малко. Или и ти си като чукчата - "чукча не читател, чукча - писател.
21 Септември 2009 22:17
Е, не може да се отрече, че не се опитаха да влезнат в управлението, другарю Брежнев. Другара Ковачки дори си скова партийка и работниците му бяха задължавани да гласуват за нея (него). Галевите също се бяха кандидатирали, неспа? Това, че не влязоха в парламенто може да го отдадеме единствено на повишената гражданска активност при гласуването, както мъдро отбеляза другара Станишев.
.
Ми правят горките мъченици, разбира се... за "народа" душа дават, нали това го пише и в статията.
Колкото до чукча - ми ти откъде си сигурен, че не съм чукча?
21 Септември 2009 22:20
"Какъв феодал е Ковачки, след като му търсят 18 милиона лв. данъци?!Или пък братя Галеви? - те поне правят нещо за хората от Дупница."
Ето ти и отговор от статията, (нама да си троша личната клавиатура напразно, я) :
"Според неговите разбирания държавата го репресира, защото го задължава да плаща данъци. Затова той
дава, колкото да не се разбере, че крие
Не му пречи обаче да печели всички държавни поръчки в района или да преразпределя общински пари за обществени нужди. Така общността започва да вярва, че единствен той се грижи за децата, бедните, болните. Постепенно се налага като техен закрилник, нищо, че благотворителства с техните пари. "
21 Септември 2009 22:41
Не желая да ти отварям очите другарю Един. Ти сам ще се убедиш в нещата за които пиша. Само ти трябва време. Е ако не сега, то в следващия живот.
See you in the next life, if you are there.
21 Септември 2009 22:47
Надявам се да достигнеш до там, другарю Брежнев.
Просто защото вие накъдето отивате, Аз от там се връщам.
Инак, беше ми приятно да ме убедите във вижданията си със сладкодумието си, както и да ме учудите с интелекта си.
Вие сте винаги прав, дори и да съгрешите, неспа?
.
Това, последното на руски ли е? Че не можах да го прочета.

P.s. Само за протокола :-)
:
Истинският Брежнев го няма "там"/"тук".

Редактирано от - Един на 21/9/2009 г/ 22:49:59

21 Септември 2009 23:14
Може би защото се връщаш от отвъдното много неща не са ти ясни. Научил си една френска дума и мислиш, че ще ме впечатлиш. Е добре, впечатлен съм. Доволен ли си сега?
21 Септември 2009 23:17
Извинявай, забравих. Онова последното от по-предното е на Брунейски, но много стар диалект. не е нужно да го разбереш.
21 Септември 2009 23:18
Ами ти заговори пръв за отвъдното, или вече забрави? знам още една -две френски думи - пре-достатъчно за един чукча, неспа? И от какво да има да съм доволен, или недоволен?
21 Септември 2009 23:21
Я и аз да се намеся, като стана дума за френски:‌ Жу на тем плю
Натиснете тук

Редактирано от - morehappyman на 21/9/2009 г/ 23:22:51

21 Септември 2009 23:25
Има ли значение, кой е заговорил за отвъдното пръв, ти сам каза, че се връщаш оттам.
Имаш ли мейл, където може да обсъждаме такива въпроси, които са извън субекта на статията. Губим времето на другите форумци.
21 Септември 2009 23:26
ем отдавна и непрекъснато
21 Септември 2009 23:28
... се ест лbо крокодил...
21 Септември 2009 23:31
Много се извинявам другари форумци, че загубих времето Ви да разменяме реплики с Един другар.
21 Септември 2009 23:34
И на мене трябва да се извиниш, задето ми загуби времето че писах като един чукча тука... Пък инак-кой имал време бол - чел

Донмихеле, здрасти. :-)
Това с крокодила... имаше една такава песен на Т.Колев
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД