:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,688
Активни 762
Страници 16,253
За един ден 1,302,066
Интервю

Важно е усещането за криза, а не реалната криза

Не високата, а булевардната ни литература е слабичка, твърди критикът Йордан Ефтимов
Йордан Ефтимов
----

Литературният изследовател, преподавател и писател Йордан Ефтимов е роден през 1971 г. в Разград. Завършил е българска филология в СУ. Автор е на помагала по литература за средното училище ("Антична литература" и "Модернизъм") и литературоведски монографии. Редактор в "Литературен вестник" от 1993 г. От десет години е и преподавател в Нов български университет.

-----

- Г-н Ефтимов, има ли интерес към съвременната литература при тиражи, за които 1000 бройки се смятат едва ли не огромни? С носталгия ли ще си спомняме времето, когато книги излизаха в 100 000, 80 000?

- Чакайте, чакайте! Кога са били сто хиляди? От този мит ми писна. Не само защото е теоретично неверен - излиза, че социалистическият българин се е скъсвал да чете, а и заради елементарните справки. Има няколко автори с големи тиражи тогава, но само Богомил Райнов редовно е бил издаван в тираж над 50 хиляди. Радичков е в 20-30 хиляди. "Диви разкази" на Хайтов първоначално е в 20 хиляди и едва седмото издание удря 80 хиляди. А "Корените" на Васил Попов и в трите си издания не минава десет!

- Не опират ли обаче днешните тиражи до качествата?

- Не ме карайте да се смея. Ще ви върна към една от най-ясно формулираните идеи - тя е от XIX век и принадлежи на Маркс. Той казва, че всяка стока има потребителска и разменна стойност. Потребителската се определя от полезността на стоката, а разменната представлява отношение от потребителската стойност на една стока към потребителската стойност на друга. Цената пък се формира, след като в играта влезе и принадената стойност, или най-общо - печалбата. През социализма, на първо място, за да имате добри тиражи и редовно участие в медиите, се е искало да сте идеологически приемлив, с "правилен" произход, да сте член на Партията, по-възможност на ЦК, да сте от родното село на някой функционер, да сте баджанаци, да ходите на лов... Едва след всичко това - да сте добър разказвач. Добър за какво? Не съществува чиста технологическа способност, всяко умение има своите етически измерения. Преди високи са тиражите на члена на ЦК и идеологически сатрап Богомил Райнов, който при това пише иронично и се забавлява с клишетата на масовата култура, сега високи са тиражите на сензационните книги на Христо Калчев и Георги Стоев. Тиражите са напълно сравними по абсолютна величина, само дето при централизираното разпределение през социализма реалната продажба на Райнов е била много по-малка - романите му са отивали директно в библиотеките на поделенията, заводите и читалищата.

- Вече пазарът определя литературните стойности, така ли излиза?

- Ами! Пазарът не е един. Имате книжарници в университетите, в моловете, на входа на големите галерии - и имате книги, продавани по будките. Да не мислите, че книгите там са едни и същи? Книжарница "Нисим" едва склони преди няколко години да продава булевардния Дан Браун, книжарници "Хеликон" пък, въпреки че концепцията им е да продават всички възможни жанрове, на няколко пъти решаваха казуса дали да не откажат да продават книги по етични съображения. Така беше с автобиографията на Азис, също с "Моята борба"...

Ако под "литературни стойности" обаче разбирате популярността на писателите и книгите им, нека признаем, че ключовият фактор са медиите, усилията на издателите и разпространителите и на самия автор, нарастващото значение на литературните награди. Къде тук виждате чисто качество? Но ако говорим за идола на пазара - да, има го. Дори Георги Господинов понякога с гордост споменава, че има относително добри тиражи. А Емил Андреев се тупаше в гърдите, че "Стъклената река" е минала 10 000, което не е изключено.

- Тогава какво е отношението между тиражите и качеството?

- Забавно ми стана, когато научих, че телевизионната водеща на предаване за възрастни домакини Меглена Ангелова е решила да стартира с десет хиляди при автобиографичния си "роман" миналата година. Ако наистина ги е отпечатала, сега вероятно си пали камината с тях. Литературната репутация и тиражите са зависими от много неща. Например сюрреалистичното събитие на това лято е началният тираж на новия Дан Браун - "Изгубеният символ" се отпечатва в 6 милиона и половина екземпляра. Световен рекорд за начален тираж. А знаете ли кой е българският рекорд по бързи продажби в книжарница? "Хари Потър и Нечистокръвният принц", от която за един ден, по-точно нощ, се продадоха над 600 бройки само в "Хеликон". Това са касовите заглавия и в Щатите, и у нас.

- Но, гонейки пазарния успех, не залитат ли българските писатели към подражанието? Имам предвид най-вече американски романи.

- Не. Тази година в няколко романа на талантливи млади автори има влияние на филмови антиутопии. Но ако говорим за литературни влияния, Пелевин е далеч по-значим за нашата белетристика, отколкото Филип Рот или Дон ДеЛило. Вие сигурно имате предвид обаче Дан Браун и българските му епигони. Че това не е литература! Качествен пълпфикшън и толкова. Не само аз, но и много от колегите ми, занимаващи се с оперативна критика - Владимир Трендафилов, Николай Аретов, Милена Кирова, Митко Новков - сме заставали зад тезата, че българската словесност е особено слаба в ниските етажи. Не се появяват достатъчно ефективни български заместители на преводните кримки, любовните романи, фентъзитата... Не високата - булевардната ни литература е слабичка!

- В статия за "Сега" Елена Кодинова преди година писа, че младите автори подражават на Буковски.

- Един-двама. Манията по Буковски е силно преувеличена.

- Съгласявате ли се с едно такова определение, че нищо съществено не е публикувано в последните 20 години като литература?

- Не, разбира се. Ще ви помоля да изброите наум "съществените" творби, издадени през 70-те или 80-те години на миналия век. А "съществените" творби на 50-те години? Защото от създаденото през 80-те години на хората им се припомнят само "Хайка за вълци" и "Балада за Георг Хених". Да сте чули скоро за "Входът към пустинята" и "Екзитус" на Златомир Златанов - двете най-силни повести на десетилетието?

От издаденото след 1989 г. най-шумно медийно отражение имат "Естествен роман" на Георги Господинов и "Мисия Лондон" на Алек Попов. Така че масовият човек разпознава всяко десетилетие с две-три книги. За мен голямата литература на 90-те обаче са преди всичко "Ций Кук" на Пасков, "Нови степени на свобода" на Александър Андреев, "Квой туй дето му викате любов" на Атанас Славов, "Неведоми пътища" на Красимир Крумов. Искате емигрантски роман - ето ви "Нощите на Трентън" на Славов. Искате за генезиса на мутрите - ето ви "Японецът и потокът" на Златомир Златанов. Забележете, не споменавам нито едно име на талантливите млади автори - а те са повече от всякога, повярвайте. Макар че все пак ще спомена - тази година излезе дебютната книга на Васил Георгиев "Будистки плаж" и това е наистина събитие.

- Колкото повече намаляват стойностните писания, толкова повече се увеличават литературните награди. Не е ли това парадокс? Има ли нужда българската литература от такова "изкуствено дишане"?

- Не мисля, че литературните награди у нас са много. В сравнение с Франция сме много назад. Там има пет национални награди за роман, които медиите следят отблизо. Тук се говори само за две - и то спорадично. В Германия пък всеки голям град има добре подплатена награда, включваща не само еднократна сума, но и стипендия, обикновено едногодишна, както и ангажимент с поредица от четения. Наградите ни не са много, но са твърде малко обсъждани.

- Ако се върнем малко назад, ще видим, че поне в родната литература при криза в обществото са се появявали най-добрите произведения. Днес не е така. Вашето обяснение?

- Това е тема за истински дебат. Бих го водил, ако имам аргументирани опоненти. Сега само бих казал, че усещането за криза е важно, не реалната криза. А един автор може да живее с такова усещане при различни реални условия.

- Пример за подражание ли е българската литературна класика? Сещам се, че големите романи, пък и поезия, са минали през отрицание и обвинения в някакви "-изми" - "Иван Кондарев", "Тютюн", "На острова на блажените" и много други. Днес като че ли, колкото по-голям е скандалът, уж толкова е по-стойностно произведението.

- Ако имате предвид класиката да е мерило за новите творци, да. Но не и модел за подражание. Езикът се е променил, декорът - също. Променили са се и въпросите, вълнуващи обществото. Обвиненията в епигонство са чести и преди, и сега. Скандалът е реклама и в началото на XX век, и в началото на XXI век. Социологически погледнато, нещата не са се променили кой знае колко. А ако сравним вайканията на д-р Кръстев с тези на сегашните критици - че те сякаш са си плюли в устата...
177
3702
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
177
 Видими 
19 Септември 2009 00:57
Търсенето определя и тиража. Та докато четях статята, се сетих как на времето за да си купиш “Цар плъх“ или “Шогун“, трябваше да предадеш незнам колко си килограма хартия на вторични суровини. Не помня годината, а и няма как да проверя кога са издадени, но помня голямото събиране на хартия.
19 Септември 2009 06:56
И защо сме наказани днес?
Едно комплексирано снобарче да ни поучава как сме живели и как не сме харесвали това, което ни е допадало?
Писател? Коя книга е написал? И е ЧЕТЕНАот повече от двама души /ако е женен/?
Да напомня анекдота за посещението на група писатели в едно село. Как дядо някакъв пита единия какъв е. "Писател". "Как се казваш?" - "Ами Иванов"...Дядото се замислил - "Вазов съм чел. Йовков също, Ботев, Захари Стоянов...Ама Иванов..." И отсякъл - "Няма такъв писател".
Това и по повод на "великите писатели", слагани като контратеза на миналото - Калчев, Стоев, Златомир Златанов, Георги Господинов. Дори
Да сте чули скоро за "Входът към пустинята" и "Екзитус" на Златомир Златанов - двете най-силни повести на десетилетието?


Абе, то хубаво човек да има собствено мнение, ама когато се опитва да го налага - отхвърляйки фактите? Нали говори за бизнес литература? Колко книги на тоя Златанов са продадени?
Отделно стоят проблемите с демагогията и манипулация, на които са подлагани четящите тук.
Преди високи са тиражите на члена на ЦК и идеологически сатрап Богомил Райнов, който при това пише иронично и се забавлява с клишетата на масовата култура, сега високи са тиражите на сензационните книги на Христо Калчев и Георги Стоев.

Уравни ги! Умелият майстор и епигон на Чандлър с булевардни псевдоразказвачи! И хората си купували романите за Емил Боев, защото авторът е в ЦК?
Отделна е темата за тиражите. Водещият не се е подготвил, та дава възможност за нови лъжи. Да, 100 000 тираж не срещнах. Ботев - 60 000 /събрани, не "Библиотека за ученика"/, Йовков 40 000, Достоевски 15 000...А съвременните тогава Гуляшки /Авакум/ - 15 000, Борис Крумов - 8 000, а модерните последни романи на Вежинов, а Ивайло Петров /намерете "14 целувки" сега, а?/, а ...
Отделно грижата на държавата българската класическа литература да стигне до младите. "Библиотека за ученика". Паисий - 130 108!!!
Така че и класическата, и съвременната тогава литература се търсеха. Много! В зависимост от интересите и нивото на читателя, разбира се.
Отделно да спомена за злобата на човечето към читалищата. Спомняте си за тетрадките със записване на чакащите, нали? Нещо не съм забелязал днес в остатъчните читалища тетрадки за Георги Господинов, примерно.
И накрая - огромното самочувствие след толкова издрънкани лъжи и глупости:
А ако сравним вайканията на д-р Кръстев с тези на сегашните критици - че те сякаш са си плюли в устата...

и
Не само аз, но и много от колегите ми, занимаващи се с оперативна критика - Владимир Трендафилов, Николай Аретов, Милена Кирова, Митко Новков - сме заставали зад тезата,

Доктор Кръстев се ВАЙКА, тия имат ТЕЗА.

Ами намерил си ниша - добре, съществувай. Ама защо затрупва с мишини навсякъде?
19 Септември 2009 08:49
Мисля си "професията" писател стана икономически непривлекателна и малко престижна, я вижте колко сме тука писателите, къде по престижно, че и доходно e да си водещ, сценарист, дори осветител в някое западно сурогатче, от типа на шоуто на Слави, Сървайвър, стани милионер, Азис и те це ра...!
19 Септември 2009 09:09
Колко ли спечели авторът и издателят на АВТОБИОГРАФИЯТА на Азис? Същият може да напише и автобиография на Митю Пищова!....Героите на тези биографии са културния и интелектуален ЕЛИТ на нацията!...Как само се надпреварваха телевизии, кабеларки и радиа да ги показват и интервуират!...Сега Азис е елит на ПРО-БГ. Чудя се, че още не са прибрали и Пищова….
19 Септември 2009 09:50
Някой да ме светне кой е тоя Йордан Ефтимов? Че и писател...
Чукча не читатель - чукча писатель!
19 Септември 2009 09:53
Либерта, недей така.
Ще вземе да те прочете въпросният Ефтимов и ще обяви и Джеймс Клавел за епигон на някой чалгаджия. И литературата му за пълпфикшън.
Като казах чалга, ето една строфа от въпросният поет:
Живях без родителите си

в санаториум, лекуван без да бъда болен,

и оттогава си изяждам всичко,

което ми се сипе,

Редактирано от - Stern на 19/9/2009 г/ 09:55:01

19 Септември 2009 10:53
Породата на интервюирания и приятелите му е описана изчерпателно в книгата на Хайтов "Троянските коне в България".
19 Септември 2009 11:03
Важно било усещането за криза. Абе, Данчо, според теб в България може ли човек без да ближе задници или да пише долнопробна булевардна литература да живее от писане?
Отговарям ти веднага - не. Десетина човека сте окупирали всички издателства, конкурси, няколко вестници и пускате трохички на други петдесетина некадърници. Срещу слушане и писане на постмодерни "концептуални" бливочи. От другата страна десетина стари пушки са окупирали няколко други вестника и хранят още петдесетина некадърници, които описват кръчмарски битови "социални" картини.
Срещу това стоят няколко скандални имена, интернет сайтовете и един Емил Андреев, който пише едни доста налудни истории, но поне ги пише добре.
И това било само усещане за криза?
19 Септември 2009 12:02
като съм си в бг, посещавам и хеликона:приятно място(изпипано място, по-добро от много тука в германия):там съм го зяркал господина и ми е направил приятно впечатление:колкото пъти съм попадал на негови писаници по газетите, толкова пъти съм оставал доволен(тука днес за много работи правилно го казва):повече такива културни българе и в бг ще е друго.
сега какво смята хамалина:че ако много сме я чели наистина тая пущината голямата лит, сега такова няма да сме идиотите на европа(тия които по живковското време много ги четяха големите тиражи , си ги шитнаха на уличните сергии след политическата рокада , и хамалина, който навремето загуби един месец, за да се докопа до кентърберийските разкази например, си я купи за библиотеката без да се напъва):излязоха много хубави книжлета след бай ни тодорa и някои не отстъпват на сериозните първенци по немските книжарници(абе стига сме се и толкоз малоценноствявали)
пожелавам на газетата сега повече срещи като тая с йе
(генека го е дал днес голямата балтия)

19 Септември 2009 12:26
Й.Евтимов минава за елитен български интелектуалец. Самият той несъмнено също се възприема така - както пише тук, би водил истински дебат, "ако имам аргументирани /?/ опоненти." Да го възприема кой както иска. Има си мнение човекът, негово право е да го изрази. Само че мненията в сферата, в която той се труди, са силно зависими от вкуса и ерудицията на човека с мнение. Вкусът обаче е нещо твърде субективно, а субективният вкус оставя силен отпечатък и върху това, което се нарича ерудиция. Това пък влияе върху оценките, които същият човек прави. И тук точно Евтимов доста хлътва. Теоретично/?/ неверно било, "че социалистическият българин се е скъсвал да чете", реди Евтимов. Практически обаче беше верно. Дори и в родния си Разград няма как като ученик авторът да не е видял опашките пред книжарниците за хубави книги, издавани в наистина големи тиражи. И не само преводни. Още тогава авторът би трябвало да усети, че Богомил Райнов, Радичков, Хайтов и др. са големи писатели и затова са имали големи тиражи и са били четени масово /това продължава и сега/, а не защото са били "идеологически сатрапи" или членове на ловни дружинки. Точно обратното. Притежателите на ловни дружинки считаха за чест да привлекат в тях добри писатели /вкл. и Георги Марков/, тяхната компания ги издигаше в собствените им очи. Романите на Б.Райнов не отиваха директно в читалищните библиотеки, а се купуваха и четяха масово. На Евтимов може този автор да не му харесва, но всеки би могъл да сравни писанията на двамата и да каже къде има повече литература и повече ерудиция. Много неприятно е и това, че Евтимов, като прави своите оценки, използва речеви обрати като "през социализма...се е искало..." Тоест, "една жена ми каза, че..." Освен това колкото и да е различна реалната криза от усещането за криза, релативизмът на Евтимов е доста пресилен, особено в контекста на зададения му въпрос. А това, както и другите негови натрапващи се увлечения са просто израз на идеологизирано мислене, което той самият претендира, че силно мрази.
19 Септември 2009 14:19
Спомням си през 88-9та година, когато търчах всеки ден до книжарницата да си взема новата книга от поредицата за компютрите (бяха няколко много свестни книжки - микропроцесорът - сърцето на микрокомпютърар бейсик за микрокомпютри и доста други заглавия)
Тогава бях още дете и това бяха първите книги свързани с професионалното ми поприще.
Днеска, през гледната точка на професионалист, мога да кажа, че това са все още едни от най-свястно написаните книги за програмиране, които имам. Отдавна им е минало времето и не са актуални, но стилът на писане е много по-добър от на сегашните. Говорим все пак за професионална литература - не за романи.
Не може да има професионална литература със заглавия от вида "C++ for Dummies", и обеми от 1000 страници, от които 800 са картинки. Когато се пише художествена литература няма лошо в илюстрациите (препрочитал съм няколко пъти "Граф монте кристо", в която нямаше грам илюстрация освен на корицата и си ми харесва въпреки това), но когато се пише професионална литература, все пак следва да се приема, че човекът има някакво понятие от тематиката и терминологията. Ако има нужда може да се раздели литературата на такава за начинаещи ( повечко примери и картинки, но се обясняват само основните неща и като цяло обемът е малък) и за напреднали (тези които са усвоили материала за начинаещи и сега търсят знания в специфична насока - там няма нужда от картинки и глезотии - щом човекът е посегнал към книгата, значи знае достатъчно за да я разбере.)
19 Септември 2009 14:26
имаше опашки (километрични), вярно е:беше си цяло събитие да се докопа човек до една свястна книга:първо отнякъде се дочуваше новината, коя госпожа ще цъфне някой ден, след това се губеше време да се уточни на кой ден, после се търсеха връзки, после почерпки и подаръци за връзките(на някои много четящи им ги доставяха госпожиците направо на нощното шкафче), после висене в пек, дъжд и сняг пред портата на книгопродавницата, накрая разбираш че романчето се е привършило:хамалина да не ги реди, че роман няма да му стигне.влизал съм в домове на такива четци, които не са прочели 5 книги в живота си:не говоря за високата лит..айде с изтърканите пинизи.същите тия читящи братя и сестри след рокадата се разгониха по путкините романи, същите тия са купувачите на труд и останалите лайна.айде да не ги разтягаме, щото това са и същите много четящи, които си изхвърлят пепелниците от десятката и такова още...разбира се, че богомилов райнов е голям, голям е за такива, които си купиха на опашка играта на стъклените перли и пред очите ми след години е продадоха на уличния антиквар за жълти стотинки с думите, че на времето е висял на дъжда за нея, ама не е могъл да прелисти и първата страница на тази глупост.един ред не съм му прочел на големия бр, защото животът ми не е толкоз дълъг, та да пилея време.имаше също и театро, и много се ходеше на театро, и на опера много навалица ставаше(тия дето са се начели им личи като слезе човек на гарите им за справка например берлин)айде стига с тая саламура имало ги нявга диоптрите хамалина взе да изпуска запетайките но по добре така отколкото да се разпсува (в момента чета едно попадение:franz hohler die karawane am boden des milchkrugs groteske geschichten):за какъв райнов тука някой ми говори:за какъв
19 Септември 2009 14:28
Смяна на терапията по никое време не е хубаво нещо.
19 Септември 2009 14:50
Значи, за Ефтимов, авторът Тери Пратчет е булеварден, защото фентъзи-то, според г-н Йордан, е булеварден жанр? Да-а-а, постмодернизмът наистина до добро не води и си отмъщава...

генек, into
19 Септември 2009 16:09
Stern
09:53:35

А мен мнението на Евтимов въобще не ме интересува. Ако нещо ми харесва бих го препоръчала, но без да го натрапвам. Всеки си има вкус и интерес. И не е той дето ще определи дали един автор с издаен в хиляди тираж и друг с много по-малък, кой от двамата е по-добър. За това имат думата читателите.
19 Септември 2009 16:11
Ох, отдавна не съм чел българска литература. Жалко, но след като прочетох "интервюто" на "баратото с барадата" ще поотложа още малко четенето. В скромната ни държавица думичката интелектуалец отдавна е синоним на нещо доста нечистоплътно. ДИ беше написал, че педерас е човек с който не си съгласен. Интелектуалец за мен е човек на когото думите са надраснали мозъка. Жалкото не е, че аз не чета българска литература, жалкото е, че този господин я коментира...
19 Септември 2009 16:20
Интелектуалец за мен е човек на когото думите са надраснали мозъка.
Някъде прочетох, че интелектуалец е човек с повече ум, отколкото умения, повече знания, отколкото ум и повече амбиции от всичко това, взето заедно

_______________________
Блогът на Манрико
19 Септември 2009 16:26
генек - комплексирано снобарче


Само това да беше написал, щеше да е достатъчно.
19 Септември 2009 16:33
Горките студенти.
Какво е това нещо "Нов български университет"?
19 Септември 2009 16:50
...Важно е усещането за криза, а не реалната криза...

Тъй, тъй... Божем не важно дали си гладен, важно е да се чувстваш сит
Бе на това дъл не трябва да му се вика "духовна булимия"

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Септември 2009 16:57
А мен мнението на Евтимов въобще не ме интересува. Ако нещо ми харесва бих го препоръчала, но без да го натрапвам. Всеки си има вкус и интерес. И не е той дето ще определи дали един автор с издаен в хиляди тираж и друг с много по-малък, кой от двамата е по-добър. За това имат думата читателите.

Беше шеговита забележка. Ти цитира романи на един от любимите ми автори и ме напуши какво ли би казал господина за Клавел.
.
Помня преди време по тв гледах някакъв литературен дебат. И един писател, също като този Ефтимов, обясняваше как книгите му не се купували, защото на сергията до тях бил Лъдлъм и простия българин попивал чуждата кичозна и булевардна литература (Лъдлъм беше още жив и пишеше); разбира се и дежурните обвинения, че заради правилната литература преди 89 г., сега хората залитали в другата крайност.
Опонентът му, доста грубичко му го върна - пиши като Лъдлъм и ще те купуват като Лъдлъм.
Какво ли би казал онзи литературен, от никого неразбран гений, когато след Лъдлъм, на сергиите до книгите му почнаха да се появяват и изчезват (купуват, де) Калчев, Стоев, Филипова???
19 Септември 2009 17:48
..пиши като Лъдлъм и ще те купуват като Лъдлъм..


Вариант на популярния въпрос - "Като си толкова умен, що не си богат?"
19 Септември 2009 17:56
Хвърлете едно око на това откъсче от Й. Евтимов и си създайте собствено, макар и бегло мнение. Аз лично стигнах до към половината и ме хванаха нервите.
19 Септември 2009 18:09
По книжарниците вече е българският превод на "Апостолов" от Сибиле Левичаров. Прекрасно четиво, което освен че би трябвало да накара наплевателите да се засрамят, понеже при изказването на крайните си мнения не бяха прочели книгата, отговаря и на въпроса защо чуждата литература се чете повече от българската: ами защото очевидно е по-стойностна.
19 Септември 2009 18:21
Лии, твойте стойности не са обезателно същите, като на другите. В случая, предполагам, че твоите стойности са зли.
19 Септември 2009 18:38
умно го е казал:важно(то) е усещането за криза
19 Септември 2009 18:43
Само нещичко за тиражите.
Преди година време се запознах с много интелигентен млад испанец - учител по професия и поет по призвание. Казва се Хуан Антонио Берниер е негова стихосбирка е сред петте най-продавани в Испания. Любопитен момент - и четиримата автори пред него в класацията са испански класици, отдавна напуснали този свят.
Като също българче и аз досегнах проблемата с тиража - Испания, божем, поезия имат от не знам колко си века, 4Песен за Сид" и ецетера...
Е, стихосбирката му /въпросната, от класацията/ била в ... 500 броя!
А де що има антология на съвременната испанска поезия името на Берниер фигурира в нея.
19 Септември 2009 19:01
Пулю и Сулю, аз го прочетох цялото.
Вероятно съм много прост, но този буквализъм хич не ми заприлича на художествена литература; по-скоро на дописка във вестник или репортерка на Нова, която минава по пътя на случка и задълбочено обяснява на кой ъгъл какво е станало.
Ама защо ли се чудя? По-горе сам постнах част от стихоплетството му.
19 Септември 2009 19:14
Stern, това не е буквализъм, а спарагмос, батка!


Ъ? Е, всеки вика ъ?, но самият постпостпостмодернист вече в ролята си на критик го обяснява:


Спарагмос е жертвеното разкъсване. Самата кървава разправа с тялото, с живата форма. Жрецът разкъсва, за да гадае. За да разпознава в картата на тялото едно огледало на света. Спарагмосът е извън обичайното време и извън границите на всекидневния град. Спарагмос, намеса на подземните божества, е и когато бъдеш разкъсан от кучета. Ироничен спарагмос е разкъсването на Орфей от пияни жени. Лирата му плавала по течението на Места и струните й сами свирели тягостна песен. Според друг вариант на мита по водите край Абдера плавала главата му и издавала стонове...



Целият спарагматичен Ефтимов аналитичен опус (не е за слаби натури):


Натиснете тук


19 Септември 2009 21:22
Боже, пази България от (уж) интелигенцията и. И този учи и възпитава поколението. Пфууу
19 Септември 2009 22:23
Stern, завиждам ти (в добрия смисъл) за търпението. Много ми е интересно кой ли и как ли критикува критика Й. Евтимов.
19 Септември 2009 22:31
В тая прочетена половинка от извадката нямаше как да не ми направи впечатление използването (предполагам целенасочено) на кратки изречения, които както е известно имат ефект на подсилване на идеята. Да не кажа почти на втълпяване. Тъй де, ама идеята нещо липсваше. Може и на мен само да ми е убягнала. Също адски ме подразни надменният му стил в интервюто.
19 Септември 2009 23:02
браун, дето викаш, ако този така учи и идните поколения, скоро кризата (в БГ литературата) от криза ще прерастне в бедствено положение.
20 Септември 2009 00:06
".......През социализма, на първо място, за да имате добри тиражи и редовно участие в медиите, се е искало да сте идеологически приемлив, с "правилен" произход, да сте член на Партията, по-възможност на ЦК, да сте от родното село на някой функционер, да сте баджанаци, да ходите на лов... Едва след всичко това - да сте добър разказвач...."
Aбе к'во стана с бай Дончо Цончев ? Нещо се загуби тоя човек .
20 Септември 2009 00:34
Бай Дончо, да се надяваме, е добре.
Впрочем, навремето той написа "Принцовете". Това е като /б.а. за ЕнджиИнерите/ да напишеш днес "Потайностите на Банкя".
Благодарско, прочие....
20 Септември 2009 00:49
Caravaggio,
Но ето какво наистина ме развесели:
Това е тема за истински дебат. Бих го водил, ако имам аргументирани опоненти.

В моя край за такива казват: "Изхвърля се като ч.кия на мокър пясък." По-възпитаното определение е "парвеню". (Макар че модерната думичка е "Първеню" - по името на един президент на балканска държава.)
"Аргументирани опоненти"... Боже, колко убог изказ, какво чудовищно неумение да боравиш с родния си език!

Но млъкни, сърце...

Редактирано от - риж на 20/9/2009 г/ 00:53:30

20 Септември 2009 01:39
Йоан Малала пише :

Ахил замина заедно с Атридите,
като водел своя собствена войска
от три хиляди души, наричани тогава
мирмидонци, а сега българи.


Само плява остана в тази (някога) горда държава.
20 Септември 2009 02:37
Що бе?
Аз само у Врачанско познавам барем десетина мирмидонеца дека останаха да наглеждат лозята и курвите .
20 Септември 2009 05:32
Това не е ли нещо като манстурбиране? Известно е, че има индивиди, които го предпочитат пред реалният секс.
20 Септември 2009 05:36
"България е от 10 години полигон за изпробване на съвършено непознат досега механизъм за претопяване на цял един народ и разграждането на държавата му със съдействието на самия този народ и основните му институции, които заработват в един момент по чужда програма, без видимо нарушение на нито един от основните принципи на Конституцията и демокрацията. По-кратичко казано, обреченият за бесене насапунисва сам въжето, налага си примката на шията и сам изритва бурето под себе си." /Николай Хайтов/
Интересно, кои точно години има предвид Хайтов...И защо пък точно десет?!!
20 Септември 2009 12:09
какво чудовищно неумение да б о р а в и ш с родния си език(риж):Ем Станев е налитал на бой(бил е нервак за някой работи), когато е чуел някой да изръси думичките *касая*, *боравя* и други такива(хамалина на живо налита на:*опонент*, *реализирам* и други),
господин кунчев,
претопяването на цял един народ се осъщяствява(р е а л и з и р а е още по-добра бг думичка)само и единствено чрез езика и колективната глупост:заговорите (конспирациите)са друга чалга
с почитания и слънчев ден
20 Септември 2009 14:06
боравя е дума , която се среща само в българският език !
Синоним е на използвам , служа си , употребявам
***
касая е също българска дума !
Синоними е на засяга , отнася се (до...)
Производна дума мисля , че е докосвам
***
Синоним на осъществява е извършва , изпълнява , прави
***
реализира не шъ да е баш българска дума
20 Септември 2009 14:08
41 мнения, а генек всичко е написал - Аман от провинциалисти с комплекси...
-------------------

Meto ot Interneto
Горките студенти.

Какво е това нещо "Нов български университет"?

Ми нещо като...нищо...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
20 Септември 2009 16:37
едно малко селиянче...............
20 Септември 2009 16:50
нито са бг, нито такова(казах, че ЕС е ненавиждал погубването на езика ни с русизми, чети спомените за него на жена му, дневниците му, на приятелите:той е обяснявал на чокитата защо не трябва да ги изговаряме и пишем:чети и не спори:науката е слънце, чоки)и с хамалина не можеш да спориш, той е много напред с материала, и не се излагай с това което си ми възразил(на бг е по-правилно за такива като тебе да го река с прекрасната бг дума опооооооонирам)
и да не земеш да се бъзнеш, не го казвам с лоши чувства(изясняваме съ)
от вечния хамалин, който преди да каже нещо(и да напише)винаги се замисля(и за добрутро се отнася)
20 Септември 2009 17:01
Данчо е умно и устроумно момче,
но в НБУ (Нов Бизнес Университет) го маркантилизират систематично и спасението не дебне от отникъде в Овча купел
20 Септември 2009 17:07
Смаян съм.
Някой посмял да се усъмни, че преди сме били четяща нация с голяма литература.
Сума ти мнения, от хора, за които се предполага, че имат отношение към литературата, все пак. Най-мекото определение за горкия автор е "комплексар". Защо точно комплексар, че и провинциален като че ли ми се мерна някъде - не е ясно, но се хареса, че и палчета си дигат...
Ама комплексарите май са сред пишещите.
Хамалина е напълно прав - сума ти хора имаха в холовете си библиотеки с красиво подредени поредици никога непрочетени книги, осигурени с връзки, естествено. Какъв абсурд, книги за украшение - и това сигурно говори за "четяща" нация.
Аз лично приемам написаното информативно, с уговорката, че след 89-та слабо следя новата литература и повечето от цитираните имена са ми непознати
Все пак момъкът има съществен пропуск за 80-те: "Лице" на Б. Димитрова.
И вярно е, масовата продукция на Богомил Райнов си беше булевардна - но добре написана!
20 Септември 2009 18:17
Карамфилов, от Разград е. Не че има значение де. Ето ти и кратка биография.
На много хора не им харесва, че Богомил Райнов по стил много им напомня Чандлър + идеологически елемент. Мен да питаш, като изключим идеологията, си беше доста сносно четиво.

Редактирано от - Пулю и Сулю на 20/9/2009 г/ 18:40:30

20 Септември 2009 19:42

Aко българите действително бяхме преди такава четяща нация, както изглеждаше от вида на холовете-чалгата след освобождаване на пазара в областта на културата никога не би придобила такова масово разпостранение и искрено преклонение.
И още:чалгата може да покрива 100% душевността на мутрите-но не те я наложиха, такова нещо -да ти пада нещо тъй на сърце- насила не се налага, сори...
20 Септември 2009 21:29
..освобождаване на пазара в областта на културата..


... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД