Размахът на предишния областен управител Тодор Модев /в средата/ в бизнеса с имоти е забележителен - през мандата си той е разписал 277 сделки. |
Проверка на "Сега" показа, че сред бизнес партньорите на областната управа в София случайни имена почти няма. Кой и как успя да прокара сделки в последните дни на тройната коалиция?
На пазар за суперлукс апартаменти
От началото на годината до изборите областната управа е успяла да сключи 10 сделки на територията на София, показва справка в имотния регистър. По някои от тях областният управител е действал просто като нотариус - например при продажбата на ведомствени жилища на служители. Други сделки обаче са прокарани от самата областна управа, като при тях е използвана една любопитна вратичка в закона за държавната собственост. В началото на 2009 г. той бе изменен по подобие на закона за общинската собственост с цел заменките да се ограничат до минимум. От 6 февруари т.г. насам замените са разрешени само когато има налице съсобственост между държава и частна фирма или когато се касае международен договор или сделка между държава и община. В закона обаче бе оставена вратичка - всички заварени случаи да се приключат до 1 март. В София тази възможност е използвана, меко казано, скандално. Под булото на заварения случай са прокарани сделки, за които има сериозни съмнения, че са заварени.
Най-скандална тук е замяната с фирма "БМ Глобал Истейт", представлявана от 30-годишния Борислав Попов. "БМ Глобал Истейт" получава от областната управа два имота в Бояна - от 968 кв.м и от 5464 кв.м срещу два апартамента на ул. "Казбек".
Държавната земя е оценена на смешните 60 евро на кв.м при цени на парцелите в района над 200 евро на кв.м. Така двете парчета земя излизат общо 769 380 лв. без ДДС. Срещу тях областната управа се съгласява да получи два суперскъпи апартамента. Първият е от 191 кв.м с хубавата кризисна цена от 572 900 лв. (1500 евро на кв.м), а вторият - от 54.85 кв.м за 173 600 лв. (1623 евро на кв.м).
Тези странни цени стават супернагли на фона на парите, които самата фирма е платила за придобиването на апартаментите. Сделката с областната управа е сключена на 27 февруари 2009 г. "БМ Глобал Истейт" се сдобива с двата апартамента броени дни по-рано - на 17 февруари. И двата апартамента са купени от НИКМИ - първият на цена от 542 791.72 лв., а вторият - за 164 656.44 лв. Тоест за броени дни цената на тези трудно продаваеми в кризата апартаменти е набъбнала общо с 39 000 лв. разлика.
Хронологията на сделките поражда сериозни съмнения
и за това имала ли е намерение "БМ Глобал Истейт" да прави подобна замяна отпреди влизане на законовата забрана в сила, т.е. 6 февруари. Нито един от документите, представени при сключването на договора, не е с дата отпреди въвеждането на забраната, тоест няма доказателства, че случаят е заварен. Апартаментите са купени на 17 февруари, а фирмата е взела решение да ги замени на 20 февруари, от която дата е и съответният протокол. Данъчните оценки на имотите са изготвени на 19 февруари, а разрешението на регионалния министър е получено на 26 февруари. Самите държавни имоти също са актувани като такива на 17 февруари.
Тези факти и дати съмнително съвпадат със схемата на друга заменка, отново от 27 февруари 2009 г. - с фирма "Роялти". Фирмата получава магазин на "Витошка" от 39.3 кв.м срещу апартамент от 77.7 кв.м, отново в район "Витоша", на ул. "Пирин". Магазинът на "Витошка" е оценен на 283 300 лв., а апартаментът - на 245 800 лв. Разликата е компенсирана с доплащане.
Любопитното тук е, че "Роялти" купува апартамента от НИКМИ на същата дата, на която са купени апартаментите на "БМ Глобал Истейт". От документите става ясно, че жилищата са на съседни улици. За апартамента от 77.7 кв.м фирмата е броила 233 233 лв., което не е попречило да сключи сделка на по-добра цена с областната управа.
Една странна разлика има при документацията по сделката на "Роялти" - в договора се твърди, че фирмата е взела решение за замяна на имотите с протокол на 16 януари 2009 г., тоест преди въвеждането на законовата забрана. Как точно е взето това решение, след като към тази дата фирмата не е била собственик на апартамента и на практика не е имала какво да заменя, не е много ясно.
Датата 16 януари също е прелюбопитна
В този ден парламентът разглежда на второ четене промените, с които една седмица по-късно - на 22 януари, са въведени ограниченията при заменките.
След толкова много съвпадения последното в списъка - за косвена връзка между фирмите "БМ Глобал Истейт" и "Роялти", не звучи никак изненадващо. И двете компании са индиректно свързани с фирми, близки до строителния бос Благой Пишинов. "БМ Глобал Истейт" е регистрирана на ул."Богова Стъпка" №4. На същия адрес е и фирмата на Пишинов и Велика Манджукова "Булстрой Инженеринг", на която бившето правителство се засили да възлага скандален ремонт на входа към София през Княжево в последния момент.
В един период от съществуването си "Роялти" и "Булстрой Инженеринг" са делили също общ служебен телефон, а фирмата е регистрирана на адрес, на който фигурира друго дружество на фамилия Пишинови - "Артемида-БСИ". Дял в "Артемида-БСИ" имаше скандалната общинска фирма "Софийски имоти". При учредяването на съвместното дружество с Аделина Пишинова "Софийски имоти" апортира 6 магазина на бул. "Витоша".
На вододелната дата 16 януари 2009 г. - последно парламентарно обсъждане на ограниченията в закона, протокол за извършване на замяна гласува и друга фирма - "Джи.Кей.Комерс". Фирмата взима три имота в местността Милкова кория, Драгалевци, от по 1130, 1260 и 1100 кв.м на цена от 130 евро на кв.м. И тази цена е под пазарните, показва справка за цените на имотите в този район. В замяна "Джи.Кей.Комерс" е дала 112 кв.м апартамент в "Овча Купел"-1 за 195 400 лв. без ДДС, апартамент от 112 кв.м в "Люлин" за 207 400 лв., апартамент от 65 кв.м в "Люлин" за 108 800 лв. Фирмата е доплатила разликата по сделката.
И "Джи.Кей.Комерс" бе забъркана в общински скандал. Фирмата си купи през 2006 г. от общината уж паянтова постройка от 177 кв.м върху неин терен, а после се оказа, че цената - 9777 лв., е дори под данъчната оценка. Около сделката изскочиха и други съмнителни факти. Договорът между областната управа и "Джи.Кей.Комерс" е от 4 март - 3 дни след изтичането на крайния срок за уреждане на заварени положения.
Любопитни са и част от по-малките сделки,
разписани от Тодор Модев през тази година. Със заменка на 5 март 2009 г. се е отчел Иван Карабатаков, бившият изпълнителен директор на "Ем Джи Елит Холдинг", дясна ръка на покойния шеф на "Мултигруп" Илия Павлов. Карабатаков е дал на областната управа апартамент от 201 кв.м и в замяна е взел две жилища в "Лагера" - от 122 и 115 кв.м.
Сред любопитните сделки с жилища в провинцията пък е апартамент, заменен от Петко Петков, шеф на дисциплинарната комисия в БФС. През 2007 г. той си е купил апартамент от община Благоевград от 84 кв.м за 51 930 лв., а в края на 2008 г. го е заменил за жилище от 81 кв.м в "Младост".
На фона на тези прокарани в последния момент сделки можем да гадаем какво се е случвало с имотите на областната управа в предходните години. Новият областен управител Данаил Кирилов вече обяви, че подготвя преписки и ще сигнализира прокуратурата по част от сделките. Предстои да видим ще понесе ли някой отговорност по тях или вината отново ще легне само върху оценителите.