Месец след сформирането си временната анкетна комисия за проверка на сигналите за опорочаване на парламентарните избори успя най-после да реши от кого и каква информация да поиска във връзка с нарушения на вота.
На вчерашното си трето 30-минутно заседание органът прецени, че трябва да изискат от ЦИК освен резултатите от нейните проверки за двойно гласуване и информация за застъпниците на всеки кандидат-депутат. "Така ще се види кой колко застъпници е имал, тъй като е всеизвестно, че застъпниците са легалната форма за купуване на гласове", обясни Тодор Димитров от ГЕРБ.
Депутатите приеха и предложението на Екатерина Михайлова от "Синята коалиция" от ЦИК да се искат данни и за концентрацията на гласове по определени райони. "Всяка партия си има тежест в определени региони. Ако се окаже, че някоя е получила твърде много бюлетини, например в Кюстендил, Пазарджик или Перник, това ще ни подскаже, че нещата са се случвали по друг начин", обясни Михайлова. Според нея така ще се намерят доказателства за явлението корпоративен вот. Анкетната комисия реши още да изиска материалите от извършените от ГРАО проверки, заверените копия от протоколите от гласуването в чужбина, както и самите протоколи и кога те са пристигнали от МВнР в ЦИК. Така ще се види откъде са се появили данни за изборни нарушения още преди протоколите да са пристигнали в ЦИК.
Вчера бяха сформирани двете подкомисии, които ще отговарят за обобщаване на информацията - едната от КС и ЦИК, а другата от МВР и прокуратурата. Шеф на първата ще е Тодор Димитров, а на вторта - Ваньо Шарков от "Синята коалиция".
|
|