:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,179
Активни 444
Страници 6,744
За един ден 1,302,066
Репортаж

Чавдар е пример за община, но не за закриване

Кметове настояват условието кое населено място да се самоуправлява да падне от 6000 жители на 1000
Селяните често използват услугата "на едно гише" и вадят там всякакви документи.
Едно изречение от страна на управляващите успя да вдигне кръвното на 53 кметове и техните съграждани. Преди няколко седмици шефът на комисията по регионална политика и местно самоуправление Любен Татарски обяви, че 53 общини трябва да бъдат закрити, тъй като са много малки. Според чл. 8 ал. 1 т. 1 от Закона за административно-териториалното устройство в една община трябва да има поне 6000 души население.

Община Чавдар получила статут с указ на президента през 1991 г. след предложение на Министерския съвет. Тази, както и останалите 52 общини са създадени по искане на инициативни комитети до МС преди 1998 г., едва когато в закона е въведено изискване за брой на населението.

"Съгласете се, как тези общини могат да предоставят на населението си качествени услуги, имат ли те финансов капацитет, ресурс за самостоятелна административна единица", бяха аргументите на Татарски, който преди да стане депутат от ГЕРБ, беше кмет на Разлог.

Една от общините, които според Татарски трябва да си отидат, е най-малката община у нас - Чавдар. Това населено място се намира на около 70 км от София и на около 7 км от Златица. Чавдар е община и село. Центърът на общината - село Чавдар, има около 1200 жители. И единственото населено място в общината. Има кмет, 9 общински съветници, 17 души администрация и предлага услугата "на едно гише".

"Аз съм кмет и може да не съм обективен, но хората се единодушни, че общината им е полезна. Половината от хората са пенсионери - трудноподвижни и с ниски доходи. Тези хора непрекъснато използват услугата вадене на пълномощно, с което разрешават на близките си да вършат работа от тяхно име. Ако ние не сме община, за всяко нещо трябва да се ходи до Златица. Нещата обаче не стават никога за един ден и затова трябва да се ходи пак. Така



едни документ ще излезе на хората златен"



Това споделя кметът на с. Чавдар Пенчо Геров. Според него най-голямата грешка на Татарски е да мисли, че малките общини не могат да бъдат успешни. През последните няколко години той и екипът му са привлекли няколко милиона лева в общината по редица европейски програми. Пътят от основното шосе София-Бургас до селото е близо 3 км и е построен наново. Повечето улици в селото също са чисто нови. Над 300 000 лв. са усвоени за възстановяване във водопреносната мрежа. Ремонтирани са всички основни обществени сгради - училище, детска градина, църква, читалище.

Кметството управлява и взима всяка година добри пари от горския фонд, който е над 50 000 дка, както и такси от медодобивните заводи, които имат хвостохранилища на територията на Чавдар.

"Аз съм абсолютно сигурен, че нашата община има капиталови разходи на човек много повече от София. Защо трябва да се твърди, че финансовото ни състояние е лошо?! Аз смятам да предложа всички населени места, които имат над 1000 души жители да станат общини. Така държавата може да помогне най-добре на обикновените хора. Ако си бяхме село към община Златица, съм сигурен, че втори мандат като кмет щях да седя и да чакам подаяния. Хората са изключително доволни от това, че каквото искат като административни услуги, могат да го получат бързо и качествено", казва кметът Геров.

Съветниците и главният архитект получават по 150 лева месечно. Събират се вечер, след като свършат основната си работа. Главният архитект също си има работа и ходи в кметството само да оправя скиците на хората.

Постоянно работят обаче служителите, които осигуряват услугата "на едно гише". На фасадата на кметството е поставен и банкомат. Така младите майки и пенсионери могат да теглят парите си, без да ходят с автобус до близката община. Пенсиите обаче могат да се получават и в пощата. Също там хората имат възможност да си плащат сметките за ток и за кабелна телевизия. Неща, за които в малките селища, е трудно да се мечтае. В тези неразвити места, ако няма поща, хората сами си организират събирането на сметките и един от тях ходи до общината.

"Идеята за закриването на малките общини не е сериозно аргументирана, нито е административно отработвана. Промени в териториалното разделение на страната се правят след сериозни анализи и се посочват сериозни аргументи за това, а такива няма", коментира и Гинка Чавдарова, изпълнителният директор на Националното сдружение на общините. Тя поясни, че българските общини са едни от най-едрите в Европейския съюз. "Дори и малките български общини са по-големи от преобладаващия брой общини във Франция. Там 70% от



общините са с население под 100 души. Всяко село е община.



Същото е в Чехия, в Унгария, в Италия", посочи Чавдарова. Тя беше категорична, че на този етап няма сериозни аргументи за прилагането на тази идея. Чавдарова обясни, че Националното сдружение на общините се подготвя да вземе много сериозно отношение, ако темата за закриването на малките общини се постави сериозно на дневен ред. "На този етап има само идея, но няма разчети и няма сериозни аргументи за това", каза Гинка Чавдарова.

73-годишната баба Гинка по обяд все още не е свършила с премитането на тротоара пред къщата си в с. Чавдар. Тя прави това всеки ден с огромно желание, той като улицата е чисто нова, а тротоарите са постлани с красиви розови плочки. Дори за каруците е помислено и бордюрите са снижени там, където влизат в дворовете. "Не съм чувала нищо.



Защо ще закриват? Кога пак ще започнем да откриваме?



Когато се вижда, че нещо работи за народа, защо трябва да се премахва? Какво им пречи? Знаете ли колко млади хора се върнаха през последните години тук? И дечицата си гледат и работят по дворовете. Както трябва да е във всяко българско село", казва баба Гинка.

До две седмици в с. Чавдар ще бъде инсталирана и нова система за видеонаблюдение. Въпреки че има постоянно един полицай, в селото не са доволни от хулиганските прояви на групичка младежи. Кметът Геров решил да се бори с престъпността с най-съвременните европейски методи - постоянно наблюдение с камери. Общината щяла да инвестира около 10 000 лв., но ще върне спокойствието на хората.

Междувременно депутатът Татарски замлъкна за закриването на малките на малките общини.

Но дали пък не е вече време за дискусията дали по-малките селища да не станат и те общини. Може да е полезно за хората.
 Село Чавдар е привлякло много европейски пари, защото е община, обяснява кметът Пенчо Геров.
 Улиците в селото са с нови тротоари. "Защо ще закриват? Кога пак ще започнем да откриваме? Когато се вижда, че нещо работи за народа, защо трябва да се премахва? ", реагира баба Гинка на "новината", че община Чавдар може да бъде закрита.
 Кметът Панчо Геров
 Общ изглед към Чавдар.
7
5040
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
07 Октомври 2009 08:56
http://parasol.blog.bg/lichni-dnevnici/200 9/06/22/nai-dylgiiat-den-minava-nai-byrzo -i-ne-moje-da-se-poznae-ot-.352245

Ей, не барай Чавдар, щото е райско кътче! Защо носиш името Татарски?

07 Октомври 2009 09:07
Случаят с общините във Франция е наистина изключение в ЕС и обект на много критики. Но не забравяйте, че там има още кантони, департаменти и региони. Т.е. сравненията са подвеждащи. Разбира се, че общините у нас трябва да се окрупнят, това сега просто е смешно.
07 Октомври 2009 11:02
Споко, с това партизанско име, няма да я закрият общината.
Така както не промениха и Димитровград.
07 Октомври 2009 11:07
Мои близки имат вила там и често им гостуваме с жена ми.
Селото наистина се промени в последните години. Някакъв местен сокол издигна над града параклис и барбекю с триста места под навес напълно безплатно... Гледката е смайваща!
Тия дето правят зулумите са хора на Дон Цеци, щото местните и жените си не чукат преди да го питат може ли...
07 Октомври 2009 15:53
Татарски, свиньо дебела, еничар гаден, кой те пусна в парламента? Трън в очите са ви честните хора, дето са на изчезване, и искате да ги доунищожите, като ги пращате да се мазнят на феодали и дерибеи като в Златица, па и като в Разлог - по твое време така беше, нали? Годлево, Бачево, Добърско - все райски кътчета, и за какъвто и да е документ хорицата оттам - бам в общината в Разлог, а тя работи с всяко село само ЕДИН ДЕН В СЕДМИЦАТА. Изпразнихте им и джобовете, и дворовете, и мазетата, и от всеки строеж на нова сграда в Разлог - по един апартамент или магазин за кмета. Я кажи за публично-частното партньорство на общината с Балканстрой. Кажи как си бил член на БКП и партиен секретар, после седесар, а сега си с ББ. Кой ще правите кмет на 15 ноември, какво сте разпоредили на раята? Миналата седмица мерцедеса на КУрнелия Нинова ме притисна до мантинелата на Предела, знаеш ли? Отиваше да подкрепя оня коч Румен Кондев, за него ли се споразумяхте или за Дункин, и той същата плюнка? Пфу! А, забравих, я кажи как ти асфалтираха улицата пред хасиендата за сватбата на дъщеря ти, а преди това газехме по нея в дупки като кладенци?
07 Октомври 2009 17:46
Абе хубаво, нека си имат кмет, секретар, ама 17 души администрация!? Какво правят толкова хора в общината на такова малко село???
07 Октомври 2009 21:51
Груела, не закачайте малките обшини, зашото те най точно отговарят на името си.Хората се познават изключително добре и могат да определят кой ше върши най добре общинската работа.Що се отнася до 17-те души администрация, сигурен съм че при всяко положение си вършат по добре работата от хората на ББ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД