:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,560
Активни 467
Страници 7,125
За един ден 1,302,066
Спорове

Дали пък скоро няма да видим и дуел между министри?

Финансовият министър Симеон Дянков героично отбива исканията на колегите си за повече пари, но това води до всекидневни противоречиви изявления за бюджетната политика
Снимка:БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Министрите на финансите по традиция не са обичани. Колегите на Симеон Дянков искат 4 млрд. лв. над възможното, той им отвръща с намеса в ресорите им.
Като кмет на София Бойко Борисов се радваше на комфорта да работи с чувствително нарастващ годишен бюджет. Сега премиерът Борисов е изправен пред точно обратното - пари няма. Срещу 10 милиарда евро чуждестранни инвестиции годишно през последните 5 години сега се очертава почти нищо. Т.е. един безспорно много популярен сред избирателите премиер трябва да води неизбежна в условия на криза консервативна политика. Много трудна задача за човек, традиционно реактивен към обществените настроения, които за 80 дни управление на Бойко Борисов се претвориха в даже две фолк оди.

И той прекрасно си дава сметка за това.

Високият политически залог на кризисната 2010 г. обяснява зачестилите покрай изготвянето на проектобюджета



противоречиви послания на министрите



в правителството на ГЕРБ. Наред с обичайните разминавания между институциите в един прохождащ кабинет зад разнопосочното говорене от последните дни прозира отчаяният на моменти опит 2010 г. да бъде по-добра от официално планирания спад на БВП от 2%. Това трябва да бъде платено от някого, но правителството започна да се лута по въпроса от кого.

По условие основната роля тук се пада на финансовия министър. Очевидно Симеон Дянков е облечен с голямо доверие - логично на фона на тежките битки в митниците и НАП, но в опита си да осигури "по-лесни" пари в бюджета започва да навлиза по-радикално от обичайното в политиките на отделните министерства. И искането за увеличаване на наказателната лихва по забавени плащания, като данъците и сметките за парно и вода, и изпреварващото вдигане на акциза на цигарите, и повишаването на данък сгради са опит в бюджета да се подсигурят суми, по-слабо зависещи от икономическата конюнктура.



Общата политическа воля зад тях обаче е твърде тънка



и дори на моменти открито се пропуква.

Най-сериозното противопоставяне е между финансовото и социалното министерство. На фона на свитата рамка на бюджета и огромния дефицит в НОИ намерението на правителството да намали пенсионните осигуровки с 2% среща съпротивата както на синдикатите, така и на самото социално министерство. Министър Тотьо Младенов дори стигна дотам да се заканва, че ако работодателите не използват по предназначение освободения ресурс от по-ниски осигуровки, ще се стигне до обратното им драстично увеличаване. Подобни изказвания на първо четене оставят впечатление за липсата на ясна и единна политика, а на второ - говорят за дълбоко и принципно несъгласие. От друга страна, финансовият министър изобщо не е склонен да отпуска повече пари за социални програми. Вчера Дянков направо отсече: "Ако Младенов иска още пари, да каже откъде да ги взема!"

Изпреварващото вдигане на акциза на цигарите бе също представено по объркващ начин - като голяма правителствена грижа за здравето на пушачите и пушещите деца и като изгода за бюджета. Премиерът се опита да смекчи удара с лична харизма: и аз съм пушач, ще ги намалявам. На въпрос "А какво ще стане с "Булгартабак" и приватизацията му, тъй като ще му паднат продажбите, а и ще се увеличи контрабандата?"



финансовият министър отговори с железен аргумент: "Не ме интересува".



Формално е прав, това е в ресора на колегата му Трайчо Трайков.

Така в суматохата от всекидневни съобщения как от догодина правителството ще вдигне и това, и онова, но после се оказва, че може да не го вдигне или все пак може да го вдигне, изтече информацията, че ще се увеличава максималният размер на данък сгради и налогът върху сделките с недвижимо имущество. Разбира се, не всички общини ще посегнат към тази мярка, но все пак там, където се случи, ще е натоварващо за семейните бюджети. Да не говорим, че ГЕРБ обещаваха изцяло да премахнат облагането на сделките с имущество.

Очевидно най-важната задача на младото правителство е изготвянето на балансиран бюджет за догодина. Очевидно е и че амбициозният финансов министър е готов да го направи на всяка цена. Така например изненадващо внесе предложението за вдигането на наказателната лихва и после бързо и без никакви обяснения го изтегли.

Да, има и такъв начин на работа - на принципа на "пробата и грешката" и е възможен за първите 100 дни. А за следващите се очаква правителството да създава впечатление за повече последователност в политиките, които осъществява.
19
3216
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
07 Октомври 2009 00:59
'принципа на "пробата и грешката" ' е недопустим при управлението на Държава. Само пълни анализи и адекватни реакции/може би малко по-различни от тези на Дянков/ ще са адекватни и навременни.
Всичко останало е игра 'ва банк' с непредсказуеми последици...
07 Октомври 2009 03:51
пълен анализ се прави само постмортем. викат му аутопсия
07 Октомври 2009 05:02
В Америка всека година ми вдигат данак згради с $400 годишно.На втората ми щерка го вдигнаха с $900.Най зле е първата ми щерка с 7 дома как ще смогва да покрива разходите наем мортгич и данаци.Преди и оставаха но сега при увеличаването на данаците май ще доплаща от джоба си.Когато бяха високи цените ако беше продала 3 с печалбата можеше да ги има изплатени другите но не ме ебава за слива.В Бг данак згради са наистина много ниски по специално в София.Трябва да бъдат поне 3 средни заплати .
07 Октомври 2009 08:18
Аргументът, че жените средно живеят повече от мъжете и заради това трябва да се пенсионират наравно с тях е несъстоятелен. Те наистина живеят по-дълго, но и по-рано дават фира. Не бъдете наивни, скъпи министърчета (слуги на народа).
07 Октомври 2009 08:50
Неолибералната политика на този кабинет е съсредоточена във фигурата на Дянков, идеолог, достоен за кабинета на Маргарет Тачър. После ще се събуди недоволство и ще го жертват, като кажат, че той е объркал работата. Въпросът е дали ще стигнем до боеве из улиците на София, или бат Бойко ще се ориентира сам.
07 Октомври 2009 09:16
Абсолютна загуба на време е тази статия.


Явно правителството трябва да е сплотено, единно, да следва правата линия на партията и да вярва в светлото бъдеще, за да отпадне критиката на автора.

Не защитавам правителството, ама никак - то трябва да бъде критикувано, но от малоумна критика полза никаква. Аз лично се радвам, когато вътре "ври и кипи" - който отдалече е виждал успешен екип в действие знае много по-добре от автора как стават нещата - от хора с характер, които успяват да работят заедно по-добро няма.

Дали правителството ще е успешно предстои да видим. Ако не девалвират лева за мен вече ще е огромен успех.

07 Октомври 2009 09:18
изтече информацията, че ще се увеличава максималният размер на данък сгради и налогът върху сделките с недвижимо имущество. Разбира се, не всички общини ще посегнат към тази мярка, но все пак там, където се случи, ще е натоварващо за семейните бюджети
Жалко а аз мислех да си купя два - три апартамента следващата година, ама сега ще трябва да изчакам, че ще ми се натовари семейния бюджет с данък сгради
07 Октомври 2009 10:08
Стари ми хъшо, Странджата/ББ/ е казал, докато съм жив, гладни може да ходите , но от глад няма да умрете!!!
07 Октомври 2009 10:21
Без финансов ресурс не може да бъде реализирана каквато и да била политика, вкл. и качественото разследване на лошите. в момента балансирания бюджет се превръща в самоцел. действията на дянков, макар и продиктувани от добри намерения, на практика приличат на поведението на онези престарели циции, които държат по дюшеци, изби и пресъхнали кладенци огромни иманета, а ходят парцаливи, ядят сух хляб и вечер седят на тъмно, белки да се не набутат за свещи или ток. така че дянков е обречен на отсвирване, защото не може целия ни живот да мине на сух хлеб и в тъмница
07 Октомври 2009 10:52
Крайно време е да се разбере, че "дясна" политика не означава непремено политика на ниски данъци. Дясната политика може да означава и политика на разумно и консервативно балнсиране на разходите и приходите, не само на псевдо-либерални залитания достигащи до анархизъм - всеки да се оправя както може.

В този ред на мисли Дянков е нещо като ни рак, ни щука. От една страна се приказват дивотии за намаляване на осигуровки. От друга страна се вдигат данъци. Ми това е пълна шизофрения. Държавата и гражданите имат да правят доста фиксирани социални плащания - пенсии, помощи, здраве. Ако това не става от осигуровки, ще трябва да става от данъци. По-добре е да става не от данъци, а с добре организирани и балансирани пенсионна и здравна система в които да се знае кой колко пие и колко плаща и да има контрол от долу нагоре. Избутването на разходите към държавния бюджет предполага контрол отгоре-надолу, а това не е добър вариант за нашата некадърна администрация.

07 Октомври 2009 11:01
То къде било...
А аз го пуснах на първа страница при алкохола.
Нейсе.
07 Октомври 2009 11:45
Интересно защо намаляването на осигуровките за бизнеса не се обвързва законово /а само пожелателно/ с нови работни места, обновление и висока производителност? Няма да закачаме бизнеса - това е добра политика, но в работеща икономика. Нашата първо трябва да тръгне - не както сега, към дъното. Данъците се стоварват отново на гърба на така жадуваната и неродена средна класа и по-бедните. Висшите етажи само ще пестят по Фолклендсите, Канарски и други там острови. Егати държавата!
07 Октомври 2009 13:28
Не разбирам, защо някой си мисли, че като намалят процентно осигуровките, това е действително. Нали като вдигнат осигурителните прагове догодина, в номинална стойност осигуровките ще нарастнат.
Към философстващия по-долу въпрос с повишена трудност (процентите са примерни):
осигурителен праг за 2009г. - 400лв. - осигуровка 20%=82лв
осигурителен праг за 210г. - 500лв - осигуровка 18% = 90лв
Има ли намаляване на осигурителната тежест???
И това в условията на затъващи производства и намаляващи приходи от продажби. Че и на всичко отгоре да задължим филанкишията непременно да разкрива работни места...Подозирам, че многи работодатели ще се освободят от още работна ръка, доста повече от прогнозираното.
07 Октомври 2009 14:02
Kaкто са я подкарали тия 4 години са му мнпго на ББ. Дано народът изтрезнее по-бързо, като му увеличат пиячката и меката дрога-цигарите .
От вестника не могат ли да сменят снимката, че от картината с чукарите, лъха безсперспективност, глад и отчаяние .
07 Октомври 2009 17:15
"Аз лично се радвам, когато вътре "ври и кипи" - който отдалече е виждал успешен екип в действие знае много по-добре от автора как стават нещата..."
Ми то не ври и кипи вътре, а навън. Вътре, както се видя от една стенограма има: изказал се, "приема се", следващата точка...
Таня Петрова е много точна в оценката си:
"Така в суматохата от всекидневни съобщения как от догодина правителството ще вдигне и това, и онова, но после се оказва, че може да не го вдигне или все пак може да го вдигне,"
07 Октомври 2009 17:19
Дянков може да става да дърпа юздите на митници и данъчни, но не става за чеп за зеле що се отнася до икономическа политика. Как може при положение че гражданите са си свили потреблението, расте безработицата и банките не кредитират, той още повече да свива потреблението с нараснали акцизи. То по тоя път сигурно е вървял и САЩ когато са си докарали голямата депресия та е трябвало световна война, за да им живне икономиката.

То не трябва голям акъл просто да види какви бюджетни дефицити правят в Европа за да избегнат катастрофа. А тук предвиждат мерки траещи по десет години - сигурно си знае че няма да може да овладее кризата за по-малко. И след това от 40 г. назад в доходите ще се окажем 60 години изостанали



07 Октомври 2009 17:43
Уважаеми другарки и другари

Бих искал да споделя с вас, че министъра на финансиите е наше момче (както БиБи) - ето малко информация за него:
Американски гражданин е станал министър на финансите на България. Новият финансист № 1 в правителството на Бойко Борисов няма български паспорт и по тази причина заема незаконно поста в изпълнителната власт.

Според българската Конституция, депутати и членове на Министерския съвет трябва да бъдат само български граждани, които трябва да отговарят на условията за избиране на народни представители. Едно от тях е българско гражданство. Това е записано в член 65, ал.1, и член 110 на основния закон на републиката. Доскоро Симеон Дянков беше главен икономист по финанси и частно дело в Световната банка. Той е племенник на вицепрезидента на финансовата институция Кристалина Георгиева, чието име доскоро беше спрягано за първи заместник на министър-председателя Бойко Борисов.
07 Октомври 2009 17:45
А ето и рецептата на г-жа Кристалина Георгиева - вице президент на Световната банка и леля на Симеон Дянков, за излизане на България от кризата:
* "Веднъж ме попитаха как да направим България като Корея? Казах им: като изнесем 7 млн. българи и внесем 7 млн. корейци."
08 Октомври 2009 00:13
Глупости на търкалета...дали е дясна или лява политиката и дали са високи или ниски данъците е вторичен въпрос.
Първичния е как се употребяват събраните данъци. А у нас те просто или се крадът или се наливат в разбити системи като здравната, образователната и други подобни.
А Дянков ако го питаш отде точно изгрява Слънцето, най-вероятно ще посочи комина на съседната сграда...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД