:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,113
Активни 464
Страници 5,678
За един ден 1,302,066
Интервю

На 3 пъти през комунизма България бе на ръба на фалита

Банковата реформа в края на 1987 г. създаде голяма част от финансовите псевдоелити на прехода, казва бившият подуправител на БНБ Румен Аврамов
В края на септември Българската народна банка отвори своите архиви за всеки гражданин. Безценните документи, открехващи тайните от миналото на институцията от създаването й през 1879 г. до 1990 г., са събрани в 5 тома. Един от съставителите им е Румен Аврамов. Той е икономист и стопански историк. Бил е член на управителния съвет на БНБ между 1997 г. и 2002 г., а от 1994 г. до днес работи в Центъра за либерални стратегии.



- Г-н Аврамов, кое провокира БНБ да отвори архивите си?

- Решението за отваряне на архивите от комунистическия период бе взето от Управителния съвет на БНБ през лятото на 1999 г., а реализацията му изискваше няколко години. С управителя Светослав Гаврийски и с колегите от съвета нямахме никакъв проблем да вземем това решение. Изхождахме от разбирането, че тази крачка е задължителна за всички институции, че те трябва да покажат на обществото начина, по който е била управлявана българската икономика от 1944 г. до началото на 90-те години и липсата на ясна визия преди промените какво точно трябвало да се прави. В момента БНБ е най-пълно и подробно представена институция в България. За съжаление, много други, между които и такива важни стопански ведомства като Министерството на финансите не са разсекретили своите архиви от този период и не са направили публично достояние важните от тях. А решенията за управлението на икономиката през прехода, включително нашите, някой ден ще бъдат отварят други. Дано имат нашето търпение и любопитство.

- Ще разсеят ли някои заблуди в обществото изнесените документи? Впрочем, разкриват ли се нови факти, които досега не бяха известни?

- Мисля, че ще се разсеят доста заблуди. Тези документи по рядко прегледен начин показват къде, как и защо държавата е взела едно или друго решение. Защо обществото е плащало за стъпки, диктувани от догми и най-вече от липсата на здрав разум.

Документите не преобръщат общата представа за комунистическата икономика, за нейната нерационалност, неефективност, абсурдност. Но ценното е, че архивите добавят знание, позволяват един много по-тънък и нюансиран поглед върху промените в рамките на режима, ролята на отделните действащи лица, непознати досега институционални конфликти... Проявяват се различия в позиции и гледни точки, които не проличават когато гледате на едро. Например особено добре се открояват по-деидеологизирания поглед на БНБ към икономиката в сравнение този на другите стопански ведомства, очертават се различните периоди, през които е минала комунистическата икономика, напреженията между БНБ и министерствата на финансите или (когато то бе закрито) на икономиката и планирането. Всичко това са неща, които досега не се знаеха в детайли.

- Не е ли имало нищо рационално в управлението на икономиката през социалистическия период?

- Абсурдни са принципите, върху които почива плановата икономика. Представата, че може да се контролират и управляват всички стопански единици, че икономиката е в състояние да отговаря на очакванията и желанията на всяка директиви на властта, е дълбоко погрешна. Банковата система на сталинския комунизъм е системата на т. нар. монобанка, която се занимава с всичко - емисията на пари, кредитирането на предприятията, спестяванията на гражданите, платежите с външния свят. С годините тази система премина през различни реформи, но никога не промени същността си. Бяха добавяни различни банки като например ДСК, "Външнотърговска банка", или "Минералбанк", която се превръща в основен източник на лоши кредити, отпускани в името на "модернизирането" на социалистическата икономика. Към самия край на режима - 1987 г., беше проведена и банкова реформа, създала т. нар. "отраслови" банки, които обаче нямат нищо общо с това, което днес представляват търговските банки. Тъкмо те изиграха ролята на фермент, който окончателно разложи системата и в същото време захрани новата. Тези институции се превърнаха в школа за порочно банкиране, чиито уроци бяха усърдно прилагани и след края на режима. От тези банки тръгна голяма част от финансовите псевдоелити на прехода.

- Кои са имената на тези псевдоелити, за които говорите?

- В представените архиви ще видите шефовете на много от фалиралите през 1996 г. и преди това банки. Ще разберете и за начините, по които размиването и преразпределението на собствеността започва още през 1990 г. Факт е обаче, че около прекрояването на системата се разгарят лобистки апетити. В сборника са представени протоколните решения на БНБ за одобряване учредяването на Първа частна банка и на така и непоявилата се банка на близкия до режима британски борсов спекулант и аферист Робърт Максуел. Всеки, който ги погледне, ще види, че това са решения, взети на крак от един и същ тесен кръг хора в управителния съвет, при това броени дни преди изборите в България на 10 юни 1990 г.

- От думите ви излиза, че истинските промени в икономическо отношение започват не през 1990 г., а доста по-късно.

- Това е заключение, което се налага от съдържанието на архивите. Инерцията от стария начин на управление на икономиката и от половинчатите решения даваше до голяма степен възможност да бъде продължено поведението отпреди 1989 г. Отсъствието на приватизация до 1997 г. не позволяваше да започне изграждането на една реална пазарна икономика.

- Вярно ли е, че в сборниците са публикувани куп документи, които разказват историята на социалистическите предприятия?

- Да, така е. Причината е, че централната банка, особено през по-ранните години на режима, се е занимавала с плановете на всички предприятия в страната. Стига се до ситуации, в които управителният съвет на БНБ обсъжда производството на предмети за потребление до невъобразими подробности.

- А какво пише за "Кремиковци" и "Авиокомпания Балкан"?

- Много документи показват как тези предприятия са помпани с ресурс и спешни преференциални кредити, независимо от икономическите им резултати. Те продължават да получават пари, независимо че не обслужват старите си задължения. Плановата икономика поддържа без да мисли за цената всичко, което по едни или други съображения приема за важно. Ако погледнете баласта от дългове, с които "Кремиковци" и "Авиокомпания Балкан" влизат в "новите времена" след 1990 г., ще ви стане ясно, че на фона на тяхната нетна стойност (активите минус пасивите им) приватизацията им за 1 лев е напълно справедлива, дори висока.

- Колко пъти България е била на ръба на фалита през комунизма?

- България преживява 3 големи дългови кризи. Първата е в началото на 60-те години, втората в края на 70-те години, а последната е терминалната, с която потъна режимът и в резултат на която бе обявен мораториумът през март 1990 г. Историята на тези кризи е подробно документирана в сборника. Те са много различни по своя характер. В началото на 60-те години става дума за криза към съветските банки в Париж и Лондон. Временното уреждане на дълга към тях става до голяма степен политически, по-точно чрез покъртително унизителни молби на българските власти. Окончателното решение се оказва залагането и последващото продаване на българския златен резерв през 1962 - 1964 г. Още през 1959 г. златото от резерва е пренесено в Москва с аргумента, че хранилището на БНБ не би могло да издържи ядрен удар. Контекстът е параноята от Студената война, но всъщност СССР слага ръка върху основен ресурс на България. По-късно именно голяма част от този златен резерв е продадена за да бъдат удовлетворени съветските банки-кредиторки.

Към 1984 г. страната има относително малък и обслужваем външен дълг. Криза започва през 1985 г., когато България започва лавинообразно да трупа заеми, а след 1987 г. вече е ясно, че страната влиза в капана на необслужваемия дълг и че рано или късно ще обяви неплатежоспособност. Тази прогноза е правена от БНБ още в края на 1986 г. и повтаряна неколкократно след това. Въпреки сигналите обаче единственото, което прави политическото ръководство, е да се опитва да разсрочва дълга и да го рефинансира с нови заеми. Така се влиза в спиралата на краткосрочните дългове, която неминуемо води всяка икономика към колапс.
274
12118
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
274
 Видими 
07 Октомври 2009 00:41
Към 1984 г. страната има относително малък и обслужваем външен дълг. Криза започва през 1985 г., когато България започва лавинообразно да трупа заеми, а след 1987 г. вече е ясно, че страната влиза в капана на необслужваемия дълг и че рано или късно ще обяви неплатежоспособност. Тази прогноза е правена от БНБ още в края на 1986 г. и повтаряна неколкократно след това. Въпреки сигналите обаче единственото, което прави политическото ръководство, е да се опитва да разсрочва дълга и да го рефинансира с нови заеми. Така се влиза в спиралата на краткосрочните дългове, която неминуемо води всяка икономика към колапс.


Mrx++:
Социализмът в България съвсем не беше рухнал. Даже през 80-те години бяхме в много добра форма.
07 Октомври 2009 00:46
"Абсурдни са принципите, върху които почива плановата икономика"

Mrx++,

Къде си ? Тук атакуват фронтално и без упойка любимия ти строй !!! Я удари по масата и го натири в кучи за-ик този капиталистически лакей ...
07 Октомври 2009 00:49
Oracle,


През 1984 дългът бе малко над 1 млрд. $, а към края на 1989/началото на 1990 - над 11 млрд $ (повече от 10 пъти ръст); само за 5 г. колко пари са извлекли Луканов and company !!! После обратно и - яката пералня в 3 сменен режим.

Редактирано от - Mars Attack на 07/10/2009 г/ 00:51:05

07 Октомври 2009 00:53
Безпристрастната информация е най-доброто средство за разсейване на заблудите от миналото.
Е, може да има малко плач що се изнасят секретни данни, за националната сигурност също, ще го преживеем.
07 Октомври 2009 00:59
Документите не преобръщат общата представа за комунистическата икономика, за нейната нерационалност, неефективност, абсурдност.

Инерцията от стария начин на управление на икономиката и от половинчатите решения даваше до голяма степен възможност да бъде продължено поведението отпреди 1989 г. Отсъствието на приватизация до 1997 г. не позволяваше да започне изграждането на една реална пазарна икономика.

Със стари муцуни нов бардак не се прави. До 97г България бе практически управлявана само от стари муцуни, с изключение на 1г при мандата на ФД. Тогава ДС изигра ролята си за да могат социалистическите номенклатури да продължат да трупат и прехвърлят.
"Кремиковци" и "Авиокомпания Балкан" влизат в "новите времена" след 1990 г., ще ви стане ясно, че на фона на тяхната нетна стойност (активите минус пасивите им) приватизацията им за 1 лев е напълно справедлива, дори висока.

Ма нали Костов беше виновен бе другари?!
Още през 1959 г. златото от резерва е пренесено в Москва с аргумента, че хранилището на БНБ не би могло да издържи ядрен удар. Контекстът е параноята от Студената война, но всъщност СССР слага ръка върху основен ресурс на България.

...
07 Октомври 2009 00:59
Да и за това сега капитализЪма строи банки, болници, училища, стадиони и най вече - магистрала след магистрала. Да не говорим за "предприемачите" - кой от кой по предприемчиви - Маргините, Илиевите, Божковите, Галевите, Пулевите. Истински елит, не като предишните псевдо елити. Изобщо не им е минало през ума да откраднат, да посегнат на чуждо, камо ли да пребият някой за добър ден.
07 Октомври 2009 01:32
Да и за това сега капитализЪма строи банки, болници, училища, стадиони и най вече - магистрала след магистрала....

----
Еми такива са ви капиталистите, дето ги назначихте бе другари.
07 Октомври 2009 02:11
Факти, цифри, все тая... Хората си четат това, което предварително са решили, че трябва да пише. Ако имаше някаква функция, поста ми автомотично да се препраща през определено време, сигурен съм, че без да чета форума, щеше винаги да е намясто.
07 Октомври 2009 02:24
Повтарям част от предишният си постинг , що гледам че и тука уйдисва. В Полша имаше гробарска фирма която преди около две години се рекламираше така -" в нашия ковчег ще изглеждаш като жив ". Епа оно не требе многу акъл да се разбере че така изглеждаше и социализъма в България , е да ама опитай се това да обясниш на тези с конските капаци и цървените пердета пред очите у форумо .Те си знаят едно - социализъма построи стадиони , болници и т.н. като че ли в капиталистическите Холандия, Швеция , Гърция и т.н. ритая топка по стърнищата па и пуно ги беше у наште социалистически "здравни" заведения
07 Октомври 2009 02:43
Погрешна терминология!
"Фалират" само предприятия в страни с свободна пазарна економика.
Економика и финанси при комунизъма са в перманентна депресия(ниска производителност), фалит.
Депресия=глад и лишения!
07 Октомври 2009 03:08
"....Ако погледнете баласта от дългове, с които "Кремиковци" и "Авиокомпания Балкан" влизат в "новите времена" след 1990 г., ще ви стане ясно, че на фона на тяхната нетна стойност (активите минус пасивите им) приватизацията им за 1 лев е напълно справедлива, дори висока."
Излиза че секирата на Костов е била хирургически скалпел изрязващ икономическите тумори наследени от пещернио каманизъм.
07 Октомври 2009 03:48
нещо ново нема ли в тоя сборник? тия работи ги писаха в дневник още преди година и нещо.

/ и аз чакам коментарите на перманентните форумни лъжльовци - маркс, енгелс, живков и сие

Редактирано от - simo на 07/10/2009 г/ 03:52:56

07 Октомври 2009 05:08
не го разсейвайте маркса - в момента аплайва за следващата западна стипендийка. Марксе що не намериш нещо към австрийско, душа?‌ Таман с душето ще направите комбина и ще громите заедно загниващите нрави, докато хапвате хайвера с блондинките
07 Октомври 2009 05:49
Направо не е за вярване!Толкова истини накуп!Най-сетне!!Статията
07 Октомври 2009 06:25
Нито преди 1944, нито след 1989 България е била богата и мнозинството от българите са живеели добре. Е, там край жълтите павета, винаги е имало добре живеещи крадци, "псевдоелит" както много точно го наричат.
07 Октомври 2009 06:53
Не възхвалявам социализма, но едно бегло сравнение показва, че той имаше някои предимства пред сегашната система. Най-голямото бе, че даде възможност да се построят няколко големи, структуроопределящи предприятия, които днес са стълбове за българската икономика и я предпазват от тотален срив. Нека само си представим как би изглеждала икономиката на България без АЕЦ Козлодуй и другите електроцентрали, без енергопреносната система, без Нефтохим, Соди - Девня, Стомана - Перник, корабостроителниците, тютюневите и фармацевтичните предприятия, циментовите заводи и т.н.. На фона на завещаното от времето на социализма, построеното през последните 20 г. направо бледнее. Не знам да е вдигнато и едно структороопределящо предприятие, добре че се разви строителството, което "изми" очите на стореното от последните правителства. Добре е, че се намериха западни фирми, които инвестираха за модернизирането на построените преди много години заводи. Иначе финансовата ни система отдавна да бе в пълен и перманентен колапс.
07 Октомври 2009 07:05
"Структуроопределящо предприятие " е синоним на икономически колапс по целио свет , тънки.
Туй е като динозавър в променящ се климат. Мреке по устав.
07 Октомври 2009 07:18
Тънката лайсна

Самото съществуване на опит да разграничиш "комунизма" от "прехода" дескредитира целия ти пост, настрана от "структоропределящи отрасли". Комункартуните така и не проумяха, че 89 нищо не се промени и КОМУНИСТИТЕ от КОМУНИЗМА продължиха некадърното си управление.
"Демокрацията" не е лоша, а е същата като комунизма - със същите действащи лица. Разлика нямаше до 97ма, че и след тва.
Не прочете ли статията?

07 Октомври 2009 07:19
Структуроопределящо предприятие " е синоним на икономически колапс по целио свет , тънки.

Воци, щом е така, нека бързо затворим "Козлодуй", "Нефтохим", "Стомана" и т.н. Нали тяхното съществувание води до икономически колапс. Ще развиваме страхотен бизнес по морето като продаваме варена и печена царевица, сладолед и семки на летовниците. Страхотен бизнес.

Редактирано от - Тънката лайсна на 07/10/2009 г/ 07:21:37

07 Октомври 2009 07:27
Абадабчо,
направих едно бегло сравнение на построеното през два периода. Не ти говоря за комунисти, фашисти и тямподобни. Не обичам да идеологизирам реалните неща. Не виждам с какво предизвиках бурната ти и раздразнителна реакция.
Приятен ден и дискусии на всички!
07 Октомври 2009 07:41
Най-голям смях ще падне ако публикуват архива на ДеКаПе - Държавен Комитет за Планиране - там е истинския хумор на соца !!! Не че БНБ не беше смешна - сега е жална слугиня , последните 60-тина години !!!
07 Октомври 2009 07:44
Нека само си представим как би изглеждала икономиката на България без АЕЦ Козлодуй


Вероятно външният дълг щеше да е по-малък, а лоренцовата крива щеше да е по-близо до диагоналата -- за радост на марксистите у форумо

Да не говорим, че никой от същите тия марксисти не е обосновал тезата "ако немаше соцялизъм, немаше да има индустрия" с аргументи
07 Октомври 2009 08:42
Тънката лайсна
Бурната ми реакция беше предизвикана от раграничаването на двата периода - "комунизъм" и "преход". Това ме влудява.

ОТ ГЛЕДНА ТОЧКА НА УПРАВЛЯВАЩИ НЯМА ДВА ПЕРИОДА. ЕДНИ И СЪЩИ ХОРА УПРАВЛЯВАТ И ПРЕЗ ДВАТА "ПЕРИОДА", Т.Е. КОМУНИЗМА НЕ СВЪРШИ ПОНЕ ДО 97, А МОЖЕ БИ И ОЩЕ НЕ Е СВЪРШИЛ“

"Лошите демократи" от "лошата демокрация" са същите гнусни комунистически номенклатурчици отгледани през Комунизма. Разделянето на два периода предполага, че е имало край на единия и начло на другия, даже предполага съществуването на два периода. Това за мен е ефтина комунистическа пропаганда с цел да се прикрие (може и подсъзнателно) истината.

Редактирано от - Абадабчо на 07/10/2009 г/ 08:42:52

07 Октомври 2009 09:09
Пак си припомних за "червените куфарчета"....защо ли!?! Само ако се загледате в ръководителите на сегашните частни предприятия, банки, лизингови дружества, застрахователни компании, влиятелните фондации и организации...Червените деца вече са си на мястото и вече отглеждат следващото поколение...
07 Октомври 2009 09:10
"Нашите" са нахранени, доволно!
07 Октомври 2009 09:11
- Абсурдни са принципите, върху които почива плановата икономика. Представата, че може да се контролират и управляват всички стопански единици, че икономиката е в състояние да отговаря на очакванията и желанията на всяка директиви на властта, е дълбоко погрешна.

Митееев, какво ти казвах аз...? Колко пъти ти обяснявах, че социкономиката срина комунизма, а не външни сили или пък червената върхушка. Ама ти нали си виден преподавател по политикономика / бивш, понастоящем /, мнооого ги разбираш тия работи.
07 Октомври 2009 09:33
Този щом е от либералните стратегии е доста сбъркан в мисленето
Документите не преобръщат общата представа за комунистическата икономика, за нейната нерационалност, неефективност, абсурдност.

Гаче сега всичко е наред в икономиката и тя е много рационална и ефективна и не е абсурдна.
Към 1984 г. страната има относително малък и обслужваем външен дълг. Криза започва през 1985 г., когато България започва лавинообразно да трупа заеми, а след 1987 г. вече е ясно, че страната влиза в капана на необслужваемия дълг и че рано или късно ще обяви неплатежоспособност. Тази прогноза е правена от БНБ още в края на 1986 г. и повтаряна неколкократно след това.

Ясно се вижда от кога започва рухването на социализма 1986г., когато се появи Горбачовата перестройка и когато Горбачов наруши редица договорености, според когото СССР подхранвала другите соц. страни. Тогава беше нарушена цялата система на взаимни отношения вътре в СИВ и нашата страна беше принудена да вземе големите кредити. Вчера, когато писах за 80-те години аз писах за добрата кондиция преди 1986г. Тогава бях чел един доклад на Швейцарска банка от 1982г. за състоянието на икономиката на България, в който точно това се подчертаваше - нашият дълг тогава беше около 2 милиарда. Този доклад беше изискан от първата западна фирма "Тангра", която се пръкна у нас - за правене на химикалки към "Хемус"- Бургас. Беше на български емигранти от руски произход, които явно са взели кредит от тази банка.
Явна е целта за писането на такива статии да се втълпява, че сега е зле, ама и тогава беше зле.
07 Октомври 2009 09:38
Бачо Илия,
Червените куфарчета бяха подготвени от бай Тошо, но за други хора. Такива, които имаше поне известна надежда да станат реални капиталисти.
Туй беше причината да му дръпнат черджето на 10 ноември.
07 Октомври 2009 09:41
Mrx++
май май все някой друг ти е виновен.
07 Октомври 2009 09:42
Тънката лайсна
Не възхвалявам социализма, но едно бегло сравнение показва, че той имаше някои предимства пред сегашната система. Най-голямото бе, че даде възможност да се построят няколко големи, структуроопределящи предприятия, които днес са стълбове за българската икономика и я предпазват от тотален срив.


Всяак страна има структуроопределящи предприятия. На запад това са големите автомобилостроителни заводи GM, Creisler, Ford, Volkswagen, Renault, както и военната промишленост ( например за Швеция тя е най-структроопределяща) и др. На всички препоръчвам книгата на Димитър Иванов "Възход и падение на социализмът" (осбено на бендичка, защото тя е много боса горката) за да се види какво се е направило за 20 години през соца и какво за 20 години сега.
07 Октомври 2009 09:47
Повече факти и документи и ще се доближим до истината за миналото.
Който знае - може да се оправи, а който "вярва" - него го "оправят".
За статията и коментиращите преди мен един голя-а-ам
07 Октомври 2009 09:49
Абадабчо
май май все някой друг ти е виновен.

а сега кой е виновен за световната криза бе момче - нали от САЩ тръгна. При малките държави е така - опират пешкира на грешките на големите. Аз вчера писах, че през 80-те у нас имаше стремеж да се развием в посока на японското икономическо развитие, но Горбачовата перестройка ни срути. Сега тъкмо улязихме в ЕС и кап. страните влязоха в криза и пак опираме пешкира. Пей сърце.
07 Октомври 2009 09:49
Документите на банката:
България преживява 3 големи дългови кризи. Първата е в началото на 60-те години, втората в края на 70-те години,


Лъжльо++:
за добрата кондиция преди 1986г.


Да четеш можеш ли бря
07 Октомври 2009 09:55
България преживява 3 големи дългови кризи. Първата е в началото на 60-те години, втората в края на 70-те години, а последната е терминалната, с която потъна режимът и в резултат на която бе обявен мораториумът през март 1990 г.
Тогава, обаче режимът излизаше от тези кризи без народонаселението да усети кой знае какво. След 1989г., обаче, сме в перманентна криза, която сега съвесем се развихри и не се знае кога ще излизем. Този аФтУр все още вярва в светлото капиталистическо бъдеще.
07 Октомври 2009 10:00
режимът излизаше от тези кризи без народонаселението да усети кой знае какво




Тва бате е толко съшито с бели конци, че нема накъде. По ония години народонаселението беше в перманентна криза. Капачките за буркани се купуваха с връзки бе, смехурко.

За москвич (не Иж) и телефонна линия се чакаше десетилетия. За жилище да не говорим.
07 Октомври 2009 10:02
добре са ги публикували, сега пък, ако има и кой да ги прочете тези документи
Комунизмът, освен социално-икономическа и политическа система, е начин на мислене и мироглед. Това е фатализма на нашия преход - да преобразува във възможно най-кратки срокове собственост, като от такава на една липсваща държава мине в ръцете на хора с дълбоко увредени от комунизъм мозъци и души. Очакването тези хора да управляват тези активи по модерен начин беше наивно и докара и кошмарното недоверие, отчаяние и омраза, които днес дават облика на нашата общност.
07 Октомври 2009 10:06
Даа, когато архивите говорят, даже и вдовиците би трябвало да мълчат.Ама не, в България сме.А тук срам, съвест, да не говорим за Божии ценности, не се котират.С други думи-ние свършихме мръсната работа-трансформирахме заемите и организирахме изпирането, пък отрочетата на другите другари се облажват сега.Пък , нашите, горките, ги оставиха да се спасяват сами кат простия български народ.Да се смееш ли, да ревеш ли, както викаше мъдрата ми баба.
07 Октомври 2009 10:06
Догма Първа на Плановата Икономика - Лъжата:

Ленин, Избрани съчинения, дял 2 страница 701:

"В нашата борба за властта не бива да биваме спирани от каквито и да е било принципи. Ние трябва да сме подготвени на всякъкви трикове, незазконни методи и лъжи... Ако ние в името на комунизма трябва да унищожим 9/10 от наяселението , това не е голяма жертва."
07 Октомври 2009 10:07
маркса е прекрасен пример за шизофренията на нашето общество
07 Октомври 2009 10:18
Всичко си вървеше много добре към окончателната пабьеда на комунизъма,
ама ренегатите Горбачов и Луканов прецакаха всичко.
Сега щяхме да сме едно огромно КЕНЕДЕРЕ
от Владивосток до Берлин...
07 Октомври 2009 10:23
Каквото и да разправяте, по време на държавно-монополистическия капитализъм се живееше по добре и по-сигурно! не мога да понесе да гледам, как довчерашни келеши се возят в луксозни коли, само за това, че бащите или майките им са били безгръбначнно верни на партията хранилница-червена и насинената червена.
07 Октомври 2009 10:29
живел си по-убаво, щото си нбил бая по-млад. а тия борчове, дето са ги назимали и препрали е такива баламурници като мене ги плащат. аман бе, животът ми мина да ви слушам колко убаво сте се гиздили по почивните станции.
07 Октомври 2009 10:44
Криза започва през 1985 г., когато България започва лавинообразно да трупа заеми, а след 1987 г. вече е ясно, че страната влиза в капана на необслужваемия дълг и че рано или късно ще обяви неплатежоспособност. Тази прогноза е правена от БНБ още в края на 1986 г. и повтаряна неколкократно след това.


Mrx++
Ясно се вижда от кога започва рухването на социализма 1986г., когато се появи Горбачовата перестройка и


Ясно се вижда че:
1) Кризата започва преди перестройката (Горбачов е избран за генерален секретар на КПСС ноември 1995* г.) и по-скоро перестойката е опит за отговор на кризата и наваксване на все по-безнадеждното изоставане, а не обратно.
2) Др. Маркс++ ще върти, ще суче и все ще изкара някой друг виновен че са му разритали социалистическата кочинка.
3) Проспиритетът е в напреднал стадий. Ако ставаше дума за социализъм, щеше да се нарича развит или зрял. Наздраве.

___
* грешка - ноември 1985 г. Коригирано благодарение на Su38.


Редактирано от - Oraсle на 07/10/2009 г/ 12:51:18

07 Октомври 2009 10:47
Simka
По ония години народонаселението беше в перманентна криза. Капачките за буркани се купуваха с връзки бе, смехурко.
За москвич (не Иж) и телефонна линия се чакаше десетилетия. За жилище да не говорим.
Оти се косиш као че ти мине. Разбира се, че България беше една неразвита страна. Какви коли искаш, като някъде до 60-те години пътищата бяха само от чакъл набит в калта, имаше няколко павирани. България мина през манията на мотоциклетите, след това дойдоха колите. Трябваше да се оправи инфраструктурата затова се задържаше развитието на частния транспорт. А за апартаментите ще се чака, като от 85% селско население се пренеси в градовете половината и остана само 40%. И пак хората с чакане без чакане се сдобиха с апартаменти. Ами след 1944г. като е нямало почти никаква телефонизация, а в повечето села и електрификация как да се телефонизира веднага. Аз съм го преживял това развитие. На вас ви се иска одма да станете като западните държави, а ние станахме като африканските и азиатските. Ама на вас не ви влиза в главите, че капитализъм има не само на Запад, а и в Бангладеш и във Филипините. Аз вчера цитирах последните данни за развитие - докато тогава се въртяхме около 20-то място в света, сега сме след 65-то. Капачки и сега се купуват и се затварят буркани, щото много семейства няма да преживеят зимата без тях. Средната заплата няма и 2 пъти да е скочила за 20 г. от 256лв. през 80-те на 400 лв сега, а цените са скочили от 3-10 пъти. Да не говорим, че здравеопазване, образование от безплатно станаха наполовина платени, като се влошиха неимоверно. Ние нямаме развитие нагоре през последните 20 години, а непрестанно рухване. А глупостите дето се пишат, че щото комунисти били затова не вървяло - всички се изредиха в управлението ама нещата не вървят. В капитализма за да има богати трябва да има бедни и на нас ни е отредена ролята да сме бедните.
07 Октомври 2009 10:47
..работи в Центъра за либерални стратегии..


Йе!
07 Октомври 2009 10:52
демек като в Испания не е имало комунизъм, сега нема асфалтирани пътища, телефони и коли, така ли да разбираме
07 Октомври 2009 10:52
а там, където не е имало комунизъм имат ли ток и капачки за буркани
07 Октомври 2009 10:54
а къде ли живеят тия, дето са били толкоз ощетени от съдбата да не се докоснат то комунизма в колиби или в землянки
07 Октомври 2009 10:54
Нямат каруцари, което си е едно нещастие
07 Октомври 2009 10:55
След двете двойни повишения на цените през 1971 и през 1979
само тотално изкукуригалите марксисти-ленинци-георги-кирковци
е можело да си мислят, че работата върви ОК.
Социализъмъ честно и почтено спука гуми през 1969
След това Великият Збиг Бжежински забрани износа на високи технологии и вкара куманизите в каменната ера, а
Великият Роналд Рейган официално тури ножа на "НЕДОНОШЧЕТО".
"Mr. Gorbachev, tear down this wall!"

Редактирано от - StrikeEagle на 07/10/2009 г/ 10:58:07

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД