Вероятно защото идва отвъд Атлантика, където царят - меко казано - непонятни и нехуманни за тукашните ширини порядки, вицепремиерът Симеон Дянков си позволи да посегне на изконното - ракията и цигарите. И то насред криза.
За да намери пари за здравеопазване, ще вдигне акцизите на твърдия алкохол и тютюневите изделия. Добре, че реалното поскъпване ще е от 1 януари, че благите вести от финансовото министерство могат да пратят на балотаж иначе предизвестената още от първи тур кмет на София Йорданка Фандъкова.
Интернет форумите бушуват. Напълно неизвестният допреди два месеца и половина г-н Дянков има вече два устойчиви прякора, с които е благославян във виртуалното пространство.
Вариациите на известния рефрен: "Защо ни посягате на най-милото?!", са известни - никой няма да спре да пуши и да пие, само контрабандата ще процъфти; ще минем на качак и шльокавица; защо се удря така жестоко народът за някакви си мижави 190 млн. лв. (парите от увеличението на акциза, които ще отидат в здравния сектор)...
Но подобна мярка е принципно правилна и справедлива
Тя не цели да откаже българите от пушенето и пиенето, а следва простата логика, че този, който струва по-скъпо на здравната система, следва и да плаща повече. Самата система пък е хронично недофинансирана, така че всеки лев в повече е добре дошъл. А държавата намира пари по един основен начин - данъци, такси, акцизи, мита. И е по-добре да обложи допълнително пушача под формата на наказание за навика му, отколкото да вдигне данък общ доход, да речем.
Почти няма заболяване, сред чиито рискови фактори да не са цигарите и злоупотребата с алкохола. Става дума за изключително личен избор, а не жизненоважна необходимост. Лечението на тези заболявания се плаща от здравната система, която солидарно финансираме всички ние. Защо този, който е избрал да ползва повече, да не плаща малко повече? И понеже мярка от сорта на по-високи здравни вноски за пушачи е технически неприложима, идеята със санкцията през акциз е относително добра. Лечението и медицината са скъпи неща, защо изборът да се тровиш с цигари да не е?
Само че, щом министър Дянков е започнал тази тенденция, нека продължи. Другият неотменен рисков фактор за всички болести, който също до известна степен е въпрос на личен избор, е храненето. Защо Министерството на финансите не
наложи акциз върху солта, по-високи данъци за производителите на свинско месо,
за храните на "Макдоналдс" и KFC? И да нашари чипса и снакса с надписи "Яденето на боклуци убива"? Също така може да вдигне данъците на хазартните дейности - хазартът също е болест с доста неприятно социално отражение.
Или щом се обвързва данъчната политика със здравната, МФ може да предприеме и реципрочни действия - вдига акциза на вредните навици, а увеличението на приходите се компенсира от намаление на ДДС върху лекарствата, да речем.
Логично е и приходите от цигари и алкохол да отиват за профилактика и превенция на болестите, причинени от тях. Или поне за лечението им. Макар че това е и желанието на финансовия министър, повечето пари ще отидат за друго. В момента държавата, здравната система и обществото ни са толкова далеч от идеята за профилактиката на болести, че изсипването на 190 млн. лв. в подобна дейност може да обезсмисли изцяло наказанието с акциза. Но пък с тези пари могат да се платят догодина лекарствата за онкоболните. Така ще е честно и поне ще има измерим ефект за тези, които ще финансират начинанието. Току-виж може да има и бонус - когато знаеш, че с всяка кутия цигари даваш своята дан за химиотерапия, е нормално да искаш и отчет - има ли лекарства за всички болни, на какви цени са купени, има ли съмнителни търгове и т.н.
Вместо това повечето пари ще се влеят в друга, също принципно нелоша идея -
реформиране на лечебната мрежа
Открай време е ясно, че у нас има твърде много болници и всички те са за активно лечение, което е най-скъпата част от медицината. Редица малки лечебни заведения се водят болници за активно лечение, въпреки че изпълняват основно социални функции. Затова сега идеята е да се разработят пакети за долекуване, рехабилитация, медицински грижи по домовете, хосписи и всичко това да се плаща от здравната каса. Така самите болници ще имат интерес да се преструктурират.
Само че пушачите и техният навик са твърде далеч от това. Да, подобни промени биха довели до по-добро лечение и в по-дългосрочен план - до спестяване на средства. На фона на огромните течове и кражби в системата обаче това е миниатюрна капка.
Далеч по-неприятно впечатление правят другите реформаторски напъни - гражданите да бъдат принудени да се осигуряват в частни здравни фондове например чрез въвеждане на доплащане за лечение. Симеон Дянков дори се изпусна, че част от парите за акцизите може да отиват точно за това - държавата да покрива доплащането за деца и пенсионери.
Тоест - вместо максимално да засили контрола върху харченето на парите, властта просто ще накара населението да плаща повече за същата услуга и да финансира и кражбите. Което нито е справедливо, нито пък е въпрос на личен избор.
---------
*Авторът пуши по кутия цигари с бандерол дневно.