България е усвоила едва 35% от предприсъединителните програми на общността - ФАР, ИСПА и САПАРД, а договарянето на пари от оперативните програми за пътища дори не е започнало. Това стана ясно от последния технически преглед на Европейската комисия за усвояването на европарите у нас и Румъния. Документът бе изпратен в Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент, която още през април поиска подробен отчет заради скандалите със замразените средства за България.
По ИСПА, ФАР и САПАРД страната ни е разполагала с над 1.367 млрд. евро за последните 10 г., но от тях са усвоени едва 488 млн. евро, което е около 35%, пише в документа. Останалите почти 334 млн. евро главно от ФАР не са похарчени, но по-голямата част от тях са загубени окончателно заради изтичането на програмата. Други почти 90 млн. евро от ФАР остават блокирани, а съществува и опасност на България да се наложи да връща част от тях. Става въпрос за 10-те пътни проекта, чието спиране съвпадна с разкритията за скандални злоупотреби в бившия пътен фонд.
От Земеделския фонд за селскостопанско развитие, по който у нас се прилага програмата, наследник на САПАРД, България е получила само 304 млн. от общо над 1 млрд. евро, които й се полагат от 2007 до 2009 г.
Документът няма политически заключения и препоръки, а само изброява програмите, по които България и Румъния са получавали евросредства, проблемите с усвояването на парите и предприетите поправителни мерки. Най-често срещаните проблеми са конфликтът на интереси, слабият финансов контрол и административният капацитет и законовите слабости.
|
|