Полигон "Ново село" е като бойскаутски лагер. Момчетата се учат да карат Хъмвита и да играят тенис на маса. |
Тук явно има някаква сериозна грешка,
тъй като през пролетта на 2008 г. зам.-посланикът на САЩ у нас Александър Караянис обяви, че Америка възнамерява да вложи над 90 млн. лв. през следващите две-три години в бъдещите българо-американски съоръжения. Става въпрос за трите бази - полигон "Ново село", авиобазите "Граф Игнатиево" и "Безмер" и един склад до Айтос. Около 62 млн. лв. ще са за изграждане на постоянни сгради и съоръжения.
Според "Старс енд страйпс" обаче военната база в Румъния ще е на стойност 50 млн. долара и ще могат да се разполагат 1600 американски военни, а "Ново село" - 60 млн. долара и ще приема до 2500 войници. Така сумата на пръв поглед скача до 110 млн. долара. Експертът по национална сигурност в Съвета за външна политика във Вашингтон Джеймс Робинс заявява пред изданието, че разполагането на войски в тези страни не само ще намали разходите на страната им, но и ще ги доближи до нестабилния Близък изток.
Тук се крие и същественият момент в развитието на българо-американските военни отношения. Политиката на Обама относно военните операции е ясна. Икономическата криза в САЩ също е налице. За да спаси положението, САЩ съкращава военните си бази в Германия и прави скаутски лагери на територията на България и Румъния. Американците ще идват тук за по няколко месеца, за да се обучават. Да стрелят по мишени, да взимат книжки за управление на Хъмвитата, да прочистват сгради и да свикнат с несгодите на войнишкия живот. Затова и правителството на САЩ дава толкова малко пари. Тук ще има бараки и временни постройки, като ще се набляга на палатковите лагери. Същевременно Америка ще спести от закриването на военните си бази в Германия стотици милиони долари годишно.
Преди няколко години дискусията около това дали България да даде съгласие за изграждане на такива съвместни съоръжения
можеше да доведе до политическа нестабилност в страната
Половината население бе твърдо "против", другата половина беше категорично "за", тъй като това щяло да доведе до страшно много инвестиции в България и съответно - до благоденствие на местното население. Соломон Паси превърна въпроса в лична кауза. Той лично ходеше из страната да убеждава населението колко полезно ще е американски военни да се настанят у нас. По едно време говореше за 90 млн. долара инвестиции. Стигна се до там, че кметове започнаха да пишат отворени писма с молба военните бази да са до управляваните от тях селища.
Общо около три години продължиха преговорите между САЩ и България за разполагане на съвместни военни съоръжения. Първите разговори по този въпрос започнаха още в края на 2003 г. Те бяха в резултат на стратегията на САЩ за нов начин на разполагане на техните военни сили в Европа. Тогава те заявиха желанието си да използват съвсем различни от традиционните съоръжения, каквито имат в 10 държави членки на ЕС.
На практика след сформирането на правителството на Сергей Станишев бе взето решение да започнем преговори със САЩ по въпроса. И се стигна до подписването на договор между България и САЩ за разполагане на българо-американски бази, парафиран на 28 април 2006 г. при посещението на държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс в София.
За съдържанието на подписаното споразумение може да се съди само по откъслечни изказвания на българските власти. Разбра се, че
срокът за използването на базите е за 10 години,
като всяка от двете страни би могла да го прекъсне с едногодишно предизвестие. Тогавашният вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин обясни, че по българско предложение е сключено Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, а не конкретно за военни съоръжения. Държавниците говореха за стратегическо сътрудничество, което излиза извън рамките на съвместно използване на български военни съоръжения.
Тези бази ще бъдат български и ще се командват от наш офицер, обясняваха политиците. Американските сили ще бъдат на ротационен принцип. Ще пребивават у нас не повече от 6 месеца, което означава, че няма да живеят семействата им, както е в познатите от години американски бази. Техният личен състав според договореностите е до 2500 души. Има възможност за увеличение с още до 2500 до 30 дни. Това ще става, когато има застъпване между две ротации. Този момент обаче ще подлежи на допълнително уведомяване.
В споразумението, според предишното правителство, били много
подробно описани всички финансови въпроси
"Инфраструктурата, която ще се изгради, ще бъде отчетена пропорционално на участието на двете страни", твърдеше тогава Калфин. Той очакваше основните средства, свързани с модернизацията на сегашните съоръжения, да бъдат осигурени от американската страна. Била постигната и формулировка за подробно уточняване на целите, за които могат да бъдат използвани съоръженията. Става дума основно за обучение, съвместни учения, логистика, презареждане, хуманитарни дейности при необходимост.
Американската страна се е ангажирала предварително да уведомява за всички доставки, които се правят в съоръженията. В складовете ще има различен вид достъп - само на български военни, съвместен достъп и само на американски военни. София прие искането на американците доставчиците да бъдат освободени от данъци.
Увериха ни също, че споразумението гарантира България да остане страна, свободна от оръжие за масово унищожение по два начина. Българската страна пък по принцип се отказа от юрисдикция върху нарушения, извършени от американски военнослужещи. В същото време бе оставена вратичка да им се търси отговорност от наш съд при случаи, които са особено тежки или предизвикват голям обществен интерес. Няма да има нужда от визи за пребиваването на американските военнослужещи у нас, но ще бъде задължително да притежават специално изработени карти.
Промяната в американските планове сега показва, че България отново си е направила сметките криво. Много по-изгодно щеше да е страната ни да договори да получава наем за тези 10 години. Знаете ли колко огромна е територията на полигон "Ново село"? Вижте само какви са таксите за кацане и излитане на гражданските летища, както и тяхното обслужване. Сега ще сме доволни, ако янките вкарат 62 млн. лева за инсталиране на бараки, химически тоалетни и алеи с чакъл. Може пък САЩ да проявят великодушие и да оставят някоя стара палатка или прибори за хранене след прекратяването на договора.