:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,251
Активни 582
Страници 12,154
За един ден 1,302,066

ЕК за България: Учим я, но трудно увира

Брюксел е принуден да вземе на ръчно управление харченето на европейски средства у нас. На нашия фон Румъния направо е отличник по усвояване
Светослав Терзиев
Как плачат счетоводителите? С числа. Ако ги слушате какво говорят, няма да ви трогнат сърцето, защото не умеят да се изразяват емоционално. Но последният финансов отчет на Еврокомисията (ЕК) за България е направо сърцераздирателен, ако дадете не само ухо, но и око на данните, които описват драмата на Брюксел да научи София как се усвояват европейски пари, без да се присвояват.

Служителите в ЕК са си свършили съвестно работата да отговорят на искането от 23 април 2009 г. на Комисията за бюджетен контрол за цялостен преглед на финансовите отношения на Брюксел с България и Румъния за периода, откакто двете харчат европари до 31 юли 2009 г. В докладите, които са само по 8 страници за всяка държава, се оглежда тяхно узряване за европейско членство, чийто смисъл е да заприличат на останалите страни в ЕС чрез помощта на по-напредналите. Въпреки че еврократите са спестили всякакви епитети, текстовете са повече от вълнуващи, ако бъдат преведени на разбираем език.

Накратко картината е следната:



България е лошият ученик, който мъчително се поправя,



а Румъния е старателна и почти всичко си изяжда (от еврофондовете). Докладите разглеждат два големи периода от европейското израстване на двете държави - подготвителния, когато са усвоявали предприсъединителни фондове, и настоящия, когато трябва да са изкарали зрелостния изпит и да ползват същински фондове като другите пълноправни членове на ЕС. Самата Еврокомисия, която се въздържа от всякакви образни оценки, си е позволила да напише, че е установила тясно сътрудничество с властите в двете страни, "за да гарантира, че са научени уроците в прехода от предприсъединителни към структурни фондове".

Кой с каква диплома е изкарал подготвителния клас? Оценките се виждат от усвояването на материала по трите основни предмета: ФАР (социално-икономическо укрепване), САПАРД (земеделско развитие) и ИСПА (инфраструктура - пътища и околна среда). Общо от трите фонда България е усвоила 35%, а Румъния - 57 %. Процентите по всеки от фондовете са следните: ФАР - 47% за България и 72% за Румъния; САПАРД - съответно 27% и 75%; ИСПА - 23% и 28%. Поради нарушения или изтичане на сроковете България вече е загубила 32% от полагаемите й се 1.37 млрд. евро, а Румъния се е простила поради изпуснат срок само с 5.6% от полагаемите й се 2.97 млрд. евро по предприсъединителните програми. До края на годината Букурещ може да загуби още пари поради изтичане на последните срокове, но за разлика от България не е наказван позорно с демонстративно отнемане на пари заради нарушения (220 млн. евро по ФАР). През юли 2008 г. Брюксел замрази САПАРД за Румъния, докато не се убеди година по-късно, че слабостите са отстранени. Така в графата "наказания"



финансовото досие на Букурещ остава чисто



България засега няма отнети пари само по ИСПА, но и там драмата беше голяма след замразяването на парите за пътища заради конфликта на интереси в пътната агенция (сценката "Батко се грижи за Братко" с обществената поръчка за 120 млн. лв.).

В по-горния клас България също се учи по-небрежно от Румъния. В усвояването на структурните фондове и двете държави са получили само авансови плащания, които се отпускат, без да се задават трудни въпроси. Що се отнася обаче до междинните плащания, които трябва да отговарят на определени изисквания, София твърдо стои на нулево равнище, докато Букурещ показва старание да тръгне нагоре, макар и със символични суми.

По-важната разлика между двете страни обаче е друга - Румъния е получила положителни оценки за съответствие по всичките си оперативни програми (заедно с управляващите им органи), а на България всички оценки за съответствие са върнати на поправителен изпит, и то два пъти. В момента тя няма нито един узаконен орган, който да оперира с пари от структурните фондове. Защо? Защото не е доказала, че има такава система за контрол, която да предотвратява и разкрива кражбите.

Главният проблем е в прословутата единна информационна система за управление (ИСУН), която би играла ролята на камера за дистанционно наблюдение (включително от Брюксел) какво става с отпусканите пари. Тази система пък трябва да бъде изградена от още по-прословутата Държавна агенция "Информационно обслужване", която се прочу с щедрите заплати и премии, вземани от нейните чиновници и приближени партийни храненици.



Злочестите еврократи в Брюксел нямат думи



да се оправдаят пред евродепутатите защо не са накарали България да изпълни една толкова елементарна техническа задача. Те направо са трогателни, като пишат: "Комисията призова България да използва инструмента за техническа помощ (парите за обучение) за подобряване на ръководния капацитет на изпълняващите структури". Резултатът е разочароващ и затова ЕК обещава, че "преди да бъдат извършени първите (междинни) плащания, ще приложи проверки на място". Така вместо да си служи с дистанционното управление на фондовете в България, Комисията ще прибегне до класическото ръчно управление - като в държава, която още не е навлязла в информационната ера.

На Брюксел са се видели похвални само четири мерки за повишаване на доверието му: централизирането на координацията по управление на еврофондовете (това е похвала за бившия вицепремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева), приемането на Закона за конфликта на интереси, прилагането на поправителни мерки спрямо рисковите проекти и обещанието на София да внесе до края на 2009 г. ревизирани оценки за съответствие по оперативните програми (последното е похвала към сегашното правителство).

За да си умие окончателно ръцете пред Европарламента, ЕК пише, че по някои фондове (например по Шенгенския) платените вече пари продължават да са под въпрос, защото могат да бъдат изискани обратно от България при финалната ревизия. Що се отнася до Румъния, общият извод е, че "оперативните програми са стартирали успешно и сключените вече договори са на задоволително равнище на изпълнение". В крайна сметка излиза, че тандемът на България и Румъния не се движи с еднаква скорост, макар да е под общо наблюдение заради недостатъчна подготовка за ЕС. Проблемите изглеждат сходни, но румънците проявяват достатъчно разум да се стараят. А на българския фон нищо чудно направо да излязат отличници.
 България и Румъния тържествено се присъединиха към ЕС, но докато Букурещ успя да усвои голяма част от полагащите му се пари, София вечно е в ролята на наказания ученик.
44
4450
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
21 Октомври 2009 01:08
"... приемането на Закона за конфликта на интереси..."


Той не беше ли мъртвороден (окастрен така, че да не върши работа) ?
21 Октомври 2009 01:37
Румънците са по-зле от нас по всички съдържателни показатели - и европейците не са слепи за това.

Но, както знаем и от вица за България и Турция, у нас управлява неграмотното малцинство. В частност Румъния вече построи нефтен буй (на три км от курорта Мамая), същия, за какъвто ние се дърпаме за Вромос, без да има засега никакъв реален шанс за румънски нефтопровод Констанца-Триест. Просто на зелено, за всеки случай.

Чаушеску построи (с робски труд) египетски канали и грамадни пристанища в открито море, които сега въртят десет пъти повече оборот от нашите, които имат по-добри природни и икономически дадености. Но нашите неграмотници се дърпат да построят и едно мостче, особено па сегашния смотан кабинет.
21 Октомври 2009 01:43
Абе по-зле, ама я виж %, как си усвояват европарите ! ... а ние го духаме, защото бандюгите от "тройната" така краднАха, че Брюксел яко ни врътна кранчето. Това са фактите.
21 Октомври 2009 01:55
Фич, ти на персонална основа ... от инвеститорска гледна точка ... Тъпо !
21 Октомври 2009 03:01
Да е жив и здрав Фичката,
"Румънците са по-зле от нас по всички съдържателни показатели - и европейците не са слепи за това."
Ето защо са усвоявали 75% а ние 5% - не от инпотнтност, просто да се изравним
21 Октомври 2009 06:02
А предишния смотан кабинет само какви мостове, какви буюве построи...
Само за летящата чиния не можаха да намерят изпълнител на проекта. Сигурно затова са останали толкова неусвоени средства от еврофондовете.

Редактирано от - Severance на 21/10/2009 г/ 06:04:21

21 Октомври 2009 07:50
"Румънците са по-зле от нас по всички съдържателни показатели...". Фиче, това сериозно или търсиш основание за заяждане?
"Чаушеску построи (с робски труд)...". С робски или без робски труд румънците свързаха морето с Дунав и контейнерите вървят до централна Европа по вода, което извади от този бизнес всички в региона. Построяването на контейнерния терминал до Максуда (опит да се върже морският с ЖП транспорт) надали ще има някакъв ефект, най-вече поради това, че не е известно кога ще се случи. Отделно съсипването на БДЖ. Та важно е не какви са ти природните дадености, а какво правиш. А вашта коалиция най-много съдържание вложи в разработката на методата "От лева рУка У десен джоб".
21 Октомври 2009 08:14
Ех, боже. Вромос та Вромос. Аман от повърхностни приказки.
Ми не е Вромос. Вромос е само една (и то най-невероятната) от 2-3 изходни точки.
Обяснявам.
Нефтобазата е избрана да е до Лукойл-Нефтохим, което е логично. Буйовете в залива са 2 или 3 и изходните точки са толкова - едната между Поморие и Ахелой, втората между Поморие и Сарафово, и в случай, че има трети буй, третата изходна точка може евентуално да е на Вромос.
Тва е - буйове и изходни точки от двете страни на входа на Бургаския залив. И кво става в случай на авария? Бургаският залив не е Галвестън - той е затворен и в случай на авария заминава целият и се замърсява половината брегова ивица, сиреч от Ахелой до Резово. А това пак не е Галвестън (нефтодобивен район с десетки платформи в морето, чакащи да се източи нефта в останалия свят), а район, в който населението се прехранва единствено и само от туризъм, и съпътстващите го дейности.
Какво печелим срещу този риск? Трийсетина милиона, които дори няма да отиват в потенциално застрашените общини. Пренебрежимо малко работни места, щото такава е технологията. Български танкери с български екипажи - да бе, да.
Смятам, че е съвсем нормално руснаците да си гонят своя интерес навсякъде, където е възможно, при това от известно време доста агресивно. Обаче защитен ли е нашият интерес?


Редактирано от - Simplified Solutions на 21/10/2009 г/ 08:26:42

21 Октомври 2009 09:27
Фичо, толкова баласт, само за да си пробуташ загубеното изречение: "Но нашите неграмотници , особено па сегашния смотан кабинет". А бе, мий си чиниите, стига си управлявал правителството.....А, ти печелиш милиони!...Ела тук с милиони, тогава ще ти вземем от "акъла".....С Брайтман елате!...
21 Октомври 2009 09:39
Терзиев
21 Октомври 2009 10:39
Данните са изключително интересни и дават много храна за размисъл. Но не за епитети и злобеене. Не е ли енигма, че като страна не сме в състояние да организираме нещо, което е в очевиден интерес на почти всички:
1 на икономиката
2 на народа
3 на управляващите дори!
Последните имаха очевиден интерес да запушат устата на избирателя с еврококъл, но просто не можаха да го направят.
Изненадващо, но изглежда тъкмо общият интерес е проблемът у нас. Ето, поне 15 години в София не може да се изградат обществени паркинги, не сме в състояние дори едната Тракия да довършим. Защо? Защото нашите избранници не могат да се разберат как да поделят далаверата.
Ако можеше някакси нещата да се натаманят така, че европомощите да идват под формата на ощетяване на обществения интерес, ту от едни, ту от други групи, схемата щеше да бъде перфектно подредена и средствата щяха да текат пълноводни като Дунава. Но ЕК отново не ни разбра и развали градежите на нашенския организационен гений в лицето на Стойковци и Батко-братковци и още хиляди знайни и незнайни юнаци, които по нищо не им отстъпват и биха заслужили същото внимание.
В Румъния, може би за зло, но в случая с европомощите и за добро, все още е запазено някакво уважение към държавата и е възможно, не само да се вземе някакво решение, ами и да се изпълни.
21 Октомври 2009 10:45
ЕК за България: Учим я, но трудно увира

Executive summary на сия статия: йеби-учи, йеби-учи - Докога?
21 Октомври 2009 10:50
Автоцензор,
Разсъжденията ти са съвършено логични. Допускаш само една грешка - да говориш за управляващите в България. Лично аз не знам кой управлява България. Да вземем за пример само последните 4 години. Нима някой може да вярва, че Станишев управляваше страната? Ами че нали като му дадоха малко по-сериозна задача - да прави избори - се издъни така, както не можеше да предположи дори най-фантазьорски настроеният анализатор.
21 Октомври 2009 11:02
Сократе, няма никаква конспирация. Страната я управляваше голобрадо момче без опит в нито една житейска сфера и затова и резултатът е подобаващ.
21 Октомври 2009 11:47
Толи, сериозно ли?
А аз досега съм бил заблуден. Мислех, че страната се управлява от мутрите.
21 Октомври 2009 12:03
kempes,


От "мутрите с партиен билет". Мутрите са помагащ апендикс на първите.
21 Октомври 2009 12:36
Уморих се да съм българин!

21 Октомври 2009 12:44
Политическите марионетки (от всички цветове) и олигарсите които дърпат конците им са тези които не увират. България и избирателите нямат отношение към проблема. Гражданско общество и пазарна икономика ли?
21 Октомври 2009 12:45
Как пък не се намери един да застане зад тези цифри и да каже – ето аз съм виновен! А могат да са поне 3-ма – главите на Триглавата Коалиция. А може и да са повече, като привикат и министрите си.
Само не е ясно като защо тоз народ повЕрва на Бат’Бойко, че ще привика някой на стола, където се казва истината и само истината и после се понася отговорноста и изстрадва вината.
Вина защото има...


21 Октомври 2009 12:56
товарищ, ми как до кога?!
ми до де не свършиш... дали с таковането (не ти копирам думата оти вчера ме тривнаа за подобна дума, независимо че беше написана со майтапни цели) или с ученето се таа...
21 Октомври 2009 13:24
Европейските фондове са за да се оправи държавата (примерно да се построят пътища), но МОЖЕ би не са за да си построи лицето Х хотел.
Ако трябва да се дават пари за придобиване на ЧАСТНА собственост на отделни граждани, то нека еврофондовете ги разпределят НА КАЛПАК от населението и да ни раздадат - ще има 100 усвояемост. Пък всеки да инвестира в собствени или кооперативни проекти.
Защото сега става "Пари при пари отиват". За да подготвиш един проект за селски туризъм са нужни предварителни инвестиции от поне 20 хиляди лева. После ще получиш 800000 лева. Но чичо на село няма 20000 лева. И няма шанс да му подарят 800000 европейски лева.
Така че има нещо сбъркато в системата.
21 Октомври 2009 13:25
а само преди един мандат самодоволните лапачи от тройното съучастие се оплакваха, че слагането в една група с Румъния ни дърпало назад
21 Октомври 2009 13:44
Как плачат счетоводителите? С числа. Ако ги слушате какво говорят, няма да ви трогнат сърцето, защото не умеят да се изразяват емоционално. Но последният финансов отчет на Еврокомисията (ЕК) за България е направо сърцераздирателен, ако дадете не само ухо, но и око на данните, които описват драмата на Брюксел да научи София как се усвояват европейски пари, без да се присвояват.


даже интрото е трепач! Светослав Терзиев
21 Октомври 2009 13:56
По-добре да се засрамим и да замълчим (ако изобщо и това вече умеем, ако не друго)
21 Октомври 2009 14:31
ми до де не свършиш..

Това обучаващия ли?
21 Октомври 2009 14:32
21 Октомври 2009 14:43
Ех, Румъния...дали да не емигрирам нататък
21 Октомври 2009 15:15
бе ако ше гарга пне да е рошава - така че и двамцата...
21 Октомври 2009 15:17
Слава, май в не толкова далечно минало доста хора са ходили на гурбет... в Румъния... така че туку виж тенденцията се подновила... демек колелото се е завртяло...
21 Октомври 2009 15:40
Условията на Европа бяха ясни и преди да влезем. Сега ревем че ги спазвали. Ама ние се натискахме с надеждица в ориенталскато подсъзнание че веднъж като сме вътре може и да ги преметнем по нашенски на дребно така че да не се спазват чаак толкова стриктно. Все едно както дребна тарикатка се опитва да впримчи в брак богат глупак. Криви сметките обаче - Европата се оказа не чак толкова глупава.
21 Октомври 2009 16:15
Г-н Фотон,


"Сакън", я си спомни ето това:


АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ


Аз съм българче обичам
наште планини зелени.
Българин да се наричам /
първа радост е за мене. / 2

Аз съм българче свободно,
в край свободен аз живея.
Всичко българско и родно /
любя, тача и милея. / 2

Аз съм българче и расна
в дни велики в славно време.
Син съм на земя прекрасна, /
син съм на юнашко племе. / 2



21 Октомври 2009 16:25
"АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ"

Това трябва да се забрани!
Не само унижава съгражданите ни от други етноси но е и тъпо-наивно.
Вазов може по добре когато не залита по българоруски шовинизъм
21 Октомври 2009 16:28
Да, тия некадърни тулумби ще ни накарат да завиждаме и на молдованите.

При Тато поне не беше така - цял свят се смееше на молдованите (Етиопия на Европа), че ядат кокоши крака, пускат им тока по 2 часа вечер и гледат българска телевизия.

То и сега не е така по света - италианците сериозно вярват, че "Романия" е от "роми".
Само у нас.
21 Октомври 2009 16:37
FL:


Не си съвсем прав, човек не трябва да не се гордее от произхода (националността) си, което не означава игнориране на другите.

(Неслучайно е написал Паисий: "О, неразумний юроде, ...!" )


Чичо Фичо,


Ако разрешиш, една корекция: една от причините да дойда на Марс бе режимът на тока в БГ през зимата на 1991 г. Може да ти звучи странно, но е така - нали тогава нарекоха София "най-голямата дискотека в света". Да се слува подобно нещо в Европа, в края на 20 век, беше истинско кощунство и (доколкото си спомням) причината бе, че страната нямаше валута да внесе нужните горива за централите. По този пък повод, Луканов обяви мораториума по външния дълг и поради това България изпадна в групата на най-неблагонадежните длъжници, на които заеми просто не се отпускат.

Ако нещо бъркам, поправи ме.

Редактирано от - Mars Attack на 21/10/2009 г/ 16:38:41

21 Октомври 2009 16:41
"О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и mрочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история. И за това бъларите имат свидетелство от много истории, защото всичко е истина за българите, както вече и споменах."
21 Октомври 2009 16:51
- Аз съм българче...
- Айде,  стига мрънка бе!
21 Октомври 2009 16:52
Помня лукановата зима и преди нея 1984-85. Но у нас това беше временно явление. И в най-лошия случай беше 2 часа има - 2 няма.
В Румъния беше 2 часа има на денонощие - години наред. Чаушеску плащаше външния дълг, строеше двореца на народа (събори 8 кв. км. в центъра на Букурещ, гонейки хората от жилищата им с 24 часа предупреждение), местеше селата в агроградове, копаеше с робски труд канала Черна вода - Констанца и пристанище Констанца юг.
Не случайно му беше такава съдбата по-късно.

Бързо се забравя.
21 Октомври 2009 17:16
А бе вие горните не глупейте!

Паисий е велик българин.Окуражил ни е когато сме били поттиснати.
Вазов е залитнал по руско славянската мегаломания и звучи все повече
отживяло и пропагандистично
Колкото за българите дали сме по умни от другите народи ще ви кажа!
Вярвайте ми познавам от близо десетки народности.
Не сме по умни от другите народи!Но....спокойно!...Не сме по глупави от другите.
21 Октомври 2009 17:40
Абе хора, кой от вас досега е взел пари от ЕС ? А как след това ги е отчел ?

Ама хайде да питам по-лесното: кой е правил опит да кандидатства за европейски пари, но не тук, а пред брюкселските бюрократи ?

Ако не попадате в нито една от тези групи - ами просто не се обаждайте. Иначе заприличвате на тези, които пустосвате в писанията си. Да не смятате, че то парите ги има и само трябва да ги вземем. Ба, аман от такива предприемчиви ...

А за другите страни истината е малко по-така: Гърция е взела каквото и са давали, ама сега Европата си иска обратно 4 млрд. евро задължително и за още 5 се прави разследване; Испания ще връща 3 млрд. заради начина на финансиране на инфраструктурата и курортите (немците ги натопиха); Германия и Франция - по около 2-3 млрд. заради селското стопанство.

Нещо и за Румъния - хората в Брюксел ни се смеят, защото не те хващат грешките, а винаги имало някой оттук, който изпраща сигнала. По този повод там има вече виц: "Българите успяха да извлекат нов вид изгода от обединена Европа - използват ни да си разчистват вътрешните сметки."

Така че - наздраве за всички, които се борят да получат пари от Европа.
21 Октомври 2009 18:06
Ходих в Румъния през 2006 и 2007, Букурещ. Не видях в центъра мръсотията и кучетата, както в София, и ми стана криво...за нас си.


Истинта е, че при започване на преговорит за влизане в ЕС по повечето показатели бяхме по-напред от Румъния, но само за 2-3 години ни изпревариха. "Благодарение" на нашите скапани политици и тяхното безумно крадене, + поръчкови убийства, и т.н. дивотии. Сега сме последни.

Когато фактите говорят, и боговете мълчат, това е.
21 Октомври 2009 20:14
FL
българоруски шовинизъм
Ех дудуци... вие с т'ва русофилство още малко и българофили ще вземете да станете...
21 Октомври 2009 20:47
А България кога ще възприеме латиницата като втора официална азбука ? Само питам де ....
21 Октомври 2009 21:17
А България кога ще възприеме латиницата като втора официална азбука ? Само питам де ....

Най-лесно ще е за всеки да се запита и да пробва как му е по-удобно да пише и чете написаното, използвайки кирилица или латиница! За външна кореспонденция винаги се използва латиница, а за вътрешна може лесно да се превключи, когато е необходимо на български и кирилица, няма да се пренатовари процесора, я
22 Октомври 2009 01:53
Глава, която трудно увера, се млати. Затова аз отдавна повтарям, че ЕС трябва да ни поеме на ръчно управление.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД