До месец ще стартира кампанията за подновяване на застраховките "Гражданска отговорност". Дружествата искат сериозно покачване на цените, а нередовните шофьори непрекъснато се увеличават. За неуредиците около задължителната застраховка разказва шефът на застрахователният брокер SDI Кольо Делев.
- Г-н Делев, какво е движението на цената на "Гражданска отговорност" през последната година?
- В края на 2008 г. застраховката вървеше средно по около 135 лв. за най-масовите автомобили - до 1800 куб. см. През февруари и март т. г. всички застрахователи започнаха да вдигат цените и полиците поскъпнаха докъм 155 лв. Другото по-сериозно увеличение - до около 180 лв., беше през юли, а оттогава насам промени почти няма.
- Ще паднат ли цените през декември?
- Историята е една и съща всяка година. През октомври започва едно говорене от страна на застрахователите, че цените трябва да се вдигнат и наистина има леки корекции нагоре. Като дойде декември обаче, застрахователите си изпускат нервите и се започва с отстъпките. По наша оценка към края на т. г. ще изтекат полиците на около 800 хил. - 1 млн. автомобила при общо регистрирани над 3.5 млн.
- Как кризата влияе върху цените? Защо НСИ отчита дефлация, а "Гражданска отговорност" поскъпва?
- Застрахователите са на загуба от тази застраховка. В края на м. г. те бяха на минус по този продукт в размер на около 100 млн. лв.
Трябва да е ясно едно. От 2005 г. до началото на 2008 г. реален ръст на цената нямаше. Последната цена на застраховката, която се определяше административно, беше 185 лв. за коли до 1800 куб. см. към края на 2005 г. Не може още преди 4 години застрахователният надзор на базата на обобщената статистика за ПТП през 2005 г. да е определил реална цена, която да не доведе до загуби на компаниите, от 185 лв., а сега да е 182 лв. и да няма загуби. Сега цената включва и зелената карта за пътуване в чужбина, която тогава се плащаше отделно и струваше 150 долара за 15 дни. Истината е, че преди кризата борбата за пазарен дял и печалбите от акциите на борсата бяха повече, отколкото реалните печалби от застрахователна дейност, което караше застрахователите да намаляват цените. Радостното е, че няма фалити.
- Докога всеки пети автомобил ще е без застраховка, въпреки че тя е задължителна?
- Докато не се въведе единна информационна система.
- Твърди се, че и сега има някаква система.
- Ами няма система. В момента съществува една система, база данни, която се администрира от Гаранционния фонд. Какво се случва? Агентите и брокерите сключват полиците с гражданите и обявяват данните на застрахователните компании, които пълнят базата данни. Така се получават едно изключително забавяне и много грешки при подаването на информацията, т. е. системата е с неактуални и неверни данни.
- Това значи ли, че е възможно на пътя КАТ да спре някого и да му каже, че е с невалидна застраховка, а човекът реално да има полица?
- Има много такива оплаквания именно заради това 15-дневно забавяне. Системата дава неактуална информация.
Другият пропуск, както казах, е некоректната информация. Ние, посредниците, въвеждаме тази информация в отчета. Дори една цифра от рамата да се въведе погрешно, предаваме по веригата неверни данни. Но и застрахователите при нанасянето на данните също допускат грешки, защото на година се въвеждат по 12 -15 милиона записа. А и през годините грешките така са се натрупвали, че сега всички разполагаме с една некоректна база данни. Имали сме много случаи на лица, които идват при нас, защото в сайта на КФН тяхната полица липсва. Тогава ние показваме на човека документа, с който сме отчели полицата. След това с него той отива при застрахователя и се оказва, че операторът е сгрешил една цифра при регистрацията. Създава се изключителен дискомфорт на хората.
През м. г. дори бяха разпратени 162 000 писма до шофьори без застраховка, в които те се заставяха веднага да подновят полицата си. 40 000 от тях наистина се оказаха нередовни и си платиха. А всички останали знаете ли какво ни направиха? Побъркаха ни.
- Защо?
- Защото дойдоха с истински полици да ни питат защо са получили писмо, при положение че имат полица. Тоест човекът може да си е платил, но тя да не е отчетена навреме.
Най-лошото е, че в сегашната система няма обратна връзка към застрахователите, брокерите, агентите и клиентите за щетимостта на една полица. Това прави невъзможна системата бонус-малус. Т.е., ако шофьорът е причинил ПТП през м. г., трябва да му се наложи санкция, малус, и цената на застраховката му да бъде много по-висока от тази на коректния водач, за когото пък трябва да има бонуси.
- Какво предлагате?
- Апелираме за нов стил, който е възприет в цяла Европа. Дори Македония и Турция имат такава система, която се въвежда и в Румъния от 1 януари 2010 г. Става дума за т. нар. електронна полица. Какво означава това? Всеки автомобил, като се закупи, отива в КАТ. Там му издават регистрационен талон, който е верен документ. Т.е. базата данни за застраховката стъпва на целия полицейски масив за МПС, което е най-коректната съществуваща информация. Информационните системи на застрахователите имат връзка с базата данни в реално време, издават полиците само електронно и информацията е задължително почерпана от базата данни. Когато клиентът влезе в офиса и каже, че иска полица, служителят влиза в собствената система на компанията, която има пряк достъп до базата данни, въвежда информацията от регистрационния талон и веднага се вижда дали застрахованият коректно е подал информацията за своята кола. Служителят веднага вижда дали лицето е причинило ПТП през предходната година и ако това е така, му се определя по-висока цена на полицата. Гражданинът си плаща полицата и в момента, в който тя бъде отпечатана на принтера, общата база данни е обновена и актуална.
Сега, когато полицаят те спре на пътя и види, че си без "Гражданска отговорност", ти можеш да кажеш, че си я забравил вкъщи и той ти дава 3-дневен срок, за да я представиш в МВР. Ти на другия ден си сключваш полица и отърваваш глобата. А ако полицията е сигурна в коректността на данните и ако това лице наистина няма застраховка, полицаят на пътя директно ще глобява. А ако се види, че един автомобил в определен срок от време, например 3 месеца, няма валидна полица, директно ще се спира от движение.
Системата на електронната полица ще донесе бързина, коректни данни, мигновени санкции и справедливост при определяне на цената. Колкото по-добър водач е лицето, толкова по-ниска ще е цената на полицата му. В Англия например, ако караш средностатистически автомобил и нямаш ПТП през изтеклите 6-7 години, твоята цена е 400 паунда. Но в момента, в който направиш произшествие, цената скача на 1200 паунда. Няма ли да накараме хората да бъдат разумни водачи, ако знаят, че догодина ще платят 3 пъти по-висока цена.
- Какъв е проблемът тази система да стане факт?
- Първо, в КАТ се притесняват как ще се ползва тази информация, защото това са лични данни. Застрахователите пък се тревожат, че при обслужването на системата може да изтича информация, т. е. списъкът с клиентите им да отиде в конкурентни дружества. По-малките брокери и агентите пък не искат това да се въведе, защото трябва да си купят компютри и информационни системи. Агентите в момента например масово не отчитат полици. А ако полицата не е отчетена, все едно, че я няма. Има брокер в България, който през м. г. не беше отчел 5000 застраховки в една компания.
- Глобен ли е?
- Не знам, но продължава да работи. Тези хора не желаят да се въведе тази система, която ще се бори и със злоупотребите на агенти и брокери. Защото е необходим контрол на всички нива.
- Значи ли всичко това, че данните, според които обхватът на застраховката в момента е 80%, не са верни?
- Може би никой в момента в България не може да каже какъв е обхватът на застраховката.
- А каква ще е ползата за хората от подобна система?
- Сигурността, че имат сключена застраховка на справедлива цена. Това малко ли е?
- Предлагат се застраховки на дома срещу 20-30 лв. на година. Какво покриват тези продукти и не са ли измамни? Не е ли твърде евтино, за да е истина?
- Не, не е така. Застраховката е толкова евтина, защото е диверсифициран рискът и защото е нисък лимитът, който се покрива. Ако удари земетресение, то ще е в един район, не в цялата страна. Застраховка "Домашно имущество" на стойност 25-30 лв. покрива защита на жилището срещу пожар, ВиК аварии, природни бедствия, вандализъм до лимит от 10 000 лв. Покрива също между 3000 и 5000 лв. застраховка на движимото имущество срещу пожар, природни бедствия и между 1000 и 2500 лв. при кражба.
По наша оценка към края на т. г. ще изтекат полиците на около 800 хил. - 1 млн. автомобила при общо регистрирани над 3.5 млн.
.....
- Застрахователите са на загуба от тази застраховка. В края на м. г. те бяха на минус по този продукт в размер на около 100 млн. лв.
.....
- Застрахователите са на загуба от тази застраховка. В края на м. г. те бяха на минус по този продукт в размер на около 100 млн. лв.
Я да видим какво пишат други юнаци: Натиснете тук:
Според данните, изпратени ни от надзора, само за първите осем месеца на годината изплатените обезщетения надхвърлят 123 млн. лв., докато за цялата минала година те са били 141.5 млн. лв.
Иначе казано, ако за 2008-а цената на гражданската е била средно 100 лв. (а тя във всички случаи беше повече), и 3.5 млн. регистрирани автомобила, общо застрахователните премии възлизат на 350 млн. лв.
Накратко:
Платено: 350 млн.
Пито: 141.5 млн.
Разлика: 208.5 млн.
Загуба: 100 млн.
И какво излиза според сметките на горния господин? Че някъде по веригата застрахован - брокер - застраховател - бенефициент са изчезнали 308.5 млн. лв?
Тия всички са за затвора!
Редактирано от - гошо на 21/10/2009 г/ 01:05:15