:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,169
Активни 637
Страници 25,734
За един ден 1,302,066
Пагон

Кризата спря текучеството в полицията

На денонощие СДВР регистрира около 250 сигнала
Снимка: Архив "Сега"
След въвеждането на широко видеонаблюдение в столицата престъпленията в центъра сериозно са спаднали, отчитат от полицията.
Униформени спират минувачи за проверка. Патрулни коли шарят по улиците. Лимузините пред баровските заведения в София, които задръстваха тротоарите, изчезнаха. Паяци вече посягат на неправилно паркирани хамъри. Това са случва от три месеца насам в столицата.

Когато преди три месеца пое ръководството на полицията в София, Валери Йорданов обяви новите стари приоритети на най-голямата дирекция в системата на МВР. Добре познатите задачи - овладяване на трафика, борба с неправилното паркиране, наркоразпространението, домовите кражби и икономическите престъпления, бяха преповторени и от новото ръководство начело с министъра Цветан Цветанов. Механизмът за повишаване на чувството за сигурност в обществото също е изпитван многократно - още в края на лятото броят на полицейските патрули осезаемо се увеличи. Но май само в центъра на града. Поводът бе началото на новата учебна година. В крайните квартали униформените се забелязват по-рядко заради стотиците незапълнени места в системата. Полицията просто не може да си позволи да увеличи присъствието си навсякъде, но търси механизъм да действа с това, с което разполага.

"Започнахме да разпределяме по-гъвкаво силите на базата на оперативната обстановка за 2-3 дни - извършени кражби, масови мероприятия и т.н.



Където има повече струпване на хора -



в центъра, по пазарите, търговските комплекси - има постоянно присъствие на патрули, за да се виждат", обяснява пред "Сега" шефът на "Охранителна полиция" към СДВР Младен Маринов. По думите му впечатлението за по-сериозно полицейско присъствие по улиците се създава и от увеличението на пешите патрули. Заради лимита за гориво на патрулките това се оказва добър вариант за поддържане на реда. Поне докато атмосферните условия го позволяват, защото драмата с новите зимни дрехи на служителите продължава.

Проблемът с текучеството в системата обаче съвсем не е отшумял. Преди година в СДВР имаше около 270 незаети места, за голяма част от които още няма кандидати. Естествено, основните причини са лошите условия на работа и ниските заплати в системата, които едва ли ще се увеличат и през следващата година заради финансовата криза. Парадоксалното в случая е, че кризата все пак има и ползотворен ефект върху МВР. "Поне по време на кризата текучеството се стопира малко, защото и навън е много трудно и няма работа. Но преди това бяхме в паника, защото масово напускаха хора и отиваха за по 1500-2000 лв. заплата. Не ни е атрактивна професията. Има районни управления с по 30-40 свободни места - това е цял взвод. Този проблем във всички районни е почти еднакъв", признава Маринов.

Той все пак очаква "свежа кръв" около Нова година, когато приключва обучението на няколко десетки млади полицаи. Те обаче едва ли ще решат трайно проблема, тъй като поне 20% от тях ще се преместят в други звена, а някои може да напуснат още след старта. Заради доста спадналия имидж на тази професия през последните години в системата често идват хора, които по-скоро



търсят властта от униформата,



отколкото възможност за работа. "В момента голяма част от хората, които кандидатстват, идват по всякакви други подбуди, но не и да работят", признава шефът на "Охранителна полиция".

Според данните на СДВР най-тежка е ситуацията в IV РПУ в кв. "Лозенец", където полицията отчита най-голям процент кражби по домовете. "Там са и по-голямата част от заведенията, хотелите, моловете. Има концентрация на скъпи автомобили, които са основна цел за автокрадците", смята Маринов. Причината централният квартал да измести по взломове крайния "Люлин" е имиджът му на по-скъп и заселен с богати хора район. Въпреки това криминалната слава на западна София съвсем не е избледняла. Денонощно в "Люлин" патрулират между 8 и 10 екипа, но това не стряска особено престъпниците. "Напоследък се засилват тегленията от банкомати, автокражбите. С наближаването на зимния сезон и пак заради кризата започнаха да крадат акумулатори. През последната седмица това много нашумя. "Люлин" е един от районите с най-много домови кражби, особено в събота и неделя", разказват от СДВР.

Голям проблем се оказва, че полицията не смогва да следи пребиваващите временно в района. Тъй като кварталът е много гъсто населен, а голяма част от хората живеят под наем, издирването на някого става почти невъзможно. Затова в МВР се разчита много на работата на районните инспектори. Само преди дни стартира акция, в която се раздават листовки "Познавате ли районния си полицай", на които могат да се видят имената, адресите, телефонните номера и приемното време за граждани на всеки полицейски инспектор от 9-те РУ на МВР.

"Наркоразпространението ни е основен приоритет, особено около училищата. Освен патрулите районните инспектори също имат важна роля в това отношение, защото патрулът днес е на едно място, утре - на друго, а районните инспектори са тези, които трябва събират информация, да следят за определени проблеми и тенденции", твърди Маринов.

Друг традиционно тежък район е този на VII РПУ - Студентски град.



Многото заведения, евтиният алкохол



и постоянното текучество на млади хора създават предпоставки за постоянната намеса на полицията. Тъй като кадровите и финансовите проблеми на МВР обаче не могат да осигурят необходимия ресурс от хора, униформените вече се ориентират към съвместна работа с частните охранители. СДВР редовно организира работни срещи със служителите на подобни фирми. Тъй като според закона за частната охранителна дейност силовото ведомство контролира, проверява и взаимодейства с гардовете. "Когато ги обучим, те ни облекчават 60-70% от работата, свързана с охрана на имуществото. Просто трябва да ни запознаят с плана за охрана, иначе си поемат отговорността, както вече става по концертите", казва Маринов.

Благодарение на това сътрудничество системата за видеонаблюдение в СДВР скоро ще бъде свързана с локалните видеосистеми в училищата. Така ще отпадне и необходимостта от постоянно патрулиране покрай учебните заведения, тъй като полицията ще може да реагира веднага, ако нещо се случва. Освен това се очаква джебчийските кражби и набезите на наркодилъри покрай училищните дворове сериозно да намалеят. Както това се случи, след като в градинките, парковете и други възлови места в центъра на София бяха поставени камери.

Иначе, особено в нощните часове работата на полицията е все така натоварена. Средно



на денонощие СДВР регистрира около 250 сигнала



Повече от половината обаче са за нарушаване на нощната тишина, където униформените се оказват безсилни. Този тип повиквания обикновено само разкарват полицаите, защото според Наредба 1 на Столичната община те не са органът, който глобява подобни нарушители. Глоба може да наложи само съответният районен кмет, като за всеки отделен случай полицията уведомява общината. "Така се създава едно впечатление, че нарушителите на нощната тишина не усещат силата на закона. И пак я нарушават. В същото време вместо да патрулират по улиците полицаите се занимават с подобни сигнали, защото ние сме длъжни да реагираме", оплаква се Младен Маринов.

Независимо от декларираната воля на новото правителство да се справи с престъпността проблемите за най-голямата полицейска дирекция у нас остават едни и същи. Надеждите за влагането на доста повече средства за техника и за заплати не са големи. И има опасност МВР да се окаже една скъпо струваща администрация, която само координира частните охранителни фирми и поддържа видеонаблюдението.
Снимка: Архив "Сега"
Малкият лимит за бензина на полицейските коли често е извинение на униформените да стоят с часове в "очакване" на нарушители.
17
4095
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Октомври 2009 00:38
"Униформени спират минувачи за проверка. Патрулни коли шарят по улиците. Лимузините пред баровските заведения в София, които задръстваха тротоарите, изчезнаха. Паяци вече посягат на неправилно паркирани хамъри. Това са случва от три месеца насам в столицата...."

Умилих се...! Както е казал добрият войник ш., полазва ме едно задоволство...
Направо мека топлина отвсякъде... Те това си е жулналистика в криза пар екселанс.
29 Октомври 2009 03:37
Хубаво, но защо само в София? Разходете се малко извън нея, огледайте се и ако видите жив полицай някъде, напишете го. Евентуално може да срещнете полицейска кола, но тя си пътува за някъде и няма общо с това, което е написано в статията. Винаги съм се чудила къде се крият тези над 60 000 полицаи...зная , че всъщност са много по-малко. Останалите до горното число са пълнеж. Който няма как да разпознаете на улицата.
29 Октомври 2009 05:30
Униформени спират минувачи за проверка=Полицейски тормоз с цел запълване на работното време.
29 Октомври 2009 06:21
Типична българска гледка !‌ ‌ Трима тюфлека , облечени като размъкнати баничари , с непочистените от кал обувки, сигурно необръснати и с дъх на снощна шльоковица подпират Опел подарен от германците и гледат умно с хормонален интерес ... Уникални и вездесъщи !‌ ‌ Талибаните са по в час с облеклото от нашите полицаи, бедни, но поне са затъкнали парцалите по главите и чергите по снагите ... Това не е полиция , а полюция.
29 Октомври 2009 07:54
San De Cannes ми глей ква какичка иде на снимката...
И аз да съм полицай и аз ще я спра за проверка....
29 Октомври 2009 08:52
тия тримата са от чистотата. Викнали са ги да бутнат, щот полюцията нема акумулатор или е свършил бензина
29 Октомври 2009 09:14
Нали са със ШАПКИ?!
Нищо друго няма значение...
29 Октомври 2009 09:53
вместо да се тълпят на тумби на тумби, на всеки ъгълда стои по един и да раздавапавосъдие
29 Октомври 2009 10:10
И тримата гледат мацката!...Майната му на движението на МПС по улицата....Я да почнат да пишат актове на нарушители?...Не се решават на такава тежка работа...Пък и почерците им едни такива-неразбираеми...
29 Октомври 2009 10:13
......Пък и глобите-несъбираеми....Романтика...
29 Октомври 2009 10:28
Лимузините ги вдигаха първите две седмици от управлението. В момента си е същият бардак пред фолкклубовете.
Но, има една истина - няма чалъм като сме в ЕС с по 500-600 лв. заплата да привлечеш кадърни хора, на които да им се работи. Просто не е възможно. Същото важи и за образованието. В момента и в образованието, и в цялата държавна администрация заплатите са смешни. За сметка на това се толерират всякакви форми на корупция и странични доходи. Страничните доходи и корупцията трябва да се смажат, а доходите да се увеличат поне два пъти и това трябва да се прави едновременно. Иначе няма как да стане.
29 Октомври 2009 12:09
Браво! Нека обменят опита си и с другите градове- например с Варна.
29 Октомври 2009 12:26
Кой опит? Как се люпат семки подпрян на Опел? Не е кой знае какво.
29 Октомври 2009 16:14
Ама каква идилия струи от статията, само дето не е така.
Току-що някакъв от МВР съобщил, че няма нито един задържан за незаконните автомобилни гонки в София, а според статията всичко върви по мед и масло. Никакво изменение към по-добро в работата на МВР не се вижда от позицията на обикновения гражданин. В сила продължава да е тенденцията за срастване на МВР с бандитизма. Сега с новия премиер-охранител, ще е утопично да очакваме, че това срастване няма да се засили.
29 Октомври 2009 16:33
Поредната статия в стил "Медиите създават имидж на новия вожд".
Имам предложение - да се направи сайт, на който всеки да може да си качва снимки и видео, които да показват как полицията си изпълнява работата в София и другите градове. Аз например веднага мога да сложа няколко - дълоко навлязла много скъпа и много голяма кола на червено на кръстовището на бул. България при центъра по хигиена и полицая в кабината, който се прави че е няма.
Двама полицаи ядат банички и на 20 м от тях сбиващи се шофьори - единият засече грубо другия и се погнаха.
Движеща се лимузина в насрещното платно от Руски паметник към Петте кьошета, а след сфетофара полицая се обърнал с гръб за да не гледа.
И това само за 1 ден - показвах ги на познати, дето се кълнат, че живота им станал много по-спокоен и сега вече вярвали на полицията.
29 Октомври 2009 19:25
Към полицията ни изпитвам само презрение. След такива свежи статийки - още по-голямо. Колкото по-нагоре в полицейската йерархия, толкова по-големи престъпници.
30 Октомври 2009 04:58
Ми то в статията, общо взето, пише същото, което и в коментарите, за който знае да чете. Не знам от какво сте недоволни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД