:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,581
Активни 646
Страници 26,146
За един ден 1,302,066
Анализ

Пенсионният модел е солидарен, но несправедлив

Въпреки че таванът на парите за стаж и възраст бе обявен за дискриминационен, той ще остане, защото за управляващите е справедлив
Снимка: Борислав Николов
Йордан Христосков и Иван Нейков (вдясно) защитават солидарния модел на пенсионна система, но предупреждават, че при това постоянно сваляне на осигуровките, бюджетът на общественото осигуряване започва да се пълни през данъците - ДДС и акцизите, които плащаме всички. Включително и пенсионерите.
"Работим, докато умрем!". "Пенсията ми трябва да е 3000 лв., но ми дават само 700 лв.". "100 лв. за какво по-напред - за лекарства или за хляб?". Това са традиционните въпроси, които възникват в разговорите за пенсии.

Така или иначе всички сме или ще станем жертви на солидарната пенсионна система. "Основното в нея е, че днешните работещи поемат грижата за днешните пенсионери. Логиката е да има връзка между генерациите в обществото. Затова всяка солидарна система носи в себе си елементи на справедливост", обяснява Иван Нейков, който е сред авторите на пенсионната реформа и социален министър в правителството на СДС, което стартира пенсионната реформа в края на 90-те години.

-----------------



През 2000 г., когато влиза в сила новият Кодекс за социално осигуряване (КСО), пенсионната реформа стартира с 200 млн. лв. дефицит. Плановете са след 10 години вече да е натрупан резерв, който да се завърти в инвестиции, за да подпомагат бюджета на НОИ. Картинката днес обаче е трагична. От години НОИ успява да плаща пенсии единствено заради закона, който повелява дефицитът да се покрива от държавния бюджет. Той поема почти 50% от плащанията на осигурителния институт. А дефицитът тепърва ще расте, тъй като от 2010 г. ще е факт поредното намаляване на осигурителната тежест за бизнеса и осигурените лица - този път с 2%. До три години тя трябва да падне с още 3%. Така осигурителната тежест за работодатели и работещи е паднала от 48% при старта на реформата през 2000 г. докъм 20% в момента.

За да има пари в хазната, държавата държи високи косвените данъци - ДДС и акцизи. "Така работещите и пенсионерите финансират сами пенсиите и обезщетенията си, защото и върху техните покупки има ДДС. А идеята на социалното осигуряване е предварително събиране на вноски с цел при настъпване на риска да се направи плащане, компенсиращо доходите", обяснява Йордан Христосков, бивш шеф на НОИ.

Младите и здравите обаче казват: "Откъде накъде ще ми вземат парите за осигуровки?! Да ми ги оставят да си се оправям сам!". За съжаление идва момент, в който човек вече нито е млад, нито е здрав. "И тогава изведнъж вижда колко е важна солидарната система", напомня бившият социален министър Иван Нейков. Но аргументът им придобива смисъл, при положение че пенсионната ни система вече върви към одържавяване. Това ще рече



плащане на равни пенсии за всички



Естествено смешно малки. А като искаш голяма пенсия, осигурявай се доброволно. Подобен е принципът в Холандия и Дания, където от данъците хората получават еднакви пенсии. Но с тях могат да преживяват горе-долу сносно. "Света обикалят с големите пенсии, които получават от корпоративните пенсионни фондове - еквивалент на нашето допълнително осигуряване, където работодателите им са ги осигурявали", обяснява Христосков. Въпросът е какво ще правим, когато вложените в капиталови пенсионни фондове пари се стопят в криза като сегашната или като тази от 1997 г.

У нас средният размер на новоотпуснатите пенсии до средата на годината е 187.06 лв. според отчета на НОИ. Това са хора, които не могат да се възползват и от допълнителното пенсионно осигуряване. Единственият им шанс за малко повечко пари е да са имали три последователни години с добри заплати в последните 15 от стажа си преди 1997 г. Експертите на НОИ обясняват, че средният размер на пенсията пада, защото по КСО от 2000 г. вече всеки месец трудов стаж от 1997 г. насам влиза в индивидуалния коефициент. А се знае какви сътресения преживя икономиката ни в този период - обезценяване на парите, намаляване на заплати, уволнения, плащания под масата без осигуряване и какво ли не още.



В България има към 2.2 млн. пенсионери



От тях поне половината се опитват да оцеляват с пенсия около минималната 136 лв. или със социалната от 100 лв. Вероятно на тях им звучи страшно несправедливо искането на хората, ударени от тавана на пенсиите, който е 700 лв., да получават пълния им размер. Има летци, чиито пенсии са изчислени на 3000 лв. Авиатори, работници от урановите мини, миньорите и военните, атакуваха в Комисията по дискриминация налагането на тавана. Тя излезе със становище, че той ги ощетява. Мотивите са, че в законовата уредба е дадена точната формула, по която се изчисляват пенсиите. Държавата определя, че те са много над 700 лв., но дава на притежателите им само толкова.

Социалното министерство обжалва решението на комисията за защита от дискриминация и затова има няколко мотива. Първо: изплащането на пълен размер пенсии за всички означава поне още 100 млн. лв. отгоре. Цифрата даде социалният зам.-министър Христина Митрева, преди това главен актюер на НОИ. Значи ще се затормози изплащането на парите на останалите. С това естествено ощетените не са съгласни - все пак са само 41 000 души. При това



са им вземали половината заплата за вноски



навремето с обещанието един ден да им върнат парите под формата на пенсии.

Втори аргумент срещу решението: Високите пенсии са изчислявани само върху три последователни най-добре платени години, и то изработени по време на стабилно добро заплащане и сигурна работа. Идеята, идваща от някои от самите ощетени да преизчислят пенсиите им върху целия трудов стаж, за експертите е неосъществима. Причината е в липсата на персонален регистър преди 1997 г., без който не може да се докаже месец по месец кой колко точно осигуровки е плащал. Дори и при доказването на трите години има затруднения.

Освен това Международният пакт за икономически, социални и културни права дава на всяка държава правото да определя политиката си в националното законодателство. "Нашата система е солидарна и е справедливо, след като за другите има таван на осигуровките, което ограничава естествено пенсиите им, за пенсионираните по-рано да има таван върху възнаграждението. Такъв има в 12 държави, а в Словения има данък върху най-високите пенсии", обясни за "Сега" Митрева.

Някой може да пусне жалба в комисията, че и таванът на сумата за осигуряване е дискриминация. Но според Иван Нейков не е. "Системата казва: дотолкова в този стълб. Ако желаеш повече, имаш доброволно осигуряване. Даден е избор. Докато, когато ти слагат таван, нямаш избор. Това е административно решение. Държавата обещава, че ще ти дава едни пари, като ги гарантира с формулата на изчисляване, но после казва: "Не, размислихме, няма да ти даваме толкова!", смята Нейков.

Може би най-важният аргумент в полза на тавана на пенсиите е решение на Конституционния съд от 1998 г. Тогава главният прокурор Иван Татарчев внася искане в съда да бъде разгледано дали този таван не е противоконституционен. "Защото навършваше години за пенсия и таванът не го устройваше", твърди Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа", тогава шеф на надзора на НОИ. Съдиите решават, че не е. Но трябва да се има предвид, че за тях той не важи, както и за президента, премиера, върховни съдии и военни ветерани.

А през 1997 г. пак Татарчев внася искане в Конституционния съд да се разгледат предложенията за нов КСО, според които правото на пенсия отпада, ако лицето придобива доходи от трудова дейност. В този случай съдът преценява, че това е противоконституционно, защото се нарушава гарантираното право на хората да получават пенсия при изпълнени определени условия. И сега всеки може да работи и да взема пенсия, че и да му я преизчисляват и евентуално да я вдигат след всяка година допълнителен трудов стаж. "А по принцип пенсията е доход, който замества трудовия, когато вече не можеш да работиш", обяснява бившият шеф на НОИ Йордан Христосков кое му е спорното на този казус.

От друга страна, никой не се оплаква, че 460 000 българи, получаващи гарантираната минимална пенсия - в момента 136 лв., всъщност са се осигурявали през трудовия си стаж върху минимален осигурителен доход (в момента той е 260 лв.), срещу който им се падат към 50-60 лв. за старини. Това е хубавата несправедливост на справедливата солидарна система. Как точно да живееш с тези 136 лв., е друг въпрос, но все е нещо.



ДО ЖИВОТ

Засега никой не оспорва нуждата от вдигане на пенсионната възраст, споровете са само за метода. Експертите са категорични, че това трябва да стане постепенно.

"Покрай тези изявления на г-н Дянков очакваме много хора, на които им остават няколко месеца до пенсия, да потърсят начин да се пенсионират по-рано. Ще побързат да го направят и тези, които са решили да поработят повече", смята Ася Гонева, председател на надзора на НОИ в момента.

Вдигането на възрастта се налага и заради разчетите, че през 2020 - 2030 г. пенсионерите ще са повече от работещите - 115 към 100. Сега 100 работещи изхранват 78 възрастни. Това също е мотив на критиците на солидарната система да искат минаване към плащане на равни пенсии само от хазната и другите пари да идват от капиталовото, т.е. личното, осигуряване. Освен това колкото по-дълго работи човек, толкова по-висока пенсия би трябвало да вземе.

Сега мъжете се пенсионират на 63 г., а жените на 60 при определен трудов стаж. Ако си работил малко, но все пак повече от 15 г., се пенсионираш на 65 г. Ако нямаш и толкова стаж, вземаш социална пенсия (в момента 100 лв.), като навършиш 70 г.
Снимка: "Сега"
В България има към 2.2 млн. пенсионери. От тях поне половината се опитват да оцеляват с пенсия около минималната 136 лв. или със социалната от 100 лв. Сега мъжете се пенсионират на 63 г., а жените - на 60, при определен трудов стаж. Който е работил малко, но все пак повече от 15 г., се пенсионира на 65 г. Ако няма и толкова стаж, взема социална пенсия (в момента 100 лв.), като навърши 70 г.
70
4402
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
29 Октомври 2009 00:19
Ясно е, няма да има пари и за сегашните пенсионери.
Камо ли за приидващите от соц.бейби бум.
Логиката е проста - там е така, и тук трябва да е същото
Приема се, ако и морала е същият- договорът да се спазва и да се сключва със съгласието на двете страни.
Тук никой не ти пита дали искъш да се осигуряваш или не.
Вземат ти я, но предлагат "за всеки случай"да се подсигуриш.
Няма я системата-това е проблем
А възрастта е начинът за решаването.
Колкото е по-далеч, толкова по няма да се плаша сега.
Никой не знае какво ще му се случи след месец, камо ли след десетки години.
А сегашната система тежи. Да се махне за да не се лъжат младите!
29 Октомври 2009 03:30
Как така никой не оспорвал вдигането на възрастта? Хайде моля не заблуждавайте така нагло! Даже и само аз да съм- пак не е "никой" . Не само оспорвам да ме пращат директно от работното ми място в гробищата, оспорвам и да се изказват вместо мен! И то все хора, които по цял ден си седят на едно меко столче, забили пръстче в носа и вадят или вадят оттам мъдри мисли. Погледнете пресата и телевизиите и ще видите кои са хората. Сред тях със сигурност няма да видите нито кака Пена от някой цех, нито бай Иван тракториста, нито учител или медицинска сестра, скапана от нощни дежурства!
И най-накрая-вчера и от Световната банка казаха /в друг вестник/-живеете 6 години по-малко, как ще се пенсионирате по-късно?!!!
29 Октомври 2009 03:47

Дина Христова, браво!


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
29 Октомври 2009 07:48
Добър материал!
Но е права Слава - нима никой не изразява съгласие? Вижте само тук във форума мненията.
Отделно има един въпрос, задал съм го в "За суфражетките" -
Натиснете тук
29 Октомври 2009 09:08
Тънко питане: как става пенсия 3000 лв?
29 Октомври 2009 09:15
В света им две пенсионни системи на 1. "солидарността" - осигуровките на работещите отиват за пенсиите на пенсионерите и на 2. "личната сметка" - осигуровките на работещите се натрупват по сметкана работещия в пенсионен фонд, които пари той получава при пенсионирани или смърт. В момента България не може и да иска да премине към втората система, защото няма от къде да се вземат пари за пенсиите на пенсионерите, които си нямат личини сметки от преди пенсионирането. Това е положението другарки и другари. Другото е демагогия на правителството и синдикатите.
29 Октомври 2009 09:21
И размерът на пенсията е важен , но още по-важно е колко години след пенсионирането си я получаваш!
А това зависи индивидуално от всеки.
Как така да си настроиш живота че да получаваш пенсия дълги години след пенсионирането си...
Спреш ли на едно място, затвориш ли се между 4 стени, ти вече си свършен.
Важното е да живееш така че близките ти да не си и помислят да те пращат в старчески дом.Да не могат без теб!
29 Октомври 2009 09:33
Цялата тази статия е едно без да иска признаване на необходимостта от капиталова система. Няма нито една идея как да има по-нормални пенсии при сегашната система. Просто защото няма и как да стане... Колкото повече отлагаме реалната реформа, толкова повече проблеми ще имаме...
29 Октомври 2009 09:40


" Но трябва да се има предвид, че за тях той не важи, както и за президента, премиера, върховни съдии и военни ветерани. "---Па Аз МИСЛЕХ че пред закона ВСИ сме = = = (равни) !!!!!!!!!
Но друго ме претеснява !!!! Започнах да се съмнявам дали тая оценка по математика, която са ми я писали , уважаваните от мен преподаватели, не е била по ХАТЪР !!!!!!! Тука се " говори" че ще бъде намалена ОСИгорителната ТЯжест с 2-3% а същевременно, минималната ОСИгорителна вноска "СКАЧА" почти два пъти..... А сетИХ СЕ---ПА ще има "на големите ръста- на малките пръста"
29 Октомври 2009 10:00
На всички по равно!
Покриваш риска от натрупания капитал.
Дечицата са неинфлационен капитал.Влагаш в тяхното възпитание, морал, образование и си осигуряваш дивиденти за старините.
Добри деца добър живот
29 Октомври 2009 10:41
Според мен, най-справедливо и честно е еднаква пенсия за всички с напълно безплатно и качествено мед. обслужване за пенсионерите.
29 Октомври 2009 10:44
няма от къде да се вземат пари за пенсиите на пенсионерите, които си нямат личини сметки от преди пенсионирането.

Я, няма! Има - нали държавата ги е изземвала? Значи тя носи отговорността! И да му мисли системата - кое ще реже, какво ще прави. Вместо помощи за циганора - да възстанови парите на пенсионерите. А не - всичко приключи, забравете. И пийте една студена вода.

Впрочем, това означава вменяване на обща отговорност и пренебрегване на личната. Пенсионерите не може и няма защо да мислят отде държавата ще намери пари. Те своята са свършили - внесли са ги. Останалото: "Ама, другари, разберете..." е евтината демагогия на бандитите. /от управлението - да уточня/
--------------------------------
Натиснете тук
29 Октомври 2009 11:07
"При това
са им вземали половината заплата за вноски"
Излиза че "Авиатори, работници от урановите мини, миньорите и военните" за да имат право на 3000 лв пенсия заплатите им са били поне 8000 лв.
29 Октомври 2009 12:13
Според мен, най-справедливо и честно е еднаква пенсия за всички

Цъ, това не е справедливо, а солидарно...
Справедливо е когато всеки е внасял еднакво за да получава еднакво. Или пък пенсиите да се определят пропорционално на вноските: изкарал си си 60 лв, ми толкова получаваш. Изкарал си 3000 - също. Какви са тези минимални и социални пенсии (не броим болните и инвалидите, на тях държавата трябва да им плаща от отделен фонд)?
Солидарността има две страни: вземаща и даваща. Логично е вземащата страна да иска солидарност с даващата, но дали на даващата й е изгодна такава солидарност?
29 Октомври 2009 12:37
Тънък отговор: 3000 лв. пенсия става, когато държавата е назначила някой в държавна фирма (ако ще фирмата и да е в фактически фалит, държавата я субсидира; или е дала лиценз и капитал за "честната" частна банка) на заплата от 6000 лв. поне за три години, платила му е осигуровките от 2160 лв. за тия три години (а за някои фирми още не са платени, като Кремиковци, но са дължими) и му е признала 15-те години трудов стаж за 45 години. Конкретното уравнение 2160х45х1.10/40=2673 лв. (1.10 е коефициент за трудов стаж, а 40 г. е задължителния по закон трудов стаж). При 20 г. действителен трудов стаж става 3564 лв.
И размерът на пенсията е важен , но още по-важно е колко години след пенсионирането си я получаваш!
А това зависи индивидуално от всеки.

Зависи как и какви привилегии се ползват! Защото при пенсиониране на 40 г. с 15 г. трудов стаж, статистически пенсия ще се получава 34 години. booob да смята дали 2160х15г.х12м. е по-голямо от 2673х32мх12м*. И ако излезе, че 388.8 хил. лв. е по-голямо от 1.026432 млн. лв., значи Комисията по дискриминация правилно е решила за премахването на тавана на пенсиите. Ако не е, оценката по математика на членовете на Комисията е била писана по хатър или с подкуп тип а ла Петкан Илиев -УНСС.
Затова трябва да се борим срещу корупцията в Комисията по защита от дискриминация барем държавата ни отпусни една държавна пенция за "активен борец" или за "пострадали от корупция" . Тъй де, да се изравним с върховните съдии, президент и гл. прокурор.

*KeizerSossa или който друг, ако "капитализирва" лихвата (300% за септември 1996 г.) на тия 2160 лв., респективно 388.8 хил. лв., да вземе първо да ги деноминира с едни 1000 пъти, че да не се обърка с големите числа.
29 Октомври 2009 12:45
Справедливо е когато всеки е внасял еднакво за да получава еднакво.
Сега какво 12% дето държавата внася и още 40% държавна субсидия как ще ги отчитаме? Да си пазим касовите бележки за внесените ДДС при покупката на хляб и акциза при покупката на гориво, алкохол и цигари? А а съм плащал акциз и за парфюмерия, и за черна техника, и за автомобил и др. "луксозни" стоки. А може би и фирмените отчети, за внесения данък печалба, що и в него имаме дял. Айде ДОД данъчните ще го отчетат.
29 Октомври 2009 12:59
Аз имах предвид при равни за всички условия (еднакви пенсионни вноски за еднакъв трудов стаж) всеки да получава примерно сегашната средна пенсия. Който иска да може да внася двойни, тройни и т.н. вноски за пропорционално по-малко време. Но пенсията се получава само след навършена възраст за пенсиониране. Какво е това военни пенсионери по на 45 години?
29 Октомври 2009 13:05

Добри Божилов:
Цялата тази статия е едно без да иска признаване на необходимостта от капиталова система. Няма нито една идея как да има по-нормални пенсии при сегашната система.

Капиталовата система сигурно е някакво икономическо перпетум мобиле - при повече пенсионери отколкото работещи сигурно пак дава големи пенсии?! Независимо от броя и качеството на работещите?!
Да, ама не! Тцъ! Не става!
Перпетум мобиле, включително и икономическо такова не съществува. Досегашните капиталови системи работеха защото западната икономика (където имаше такива фондове) се разширяваше. Къде със следвоенен бейби бум, къде към Китай, Индия и пр., къде към източна Европа. Разширението обаче е близо до предела си. Което значи, че пирамидата е достигнала или е близо до пределната си точка и вече няма накъде. Е, освен ако разбира се, както каза Пол Кругман, не открием други планети, (на)където разширяването да продължи. Това е единствения начин този модел (капиталовия) да оправдае очакваните надежди. Поради което предлагам България да инициира в ЕС нова космическа програма за откриване на необходимите планети. За нашият дял от проекта да се използват средствата от сребърния фонд. И без това ако не така, то инфлацията ще ги изяде.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
29 Октомври 2009 13:12
първо, не съм съгласен да работя, докато умра.Второ, не съм съгласен да внасям пари на калпак- искам лична пенсионна сметка- пример- Чили, Япония! На фона на фалирали пенсионни фондове, като нашия, общото въобще не гарантира пенсия, гарантира отговор- "ами пак няма пари или парите са толкова и точка"!! Трето, не искам да внасям ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в частен осигурителн фонд, който да е на "наш`те момчета", а пък да намаляват парите за здраве на 50%+ да си плащаш допълнително в болниците!! Това е абсурд и цирк- 2020- кой ще работи, питам, та да има пари за огромният брой очертаващи се пенсионери към него време. И няма много време за чудене до тогава!!!
29 Октомври 2009 13:25
Apolitichen, благодаря! И аз мисля, че не ги заслужават.
29 Октомври 2009 13:26
Цъ, това не е справедливо, а солидарно...
Справедливо е когато всеки е внасял еднакво за да получава еднакво. Или пък пенсиите да се определят пропорционално на вноските: изкарал си си 60 лв, ми толкова получаваш. Изкарал си 3000 - също. Какви са тези минимални и социални пенсии (не броим болните и инвалидите, на тях държавата трябва да им плаща от отделен фонд)?
Солидарността има две страни: вземаща и даваща. Логично е вземащата страна да иска солидарност с даващата, но дали на даващата й е изгодна такава солидарност?



Доста елементарно мислене.


Да вземем един банкер, чиято банка е фалирала (както фалира цяла Ирландия). Въпросният банкер е натрупал от "работата" си 16млн лири и тъй като банката му е фалирала го "оттеглят" в пенсия на 45 години. Така "банковият работник" се оттегля с пенсия от 700 000 лири годишно.


Според Крюелка това е справедливо, тъй като банкеро си е правил вноската.
Е наистина е доста Крюел....


Примерът е екстримен, но пък е реален - става въпрос за бившият директор на Роял Банк оф Скотланд.


Какво "произведе" Желю Желев за да има право на по-висока пенсия от на един миньор?
Какво "произвеждат" дупетатите в Нар Събрание, та да си гласуват по-високи пенсии от Баба Пена, дето им е осигурявала месото за кюфтетата?


Справедливо няма!
А скоро и пенсии няма да има - и не само за тези в България.



29 Октомври 2009 13:35
Уравниловка, социализъм....и капиталистическа система. Боза достойна за Европа.
На всички поравно - това е абсолютно противоестествено. Цял живот уча, бачкам по 12-14 часа на ден, за да може половината тъпанари, мързеливци, цигани и друга сволочь да взима от моите пари!!! Е няма да стане....ще си крия парите и това е.
Разбирам парите ми да отиват за болни, сакати, хора, които имат обективна причина и хора, които не трябва да бъдат отделяни от обществото. Но да храня идиоти - НЕ!!!
29 Октомври 2009 13:45
Малко си учел-и си прав, спечели си пенсията овреме
Ако е верно това което пишеш
Няма система
Пенсиите няма да има не за младите
И за старите
Защото вноските се разпределят из между живите активисти.
На тях пенсията няма да им трябва-ще си я натъкмят от премиите и бакшишите
А другите - да мрат в кофите
Няма система - има крадене на бъдещето от настоящето
Затова бюджета 2010 е популистки - от срам и за да прикрие пълното ограбване на вноските.
Утвърждава липсата на системата като "рИформа" кооято няма да стане поради кризата, а ще стане като криза - чрез фалит
Защото отнема възможност у работещите да правят бъдещето си

Редактирано от - Минавам от тук на 29/10/2009 г/ 13:47:07

29 Октомври 2009 13:47
Крадене му е макята!
И криене!
Или комисарска длъжност (за по-скромните - еуродупетат)


Обаче яко трябва да се краде - ако искате пенсии.
Просто парите инфлират много бързо.
След 20 години и милиони ще са малко.
29 Октомври 2009 13:58
частните пенсионни фондове имат това свойство да фалират.
Отделно много рядко достигат % на възвращаемост на който се надяват.
Парите инфлират и сумата предвидена от вас за пенсия като правило не стига.


От друга страна даването на скъпи пари днес срещу приказки за 1001 нощ УТРЕ е тъпо.


Аз специално сметам да работя докато умра - кат Леонид Брежнев.
Не ме бива у краденето, па и за еуромисар не ставам...
Ще си умра он дюти.
29 Октомври 2009 14:02
Зависи какво работиш и как го работиш. И аз имам намерения да карам до края, щото моят труд е песен, както се викаше едно време. Имаше и един тъп виц с диалога: къде си тръгнал? На спявка. Каква спявка в 9 сутринта? Ми нали трудът е песен...
А и живот на пенсия - дори и на тавана да е, си е страхотно пропадане в социална дупка.
29 Октомври 2009 14:09
Мене да питат мениджърите на фалиралите банки са за затвора и всички бонуси трябва да им се орежат. Плюс това всеки всеки акционер на банката да има право да им предяви иск за щети.
А пенсията банкерът си получава не от държавния, а от частни фондове.
И друг път съм го писала, а темата не е за това и няма нищо общо с българската пенсионна система.
Тук говорим не за банкери, а за обикновени граждани: един се осигурява през целия си трудов живот на максимума, а друг - на минимума. На първия държавата ще му вземе над максимума, а на втория - додаде за да получава минимална пенсия.
Така, че констатацията в статията е много точна: системата е солидарна, но не е справедлива.
29 Октомври 2009 14:15
Капиталовата система сигурно е някакво икономическо перпетум мобиле - при повече пенсионери отколкото работещи сигурно пак дава големи пенсии?! Независимо от броя и качеството на работещите?!

Тц, "фризер" е капиталовата система. Парите седят като "фискален резерв" и гарантират развитието на икономиката така, че и при по-малко работещи да се работи по-ефективно. "Цената на гаранцията" е намалената им покупателна способност заради инфлацията. (дори и да не се печатат пари, а само да се създават нови стоки пак се генерира инфлация). За перпетум мобиле си мислят само алчните. То е като дилемата на акционер, назначен на трудов договор във фирмата, където има акции - Да се намалили/замрази работната заплата за да се генерира по-висока печалба на фирмата и от там дивидент за акционерите? Или да се увеличи работната заплата и да не се раздава дивидент.
Така и с парите от капиталовите пенсионни фондове - да се предоставят ли срещу висока лихва, например в банка и поради оскъпените кредити инфлацията ще се удвои, което ще редуцира покупателната способност на пенсиите и добавената към тях печалба на по-ниско ниво в сравнение, когато са правени осигуровките.
Затова повечето държави забраняват рисковото управление на пенсионни фондове. Високият риск поражда несигурност, коята се плаща от всеки чрез инфлацията и ... загуба на време и средства.
"Крадене му е макята!" - също е високорискова операция. Освен инфлация има десипация на средства като подкуп да не се осъди крадеца или когато се крадне в повече, погиване на продукта поради невъзможност от усвояване му. Гниенето от последния тип май е най-характерно за държавата ни.
29 Октомври 2009 14:20

Споко другари и господа! Решението не е нито в едната нито в другата система. Решението го писаха преди седмица-две - нобел за разработки в областта на безсмъртието. Т.е. няма да се умира. И ще се работи форевър...
Е, ако се задълбаем и тук може да намерим минус - телата може и да ги обезсмъртим, ама с душите, може да се окаже по-сложно. Защото душите на доста (да не кажа повечето) хора, така се рутинират и вкостеняват за едни 20-30 години, че в крайна сметка може да е по-добре да ги няма. Не е лесна и тая работа...


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
29 Октомври 2009 14:28
Не знам вие какво мислите, но според мен и при пенсиите има връзки.
Хора с еднакъв стаж, работили заедно рамо до рамо, накрая имат различни пенсии.
И то не с малка разлика, а често в пъти.
Това е така, защото пенсионната система е една черна кутия.
Лъжат те с разни формули и те заглавичкват.
Накрая ти си на 200 лв, а онзи с връзките на 400.
29 Октомври 2009 14:30
един се осигурява през целия си трудов живот на максимума, а друг - на минимума. На първия държавата ще му вземе над максимума, а на втория - додаде за да получава минимална пенсия.

Но наш'та система дава и допълнителни опции като:
"Един цял живот си клати краката, а друг максимално напряга силите си да работи. На първия държавата му е издействала три години високоплатена служба, а втория го обложила с данъци (за заплатата и субсидиите на първия). След тая постановка, кога дойде време за пенсия, държавата плясва с ръце и казва, че на първия трите години ще ги броим за 40 и кусур трудов стаж и ще му даваме още толкоз години пенсия, а на втория казва: Кой ти е крив (че е плащал данъци), да си се осигурявал допълнително!"
Други опции са пожизнените пенсии, "наградните" държавни пенсии, инвалидни пенсии, социални помощи, търговски отстъпки и намаления (транспорт, комуникации), безплатни услуги (здравеопазване, санаториуми, спа центрове и хотели при Масларова). Колкото по-сложно, толкова по-лесно за покраднюване!
29 Октомври 2009 14:34

Аполитичен, ми това звучи като перпетум мобиле:
безрисково управление + умерени лихви = постоянен възход и доходност
То ако ставаше така... ама не става. Прогресията е геометрична и в един момент ще взриви системата. Точно както стана преди година с ипотеките, само че малко по-забавено. Накратко: няма как парите на всички да носят доходност, па макар и умерена. За да печели някой, друг трябва да губи. За да не работи някой, друг трябва да работи заради него. Математиката и физиката не можеш ги надлъга.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
29 Октомври 2009 15:06
Пенке,





Аполитичния верва в СУстайнабъл Девелопмент - нали знаеш, то е една права от началото на координатната система и под ъгъл 45 градуса върви се нагоре...


Това го беше измислил Гордън Браун, но сега си оттегли авторството и се прави, че няма нищо общо с идеята. Даже беше измислил как държавата да взима заеми без да се получават сътресения.


И ква стана тя?
Сичко се срина и обявиха американците за виновни.
Е то ако не беха американците щеше да е руската криза, далекоисточната криза, глобалното затопляне, Бин Ладен, Ел Ниньо, Катарина и т.н.


29 Октомври 2009 15:08
Засега никой не оспорва нуждата от вдигане на пенсионната възраст, споровете са само за метода.
Това не само, че не е вярно, но е и гадна манипулация. Естествено, че почти всички не са съгласни с това, друг е въпроса, че няма къде да изкажат това несъгласие.
А е манипулация, защото се базира на някакви аритметични сметки - видите ли сега 100 работещи издържали 78 пенсионера, а към 2020-2030 година на 100 работещи щели да се падат 115 пенсионера, затова някакви, които все още не са се успели да се научат да разсъждават, пресмятат и предлагат: ако вдигнем пенсионната възраст с еди-колко си години, съотношението ще стане еди-какво си. Като дойде 2020-2030 година друг такъв умник ще направи същите сметки и ще каже: а-а-а-а, то съотношението не е хубаво, дайте да сложим 110 години възраст за пенсиониране и съотношението ще се оправи.

Редактирано от - XYZxyz на 29/10/2009 г/ 15:11:41

29 Октомври 2009 15:14
Споко другари и господа!Само да допълня.
Има изход.Усъвършенстваме фотосинтезата.Зъркаме в слънцето и се храним.
Имаше такъв йога, някъде по Индия, остава да изучим опита му.
29 Октомври 2009 15:21
Тази статия интервю с Нейков ли е, или нещо друго? Защо непрекъснато се цитира какво бил казал човека, който пробута тази неработеща осигурителна система "в края на 90-те години"? Най-малкото той е човека, който може или има право да дава оценки.
29 Октомври 2009 15:22
И синдиците, Круела, и синдиците.
29 Октомври 2009 15:35
Круела, такава бира
... един се осигурява през целия си трудов живот на максимума, ...
в България няма, освен някой професионален депутат или дипломат. Не случайно въведоха врътката с "трите години", а сега "олеле, не ни дават полагащото ни се". Те цял живот са получавали "полагащото им се", а не изработеното.
29 Октомври 2009 15:41
Излишно се усложнява цялата история


Идеята е докато работиш да отделиш средства, които да те хранят след като остарееш и спреш да работиш.
При единият случай даваш средствата на държавата и тя ги управляа и преразпределя с всички плюсове и минуси.
При другият случай ги даваш на честен частник и той ти ги управлява и ти дава каквото е могъл да направи с тях - с всички минуси и плюсове.


Истината е, че нито държавата, нито частника знаят какво ще стане след 40 години - обикновено няма нищо общо с очакванията им.
(Как да предвидиш, че ще те упрвлява пожарникар?)
Само идиот може да повярва, че някой може да знае какво ще бъде развитието през такъв период и да му повери най-важното - парите си.


Ако някой чака пенсия трябва да си управлява сам парите и да си измисли в какво да ги вложи (бизинис), така че да му носят доход когато остарее или реши сам да се пенционира.


Другият вариант е да има професия като нашите с Геновева - и да пее докато работи. Може и да се насира, но работата да му е песен.

Тогава може да работи докато умре.
Нещо там - вещо лице, експертче, журналисче, адвокатче - с повече писане и краката на топло.


29 Октомври 2009 15:44
Фирмите които осигуряват на фалшива заплата, никой не ги разследва, че да ги и санкционира. Не говоря наизуст. Само за общинските и държавните няма мърдане. За справедливост в България не може да се говори-в нито една сфера. Всеки гледа за измами, а после реве, че бил беден.
29 Октомври 2009 15:45
Много пъти сме дискутирали и тази тема. Вярно е, че е най-добре сам да си управляваш парите и да се грижиш за старините си. Обаче има и много лекомислени, които няма да се погрижат или ще се погрижат зле. Заради тях държавата трябва да събира от всички работещи еднаква минимална вноска и да осигурява на всички пенсионери еднаква минимална пенсия. За повече - всеки да е свободен да се погрижи както иска.

_______________________
Блогът на Манрико
29 Октомври 2009 15:51
Тук съм съгласен с Манерко.
Държавата може само да подпомогне, а не и да осигури.
Толкоз от нея.
За водка и чер хайвер - думайте сами, решайте сами - иметь или не иметь.....
29 Октомври 2009 15:58
За да печели някой, друг трябва да губи
По-точното е : За да печели някой, друг трябва да твори. Създават се нови технологии, нови материали, повишава се ефективността на управлението, оптимизират се разходите, повишава се "качествотона живот" (не го обичам тоя термин). "Печалбата" е за сметка на натрупания опит, знание и традиции в обществото, които се усвояват чрез образованието. В по-далечното минало "печалбата" е идвала и от естествения приръст на населението (високата раждаемост). И тук дилема По-образовани с ниска раждаемост или не толкова знаещи, ама с висока раждаемост. Китай от миналата година избра втория вариант, сиреч знанията не му стигнаха за издръжка на пенсионерите.
Иначе е разбираема прадставата ти за "загуба" на фона на нашия "демократичен" преход, когато зачеркнахме изцяло миналото заедно с това, което сме имали като опит.
Nair, не вервам, само смятам. Признавам, че не мога да балансирам 5 на хиляда отрицателен прираст (40 хил. годишно по-малко работна ръка) с увеличената продължителност на живот (2 месеца годишно). Вероятно защото изключвам "иновативни производства" като хазарт, хотелиерство, гадаене и баене. и други данъчно-преференциални дейности.

ПП: Увеличена продължителност на живот също осигурява "печалба" за обществото и за пенсионната система, дори пределно възрастните да не упражняват трудова дейност, техният опит, помощ, дори присъствие гарантира по-голяма сигурност за обществото. Тая сигурност нито една наемна армия не може да я гарантира.
Дори съм убеден, че едно от определящите условия за преминаването на пра-човека в човек е именно увеличената продължителност на живот - необходимото време за натрупване и предаване на знания и опит. Някои социо-антропологически изследвания твърдят, че критичната продължителност е 40 г., сиреч обществото се разпада, ако средната продължителност на живот падне под 40 г.
29 Октомври 2009 16:04
Китай от миналата година избра втория вариант, сиреч знанията не му стигнаха за издръжка на пенсионерите.

това не е вярно.
първо Китай предвижда да разреши раждане на второ дете в семействосамо. Т.е напълно планиран семеен прираст и в никакъв случай отказ от ограниченията на многодетните семейства.
И по-горното съвсем не значи, че знанията не им стигат за издръжка на пенсионерите. "Сиреч" няма логическа връзка.
29 Октомври 2009 16:15
В по-далечното минало "печалбата" е идвала и от естествения приръст на населението (високата раждаемост).



Ми то и при Фритцл е същото - има си деца, такова си ги...
Напоследък е много модерно - откриха последователи на Фритцл - един у щатите и един у Австралия...
29 Октомври 2009 16:20
Nair, не вервам, само смятам.



Само като ти чета букварните изявления си представям как изглеждат мениджърите на пенционни фондове.
С жълто около устата и горящи от желание да си поиграят в казиното с моите пари.


На сметач като теб парите си никога не бих дал.
И на Вангя също.
29 Октомври 2009 16:27
Този модел се компрометира от два фактора:
1. Повишеното качество на живот, водещо до дълголетие.
2. Ниската раждаемост, водеща до отрицателен прираст на населението.
Така пирамидата се обръща с основата нагоре. Нужен е друг модел.
29 Октомври 2009 16:31
в България няма, освен някой професионален депутат или дипломат.
В грешка си. Депутатите ги осигурява държавата на три средни работни заплати, което е под максимално осигурителния праг. А дипломатите били осигурявани от държавата на 400-500 лв., поради което преди две години Кафин лобираше парламентът да приеме специален закон за разрешаване на "казуса", що било срамно дипломат да бъде на минималната пенсия .
Нежен полъх, да свържем причината със действието. Не вярвам разрешението за второ дете да е заради човешките права. Да не би да има едни прогнозни сметки, че след 20 години ще има недостиг на работна ръка, що няма да успеят да въведат свръх модерни технологии, които да не изискват чак толкова работна ръка?
29 Октомври 2009 16:36
някой може да знае какво ще бъде развитието през такъв период и да му повери най-важното - парите си
От толкова "висок" наратив, пари не вземам, дори даром. Виж, ако имаш идея, работещо предложение, съм готов да преговаряме.
29 Октомври 2009 16:55
СЛАВА,

А с точковата система - да се гръмнат. Преди нея условията бяха, примерно за жените:
25 г. стаж и 55 г.възраст. Ако си навършил възраст, но нямаш стажа - продължаваш да работиш. Ако имаш стажа, но не си стигнал възрастта - също продължаваш да работиш. Всяка година стаж над изискващия се, носи допълнителен процент върху пенсията.

Сега какво е: Първо като въведоха точковата система беше обявен само механичен сбор от възраст и стаж, за да се придобие право на пенсия. После се усетиха, че механичният сбор е грешка /ясно е защо/ и въведоха задължителен стаж и задължителна възраст. Точките вече са 94, но трябва да са формирани задължително от 60 г.възраст и 34 г. стаж. Всъщност същото, както е било преди, само възрастта и стажа са различни числа оттогава. Защото сега ако си на 65 г. и имаш 30 г. стаж не можеш да се пенсионираш. Както и ако имаш 37 г. стаж, но си на 57 г. също не можеш да се пенсионираш. И всяка точка над минимума носи някакъв процент допълнително върху пенсията. Е, каква е разликата отпреди и какъв е смисълът на точките тогава?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД