"Работим, докато умрем!". "Пенсията ми трябва да е 3000 лв., но ми дават само 700 лв.". "100 лв. за какво по-напред - за лекарства или за хляб?". Това са традиционните въпроси, които възникват в разговорите за пенсии.
Така или иначе всички сме или ще станем жертви на солидарната пенсионна система. "Основното в нея е, че днешните работещи поемат грижата за днешните пенсионери. Логиката е да има връзка между генерациите в обществото. Затова всяка солидарна система носи в себе си елементи на справедливост", обяснява Иван Нейков, който е сред авторите на пенсионната реформа и социален министър в правителството на СДС, което стартира пенсионната реформа в края на 90-те години.
-----------------
През 2000 г., когато влиза в сила новият Кодекс за социално осигуряване (КСО), пенсионната реформа стартира с 200 млн. лв. дефицит. Плановете са след 10 години вече да е натрупан резерв, който да се завърти в инвестиции, за да подпомагат бюджета на НОИ. Картинката днес обаче е трагична. От години НОИ успява да плаща пенсии единствено заради закона, който повелява дефицитът да се покрива от държавния бюджет. Той поема почти 50% от плащанията на осигурителния институт. А дефицитът тепърва ще расте, тъй като от 2010 г. ще е факт поредното намаляване на осигурителната тежест за бизнеса и осигурените лица - този път с 2%. До три години тя трябва да падне с още 3%. Така осигурителната тежест за работодатели и работещи е паднала от 48% при старта на реформата през 2000 г. докъм 20% в момента.
За да има пари в хазната, държавата държи високи косвените данъци - ДДС и акцизи. "Така работещите и пенсионерите финансират сами пенсиите и обезщетенията си, защото и върху техните покупки има ДДС. А идеята на социалното осигуряване е предварително събиране на вноски с цел при настъпване на риска да се направи плащане, компенсиращо доходите", обяснява Йордан Христосков, бивш шеф на НОИ.
Младите и здравите обаче казват: "Откъде накъде ще ми вземат парите за осигуровки?! Да ми ги оставят да си се оправям сам!". За съжаление идва момент, в който човек вече нито е млад, нито е здрав. "И тогава изведнъж вижда колко е важна солидарната система", напомня бившият социален министър Иван Нейков. Но аргументът им придобива смисъл, при положение че пенсионната ни система вече върви към одържавяване. Това ще рече
плащане на равни пенсии за всички
Естествено смешно малки. А като искаш голяма пенсия, осигурявай се доброволно. Подобен е принципът в Холандия и Дания, където от данъците хората получават еднакви пенсии. Но с тях могат да преживяват горе-долу сносно. "Света обикалят с големите пенсии, които получават от корпоративните пенсионни фондове - еквивалент на нашето допълнително осигуряване, където работодателите им са ги осигурявали", обяснява Христосков. Въпросът е какво ще правим, когато вложените в капиталови пенсионни фондове пари се стопят в криза като сегашната или като тази от 1997 г.
У нас средният размер на новоотпуснатите пенсии до средата на годината е 187.06 лв. според отчета на НОИ. Това са хора, които не могат да се възползват и от допълнителното пенсионно осигуряване. Единственият им шанс за малко повечко пари е да са имали три последователни години с добри заплати в последните 15 от стажа си преди 1997 г. Експертите на НОИ обясняват, че средният размер на пенсията пада, защото по КСО от 2000 г. вече всеки месец трудов стаж от 1997 г. насам влиза в индивидуалния коефициент. А се знае какви сътресения преживя икономиката ни в този период - обезценяване на парите, намаляване на заплати, уволнения, плащания под масата без осигуряване и какво ли не още.
В България има към 2.2 млн. пенсионери
От тях поне половината се опитват да оцеляват с пенсия около минималната 136 лв. или със социалната от 100 лв. Вероятно на тях им звучи страшно несправедливо искането на хората, ударени от тавана на пенсиите, който е 700 лв., да получават пълния им размер. Има летци, чиито пенсии са изчислени на 3000 лв. Авиатори, работници от урановите мини, миньорите и военните, атакуваха в Комисията по дискриминация налагането на тавана. Тя излезе със становище, че той ги ощетява. Мотивите са, че в законовата уредба е дадена точната формула, по която се изчисляват пенсиите. Държавата определя, че те са много над 700 лв., но дава на притежателите им само толкова.
Социалното министерство обжалва решението на комисията за защита от дискриминация и затова има няколко мотива. Първо: изплащането на пълен размер пенсии за всички означава поне още 100 млн. лв. отгоре. Цифрата даде социалният зам.-министър Христина Митрева, преди това главен актюер на НОИ. Значи ще се затормози изплащането на парите на останалите. С това естествено ощетените не са съгласни - все пак са само 41 000 души. При това
са им вземали половината заплата за вноски
навремето с обещанието един ден да им върнат парите под формата на пенсии.
Втори аргумент срещу решението: Високите пенсии са изчислявани само върху три последователни най-добре платени години, и то изработени по време на стабилно добро заплащане и сигурна работа. Идеята, идваща от някои от самите ощетени да преизчислят пенсиите им върху целия трудов стаж, за експертите е неосъществима. Причината е в липсата на персонален регистър преди 1997 г., без който не може да се докаже месец по месец кой колко точно осигуровки е плащал. Дори и при доказването на трите години има затруднения.
Освен това Международният пакт за икономически, социални и културни права дава на всяка държава правото да определя политиката си в националното законодателство. "Нашата система е солидарна и е справедливо, след като за другите има таван на осигуровките, което ограничава естествено пенсиите им, за пенсионираните по-рано да има таван върху възнаграждението. Такъв има в 12 държави, а в Словения има данък върху най-високите пенсии", обясни за "Сега" Митрева.
Някой може да пусне жалба в комисията, че и таванът на сумата за осигуряване е дискриминация. Но според Иван Нейков не е. "Системата казва: дотолкова в този стълб. Ако желаеш повече, имаш доброволно осигуряване. Даден е избор. Докато, когато ти слагат таван, нямаш избор. Това е административно решение. Държавата обещава, че ще ти дава едни пари, като ги гарантира с формулата на изчисляване, но после казва: "Не, размислихме, няма да ти даваме толкова!", смята Нейков.
Може би най-важният аргумент в полза на тавана на пенсиите е решение на Конституционния съд от 1998 г. Тогава главният прокурор Иван Татарчев внася искане в съда да бъде разгледано дали този таван не е противоконституционен. "Защото навършваше години за пенсия и таванът не го устройваше", твърди Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа", тогава шеф на надзора на НОИ. Съдиите решават, че не е. Но трябва да се има предвид, че за тях той не важи, както и за президента, премиера, върховни съдии и военни ветерани.
А през 1997 г. пак Татарчев внася искане в Конституционния съд да се разгледат предложенията за нов КСО, според които правото на пенсия отпада, ако лицето придобива доходи от трудова дейност. В този случай съдът преценява, че това е противоконституционно, защото се нарушава гарантираното право на хората да получават пенсия при изпълнени определени условия. И сега всеки може да работи и да взема пенсия, че и да му я преизчисляват и евентуално да я вдигат след всяка година допълнителен трудов стаж. "А по принцип пенсията е доход, който замества трудовия, когато вече не можеш да работиш", обяснява бившият шеф на НОИ Йордан Христосков кое му е спорното на този казус.
От друга страна, никой не се оплаква, че 460 000 българи, получаващи гарантираната минимална пенсия - в момента 136 лв., всъщност са се осигурявали през трудовия си стаж върху минимален осигурителен доход (в момента той е 260 лв.), срещу който им се падат към 50-60 лв. за старини. Това е хубавата несправедливост на справедливата солидарна система. Как точно да живееш с тези 136 лв., е друг въпрос, но все е нещо.
ДО ЖИВОТ
Засега никой не оспорва нуждата от вдигане на пенсионната възраст, споровете са само за метода. Експертите са категорични, че това трябва да стане постепенно.
"Покрай тези изявления на г-н Дянков очакваме много хора, на които им остават няколко месеца до пенсия, да потърсят начин да се пенсионират по-рано. Ще побързат да го направят и тези, които са решили да поработят повече", смята Ася Гонева, председател на надзора на НОИ в момента.
Вдигането на възрастта се налага и заради разчетите, че през 2020 - 2030 г. пенсионерите ще са повече от работещите - 115 към 100. Сега 100 работещи изхранват 78 възрастни. Това също е мотив на критиците на солидарната система да искат минаване към плащане на равни пенсии само от хазната и другите пари да идват от капиталовото, т.е. личното, осигуряване. Освен това колкото по-дълго работи човек, толкова по-висока пенсия би трябвало да вземе.
Сега мъжете се пенсионират на 63 г., а жените на 60 при определен трудов стаж. Ако си работил малко, но все пак повече от 15 г., се пенсионираш на 65 г. Ако нямаш и толкова стаж, вземаш социална пенсия (в момента 100 лв.), като навършиш 70 г.