Минималната глоба за тежки нарушения на трудовото законодателство да се намали и да стане 1500 лв. - до това решение стигнаха депутатите в социалната комисия след тежки дебати при промените в Кодекса на труда. Мотивът на вносителите от ГЕРБ е, че във време на криза инспекторите не са мотивирани да налагат на малките фирми високи глоби, които биха ги довели до фалит. В края на 2008 г. санкциите бяха вдигнати многократно и в момента стигат до 15 000 лв. Тогава идеята бе, че работодателите ще се стреснат и нарушенията на закона ще намалеят.
В подкрепа на предложението на ГЕРБ обаче са данните за наложени актове за тежки трудови нарушения. От 1 януари до 30 септември 2008 г., когато са действали по-ниските глоби, са издадени 1417 наказателни постановления, а за същия период на 2009 г. те са се стопили едва на 748. За сметка на това са се увеличили актовете за по-дребни нарушения.
Ако промените минат и през пленарната зала, инспекторите на труда ще имат право да налагат различни по стойност глоби за близки нарушения, като отчитат големината и финансовото състояние на работодателя. Ще могат да вземат предвид смекчаващи вината обстоятелства. Против предложението бе шефката на комисията Емилия Масларова от БСП, която твърди, че така се стимулират некоректните работодатели да продължават с потъпкването на закона. Депутатът от ДПС Хасан Адемов смята, че с новия текст ще се получи дискриминация между малките и големите предприятия. Със законопроекта на ГЕРБ минаха и промените за увеличение на ставките за извънреден труд с 25%.
-----ЗАЩИТА
С пълно единодушие мина и друга промяна в Кодекса на труда, която предвижда жените в напреднала фаза на процедура по оплождане ин витро да се ползват със същите защити, предвидени за бременните жени и майките. Предложението е на депутата от "Синята коалиция" Ваньо Шарков. Новият текст защитава тези жени за период от 20 дни, считано от началото на процедурата, в който може да се установи наличието на бременност.
Е, доживях да чуя нещо разумно от ГЕРБ!
Още по-разумно би било минималният размер на глобата да се определя според броя служители. Фирма с двама служители обикновено вижда голям зор да плати и 1500 лв. глоба, а такава с 3000 служители и 15000 не я плашат.