Зам.-председателят на Апелативния съд във Велико Търново Милчо Ванев е един от петимата избрани за шефове в системата, контактували с лобиста Красимир Георгиев, научи "Сега". Ванев бе кандидат за шеф на съда в старата столица, но на 20 май събра само 6 гласа "за". На 24 юни имаше повече късмет и 19 гласа му осигуриха зам. председателския пост. В момента Ванев е докладчик по делото за убийството на студента Мартин Борилски в Париж, което се гледа за втори път във В. Търново. Ако Ванев подаде оставка, процесът трябва да тръгне отначало.
Ванев потвърди пред "Сега", че е имал телефонни контакти с Георгиев. Запознал ги ректора на стопанската академия в Свищов, където Красьо бил учил. Съдията спешно търсел контакт с уважавана болница, защото баща му бил тежко болен. Красьо уредил приема на възрастния мъж в лечебното заведение, но Ванев така и не се възползвал от услугите му, защото баща му починал. "В системата съм от 32 години и винаги съм се пазил от интриги. Не съм се орезилил. Не съм вършил нищо нередно. Попаднах в банална житейска ситуация. Държа на авторитета на системата. Оставката е на бюрото ми, още размишлявам", каза Ванев.
Очаква се днес да бъдат обявени имената на всички магистрати, контактували с 27-годишния мъж, разтърсил системата в последните седмици. Апелативният прокурор на Пловдив Андрея Атанасов също е контактувал с Георгиев. Атанасов потвърди това пред "Сега". Той още не бе решил дали ще подаде оставка. "Не съм нарушил нито етиката, нито закона. Не съм виновен пред колегите си", допълни апелативният обвинител. Той обясни, че с Красьо го запознал колега, който му казал, че "един човек иска да разговаря с него". Георгиев предложил подкрепа, без да споменава ВСС, имал добри позиции сред управляващите. Атанасов отказал да говори по темата. "Моята кандидатура бе издигната от главния прокурор Борис Велчев, който има достатъчно авторитет във ВСС", обясни Атанасов. После Красьо започнал да го търси с обещание да даде информация по акция на пловдивската прокуратура срещу лихварите. Атанасов го поканил да даде показания, но това не се случило. Той оглави АП на 22 април, след като 14 души от ВСС пуснаха бюлетина за него.
Шефът на Районния съд в Несебър Пламен Найденов подаде оставка от шефското място вчера. "Независимо че не съм ползвал външна подкрепа за избора, като и не съм допускал, че някой от хората, с които съм разговарял, е контактувал по начин, будещ съмнение, след разкриване на обстоятелствата по този случай мой морален ангажимент е да подам оставка", пише в молбата му. Найденов бе избран на 22 юли с минималните 13 гласа и след балотаж. Това е третата оставка след тези на Дора Чинева - председател на Апелативния съд в Бургас и на окръжния прокурор на морския град Ангел Ангелов.
ВСС днес ще гласува и оставката на члена си Иван Димов, засечен да говори 33 пъти с Красьо. Димов първоначално отказа да си тръгне сам, но размисли, след като съветът започна процедура по дисциплинарното му уволнение.
Един от контактувалите с Красьо, но неизбрани за шефове, е Даниел Минов. Той бе председател на Окръжния съд във Велико Търново и се бореше за втори мандат, но 1 глас не му стигна. Минов не бе открит за коментар.
СТОП
В понеделник министърът на правосъдието Маргарита Попова задраска от дневния ред на ВСС всички кадрови точки. Ако не беше го направила, съветът трябваше да реши и дали да повиши в ранг сина на Чинева - Георги Чинев. Той е зам. районен прокурор на Бургас. От декларацията му за конфликт на интереси става ясно, че баща му е адвокат, сестра му - младши прокурор, а съпругата му съдия по вписванията.
Редактирано от - San De Cannes на 29/10/2009 г/ 00:35:47