Неизползвани с години отпуски на чиновници от администрацията трупат допълнителни харчове в бюджета и може се превърнат в спънка за предвидените 15% съкращения на служителите във всяко ведомство. Това се разбра от думите на премиера Бойко Борисов и министрите на земеделието и на финансите Мирослав Найденов и Симеон Дянков. До 1 ноември всички шефове на ведомства трябва да представят справки колко от хората им не са ползвали отпуски и какви обезщетения им се дължат, ако бъдат съкратени.
"В министерството на земеделието например заради това трябва да вкараме допълнително 30 млн. лв. Има хора с около 300 дни натрупани отпуски. И сега те казват: "Извинявай, ама аз имам 300 дни отпуск", обясни премиерът. "Очаква се, след като останалите министерства изготвят справките за отпуските, да се окаже, че това е поредната бомба, която ни е заложена. И ние ще бъдем изправени пред дилемата да правим ли структурни реформи, които са свързани с изплащане на тези обезщетения, или да задържаме ситуацията", допълни аграрният министър.
Найденов даде и конкретни примери - шефът на Изпълнителната агенция за борба с градушките Венцислав Ценов имал 220 дни неизползван отпуск и при съкращение за тях трябва да му се платят 18 088 лв. В тази агенция предстои свиване на 700-те служители и най-вероятно тя ще бъде извадена от системата на земеделското министерство. Главната секретарка на Агенцията по почвени ресурси Ценка Черногорова не е ползвала 235 дни и за тях трябва да получи обезщетение от 17 935 лв. Експертът Страхил Михайлов пък имал 338 дни, за които му се полагат 12 000 лв. Мирослав Найденов предположи, че някои чиновници не са ползвали отпуск от 10 г.
Финансовият министър Симеон Дянков обаче бе категоричен, че пари за обезщетения за невзети отпуски ще има. Той подчерта, че реформата в администрацията е необходима, за да се подобри работата й и да не пречи на бизнеса. Дянков дори се усъмни, че се злоупотребява с дните неползван отпуск.
шефът на Изпълнителната агенция за борба с градушките Венцислав Ценов имал 220 дни неизползван отпуск и при съкращение за тях трябва да му се платят 18 088 лв.
О, само в това да е проблема! А как се купуват (и предплащат авансово) ракетите срещу градушка на двойни цени? А как не се осигурява нито количество, нито качество на закупуваните ракети? Все въпроси...
За последиците от такива действия - Натиснете тук.