:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,724
Активни 771
Страници 10,289
За един ден 1,302,066
Бъдеще

Олевяваме бавно

Социалните несправедливости раждат недоволни хора. Няма кой да ги защити
Снимка: БГНЕС
Доброто функциониране на държавата може да се осъществи само чрез организирана гражданска енергия.
Лоши хора рушат напоследък устоите на социалния мир. Някакви опърпани жепейци решиха да не се съобразят с казионните си синдикални началници и взеха че застанаха срещу влаковете. В Бургас мижав работник грабна газов пистолет и си поиска заплатата. Съкратили го човека през лятото, но не му дали последния надник. Искал го веднъж, дваж... На третия път нахлул в офиса и като няма пари, си тръгнал с компютър.

Тези обществено опасни прояви не стигат, ами и разни съсловия си позволяват да задават неправилни въпроси. "Абе, какво ще стане с пациентите", попитаха лекари от болницата в Радомир, които също спряха да работят заради заплати. Все още не се знае дали тя ще е от 300-те лечебници, които финансовото министерство смята да закрие. Но е твърде вероятно, тъй като тая болница никой не я иска - общината я подарява на държавата, държавата се опъва, в резултат кредитори запорирали сметките.

Варненски родители от центъра на града пък направо изкараха багер срещу темелите на социалния консенсус. Казусът е тривиален - реститут си иска сграда, която се ползва за детска градина. Съдът му я дава, общината разсеяно пропуска да обжалва... Поразсърдиха се родителите на общината, малко и на реститута. Но най-гневни бяха срещу принципа, по който нещо обществено става частно. "Тая сграда от години се ползва за детска градина. Поколения варненчета са израснали в нея.



Защо частната полза е приоритетна пред обществената",



попитаха недоволните майки.

Допреди няколко години този въпрос се задаваше единствено от родителите на днешните родители. Мигар някой старец кажеше нещо такова и всички вкупом го клеймяха съчувствено: "Червена бабичка! Тикви ще си останете...!". Днес "тиквеният" бостан пълзи към центъра на големия български град, където живеят млади и образовани хора. Те не са червени, не се против реституцията, капитализма, пазарната икономика, но някак си чувстват, че остават ощетени от прилагането им в България.

Повечето от тези хора биха са самоопределили като либерали, десни, дори и за Бойко Борисов може да се гласували. Но всъщност това са леви самозащитни механизми, надигащи се от обществените низини. Все още никой няма смелостта да ги обозначи категорично като такива, може би защото това са добри процеси по гражданско съзряване, а "лявото" по дефиниция е лоша дума у нас. Самите им носители пък оправдано се страхуват да не биват отъждествявани с БСП. Но по-важното е, че тези самозащитни механизми са следствие на огромни социални проблеми - несправедливост, грабеж, частно богатеене за сметка на обществения интерес. Някой беше казал, че преходът е завършил. Не е. Ще завърши тогава, когато се оформят сходни обществени групи и всяка намери ефективния начин за противодействие на горните беди. Засега е профилирана една малка прослойка и само тя успява да се впише в пазарната икономика - картелно си е парцелирала икономиката, политиката, брега, все по-агресивно посяга и към медиите.



Олевяването не е опасност



Поне не дотогава, докато капитализмът ни бясно препуска по дясното нанадолнище. То е инстинктът, чрез който пътникът почва да крещи на самонадеяния шофьор и сам хваща ръчната спирачка. А дори и без икономическата криза можехме да видим, че колата върви към пропаст - в много сектори държавният монопол бе заменен с частен: приватизираха се дейности, които дори и в най-пазарните общества са държавни; храним се с вредни храни на високи цени; оределите заводски комини са опасни, опасна е агресията, която ни залива от екрана. Все повече хора плачат за регулации, социални политики и това не е вик към комунизъм. Това е стремеж към по-хигиенична пазарна среда. Ако единствено парите, икономиите и вездесъщият "частен интерес" бъдат икономически двигател, то този двигател скоро ще се върти сам на празни обороти.

Обичайна гледка в началото на 90-те бе всеки втори пътник в градските маршрутки да връща билетчето на шофьора. "Държавата" тогава бе символ на тирания и това бе жест на солидарност към клетия частник. Сега никой не връща билета. Не само защото пътникът рядко го получава, но и защото осъзна, че частник, който срещу укриване на приходи предлага лоша и опасна услуга, всъщност вреди не на някаква имагинерна "държава", а единствено на клиента. И само това кофти понятие "държава" може да възстанови справедливостта, стига да функционира.

А доброто функциониране може да се осъществи само чрез организирана гражданска енергия. Засега лекарите искат едно, учителите - друго, железничарите - трето. Разделени са и недоволството им опира единствено до неудобни въпроси и най-много стачка. Но скоро ще узнаят, че спешно им трябва политическо представителство. Не една, а много леви партии, които да ги защитават.

Такива няма. И е твърде интересно да видим кой как ще копае, полива и бере тоя голям ляв бостан. И досега бе голям, но покрай кризата с бързи темпове ще става все по-узрял.
104
4410
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
104
 Видими 
30 Октомври 2009 01:00
Това не са "леви", а "обществени" прояви и техники. Защото ако приемем че "частния" интерес е по-значим от "обществения", то приемаме че човека е по-значим от обществото. И само остава да кажем кой е човека ... или хората.
30 Октомври 2009 01:49
Прав е авторът, но темата е много по- широка. Всичко в България се деформира, като гротеска. Какъвто ни беше социализмът, такъв ни е и капитализмът. Дори свещенната свобода на словото се изроди в плещенето на цинизми. Посред бял ден, по телевизията, пред децата.
30 Октомври 2009 02:51
Хубаво, само дето ми се струва, че авторът не е осъзнал тезите си.
Като започнем от причината поради, която пътниците на маршрутки връщаха билетчетата в началото на 90-те, а сега не го правят (не че е било или че сега е точно така но да го приемем за момент), минем през регулациите и свършим със "скандалния" случай с детската градина.
-
В началото на 90-те шофьорите на маршрутки (повечето) бяха собственици на колите си и работеха за себе си. Сега са прости работници на мафиотски групировки, дето си раздават линии под масата с милиони "комисионни". Малкият човек е изтикан и няма защо и как другият малък човек да е солидарен с големите босове.
-
Регулациите. След като Костов върна нещата назад и създаде безброй лицензионни, разрешителни и всякакви ограничителни пред частната инициатива пречки, явяващи се апетитна хранилка за корупцията по всички нива на управлението, за изминалите 10 години (с някой незначителни колебания за пред света) те достигнаха абсурдни размери, а с това и корупцията. Повече няма на къде, освен към премахването им, ако искаме да преборим корупцията. А трябва.
-
Детските градини. Какво по-ляво решение от това частната инициатива да е изключена от решаването на проблема с недостига на места в детските градини ? И кой е виновен - реститута върнал си своето или общината, която уж "дясна" дори на помисля за десни (истински) решения ?
30 Октомври 2009 02:53
А в момента ни управлява най-комунистическата партия, която някога е управлявала България. Пълна с комунисти със здраво комунистическо мислене и партийна закалка. Казва се ГЕРБ.
30 Октомври 2009 03:07
Siol En,
няма общество без хора. Обществото без отделния човек, над отделния човек, въпреки отделният човек е илюзорна абстракция, която обаче е донесла само беди.
-
Обществото не е нищо повече от съседството и взаимодействието на хората. На отделните хора.
Добро общество може да стане само ако започнем да мислим идеи за обществото, които извеждат пред скоби, приемат за неоспорима даденост и не поставят под съмнение отделната личност, нейните права, свобода и т.н.. Идеи насочени към това как всички да могат да живеят един до друг, най добре един с друг и си взаимодействат най-взаимополезно.
30 Октомври 2009 03:12
Добре, г-н Божидаров, с доста неща съм съгласен. И да добавя - в БГ няма автентична лява партия, нито преди прехода, хеле пък след това. БСП еДЯСНА партия, с дясна данъчна, социална и въобще всякаква политика ( освен по отношение на ред и законност, ясно защо).
Но това не означава, че в БГ лесно ще се появи автентична лява сила, наи малкото по две причини: т.нар. политическа класа всякак ще гледа да не го допусне, че и се обърква играта; хората не са настроени за социални каузи.Нещо ве се появи , по-скоро интелектуален кръжец.Може да реституира лозето на Габровски, знам ли...
30 Октомври 2009 05:40
Точно в Центъра на Средата!
Браво, авторе!
Проблемът е, че ЛЕВИ по социално-икономически Статус хора-Избиратели дават гласа си за "десни" по Идеология и Практика партии! Защо?! Само защото тези хора са манипулирани от Пропагандата в медиите/ а те са ЧАСТНИ- сиреч, капиталистически!- и си пропагандират, естествено, за ДЕСНИ Политики!/?! НЕ, тези хора просто гласуват за партии на "Такъв искам да бъда!", а НЕ за партии на "Такъв съм!"! Сиреч, тези хора стават /само/жертва на собствените си МЕЧТИ- да бъдат богати капиталисти-Работодатели! Да, ама капиталистите-Работодатели/че и богати, при това?!/ в една държава, по Дефиниция, са максимум 5-10 % от населението! Следователно, ако 100% от населението са "мечтатели", то със сигурност 90% от тях ще изживеят Разочарованието от несбъднатите си мечти! И, чак тогава, ще се сетят да протестират, да стачкуват, реално да "олевяват"! И дано тогава вече да се сетят да си направят тяхна ЛЯВА/ ама реална, да провежда лява Политика- в защита на Интересите на хората на Наемния труд!/ партия- която, по Дефиниция, би трябвало да печели винаги Избори, тъй като за нея би трябвало да даде Гласа си 90% от населението! Колко ли по 20 г. още ще са нужни на тези хора, за да се отърсят те от неизпълнимите си Мечти и да вземат Политиката/реалната/ в ръцете си?!?
Пролетарии, ЛЕВИ хора, Наемни работници, обединявайте се- а НЕ се саморазделяйте и самозалъгвайте по ДЯСНОТО и десните!!!
30 Октомври 2009 06:34
Цял свят олевява, ние закъсняваме.
30 Октомври 2009 06:38

Основните причини да липсва автентична лява партия са две
- Наличието на казионни синдикати, обсебили представителството на хората на наемния труд.
- Чудовищната социална пропаст, в която са натикани същите тези хора. Тук вече политиката не играе. Колкото и да е лява една партия, тя не може да предложи изход с политически средства.
Решението е на друго ниво и вече е вън от възможностите на т.нар. елит.
30 Октомври 2009 06:43
30 Октомври 2009 07:49
Камилчетата ги гърбят яко.
Идат нови революции.
30 Октомври 2009 08:03
Даа, революционната ситуация зрее.
Какво ли ще означава това в новите условия? Иде ред на новия Ленин и неговата нова Искра.

30 Октомври 2009 08:34
Някакъв мижав работник.... Превъзходен стил, няма що.
30 Октомври 2009 09:20
Cледващата революция няма да почне в бедните страни като България. Ще почне там, гдето хората могат си позволи лукса да мислят (по нас – поради недоимък, види се – си чешем крастата, наместо да я изследваме и лечим). И тази революция изобщо няма да е лява. Щото лявото е да искаш да вземеш туй, което не си получил по вина на „другите“ - лошите, богатите, умелите в зло и добро. Пък сега хората искат да добият това, за което вече са добре подготвени да отимат, без да им приседне. Фактически иде ред можещите и знаещите да заместят с мрежата на живота (вж. Матурана и Варела) оная паяжина, в която негодниците оплетоха хубавата ни планетка.


Винаги може да се каже, че маркс-ленинската идея е баш сущата. Но реалността е друга. Маркс и Ленин не бяха нито умни, нито знаещи, нито можещи. Неслучайно системно се освобождаваха от всеки по-начетен и критично-реалистично мислещ съратник. Бяха елементарни интриганти, злоупотребители и комплексари. Всъщност бяха и много по-лошо (мизантропи), но изброеното стига да кажем: не, не ставаха за друго, освен за големи бели.


Новата революция ще е революция на тези, които искат да донесат добро, което е природосъобразено, социалнобалансирано, саморегулиращо и саморазвиващо се, отворено към всички.
Оттук веднага следва, че новата революция няма да има нищо общо със социнженерството и насилието, т.е. няма да е лява.
Дали може да се нарече дясна? По-скоро – да. Всъщност на новата революция няма да й пука много за политолозите ))


Кой ще я води ли? Подразбира се -- никой не може да води природата, дори и Той/Тя/ТО/ОТО не го могат.
Кой ще я почне все пак? Хах, ами тя си тече. Името й е еволюция, де, замалко да забравя.
Епа що да е революция тогаз?
Защото си има начини еволюцията да се подбутва към бифуркации. Лакомията и акумулираната власт водят към тях. А там решават знанието и куражът.
Не трябваше лакомите (слабите) да ядосват кротките (силните).


И – да. Кротките не са леви!!


Когато се говори за ляво и дясно, все се сещам за теорията за двукамерния ум на Джулиан Джейнс.

* * *
"Абе, какво ще стане с пациентите"
Когато лекарите почнат да задават горния въпрос сериозно, а не под мустак подгавряйки се, може и да почне революцията в здравеопазването. В такъв смисъл в здравеопазването всичко е абсолютно спокойно, в околност на абсолютната нула, докарано аха до ентропийната смърт е. Вялото Брауново движение там е поддържано единствено от задължителните действия раждане и смърт, и здравните такси помежду тях.

* * *
„Защо частната полза е приоритетна пред обществената?"
Когато майките се сетят, че потребностите на децата им са толкова много обществени, че включват и спазването на законите за частната собственост, и почнат да използват активно онези закони, които действително бранят интересите на децата им, ще почне революция в семейните отношения и то като част от общо революционно движение към хармонизиране на интересите на индивидите и обществените условия. Дотогава майките ще взимат активно участие в Брауновото движение, най-много да вдигат малко температура, прекарвайки поред всички детски болести на едно незряло общество.

* * *
„Но скоро ще узнаят, че спешно им трябва политическо представителство. Не една, а много леви партии, които да ги защитават.“
Що така бе, Дияне?
Хората други бостани садят. Бостони, от които ще берат нещо годно за ядене. И децата вече знаят, че левите бостани раждат само камъни.
30 Октомври 2009 09:25
Май доста бързо - за някакви си 20 години олевяхме.
Защото ОФИЦИАЛНОТО левичарство преди това не се брои.
Авторът -
Дон, сухар -
--------------------------------
Натиснете тук
30 Октомври 2009 09:38
Не олевяваме бавно, а отъпяваме бавно. И това е част от играта на контролираните медии, които искат потенциално олевяващите да гледат надолу, заринати в ежедневни битови и административни проблеми , а не да надничат в криминалните им сделки и пари прим на гърба на отъпяващия бавно.
Революциите диалектично са през 40-45 години. Рано е още. Само 20 са минали.Който остане жив във форума след 20 години- да коментира. До среща.
Очевидно новото общество няма да е нито някогашния социализъм, нито днешния див дикенсов капитализъм, натресен у нас в интерес на други.
30 Октомври 2009 09:44
Държавата България, и сега е символ на тирания.Аз лично, когато мога не взимам билет или касова бележка, с изключение на големи търговски обекти.Защо дребният или среден предприемач да плаща данък. И без това, оная козя мутра финансофия министер и щефа му ББ, при всеки случай ни напомнят , че пари нема.
30 Октомври 2009 10:01
За да олевява (ха ха ха) човек искернно значи първо е оглупял, тези дето олевяват от икономически съобржения са най-големите мръсници!

А по принцип левите идеи могат да съществуват в бедни и изнемогващи общества. Симбиозата е като при удавника и сламката - нищо че сламката не може да спаси удавника - той това нещо не иска да го приема и се хваща за сламката, а тя вземе че потъне с него ....
30 Октомври 2009 10:02
Частната собственост е свята и неприкосновена, пазарната икономика, единствения път към социално добруване, левите са мързеливи и затова бедни, десните създават, левите харчат и прочие "сентенции" на прехода, та затова "лявото не е опасно", но пък трябвало да има повече леви партии, що?!, ами на принципа разделяй и владей и за да ги бият поотделно и щото лекарите искали едно, учителите друго, железничарите трето...?! и кво пък толко различно искат тези три "групи" или "съсловия" или "страти", както вече ги наричат, щото през прехода "взеха решения", че няма и класи?! Па нЕма, класа е опасна дума, от там идва класова борба, антагонистични противоречия, революции..., а такова нещо няма...при демокрацията...?!Нейсе
30 Октомври 2009 10:14

paragraph39
... И дано тогава вече да се сетят да си направят тяхна ЛЯВА/ ама реална, да провежда лява Политика- в защита на Интересите на хората на Наемния труд!/ партия- която, по Дефиниция, би трябвало да печели винаги Избори, тъй като за нея би трябвало да даде Гласа си 90% от населението!
...
Пролетарии, ЛЕВИ хора, Наемни работници, обединявайте се- а НЕ се саморазделяйте и самозалъгвайте по ДЯСНОТО и десните!!!

Г-н Параграф39, ако може само една "малка" подробност да вмъкна тук. А именно: пенсионерите. Къде в лявата идея са пенсионерите. Аз мисля, че интересите на работещите (и работници и работодатели) са в пряко противоречие с интересите на пенсионерите. Тук работата е на чист пазарлък и умение за натиск, преговори и търгуване - колко да вземем от едните (работещите) за да дадем на пенсионерите. Следователно няма как една и съща партия да защитава интересите и на работещите и на пенсионерите и следователно няма как да вземе 90% от гласовете на едни избори защото пенсионерите са сигурно 30-тина и нагоре процента. А работещите имат нужда от парите сега. В момента. Те имат нужда от жилища, имат нужда от парите за малките си деца, а и за себе си. Чрез високите осигуровки тези пари се отнемат от тях и се дават или на пенсионерите или на самозвани инвеститори, които я успеят да ги вложат ефективно, я не (*). Това са сериозни противоречия. А дори не са поставен на масата. На масата на общественото обсъждане имам предвид. В кабинетите на експертите ги има, но експертите няма да могат да наложат каквото и да е решение ако обществото не е наясно с всички плюсове и минуси.

ПП
Като говоря за противоречие между работещи и пенсионери имам предвид повече развитите страни и по-малко България, където пенсиите са мизерни. Въпреки това обаче, и в България противоречието съществува и със застаряването на населението все повече ще съществува.

--------------------
(*) Някои хора (например банкери) смятат отпускането на ипотечни заеми за сигурна и ефективна инвестиция. Обаче това е много тъпо и късогледо. Да вземеш пари от работещите и да им ги дадеш после на заем, като от това спечелят главно една шепа строителни предприемачи, а всички останали плащат скъпо и прескъпо е върха на глупостта, наглостта и неефективността. И това е точната оценка, а не преувеличение.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 10:15

Иначе, за статията на Диян Божидаров -
Браво!


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 10:38
Не противопоставяй, Пенке, интересите, щото те са едни - нормален живот. Пенсионерите вина нямат, тъй както и работниците. Де го пенсионният фонд - отпреди 10 ноември още го прилапаха и изядоха пак властниците. Сега се мъчат да ме накарат доброволно да давам парите си на частни фондове-пирамиди /засега само здравни, ама с надежда да се вмъкнат и пенсионни/, да плащам повече от работодателя, да участвам в солидарно здравеопазване, което доказа по света, че не става. Властниците правят противопоставянето, то не е изначално и може, и трябва да се промени. Аз съм ЗА!!!!
30 Октомври 2009 11:05
Диян Божидаров е чел внимателно постингите ми и е отразил вярно тенденциите за изкривяване на нещата в БГ.

Мога само да му подскажа още, че не е "мижав" този който си търси правото на труд и заплата! Когато обаче държавата абдикира от елементарното си задължение - да защити интересите на "мижавите" - се появява "мафията", закрилник на онеправданите - постепенно изместваща от държавни функции самата държава, под маската на "лява защитна организация" с всенародна подкрепа! Ура - другаре
Днес с газов - утре с боен, историята на Южна Италия - се повтаря в сегашна БГ под радостните възгласи за демократични промени.

П/П за статията
30 Октомври 2009 11:08

Боянова,
Първо, противопоставянето съществува, независимо дали ще го признаем или не. Ако не го сложим на масата (на общественото обсъждане) ще остане както досега - една шепа хора ще се събират в една стая и ще решават вместо нас. А на нас ще ни говорят за демокрация, пазар, свобода, капитализъм, социализъм и прочие празни и изсмукани откъм съдържание мантри.

Второ, в "битката" за осигуровките и ти и работодателят ти сте от една страна. Вервай ми, работодателят ти би предпочел парите от осигуровките да ги даде на теб, а не на държавата или пенсионен фонд. Защото всеки работодател има нужда от доволни работници. Верваш или не. Ако ли пък не ги даде на теб (това е въпрос на пазар), може да открие друго работно място или да купи по-производителна машина. Все неща полезни. Е, има и вариант, при който не ги дава на теб, а ги влага в банка, банката ти ги дава на теб на заем и така си двойно ограбена (хем с по-малка заплата, хем с лихви по заема). Но този вариант има просто решение - забрана на кредитите за крайно потребление (ипотечни, лизинги, потребителски). Тогава работодателят (респективно банката) ще може да инвестира свободните си пари или в нови производства или в нови работни места и няма да може да спекулира с нуждата от жилища. Просто е.

Трето, не знам дали солидарния модел в здравеопазването се е провалил, но и частния се е провалил. И то здраво се е провалил. И то в САЩ, страната водеща се за една от икономически най-свободните страни. Ако разбира се приемем частното застраховане за частен модел. Според мен то си е чисто солидарен (колективен) модел, само дето е организиран от частни фирми, а не от държавата. Други съществени разлики почти няма.

____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 30/10/2009 г/ 11:18:32

30 Октомври 2009 11:35
Пенке, Вие от социален анархист бавно и полека ставате марксист, но това е процес, на "идейно осъзнаване", както лудите навремето са чупели машините щото те били "виновни", че ги изФъргат от работа..., просто бавно и полека народа пораства и разбира кои са истинските виновници за сегашната ни "свобода от имането"...Ха Ха.
30 Октомври 2009 11:42

Милчо, лепенето на етикети няма да промени нищо.

ПП
А Маркс има и нелоши попадения. Май трябва да взема по-подробно да се запозная с него най-накрая. Толкова го споменават...


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 11:44

И Милчо, как беше онзи лаф - щом започнат да те атакуват на лична основа, значи други аргументи не са останали...


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 11:53
Пенке, опазил че бог да Ви лепя етикети, та вие не сте стока...?!, просто чета Ви и анализирВам, а щом смятате, че "марксист" или "социаланархист" е етикет моля за извинение, и все пак надявам се , че реакцията ви е била първосигнална...щото да си марксист, това звучи гордо..., а социаланархист да имаш радикална позиция?! Съжалявам и още веднаж смирено моля за извинение...?!
30 Октомври 2009 12:11
Абе, Милчо,
Какво те ядосах онзи ден като казах, че на България й трябва лява партия, а БСП не е такава и само приказва?
Сериозно смятах, че и ти си на тази позиция.
30 Октомври 2009 12:20

Пенке, ти от личен опит и то в България ли твърдиш, че спестените от работодателя пари за осигуровки той ще даде на теб, щото предпочита доволни работници. Щото в немалкият ми опит в частни фирми се окзваше, че той ми удържа уж да ме осигурява, пък като отида в НОИ се оказва, че тез пари ги нема никакви и с години не съм нито здравно, нито пенсионно осигуряван.
30 Октомври 2009 12:37
Пенке,
Не мога да се съглася че работниците и пенсионерите имат различни интереси. Най-грубо: Работниците се борят за заплати. Пенсионерите се борят за своите минали заплати коити са дали на съхранение на държавата. Къде е противоречието?
30 Октомври 2009 12:43
Пенке, сега да се върнем към "етикета марксист", името идва от Карл Маркс философ на хилядолетието! Това, "че най-накрая ще го прочетете е похвално", щото не сте само Вие която не са го чели, но имат твърдо убеждение, че се е "провалил"...Ся Маркс, първо е евреин, а основния мит от времето на Христос е че глупав евреин няма, второ Маркс е интелигент, никога не е "работил", камо ли в прокатен цех, седял си е в лондонската библиотека и чел, чел, изчел всичко що било написано преди него и от съвременниците му социалфилософи за развитието на обществото и стигнал до извода...че в основата на всяко богатсво има насилие, кръв, лъжа, извъртания и каквото още ви се иска....Той обощено нарича тоя процес експоприация След това прокламира, че развитието на обществото не бива само да се обяснява, както Сега тука много автори го правят, а да се променя...Как да стане това, еми като се вземе богатството на имащите от бедните и да се разпредели справедливо между хората...До тук добре, нали?!, но ако си от страната на бедните, а как ще реагираш ако си от страна на богатите...Та след четенето то стига до извода, че трябва да се проведе социална революция/ нищо по различно от Великата френска революция/, която е "проведена" много преди него и идва на власт третото съсловие, което е натрупало пари, но няма власт...така се заражда капитализма, но кво се оказва, пак няма справедливост, щото дошлите на власт буржуа, заграбили или изкупили собствеността на аристокрацията и нищо не се променя, пак има бедни и богати, но бедните не са крепостни, а свободно продаващи работната си сила граждани, щото нямат нищо друго...Маркс просто предлага изобщо да се премахне частната собственост, щото според него тя е извора на неравенство и бедвостта...Вобщи линии това е всичко и тука ние писачите се различаваме именно по това от коя страна на барикадата сме...Със здраве
30 Октомври 2009 12:51
"Един Призрак броди из..." Форума...
20 години громихте тоя комунизъм, сега плачете за него.
30 Октомври 2009 12:53

Malinas,
говоря не толкова от личен опит колкото по принцип. Ако парите ги няма нито в теб, нито в НОИ, то те все някъде са отишли и нещо е станало с тях. И това нещо не е задължително да е против твоя интерес. Може да е, но може и да не е.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 12:53

Пенсионерите се борят за своите минали заплати коити са дали на съхранение на държавата.

Неверни Тома,
Какво прави обаче държавата, ако се окаже, че не е съхранявала "дадените" й пари, а ги е вложила (напр. в Кремиковци, което е във фалит) или ги е похарчила още при даването (напр. за пенсии на тогавашните пенсионери). В този, случай държавата ще трябва да вземе парите за пенсионерите от доходите на сегашните работници и работещи. И противоречието е налице.
Обаче! Дори и парите да са вложени в работещи инвестиции (да допуснем, че Кремиковци работеше), то парите пак щяха да се вземат от доходите на работещите там. Системата е много проста. За да има едно препдприятие по-голяма печалба, която да раздава като дивидент на собствениците си (пенсионни фондове), а те на вложителите си (пенсионерите), то предприятието трябва да се стреми да дава по-малки заплати на работниците си. Т.е. големите разходи за големи работни заплати намаляват печалбата, от там дивидента, а от там и пенсиите. Т.е. противоречието отново е налице. В края на краищата нещата са много прости в същността си - както и да го въртим и сучем, ако някой не работи, друг трябва да работи вместо него и доходите да се делят. Останалото са "просто" технически подробности.

____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 30/10/2009 г/ 15:08:16

30 Октомври 2009 12:59
ПЕНКА ОТ ПРОКАТНИЯ,
/:/ "Г-н Параграф39, ако може само една "малка" подробност да вмъкна тук. А именно: пенсионерите. Къде в лявата идея са пенсионерите. Аз мисля, че интересите на работещите (и работници и работодатели) са в пряко противоречие с интересите на пенсионерите. Тук работата е на чист пазарлък и умение за натиск, преговори и търгуване - колко да вземем от едните (работещите) за да дадем на пенсионерите..."
......................................... .....................................
Аз тук /и НЕ само тук!/ от много години твърдя, че Класите в обществото НЕ са 3/три/, а са 4/четири/:
-нисша Класа/наемните работници/-"леви"
-висша Класа/работодателите, рентиерите/-"десни"
-средна Класа/"наемните работници на самите себе си"- тези, които НЕ наемат работещи им/-"центристи"
-"зеро"/нулева/ Класа- пенсионерите, учащите се, клошарите и т.под.!
Сиреч, хората от "зеро Класа" имат РАЗЛИЧНИ/ а и противоположни!/ социално-икономически Интереси и Статус от тези на хората, от която и да е от трите "класически" Класи!
30 Октомври 2009 13:01
Първо БСП не е лява партия. И никога не е била. Това си е средство за манипулация като се ползват някакви неясни идеи и термини за ляво и дясно.Правене на кинти от нищото.Нема такова нещо ляво и дясно бе. Това е абсолятна лъжа. Тинтири минтири. В живота има само Истина и Лъжа. Нула и Единица. Или дето вика Манго "Тука има" - "Тука нема"... ток . И всеки който говори за ляво и дясно е абсолютен кавал особено ако си верва.
30 Октомври 2009 13:11
Да прочетем Кропоткин преди да е дошъл Нестор Иванович.
30 Октомври 2009 13:13

Милчо,
ами ако има среден път - хем да има частна собственост (върху средствата за производство), хем да има по-справедливо (каквото и да значи това) разпределяне на богатствата?! Защото все пак, да не забравяме, че частната собственост има и плюсове. Аз казвам, че за да тръгнем по средния път са необходими две много, много прости неща:

1. Забрана на кредитирането на крайното потребление (ипотеки, лизинги, потребителски заеми). Това насочва парите (капиталите) към производството, което значи нови производства, нови работни места и повече заплати.

2. Задължително инвестиране на акумулирани над определен размер средства. Т.е. да не може да се трупат (изтеглят от пазара) пари и да се държат "на склад" в сейфове и трезори. Инвестициите са за сметка и риск на притежателя си. Ако успее да вложи и управлява средствата си добре, той ще стане още по-богат. Ако не успее ще ги загуби (но парите ще отидат в другите) и така ще даде възможност на по-умели от него да се "пробват". Т.е. това е механизъм на "естествен" подбор за капиталистите - ако можеш, получаваш повече възможности и управляваш повече ресурси, ако не - губиш и управляваш толкова, колкото можеш.

Тези две прости правила до голямя степен създават саморегулираща се среда, в която няма да има много голяма нужда от някакви допълнителни регулации.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 13:15
Пенке,
Да допълня: Пенсионерите се борят за своите минали заплати, а работниците - за настоящите си и спестените за бъдещето - пенсиите. Ако някои хитруват и предпочитат да получават на ръка осигуровките си, това не говори за далновидност. Че няма противоречие говори и това че профсъюзите (доколкото ги има) защитават И пенсионерите.
Противоречието е между труд и капитал - по Маркс!
30 Октомври 2009 13:21
Сократе, не се вързвай на eфтини манипулации, че БСП не е лява партия...просто толкова може в развихрилата се след 10-ноемврийска частно-собственическа еуфория, че всеки ше забогатее, ще стане поне Рокфелер, щото такива бяха позивите на "дисидентите"...?!Сега вече настъпва процес на отрезвяване и не случайно е това срамливо признание в заглавието...олевяваме "слава богу" бавно...Ха Ха .Ако БСП не е лява Партия тогава кой?! Атака или РЗС са левите партия...Ето Бойко се афишираше за десен, а всичките му лозунги преди изборите бяха ляво популистки, а действията му, като управляващ ултра десни...Нейсе
30 Октомври 2009 13:29

Противоречието е между труд и капитал - по Маркс!

Съжалявам Неверни Тома, Маркс може и да има много попадения, но досега безгрешен човек не се е раждал. Ерго, тук може и да е сгрешил.

Класите в обществото НЕ са 3/три/, а са 4/четири/:
-нисша Класа/наемните работници/-"леви"
-висша Класа/работодателите, рентиерите/-"десни"
-средна Класа/"наемните работници на самите себе си"- тези, които НЕ наемат работещи им/-"центристи"
-"зеро"/нулева/ Класа- пенсионерите, учащите се, клошарите и т.под.!

по Параграф39


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 13:31
Пенке, философски погледнато среден път няма, поне през последните 40 години, излязоха стотици подобни теории особенно за конвергенцията, та дори и сега нашите "подмолно управляващи" постоянно следят к, во става и измислят "нови пътища"за поддържане на статуквото, още при Костофф, народа почна да се усеща накъде отиват работите и нашите социал- инженери новоботаши измислиха царот, работата пак заскърца и измислиха пъдарот...та средното което предлагаш е може би Китай, но при нас Киостофф завъртя кормилото и сега възможността е само среден пръст...все пак надеждата ми е, че като членове на ЕС чак хиперинфлация няма да ни застигне...Нейсе.
30 Октомври 2009 13:32

Параграф39,
само от интерес към спор(т)а: Работник, който хем работи, хем получава рента (дивидент) от взаимоспомагателен фонд, в коя класа попада?


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 13:36

Милчо,
чрез големите данъци и осигуровки държавите се опитват да постигнат точно това - среден път. С цената на безбройни регулации и закони. Погрешен подход. Мисля, че може и по много по-прост начин. В две точки.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
30 Октомври 2009 13:42
авторе, не става дума за ляво и дясно, а за съвместна защита на общия интерес.


това българина не го може. българина е тарикат, затова отказва да си сътрудничи с другия, защото повече го е яд че и другия ще спечели от орталъка отколкото го мами шанса за собствената изгода от сдружаването.


затова народа ни е слаб и разделен, а кликите на големците са далече по-сплотени и организирани. и умело насочват политическата дейност за собствена изгода и в ущърб на масите.


това, което българина осъзнава не е, че има и добри "леви" политики (т.е. области, където известна държана намеса е от полза; все пак за какво ти е държава, ако тя нищо не трябва да прави?! ), а че:


ОБЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА!

Редактирано от - Pavlik Morozov на 30/10/2009 г/ 13:48:15

30 Октомври 2009 13:49
когато грабителите се обединяват жертвите не могат да си позволят да бъдат разединени и да подкрепят политически субекти, които всъщност не ги представляват, а представляват само частния интерес на лидерската върхушка.

това осъзнава българина и затова го избива на обществена и политическа самодейност. проблема е, че на държавно ниво самодейността не е алтернатива. на държавно ниво политиката неизменно се професионализира, и за съжаление вчерашните будни граждани стават унесени в преситена дрямка професионални политикани.

това е задачата, която обществото ни трябва да реши - как да се създаде работещ механизъм за общо представяне на интереса на обособените групи граждани. иначе цената ще продължим да я плащаме всички - отмирането на народа и разрушаването на държавата. а от това страдат даже мафиотите, защото няма да намерят друга държава, която да ги посрещне и обгрижва толкова старателно като булгаристан.
30 Октомври 2009 13:55
Пенке, ама защо си мислиш, "че държавата" в случая нашата е добрия самарянин, който мисли за теб и мен...Самото име държава идва от "държа" някого в подчинение и щом тази държава в конституцията си е заковала, че частната собственост е свята и неприкосновенна, чии интереси ще защитава, твоята условно казано барака или "двореца" на бат Бойко в Банкя...Нейсе почнах да графоманствам...Последно: спасение няма за бедните...щото видите ли са мързеливи, глупави, неинициативни и прочие и затова са бедни...Със здраве
30 Октомври 2009 13:56
Как 300 лечебници ще се закриват бе Дияне?
На друго место у вестника пише 80!
300 болници сигурно няма общо в цялата страна!
Като не знаете, не знаете ли да четете поне?
30 Октомври 2009 14:11
Brightman, правителството на Костов беше най-социалното което сме имали в най-новата ни история. Помниш ли какво се случи със зърното? А как хиперинфлацията ошушка всички спестявания и изчисти вътрешния дълг? А кредитните милионери помниш ли? Костов пресече перманентия рекет на ниско ниво, а тези около него са съвсем друг въпрос. Да не говорим за това кой в края на краищата дърпаше конците на всички групи около него.. Че почвам да се сещам за червени барони, куфарчета и т.н.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД