:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,863
Активни 759
Страници 10,428
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Техники с изтекъл срок

Споменавал съм и тук учителя ми Доньо Дянков, един необикновен човек, запазен и до днес в съзнанието на своите ученици - вече възрастни жени и мъже, сторили куп оценки и преоценки в живота си. Имах късмет да го срещна в училището на крайния квартал поради нелепата, а от друга страна, зловеща процедура на тогавашната власт - преместиха го от едно училището от центъра, защото там станал много популярен. Имаше такова правило тогава - да се вземат мерки срещу даровити или просто успешни хора - който не е с нещо изпъквал, той не го е изпитал. Но мисля, че точно тези "мерки" се оказаха житейският ни шанс. Получихме повече, отколкото съдбата ни бе предвидила първоначално. Мисля дори, че ако някога съм усетил ясно нейната намесата, то ще е точно в това. Тя се погрижи за нас, като ни срещна с истински достоен мъж - навреме.

Изкушавам се да разкажа още малко за него, макар да започнах заради нещо друго. Беше овладян, респектиращ човек. И в същото време - всеотдаен. Възрастен - след нас изкара само още един клас. Беше трудно време, повечето от съучениците ми носеха от вкъщи семейни книжки за бедност, получаваха безплатна закуска - кифла от черно типово брашно и канче изкуствено мляко. Даваха ни да опитаме - много вкусно беше. Два пъти в годината, през есента и напролет, родителите ни предаваха в училище



"дрехи за бедните деца".



Учителят ни измисли помощите да се разменят с едно друго училище, за да не разпознават някои от нас палтата на по-големите си братя и сестри върху гърбовете на другарчетата си. Спомням си, че татко беше като ударен от гръм. "Гледай го в очите този човек - заповяда ми той - и всичко ще научиш от него."

Вечер преподаваше на възрастни - имаше кампания срещу неграмотността. На нашите чинове сядаха родителите на деца от класа. "Старай се повече - смъмри той веднъж Г. - баща ти пише по-добре от теб." Бащата на Г. беше боклукчия, много едър, кокалест човек, който сам гледаше дъщерите си. Понякога идваше с огромна тежка каруца, теглена от също като него едър кокалест кон, и вдигаше купчината смет край училищната ограда. След много години Г., директорка на детска градина в Плевен, ми довери, че за първи път изпитала страхопочитание към баща си, когато учителят го похвалил "за онзи пусти краснопис".

Времената бяха много объркани. На властта й се привиждаха конспирации, всякакви вредители и саботьори надничаха от мрака: кулаци, изменници и югославски шпиони. Доносът разцъфтяваше като жанр...



Хората бяха мнителни и предпазливи,



помагаше и немотията - всичко беше с купони, тебеширите в училище не стигаха, в междучасието учителите ги прибираха в джоба си. Заставяха ни да номерираме страниците в тетрадките си - нямаше хартия в държавата, а изкушението да направиш книжна лястовица бе силно. Имахме си детски грехове и някои такива между нас, които ни "издаваха". Невинно детско усърдие, по невинен повод, най-често именно за тебешир, за лист, за счупено стъкло. Тогава учителят Дянков изваждаше монета от пет лева и я подаваше на издайника: "Вземи!" "Ама защо?" - дърпаше се детето. "Вземи, задето ми каза." Правеше го с приветливо изражение, доброжелателно, подканящо. Но никой не повтаряше опита. Отучи ги тия кандидати за доносници. Просто и твърдо ги вкара в пътя. Беше гражданин докрай. Така, както го разбираше. С онези пет лева тогава можеше да се купи вестник. Или лепкав дъвчащ бонбон. Но имам чувството, че той ги пробваше с една и съща монета - просто защото никой не я взе.

Но защо ви разказвам това?

Неотдавна съученикът ми Сотир П. се разчувствал на роднинска гощавка и се впуснал да разправя спомени за детството си. Като всеки човек на положителните науки и той се старае да извлича от миналото (а също и да ги споделя)



предимно поучителни епизоди.



Та тогава и разказал за практиката на учителя ни Доньо Дянков с доносниците. Ако трябва да бъдем съвсем точни, този подход на Дянков Сотир бил забравил напълно, но преди години прочел някъде какво съм писал за това и то заседнало в главата му, като че било негов собствен спомен. И оттогава непрекъснато го разказвал, като задължително ме цитирал.

На онази трапеза било и някакво братовчедско момиче, учителка в началните класове на старото плевенско училище. Изглежда, е било с някаква социологическа нагласа, или обичало да експериментира, или просто изплагиатствало с благородна цел безсмъртния педагогически ход на Дянков - изпробвало номера с монетата. Не е съвсем да няма малки кандидати за доносници в днешното българско училище. Не се преследва и май дори се насърчава. Резултатът бил разтърсващ - децата без притеснение прибирали монетата, а и заприиждали желаещи да припечелят. Всички приемали нещата едно към едно:



всяка информация справедливо се възнаграждава.



Младата учителка бързо прекратила опасния експеримент. Този взрив на необуздана, хм, лоялност в един клас заплашвал с непредвидими последици. Вместо да се обзаведе с агентура и да управлява комфортно, тя предпочела да предпази децата от това нечисто изкушение. Но го преживяла тежко и разочарованието я променило. За разлика от нас, тя не можела, както рече по телефона Сотир, да заключи, че просто е минало много време. И сега изстрадвала "провала" си.

Кой знае защо, дори не се усъмних, че точно така е станало. Някак твърде отговаря на днешното време подобна развръзка. Но ми дожаля за момичето. "Кажи й - рекох на Сотир, - че това са стари техники, които днес не работят. Имат само музейна стойност. Срокът им е изтекъл."

Чух го да въздъхва с облекчение...
45
4882
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
30 Октомври 2009 02:56
.
30 Октомври 2009 03:22
Да започна с традиционните думи - ми хубаво го е написал Калин. Тласка към сравнения, размисли и преоценки. Тогава хората са живеели с морала на дедите си - с оня същия, на чорбаджи Марко и Моканина. Новото време е напирало грубо, с неясните си ценности и императиви. Сред учителите е имало Учители - с главна буква. И сега със сигурност ги има, но бройката им силно е намаляла, та отдавна са за вписване в Червената книга на доброто общество.
Случаят, разказан от Калин, ми напомни за подобна стара история с паричен тест, само че назидателен по характер. Чул съм го от дядо си, който е изкарал 6 години на война - от 1912 до 1918. Трябва да е било към края на войната. Комадирът на полка, в който служел дядо ми, бил някакъв много серт полковник. Та значи, киснат българските войници по налъми в калните окопи, ядат мухлясал хляб, а полковникът и другите офицери живеят в палатки, хранят се добре и най-важното - получават големи заплати. Bойниците много са държали на мизерните си заплати - зер все е нещо, ще могат да скътат и пратят домА някоя и друга парА на изпосталелите си охтичави булки да имат за сол, гас, мас, шекер и пипер. Та така сред войниците назрял ропот, а после стихийно негодувание, което стигнало до ушите на полковника. Една сутрин той заповядал войниците да се строят пред палатката му. Строили се те и зачакали. Минали 15 мин, половин час - полковникът не излиза от палатката си. По едно време се показал и взел да се разхожда бавно пред строените редици. Изведнъж се спрял рязко, посочил един войник и му викнал: - Ти! Две крачки пред строя - ходом, марш! Оня ударил две крачки пред строя. Полковникът се бръкнал, измъкнал от джоба на китела си голям пртфейл, отворил го, извадил голяма банкнота и я протегнал властно на войника: - Вземи! Войникът в недоумение попитал плахо: - Ама защо, гусин полковник? Началството обаче настоява: - Вземи парите! Войникът кандисал и взел банкнотата. Тогава полковникът го сграбчил за ревера на шинела, придърпал го към себе си и му креснал: - Ти защо взе парите бе, твойта мама! Оня почнал от страх да пелтечи: - Ами щото ми ги дадохте, гусин полковник. Тогава полковникът се обърнал към другите войници и ревнал: - Чухте ли го, бре! Взел парите, щото съм му ги дал! Ами и ние, офицерята, вземаме парите, щото Царя ни ги дава!
30 Октомври 2009 03:35
За мен не е донос, когато един холандец обажда в полицията за друг, че си паркирал колата на тротоара или си изхвърлил батериите в общия боклук.

Боцмане, прав си - и за мен това не е донос. Това е дълг на гражданите в едно НОРМАЛНО общество, където всеки има интерес редът да се спазва.

Редактирано от - Даскал Цеко на 30/10/2009 г/ 03:37:35

30 Октомври 2009 04:17
Boatswain Spyder,


Не си прав! Точно така беше, както казва Калин. Доносниците и подмазвачите по това време бяха презирани от всички. Един път съученик, привикан на разпит при директора, отговарял на въпросите с "Всички и никой!" Решил човекът да се държи като Левски. Разказа ни го класната и с нищо не показваше, че е недоволна от това. Друг път дори председателят на Комсомола не посмя и отказа да назове имената на провинилите се, заради което му беше намалено поведението. Освен вътрешните тоалетни, в гимназията имаше и външна тоалетна. И естествено тя беше превърната по време на междучасията в пушалня, с дежурен на входа. Директорът пратил 3-4 хлапета и след това с тях обикаля от клас на клас - тоз, тоз и тоз! Влезе и в нашия клас. И тъкмо когато децата бяха започнали да оглеждат за пушачи, от задните редове се чу глас - Учат от малки децата да стават шпиони -ако и това е педагогика, здраве му кажи! Настъпи мъртва тишина. Директорът се изчерви, поколеба се, след което изведе децата и прекъсна проверката. Свестен и добър човек беше. Разбра, че е сбъркал и затова нищо не направи на съученика ни. By the way, последният впоследствие стана известен и уважаван юрист. Не казвам, че сме били по-добри от сегашните ученици. Просто моралът и възгледите тогава бяха други. След това гайката се затегна и всичко се промени. Затова на по-младите сега не им се вярва
30 Октомври 2009 05:03
.
30 Октомври 2009 05:12
Даскале, отношението на описаният от теб полковник(а, аз мисля , че е бил капитан, в тази война полковници на полето не е имало) към солдатите е меко казано цинично и нищо повече, напълно съвпадащо със сегашните порядки...
30 Октомври 2009 05:32
В описаните времена беше срамно да се говори за пари...Така ни учеха...Затуй и момченцето е отказало парата.И се е засрамило.Делата бяха най-важното нещо, парите бяха просто някаква остаряла буржоазна необходимост.Така ни учеха...А, за тези, които налагаха такова обучение е било огромно удоволствие да гледат как хората се червят като питат "Ама колко ще взимам".човекът пита за да придобие все пак някаква представа за бъдещето си.И за живота на хората, които зависят от неговият труд. А висостоащият другар го поглежда с укор и продумва: Явно дребнобуржоазният морал не Ви е чужд, другарю!
И другарят се свива, погежда гузно и мълви"Ама не, другарю Председател, аз даже хич не се интересувам, каквото вие решите..."
"Кавото аз реша ли?!! - гърми председателя- не аз! Партията кавото реши!!"
И онзи нещастник, питащият, вече е здал всичко, готов е на какво ли не, само и само да умилости върховната сила.
Такива ми ти работи...

Редактирано от - ivo kunchev на 30/10/2009 г/ 05:43:03

30 Октомври 2009 05:46
Даскале, отношението на описаният от теб полковник(а, аз мисля , че е бил капитан, в тази война полковници на полето не е имало)

Иво, сигурно си прав. Тая история съм я слушал отдавна от дяда си, та може и да съм пообъркал чиновете. Но примерът е същият.
Със здраве.
30 Октомври 2009 05:55
Боцман:"Но според мен не е донос да обявиш, че другарчето ти се друса, примерно - и другарчето ще предпазиш, и съучениците си - от изкушението"...
Е, на тази възраст другарчетата надали се замислят толкова дълбоко за съдбата на другите другарчета, а също и за своята...Слез малко в реалноста.
Пък и как ли някой би предпазил другите от изкушение, само чрез изпортване.Защото точно това ще бъде в техните(на останалите) очи. Тези , които имат нагласата да бъдат изкушени ще си поемат пътя.Къде по-труден , къде по-лек...
30 Октомври 2009 05:56
... отношението към солдатите е меко казано цинично и нищо повече, напълно съвпадащо със сегашните порядки...

Иво,
В една война, където се трупат планини от кости и се леят реки от кръв, подобен цинизъм мяза на лека закачка. Иначе за порядките си прав - и тогава държавата е била против гражданите си, както е и сега.
30 Октомври 2009 06:09
Хм... шансът един шрапнел да думне в някой окоп е почти еднакъв с този , да попадне в палатката на офицерите.Ама едните пиели водка, другите зъзнат в окопа. В края на краищата, това което си правил преди екзекуцуята остава без никакво значение след извършването и... Дали си пил, ял или зъзнал - какво от това?Всичко е done...

Редактирано от - ivo kunchev на 30/10/2009 г/ 06:11:46

30 Октомври 2009 06:16
Така че може и за закачка да се приеме.Абе лесно е да философстваме пред компютрите...Ама пък това е нашето време , нали?
30 Октомври 2009 06:20
Лека нощ на всички под тази страница.Авторе, и на теб!
30 Октомври 2009 06:32
Винаги ми е много приятно да слушам когато хора говорят с признателност към свои учители. Милите даскали какво ли не са видяли и изстрадали. От мойте учители си спомням мнозина, но винаги съм бил признателен, че съм се сблъскал с такива които са подбуждали критичното ни мислене. Винаги се разсмивам като се сетя за Г-н Стагарев- когато някой от съучениците ми започваше отговора си с думите " Аз мисля-я-я..." за да печели време и да си събере акъла, Стагарев му казваше "Мисленето е труден процес, г-н еди-кой си, и не всеки му се отдава." Беше човек който мразеше клишетата, а преподаваше литература- там бяхме подковани с много такива. Спомням си че беше първият, който ни подтикна да разглеждаме образа на бай Ганьо не само като отрицателен образ. След промените стана строителен предприемач- сигурен съм, че е успял в това поприще, но жалко че нашето общество не създава предпоставки такива хора да останат учители- толкова много деца можеха да се изучат при него.
30 Октомври 2009 07:29
информацията трябва да се заплаща, например вестник Сега струва 50 стотинки и си заслужава парите............но доносничеството е друга работата, за него не дават 50 стотиннки а много повече пари......за да се шпионира друга конкурентна фирма, да се следи личния живот на някой известен човек и да се правят папарашки снимки, да се правят доноси тама се разиграват не стотинки а други суми......с една папарашка снимка може да забогатееш-медиите плащат добре.....
30 Октомври 2009 08:10
Калин Донков
30 Октомври 2009 08:24
Май взе да ми омръзва да вдигам палче на господата Донков и Иванов...
30 Октомври 2009 08:54
Аз ще ви разкажа една история , пък вие решавайте кой какъв е :
В квартала ни имаше спортен салон , и сега сградата стои , но е шивашка кооперация .
Та в далечната 1957г някакви младежи се намъкнали през прозореца в салона . Едно съседско момче ги видяло и веднага донесло на баща си , а баща му , като "граждански отговорна личност" веднага се обадил в милицията , а и сам дойде да задържи младежите . Задържаха ги , момчетата казаха , че нищо лошо не са направили , само са влезли да си поиграят , но въпреки това ги прибраха в МВР-то и им хвърлили по един бой .
На другия ден , когато дошли треньорите , "граждански отговорната личност" ги предупредила за взлома , за да огледат за щети . Нищо не било счупено , но когато започнали тренировката , един от спортистите се набол на игла , забита в пода . Огледали внимателно целият под и открили още десетина игли забити и бръснарски ножчета , пъхнати между дъските .
След 1989г бившите младежи , задържани и бити в милицията се изкараха репресирани и дисиденти , протестиращи срещу комунизма по този начин и сега са част от "елита" на града , а съседското момче , вече на възраст и баща му оплюти и заклеймени като доносници .
30 Октомври 2009 09:23
Хубава история. И психологически верна.
Просто избива се от главите на ГОТОВИТЕ за печалбарство /каквото и да е - дори похвала/ мисълта за продажба на ближния.
А вторият опит...Очаквано - друго време, други хора.
Не видяхте ли онзи ден - във Франция се готвели да плащат на ЛОШИТЕ ученици, за да учат???
За автора -
-----------------------------
Натиснете тук
30 Октомври 2009 09:37
Добре написано.
И в Природата е така. Водата при ниски скорости е мека и не може да ти навреди, но ако рязко удариш с ръка по повърхността и - може и да изпищиш от болка.
Различни причинно-следствени връзки, различни гледни точки - Всяко нещо с времето си! Така казват мъдрите.
30 Октомври 2009 10:14

Какво значи" Времето е такова"? Защо оправдаваме слабостите си с времето? Ако си достоен човек, времето няма нищо общо? Стига сме се оправдавали за подлостите си с него! За поведението на човек има значение само морала му и неговия личен избор!
30 Октомври 2009 10:28
Авторът е пропуснал да подчертае един много важен момент - ПАРАТА трябва да се предложи ПУБЛИЧНО - тогава предателството става известно на всички и не е толкова лесно да вземеш 30-те сребърника.

Затова: всичко на масата! Казвам го и във връзка с всички разкрития за ДАНС; сугурна съм, че големи л...а ще излязат - но това ще е лечебно за обществото!
30 Октомври 2009 10:53
Калин Донков

Даскале, какви даскали имаше.И те са били на Царска заплата.
30 Октомври 2009 12:06
доносничеството винаги е било толерирано в нашата татковина. за разлика от това да бъдеш свидетел по дело например, което е нормалното гражданско отношение. вземете прословутия "батбойков доклад" за деструктивното не знам си какво. 30 нстраници клюки, слухове, предположения и омаскаряване на всичко живо, което мърда покрай автора. 30 страници глуипости, без теза, без логично-следствена връзка, без предложения. пълни глупости, а вече 6ти ден само с това ни занимават. изобщо не коментирам личните качества на сертов, гамизов, дончева, петров и т.н. герои на "изледването". нормален гражданин и служител не може да хвърли подобни титанични усилия за да напише такива глупотевини и мръснишки подхърляния. гадно племе. много гадно.
30 Октомври 2009 12:32
Е да, обаче границата между обикновената беля и морално неприемливото поведение е много тънка.
Две групички момчета се позбили, голяма работа! Да не сте доносници да ги издавате!
Обаче...
Представете си сега, че приятелят ви бие и заплашва по-малки деца за да им вземе парите. Добре, убеждавате го, че това е лошо и след като той продължи преставате да му бъдете приятел. Трябва ли да си замълчите или не?
Спомняте си как завърши един двубой между двама ученици - единият беше убит. И това защото не се намери "доносник", който да предотврати подобна саморазправа.
Същото е и с наркотиците в училище. Знаете, но си мълчите, а тези до вас затъват още по-дълбоко.
Дори и наглед невинни нарушения впоследствие придобиват други измерения в живота. Ваш съученик преписва на класното, така си е свикнал. Продължава и в университета. Познавате го като некадърник, но и хитър използвач. Докато един ден видите доволната му муцуна в Парламента... Стигнал е дотам благодарение на мълчаливото безразличие на тези около него.
30 Октомври 2009 13:07
Boatswain Spyder,


Преди да търсим в поведението на децата някакви мотиви, които да са в съответствие с морала на епохата в която живеят, трябва да си зададем въпроса на колко години са били децата. Аз не съм сигурен дали ако внук ми направи донос за сестра си и аз му дам колко, един лев да кажем, че той няма да го приеме като поощрение. Просто защото детето все още не разбира кое е добро и кое е лошо, и като нищо може да вземе парите. Така че опираме до възрастта, а от там и до възпитанието, което е друга тема. Случките, за които аз говоря са с изградени вече личности. И затова трудно мога да кажа как те биха реагирали в подобни случаи. Като ги знам какви устатници бяха, нищо чудно някой да кажеше, че трудът на доносника много се е обезценил и че той за 5 или 50ст. в бъдеще няма да става за кепазе. Веднъж учителят ни по математика ни даде домашно, което никой не успя да реши. Следователно нямаше и откъде да се препише. И затова класът единодушно реши да каже, че е забравил да ни даде домашно. Не знам дали учителят ни повярва или не, ама номерът ха-ха да мине, когато най-големият шегаджия, ухилен до уши, измърмори така, че всички да го чуят - Сега ще се подмажа, аз пък имам домашно! Всъщност това не беше донос, а по-скоро тест за учителя как реагира на доноси. Формално възможностите бяха две: да се направи, че не е чул, или направо при директора. Във втория случай ставаше мътна и кървава - системата наказваше най-строго колективните прояви, ясно защо. За наше велико учудване, учителят ни избра трето, нестандартно решение. Поиска домашното на П., попрегледа го, отбеляза по-важните грешки, каза кои въпроси не са му ясни и накрая заключи: Дай си бележника, да ти напиша една малка двойчица, за да бъдеш друг път по-внимателен когато си пишем домашните. Последва смях до небето и с това въпросът беше приключен. Това беше един от Учителите с главна буква, за които дори и сега си спомняме, когато се съберем. Има ги и сега, но за съжаление те са далеч по-малко. Тук не става дума за доноси, а дали системата ги поощрява. Защото ако ги поощрява, доносници рано или късно ще се намерят. Системата поощряваше доносите (Павлик Морозов), но по това време тя все още не успяваше тотално да се наложи и на нея дълго време се съпротивляваха както учители, така и ученици. А когато тя се наложи, ясно е какво последва.
30 Октомври 2009 13:16
"Когато държавата се управлява разумно, срамно е да си беден. Когато държавата се управлява неразумно, срамно е да си богат"
Това е леко изменена мъдрост на Конфуций, когото по принцип не харесвам, но конкретно с тази мисъл съм съгласен. Може би и с "доносничеството" е така. В една несвободна държава, която подтиска хората, да донасяш е срамно. Но в едно уредено общество, което се основава на ясни и справедливи правила, да не донесеш за някой, който ги нарушава, е срамно.
Въпросът е къде сме ние. Според мен нашето общество сега е ни риба, ни рак. Тъмните времена на социализма са вече зад гърба ни, но уреденото общество още не се вижда. Все още е срамно да си прекалено богат, но вече е срамно и да си беден. А за донасянето - сигурно зависи от конкретната ситуация.
Всъщност, ако станеш свидетел на побой, грабеж, убийство ... и се обадиш в полицията, доносник ли си?
30 Октомври 2009 13:50
малинас,
авторе,
30 Октомври 2009 13:52
Времената, а с тях и възпитанието на децата може да са се променили, но има и нещо друго - не е само до техниките, а и кой и как ги прилага. Стария учител е бил "овладян, респектиращ човек", чието (подвеждащо) "доброжелателно, подканящо" изражение, когато подава монетата, вероятно е подказвало на провинилия се каква грешка е направил. Младата социоложка може би наистина е връчавала монетата като награда за постижение и на децата дори не е минавало през ума, че всъщност ги подиграват, а не ги награждават.
30 Октомври 2009 14:02
.
30 Октомври 2009 14:02
Времената наистина са се променили. И някога учениците са се криели да пушат, а сега може да ги видиш и пред входа на училището.
30 Октомври 2009 14:35
Буболечке,


Времената наистина са се променили, а с тях и нравите. Както и представите за прилично и неприлично, добро и лошо. Независимо от това, в училището тогава пушенето се смяташе за геройство - напъпваща мъжественост, демек . А иначе? Виждал съм на село възрастен мъж на улицата да хвърля наполовина изпушена цигара и да я тъпче припряно с как - видял, че се задава "стария", баща му демек. А младо момиче с цигара на улицата - о, ужас! Абе, по-добре четете Иван Хаджийски - ще научите много любопитни неща. Човек не знае да плаче или да се смее. Всяко нещо с времето си.
30 Октомври 2009 15:54
- не е само до техниките, а и кой и как ги прилага.


Точно така, Pavlik


На кого, колко и как. То това и за подкупите важи. Ако сбъркаш един от трите пункта, може да го изкараш някого честен и неподкупен. Ако не греша, то и в сериите за Щирлиц го имаше. Докладват на Мюлер, че съветските разузнавачи са неподкупни. А той казва - Това значи, че недостатъчно им предлагате! Тогава това беше пробутано с цел пропаганда. Но от сегашна гледна точка и натрупан опит, май Мюлер си е бил прав.
30 Октомври 2009 16:17
.
30 Октомври 2009 16:21
.
30 Октомври 2009 16:41
При случката в самолета не става дума за подкуп, както и на кого колко и как да дадеш, а нещата опират до факта, че "с годините енергията все по-често свършва по-бързо от парите". Това е само един от признаците, че остаряваш. А те са точно 21. Останалите 20 можеш да прочетеш в постига ми, предпоследен по реда на мненията под статията "Олимпийци" пак от Калин Донков.
30 Октомври 2009 16:51
.
30 Октомври 2009 16:57
.
30 Октомври 2009 17:01
Авторе
30 Октомври 2009 17:35
Боцмане,


Съгласен съм, но от друга страна историята в самолета оправдава донякъде и тревогите на Гарабед. Който се тревожел не толкова от това, че ако предложи на една жена, то тя можела да не се съгласи и да откаже. Защото това все някак си можело да се преживее. По-страшното било какво щяло да стане ако тя вземе, че се съгласи.
30 Октомври 2009 17:49
.
30 Октомври 2009 17:58

Всичко тече, всичко се изменя ...
30 Октомври 2009 18:52
- затуй трябва да предлага на две


Точно така, Contesso,


На една, на две....че може и на повече... докато накрая някоя кандиса. Така е и във вица, а арменските вицове знаеш колко са кратки. Такава беше и тактиката на съквартиранта ми от студентските години. Постоянно ги мъкнеше някакви, в повечето случаи грозни, защото за по-сигурно към тях първо отправял предложенията. А на мен купуваше билети за кино - нямах нищо против, особено ако беше седмицата на френското кино. Но веднъж мадамата не дошла и той така се ядосал, че забравил да прибере мушкатото от прозореца - условният кодов знак, че районът е разчистен и е със свободен достъп. В резултат на това обикалях до 11 часа по улиците и после се наложи сключването на ново Ялтенско споразумение
30 Октомври 2009 20:10
Anastass, прав си, даже и да си седнал
31 Октомври 2009 07:35
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД