:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,304
Активни 686
Страници 9,869
За един ден 1,302,066
Юбилей

Да живееш в годините на прехода е благословия

10 ноември раздели живота ми на две, но смятам, че по-важното събитие за България е раждането на глобалното информационно общество
Eлена Кодинова
10 ноември 1989 година, петък.

Лекциите за седмицата бяха свършили и се задаваха два почивни дни. Съквартирантката ми замина при родителите си. Вечерта, преди уикенда, се заех да си чистя квартирата, за да мога после да си мързелувам. Студентско безгрижие. Черно-белият "Юность" работеше за фон. Миех пода на мансардата, когато започнаха новините. Първоначално помислих, че не съм чула добре. Пуснах парцала и застанах пред телевизора с ей такива ококорени очи. И видях вече станалия исторически кадър на ошашавения Тодор Живков, на когото благодаряха за добре свършената работа и когото изритваха от върха на държавата. След минути на вратата ми цъфна друга колежка заедно с асистента ни по практическа граматика. Нямаше мобилни телефони и скайп, ходехме си на крака по къщите. Тримата излязохме да се напием, за да отпразнуваме събитието, макар че не ни беше много ясно какво става. След това едно такси ме откара у нас без пари. Щастливият шофьор също празнуваше, като возеше безплатно клиентите си.



Така приключи първата половина на вече 40-годишния ми живот



Живот, разцепен на две от историческата дата 10 ноември 1989. Днес се чудя кое събитие определи в по-голяма степен развитието на втората половина.

Дали мирният преврат и последвалият хаос на прехода в държавата ни или това, че бяхме на прага на информационното общество, от който прекрачихме в глобализацията. Двете изглеждат свързани и пораждащи се. Стана много трудно да се удържат потоците от информация и те започнаха свободно да се леят през границите на комунистическия изолатор, в който живеехме.

Информирани хора трудно се потискат. В малко парченце земя като България нямаше никакъв шанс да продължи да съществува диктатура на една партия, след като световните тенденции ни дърпаха в друга посока. Ние просто се подчинихме на историческата логика. Не е голяма работа, като го погледнеш от птичи поглед. Но е адски голяма работа, когато го видиш от перспективата на един живот.

Промените през 1989 година за мен са като второ раждане. Излизане от уютната, топла, хранеща, защитаваща утроба на тоталитарната държава и хвърляне в студа, хаоса и опасностите, но и свободата и сладостите на истинския живот. Имах щастливия шанс да се родя отново точно на 20 години, историческото и възрастовото съзряване съвпаднаха - изтъркулих се едновременно от утробата на семейството си и от утробата на историята. От името на цялото си поколение благодаря на времето, че ни подари битка на правилната възраст - битката за оцеляване в интересно време.

Връстниците ми от подредените стари демокрации прекрачиха в информационния век виртуално, без битови сътресения, като наум. Ние бяхме раздрусани чисто физически от политическите събития в страната ни и това като че ли ни отвори по-широко очите.

Днес много често обвиняваме прехода за огромната вълна от емиграция, за отчуждението и овълчването на хората. Аз не смятам, че преходът има нещо общо с това. Тези неща така или иначе щяха да се случат. На 10 ноември 1989 година се отприщи бентът, който изкуствено ни изолираше от тези тенденции. Затова всичко стана много бързо, а не бавно и постепенно като гастарбайтерската вълна от Турция или напълването на европейските мегаполиси с имигранти от всички континенти. Отчуждението дойде с урбанизацията и затварянето на хората по къщите - пак с цел оцеляване от милионите непознати, които живеят около теб.



Интернет сложи точката на градската самота.



Бедността си е бедност навсякъде по света. Със и без комунизъм - все сме си бедни. Така е било в цялата модерна история на страната ни. За причините може би трябва да се попитат народопсихолозите. Уверена съм, че бедността на страната ни не идва от комунизма или прехода. Нещо в манталитета ни е.

През първите ми двайсет години официалната идеология ме беше лъгала, че хората са фундаментално алтруистични и умират от желание да си помагат. Борецът за комунизъм не се гордее с личността си, той се гордее с колектива. Привидно. След 1989 година ми се наложи бързо да науча това, което връстниците ми в старите демокрации вече знаеха - че хората са конкурентни животни, които по прастар инстинкт, кодиран в гените им, се опитват да оцеляват, като изяждат по-слабите. И че трябва да стигнеш до дъното на тази си природа, за да се породи в теб алтруизъм и любов към ближния. И няма репресивна машина, идеология и политическа система, която може да те спаси от животинската ти същност. Това може да направи само силата на духа, който се изгражда в свобода.

Демократичните промени дадоха на поколението ми



възможност шоково да си изберем морал



В подредените демокрации това е лукс само за някакви си 2 елитни процента. Огромната част от хората там вегетират като зеленчуци в удобствата на материалния свят и без да мислят твърде за духа си. А ние бяхме принудени да избираме духовни ценности, за да решим как точно ще оцелеем. Всеки избра сам за себе си.

Българските 40-годишни нямаме колективен морал. Някои в началото на 90-те на миналия век грабнаха бухалките и пистолетите, изнудваха, убиваха, продаваха бели робини и дрога. Други избягаха в топлите утроби на подредените демокрации. Трети се включиха в мръсната политическа игра. Четвърти предпочетоха да преживеят прехода като човешки същества. Те водеха ежедневна битка с бита, но и с инстинктите си, които им диктуваха да се възползват от мътната вода и да наловят малко риба за себе си, пък ближния кучета го яли.

От перспективата на конюнктурата тези последните са наивниците, които показаха най-малка пригодност. От житейска обаче - са най-хитрите. Защото на смъртния си одър ще имат най-малко съжаления. Поемаш към онзи свят само със съвестта си. На това пътешествие сам си мъкнеш багажа и горко ти, ако е претоварен. А по време на хаоса на един преход е много лесно да се подлъжеш.

Така че мътното време на прехода както е голяма работа, така е и нищо особено. С нищо не ни е ощетил. Даже напротив, изостри сетивата ни и оголи истинските ни същности за влизането в новия информационен век и в глобалния свят. Раждането на глобалното информационно общество според мен е по-голямото събитие в най-новата ни история, а не преходът. Второто е като капка в морето на първото, което определи съдбите ни такива, каквито са сега. Ако бяхме пропуснали 45-те години тоталитаризъм, ситуацията около мен щеше да е същата.

Най-добрата ми приятелка от гимназията пак щеше да живее в Бостън, защото е амбициозна и обича да изследва нови територии и глобалното село щеше да й предложи тази възможност. Аз пак щях да съм по-бедна от нея, защото драмите на духа ме вълнуват повече от материалния свят. А преходът ми даде хиляди духовни драми за изследване. Освен да му благодарим за милионите шансове, които ни подари, и за начина, по който ни побутна да приемем предизвикателствата, нищо друго не можем да направим. За нещо подобно връстниците ни на запад могат само да мечтаят. Не са прави китайците, "да живееш в интересно време" не е проклятие, а благословия.

Ако не бях израснала в интересно време, ако българският преход не беше точно такъв, какъвто се случи, сигурно щях да съм доста по-заблудена на 40, отколкото съм сега.
Снимка: Велислав Николов
Българските 40-годишни, които през 1989 г. бяхме на 20 г., нямаме колективен морал. Някои в началото на 90-те на миналия век грабнаха бухалките и пистолетите, изнудваха, убиваха, продаваха бели робини и дрога. Други избягаха в топлите утроби на подредените демокрации. Трети се включиха в мръсната политическа игра. Четвърти предпочетоха да преживеят прехода като човешки същества.
183
6207
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
183
 Видими 
30 Октомври 2009 00:57
Тъжно, но вярно.
30 Октомври 2009 01:01
30 Октомври 2009 01:11
През първите ми двайсет години официалната идеология ме беше лъгала, че хората са фундаментално алтруистични и умират от желание да си помагат.


ако на двадесет годишна възраст човек има толкова инфантилни възприятия за живота трябва да се сърди само на себе си. Никоя идеология не му е крива на самозалъгването.
30 Октомври 2009 01:28
Толкова много лъжи, че човек не знае от къде да започне. Но ще се опитам да скицирам какво ми направи впечатление:
1. Овълчаването, отчуждението и емиграцията - Имаше едни пари да се присвояват - ОГРОМНИ пари за онова време. Някои опитаха, успяха и се овълчиха. Други само опитаха. Трети емигрираха. Четвърти пък се отчуждиха от действителноста, за да се запазят като хора.
2. Бедност - бедноста при комунизма е съвсем различна от бедноста при капитализма. При комунизма имаш солидарност. При капитализма ... да си се чудила скоро как живеят о оцеляват социално слабите през зимата ? Без пари, без топлина ? А и причините за бедноста са различни, не е до манталитета ни!
3. Манталитета на хората - има и алтуристи има и хищници - всеки сам решава какъв е. Сега се дават за пример хищниците, преди - алтуристите.
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи." - Христо Ботев, "Борба". Не е лошо да се прочете цялото.
4. Избор на морал - избраха го само тези, които можеха да избират какво да станат - хищници или "будали". Според мен - около 2% от населението. И още за морала - "Ако няма Бог - всичко е позволено." Какво тук значи някаква си съвест преди да умрем ??
5. Предопределеност - "Моята прителка пак .. Аз пак ..." - Човек сам гради съдбата си, но зависи и от щастливия случай. Едно е да отидеш навън на 20, друго е на 40, а пък трето - на 60. Едно е някой да ти подаде ръка, друго е да се бориш сам, а съвсем трето - да те натискат в тинята на обществото.
6.Интернет сложи точката на градската самота. - Умния човек винаги е сам.[/quote]
30 Октомври 2009 03:06
И без да го уточнява, става ясно, че Еленка е хуманитарна специалистка. (Волни птички божии!) Слабост на нашата цивилизация е, че се дава преобладаващо трибуна на такива хора. Не е кой знае колко далеч денят, в който ще стане ясно, че хуманитарно не означава хуманно. Денят, в който няма да има вода за пиене и въздух за дишане. Свободата не е за всеки и за всички. Не защитавам комунизма, говоря по принцип.
30 Октомври 2009 03:26
СЕГА, моля добавяйте кратки визитки на подобни прелетни автори. Да знаем защо имаме честта...
30 Октомври 2009 05:31
Статията е интересна, не толкова с доста елементарните разсъждения в нея, а с провокациите към нас, кото посрешнахме прехода като съзнателни и изградени личности.Но не върви за коментар със сутрешното кафе.Запазвам си правото за довечера по време на Перла.
30 Октомври 2009 05:40
Слабовато, повърхностно съчинение, пълно с баналности, клиширани "истини" и мазохистични твърдения, претендиращи за алтернативност на гледището и оригиналност на мисленето. Има отделни проблясъци, но като цяло е зле. На 40 години човек би трябвало да е много по-наясно с живота.
Да вземем например това:
... хората са конкурентни животни, които по прастар инстинкт, кодиран в гените им, се опитват да оцеляват, като изяждат по-слабите. И че трябва да стигнеш до дъното на тази си природа, за да се породи в теб алтруизъм и любов към ближния.

Ами майка Тереза? Ама тя била изключение...
И защо изобщо трябва да стигаш до дъното, за да изживееш катарзис и да заобичаш ближния си? Ами ако стигнеш дъното и продължиш да копаеш надолу? Има много по-кратки пътища - просто си живееш живота като читав човек. Спазваш 10-те Божи заповеди и толкова. Като Роден със скулптурите - вземаш чука и длетото, махаш излишното и оставяш само това, което трябва.
Или:
Огромната част от хората там (в подредените демокрации - б.м.) вегетират като зеленчуци в удобствата на материалния свят и без да мислят твърде за духа си.

По логиката на авторката, мизерстващите хорица от човешките мравуняци в Азия, Африка и Латинска Америка би трябвало да са гиганти на духа, щото не вегетират в удобствата на материалния свят. Да, ама не са. Щото когато нямаш какво да ядеш, хич не ти е до високи материи. А когато си се оял, пак не ти е до духовни пориви. Е какво излиза - златна среда ли има? Ми няма такава среда.
А бе няма какво да му се коментира.

Редактирано от - Даскал Цеко на 30/10/2009 г/ 06:00:13

30 Октомври 2009 05:59
Елена Кодинова - журналист, преводач.
Завършила Английската гимназия в Пловдив и Английска филология във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. Започва работа като журналист през 1995г. в БНР – Радио Пловдив. Работила е като репортер и редактор във вестниците “Стандарт”, “Новинар”, “Политика”, “168 часа”, списание “Егоист” и като сценарист в БНТ на предаването “Чай”. Публикувала е статии във вестник “Сега”. Превежда художествена литература и публицистика от 1993 година до момента. Носител е на журналистическа награда “Паница” за 2000г. и Номинация за награда “Пловдив” за художествен превод 2000г. Работила е за издателствата “Хермес”, “Бард”, “Кръгозор” и “Сиела”. Владее английски, руски и френски. В момента е автор в списанията “Мениджър” и “Жената днес

Миии, и според мен е паница с клишета.
30 Октомври 2009 06:05
Тази статия трябва да я оценим и отличим по следната причина. Рядко се случва да срещнеш подобно на авторката полазен от вътрешно доволство от прехода българин. Авторката е изнамерила основания за задоволство, за които аз никога не бих се сетил.
Иначе цялата статия е смес от погрешно схванати идеи, умствено незрели разсъждения и емоционални отклонения от нормата. Разликата между осведомен човек и човек-шашък е една крачка. Според мен тя е направена.
30 Октомври 2009 06:32
Такава благословия беше и е прехода, че 4 милиона българи избягаха от тази благодат. Още бягат и не виждат светлина в тунела.
30 Октомври 2009 06:36
"Раждането на глобалното информационно общество ... " е под въпрос също , а за семантиката няма да се вкопчваме, няма смисъл
Глобално ... информация се предава, в това число и за България , още от Големия взрив, което е малко преди 10 ноемрви 1989, а и обществото е продукт на обмен на информация ... т.е. то така се е "родило" от обмен на информация. Мисля, че по този начин всички общества носят в себе си информационното ... и обществото не може да роди нещо от което то е създадено ...
Положението е малко международно ... Та така.
30 Октомври 2009 06:50
Нямам намерение да оправям цялата бъркотия в главата на авторката, защото това е много трудоемка задача. Ще се спра само на изложените от нея елементарни пропагандни клишета относно колективизма и индивидуализма с искреното убеждение на авторката, че това са собствени оригинални мисли.
Първо, авторката ни представя провалът на руския модел тоталитарно общество и на болшевишката интерпретация на социализма като доказателство, че колективизъм в човешката природа няма. Това е и аргументът на западните неолиберали и консерватори. Те също използват провалът на руския експеримент, за да заклеймят всяка колективна и всяка социална идея като непригодна и несъвместима с човешката природа.
Второ, авторката си представя човекът единствено като индивидуалист, който мисли само за себе си и за собственото си добро и яде себеподобните си. Излишно е да споменаваме, че човек е обществено животно и без семейството или грепата, без колектив, без общност, без общество и т.н. не може да съществува. В западната философска мисъл винаги се е водела борба и са се изтъквали или индивидуализмът, или колективизмът като присъща черта в човешката природа. Истината е, че и индивидуализмът и колективизмът са еднакво важни и който отрича едното или другото начало, той е умствено незрял човек, като в случая с авторката, или е идеологически подкован, или пробутва на другите подобни идеологии и пропаганди с оглед на личните си интереси. Ако в момента си богат и влиятелен, естествено е да проповядваш индивидуализма и да отричаш колективизма, защото експлоатираните от теб само по пътя на обединението, на сдружението и взаимното си подпомагане могат да ти противостоят. Възприели твоите идеи за индивидуализма, те са обречени да ти бъдат вечни роби. Ако си користен опозиционен политик, то би могъл да твърдиш точно обратното, че колективът е всичко с цел да подхванеш масите, да яхнеш гребена на революционната вълна и да станеш от нищо нещо. Истината е, че нито индивидуализмът, нико колективизмът трябва да се отричат, защото те са еднакво важни и са изработени механизми в цялата човешка история, та още от животинско време в еволюцията. И хората трябва еднакво да противостоят на двете крайности. Общество, което може да съчетае и еднакво да застъпи индивидуалното и колективното начало, това общество е балансирано и с възможности на за най-бърз прогрес.
30 Октомври 2009 06:52
Прилича на консомолски доклад на соросова активистка, измъчвана от остатъчни духовни терзания.
30 Октомври 2009 07:10
В малко парченце земя като България нямаше никакъв шанс да продължи да съществува диктатура на една партия, след като световните тенденции ни дърпаха в друга посока. Ние просто се подчинихме на историческата логика.

Че кой ни управлява досега 20 години , бе маце ?
Нали същата тази партия с пребоядисалите се в синьо , жълто и турскосиньо метастази ? Нали същата тая измет и затова не сме мръднали напред като Чехия , Полша , Унгария , а още си стоим в калта , че и по-зле става !
Де я видя таз историческа логика , какво логично има в това един цял народ да тъне в мизерия 20 години ?
30 Октомври 2009 07:28
Интернет сложи точката на градската самота.

Абсолютна лъжа и глупост !!!
Преди се срещахме на "гезмето" , "стъргалото" , в спортната зала , в кафе-СЛАДКАРНИЦАТА , на походи и екскурзии , балове и вечеринки ; сега всеки се е скрил като съсел в дупката си , седнал е пред компютъра "и си чати" !
Виртуално се запознава , виртуално си влюбва и разлюбва , виртуално се бунтува и протестира , виртуално се събира в някой форум-"кръчма" да викне по едно "Наздраве" и ако се престраши да се срещне с "възлюбената" си по Интернет , се оказва че е общувал с "горд" педерас ; ако реши да иде да протестира , то гледа отстрани "да види какво ще стане" ; ако реши да се срещне с някого в кръчма , рискува го пребият защото много станаха тия , дето не знаят какво да правят със "свободата" си , с "глобализацията" си !
30 Октомври 2009 07:41
...Да живееш в годините на прехода е благословия...

Кому "прЕход", а кому "прИход"


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
30 Октомври 2009 07:42
Много сорофски течения в България!
30 Октомври 2009 07:50
Даскал Цеко!
Безбожничеството води до две възможности -
- куманизъм - аз съм бог и ще ви кажа как да живеете добре
- краен песимизъм - всички сме боклуци и животът няма смисъл извън редовната дефекация.
30 Октомври 2009 07:58
Великолепно написано
30 Октомври 2009 08:06
Чета повечето коментари и разбирам все повече, че комунизмът е много опасна секта с оглед на последиците, които е оставил в съзнанието на хората!Жалко наистина, но може би ще трябва да си отидат 2-3 поколения за да си отиде и той, който продължава да избуява в главите им.Дали тези няколко милиона българи щяха да стоят в Родината си ако имаха възможността да избират през 50-те или 60-те?А относно статията- благодаря ви за изарезените мнения, нека се види и по-различния поглед на един човек необременен с жестоките последици на тоталитарното мислене и безалтернативността на "Партията-майка" и хранителница.
30 Октомври 2009 08:14
жив бях да науча, че верния, природосъобразен начин за оцеляване е за сметка на по-слабото СЕБЕПОДОБНО, а не за сметка на по-слабо същество от друг вид. какви ли ги е вършила г-жата, та и е натоварена съвестта? щото раслия в саксия в онзи строй е расъл в саксия и при този. добре е да си припомни Антон Дончев и как се пази крепостта на доброто: всеки своята част от стената - от зъбец до зъбец. и ако тя е решила по друг начин, нека не вкарва поколението в клишета и кое какво е, не и стига хабера. то инфото не е достатъчно - трябва и да се сдъвче.
30 Октомври 2009 08:19
отделно, другаря изтъкнат социолог райчев си рече, че края на прехода ще дойде, когато бедните приемат, че са бедни и не задават следните въпроси:
1. защо останах беден?
2. как богатите станаха богати?
тази да не е от подгряващата група?
30 Октомври 2009 08:25
Taзи авторка, вместо да се напива с асистента си по практическа граматика, да беше му посещавала упражненията. "Топлата утроба" явно и е любим израз. Хем тя излязла от "топлата утроба" на тоталтаризма, хем връстниците и заминали за "топлата утроба" на "подредените" демокрации. И така от утроба на утроба, се стига до "глобалното информационно общество", в което обаче 92% от българите мизестват. Сигурно в това е благословията на "интересните времена".
30 Октомври 2009 08:33
'Със и без комунизъм - все сме си бедни.'
Да, така е! Но предишната бедност бе доста по поносима!
Според мен, основната разлика преди-след 10-ти е, че преди имахме някакво бъдеще, към което се стремяхне( както камилите в пустинята, когато надушат близкия оазис), а сега нямаме никакво! Поне при мен е така-съжалявам за всеки отминал ден, защото новия е все по лош....
30 Октомври 2009 08:52
Според мен, основната разлика преди-след 10-ти е, че преди имахме някакво бъдеще, към което се стремяхне( както камилите в пустинята, когато надушат близкия оазис), а сега нямаме никакво! Поне при мен е така-съжалявам за всеки отминал ден, защото новия е все по лош....



Много песимистично...


При мен е точно обратното. Преди знаех, че всичко е предначертано, че определена каста хора са призвани да си живеят живота си, без ограничения, а останалите живеехме в затвор. Какви стремежи може да имаш в затвора ?
Сега е друго. Можеш да нямаш лев в джоба си, но можеш да мечтаеш за милиони. Тогава мечтите ни бяха затворили.
30 Октомври 2009 09:01
А .... "топлата утроба на подредените демокрации" е създадена от самотници и зомбита нападащи се един друг ... през глава ... Те клюпат само копърка, а в България слушат предимно класика, е и предкласика де , ... и от време на време Екстра Нина, Галина и Глория и Кондьо, Шамара , гледат Мон Дьо и се вцепеняват от Вучков, Коритатаров , Карбонатски , Кукузелич, Андрей и Иван, Славчо и Азис.
Госпожата не е разбрала, че основните разлики в утробите е , че в едната се работи , а в другата не , просто не става и не може ... Това е основната разлика , а от там и разликите в начина на живот. Разликите в материалистичната и духовна утроба се вижда още от самолета ... Ясно е , че българинът не е материалист, той е човек на духовното ... Улиците в боклук и смрад , морето в говна ... но ние четем Marx и пишем книги за социализма. В утробата на подредените демокрации да мрат от материализъм ... и подреденост и простотия.
30 Октомври 2009 09:01
Винаги са ми били интересни реакциите на Форума след подобни статии.
Ние никога не спорим на тема добра или лоша е зимата и трябва ли да я има.
Защото разбираме, че е въпрос на индивидуално усещане за нещата, които харесваме или не.
Авторката е развила по повод прехода част от тезите на Айн Ранд - считаната за най-големия философ на Америка за 20-ти век. Проповядваща полезността на егоизма и свободния дух и вредата от алтруизма и колективизма.
Някои хора споделят мислите и, че например "думата "ние" е като вар, която се посипва върху хората, втвърдява се като камък и смазва всичко под себе си и бялото и черното са изгубени в нейната сивота. Тя е думата, с чийто помощ порочните крадат добродетелността на добрите, с чийто помощ слабите крадат мощта на силните и глупаците - умът на мъдрите".
Не всички ги приемат. За тях - пространството под съседната статия на Д. Божидаров за олевяването.
Става дума за мирогледи, а преживяното през последните 20 години е само илюстрация.
За мирогледи се спори, но е глупаво да се дават квалификации.
30 Октомври 2009 09:04
Вижте какво сега драги форумци, за некои хора "разтури държавата" е наистина благословия. Разни сорофффски и прочие ялови комитети, медии ви работят яко през този преход. Лъжата повторена 100 пъти ставала истина.
30 Октомври 2009 09:09
Еми, добра изповед, независимо от идеологическите митове/ за подредените държави, за свободата, като възможност да "изяждаш" другите и така да успяваш и пр./ на последните 20 години...радва ме факта, един сравнително млад човек говори повече за духовното, а не материалното си благополучие...и възможностите за това дошли с прехода...Има бъдеще България...
30 Октомври 2009 09:13
***

Редактирано от - sybil на 30/10/2009 г/ 13:45:24

30 Октомври 2009 09:15
milcho , забрави да добавиш : "Ха-ха-ха !"

Редактирано от - Чок觧 на 30/10/2009 г/ 09:16:45

30 Октомври 2009 09:17
..За мирогледи се спори..


За мирогледи - може би. За мирогледане - няма смисъл.
30 Октомври 2009 09:18

***
----------------------------
Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 30/10/2009 г/ 13:36:41

30 Октомври 2009 09:29
Gozambo
Общество без личности е тълпа. Личност без общество е обречен индивид. Обществото и личността са неразривно свързани. Пагобно е да се дава превес на едното над другото.
30 Октомври 2009 09:30
***А пък какво става- всеки вижда с кредитите си, СОТ-в къщи, металните решетки, рушветите в здравната система и къде ли не.

Редактирано от - sybil на 30/10/2009 г/ 13:35:10

30 Октомври 2009 09:39
Честит ти юбилей, Ленче!
Хубаво си споменала 4 групи, ама пропусна една друга - "интелигентите за по 60 стотинки". Ония наши връстници дето кибичеха по кафенетата последните 20 години, без нищо да правят освен да винят другите за собствената си бедност, нереализация и некадърност. Критичната маса, водеща до хронична бедност. Овцете.

Редактирано от - sega? на 30/10/2009 г/ 09:44:46

30 Октомври 2009 09:41
Похвално е, че Елена Кодинова е извадила положителното според нея от живота си да ни го предостави за размишление.
За разлика от нея и аз, и много от старите ми познайници тук по онова време бахме преполоволи живота си, със семейства, жени и деца. Имахме изградени предстви за добро и зло, знаехме, при все завесата, кое е готиното у нас и пошлото оттатък. Голямата ни грешка бе, че си въобразихме идещето време като съчетание на готиното от двете страни на завесата. А постигнахме двойна доза пошлост.
Бях убеден и сега съм, че можехме много по-добре да разиграем картите на живота обединени, което стана и нелепата причина да пропилея, не само аз, а и мнозина други, повече от година в надеждата, че не съм разбрал правилно тъмните игри на БСП лидерите. Просто алчноста ни се подигра над нас. Твърде буквално приехме "свободата" да си което си, частният интерес и мерака за дедо-татовите "ниви и къщя". Бяхме недозрели за социализма, оказахме се незрели и за демократично общество от европейски тип. Затворихме очи за животното в себе си и разтворихме ръце да грабнем от общото според случая. Повечето останаха с пръст в уста, че и на по други места.
Но, бъдете доволни, всичко, което и каквото е, сте го постигнали сами! Не вярвайте ако някой започне да ви убеждава, че тази България е наше общо дело. Няма такава картинка.
Дами и Господа, общото умря на 10-ти Ноември. Да живее освободената наша същност!

30 Октомври 2009 09:44

Все се питам:
Дали някакво време е хубаво, щом в него инфарктите, инсултите и онкологичните заболявания растат прогресивно, а доходите ни намаляват в геометрична прогресия. Същото се отнася и за културните ни нужди. Какво му е интересно на всичко това? Хората напускат страната си, оставащите тука спират да раждат деца, за да не ги обричат на мизерия. Кое му е хубавото на всичко това? Важно е житейската ти камбанария да е по-височка, та да можеш да направиш що-годе правилно заключение за общата картина. Но на авторката нещо нисичка ми се вижда при тези заключения. Китайците са мъдър народ и не пренебрегвайте поговорките им! Имат основание!
30 Октомври 2009 09:56
Те някои туското робство изкараха благословия - та един преход (контрареволюция) ли няма да изкарат.
30 Октомври 2009 10:04
Насам народе!
Тези дни които могат ще се изкефят на Форума. Които не са знаели защо клечим тука с години ще им просветне. А ние, омъглени в сивотата на Живота и заслепени от Светлината на човешката си божественост, захласното ще облизваме позасъхнали устни, мълвейки мантрите на Радоста да се живее.
Йори !

30 Октомври 2009 10:04
Демократичните промени дадоха на поколението ми


възможност шоково да си изберем морал


На двайсет години не ли малко късничко да си избираш морал...
И изобщо как се избира морал?
Като подходяща чанта в тон с палтото или като чорапи с ръб към високите токчета...
30 Октомври 2009 10:05
Оно статията не е лоша.Ама защо и след 20 год.ни се насажда мнение, че избралите "топлите утроби на подредените демокрации", и приятелите ни от Бостън, са по-заможни от нас българите останали в БГ.?!
30 Октомври 2009 10:10
Каква е тази пък дето ни налива акъл. Що не си мисли на ум ами се е разписала. Пък и на фото са я изтипосали. Тя до 1989г. е била с жълто около устата. Нито за социализма има кой знае какви познания нито и е ясно какво е глобализация.
Ако не бях израснала в интересно време, ако българският преход не беше точно такъв, какъвто се случи, сигурно щях да съм доста по-заблудена на 40, отколкото съм сега.
И сега си си доста заблудена. Разбира се, че всяко ново поколение ще расте в различно време, следващото ще има нови технически възможности, които ще определят един нов начин на живот. . Но стоенето пред Интернет съвсем не е гаранция, че си избягал от самотата. Когато нямаше Интернет и телевизия хората повече общуваха.
30 Октомври 2009 10:10
***

Редактирано от - sybil на 30/10/2009 г/ 13:43:32

30 Октомври 2009 10:15
Gozamboе направил чудесно изложение.
В западната философска мисъл винаги се е водела борба и са се изтъквали или индивидуализмът, или колективизмът като присъща черта в човешката природа. Истината е, че и индивидуализмът и колективизмът са еднакво важни и който отрича едното или другото начало, той е умствено незрял човек, като в случая с авторката, или е идеологически подкован, или пробутва на другите подобни идеологии и пропаганди с оглед на личните си интереси. Ако в момента си богат и влиятелен, естествено е да проповядваш индивидуализма и да отричаш колективизма, защото експлоатираните от теб само по пътя на обединението, на сдружението и взаимното си подпомагане могат да ти противостоят.

Въобще светът, в частност обществото се състои от противоположности - колективизъм и индивидуализъм са две такива. Други са национализъм- глобализъм, етатизъм (държавност)- частна собственост и др. Те не могат да съществуват самостоятелно. Всяко общество се състои от смес на едното и другото в различни пропорции.
30 Октомври 2009 10:23
На снимката:-

Статуята, току що, седнала.
Авторката, току що, минала.

Редактирано от - Diver N на 30/10/2009 г/ 10:25:50

30 Октомври 2009 10:26
Чоки
Фотоне, не сме виновни ние е вие. Други са виновни за нещата, които можело по-добре да се случат, ама не са се случили. Не зависи от НАС.
А Малинас ни е свалил на земята...
30 Октомври 2009 10:31
На мене пък матрялчето ми хареса и бих се съгласил с повечето от тезите, да не говорим, че откровено й завиждам, както и на всички, които са срещнали прехода двайсет годишни.
Не виждам никаква особена причина авторката да е събудила свещенния гняв на толкоз форуци, дали не е това вечната ревност на корифея, когато някой посмее да влезе в територията му?
Както и да е, всеки има право на мнение, а пък Милчо ме изненадА, абе търпи развитие този човек!
30 Октомври 2009 10:32
spas 123: "А относно статията- благодаря ви за изарезените мнения, нека се види и по-различния поглед на един човек необременен с жестоките последици на тоталитарното мислене..."
Е точно това е спорно.
Щото когато мисленето, като "Живот(ът), (е) разцепен на две от историческата дата 10 ноември 1989", просто си търсиш идеологически схеми за удобни обяснения. И се раждат едни такива:
- Информирани хора трудно се потискат.(Като се има предвид характера на информацията днес и как повечето хора работят с нея?...)
- Ние просто се подчинихме на историческата логика. (Ние, масите - материалът на Световно историческия разум, така ли?)
- Промените през 1989 година за мен са като второ раждане. (Защо, Вие ли ги извършихте тези промени?)
-От името на цялото си поколение благодаря на времето, че ни подари битка на правилната възраст - битката за оцеляване в интересно време. (Времето или съдбата Ви направи тоя подарък? И що за подарък е това, като целта е едното оцеляване? К'во му е интересното?)
Интернет сложи точката на градската самота. (Що за самота е това? Градска или личностна?)
и т.н., и т.н.
Въобще, човек не може да избяга от усещането, че си има работа с някакъв анонимен наръчник, попит и отпечатан заедно с една снимка.

Редактирано от - Calina Malina на 30/10/2009 г/ 10:43:23

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД