Ако зависи от парламентарните партии, Бойко Борисов още дълго и безпроблемно ще стои на удобния премиерски стол. |
Волен Сидеров и "Атака" например продължават да стоят твърдо зад премиера и правителството. Това е добре за Борисов по две причини. В краткосрочен план му осигурява сигурно мнозинство, а в дългосрочен плавно и полека отстранява от сцената един от най-големите си съперници. Всеизвестен факт е, че Сидеров и Борисов са от едно политическо котило и имат сериозни
допирни електорални точки
Превръщането на Сидеров в подпора на властта до голяма степен го обезличи и това вече се отчита дори от социолозите. Неговите обяснения звучат логично - важното е БСП и ДПС да са далеч от властта възможно най-дълго време. Само че, както е тръгнало, и Сидеров се отдалечава от политическата сцена и дори може да слезе от нея завинаги. Просто партиите от атакаджийски тип се приемат добре от целокупния електорат, докато атакуват, а не докато защитават нечия власт. Остава само да гадаем дали Борисов си е калкулирал тази сметка предварително.
Останалите три партии, които подкрепиха правителството, не са последователни. Дори от РЗС, чийто лидер Яне Янев декларира 6 месеца безусловна подкрепа за кабинета, влязоха в словесна престрелка с ГЕРБ. Навръх 100-те дни представители на партията обясниха, че вече имат сигнали за корупция дори сред представители на ГЕРБ. После нещата лека-полека поутихнаха, особено когато Борисов заяви в ДАНС, че ще е най-доволен, ако от спецагенцията хванат някой подкупен негов министър.
Що се отнася до СДС и ДСБ, те като че ли са се наговорили, докато
едните критикуват, другите да хвалят
ГЕРБ. За последно това се случи по отношение на бюджета. Лидерът на СДС Мартин Димитров го разкритикува, заявявайки, че се увеличава данъчната тежест, че не се работи за бързо връщане на ДДС, че вдигането на акциза на цигарите ще увеличи контрабандата и т.н. На другия полюс беше лидерът на ДСБ Иван Костов. Той изтъкна, че това е първият реалистичен бюджет, похвали правителството, че работи за приобщаването ни към еврозоната и за повишаването на енергийната сигурност. Бившият премиер също спомена бързото връщане на ДДС, както и евентуалното повишаване на данъка срещу хазарта, но тези критики минаха някак мимоходом между славословията. Накратко, сините коалиционни партньори и РЗС също продължават да се грижат за комфорта на Борисов, дори когато си позволяват да му противоречат. Техните непрекъснати лъкатушения издават несигурност и са чудесна почва за лавиране.
Опозиционните на ГЕРБ партии също се трудят неуморно за благото на Борисов. Последният хит в БСП например е да се сърдят на хората, че харесват новото правителство, при положение че успехите на предишното били много големи. Определено няма "по-прозорлива" политика от тази да хокаш избирателите. Да се чуди човек защо народът би шута на тези добри хора в БСП, но това е друга тема. Социалистите може да са прави, че ГЕРБ няма програма, че Борисов е книжен тигър, който скоро ще бъде развенчан, и т.н. Само че това, дори и да се случи, ще е някъде в светлото бъдеще. Докато в настоящето Генерала има зад себе си стройна, добре изградена и дисциплинирана партия, което съвсем не може да се каже за БСП. А единственото, с което напоследък се занимава новият стар лидер на столетницата Сергей Станишев, е да чете скучни слова в петък от парламентарната трибуна, възползвайки се от прякото предаване на БНТ на парламентарния контрол. Чудно дали наистина си вярва, че така ще повиши доверието в себе си и в партията си.
Навръх 100-те дни се разбра, че примирието между ДПС и ГЕРБ е било само привидно. Касим Дал и Камен Костадинов се оплакаха от политическа чистка в МВР, тъй като били сменени по-голямата част от шефовете на областни полицейски управления. Емел Етем пък прогнозира, че ГЕРБ ще се самосвали от власт, ако наистина се приеме бюджетът, който предлага. Всички тези критики обаче са мед за генералската душа, защото, дори и в тях да има истина, те идват от ДПС. А едно от основните правила в българската политика е, че колкото по-далеч стоиш от движението, толкова по-големи шансове за успех имаш.
С две думи - всички работят за Борисов. Остана да видим дали и той ще започне да работи - а не само да говори - за себе си.