Чужди специални или полицейски служби ще могат да извършват следене и наблюдение на българска територия.
Това става ясно от обнародвани в "Държавен вестник" промени в закона за специалните разузнавателни средства, които позволяват органи на друга държава да подслушват, следят, филмират, да контролират кореспонденция, да правят контролирани доставки - примерно на наркотици или оръжие или да са агенти под прикритие.
Това ще се позволява само за предотвратяване и разследване на престъпления, които изрично са посочени в сключен международен договор. Това може да е споразумение с отделна държава - например със САЩ, Великобритания, Германия, Русия. Може да произтича и от многостранен договор - в рамките на Евросъюза да се ползва от Европол или ОЛАФ, а също и по линия на Интерпол.
Прилагането на СРС може да стане и на принципа на взаимност - нашите служби да получат същото право в съответната държава.
Допуска се възможността и за специално разрешение за трансгранично наблюдение на лице, което влиза и пребивава в България. В такива случаи чуждата държава и служба трябва да поискат правна помощ от Върховната касационна прокуратура. Тя вече трябва да внесе писмено мотивирано искане за разрешение в Софийския градски съд. То задължително трябва да съдържа информация за престъплението, лицето или лицата, които ще бъдат наблюдавани, от кои точно служители, при какви условия и за какво време.
Вече ще е възможно при спешни случаи на преминаване на българската граница чуждата служба да продължи да наблюдава "обекта" си и без предварително разрешение. Подобна хипотеза обаче трябва да е предвидена изрично в самия международен договор.
Събраната информация със СРС може да бъде използвана не само за международната правна помощ, но и за целите на вътрешно разследване в самата България.
ЗАБРАНЕНО
При използването на специални разузнавателни средства от чужди служители на българска територия изрично е забранено те да влизат в жилища, както и на места, които не са обществено достъпни. Това може да се разбира като офиси на фирми, гаражи, складове. Чуждите служители нямат право и да задържат лицето, което е под наблюдение.
|
|