:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,520
Активни 556
Страници 11,394
За един ден 1,302,066

Обучението в техникумите е предимно на теория

Практиката, чуждите езици и общообразователната подготовка са най-слабите места на учениците от бившите техникуми. Това е един от резултатите от представително проучване сред 623 възпитаници на професионални гимназии, които се обучават за професиите електротехник, електромонтьор и еколог. Проучването е проведено от центъра за оценка на качеството на образованието в началото на годината. Един от изводите е, че слабата подготовка на учениците е резултат от недобър баланс между общообразователните предмети и дисциплините, които се учат за придобиване на професия.

Данните от анкетата показват още, че подготовката по тези професии се осъществява с остаряла техника, а производствената практика в реални условия е недостатъчна. Подготовката за изследваните специалности е предимно теоретична, а не към прилагане на наученото в реалната практика. Например повече от половината ученици, които се обучават в паралелки по екология, не знаят каква дейност извършват тези специалисти. Близо 40% от анкетираните пък не са наясно кои са основните групи замърсители на околната среда. Правилно на този въпрос са отговорили 1/5 от учениците.

ПРЕПОРЪКИ

Програмите за придобиване на професия, преподаването и оценяването трябва да се съобразят със съвременните технологии, препоръчват експертите. Наред с това учениците трябва да получават общообразователна и професионална подготовка, но също така да получат и умения за решаване на практически задачи. Не на последно място експертите от центъра съветват да се засили и използването на компютрите в обучението.
6
1778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
10 Ноември 2009 07:12
Практиката, чуждите езици и общообразователната подготовка са най-слабите места на учениците от бившите техникуми.

Хммм, и кои тогава са силните им места?
10 Ноември 2009 07:52
Навремето имахме 1 ден- 8 часа практика всяка седмица в съответното предприятие ; чуждите езици - в зависимост от преподавателя също се научаваха , особено когато се учеха четири години .
10 Ноември 2009 10:14
Калина, за еколога не се наемам да коментирам, но за другите две професии вероятно до съвършенство знаят законите на Ом за част или за цялата верига, законите на Кирхоф, знаят как да докажат с уравнения и формули защо капацитета на паралелни кондензатори е сума от капацитетите на отделните елементи, а на последователно свързаните - на реципрочната сума.
Вероятно чудесно могат да обяснят работата на биполярен транзистор като четириполюсник по модела на Джиаколето (горе-долу един срок стига).
Това малко ли е?
Сега, това, че свързване на трифазно в звезда и триъгълник са виждали само на чертеж и на практика не могат да се ориентират е дребен пропуск; като изгорят битовите уреди на няколко къщи на село ще се научат.
10 Ноември 2009 11:19
Няколко пъти писах, че от доста години няма техникуми, на уважаемата авторка очевидно не чете форума...
Що за израз е "реалната практика" - каква друга има?...
Що се отнася до прилагането на знания в практиката - наистина едно време имаше стаж в предприятия, но това бяха държавни предприятия... Друга форма имаше в "Киров" - там учениците произвеждаха индукционни поялници (още имам работещ), електротабла, удължители и други необходими за бита електоуреди и ги продаваха в свой магазин на последната спирка на трамвай 5... Днес в доста от професионалните гимназии има създадени учебно-тренировъчни фирми (УТФ), и в тези часове се учат да прилагат знанията си в близки до практиката условия...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 10/11/2009 г/ 14:10:09

10 Ноември 2009 14:55
Целото ни образование е теоретично и навсякъде.
Открай време. Вместо да се учи по-малко, но с практическа насоченост, се учи много и теория, която тутакси се забравя.
И после в живота младите не могат се оправи.
Много информация, пълна тиква с инфо, малко прагматичност. Много нАука, никаква методология, знае сичко за сладководните риби в Амазонка и не знае откъде да купи храна за рибки. Завършил акварология.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Ноември 2009 09:18
Хора, тази тема се дъвче епизодично вече 20 години. Когато се правеха учебните планове за професионалните училища - в тях се напъха цялата общообразователна подготовка и силно се намалиха часовете за професията. Намалиха се силно и часовете по практика. Истината е, че учителите по професионалните предмети не са били в практиката също. Те нямат представа какви умения и качества изискват конкретните работни места за които готвят своите ученици. Какво очаквате да се случи при тази ситуация..?Занимавам се с фирмено обучение, имаме новопостъпили млади хора от професионални гимназии (по специалността). Уверявам ви - абсолютно са неподготвени!! Фирмата предпочита ние да си ги обучаваме по фирмените правила за работа, защото нещата са твърде отговорни. А това е разход на време. Изобщо цялата система се върти в омагьосан кръг.Потребителите на кадри са силно недоволни от подготовката им в училище. Мисля, че трябва да се започне от подготовката на учителите по практика и по професионалните (теоретичните)предмети. Там теоретичната подготовка да се онагледява с примери от практиката.А като нямаш практика - какви примери да дадеш..
Изобщо темата е ключова и си струва да се започне дебат за съдържанието на професионалното образование, за целите му, за задачите му, за качеството му, за смисъла му. Не мислите ли??
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД