Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев е бил най-често обект на депутатски питания по време на парламентарен контрол през първите 100 дни на кабинета, показва справка в сайта на Народното събрание. Най-активни в задаването на въпроси пък са били от "Атака" и от БСП.
Министър Плевнелиев е отговарял 20 пъти. Веднага след него се нарежда финансовият министър Симеон Дянков - със 17 обяснения. Интересът към Плевнелиев е по отношение на магистралите "Тракия", "Хемус", "Люлин", тунела под "Шипка", окрупняването на общините. Финансист №1 пък е разпитван по всякакви теми - намеренията за депозиране на фискалния резерв в търговски банки, акциза на цигарите и фалита на фирми в Троян, нерегламентирания внос на моркови в борсата в с. Първенец.
След тях се нарежда вътрешният министър Цветан Цветанов с отговори на 12 депутатски въпроса. Повечето от тях са с локално значение.
Премиерът Бойко Борисов е ходил 4 пъти в парламента, за да уважи 7 депутатски питания. С изключение на въпросите за щетите, нанесени от царското правителство, и за парите по комуникационната стратегия за членство в ЕС останалите са в графата "неинтересни" - за задграничните ни дружества, препоръките на ПАСЕ и др. Министърът без портфейл Божидар Димитров и спортният Свилен Нейков са се разписали само по веднъж. А Маргарита Попова и Румяна Желева - по 2 пъти.
---------
ПИТАНИЯ
Най-присърце са приели правото си да упражняват парламентарен контрол от "Атака" - те са отправили 45 въпроса. Следват ги червените с 35 питания и сините - с 18. ДПС са се интересували само от 3 проблема, а хората на бореца срещу корупцията Яне Янев - от 2. Герберите пък са запитали министрите си 9 пъти - за намеренията им в социалната сфера, изпълнението на бюджета през първите 6 месеца на годината, източването на пари от военното министерство, дейността на ПУДООС.
|
|