:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,119
Активни 669
Страници 17,022
За един ден 1,302,066
Бъдеще

Пет технологии, които могат да променят света

Цената на иновациите трябва да бъде приемлива, за да не оскъпи прекалено получаваната енергия
СНИМКА: www. renewnrg.hit.bg
Това са слънчеви панели на Земята. Ако такива панели, но с по-големи размери бъдат поставени в орбита около Земята, електричество ще има до всяко кътче на нашата планета
Трудна работа: В следващите няколко десетилетия светът ще трябва да отвиква от зависимостта си към твърдото гориво и много рязко да намали количеството на отделяните парникови газове. Технологиите, които използваме сега, могат да ни доведат само до тук, а в бъдеще ще са необходими много големи постижения.

Какви могат да бъдат тези постижения? Ето пет технологии, които, ако се окажат успешни, могат сериозно да променят енергията, използвана в света.

Те предоставят огромни перспективи. Възможностите да се добива енергия от Космоса например може да дадат нов старт на цели индустрии. Технология, която може да улавя и да складира въглеродния двуокис от предприятия, работещи с твърдо гориво, пък ще подмлади по-старите производства.

Разбира се, успехът не е гарантиран. Технологиите поставят различни предизвикателства пред инженерите, а за някои от тях са необходими големи научни постижения като създаването на нови материали или напълно променени производства. Цената на иновациите трябва да бъде приемлива, за да не оскъпи прекалено получаваната енергия. Ако всичко това се реализира, то всяка от тези технологии ще може да промени използваната досега енергия.



Модерни автомобилни батерии



Електрическите автомобили могат да намалят използването на петрол и да помогнат за по-чист въздух (ако електрическата енергия се смени с нисковъглеродни горива като тези, които се произвеждат от вятъра или ядрената енергия). Тогава обаче ще бъдат необходими по-добри акумулатори.

Литиево-йонните батерии, които масово се използват при преносимите компютри, са подходящи за следващо поколение електрически хибриди и електрически превозни средства. Те са много по-мощни от другите батерии, но са скъпи и все още не могат да изминават дълги разстояния без презареждане; електрическият хибрид Chevy Volt, който ще се появи следващата година, може да измине около 64 км, като се движи само на батерии. В най-добрия случай електрическите автомобили ще могат да изминават около 640 км без презареждане. Възможно е да се направят и подобрения при колите, но потенциалът на литиево-йонните батерии е ограничен.

Друга възможност са литиево-въздушните батерии, които са 10 пъти по-силни от литиево-йонните и могат да произвеждат същото количество енергия като бензина километър по километър. Литиево-въздушната батерия взима кислород от въздуха за зареждане, което позволява устройството да бъде по-малко и по-леко. Малко лаборатории обаче разработват тази технология. Учените са на мнение, че без да бъде направен сериозен прогрес, може да измине и десетилетие, преди тази технология да бъде широко използвана.



Улавяне и складиране на въглерода



Ако искаме да запазим въглищата като богат източник на енергия, това означава, че трябва да се намали количеството на въглеродния двуокис, който те отделят в атмосферата. А това от своя страна е свързано с изграждането на нови, по-ефективни енергийни предприятия. Настоящата ситуация обаче сериозно може да се промени чрез технологии за улавяне на въглеродния двуокис от работещите в момента предприятия. Те годишно отделят около 2 млрд. тона въглероден двуокис.

Технологии за улавяне на въглероден двуокис съществуват, но прилагането им от големи предприятия би довело до намаляване с една трета на продукцията и до удвояване на цената на произвежданата енергия. Така че учените правят опити с експериментални технологии, които биха могли да намалят с 90% вредните емисии. Почти всички те са в първите етапи на разработка и е прекалено рано да кажем кой от методите ще даде най-добри резултати. При една от смятаните за надеждни технологии въглищата се изгарят и кислородът се пречиства под формата на метален окис, а не отива във въздуха; така се произвежда лесен за улавяне сгъстен въглероден двуокис, като се губи малко от ефективността на предприятието. Технологията е представяна в малки пилотни проекти и ще бъде изпробвана следващата година в тестов завод с капацитет един мегават. Но няма да бъде готова за широка употреба преди 2020 г.



Слънчева енергия от Космоса



В продължение на повече от три десетилетия фантасти мечтаеха да получават слънчева енергия оттам, където слънцето винаги грее - от Космоса. Ако можем да поставим огромни слънчеви панели в орбита около Земята и те да връщат дори малка част от наличната енергия, тези съоръжения ще могат непрекъснато да доставят електричество до всяко кътче на нашата планета.

Тази технология може да звучи като научна фантастика, но е много проста: слънчеви панели в орбита на около 35 400 км над Земята излъчват енергия като микровълни към нашата планета, където тя се превръща в електричество и влиза в електропреносната мрежа. (Слабите лъчи се смятат за безопасни.) Специално изградена наземна станция с диаметър около 1.6 км може да доставя 1000 мегавата - енергия, достатъчна за захранването средно на 1000 дома в САЩ.

Цената за изпращането на слънчевите колектори в Космоса е най-голямата пречка, така че трябва да се направи система, която не е много тежка. Малко държави и компании обаче са си поставили за цел да осигуряват енергия от Космоса преди началото на следващото десетилетие.



Енергиен склад



Всеки иска вятърна и слънчева енергия. Вятърът и слънцето обаче са енергийни източници, които, ако не употребиш в точния момент, просто ги губиш. Затова те се нуждаят от по-добро съхраняване.

Учените разглеждат този проблем от много ъгли - но все още не успяват да стигнат до добри резултати. Например едни използват енергия, произведена, докато вятърът духа, за да сгъстява въздуха в подземните депа; въздухът захранва газови турбини и те работят по-ефективно. Един от проблемите: да бъдат намерени големи, удобни за употреба подземни депа.

За сравнение: огромни акумулатори могат да поемат вятърната енергия за използване по-късно, но някои от тези съществуващи вече технологии са скъпи, а други пък не са достатъчно ефективни. Докато учените търсят нови материали, за да подобрят работата им, не е възможно в тази сфера да се направи голям технически прогрес.

Литиево-йонната технология може да е многообещаваща за съхраняване на енергия, ако нямаше толкова много ограничения, както при автомобилите. Когато това се подобри и цените паднат, компаниите могат да поставят малки литиево-йонни батерии в края на електропреносните мрежи, близо до потребителите. В тях те могат да складират излишната енергия от възобновяеми източници и да помогнат за плавните, малки колебания в енергията, като направят мрежата по-ефикасна и намалят необходимостта от остарелите предприятия на твърдо гориво.



Ново поколение биогорива



Един от начините да намалим зависимостта си от петрола е да си осигурим възобновяеми източници на гориво. Това означава ново поколение биогорива, направени от култури, които не се използват за храна.

Учените са изобретили начини за превръщането на дървен материал, отпадъци и негодни за ядене многогодишни растения в горива на конкурентни цени. Най-надеждното ново поколение биогориво се произвежда от водорасли.

Водораслите растат бързо, поглъщат въгледорния двуокис и могат да произвеждат над 47 000 литра биогориво от един хектар в сравнение със 130 литра етанол, произвеждан от царевица. Горивото, произведено от водорасли, може директно да бъде използвано в съществуващите рафинерии. На теория САЩ могат да произвеждат достатъчно от този вид биогориво, за да бъдат задоволени нуждите на цялата нация от горива.

Все още обаче е много рано. Десетки компании са стартирали пилотни проекти и произвеждат малки количества от това биогориво. Но производството на биогориво от водорасли означава да се намерят надеждни източници на евтина храна и вода, да се изучат патогените, които могат да намалят реколтата, да се засадят и култивират най-производителните видове водорасли.
 При литиево-въздушната батерия кислородът преминава през въглероден катод и се съединява с литиеви йони от литиево-метален анод в присъствието на електролит. По този начин се получава електрически заряд. В реакцията участва и катализатор, който може да бъде манганов окис, чиято цел е да подобри мощността му.
 Въглеродният двуокис се отделя от дима, който излиза от комините на заводите, и се сгъстява, а след това се складира в почвата.
 Слънчевата светлина се отразява от огромни огледала в орбита към фотоволтаични клетки. Светлината се превръща в електричество и след това става на микровълни, които се насочват към Земята. Антени, поставени на земната повърхност, улавят микровълновата енергия и отново я превръщат в електричество, което отива в електропреносната мрежа.
 Батериите са поставени близо до потребителите, за да могат да съхраняват ток, произведен от възобновяеми източници като вятъра или слънчевата енергия. Те доставят енергия, когато слънцето не грее или не духа вятър. Енергията се събира в специални складове и тя може да бъде изпращана, когато е необходима, директно към домовете, към бизнес сгради или към енергопреносната мрежа.
 Докато растат, водораслите поглъщат въглероден двуокис, слънчева енергия и други хранителни вещества. Те произвеждат петрол, който може да се преработва в съществуващите рафинерии, за да правят дизел, петролни заместители и други продукти.
43
6592
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
16 Ноември 2009 00:38
***

Редактирано от - sybil на 16/11/2009 г/ 01:04:22

16 Ноември 2009 00:55
Абе не е лоша статията, ама не е някакво Божие откровение. Няма нищо примерно за управляемия синтез, а от там може да изскочи някое хубаво зайче в най-скоро време.
16 Ноември 2009 01:01
.
16 Ноември 2009 01:08
Всичкото много хубаво, ама това малоумие за "улавяне и складиране" на въглеродния двуоксид имаше ли нужда да се споменава?
16 Ноември 2009 02:02
Открихте Америка !
16 Ноември 2009 03:00
Руските специалисти преди 40 години са попитали - Какво ще дишаме? А се занимаваме с глупави статии.
16 Ноември 2009 03:11
Бре! Как така са пропуснале космическия кораб с ядрен двигател на москалите?
16 Ноември 2009 03:21
Остави шублера, когато мериш ядрото. Ако не знаеш какво е ядро, питай майка си. Ако и тя не знае - гледаш високо нагоре и питаш прадедите. .
16 Ноември 2009 07:39
Пропуснали са :
-Автогенно самоиндуцирано био-отделяне с последшаща термична трансформация.

Преведено:
-Пърдиш под юргана и ти става топло. Топлината зависи от цената на боба.
16 Ноември 2009 08:33
Неам думи, ква дълбоччина, къв анализ, кви перспективи. Четеш и се топиш от кеф, кви висини е достигнала науката /и журналистите/ в 2009 година
16 Ноември 2009 08:38
Всичкото много хубаво, ама това малоумие за "улавяне и складиране" на въглеродния двуоксид имаше ли нужда да се споменава?

Има щото считано от 2012, технологията ще почва да се внедрява на големите въглищни ТЕЦ-ове. Изчислено е че цената на 1 квота при която става по-изгодно да се инсталира такава технология (CCS), отколкото да ТЕЦ да мине на газ (т.нар. switching power) е около 38-40 евра при сегашни цени от под 15 евра. И за да не си мислите че само в ЕС се престарават: САЩ въвежда собствена схема за търговия с емисии от 2012, а Китай ще въвеждат "въглероден данък". Бъдещето е светло, мдаа.
16 Ноември 2009 08:48
Това са слънчеви панели на Земята. Ако такива панели, но с по-големи размери бъдат поставени в орбита около Земята, електричество ще има до всяко кътче на нашата планета


цъ, не става. Кабелаците ще се усучат от въртенето на Земята
16 Ноември 2009 08:51
Аз мога да изброя трицифрен брой грешки и глупости тука, ама някой, който разбира от физика може много повече.
16 Ноември 2009 09:12
Подозирам, че статията е с произход БАН.
16 Ноември 2009 09:26
Само технологии, които правят невъзможно да се превърнат в бизнес ще променят света. Изброените не са сред тях.
16 Ноември 2009 09:26
Нека започнат да прозвеждат слънчеви панели с гарантиран произход. т.е да са произведени с енергията произведена от други такива панели!!!
Само тогава ще може да има претенции към ползата за екологията.

В момента за производството за т.нар. възобновяеми, зелени и т.н се използва евтината енергия прозведена от конвенционалните методи, които били вредни.
16 Ноември 2009 09:47
Абе направо за всекиго - по един велоергометър с генераторче.
Хем екологично, хем полезно за здравето.
16 Ноември 2009 10:12
sharp007,

Нека започнат да прозвеждат слънчеви панели с гарантиран произход. т.е да са произведени с енергията произведена от други такива панели!!!
Само тогава ще може да има претенции към ползата за екологията.
В момента за производството за т.нар. възобновяеми, зелени и т.н се използва евтината енергия прозведена от конвенционалните методи, които били вредни.


Това е невъзможно. Все едно да искаш да замениш традиционната енергетика със слънчева такава (замени с вятърна, геотермална и т.н.) Покрий всеки квадратен милиметър земна площ с фотоелементи, пак няма да стане конкурнтна и при 100% ефективност на последните.



Колкото и да се объркани в новата модификация на БКП, сега наричаща се ГЕРБ, вместо БСП, в едно са прави, БАН трябва да се закрие, като едни от първите звена кандидати за закриване трябва да са онези занимаващи се със енергийни източници. Университетите са местата, където в развитите страни се прави наука днес. Утре и това ще се измени, така както днес са станали архаични академиите. Който пък, като контрааргумент, спомене НАСА или Националните лаборатории в щатите, нека се поинтересува, за да узнае, че всички те, в научната си дейност, са под шапката на някой университет.
16 Ноември 2009 10:55
Всичкото много хубаво, ама това малоумие за "улавяне и складиране" на въглеродния двуоксид имаше ли нужда да се споменава?

що да не става? Даже видях предаване за пробно предприятиице където втечняваха СО2 и го скадираха в резервоари под земята. Недостатъците са няколко - все пак оскъпява, решението е временно докато намерят истински чиста тхнология, СО2 няма цвят мирис и в случай на теч ще трепе навалицата.
--
Иначе и има сега хора дето знаят как. Примерно има едно пантентовано изобретение на динамо с два постоянни магнита дето трябва само да го врътнеш о после ток без пари. Доста старо е и едни господа предприемачи от САЩ бяха тръгрнали преди доста години презентации да правят за да печелят първи поръчки за масово производство. Лошото е, че после ги намериха убити в колите някъде край пътя. Какво да се прави, мното евтино излиза и има корпоративни интереси. Иначе един колега преди време ми прати линк от интеренет с инфо как да си купиш панет за да си направиш джаджа в къщи. Струва малко над 3 000 евро.

После, има няколко случаи на разни тарикати дето знаят как лесно да делят водата на водорот и кислород и после в мотора пак вода и си караш на вода ама пак пусто корпоративни интереси и печалби пречат. Я пуснете търсачката на НОН и може да намерите малко инфо, макар че не е достатачно.
16 Ноември 2009 11:13
Стига пълнеж по страниците, стига-а-а-а!
16 Ноември 2009 11:34
И все пак има пробив за алтернативна енергия.
Бразилия е пример, със спирта.
16 Ноември 2009 11:41
Прав си за Бразилия.
Като гледам на снимката връз каква земя са монтирани панелите, ако бяха засадили захарна тръстика - СО2-то щеше намалее наполовина, а с произведения спирт на С.Дянков щеше му се "втричи сакъза".


Редактирано от - OLDMAD на 16/11/2009 г/ 11:43:12

16 Ноември 2009 11:41
Митничар, нема да се усучат. Има и едно такова нещо - стационарна орбита. То въпросът е друг - с микровълново лъчение, или със свръхлек кабел. Засега, предвид някои навици на ромите надделява идеята за микровълните. Тях още не са измислили как да ги крадат.
16 Ноември 2009 11:49
Boatswain Spyder, естествено микровълновите лъчи ще варят мозъци, ма те в Америка много ги няма.
16 Ноември 2009 11:54
Никакви технологии не могат да променят света, докато ... търговците не го позволят !!!
Има изследване, че ако планетата мине на геотермална енергия, ще й стигне за близките 4000 години.
Да, ама не.
Кой ще продава петрол ?
Най голямата спирачка за прогреса, още от времето на Христос, и до сега, са търговците.
16 Ноември 2009 11:59
Малийй...Шъй майтап ако не е от переводчикът...
...(ако електрическата енергия се смени с нисковъглеродни горива като тези, които се произвеждат от вятъра или ядрената енергия).

Хи хи хи...Пък аз да не знач, че нисковъглеродните горива се произвеждат от вятърът...
...Ако искаме да запазим въглищата като богат източник на енергия, това означава, че трябва да се намали количеството на въглеродния двуокис, който те отделят в атмосферата...

Пррравилно и аз съм на мнение че като отделят по-малко диокс...опс...въглероден двуокис стават повече - въглищата де
...При една от смятаните за надеждни технологии въглищата се изгарят и кислородът се пречиства под формата на метален окис, а не отива във въздуха; така се произвежда лесен за улавяне сгъстен въглероден двуокис...

Ама те тук - като как се пречиства кислородът под формата на метален окис - запецнах и как се произвежда лесен за улавяне сгъстен въглероден двуокис ни мужах да схвана...Хелп ми

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Ноември 2009 12:00
Аз съм за спирта!
От дедо си кръчмаря го знам - спирта е универсален вид Енергия.
Че и мангалите ше ни подкрепят - Асан на три ракии чудеса прай с Айшето.
(казвам го от личен опит..и с Айшета, и с други..)
Мдам.
16 Ноември 2009 12:20
Знаех си аз, че някой орбиталист ще се изкаже... верно, има стационарна орбита, ама има и атмосфера, ветрове, дъждове, има земно и други притегляния, има летящи обекти, има и летящи субекти... абе, неминуемо ще се усучат в един момент - помни ми думата!!!
16 Ноември 2009 12:36
Бивола -
16 Ноември 2009 13:36
Абориген, всичко е мЛого точно, но ако се добаи и чесън към боба- направо излитаме в космоса!
16 Ноември 2009 13:39
биволе, ама като покрият земята с тия панели таман она ше истине и ше спрем глобалното затопляне!
16 Ноември 2009 13:41
Орлине и тоя няшия дето цепеше вода му видея сметката! Монопол и мънииииииииии!
16 Ноември 2009 14:38
Чудесно, ама след като САЩ отново биха заден по новото споразумение за климата, не виждам как някой ще се юрне да инвестира в "зелена енергия". Или поне не толкова скоро, колкото ни се иска

Натиснете тук
16 Ноември 2009 14:42
Тази статия съм я чел в "Техническо дело" и "Наука и техника за младежта" през 70-те и 80-те години на миналия век.
16 Ноември 2009 18:39
Аз предлагам да пратят Васил Гарнизов и други известни макаренквоци и творения на АОУНСУ да им преподават.

Гат Васко им зашие няколко шамара зад врата(какъвто еобичайният му метод на преподаване) на учените веднага ще им дойде идея как да разрешат всички проблеми.
16 Ноември 2009 18:43
И да ги държат на хляб и вода - да не знаят много много(учените де)!
16 Ноември 2009 18:58
Марксе на мен всички статии за какво да очакваме след 30 години ми напомнят обложката на списание Космос от 80 те години. Заглавието беше - София през 2000 г. Баш в центьра имаше плавателен канал с платноходки сьс усмихнати Софиянци в тях
16 Ноември 2009 19:26
Някой може ли да каже дали и в оригинал статията е толкова щура или е такава само в превод?
16 Ноември 2009 19:33
А колко СО2 и други парникови газове се изхвърлят в атмосферата при изригване на вулкан?
16 Ноември 2009 19:41
Изригването на вулкани е забранено с декрет. Дишането също е анахронизъм, който трябва немедленно да се пресече с подходящ данък.
16 Ноември 2009 22:37
И като си помисли човек, че Цар Киро е решил проблемите на БГ със спирта още преди 20години...
16 Ноември 2009 23:16
Orlin,

Примерно има едно пантентовано изобретение на динамо с два постоянни магнита дето трябва само да го врътнеш о после ток без пари. Доста старо е и едни господа предприемачи от САЩ бяха тръгрнали преди доста години презентации да правят за да печелят първи поръчки за масово производство. Лошото е, че после ги намериха убити в колите някъде край пътя. Какво да се прави, мното евтино излиза и има корпоративни интереси.


Интересно кого точно имаш пред вид. Ето тук нещо подобно: Натиснете тук. Aко седнем да вярваме на сайта, май доста народ са се вързали. В оная тема за мафиотите немалко се изговори за един уж-гений, а всъщност най-обикновен мошеник и посредствен ум. За него лесно се установява това, но тук как да установиш snake oil ли е или е нещо, което си струва труда да му обърнеш внимание?
17 Ноември 2009 10:46
Аз предлагам да бъде учредена награда за най-як меритократ.
Наградата ще представлява пълна разпечатка на ведомостите за заплати на БАН.
Естествено по дефаулт трябва да бъде връчена първо на Кънчо Стойчев и Андрей Райчев като най-яки меритократи в БГ.
И вече си представям картинката - сяда Кънчо пред камината с чаша джони в ръка, разлиства ведомоста и въздиша дълбокомислено: "Еееееейй майка му стара! Ама як меритократ съм! А!?"

Можем да използваме ведомостите за заплати на БАН и за други цели. Например с тях може да оттървем Иван Кръстев от кошмарните му зарзаватчии.
Раздават една такава разпечатка на ведомости (може и на учители не само на бан-аджии) на завартчиите по списък.
Зарзаватчиите започват да ги четат и рано или късно не издържат и умират от смях!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД