:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,402
Активни 622
Страници 16,305
За един ден 1,302,066
DEJA VU

Раните в Босна заплашват да се отворят

Сърбите негодуват срещу конституционните опити за по-силна централна власт
СНИМКИ: АРХИВ "Сега"
Като всяка гражданска война и тази в Босна се водеше между бивши съседи и приятели.
Войната в Босна и Херцеговина през 1992-1995 г. бе едно от най-кървавите събития при поредицата от конфликти, които съпътстваха насилственото разпадане на бивша Югославия. Според различни данни загинаха между 100 000 и 200 000 души, като споровете за точния брой жертви продължава между различните страни. Тази война бе най-кървавият и най-страшен сблъсък между бившите братски народи, тя възроди явления като "етническо прочистване" и "концентрационни лагери", и то в Европа. Основният проблем беше, че сърбите не искаха да живеят в независима Босна, в която от решаващ фактор ще се превърнат в потискано малцинство. Те все още се стремят за присъединяване към майката родина - Сърбия. Бошняците, които в голямата си част са сърби и хървати, които са приели исляма по време на Османската империя, мечтаеха и получиха своя независима държава. Хърватите също имаха свои цели и причини да хванат оръжието, основната от които е присъединяване към тяхната майка родина - Хърватия. Освен това те имаха зъб на сръбските си съседи, след като в родината им също се водеше война срещу анклава Сръбска Крайна през 1991 г., който по-късно беше разбит и обратно покорен през 1995 г. Първоначално босненските сърби печелиха войната на бойното поле, но я губиха на медийния фронт. Западните и американските медии ги определиха като



агресори и екстремисти,



които потискат невинните хървати и бошняци. Така се стигна до намесата на НАТО и САЩ, които с помощта на въздушни удари и едновременна сухопътна офанзива на хърватската армия накараха сърбите най-накрая да седнат на масата на преговорите. Така през 1995 г. се стигна до Дейтънското мирно споразумение, което сложи края на кръвопролитията и роди странната нова държава на Балканите и Европа - Босна и Херцеговина. Чак през последните десет години светът отново разбра, че на война всички страни извършват зверства. Не може обаче да не се припомни, че най-голям отзвук имаха обсадата на столицата Сараево и клането на мюсюлмански мъже и момчета в Сребреница, от страна на босненските сърби. Този кървав отпечатък досега пречи на зарастването на раните. Редица високопоставени босненски сърби вече бяха осъдени от Трибунала в Хага за тези престъпления. В момента там тече делото срещу бившия им лидер Радован Караджич, а неговият военен стратег Ратко Младич все още се издирва.

Самата конституция на Босна бе разработена и наложена също през 1995 г., оттогава страната се състои от две държавоподобни образования - Република Сръбска (РС) и Мюсюлманско-хърватската федерация. В страната функционират и централни институции, чиято дейност обаче често е блокирана от съперничеството между политиците на трите етноса в държавата. Сърбите постоянно негодуват, че стремежът на управляващите в Сараево да създадат комплексна система на управление и по-силна централна власт подкопава техните позиции. През последните месеци бошняците и хърватите при подкрепата на Запада се опитват



да наложат по-централизирана власт



с помощта на конституционни промени. Предвижда се още Върховното международно представителство, което в момента изпълнява роля на изпълнителна власт, да преотстъпи пълномощията на федералните институции и да стане представителство на ЕС в страната. Премиерът на РС Миодраг Додик реагира много остро на предложенията и ги окачестви като "неналожителни и неприемливи". "Босна e неустойчива държава. Международната общност надценява ролята си и това ще се превърне в доказателство за нейния край", заяви Додик. Той дори настоя, ако конституционните промени станат факт, то те трябва да предвиждат и възможността да се проведе референдум за самоопределение, което би разчистило пътя за отцепването на Република Сръбска от Босна и изпълняването на нейната мечта, а именно присъединяване към Сърбия. В Белград засега мълчаливо наблюдават събитията в Босна, но е ясно, че при един по-сериозен конфликт ще се намесят най-малкото по-дипломатически път. Обикновените сърби също нямат нищо против едно обединяване с РС, особено след загубата на Косово през 1999 г. Хърватите и бошняците пък искат промяна, защото една от причините за неефикасността на властта във федерацията е механизмът за гласуване. Той позволява на малък брой депутати от босненските сърби в общия парламент на Босна да блокират всяко решение или законопроект, който не им се харесва. Въпреки че те са по-малко от 1/4 от депутатите. Така и двете страни не искат да се откажат от позициите си.

През октомври т.г. политици от Босна и Херцеговина, Евросъюза и САЩ се срещнаха на извънредна среща в Сараево, за да се опитат да намерят



изход от конституционната криза



на балканската държава, която крие риск от нов междуетнически конфликт. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен определи политическата безизходица като връщане на страната назад. Брюксел се стреми да запази перспективата за еврочленство на Босна, поощрявайки конституционни реформи. Преговорите обаче се провалиха, след като босненските сърби отхвърлиха проекта, защото в него не е включено искането им за референдум. Затова лидерите решиха преговорите по проекта за реформи да продължат на равнище експерти, което с прости думи означава отлагане на проблема за бъдеще, което си е една малка победа на босненските сърби. Разбираемо мюсюлманите бяха най-недоволни и остри в коментарите си. "Ако нещата продължават така, не може да има никакво съмнение, че предстои нов конфликт. Въпросът е само какъв ще е неговият характер и колко време ще продължи - три месеца, половин или една година", заяви Сюлейман Тихич, лидер на Босненската мюсюлманска партия, която е най-голямата партия в Босна. Той се опасява, че на хоризонта дори се задава война.

Масло в огъня наля и въпросът с военнопрестъпниците. В края на октомври т.г. бившата президентка на Република Сръбска в Босна и Херцеговина



Биляна Плавшич беше освободена от затвор



в Швеция, където от 2003 г. излежаваше присъда за военни престъпления. Тя се прибра в своя апартамент в сръбската столица Белград и бе приветствана от свои привърженици. Плавшич, която е наричана "Желязната лейди", беше освободена предсрочно, след като излежа две трети от 11-годишната си присъда, произнесена през февруари 2003 г. от Трибунала в Хага. Тя призна отговорността си като вицепрезидент на РС в предприетата от сръбските сили кампания по преследването на мюсюлмани и босненски хървати по време на войната. Босненските сърби приветстваха нейното освобождаване, но бошняците бяха разбираемо разгневени. В същото време в Хага започна процесът срещу Радован Караджич, който е обвинен в геноцид, престъпления срещу човечеството и военнопрестъпления по време на войната в Босна. Той се опита да разиграе съда, като поиска отлагане на делото, защото не бил готов и не се яви в залата. Караджич обаче беше наказан от съдиите и вече няма да може да се защитава сам, каквото бе неговото желание. Съдът му назначи служебен адвокат. Делото срещу него ще се поднови на 1 март догодина. Така 15 години след края на убийствата тежката съдба на Босна продължава нелекия си път, който е осеян с множество подводни камини и опитите да се излекуват старите рани засега нямат голям ефект.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Премиерът на Република Сръбска Милорад Додик е непреклонен в искането си за референдум, което означава отделяне на сръбската част от Босна, срещу което са мюсюлманите, хърватите и международната общност.
 Радован Караджич и Ратко Младич (вляво) през пролетта на 1995 г. в Босна.
19
3401
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
16 Ноември 2009 02:34
Босненските сърби трябва да се присъединят към Сърбия.
16 Ноември 2009 07:32
колкото и да не обичам сърбите, присъединяването на РС към Сърбия е единственият път към мир в Босна.
16 Ноември 2009 08:15
И аз туй викам - нека сърболяците да си чешат националистическата краста с присъединяване на своите сънародници от западните краища. НЕ чрез заграбване на български земи.
16 Ноември 2009 09:26
Абсолютно ненужна статия - не дава нито информация и нови факти, нито пък има дори опит за анализ.
Пълнене на пространството с думи и съсипване на някой невинен бор в Швеция.
16 Ноември 2009 10:27
То хубаво пишете какво да стане с РС ама за западните покрайнини нещо не пишете. Що така? Българи ли сте? Или иначе казано съединяването на РС и Сърбежия може да стане само след връщането и регионалното зачленяване в структерурата на държавата България на Западните покрайнини+останалите бивши територии от около Ниш чак до пашалъка на Белградската сбирщина.
Ако не няма и надявам се и Войводина да бъде стандиртизирана в случай на сърбежка простотия подсолен с турбо фолк и гърлене.
16 Ноември 2009 12:32
Де юре БиХ няма конституция - това е Дейтънското споразумение. Преди да си тръгне Волфганг Петрич, третия Висок представител, промени малко споразумението, главно в частта за функциите на Съвета на министрите на ниво държава. После Педи Ашдаун продължи да ги натиска, да правят общи мионистерства - отбрана, селско стопанство, образование и т.н. Преди това имаше само 6 министерства. Направиха единна армия с министерство, но после нещата зациклиха с полицията. Додик навремето беше много по-умерен и про-западен. ама като видя, че няма шанс да спечели избори без да играе националната карта - запя малко по-друга песен. Преди 2 години го плашиха със затвор за корупция (той там е много по-голям бабаит от ББ и много по-свободно от НВС2 си взема решания за договори, концесии и т.н.) И той започна да ги плаши с референдуми.
16 Ноември 2009 13:48
Orlin-чо, малко не си наясно с нещата, моето момче. За наше съжаление, разпоредбите на Ньойския договор за Западните покрайнини са потвърдени и от Парижкия мирен договор от 1947 г., с който и юридически приключва за България Втората световна война. Т.е. всичко си остава както е било преди войната. Това за България до Ниш си е леееко изхвърляне. Обяснявал съм и на Чичо Фичо, който обича да се ежи по темата, че българското етническо землище, и то към 1878 г., се простира някъде малко на запад от Пирот, но Ниш никога не е бил преобладаващо български град. Факт. Примери на известни българи, родени в Пирот могат да се дадат, но за такива от Ниш-не. Или ако ти знаеш, кажи.
По въпроса за Войводина. Там казусът е много по-различен, за да се мисли, че автоматично може да се приложи примера с отделянето на Хърватска, Косово, че и Черна гора. Живеещите във Войводина нямат отделна национална идентичност от тази на сърбите в останалата част на страната. Те са си пак сърби, само че живеещи отвъд Сава и Дунав, примесени с много други националности-унгарци, словаци, румънци, банатски българи и още 10-на етноса. Само че тези етноси са омешани помежду си и не живеят в териториално обособени анклави. Поради тази причина Войводина не може да се отдели от Сърбия, просто защото живеещите там нямат такова желание, каквото имаха хървати, албанци и с известни резерви черногорци.
16 Ноември 2009 13:58
Стоянчо, границата между българския и сръбския етнос е р. Морава; т.е. източно от нея е българско землище.
а Ниш е седалище на епархия от българската екзархия!
16 Ноември 2009 14:19
Босна не е нова и странна държава - тя е фигурирала от доста отдавна на картата на балканите и е била присъединявана както към Османската, така и към Австро-Унгарската империя и по-късно към Югославия. Но че ги тресе национализма и им подлива вода постоянно не е тайна за никого. Но по тези гингирлици скоро време цивилизацията няма да достигне. Там са си едно планинско племе, което само се чуди с какво да се направи на по-интересно. И тъй като там няма много какво да се прави, са се хванали за национализма като единственото по интересно занимание, което може да генерира доста силни емоции. Етническото разделение там е стигнало до такова ниво, че една и съща улица има 2 различни имена - по едно за всяка страна, понеже границата на федерацията и РС минава по продължението на улицата. А пък ако човек се качи в такси в сръбската част на Сараево и иска да бъде откаран до стария град, което е в мюсулманската част (или федерацията), то вероятността да бъде помолен да си търси друго такси е доста голяма. По този начин национално самосъзнание няма как да се изгради и тези хора винаги ще се делят на по-, по- и най!
16 Ноември 2009 14:54
stoyancho,
буквално не знаеш за какво пишеш. Цялата документация по отношение на правото за връщане на Западните покрайнини я имам.Става дума за иск на международно равнище и се отзовава на международни закони. Това може да се уреди на международно равнище с иск от БГ държавата. И не е някакво изцепване. Тази кауза бе прадставена на изборите през 2005 в една политическа програма.
Ако искаш ноу-хао, съжалявам ама няма да го дам хао.
16 Ноември 2009 15:05
а Ниш е седалище на епархия от българската екзархия


Гледай сега. Р. Морава не може да се приеме като ясно дефинирана граница между двата етноса, защото от XVI-XVII в. насетне на Балканите протичат няколко големи миграционни вълни, в това число и голямото разселване на сърбите от Косово, като голяма част от тях се заселват и източно от р.Южна Морава. Така че населението там не е хомогенно, а и до създаването на модерните национални държави, вкл. и България, няма ясно определено национално съзнание, предпочитайки да се идентифицира с религиозната си принадлежност, т.е. християни. Нещо повече. То остава далече от националното възраждане и на сърби и на българи, чиито ядра са малко или много отдалечени от Поморавието. Факт е, че Сърбия, поради по-ранното си освобождение от турците, започва работа сред това население, като открива училища, изпраща младежи да учат в сръбски учебни заведения и влиянието й още преди 1878 г. там е доста силно. Например капитан Симо Соколов, роден в село Грознатовци, Трънско, който е бил на сръбска служба и е водил чета по време на Руско-турската война, е заявявал, че четата му е "старосръбска", което е било причина за разрива му с Дядо Ильо войвода. Същият Симо Соколов, след Освобождението получава българска поборническа пенсия и завършва живота си в София. Това е само пример за объркаността на населението по тези краища и липсата му на изявена национална идентичност. В същото време, България още не е свободна и формирането на модерната българска нация е съсредоточено главно в Централна и Източна България, съвсем бегло засягайки някои краища от западните български земи. Например в Пирот, първото българско светско училище е създадено едва няколко години преди Освобождението и то с големи трудности. В Ниш изобщо няма такова, в Лесковац също. Мисълта ми е, че това население от Поморавието е било изолирано от процесите на национално обособяване. Друг пример е, че най-западната точка, за която има сведение, че Левски е създал революционен комитет е Годеч. Седалището на епархия не може да бъде показател за етническата принадлежност на живеещите в нея. По същата логика, Печката сръбска патриаршия е обхващала и Кюстендил, Дупница и Самоков, но никой не твърди, че там са живеели сърби. Реалистичното, според мен виждане е, че говорейки за края на XIX в., границата между българския и сръбския етнос, и то с цялата условност на понятието етническа граница на Балканите, минава от устието на Тимок, спускайки се по билото на Стара планина (т.е. почти съвпада с днешната държавна граница), но след това кривва на запад и минава близо да Бела паланка, оттам източно от Власотинце, Владичин хан и Враня, като достига днешната сръбско-македонска граница някъде западно от връх Бесна кобила (това е западно от Босилеград).
16 Ноември 2009 15:19
Цялата документация по отношение на правото за връщане на Западните покрайнини я имам.Става дума за иск на международно равнище и се отзовава на международни закони.


Не, Orlin-чо, ти не знаеш какво пишеш. Аз съм ти дал цялата хронология на проблема и епилога му в Парижкия мирен договор от 1947 г., който е валиден и в момента. Би ли пояснил, аджеба, какво е това "иск на международно равнище", че не се сещам за такова животно. Пред кой съд? С каква аргументация? България мноооого отдавна е заявила, че няма териториални претенции към никого. Решението за българското малцинство в Западните покрайнини е в точното спазване на правата, полагащи му се според сръбските закони (обучение на български, вестници, телевизия, богослужение и т.н.), а не в поставянето на искания за корекция на границите, защото това само може да утежни ситуацията му. Да не говорим, че в международен мащаб НИКОЙ няма да ни подкрепи за такова нещо, защото това би означавало отваряне на кутията на Пандора и създаване на един проблем, от който никоя от Великите сили в момента няма нужда. А без гръб, от която и да е Велика сила, това е невъзможно да стане. Или си мислиш, че без американска, най-вече, подкрепа щеше да има сега независимо Косово? Много е лесно да се правиш на пишман-патриот от София, а всичко да се струпва на гърба на българите от тези краища. Също като онези идиотчета от Добрич и Шумен дето бяха свалили сръбското знаме в Босилеград и след кратък престой в ареста бяха изпратени по живо-по здраво у нас. С какво са си мислели, че помагат на българите там? Щото сега си гледат живота в Добрич и Шумен, а хората от Босилеград е трябвало да понесат последствията от малоумното им деяние.
16 Ноември 2009 15:42
Измислено образование на Великите сили-не много по-различна от Източна Румелия.
16 Ноември 2009 16:51
Стоянчо,
"иск на международно равнище" е юридически обоснован документ, който ползва фактите и клаузулите от договорите, обосновава се на международни правила, закони и установявания за да предяви иск за международно урегулиране и връщане на споменатите територии, които ДЕ ЮРЕ пренадлежат на българската държава. Парижкия мирен договор от 1947 г. реално не потвърждава нищо конкретно по отношение на Западните покрайнини, защото през 1947 г. на Парижката мирна Конференция правата на Кралство Югославия Върху Западните Покрайнини са прехвърлени върху НФР Югославия. Няма да минавам на съществено ниво за да ти отричам една твоя обща обосновка. Ноу-хау нъц. По принцип пишеш глупости, защото не става дума за искания за корекция на границите. Ползваш форумно ниво а не факти.
Държа да кажа :
България трябва да провежда политическа линия на поведение, която предполага връщане на териториите и населението на Западните Покрайнини на Р България. Ако дипломатическите постъпки към Сърбежия завършат неуспешно, правителството на Р. България трябва да представи съдебен иск в Международния съд в Хага срещу Р. Сърбия за промяна статуквото на Западните Покрайнини.
По Параграфски казах!
16 Ноември 2009 16:52
Рязаните в Босна започват да се отварят
16 Ноември 2009 17:00
Eх, как си личи кой лапа сръбски самун...
16 Ноември 2009 18:16
И кой - американски израстък!!!
16 Ноември 2009 19:25
Раните в БиХ никога не са се затваряли. Поддържаното от "международната общност" квазидържавно образувание не може да издържи и два дена, ако пишман миротворците си идат вкъщи. И те точно това трябва да направят, след което сърбите да се присъединят към Сърбия, хърватите към Хърватия, а мюсюлманите към Мюсюлмания.
16 Ноември 2009 20:44
Авторът говори за бошняци, босненски сърби и хървати, които били приели исляма. Нека авторът посочи процента на хърватите, приели исляма, живеещи в Европа изобщо или били те жители на Херцеговина, тук има пълно неразбиране. Бошняците някакъв нов етнос ли са, понеже все си мисля, че босненци са просто жителите на БиХ, останалото е непознаване на българския книжовен език.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД