:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,988
Активни 703
Страници 16,891
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Теория на конфискацията

Емил Хърсев, д-р ик.
Статистически факт е, че българската нация върло мрази ближните богати. Убедена е, че самото имане на богатство е доказателство за айдутлук. Почти не съм срещал нашенец - дори над средно ниво на интелигентност и благосъстояние, който да е готов да се примири, че друг може да е забогатял по честен, морално и правно безукорен начин. Не можеш да убедиш средностатистическия българин, че у нас има дори и един хем честен, хем прилично заможен индивид ("милионер в зелено"). И реституцията вече не се приема безрезервно. Нацията копнее да погне всички, които "са се награбили" за две десетилетия пазарна икономика. Правителството яхна отколешното мъртво вълнение и широко оповести мащабна



новация на конфискационния закон,



проект за изцяло нов "закон за отнемане ...", дето само авторите му са виждали, но пък началата му цяла седмица словоохотливо огласят ефира. Сега е тъкмо време да се вгледаме критично в идеите, преди да са станали закон. По-късно, ако порочни принципи станат (безпринципна) норма, ще е трудно да се върнем назад. Уж готовият проект се изменя покрай ушите ни. В началото на седмицата ставаше дума за отнемане на "незаконно придобитото", а в неделния ден вече идеше реч за отнемане на имущество, "придобито по престъпен начин". Преди дни чухме, че проверка щяла да се открива "по сигнал", сиреч за една отдавна невиждана



вакханалия на доноса,



при която всеки може да насъска конфискаторите по своя конкурент, съперник, опонент или друг дразнител. Закон, който открива едно тежко производство не само по подозрение (т.нар. "обосновано съмнение"), но и с махленски донос, за седмици ще отприщи вулкан от преписки. Милиони ще се възползват от уютния и евтин способ за разправа с онези, които ги дразнят с житейски комфорт. Представете си книжна лавина от един милион доноса. Колко струва да се приемат, обработят и разгледат - дори само за да се отхвърлят толкова много сквернословия. Изглежда, авторите на конфискационния проект са си дали сметка, защото "проверката по сигнал" изчезна от презентациите и засега проверки на имущество щели да правят само при повдигнато обвинение. Но конфискаторите ще имат и право "да се самосезират", т.е. да ровят и мачкат когото си щат. Без друго



всеки конфискационен закон е спорен



и в неизбежна колизия с фундаментите на правото. Магна Харта, след нея Хартата за правата на човека гарантират правото на собственост, т.е. нищо не може да бъде отнето от гражданина без надлежен съд. С конфискационни закони държавите внасят ограничения и тежки мутации в човешките права на собственост. Първо, като заместват конкурентния съдебен процес с административно производство пред съд. Второ, заменят доказателствата за вина с презумпция за виновност. И трето, пренасят (според мен - недопустимо) тежестта на доказване върху жертвата. Последното е най-страшно за всеки, който знае за какво става дума. Във всеки наказателен процес обвинителят трябва да докаже вината на подсъдимия. Но в конфискационния проект нароченият трябва да докаже, че законно е придобил своето имущество. Класически случай да се търси негативно доказателство за вина. То е недопустимо в модерните правни системи; това



превръща правосъдието в инквизиция



Помислете внимателно, всеки за себе си: ще можете ли да докажете - да докажете валидно, не само да твърдите, - че всяко ваше имущество е законно придобито? Че няма и едно нарушение при придобиването, че е придобито на честната цена, срещу законно получен доход или срещу друго законно притежавано имущество? Вие дължите доказателствата. Най-малкото съмнение в представените доказателства ще е достатъчно властта да ви отнеме къщата, колата, парите в банката, фирмата, нивата или каквото там притежавате. Не мислете за конфискационния закон като за нещо, което "гони престъпниците". Погледнете го като правна репресия лично срещу вас. Всеки може да попадне под ударите му. Срещу всеки от нас още утре могат да повдигнат обвинение за "престъпление по служба", например престъпна небрежност при изпълнение на задължения. Дали ще го докажат е друг въпрос. Важното е, че от този момент обвиненият става обект на конфискационния закон. Дори да излезе, че не е виновен, той може да загуби всичко, за което е дал живота си. Наред с всичко друго, конфискационният проектозакон



взривява давността



и въвежда един безразсъден давностен срок. 25 години назад да доказваш какво и как си придобил! Дори фирмите, длъжни да водят счетоводство, пазят документи едва 5 години назад. Такава конфискационна давност означава, че всеки от нас е потенциална жертва за целия си съзнателен живот - и минал, и бъдещ.

Добре е кабинетът да обуздае революционния патос на конфискационния проект и преди да стане закон, да го очисти от противоконституционни текстове, и да вгради сигурни гаранции, че под ударите му ще попадат само имущества, придобити по доказано престъпен начин, и че всеки ще има възможност да се защити. За щастие, не е тъй лесно да отнемеш имущество на невинен пред закона човек. За добро и зло България вече не е 100% суверенна държава и нашият законодател не може да върши каквото си ще. Скоро съдилищата на общността, от която сме част, ще го сложат на място. Но компенсациите за жертвите на един лош закон ще плащаме всички ние, т.нар. данъкоплатци, а не само съставителите на нелепи проекти и невежите им съучастници, с чиито гласове те се превръщат в закон.
102
3408
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
102
 Видими 
16 Ноември 2009 00:12
оппааа
топло, топло
16 Ноември 2009 00:34
Топло, ами. Чети това:
Такава конфискационна давност означава, че всеки от нас е потенциална жертва за целия си съзнателен живот - и минал, и бъдещ.
Ми анджък, бе Хърсев, нали за това ни е думата, ВСЕКИ ОТ ВАС!
16 Ноември 2009 01:33
Да се притеснява, който има повод за това. Обикновените хора, които са огромното мнозинство, както и бизнесите, които не са крали, а са работили по 24 ч. за да стъпят на крака и оцелеят под натиска на мафията, могат да спят спокойно. Пък другите - за които май се притеснява Хърсев, да треперят, за всичките им зулуми и бандитизъм (към собствения си народ). Нали за това е законът - да накаже престъпниците в една правова държава. Който се чуди за кого става дума, да прочете другата статия, на Терзиев.


ПП:‌ няма ли Хърсев и лични мотиви да се притеснява ?

Редактирано от - Mars Attack на 16/11/2009 г/ 01:55:15

16 Ноември 2009 01:55
Дори фирмите, длъжни да водят счетоводство, пазят документи едва 5 години назад.

има ли фирми, които не са длъжни да водят счетоводство
Сериозните фирми пазят финансовата си документация много повече от 5 години, особено тази, свързана със собственост! Хартиен архив+електронен архив.
Тези "злощастни" безработни, купили си хотели и ферарита със заем от роднини - да си доказват произхода на парите както във всяка що-годе правова държава.


16 Ноември 2009 02:31
softwind,


Май у нас повече на мода са бентлитата ... а за правовата държава - то е като жената, или е бременна, или не, не може да е полубременна. Та, ако ще сме правова държава, да сме, няма как да е "що-годе". Макар че, през тези 20 г. доста неща бяха "що-годе", "полу", "горе-долу" и от сорта. Затова сме и на това дередже.

16 Ноември 2009 02:35
.Мръсни комунисти, как можахте да ни учите, че когато създаваме - крадем.
Ваш`та мама.
16 Ноември 2009 02:41
Иначе автора с доста видиотен сарказъм прави опит да погледне в супата на новия съсед. Но с накриво поставени очила се гледа под ъгъл. А дори един обикновен геометрически ъгъл може да ти разсипе чинията. .
16 Ноември 2009 02:48
Този път Хърсев удря в десятката.
Но май ще е глас в пустиня, като гледам началния залп на парцаливата тълпа, обезумяла от желание да разграбва богаташките къщи.
16 Ноември 2009 03:33
Богаташка къща с два ключа не се заключва.
Идиот с два плесника уста се не затваря.
на зла булка - дърт пръч. .
16 Ноември 2009 03:47
Дори фирмите, длъжни да водят счетоводство, пазят документи едва 5 години назад.
Ако "честните частни" фирми пазят документите едва 5 години, що се напинят да правят частно здравно осигуряване, частно пенсионно осигуряване, банкиране, електроразпределение. Да не би да смятат, че средната продължителност на трудова дейност или на живот е само 5 години? Или целта е да стане 5 години .
Dinain, май "парцаливата тълпа" е обезумяла от желание да не се разграбват работещите предприятия, че остават без работа. Освен това богатството се мери с потенциала да се създава продукция. Само лузърите и крадците си го мерят с богаташките къщи, бентлита, яхти и др. неща, за които нямат и представа как са създадени. Просто това е завършек на простащината - когато няма с какво да се похвалиш, остават вещите с чужда марка (били лукс ) и парите. Нали на тях не пише, че са присвоени или че са дадени по привилегия, или крадени
Представете си книжна лавина от един милион доноса. Колко струва да се приемат, обработят и разгледат - дори само за да се отхвърлят толкова много сквернословия
Няма нужда да си представяме, знаем! Знаем как изглеждат 1 млн. искания за изтегляне на влогове от банки, които банки, получили лиценз и със съгласието на подуправителя Емил Хърсев, отказаха да изпълнят закона, нарушиха "Магна Харта, след нея Хартата за правата на човека" и "без надлежен съд" затриха собствеността на гражданите?
Апропо, Вие г-н Хърсев и проф. Вълчев бяхте ли в затвора или вече излежахте присъдата? 20 милиарда долара се губят! Какво се ослушвате? Или ще плащате като Емил Кюлев?
16 Ноември 2009 04:41
г-н Хърсев, статията ви на много места е грешна и да ... конфискация съществува като ретрибутивна мярка и като разплащане към обществото и тази мярка е осигурена правно в много страни и никой не се оплаква , защото защитава както обществените интереси така и личните на всек член от това общество.
Адът може да бъде еднакъв и за двете страни, г-не, и това е правно регулирано във всички нормални страни за които вие нямата и на-малка идея как са устроени и как финционират, но това е от царевицата ...
Смесването на вашата диария с боза не мисля, че ви дава основателното право да си мислите, че сте получили нова хубава напитка ... Само за едно сте прав, че срока на давност трябва да е разумен ... Статията ви щеше да изглежда много по-сериозна ако се ограничаваше само в няколко изречения дискутиращи давността , всичко останало е срамен коктаейл от същия кенеф ...
16 Ноември 2009 05:40
Един мой любим автор твърди: "Няма честен начин да натрупаш 1 милион долара." Написал го е през 1935г.
Е, сега да го кажем така:Because of the global inflation, Няма честен начин да натрупаш 10 милиона долара!
Because of the global inflation... Иначе си е едно и също...
Другаря Хърсев, явно се е притеснил. Значи или той, или някой от близките около него са успели да навъртят въпросните 10 милиона...Сума заслужаваща въпросителна! Но най-интересно, със своята историческа последователност естествено, е следното изречение от статията на вече господина Хърсев: "Преди дни чухме, че проверка щяла да се открива "по сигнал", сиреч за една отдавна невиждана вакханалия на доноса,
при която всеки може да насъска конфискаторите по своя конкурент, съперник, опонент или друг дразнител."

Ех, другарю Хърсев, ех, вехти комунисте!! Все подслушване, все доноси ви се привиждат!! На вас и на колегите банкери, изучени и помазани в тайните школА на А.Карлович... А, тук става въпрос за нещо много семпло - плащане на наложени данъци.Нищо повече! Кой е казал, че ще вземат колата на някого, само защото е скъпа?!! Много елементарно, драги ми Уотсън, пардон икономисте! Ама не! Трябва да тръбиме, че това е направо безобразие!! Да спечелиш с честен труд 10 милиона и някой си да иска да плащаш данък върху това!! Още повече, че този"някой", работи за някаква си заплата и ми се прави на честен....От мен "Със здраве!" ама има и по-кибритлий, сигурен съм...




Редактирано от - ivo kunchev на 16/11/2009 г/ 06:09:56

16 Ноември 2009 05:47
А, да не забравя, г-н Хърсев ... Понеже нямате и елементарна представа какво значи номрлано функционираща държава с работещи закони , е редно да се допусне, че нямате и елементарна представа как се правят честно пари ! Няма да отивам по-нататък в разсъжеднията си, ... за да не ви обидя ( което не е моя цел, ... а само средство ... )
16 Ноември 2009 06:17
:/:/ "...Второ, заменят доказателствата за вина с презумпция за виновност. И трето, пренасят (според мен - недопустимо) тежестта на доказване върху жертвата. Последното е най-страшно за всеки, който знае за какво става дума. Във всеки наказателен процес обвинителят трябва да докаже вината на подсъдимия. Но в конфискационния проект нароченият трябва да докаже, че законно е придобил своето имущество. Класически случай да се търси негативно доказателство за вина. То е недопустимо в модерните правни системи; това превръща правосъдието в инквизиция..."
......................................... ...................................

Г- н Хърсев е много далеч от Истината!
Понятието "вина" го има и в Гражданското право и в Гражданския процес, а НЕ само в Наказателното право и Наказателния процес! Презумпцията "Невинен- до доказване на противното в Съд!" се отнася до Обвиняемия в Наказателния процес! В Наказателния процес Обвиняемият има право да ОТРИЧА, но без да доказва! Но в Гражданският процес НЕ е достатъчно Отричането на Ответника-той трябва да ДОКАЖЕ неоснователността на твърденията на Ищеца- в противен случай остават да важат за Гражданския Съд твърденията на Ищеца!
Конфискацията, за която иде реч тук, обаче, НЕ е конфискацията по чл. 37 и чл.53 от Наказателния кодекс...
.............
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
...
Чл. 37. (1) Наказанията са:
...
3. конфискация на налично имущество;
...
Чл. 53. (1) Независимо от наказателната отговорност отнемат се в полза на държавата:

а) вещите, които принадлежат на виновния и са били предназначени или са послужили за извършване на умишлено престъпление;

б) вещите, които принадлежат на виновния и са били предмет на умишлено престъпление - в случаите, изрично предвидени в особената част на този кодекс.

(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Отнемат се в полза на държавата и:

а) вещите, предмет или средство на престъплението, притежаването на които е забранено, и

б) придобитото чрез престъплението, ако не подлежи на връщане или възстановяване. Когато придобитото липсва или е отчуждено, присъжда се неговата равностойност.
....................
Защото тази Конфискация НЕ е Наказание по смисъла на Наказателния кодекс! В случая, никой не твърди / и НЕ ОБВИНЯВА!/, че Имуществото, чиято конфискация се иска, е ПРИДОБИТО ЧРЕЗ ПРЕДСТЪПЛЕНИЕ! В случая се твърди, че поради НЕсъдействие на собственика на имуществото да бъде ИЗЯСНЕНО: как и с какви пари/откъде/ той го е придобил законно, при явно несъотвествие в размера на законните му доходи, платени/неплатени!?/ данъци и размера на въпросното имущество! Ако Собственикът НЕ може или НЕ иска да каже откъде има парите ВПОВЕЧЕ, с които е придобил имуществото вповече, може да се приеме, че той ги е намерил тези пари, например, на улицата или в трамвая! Но, по закон, намерените пари трябва да се предадат в Общината- а ако не се предадат, това е нарушение на Закона! И тук, за разлика от в наказателния процес, вече НЕ е достатъчно Собственикът да каже "НЕ, не съм ги намерил на улицата или в трамвая!", а той трябва да каже къде ги е намерил или как законно ги е придобил, щом не ги е намерил, за да обори твърденияте срещу негоза тези пари- в противен случай остава Презумпцията/оборима!/, че той ги е намерил тези пари на улицата или в трамвая! И , в такъв случай, имуществото, закупено с намерените, но непредадени в Общината пари, поради нарушение на Закона, подлежи на конфискуване!
........................................
ЗАКОН ЗА СОБСТВЕНОСТТА
...
Чл. 87. Който намери движима вещ е длъжен да я предаде на собственика или на този, който я е изгубил, след прихващане или заплащане на възнаграждението и разноските.
Чл. 88. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., бр. 33 от 1996 г.) Когато собственикът и изгубилият вещта не са известни, онзи, който я е намерил, е длъжен да я предаде незабавно в съответната служба "Общинска собственост".
......................................... .
П.П. Парите са ДВИЖИМА ВЕЩ!






Редактирано от - paragraph39 на 16/11/2009 г/ 06:26:19

16 Ноември 2009 06:37
Ерго, в случая Властта твърди, че парите, с които Собственикът "Х" е придобил и притежава Имущество в размер по-голям от размера на законните му доходи/по платени данъци!/, са НЕзаконни пари, защото са НАМЕРЕНИ/ не откраднати!/ пари, но не са предадени в Общината, както изисква Законът! И, понеже НЕ става въпрос за наказателно производство, нито за административно, а за нарушение на Закона за Собствеността, "Ответникът"-Собственик ТРЯБВА да докаже/ТОЙ!/ законния произход на тези пари! Ако НЕ иска или НЕ може да го докаже, това си остава за негова сметка- и въпросното негово имущество му се конфискува! И толкоз!
16 Ноември 2009 06:50
softwind,

Това с 5-годишното пазене на счетоводната документация направо ме разби! Определено е вицът на годината! Трябва да го разкажа на колеги, да се насладя на първоначалното им изумление и после да се посмеем заедно

Ама знае ли човек, може и вярно да е? То в България всичко е възможно, така че не бих се учудил ако и този пореден абсурд е истина.
16 Ноември 2009 06:55
Обзалагам се, че Емил Хърсев не може да обясни или да даде пример за трупане на богатство по "...честен, морално и правно безукорен начин".
"Честен" начин за трупане на богатство в литературата няма описан. Морален начин е разтегливо понятие. Чий морал? Ако е еврейският търговски морал- да, много трупат богатства по него и благодарение на него. Но този морал гласи- в търговията няма морал, има само печалба. Не, че няма морал, но моралът е идиотски и безчовечен.
За правно безукорен начин няма смисъл да говорим, откак монополистите-частници си правят законите както на тях им са удобни. А и разкриваемостта на престъпленията е изключително ниска. Всеки, който не е осъден може да претендира, че той никога не е нарушавал закона. За съжаление България е много малка и за всеки се знае всичко. Как тогава да вярват хората, че някой може да натрупа богатства по честен, морално и правно безукорен начин, след като никой не познава такъв случай?
Прочетох само началото на статията и за сетен път се убеждавам, че Емил Хърсев не блести със здрав разум. В тази България сякаш всички са се наговорили да мислят изчанчено.
16 Ноември 2009 07:26
самото имане на богатство е доказателство за айдутлук.

Епа зер, ако говориме за богатство с айдутлук е. Всички си спомняме как се натрупваше първоначалния капитал в бившите социалистически страни. Както е писал по горе Терзийски след изпирането на първоначалния капитал сега много се правят на порядъчни.
16 Ноември 2009 08:07
А-а, недейте така, ще му сложим една долна граница от 200-300 000 на имуществото и поне 5 години ефективна работа - нагоре не извадиш ли документи за придобитото - конфискация!

16 Ноември 2009 08:16
Предлагам още едно мнение - "През закона - към комунизъм" -
Натиснете тук

Редактирано от - генек на 16/11/2009 г/ 08:44:48

16 Ноември 2009 08:25
Би ли обяснил авторът, какво означава понятието "черна борса" и защо в много държави за практикуването й се полагало разстрел.
16 Ноември 2009 08:27
Преди няколко месеца гледах, мисля по БТВ един репортаж за българин, който работи в Австрия като каменоделец. Журналистът го попита какво ще стане ако си купи "Ферари" например. Отговорът беше - "Още на другия ден ще дойдат данъчните да ме проверят". Как там това е нормално, а тук ще е репресия?
16 Ноември 2009 08:43
Придобитото имущество в рамките на закона трябва да бъде защитено от държавата и нейната власт. Част от тази защита е наказването и отнемането на такова придобито с нарушаване на законите. Алабалистики от рода че всяко едно имущество е еднакво е малоумно. Всяка една правова държава разграничава и има лостове за наказание чрез изземане. Например Мадоф и неговите имоти. Колкото до това дали има заможни българи, замогнали се в рамките на закона- не се съмнявам че има такива. Но и те могат да го докажат чрез платените си данъци.
16 Ноември 2009 09:02
Браво! ,
Но няма да се страхуваме я! Утре ще му дойде оня, другия акъл , и нещата ще си дойдат на мястото.
16 Ноември 2009 09:10
Прав си, Хърсев. Оскотял народ, управници - скотове, скотски закони.
16 Ноември 2009 09:16
Дойдохме си на думата.
Тия гадове, дето имат дързостта да се наричат народ...
16 Ноември 2009 09:23
Кво стана с последни влезли , първи излезли. Или беше само предизборна теория?
16 Ноември 2009 09:31
Майтап, бе ...Уили, майтап!
16 Ноември 2009 09:39
Второ, заменят доказателствата за вина с презумпция за виновност. И трето, пренасят (според мен - недопустимо) тежестта на доказване върху жертвата. Последното е най-страшно за всеки, който знае за какво става дума. Във всеки наказателен процес обвинителят трябва да докаже вината на подсъдимия

Параграфът го е казал, аз съм го обяснявал на хамела, но да го потретим, "па дано е на хаирлия!" Презумпцията за невинност е принцип на наказателния процес. Тук имаме граждански процес в чист вид, а при него презумпцията, и по света и у нас е обратната - ответникът доказва, че не е "виновен". Това е положението, колкото и да "е най-страшно за всеки, който знае за какво става дума"

Редактирано от - В.Лянча на 16/11/2009 г/ 09:43:43

16 Ноември 2009 09:49
Нормална статия от другаря Хърсев. Да не забравяме, че беше сниман как плаче със сълзи на погребението на Георги Илиев. Ся как да не коментира, че народът е виновен "Не можеш да убедиш средностатистическия българин, че у нас има дори и един хем честен, хем прилично заможен индивид ('милионер в зелено')."
16 Ноември 2009 09:53
Някой може ли да ми обясни как се доказва, че си платил данъци преди 20 години, след като данъчен архив за този период няма. Единственият начин е, да уловиш въглеродните и серни окиси и други газове, отделени при изгарянето на твоя документ, та да го възстановиш. Иначе, това, че някой си пази документа, с който е придобил имуществото е много хубаво, но това, че парите са излезли от джоба му не е точно отговор на въпроса за произхода им. И изобщо, имам чувството, че на магарето хич не му е добре, ако го оставиш без работа и бой, извинявам се за грубостта.
16 Ноември 2009 10:05
Принципът е: последни взели, пръви влезли.
Пет години еех Хърсев, смешнико, документация се пази 15 години, не пет.
16 Ноември 2009 10:06
Бербатов - пример за богатство, което никой не иска да отнеме.
Но богатството на Кюлев, ТИМ и сие е от съвсем друх характер.
16 Ноември 2009 10:15
Монтен,
определянето на видовете богатство - заработено или крадено - не става с емоции.
16 Ноември 2009 10:31
Хърсев хвърля къчове напразно Аз съм говорил в Германия по този въпрос. Хващат те данъчните, че си придобил имущество в по-голям размер от доходите ти. Трябва да докажеш, че си платил данък. Изчисляват ти какво трябва да харчиш за да водиш нормален живот. "Ама аз съм ял само банички" - да не си ял само банички. Разликата се отнема, а може и затворт за неплатени данъци.
16 Ноември 2009 10:51
Глава шеста.
СЪХРАНЯВАНЕ НА СЧЕТОВОДНАТА ИНФОРМАЦИЯ

Чл. 42. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., в сила от 13.07.2007 г.) Счетоводната информация се съхранява в предприятието по реда, предвиден в Закона за Националния архивен фонд, в следните срокове:

1. ведомости за заплати - 50 г.;

2. счетоводни регистри и финансови отчети - 10 г.;

3. документи за данъчен контрол - до 5 г. след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, което удостоверяват тези документи;

4. документи за финансов одит - до извършване на следващ вътрешен одит и одит на Сметната палата;

5. всички останали носители - 3 г.

(2) Счетоводната информация може да се съхранява на хартиен или на технически носител и в архиви, организирани от предприятието с такъв предмет на дейност, при спазване на изискванията по ал. 1.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) След записване (пренасяне) на счетоводната информация от хартиен върху магнитен, оптичен или друг технически носител, осигуряващ надеждното й възпроизвеждане, хартиеният носител може да се унищожи. Пренесената на технически носител счетоводна информация трябва да може да бъде възпроизведена в обем и съдържание, идентични с информацията, съдържаща се на хартиения носител.

(4) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Когато предприятие се прекратява чрез преобразуване, носителите (хартиени и/или технически) на счетоводна информация се предават на приемащото и/или новоучреденото предприятие/предприятия.

Чл. 43. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., в сила от 13.07.2007 г.) След изтичането на срока за съхранението им носителите (хартиени или технически) на счетоводна информация, които не подлежат на предаване в Националния архивен фонд, могат да се унищожават.[/b]
16 Ноември 2009 10:54
хърсев, ти какво се уплаши - новата власт си иска рекета от тия дето са забогатели при предишните власти, че да не им пипа заграбеното.

не замесвай в бандитските ви взаимоотношения народопсихологията, а си плащайте и не врякайте много, зер га ядахте кифтетата ни ривахте!
16 Ноември 2009 11:02
Светослав Терзиев добре е разяснил как забогатяха нашенските "честни частници". Не е случайно за държава дотолкова проядена като нашата от организирана престъпност и корупция припокриването на значенията на думите "бизнесмен" и "мафиот".
16 Ноември 2009 11:03
Apolitichen, ivo kunchev: San de Cannes и др. колеги, поставили автора на място, че дори и за последния постинг на Mrx++:


Познавачите на материята веднага го "хванАха в крачка" гусин Хърсев, той не трябва с лека ръка да подценява читателите на СЕГА, както и форумците на вестника. Просто е обидно, някак си. Дано редакцията си вземе бележка в това отношение.
16 Ноември 2009 11:09
Май истинската думичка наистина е нов рекет - който си плати на новите проверяващи, няма да плаща на държавата. Толкова е просто, че чак - скучно и проигравано досега. Нищо ново под слънцето!
16 Ноември 2009 11:30
Бербатов - пример за богатство, което никой не иска да отнеме

Тц!
И най-добрият футболист да си, пак ше те отръскат данъчните...
Но!
Само по поръчка!
16 Ноември 2009 11:39
Пет години са малко.

У немачко срокът за пазене е 10 години!

А тъдева и 20 биха били малко. Има ли някой да се зачуди защо?
16 Ноември 2009 11:42
Слава Богу, че не е само Бербатов. Като си плаща данъците, всичко е наред. Проблемът е другаде - почнал от "куфарчетата" на Луканов и всичката 20-годишна оргия след това (от всякакъв партиен цвят и мафиотско-мутренска, принадлежност). За това пише авторът.
16 Ноември 2009 11:47
У немачко срокът за пазене е 10 години!

да ама у немачко не ти сменят по два пъти годишно из основи данъчните закони.
то в булгаристан по-голям рекетьор и престъпник от държавата нема.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Ноември 2009 12:29
Този път подкрепям абсолютно Хърсев. С едно уточнение. Сигурен съм, че тези идиотски закони ако влезат в сила, няма да засегнат Симо Крадливий, СофиЯМски, Миленчо, Малкия Мук, Шулева, Доган и т.н. За да се демонстрира дейност ще хванат някой като нас, който наистина се е стискал и гладувал за да си купи някоя трошка на старо или апартаментче. Както вкараха в затвора гладното циганче което открадна две вафли и буркан компот, а горните оправдаха.
16 Ноември 2009 12:32
И бондет плач и скржет зомбом...
Смешен плач, прочее... Богатите сами си го направиха това бе, Хърсев - повечето хора да ги смятат за престъпници...
че не е правилно - не е. Но такава е великата шаячна правда.
16 Ноември 2009 12:49
Милионерите с честни милиони са малко според мен... Обаче прагът от 60 хилки дето го мислят си е направо смехория. Че то една панелка струва толко егати! Притеснителното в цялата тая история е
Но в конфискационния проект нароченият трябва да докаже, че законно е придобил своето имущество.

Ще стане като с чл. 7 от реституцията. Купил законно, вари го, печи го, няма документи, с които да докажеш, че някой е бил упълномощен да подпише - просто не се пазят, или ги няма. Същото и тука. Тъй, че който е минал по тоя път НАИСТИНА знае какво е да се мъчиш да докаш нещо на държавата и на съда. Не трябва да се прави така. Егати и държавата дето да не може да докаже от къде X има/няма толкова милиони и дали те са законни.
16 Ноември 2009 12:57
..Обаче прагът от 60 хилки дето го мислят си е направо смехория...Че то една панелка струва толко... егати!

Коя година това?
16 Ноември 2009 13:16
***

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg

Редактирано от - sybil на 16/11/2009 г/ 14:08:56

16 Ноември 2009 13:21
kaily,


И мен на такива мисли ме наведе Хърсев, та логично се питам - защо, всъщност, в. СЕГА настоява така упорито да публикува негови статии ? ... още като погребваха една от отстреляните едри риби и той бе на първата редица в шевствието, ме налегнаха подобни мисли. Някаква работна теза (идея), щото аз не мога да си го обясня ?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД