:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,437
Активни 420
Страници 7,002
За един ден 1,302,066
Интервю

Описваме безкрая, защото не искаме да умрем

Италианският романист и семиотик Умберто Еко, уредник на нова изложба в Лувъра, говори пред "Шпигел" за мястото на списъците в историята на културата и защо "Гугъл" е опасен за младите
Умберто Еко
- Г-н Еко, считат ви за един от най-великите учени в света. Открихте изложба в един от най-значимите световни музеи - Лувъра. Темата звучи донякъде всекидневна: същностната природа на списъците; поети, които изброяват предмети в творбите си, художници, които натрупват предмети в картините. Защо се спряхте на тези теми?

- Списъкът е изворът на културата. Той е част от историята на изкуството и литературата. Какво се стреми да постигне културата? Да направи разбираем безкрая. Стреми се да създаде и ред - не винаги, но често. И как едно човешко същество се изправя пред безкрая? Как се опитва да обозре необозримото? Чрез списъци, каталози, музейни колекции, енциклопедии и речници. Точното преброяване на жените, с които Дон Жуан е спал, е изкушение - 2063, поне според либретиста на Моцарт - Лоренцо да Понте. Съставили сме и напълно практични списъци - списъкът за пазаруване, завещанието, менюто - те също са сами за себе си културни достижения.

- Да разбираме ли културния човек като пазач, опитващ се да наложи ред в места, в които тържествува хаосът?

- Списъкът не разрушава културата, създава я. Накъдето и да погледнете в културната история, ще откриете списъци. Всъщност има зашеметяващо изобилие: списъци на светци, армии и медицински растения или на съкровища и литературни заглавия. Представете си колекциите по естествознание от XVI век. Моите романи, впрочем, са пълни със списъци.

- Списъци съставят и счетоводителите, но и автори като Омир, Джеймс Джойс и Томас Ман.

- В "Одисей" Джеймс Джойс описва всички вещи, които Леополд Блум открива в чекмеджетата си. За мен това е литературен списък и той говори много за Блум. Омир в "Илиада" иска да изгради впечатление за мощта на гръцката армия. Тръгва със сравнения - "Както пожар всепоглъщащ изгаря горите просторни/ върху планинското било и огънят свети далече,/ тъй от доспехите медни, когато войската вървеше,/ яркият блясък премина ефира и стигна небето" (б.р. превод Ал. Милев, Бл. Димитрова), но остава неудовлетворен. Не може да открие вярната метафора и моли музите за помощ. Тогава му хрумва да назове поименно много, много генерали и кораби.

- Но това не го ли отдалечава от поезията?

- На пръв поглед сме склонни да мислим, че списъкът е примитивен инструмент, типичен за твърде ранните култури без точна представа за вселената, и затова - ограничени до изброяване на характеристиките, които са можели да назоват. Но в историята на културата списъкът е тържествувал отново и отново. В Средновековието е съществувал много ясен образ за света, но списъците са присъствали. През Ренесанса и Бароковата епоха се налага нова гледна точка, основана на астрономията, но списъците остават. Списъкът със сигурност доминира и постмодерното време. В него има неустоима магия.

- Защо хабим толкова време в опит да завършим нещо, което не може да бъде завършено?

- Има граница - много обезкуражаваща, унижаваща граница: смъртта. Това е причината да харесваме нещата, които приемаме за безгранични, нещата без край. Това е начин да избягаме от мислите за смъртта. Харесваме списъците, защото не искаме да умрем.

- Във вашата изложба в Лувъра показвате и творби от визуалните изкуства, като например натюрморти. Но те имат рамки, или граници, и не могат да покажат повече извън нарисуваното.

- Напротив, причината да ги обичаме толкова много е, защото вярваме, че сме в състояние да видим в тях повече. Съзерцаващият човек чувства нужда да отвори рамката и да види нещата вляво и вдясно от картината. Този тип картина е като лист, отрязък от безкрая.

- Защо тези списъци и натрупвания са от такова значение за вас?

- Когато посетих Лувъра, се почувствах като герой на Дан Браун. Беше и свръхестествено, и прекрасно. Веднага реших, че изложбата ще се фокусира върху списъците. Всъщност не мога да кажа защо. Харесвам списъците така, както други харесват футбола или педофилията. Хората имат лични предпочитания.

- Все пак сте известен с това, че успявате да обясните страстите си...

- ... но не говорейки за себе си. Вижте, още от времето на Аристотел се опитваме да дефинираме нещата на база на тяхната същност. Дефиницията за човека? Животно, което действа съзнателно. Отне 80 години на натуралистите да излязат с дефиниция за птицечовката. Описанието на същността на това животно ги затруднява неимоверно. То живее под водата и на земята, снася яйца и в същото време е бозайник. Така че каква се оказа дефиницията? Списък, списък с характеристики.

- Дефиницията със сигурност би била възможна с по-конвенционално животно.

- Може би, но би ли направила животното по-интересно? Помислете за тигъра, който науката описва като хищник. Как една майка би описала тигъра на детето си? Най-вероятно чрез списък от характеристики - котка, голяма, жълта, раирана, силна. Само химик би се отнесъл към водата като H2O. Но аз казвам, че е течност, че е прозрачна, че я пием и с нея си мием ръцете. Списъкът е белег за напреднало култивирано общество, защото ни позволява да поставим под въпрос същностните дефиниции. Те са примитивни в сравнение със списъка.

- Излиза, че следва да спрем да дефинираме нещата и прогресът, обратно, би означавал да ги изброяваме и посочваме в списъци.

- Това може да бъде освобождаващо. Барокът е епоха на списъците. Внезапно всички схоластични дефиниции от предходната ера се оказват невалидни. Хората се опитват да видят света от друга гледна точка. Галилео описва нови детайли за Земята. В изкуствата установените дефиниции са буквално унищожени, а кръгът от теми е неимоверно разширен. Аз например виждам картините на холандския Барок като списъци: натюрмортите с многото плодове и образите на разкошните шкафчета с редки предмети. Списъците могат да бъдат анархистични.

- Но също казахте, че списъците могат да налагат ред. Та важат ли едновременно и редът, и анархията? Това би превърнало интернет и списъците на "Гугъл" в перфектни.

- Да, в случая с "Гугъл" двете неща се срещат. "Гугъл" произвежда списък, но в минутата, в която надникна там, той вече се е променил. Тези списъци могат да бъдат опасни - не за стари хора като мен, които са придобили знания по различен път, но за младите "Гугъл" е трагедия. Училищата трябва да преподават високото изкуство на разграничението.

- Значи ли това, че учителите трябва да инструктират учениците как да правят разлика между добро и зло?

- Образованието трябва да се върне към традициите в работилниците на Ренесанса. Майсторите може да не са успявали да обяснят теоретично на учениците си защо една картина е добра, но са успявали да го направят в практически план. Виж, пръстът ти може да изглежда така, но трябва да изглежда така. Виж, ето това е добро смесване на цветове. Същият подход трябва да се прилага в училище, когато опираме до интернет. Учителят следва да каже: "Изберете коя да е тема, било немска история, било живота на мравките. Претърсете 25 страници и опитайте да разберете коя от тях съдържа добра информация". Ако 10 страници описват същото нещо, това може да е знак, че публикуваната в тях информация е коректна. Но може и да бъде знак, че някои сайтове просто са копирали грешките на други.

- Вие лично сте по-склонен да работите с книги и имате библиотека от 30 000 заглавия. Вероятно не можете без списък, каталог.

- Опасявам се, че към момента тя всъщност включва 50 000 книги. Когато моята секретарка поиска да ги каталогизира, я помолих да не го прави. Моите интереси се променят постоянно, с тях - и моята библиотека. Между другото, ако постоянно променяте интересите си, библиотеката ви винаги ще казва нещо различно за вас. Наред с това, дори и без каталог, съм принуден да помня книгите си. Имам 70-метров коридор за литература. Минавам през него няколко пъти на ден. Културата не е в това да знаеш кога е умрял Наполеон. Културата означава да знаеш как да разбереш това за 2 минути. Разбира се, днес мога да намеря този тип информация в интернет за нула време. Но както казах, с интернет никога не можеш да бъдеш сигурен.

- Включили сте приятен списък на Ролан Барт в новата си книга - "В световъртежа на списъците". Той изброява нещата, които обича и които не обича. Обича салата, канела, сирене и подправки. Не обича колоездачи, жени с дълги панталони, здравец, ягоди и клавесин. А вие?

- Би било глупаво да отговоря - това означава да се обвържа. На 13 г. бях очарован от Стендал, на 15 - от Томас Ман, на 16 обичах Шопен. После посветих живота си да опозная останалото. Точно сега Шопен отново е на върха. Ако взаимодействаш със света около себе си, всичко постоянно се променя. Ако нищо не се променя, значи си идиот.
31
3608
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
21 Ноември 2009 02:09
Mama mia!....Umberto, намали оборотите!
Ние форумците на СЕГА на такава висока доза "наука" не сме свикнали!
Аз лично протестирам.Нищо лощо за Гугъл не търпя.
21 Ноември 2009 03:05
Чичо Гошо е добър, приятелите му са лоши! И старецът Умберто го казва.
21 Ноември 2009 03:21
Силно съм скептичен към тезата, че информацията в Интернет е по-ненадеждна от тази, която може да бъде намерена в библиотеките. Все едно всичко, което пише в книгите е вярно. Особено пък в историческите
21 Ноември 2009 07:56
Г-н Еко, считат ви за един от най-великите учени в света.
Тъй и не мога да си спомня какво е открил този велик учен. Разбира се списъците са подредба. всяка подредба е намаляване на ентропията, което е целта на цивилизацията. Интересно е, че ентропията постояно нараства във вселената и цивилизацията на всяка стъпка се мъчи да я минимизира.
21 Ноември 2009 09:10
Това за Гуглята, мисля, че е много точно...Доверяй, но проверяй?!
21 Ноември 2009 10:01
ако се доверим на списъците, винаги стигаме до оная притча за слона и слепците - но Еко е ловък мошеник и слабо го интересува същността на проблема
21 Ноември 2009 10:06
ами....аз еко го харесвам като писател. като есеист по-малко. като философ - най-малко. ентропия.
21 Ноември 2009 10:28
хората имат лични предпочитания(не беше ли на български "приоритети":не вярвам на ушите си),
с такива човеци трябва да ни среща газетата:предизвикват мисленето(голямо изхвърляне е "най-велик", нито е велик учен:ерудит е)и карат снобите да подскачат(тел.указател е списък, азбуката също)
21 Ноември 2009 10:39
Интересно четиво за списъците като опит на човека да сътвори от хаоса космос, да даде имена на всичко, което подрежда и да го включи в йерархия...Проблемите идват с въпросите около списъците- Кой ги съставя, Защо подреждането 1., 2., ...101.. и т.н. . е точно такова. И тогава списъците започват да ги променят, да ги разширяват или съкращават, да подменят номерацията и названията на присъстващите в списъка- както например френските революционери променили названията в списъка на месеците, защото решили, че те са ново начало.... Има и една друга особеност- йерархията в списъка като начин за манипулация и власт. Например прави се йерархичен списък на длъжностите с имената на хората, които ги заемат...после в този списък се прави разместване...и започват конфликтите между присъстващите в списъка- защо еди кой си е поставен начело, а бившият първи- по средата на списъка...? Следват напрежение, обиди, доноси пред началника...и т.н., а началникът се подсмихва, защото вече знае много повече за хората от списъка и може по- лесно да ги управлява.

Редактирано от - Benedicta на 21/11/2009 г/ 10:41:42

21 Ноември 2009 12:17
но за младите "Гугъл" е трагедия
Мозък. Гугъла е възможност за младите, които нямат 70-метрови коридори за литература.
Културата не е в това да знаеш кога е умрял Наполеон. Културата означава да знаеш как да разбереш това за 2 минути

Може да е грешка на превода, но това е по-скоро интелигентност. Културата е, най-елементарно, да знаеш кой е Наполеон, дали е умрял и да не го натякваш на французите. А и още много други неща бих казал на иначе добрия писател Еко. Също би било културно да не се бунтуваш срещу интернета, който леко обезсмисля 70 километровите коридори с книги. Щото книгите вече се мерят с КБ, МБ а не със страници. Усещането може да е различно, но информацията си е същата.
21 Ноември 2009 12:52
Има и други интересни списъци: Оня списък; Списъкът на Шиндлер; Списъкът с покупки на пенсионер с минимална пенсия; Списъкът в телефонния указател на политическия "елит"; Списъкът с чакащи лекарства/лечение; Списъкът с жадуващи власт над себеподобните и др. Всички те борят безкрайността, макар и по различни начини, като задават рамки на оцеляването в една хуманистична цивилизация...
21 Ноември 2009 12:58
Ъ, 50 000 книги. Че това е само един вагон, бе! Па и дали ги е прочел всичките? Да дойде тук да го светнем, че истински интелектуалец се става с два вагона прочетени книги и да знаеш не само кога е умрял Наполеон, но и много други безполезни неща, които да разказваш увлекателно (поне според ежеседмичните ти почитатели). Ник'ъв интелектуалец не е тоа, да оди да разказва за детските си книжки с комикси

_______________________
Блогът на Манрико
21 Ноември 2009 13:05
Ха, цифрата 50 000 съм я пропуснал, покрай скуката в интервюто, но се питах тези 70 метра на колко ли вагона се равняват.
21 Ноември 2009 13:05
Бенедичка
после в този списък се прави разместване...и започват конфликтите между присъстващите в списъка- защо еди кой си е поставен начело, а бившият първи- по средата на списъка...? Следват напрежение, обиди, доноси пред началника...и т.н., а началникът се подсмихва, защото вече знае много повече за хората от списъка и може по- лесно да ги управлява.
Бенедичке тия работи дето ги пишеш стават само при комунизма, при светлото капиталистическо бъдеще няма такива неща, даже няма и списъци, всичко се извършава напълно демократично без ред (защото редът е ограничаване на свободата), а ние следваме Хамериката - страната на неограничените възможности.
21 Ноември 2009 13:18
Демокрацията, Марксе, е набор от процедури, а самите процедури са списъци за ред, правила...Демокрацията е върховенство на законите, а самите закони са списъци на това какво може и какво не може да се прави, и как да се процедира при двата случая Пак не си в час.
21 Ноември 2009 14:23
Интернет наистина може да бъде опасен на по-невежите. Много пъти съм се чудила как уж интелигентни хора може да считат за достоверна информация, проверена (само) в wikipedia. Еко е прав - трябва да има култура на отсяването на информация.
21 Ноември 2009 15:55
Бенедучка
Демокрацията, Марксе, е набор от процедури, а самите процедури са списъци за ред, правила...Демокрацията е върховенство на законите, а самите закони са списъци на това какво може и какво не може да се прави, и как да се процедира при двата случая Пак не си в час.

Бенедучка много хубаво си е назубрила урока. Бива те за учителка по ДЕМОКРАЦИЯ. Тя откакто Фандъчката стана кметица зер се отвори едно място. Ама то и комунизмът беше списъци от това какво може и какво не може.
21 Ноември 2009 16:02
Нещо да споделя малко леко отдалечено от темата, и не чак толкова. Вие уважаеми дето пишете в този форум, четете ли от време на време и хартиеното издание на в-к "Сега" и най вече в събота. Знаете ли, че половината вестник го няма в електронното издание в събота, а там пише доста интересни неща, под които ще стават големи баталии във форума. Като днешната статия за Уйлям Кейси например.
Аз лично всяка събота си купувам вестника и си го чета с кеф, все още допира с хартията не може да се замени с нищо
21 Ноември 2009 16:02
Ама то и комунизмът беше списъци от това какво може и какво не може.

Пропускаш списъците на комунизма с хора за разстрел, за интерниране, за съд, понеже не искали да живеят така, както им се нарежда, списъци за кола, за апартамент...и още много други подобни списъци, унижаващи достойнството на човека...

Редактирано от - Benedicta на 21/11/2009 г/ 16:11:02

21 Ноември 2009 16:56
Умберто Еко е велик естет и безспорен ерудит, но гугълът си е електронна библиотека, а не училище. Интересен е възгледът му за описанието като опит да се види безкрая. Това е вечният въпрос за интелигентността и екстелигентността, за постигането на явлението чрез "вградената ни програма" и чрез безкрайните му връзки с пространството и времето извън него. Лично аз, като прагматичен човек, разбирам всеки списък като качество на предмета... явлението, събитието. Всъщност, това е и определението за качество, "набор от значими свойства", съгласно ISO 9000:2008
Казано простичко, чрез списъка узнавам качеството, замисъла на творбата, независимо дали е ръкотворна или не. Във философски план, признавам неизброимото богатство на качеството на предмета, но това, което истински ме поразява е единството, тъждествеността на интелекта, "вселената вътре в мен" и екстелекта. А, и мъничко съжалявам, че дядо Имануел ме е изпреварил
21 Ноември 2009 20:28
В своята съвместна практика , Човекът постига сложни множества от списъци/описания , които наред с друго , изразяват и реално измеримата му връзка на историческо единство в жизненото пространство , което обитава - междуличностно , групово , общностно , обществено . Само по себе , описването на края/безкрая е "индивидуално" преживяване ...

21 Ноември 2009 21:49
Всички списъци, редици и поредици са само външен израз на способността на разума да осъзнава времевата протяжност и пораждащите се от това причинно-следствени връзки...
Екко от отдавна се мъчи да примири "физиката" и "метафизиката" стремейки се да ги сплави в хомогенен Универсум...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
21 Ноември 2009 21:53
Само по себе, описването на края/безкрая е "индивидуално" преживяване...

Да. Затова и никога не можем да познаем докрай другия човек. Обективна граница. Както и себе си, впрочем, защото сме последователност от различни хора. Други хора. Може да е с малко, но различни във времето. Тогава, какво познаваме? Вътъка, общата субстанция, безкрая, от когото сме част и ние, и всичко около нас. Колкото повече свойства виждаме, толкова повече се приближаваме до него.
21 Ноември 2009 22:02
Актуалните списъци днес са бази данни на всичкия човешки материал от раждането му докато списъците списуват. Представяте ли си Списъците в Базите Данни на Глобалния Компютър (СБДГК). Ето това наричам аз СПИСЪКЪТ. В сравнение с него списъците на Държавна Сигурност и КГБ от едно време са били като каталози в селска библиотека. Дали и Глобалният Оператор се опитва да опише "безкрая ", защото се страхува да не умре. И Глобалната Власт сигурно не е вечна. Надявам се да е така.
21 Ноември 2009 22:06
-Какво ти каза О"Брайън под триона?
-Мамма!-отвърна Волпоне-Какво от това? Мръсникът беше пукнал от страх! Той знаеше какво ще направим с него, ако не говори. Вместо това той започна да вика майка си.
Устните на Юделман затрепериха. Той отсече със задгробен глас:
-О"Брайън беше ирландец, Итало. Разбираш ли какво казвам?
Волпоне го погледна, сякаш Моше внезапно беше полудял.
-Какви ги разправяш?
-О"Брайън ти е отговорил, Итало! Човек, който вижда, че умира, говори на родния си език! Един ирландец не вика майка си на италиански, а на английски! "Мамма" е кодовото име!

Mamma, FL
21 Ноември 2009 22:22
СПИСЪКЪТ е съставен от Подсписъци, те от Под подсписъци и така докато достигнат до всеки един от нас, които сме превърнати в списъци. Ние не съществуваве в истинския смисъл на думата, ние ФИГУРИРАМЕ в Списъка. Тези списъци съдържат нашите личностни характеристики, нашите биологични параметри, ДНК проби, снимки на кръвоносни съдове и рентгенови снимки на зъбната челюст и още много неща, които дори не можем да си представим. Със сигурност там са и постингите ни във форума на "Сега", профила ни от Фейсбук, имейл- копеспонденцията и списъка с контакти от Скайпи, подредени в списък, разбира се. Но това не сме ние, а наши холограми, дигитални копия, заради които ние съществуваме. Или по- точно, които обслужваме с информация, без която те не могат да съществуват. За списъците винаги е било безразлично, кой от обектите съществува в графата- живи и кой- в графата- мъртви. Списъци, списъци. Ето затова Еко е велик, защото ни позволява да надникнем зад някоя врата, която до тогава е била заключена за нас или изобщо не сме забелязвали, че там има врата. Или открехва завеси, зад които се играят тайнствени спектакли. Откривател на Вселени- които всички искат да опишат, за да превърнат безкрайното в крайно и да отложат за още малко неизбежния край, отреден за човешкото.
22 Ноември 2009 04:28
Вълшебен Еко! Да се чете на неговия език е уникално преживяване, но и на български си е емоция


22 Ноември 2009 04:47
и да не пропуснете списъците на бай Стамат, защото са връх на "народовеселението". Трябва да са събрани от някой сметководител. Да си призная и мен ме жегна пренебрежителното отношание на господин Еко към счетоводителите, но нейсе... На един гений му е простено да изпростее.
22 Ноември 2009 09:36
Хамав,
Как можа да предложиш тая простотия баш под Умберто Еко. Бая си изпращял начи ! И нищо не ти е влязло в тиквата ! Май !
22 Ноември 2009 12:28
Форумните титани подхванаха наивния Умберто.
22 Ноември 2009 18:04
А под пятами этих старцев, и выгибаясь над ними, и поверх престола, и над
евангелическою четвернею, сплетаясь в симметрические струи, почти не
разнствуя между собой из-за роскошества тончайшей художности, сводящей разномастные их свойства к великолепнейшему тождеству, к разной равности и равной разности их, единых в инаковости и инаких в единстве, в семейственном содействии, в совершенной соразмерности сочленений, в сопряженности соцветий, как созвездие сладчайшего созвучия и связанности мастей по существу сторонних, как сочетание соприродное сонму струн цитры, как согласная и согранная, сопредельная соседственность, сродненная существенной нутряной силою, сосредоточенной на единообразии смысла, даже в самой сумасшедшей игре разнообразного, как узорочье и соположение созданий взаимно несоединимых, однако, соединяющихся во взаимности, как плод любовного союза, заключаемого всесильным советом, равнозначно и небесным и светским (наикрепчайшая, вековечная сопряженность мира с любовью, с добродетельностью, со строем, с могуществом, с правопорядком, с первопричиной, с жизнью, со светом, с сиянием, с видом и с образом), как многоразличное единство, ослепляющее блистательной обработкою, сообщающей
стройную форму соразмерно расположенной материи, -так сплетались и переливались между собою всевозможные соцветия и листья, и лозы, и отростки,
и побеги любых растений, которыми украшаются сады земные и сады небесные: и фиалка, и ракитник, и повилика, и лилия, и бирючина, и нарцисс, и лотос, и аканф, и душистая кассия, и мирра, и смолистый бальзамин.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД