:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,245
Активни 420
Страници 5,810
За един ден 1,302,066

Кой Ромпой ни стана началник?

Федерализмът в Европа напредва по ленински: крачка напред - две назад
Снимка: Европейски съвет
Най-ценното качество на Херман ван Ромпой е, че има невинно излъчване, ставайки г-н Европа.
Тъкмо бяхме започнали да забравяме ленинизма и Европейският съвет в Брюксел ни го напомни: изграждането на Европа върви по формулата "Крачка напред - две назад". Ленин я използва през 1904 г., докато е в Женева, за да илюстрира кризата в своята партия. Европейският съвет я приложи завчера при избора на първите общоевропейски лидери съгласно Договора от Лисабон, за да избегне нова криза след мъчително протеклата институционална реформа.



Европа сякаш се уплаши



от собствената си амбициозна идея за изграждане на общ дом и куражът й стигна до назначаването на негов иконом, от когото се изисква просто да се държи прилично и дискретно. Имате ли чувството като европейски граждани, че сте се сдобили с европейски президент в лицето на Херман ван Ромпой - и особено че сте участвали в неговия избор? Ромпой кой? - биха запитали основателно повечето българи. Същия въпрос си задават и останалите европейци.

Нищо лошо не може да се каже за самия белгийски премиер, който бе харесан от колегите си в ЕС за новия пост. За една година той успя да внесе спокойствие в своята държава, която драматично се бе изправила пред проблема за разединение. Най-вероятно белгийците ще съжаляват, че го губят. Той поведе страната си към конституционна реформа по начин, който не дразнеше нито фламандците (холандски говорящите), нито валонците (франкофоните). Натрупаните негативни чувства между двете общности бяха смекчени до такава степен, че либералният валонски депутат Дени Дюкарн го определи преди седмица във в. "Либр Белжик" като "фламандец с човешко лице".

Това е



важно за България,



защото в Европа холандците са най-големите скептици спрямо нейното членство в ЕС. Никой друг не е настоявал толкова твърдо като тях за налагане на санкции на България, за задействане на предпазната клауза срещу нея и за обвързване на влизането й в Шенгенската зона с механизма за контрол по правосъдие и вътрешен ред. Такива призиви имаше в началото на лятото, но те идваха предимно от Хага. Белгия също участваше в групата на хардлайнерите спрямо България заедно с Холандия, Великобритания и Германия, но нейният подход винаги е бил по-сдържан и любезен. Очевидно белгийският холандец Ван Ромпой не ни е сторил нищо лошо, щом не му помним името. Бойко Борисов правилно му изрази подкрепа, след като разбра, че собственият му фаворит Жан-Клод Юнкер от Люксембург не печели състезанието.

След като нямаме основание за специално национално отношение към него,



нека го оценяваме като европейци



В този аспект можем да проявим по-голяма взискателност, защото България има интерес от засилване на федерализма в Европа като път към измъкване от собственото й блато, в което сама се накисна през последните 20 години. Ван Ромпой е федералист, т.е. убеден привърженик на европейското изграждане, и това е добре. Той обаче не е лидер, който би тласнал процеса напред, и това означава, че темповете отслабват и вървим към застой. Явно силите на федералистите се изчерпаха през последното десетилетие, което премина под знака на голямото разширяване на ЕС. Борбата около Договора от Ница в началото на века, катастрофиралата амбициозна идея за Евроконституция и мъчителното пробутване на нейното компромисно подобие, наречено Договор от Лисабон, бяха пределът, до който можеше да стигне на този етап стремежът към наднационално обединение на Европа.

Засилването на евроскептицизма след не толкова успешното разширяване на ЕС, за което голям принос даде и България заедно с Румъния, принуждава федералистите да се държат по-минорно. Има и нещо друго - дори лидерите на държавите, които имат най-голяма роля за изграждането на обединена Европа, сякаш се стъписаха пред собствения успех, защото следващата крачка бе да отстъпят на някого част от своя авторитет, за да стане той лице на целия Евросъюз. Очевидно нито президентът Никола Саркози, нито канцлерът Ангела Меркел, нито премиерът Силвио Берлускони, нито дори нашият Бойко Борисов са готови да признаят авторитет, който стои над техния. Те предпочетоха да излъчат лице, което да служи като



най-малък общ знаменател на европейската идея



и което поне през техния мандат няма да претендира да им бъде нещо като "началник". Така вместо "президент на ЕС" ще си имаме протоколен председател на Европейския съвет, чиято функция ще бъде чисто церемониална.

Ван Ромпой ще може да вдига телефона от името на ЕС, когато го търсят президентите на САЩ, Русия или Китай, но ще служи по-скоро като телефонен секретар, защото няма да може веднага да отговори на каквото и да е запитване. Процедурите на съгласуване ще си останат все така тромави и продължителни. Начинът, по който бе избран - на тъмно, без дори да се кандидатира, а чрез посочване, - определя и колко големи ще бъдат неговите пълномощия. Това е твърде далеч от представата за общоевропейска демокрация, както и от европейска федерация.

Напънала се планината и родила мишка, биха казали по-разочарованите. Но не бива да се съжалява за скромния резултат. Откакто се изгражда ЕС, процесът протича все така колебливо и компромисно, като големите успехи се получават от натрупване на малки. Каква е ползата да се форсира европейският мотор, ако се увеличава рискът да спре от прегряване? Самата идея да се появи някой г-н Европа е достатъчно революционна и трябва да зрее дълго, преди да се трансформира в идея за г-н Европейски лидер. Заедно с това трябва да се изчака да се роди такъв лидер, защото при първото оглеждане май се оказа, че още го няма.
25
4068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
20 Ноември 2009 23:33
Да се напъне планината и да роди ФБР, което да разследва местните на местна почва, а не само когато въртят далавери в немско!
20 Ноември 2009 23:49
Може би авторът е прав, че не бива да форсираме мотора, но пък ако не го форсираме той дали ще върви? Докога ще трае инерцията, особено когато има държави като България, които висят като тежък товар и я спират? Ако се чака зреене от нас, то нека си отговорим на въпроса - не вървим ли всъщност назад?

По-интересният въпрос обаче е, дали ако имаше по-силен президент като личност, това щеше да промени много нещата, след като самата му длъжност е орязана в Лисабонския договор, както Ван Ромпой сам признава?

Натиснете тук
21 Ноември 2009 00:18
Ах, днес му написали името по други начин.
21 Ноември 2009 01:20
Това е крачка напред за ЕС.Поздравления!
Двете крачки назад не ги виждам.
21 Ноември 2009 01:40
Е тук вече са се усетили да не го правят човека на УЙ, ами да си му пишаи името както требе - РОМПОЙ.
21 Ноември 2009 02:47
да извадим шомпола и да почистим дулата от нагара
21 Ноември 2009 08:39
Г-н Терзиев си мечтае за ЕС като за президентска република. Добре , че към днешна дата не е така.
21 Ноември 2009 09:00
Аз НИЩО не разбирам от демокрация - убеждават ме.
Повече по темата - Блогът на Генек
21 Ноември 2009 09:32
Откриват си нови хоризонти прад ББ
21 Ноември 2009 09:33
От къде накъде некой си Терзиев ще се осмелява да прекръщава
Президента на Европа:
Herman Van Rompuy
Целото славянско море от народ му се радва.
Придава една неописуема мъжественост на Европейския Съюз.
Белгийците имат и един град Huy.
Терзиев на Хой ли ще го прекръсти?

Редактирано от - StrikeEagle на 21/11/2009 г/ 09:34:55

21 Ноември 2009 09:42
Целото славянско море от народ му се радва.

Те и сърбите се радват на господин РомпКОР.
21 Ноември 2009 10:11
Добра статия, като се има предвид , че е писана на прима виста, със силни елементи на реализъм и обективизъм.
А изборът на неизвестни фигури е предвидим, след като като силните фигури в ЕС са национални президенти и премиери...
Това просто е началната, по детски колеблива стъпка, която ще бъде последвана от други- по-уверени и решителни.
21 Ноември 2009 10:31
Ромпкор е също добро име...
21 Ноември 2009 10:37
На фламандски името му звучи нещо средно между Ромпуй и Ромпой ( в нашия език нямаме такъв изчекнат звук), така че и двете транскрипции са правилни. Колкото до града ХУЙ, понеже е в провинция Лиеж, се чете като ЮИ. Друг е въпроса на нас как ни звучи
21 Ноември 2009 12:47
То навсякъде е така - удобни секретарки начело, пък големите държави диктуват - справка - НАТО, ООН, вече и ЕС.
21 Ноември 2009 13:20

Още навремето Жан Моне беше прокарал идеята, че за да се преодолее евентуалното противопоставяне на националните правителства защищаващи националните си интереси, трябва да бъде създадена независима европейска институция натоварена със задачата да защитава общите интереси на съюза. В този смисъл Съветът на министрите играе ролята на орган, в който представителите на страните-членки могат да се произнасят под формата на предложение пред Комисията, считана за институция защитаваща общите интереси на европейските граждани.На теория това е доста привлекателна концепция, създадена да поддържа ентусиазма сред масите.Но в нейната 50 годишна практика на монопол могат да се констатират противоречиви елементи:несъмнено ЕК в известен смисъл е независима от държавите-членки, но тя съвсем не е такава пред политическите, финансовите и бизнес лобита.

Имайки предвид тези обстоятелства може да се каже, че тя отдавна е загубила оказаното доверие и необходимото призвание да се занимава с общите интереси на европейците.Ако ЕК е непреклонна по отношение националните интереси на страните-членки тя несъмнено е отстъпчива за частните такива.


С подържането на илюзията, че ЕК е гарант на общите интереси се развива погрешна представа за неутралитета на политическата власт в ЕС.Както преди, така и в Лисабонския договор, се отхвърля все по-налагащото се мнение за необходимостта от създаването на балансиращ орган спрямо ЕК.
Нито ЕП, излъчен на всеобщи избори, нито Съветът на министрите, съставен от министри принадлежащи на правителствата на страните-членки(според Л.Д. тази формулировка е заместена с “държавите-членки”) могат свободно да предлагат предложенията си по изготвянето на законовите текстове и регламенти.На практика се получава се така, че ЕК прави всичко възможно да се разискват само предложения, които тя иска на всяка цена да прокара. Разполагаща с монопола на вземане на решения, тя автоматически си е извоювала правото на вето, когато трябва да зачетат очакванията и въжделенията на европейските избиратели.Де факто тази власт й позволява да се противопоставя на желанията на мнозинството, произлизащи от всеобщи избори и референдуми в страните-членки.И тя никога не се колебае да прави това, когато се касае за предложения противни на либералната идеология и интересите на световния бизнес и финансов елит.В наши дни този монопол изглежда все по-явен.Умишленото изопачаване на националния суверенитет и посоката, в която португалският овчар е подкарал стадото, потвърждават лицемерието на политическата власт е ЕС.
21 Ноември 2009 14:24
Ван Ромпой ще може да вдига телефона от името на ЕС, когато го търсят президентите на САЩ, Русия или Китай, но ще служи по-скоро като телефонен секретар, защото няма да може веднага да отговори на каквото и да е запитване.

21 Ноември 2009 14:28
Колеги, да си спомним
Натиснете тук
21 Ноември 2009 15:06
Ристе, като караш по магистралата и насреща ти пише Huy,
гледаш първо бързо да подминеш,
па после мислиш за произношението и дали е на френски или на холандски...
21 Ноември 2009 17:26
Назначаването на Рампой и Аштон са крачка напред, но прекалено малка (удобни за висчки не значи ефективни): отново всеки ще дърпа чергата към себе според националните си интереси и Европа отново (и за дълго) си остава политическо джудже, макар да е икономически лидер и пръв донант за третия свят. Прекалено много сметичици и пазарене. Докато е така, нито САЩ, нито Русия или ‌ Китай ще "е**ват" европейците така, както претендираме и вероятно заслужаваме ...

Редактирано от - sybil на 21/11/2009 г/ 17:42:12

21 Ноември 2009 18:10
Още администрация за данъкоплатеца - а после ние сме били на опашката! Блестящ пример за обречена институция, но добре платена от нас!
21 Ноември 2009 19:36
Абе защо пустите европейци не избраха ББ за президент на Еуропата? Направо щеше да ги смае сите, това е сигурно, те такъв 'левент' не са виждали .
21 Ноември 2009 23:34
Терзиев, "Сега" вече използваха няколко пъти правилното произношение Рампуй, а ти продължаваш с Рампой.
22 Ноември 2009 14:41
Любопитен: Абе защо пустите европейци не избраха ББ за президент на Еуропата? Направо щеше да ги смае сите, това е сигурно, те такъв `левент` не са виждали


А-а, не! Те просто чакат да видят новия експеримент в Европата "Държава водена от шефа на мафиите!"

Че експеримента им със Сомалия нещо не бил "четлив"

23 Ноември 2009 01:02
Терзиефф правилно казва Ромпой. Ако беше Ромпуй, трябваше да казваме и Йохан Круйф.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД