:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,042
Активни 605
Страници 3,607
За един ден 1,302,066
Интервю

Ние сме нация от десетобойци, но на 100 м се издънваме

Винаги бягам от ситуации, в които много хора се събират и започват да викат в един глас: "Осанна!" или "Разпни го!", казва музикантът Васил Гюров
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Васил Гюров
--визитка--

Васил Гюров е роден през 1965 г. в София. От 1985 г. свири в група "Кале", а през 1988 г. основава група "Ревю" заедно с Кирил Манчев, Бойчо Карабойчев и Милена Славова. Година по-късно излиза и първият им албум, съдържащ емблематичните "Ала-бала", "Директор на водопад", "Чичо" и др. Следва албумът "10" през 2001 г. Музикантът, познат и като басист, и като вокалист, и като композитор, е заместник-председател на организацията за колективно управление на авторски права "Музикаутор".

---

- Г-н Гюров, последното ви авторско парче "200" е на път да се превърне в хит. Как съжителстват композиторът и изпълнителят?

- Ако някой ми каже: "Избирай!", ще избера композирането. Но засега при мен двете неща са неделими. Песните ми са твърде лични и някак не мога да не участвам в изпълнението им. Пиша ги така, че най-вече на мен да ми харесват, въпреки че това подвежда понякога - бил съм страшно горд с някое свое парче, а после никой не му е обръщал внимание. Може би и на "200" нямаше да обърнат внимание, ако не участваха Кирил Маричков, Иван Лечев и Денис Ризов. Иначе, мисля, че идеалният вариант е изпълнителят сам да си пише и музиката, и текста, защото композиторът мисли, текстописецът говори, а певецът дава изява и на двамата.

- Тесен ли е пазарът на идеи в България и има ли шанс за "износа" им навън?

- Би трябвало да има. Щом Румъния го прави, щом Африка и Южна Америка изнасят музикални продукти... Един мой приятел диджей казва: "Едно време цивилизованите общества са колонизирали Третия свят, сега той ни колонизира със своята музика". Въпросът е дали има хора у нас, които сериозно да се захванат с една такава задача. В това отношение съм скептик. Че то вътре в страната е трудно да бъдеш чут! Имам десетки парчета, които стоят на хард-диска. Оказва се, че най-лесно ми е да измисля една тема. Обаче докато тя стигне до пазара, следват запис, аранжиране, мастериране, клип, разпространение... При положение че всичко това го правя съвсем сам, ясно е защо хората не ме свързват с кой знае каква продуктивност. Има и друго нещо. Аз много държа да си остана творец и само това. Не мога по цял ден да обикалям радиа и телевизии и да се моля да ми въртят клиповете, защото си имам по-смислена работа. Още едно време с "Ревю" се отвратихме от хората, които висяха на Синьото кафе, за да дебнат шефовете от националното радио и да им пробутват касетки. Така че имунизирал съм се от амбицията за задължителен успех. Важно ми е, че на концерта ни с "Хиподил" и "Контрол" в Зимния дворец имаше 7000 души публика, а 1000 останаха отвън, защото просто нямаше къде да се стъпи. Най-хубавото е, че 15-20-годишни хора знаят текстовете ни наизуст. Даже по-добре от Милена, тя напоследък нещо започна да ги обърква. Но да преследвам медиите - няма да стане.

- Няма ли за тази работа мениджъри, пиар?

- И това сме опитвали през 2002-а, като издадохме албума, но тези хора нищо не направиха за нас, просто ни излъгаха. Освен това ни накараха да подпишем едни заробващи договори, които още не са изтекли, между другото, и това е една от причините да не издавам албум. Такава е реалността в България - няма ги истинските мениджъри. Има разни хора с неизвестно откъде взети пари, които, за да ги завъртят, се чудят дали магазин да отворят, дали ресторант, дали химическо чистене или ха, идея, да станат мениджъри. Без никакво понятие от музика и от пазар. Из нашия бранш се размотават десетки такива на лов за шарани. И затова пак стигаме до БГ синдрома "направи си сам". Вместо да свирим и да пишем песни, се занимаваме с всичко останало. Винаги съм казвал, че сме една нация от десетобойци, там сме много добри. Но ако трябва да пробягаме 100 м или да скочим висок скок, се дъним, защото насреща си имаме нации от строго профилирани състезатели. И губим.

- Защо пускате безплатно парчетата си в интернет? Не се ли получава така, че човек дори да иска да ги купи, няма откъде?

- Аз изключително държа на това да има някаква възвращаемост и за това се боря като член на управителния съвет на "Музикаутор", но на съвсем друго ниво. Винаги съм искал да направя сайт, от който всеки да си тегли някакво парче срещу минимално заплащане - такова, каквото той прецени, както се пускат стотинки на уличен музикант. Все пак музиката ти е дадена от Господ, за да можеш да я споделиш с хората. Но борбата ни в "Музикаутор" и в ПРОФОН е срещу големите ползватели - кабелни оператори , хотели, курортни комплекси, ресторанти, които би трябвало да си плащат така, както това правят радиата и телевизиите, защото те печелят от труда на композиторите и изпълнителите. Това целим. А не да рекетираме редовия слушател, който иска да си дръпне любима песен. Той после и на концерт ще отиде, и диск ще си купи, ако му е харесала групата, с една дума - ще върне жеста. Не, не надценявам българския фен. Той не е един, а много и различни хора, голяма част от които вече разбират, че ако харесаш нещо, е хубаво да платиш за него, за да може авторът му да продължи да работи и да те зарадва с друго - още по-добро.

- Как си представяте този контрол над заведенията?

- Чрез колективното управление на права. Например, ако един хотел иска да получи разрешение за възможно повече репертоар, не да идва при мен и еди кой си да подписва договор, а да отива в браншовата организация и да получава правата за всичко, което има в нейния фонд, включително и за световния репертоар, защото тези организации го представляват. Оттам нататък обаче проблемите са следните. Тези организации още не могат да се преборят, въпреки че законът съществува от 17 години, да подпишат договори с редица ползватели. От заведения, хотели и т.н годишно се губят милиони левове, които би трябвало да отидат при авторите. Глобите са от 300 до 3000 лв. Собственикът на едно малко кафене, ако го глобиш 1000 лв., ще се замисли, обаче един огромен комплекс като "Дюни" например, който във всички свои хотели пуска музика, няма да се трогне от 3000 лв. Глобите трябва да се вдигнат десетократно. Вече две години се борим за това, но нещата се случват много бавно. Също така някои текстове от закона са непълни или недомислени. Ето, да вземем кабелните оператори - много от тях нямат подписани договори с "Музикаутор" и " ПРОФОН" , защото изискванията към тях (за които трябва да следи СЕМ) не са достатъчно ясно формулирани в Закона за радио и телевизия. Лошото е, че и гилдията е много пасивна и скандално разединена - не искам да споменавам пресни примери! В момента има хора, чиито имена от уважение няма да спомена, които са създали емблематични за нацията песни, а ходят като клошари. По света - напишеш само "О, мами блу" и живееш в дворец. Тук - създадеш истински химни и се промъкваш като просяк измежду лъскавите возила. Нищо добро не очаква народ, който се отнася по този начин с творците си.

- Ще попитам чрез заглавието на песента на "Ревю", какво се случи с "Цветята от края на 80-те"?

- Сега вече има съвсем други цветя - от 2000-те. А що се отнася до онези - т.е. ние преди 20 години - едни увяхнаха, други пораснаха и станаха големи дървета, трети ги посякоха и се превърнаха в пънове, а някои се задоволиха да са храсти. Късметлиите си останаха цветя, такива, каквито са в моите представи - красиви, достойни, хора, които не са се променили като мислене, не са предали принципите си, не са си сменили позициите, не са изтъргували онова, което е било смисъл на живота им. Защото през всички тези години, които минаха, всеки е имал изкушения.

- Смятате ли че рокът в онези години беше употребен политически?

- То е ясно, но това не важи само за рока, много чисти идеи бяха употребени политически. Аз лично съм горд, че с "Ревю" никога не сме свирили на нито един предизборен митинг, Милена самостоятелно - да, но ние като група - не. За никоя политическа кампания. Когато една система рухне, изведнъж наизскачат разни бардове и почват да я осмиват и да я оплюват. На мен това ми е под достойнството. Когато комунизмът беше жив, ние пеехме против него и ни изключваха микрофоните по фестивалите, когато той рухна, ние спряхме даже изобщо да се появяваме. Винаги бягам от ситуации, в които много хора се събират и започват да викат в един глас: "Осанна!" или "Разпни го!".
26
4714
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
27 Ноември 2009 22:31
Васко освен пич е и много талантлив, за разлика от любимци на дъртаците от тоя форум като Щурците, ФСБ и подобни. Ревю, Милена, Контрол, Нова Генерация, Хиподил и още няколко по-слабо известни с по 1-2 парчета - това е истинското и доста стойностно нещо в рока ни.
27 Ноември 2009 23:09
Имаше затишие в появата на талантливи българи. Щастлив съм за Васил Гюров и Милена Димова
28 Ноември 2009 00:01
Некой ора у форУМо гледат кът коне с капаци.
Проблемът е в това, че българинът се е чалгаджисал доста. Ето защо трябва да има такива музиканти, като Васил Гюров, които да представят България и самобитната музикална естрада не само в самата държава, но и в чужбина*.
*Терминът "чужбина" вече не озаначава Европа, тъй като БГ е Европейски щат.
28 Ноември 2009 00:44
Страшни парчета правят "младите" в рока, няма що - "Неам нерви", "Да светна като крушка", "Скакауец", "Карагьоз", "Луди жаби", и най- достоверното - "Всички сме луди". Добре че беше социализма да направи достоен за България музикален пазар и да създаде твърде сносни за мащабите и манталитета на българите, рок групи - Сигнал, ФСБ, Щурците, Кукери, Тангра и даже Импулс. Перестроечните нови генерации се забатачиха в какво ли не, само не в най важното -да правят музика и да си създадат публика и характерна музикална среда. Само един пример - Фънки, това недоразумение и Денис Ризов, другата грешка на природата, са всичко друго, само не и творци. За подвизите на Кольо Гилъна, Светльо Витков, Звезди Аналгина, Буги Барабата и Камен Кацата просто нямам думи.
28 Ноември 2009 01:34
Е, то ако за горните няма думи, какво остава за целия букет от фолк певачки.
"Нова генерация" си беше страхотна група, нищо че е от времето след...
28 Ноември 2009 01:39
Нещо не мога да схвана как човек, който разсъждава уж логично в един момент затъва в пенсионерският подход на "Музикаутор", който се изчерпва единствено с груб рекет и безпочвена алчност.
-
Ако авторите искат да имат наистина достойни приходи, то трябва да се откажат от желанието за рекет с помощта на държавата. Безрезултатен е и отблъсква.
-
И вместо Васил Гюров да легитимира (или по скоро да петни името си) с една дискредитирана организация, като "Музикаутор", по добре да събере талантливите и да си направят друга организация за защита на авторски права. С друг съвременен граждански подход.
-
И веднага давам пример - ако талантливи автори, които биха били въртени в ефира могат да продадат продукцията си за 100 единици, то няма как да я продадат в кюп с още 1000 некадърници, за които обаче някой в пакет иска 10 000 единици.
-
Друго. Смяната на подхода от рекетьорски и рев за помощта на държавата с граждански, няма как да не промени нещата, точно при големите ползватели.
Трябват нови форми, а баба Цеца (ако още е там) няма как да ги измисли. Тя си е останала в епохата на Сталин.

Редактирано от - Brightman на 28/11/2009 г/ 01:43:13

28 Ноември 2009 04:56
За въпросния `талантлив` Гюров, чух за първи път, когато личицето му на невестулка изплува, някъде зад простото ченге Явор Колев. Та същия този Гюров обясняваше как с неговия талант ако не било пиратството, той щял да бъде заможен човек. Разбирай, групата `Ревю` е толкова популярна, че хлапета, младо и старо се скъсва денонощно да пиратства въпросната супер формация.
Ей богу, слушам музика, колекционирам музика, пиратствам, купувам музика откакто се помня. Съзнателно 20-на години, ама за тази група чух този неотразим талант на снимката.
28 Ноември 2009 07:47
webadmin - радостно е да видиш как хора като теб се гордеят, че не знаят нищо за най-добрата бг-група. А ловим бас, че не знаеш никщо и за най-добрите в много други области. И слава Богу!
28 Ноември 2009 08:40
Ревю, Милена, Контрол, Хиподил и още няколко по-слабо известни с по 1-2 парчета - това е истинското и доста стойностно нещо в рока ни.

Това според мен е едно ново направление в рока, характрено за Балканите и аз бих го определил кат чалгаджийски рок. Наистина тези групи са началото, не моем си кривим душата
28 Ноември 2009 12:11
Долу ръцете от Хиподил, че ша стааме на кълбета...
"Хей ръчички, хей ги две, но едната е с паве..."
28 Ноември 2009 12:23
Ер малък ми липсват ... бяха истински, за това и не оцеляха ... всичко останало е компромис с блудкажа...
28 Ноември 2009 12:50
Допаднаха ми разсъжденията му за тегленето на музика от нормален фен и използването й от фирми.
Смислено говори!
--------------------------------------
Блогът на Генек
28 Ноември 2009 17:57
Изобощо не ми пука как говори - смислено или безсмислено. За мен е важно, щом е музикант, да прави готина музика, пък ако ще да дрънка само щуротии на интервютата. Изобщо вече не чета глупостите, които приказва примерно Ангъс Йънг, а и не е нужно, предвид музиката, която прави.
28 Ноември 2009 18:00
Да сравняваш Ревю и Контрол с ФСБ и Щурците е все едно да сравняваш тромпет с цигулка и да се чудиш кое е по-добро. Вярно, че и с едното и с другото се свири музика, ама... А тука даже ЗИП е стигнал до анализи с кое не може да се свири чалга и с кое не може да се свири друго, освен чалга.
28 Ноември 2009 18:07
за разлика от любимци на дъртаците от тоя форум като Щурците, ФСБ и подобни

hhhuuunnn тези две групи са известни не само в България, но и в Европа, а и като си спомниш - ако не си ходил прав под масата - кои хора композираха тази музика и пишеха поезията ще ти стане ясно, че между музика и шум, поезия и стихоплетство има разлика от местото където се намираш в момента до моя "остров" - дето съм аз и някои други хора.


Редактирано от - The Spy на 28/11/2009 г/ 18:11:13

28 Ноември 2009 19:21
Агенте, с тая европейска известност и ти си се олял, честно казано. Скоро Данчо Караджов разказваше как на концерт на твоя остров, свирили някаква музика на други групи и към края се престрашили да изсвирят и нещо тяхно. Апатичната до момента публика се съживила, посрещнала много добре тяхната песен и тогава те изсвирили още няколко, и публиката и тях харесала. А след концерта организаторът им казал, че трябва да си свирят техните неща, тогава са истински, живи и звучат добре, а когато свирят нещо чуждо, изглеждали смешно. Та щом Данчо смята за добре, да се похвали с това, че не са смешни, когато свирят своя музика в Европа (или поне по островите и), явно поне той не е чул за известността си. Истина е, че са популярни, ама в България.
28 Ноември 2009 20:11
Абе не зная за ЮКей, но що се отнася до Ню Йорк мога да ти кажа всичко за тях, къде нощуваха, кой организира, в кои градове и тра-ла-ла, за да задоволя любопитството ти.
Концертът им в Ню Йорк Град, в огромната градина на "Чешката бирария" беше така препълнен, че нямаше къде да се седне и хората стояха прави. Следващата вечер направиха шоу и в "Българския ресторант и бар" намиращ се тогава на "Канал Стрийт" и "Бродуей", последваха Шикаго Град, намира се в щат Илиной и Бостън Град близо до границата с Канада и оттам в Канада, Монтрьол и т.н.
Поне за тях не приказвай щото ги познавам лично и съм ****** ***** наречен от тях в Ню Йорк. Споко - не нося талпи и киреч у чужбината!
29 Ноември 2009 01:59
Така де, да се докоснем до качествата на песента, която била на път да стане хит...


200


Замина мойто момиче
замина далече от мен
но ми каза, че ме обича
и че може би някой ден...
като вятър към твoйте устни
ще достигна при теб сега
и над розата кръв ще пусна,
а в косите ти дъжда...


Натиснете тук


... иначе В. Гюров не се е променил особено от ерата Кравай 88/ма г.

Песничките на Ревю тогава ми харесваха...
29 Ноември 2009 02:02
Хм... 200 не виждам нищо общо между заглавието и текста на песента
29 Ноември 2009 03:35
Сигурно любимият му филм е 300...
Момчета, хубавата музика не се прави от един рефрен, останал на същото ниво докрая.Поне ритмично да го бяхте разработили.А и динамиката и тя същата работа."Ей ръчички ей ги две" от началото до края...
чудно как Кирчо се е съгласил да участвува...
29 Ноември 2009 09:50
Johson
Хм... 200 не виждам нищо общо между заглавието и текста на песента

Първоначално песента е трябвало да се казва "Гъз знае и 2, и 200", но редакторите (кой казва, че у нас няма цензура?) решили, че е много нецензурно, и останало само 200.
А иначе под 2 и 200 се е имало предвид състоянието на лирическия герой преди и след раздялата с любимото момиче (имало е и друга трактовка, от гледна точка на момичето на лирическия герой, която е трябвало да бъде нещо като втора доминанта на песента, но нея избощо са я отрязали от текста, така че я оставям и аз настрана )
29 Ноември 2009 15:20
Защо бе, колеги?! Какво толкова не ви харесва в тази така "прочувствена" Poetry in Motion?
Има и по-добри постижения, да речем на "Попа" в стил Bulgarian Chalga:*
Ти замина надалече / защо така си ти? / Не ще те видя вече / за туй прости.
* Chalga /"Чалга", in macedonian "Чалгија"/ is the most common word, used for identifying a style of music in Bulgaria and Macedonia, aka Pop Folk, incorporating a blend of Bulgarian, Arabic, Turkish, Greek, and Roma /Gypsy/ influences, as well as motifs from even flamenco and klezmer music. It is known for repeating musical themes and dance rhythms and its style of dancing called kyuchek in Bulgarian.

Редактирано от - The Spy на 29/11/2009 г/ 15:24:16

29 Ноември 2009 18:41
200 си е супер яко парче!
.
ПП Единствено се разваля ефекта от туй, че Гюров има още неколко твърде подобни...

Редактирано от - веролом на 29/11/2009 г/ 18:42:41

29 Ноември 2009 20:20
Като бивш професионален изпълнител бих желал да направя едно музикално харикири на въпросното изпълнение.
Песента 200 има еднотипна и монотонна линия, водеща до отегчаване, без ярка музикална градация и контрапункт, където бас-китарата е основно водещ инструмент и натрапва едно постоянно мелодично движение, което отегчава слушателя.
Това говори за липса на идея в замисъла на композицията и обезличава мелодическото развитие и необходима кулминация.
Арпежираните секст-акорди на китарата би трябвало да са с една октава по-високо и да се свирят, като кварт-секст арпежирани акорди, защото 6-струнната китара е условно транспониращ инструмент, т.е. нотира се на Виолинов (Сол) Ключ, а реалното звучене на тоновете е една октава по-ниско. Ето защо Тромон-Капудастер поставен на грифа, като притурка към китарата, би изтръгнал по сочно и кристално движение на арпежите пасвайки с баритоновия нюанс на изпълнителя.
За домашно на "музикантите" от форума да кажат в коя тоналност е песента.
Best Regards,
The Spy

Редактирано от - The Spy на 29/11/2009 г/ 20:25:29

30 Ноември 2009 00:25
The Spy: ти си ми перманентно в тоналност Fuck off.
30 Ноември 2009 01:30
Парчето си е баш ohrwurm, цял ден си го нося
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД