Борбата с продажбата и трафика на наркотици у нас отново е в един от своите пикове - успешни операции, десетки арести на дилъри и огромно количество иззета дрога от всякакъв вид. Всеки ден МВР съобщава по няколко пъти за пресечен канал, разбити група, депо или лаборатория. Изобщо полицията действа в пълен синхрон с обещанието на новото си ръководство - уличните пласьори да бъдат силно репресирани. Но какво става с големите босове? Особено с тези в София, където е всеизвестно, че е съсредоточен основният пазар. Според така популярните "оперативни данни" на полицията те се намират във "вакуум". Или с други думи - в бизнеса с дрога цари безвластие и тлее напрежение. Което е повод за МВР да се самопохвали за пореден път.
По думите на шефа на столичната полиция Валери Йорданов например,
това напрежение се поддържало от непрекъснатите арести
Но освен сочения за лидер на хероина в София Златомир Иванов-Баретата и екстрадирания преди време Любомир Костадинов-Младежа, полицията не може да отчете друг сериозен играч зад решетките. Като добавим, че делото срещу Баретата вече почти година не може да стигне до съда, а двама свидетели се отказаха от показанията си, крайният резултат е доста неясен. Подобно е и положението с Младежа, който според прокуратурата дълги години участвал в бригада за побои, рязане на уши и чупене на крака. Но сочените за негови шефове Христофорос Аманатидис-Таки и Христо Вартерян-Исуса още са в пълна неизвестност. Няма ги и "колегите" на Костадинов - Сашо Пацов, Даниел Душков и Лъчезар Димитров.
В същото време МВР шефът Цветан Цветанов уверено обяви, че се работи по всички "псевдоними, известни имена и лица". Всеизвестните сподвижници на Баретата - Антон Савов-Мамата и Мартин Станков-Рашо, обаче вече месеци наред са неоткриваеми за полицията. Колкото до Таки и дясната му ръка Красимир Каменов-Къро, изглежда МВР е позагубило надежда, че някога ще се добере до тях. Поне ако се съди по думите на шефа на ГДБОП Станимир Флоров: "Четох в един жълт вестник, че Таки е заявил, че се оттегля от пазара. Ние внимателно ще следим кой ще го замести."
Очевидно топченгетата отделят по-голяма енергия,
за да четат жълти вестници, отколкото да се опитат да внедрят агенти в ъндърграунда и да притиснат едрите риби. Тази възможност, предвидена в закона, все още е доста непозната за родната полиция. Според отчета на Софийската градска прокуратура за цялата 2008 г. МВР е реализирало едва 6 контролирани доставки, 9 доверителни сделки и е внедрило в банди "внушителните" 4-ма агенти.
Вместо това службите засипват с оперативна информация и прокуратурата, и медиите. Така всеки ден четем кой е новият наследник на Таки, как перничани се опитват да завладеят пазара за кокаин в столицата и как марихуаната и амфетаминът вече били най-търсената дрога у нас. И когато случайно някой от героите на подобни статии стигне да съдебна зала - развръзката е повече от комична. Както се случи с митично изплувалия в последно време образ на "новия" ромски кокаинов бос Стефан Бонев-Сако. Според много публикации той имал намерението да завладее териториите на Таки, след като вече изместил от бизнеса Кирил Кирилов-Японеца. Но когато преди 10-ина дни бе задържан, причината за ареста му се оказа далеч по-незначителна. Преследвал с кола многократно съдения за измами радиоводещ Боби Цанков.
И когато Сако се изправи пред съда, прокуратурата извади смешни доводи, за да поиска постоянното му задържане. Бил наследник на Таки, но без да се обяснява нито кой е Таки, нито какво е завещал. Имал трайно изградени престъпни навици, защото бил обвиняем по разследване, което не е мърдало повече от 10 години. Накрая наркобосът си тръгна срещу 1000 лв. гаранция, която след седмица бе изменена в 6000. Извън залата "подготвеният" обвинител сконфузено уточни, че наблюденията му били от "оперативни данни", но обвинение все още нямало, защото МВР продължавало да работи.
И докато силовото министерство работи, а премиерът Борисов го хвали, че е заловило двойно повече дрога, отколкото миналата година, наркопазарът не се е свил. И колкото и да е напрегнат и "вакуумиран", продажбите вървят както и досега. Единствената разлика може би е, че някои от дилърите вече не знаят на кого да се отчитат и започват да хитруват. Което изобщо не означава, че полицията е притиснала до стената наркобизнеса.
Най-много да се стигне отново до вълна от разстрели, които ще останат само за статистиката. И след време някоя неправителствена организация пак да отчете, че основната причина за свиването на хероиновия пазар са убийствата, а не работата на МВР (доклад на ЦИД, представен през юни 2006 г. - б.р.).