"Икономиката ни е в интензивното отделение. Без никакво съмнение това е най-тежката икономическа криза в страната от възстановяването на демокрацията през 1974 г.", обяви премиерът социалист Георгиос Папандреу. Тежката ситуацията обаче не е дело на правителството му, поело властта през октомври след предсрочни парламентарни избори.
Перспективите изглеждат още по-мрачни заради държавния дълг, който се очаква да нарасне до 135.4% от БВП през 2011 година, твърди още "Гардиън". Това е най-високият държавен дълг в ЕС. Очаква се тази година икономиката да се свие с 1.2 процента, а безработицата да стигне 9% от трудоспособното население.
Правителството се надява да стимулира икономиката с програма за 3 млрд. евро. Предвижда се драстично съкращаване на бюджетните разходи, което ще засегне и отбраната. Кабинетът се надява тези мерки да намалят догодина с 3.6% бюджетния дефицит, който ще стане 9.1% от БВП на страната. Папандреу обяви също, че правителството ще трябва да се откаже от мерцедесите, използвани от предшествениците му, и да мине на по-икономичните и по-малки електрически коли. Предвиждат се мерки срещу укриването на данъци, въвеждане на данък богатство и налози за църквата. Надеждите са приходите оттам също да понапълнят силно изтънялата държавна хазна.
Впрочем гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину представя проектобюджета на Гърция за 2010 г. на срещите на финансовите министри от еврозоната и от ЕС. Ня тях ще бъде уточнена и процедурата по надзор на гръцката икономика.
БЕЗРАБОТИЦА
Безработицата в 16-те страни от еврозоната достигна най-високите си нива от декември 1998 г. - 9.8 на сто, или 15.567 млн. от трудоспособното население, съобщи Юростат. В 27-те страни от ЕС безработните са най-малко 22.5 милиона. Спрямо 2008 г. безработните се увеличили с 3.1 млн. в еврозоната и с 5 млн. в ЕС. В Италия безработицата достигна 8%, или над 2 млн. души. Лек спад от 0.1 на сто има в Германия, където без работа са 7.6%, или 3.2 млн души.