:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,310
Активни 899
Страници 3,240
За един ден 1,302,066
УЧАСТ

Виж Страсбург и умри... от скука

Животът на евродепутатите не е толкова привлекателен, колкото си мислят гражданите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Рашида Дати надигна глас срещу отегчителното си изгнаничество в Страсбург.
Въпреки че евродепутатите получиха разширени пълномощия, работата им си остава скучна - от гласуването на поправки към разни текстове до подготовката на заседания. Типичното им всекидневие преминава в неспирна борба с дрямката.

"В пленарната зала на Европарламента съм. Не издържам! Струва ми се, че ще настане драма, преди да довърша мандата си", оплака се неотдавна по телефона на своя приятелка Рашида Дати - бивша примадона в правителството на Никола Саркози и бивш министър на правосъдието, изпаднала в немилост и пратена да заседава в Европарламента. За жалост, когато говореше по телефона, тя още не бе откачила от ревера си микрофона на телевизия М6, която излъчи целия й разговор с нейната приятелка.

Около обяд по време на пленарните заседания залата се пълни като по чудо и дълги часове депутатите



гласуват като роботи



десетки и стотици поправки, за които често не знаят нищо. С ръка върху бутоните за гласуване те следят с очи ръководителите на групите, които от местата си няколко реда по-надолу дават указания: палец нагоре означава "да", палец надолу - "не". Внимавайте да не сбъркате или - още по-лошо - да пропуснете гласуване.

Както обясни причината Рашида Дати на своята приятелка: протоколите от заседанията са публични. Въз основа на тях се правят доклади от секретари, които в края на всеки мандат служат за присъждане на лаврите за най-усърдни евродепутати и за най-големи кръшкачи.



"Частично споделям досадата на моята колежка", обяснява Марио Мауро,



който заседава от 10 години в Европарламента от партийната листа на Силвио Берлускони: "Политическият живот е 50% действие и 50% общуване. Работата тук е твърде неясна, да не говорим за обстановката, която изглежда разочароваща, ако човек е привикнал на вълнуващ живот: в Страсбург и Брюксел не бихте намерили атмосферата, която оцветява политическия живот в Рим или Париж."

Въпреки това на хартия Европарламентът има значително по-голяма власт от всеки национален парламент благодарение на Лисабонския договор, който засили законодателните му пълномощия. "Когато гласуваш закон за електроенергията или за транспорта и знаеш, че той ще промени живота на стотици милиони хора в целия Евросъюз, не можеш да си кажеш, че си тук, за да се прозяваш", казва Моника Фрасони от листата на италианските зелени. "Но е вярно, че някои безкрайни гласувания на технически поправки, от които понякога не разбираш нищо, са смъртоносно отегчителни, както и някои протяжни заседания, в които часове наред десетки колеги говорят на десетки езици, без да казват нищо интересно", добавя тя.



Безкрайна върволица от заседания



Денят на типичния евродепутат започва рано. В Брюксел и Страсбург първите заседания са в 8.00-8.30 ч. Има заседания на двайсетина комисии, като всеки депутат е титуляр в една от тях и заместник в друга. След това са заседанията на политическите групи, последвани от срещи на "представители" (най-досадните според Моника Фрасони) с дипломати - за онези, които се занимават с външна политика или с помощите за развитие, - както и с многобройните лобисти, които следят определени теми. Освен това има междугрупови заседания с колеги от други политически групи, които се интересуват от едни и същи въпроси. Да не говорим за запознаването с документи, за подготовката на поправки и за разговорите със служители. Сякаш нямат край разговорите с този или онзи депутат, за да си осигуриш неговата подкрепа за една или друга поправка в някой текст.

Не остава почти никакво време за обяд: сандвич или нещо готово в столовата на Европарламента, ако не е организиран някакъв по-представителен обяд в ресторанта на депутатите. За сметка на това вечерята с нейната елзаска кухня е парченцето дързост по време на сесиите в Страсбург. Именно там често се сключват най-добрите политически споразумения и понякога се раждат по-трайни или нетрайни отношения.

Никой депутат не почива в края на седмицата, защото почивните дни са за срещи с избиратели, отдалечени често на хиляди километри. Ако иска да бъде преизбран, всеки евродепутат трябва да отдели време и енергия за своя избирателен район. "Като се изключи гласуването, най-неприятното загубено време е постоянното пътуване напред-назад", обяснява Джани Питела, ръководител на групата на италианските демократи. "Понякога имам чувството, че пътуванията ми изяждат най-много време."

Но досадата идва според много евродепутати преди всичко от



все по-задрямващата европейска политика



Така например никой не скучаеше по време на дебата за Евроконституцията. Днес комисията на Барозу и група правителства се грижат преди всичко да запазят статуквото, с което изтръгват от политиката на общността всяка новаторска амбиция. "Отхвърлянето на Евроконституцията и перипетиите около Лисабонския договор послужиха на онези, които настояват, че Европа не бива да смущава спокойствието, че Брюксел, Страсбург и институциите на ЕС трябва да се държат колкото може по-незабележимо, за да не привлекат мълниите на избирателите", обяснява дипломат, който добре познава средата. "Европа на обновлението, на промяната, на надеждата стана Европа на рутината, на примирението, на нерешителността и дори на страха. Разбира се, властта си остава здраво стъпила тук. Но това е власт без въображение. Скучна власт".
Снимка: Светослав Терзиев
Европейският парламент в Страсбург е красив, но наоколо е скучно.
Снимка: Светослав Терзиев
Животът на евродепутатите се разнообразява понякога от фолклорни и други спектакли, съчетани с коктейли по повод национални празници.
27
5766
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
03 Януари 2010 23:56
депутатите гласуват като роботи десетки и стотици поправки, за които често не знаят нищо. С ръка върху бутоните за гласуване те следят с очи ръководителите на групите, които от местата си няколко реда по-надолу дават указания: палец нагоре означава "да", палец надолу - "не". Внимавайте да не сбъркате или - още по-лошо - да пропуснете гласуване.

Толкоз по въпросите за лошото гласуване с чужди карти, лошите БГ депутати, добото ЕС, и добрия парламентаризъм.
04 Януари 2010 01:00
Като видях таз снимка на европарламента и се сетих за един действителен случай с врачани командировани в рейнска област на ФРГ ( Франкентал ). И решават нашите един уикенд да отскочат до Париж на екскурзия. Ама като се качвали на магистралата объркали посоките и отцепили за Франкфурт. Докато се усетят и обърнат минало сума време и успели да стигнат само до Страсбург.
О.К.
Там пък да се случи некакъв празник на бирата и нашите се отчели с по няколко халби. Добре , ама веднага възникнал въпросът къде да я дренират. Тук кенеф- там кенеф - нема. Нема бе !!!
И понеже се намирали в парка до европарламента решили да влязат вътре и там вече няма начин да не свършат работа. Да , ама той заключен и не може да влязат. брях , ами сега ?
И докато се поврътвали насам - натам единият се провикнал : Свърших работата! Браво , казвай къде ! Ами ей тука до стълбището .
Ееей , селяндур врачански , как можа да препикаеш Парламента бе говедо !!!???
Е па те така - и сега съм си О.К. А вие какво се мотаете ?
Мотаем се щото не сме дивляци като тебе и сега ще се изпикаем в реката. И така , драги колеги , гледайки снимката на Европарламента можете да си представите двама врачански цървули с гръб към него ( и Франция ) да се изправят гордо между храстите и да се облекчават в реката. Изведнаж пред тях се показва туристическо корабче спускащо се с изключен двигател по Рейн ( на кадрото се пада от ляво на дясно ) и на него стотина японски туристи снимат кой с каквото може стъклената еврозабележителност. И като по команда стотина обектива рязко се налконяват няколко градуса надолу и хващат за историята нашите двама юнаци.
От тогава вече И в Япония ни знаят какви сме пичеве врачаните. Те така те.
04 Януари 2010 01:55
Понякога се чудя (и бързо си отговарям) защо по форумите винаги има повече пичове отколкото в "реалния живот".

Иначе конкретно за статията - е и какво от това? Това нито е ново, нито учудващо. Страсбург никога няма да бъде Париж, а и е наивно да се мисли, че всеки един съвестен депутат е в течение на всичко - т.е. съвсем нормално е да го карат по из просото що се отнася за някакви маловажни технически поправки. По по-важните проблеми обаче съм сигурен, че депутатите не са толкова боси и не разчитат на "подсказване" как да гласуват.
04 Януари 2010 04:53
Па ти си готов депутат бе !
04 Януари 2010 08:39
Има един израз "гнездото на осите". Страсбург е гнездо на търтеите. Лапачи, лежачи, лизачи. Мечта за чичо Денчо.
-----------------------------------
Блогът на Генек
04 Януари 2010 08:57
Страсбург - малък европейски град, малко скучен, но пък място за работа. Каква - зависи от мозъците на депутатите. Просто трябва да надскочат ученическия си манталитет и да мислят държавнически.
04 Януари 2010 09:24

Па права е женицата.... Останала е сама в тая голяма зала.....
04 Януари 2010 10:18
Ами доколкото знам не ги държат вързани там во веки веков, пък и добри заплати получават. То не може хем душа во рай и к... до край...
04 Януари 2010 11:39
Около обяд по време на пленарните заседания залата се пълни като по чудо и дълги часове депутатите гласуват като роботи десетки и стотици поправки, за които често не знаят нищо. С ръка върху бутоните за гласуване те следят с очи ръководителите на групите, които от местата си няколко реда по-надолу дават указания: палец нагоре означава "да", палец надолу - "не". Внимавайте да не сбъркате или - още по-лошо - да пропуснете гласуване.

Я, ами то като у нас бе!
И какво излиза - в пленарната зала им се спи, от работата си не отбират бъкел, да се срещат с избирателите им е досадно...ама да си получават заплатите не им омръзва, така ли?!
Нищо чудно, че за все повече хора понятието "депутат" (бил той местен или европейски) означава безполезен и дори вреден тунеядец, паразит и дембелин.
Да вземе да разпъди някой с тояга тая пасмина, най - добре ще направи.
04 Януари 2010 12:02
Даа, скучно и сиво е в Страсбург...смазваш се от бачкане...
Ама 7000 евра са си 7000 ойро.
Колко от уважаемите евродепутати биха изкарвали толкова в родината си?
04 Януари 2010 12:09
Много навреме се появи туй писание, че вече се бях отчаяла от нашенския парламентаризъм. Ама сега, като разбрах, че и в ЕС е тъй, ми стана едно драго на душата... Поне в парламентаризма сме истински европейци, а???
04 Януари 2010 12:34
Хем са се добрали до почетна синекура, хем искат шоу. Няма ли да им дойде много?
04 Януари 2010 12:38
К'во лъжe тая. Повечето от тях живот си живеят и едва ли биха сменили евродепутатството. Иначе за какво ще се натискат да бъдат преизбирани...
04 Януари 2010 12:54
Рашида Дати надигна глас срещу отегчителното си изгнаничество в Страсбург...

Горката! Кой ли я е заточил чак там?
04 Януари 2010 13:52
Ще споделя личен опит : неотдавна изпратих заедно със Стефан Манов до всички български евродепутати в Брюксел един анализ на гласуването в чужбина за становище и с молба за съдействие, ще го намерите тук
http://izborenkodeks.wordpress.com/

Само двама депутати реагираха
Слави Бинев (Атака)
Мария Неделчева (ГЕРБ)

Останалите 15 български депутати не счетоха за нужно да изпратят поне един мейл, че са получили писмото. За информация, заплатата на един български депутат е
7600 евро, плюс 4000 евро за секретарска работа.
Как мислите, къде отиват тези 4000 евро които всички ние плащаме ?

Списък на депутатите които сме си избрали:
http://www.europarl.europa.eu/members/pub lic/geoSearch/search.do?country=BG&langua ge=BG
04 Януари 2010 14:17
Не ща Солунската митница Искам един мандат Евродепутатство .
Нека да ми е скучно
04 Януари 2010 14:35
Животът на евродепутатите не е толкова привлекателен, колкото си мислят гражданите


Нима? При такива заплати и екстри и да не можеш да си направиш живота привлекателен? Такива не заслужават да живеят
04 Януари 2010 14:44
ХОДЯТ ДА СЕ СРЕЩАТ С ИЗБИРАТЕЛИТЕ??????
04 Януари 2010 14:45
VOCI, дай да ги видим тез снимки.....
04 Януари 2010 15:56
Явно и в Европарламента е пълно с парлаМЕНТЕТА като в нашия Авгиев обор!
04 Януари 2010 18:49
Май, май още един Парламант ше си оди. Те, ония от Белгия сълзи проляха Страсбург да бъде премахнат, като политическа арена на някакъв отрепан и за-нищо-ненужен Парламент, ама ха, де! Нали и там трябва да се трошат парите на европейския данъкоплатец - жертва на користолюбието и себичността на върховете на европейската политическа конюнктура.
04 Януари 2010 22:26
ЕвродУпетатите са си за ожалване отсекъде. Скучно им било!? Ух, да е*** вашата м***.
04 Януари 2010 22:43
Горките
05 Януари 2010 00:38
Страсбург е приятен град, особено историческият център с прекрасната катедрала и живописните улички. Европарламентът е впечатляващ - сградата е невероятна като архитектура. Спокойно можеш да се изгубиш. Яйцето - главната заседателна зала - е впечатляващо. Безбройните коридори, витите стълби, вътрешните градини, не знам градини ли да ги кръстя, то е едно тясно пространство, като коридор, с растения вътре. Кухнята на ресторанта им е прекрасна, няма за какво да се жалват. Изкарах цял ден /от 8 до 5/ без да пуша, щото нямаше как да се измъкна във вътрешния двор, където може да се пуши. Мъка. Не съм евродепутат /слава богу или за съжаление, не знам/, просто бях на посещение по някаква европрограма. В един момент наистина щях да заспя от скука, така че правилно се оплаква депутатката Бе не е лошо местенце, като помисли човек, това 7000 евра са си 7000 евра, кой се облажил, облажил, останалите, ще се облизваме..
06 Януари 2010 10:44
Я, сега да разкажат с какво по-точно се занимават като се разбудят. Това би бил по-занимателен разказ. Отивам за кафе, че заспах от тая статия!
06 Януари 2010 11:41
ами да предложим на автора примерна програма за борба със страсбургската скука, изпълнена от евродепутат. самият дописник пък да
си понапълни кредитната карта.
очевидно, за да скучае, не си докарва достатъчно средства...
след късно ставане и преглеждане на пресата с едно кафе в някоя от изкусителните патисери на стария град, следва поразтъпкване край водните канали в романтичната атмосфера и ровене из магазинчетата за антики и сувенири край катедралата. лек обяд с чаша ризлинг в някой от многобройните гурме ресторанти наоколо /повечето предлагат намаления срещу карта на служител вевропарламента/ предимно свежа салата, сирена и най-много буйябез. кафе с трюфел, изработен ръчно на място. кратка почивка в апартамента или наминаване към лобито на някой от петзвездните хотели, за проверка дали няма колеги политици или дипломати, които също пропускат следобедната дрямка. ако има - раздумка за времето, новите постановки и ресторанти. двучасов /за дамите/ тур из бутиците в по-новата част на града, изпушване на пурета на пейките в пешеходната зона и провеждане на няколко телефонни разговора за организиране на вечерта. прослушване на телефонния секретар, където сътрудниците оставят съобщения за досадни срещи и програмата за следващия работен ден. връщане в апартамента, подреждане на покупките, душ и полягане в очакване на масажиста. релакс, краката са малкоуморени. резервация в Крокодил, топ оф дъ топ в Мишлен. кратък преглед с дистанционното на тв-каналите, е това вече наистина е скука. избор на вечерен тоалет. вечеря в о Крокодил, няколко степени и три вида вина при финал Dessert selon votre choix. Задълбочени разговори с лобистите. Полягане на отоманките в пушалнята, оглед на наличните свободни валенции, продължителни погледи и наздравици. резервация на нощен клуб.
....тук ще дадем пауза и възможност за импровизации в рамките на програмата.
следва уикенд, с начало краят на петъчния обяд. опции: винено-гурме тур до колмар, опера в базел, ски в куршевел, отскачане до спа центровете на баден баден, баденвайлер и др. в околността, съчетани с няколко часа рафтинг и смях в европапарк руст, казино вечер също в баден баден, може и по-дискретно местенце, проверка на пощата дали са дошли гъбите от амстердам, зареждане на колата с ваучерите от европарламента, подписване на командировъчните. колко време се губи от уикенда от тази тромава бюрокрация, после и опашки за осребряване на пътни, дневни и нощни. а, преглед на мейла, също скука. автомивка и газ. най-сетне свеж въздух и истинска почивка.
това естествено е доста постна програма, просто така нахвърляна...набързо. следва седмица в брюксел, е там вече скуката може да те подлуди. брюж е само на половин час, но е толкова малък, че все едно си в заседателната зала, познати на всяка крачка. няма какво да се прави - само винарни, шоколатиери годайва и брюкселска тантела, тълпи наивни младоженци, които очакват някакви изживявания в онзи тесен сватбен апартамент с прогнилия под. истинска втора лига...но брюксел има едно предимство - гарата е в самия център и от таксито следва интерситито първа класа с телевизор до амстердам....
уфффф, пак гъби.





07 Януари 2010 20:14
Хората хора станаха, а ние все евродепутати стоим.

tode3n
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД