Светлан Петков е новият шеф на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) във Варна. Той е един от 15-те висши данъчни началници, избрани чрез първите в историята на НАП конкурси, приключили тези дни. Петков е икономист по образование. Работи в данъчната администрация от 17 години, а от 1997 г. до преди десетина дни беше шеф на НАП Търговище.
- Г-н Петков, какво ви е впечатлението от първите в историята на НАП конкурси за данъчни шефове? Пробиха ли политически назначения?
- От самото начало знаех, че ще бъде заложено на професионализма и това ме мотивира да се явя на конкурса. Очакванията ми се оправдаха, защото наистина провеждането на конкурса се оказа съвсем прозрачно и по мое мнение като цяло избраните колеги от другите области на страната са също чисти професионалисти. В интерес на истината в данъчната администрация и преди години се провеждаха конкурси. По този начин бях избран за директор на структурата в Търговище през 1997 г.
- Как мина състезанието? Знае се, че финансовият министър Симеон Дянков лично ви е интервюирал. Какъв въпрос ви зададе?
- Най-важното условие в конкурса беше разработката на управленска тема, в която представих идеите си за развитие на структурата във Варна. Иначе с финансовия министър говорихме по принципни въпроси, а конкретните теми бяха задавани от комисията.
- И какво смятате да промените в НАП Варна?
- Мисля, че няма да е леко на този нов пост, особено в условията на криза и на реформи в системата. Ще разчитам основно на опита, за да подобря най-вече управлението на процесите в новата структура. Ще се стремим към подобряване на обслужването, към намаляване на корупционния натиск, към оформянето на добър екип. Аз съм човек, който обича да носи отговорност. От моите служители също очаквам да носят отговорност, да бъдат компетентни и честни в ежедневната си работа. Ще изисквам законосъобразност при решаването на всеки въпрос. Чрез заместниците ми и шефовете на дирекции ще бъде осъществяван контрол и спрямо всички останали в екипа.
- Заварвате тежко наследство от предишния шеф, който бе подканен да си подаде оставката, след като инспекторатът на НАП откри нарушения по случая "Борислав Манджуков". Как смятате да се борите с корупцията в дирекцията на НАП във Варна?
- Имам принцип да не коментирам предишния директор на всеки нов пост, който заемам. Гледам да започна на чисто и да си върша работата професионално. Така че не очаквайте да коментирам случая "Манджуков". Но бъдете сигурни, че всичко ще бъде детайлно проверено и ако има отклонение от закона, всеки ще си понесе заслуженото. Но съвсем не казвам, че още от първия ден ще тръгнем с наказанията.
- Има ли политически и бизнес натиск върху системата на НАП?
- Плащането на данъци не е много приятно нещо в цял свят, но ние се стремим да го направим по-лесно. В тази връзка стимулирането на доброволното плащане е крайъгълният камък за решаването на тежките проблеми. Особено в условията на криза трябва да има диалог между НАП и нашите клиенти.
- Каква ще е кадровата ви политика към средния и по-низш персонал в системата, как ще насърчавате съвестните служители и как ще санкционирате некоректните?
- При нас имаме система за оценяване на приноса на всеки работещ в НАП и тя се усъвършенства и модернизира постоянно. Ще я прилагам с пълна сила. Досегашните ми колеги, на които съм бил ръководител, са се убедили през годините, че стоя твърдо зад всеки един служител, който правилно прилага закона. Моите нови колеги също ще се убедят в това. Няма да има чистка в НАП Варна.
- Но кажете по-конкретно как ще борите корупцията?
- Аз смятам, че изваждането на данъчния служител от анонимност е много ефективно средство за намаляване на корупционния натиск. Това означава клиентът във всеки един момент да знае името на служителя, така че да може да съобщи за негови неправомерни действия. Трябва да излезем от времето на анонимните доноси и други такива похвати, на които не съм привърженик.
Другото средство е работата по ограничаването на контактите между служителите на НАП и данъкоплатците чрез десетките електронни услуги, които предоставяме чрез интернет сайта на агенцията. Предстои да въведем и електронни ревизии. Ще има и ротации на ревизорите. Всичко това ще намали корупционния натиск. Но е добре гражданите повече да се интересуват от нормативната база. Колкото по-добре познават законите, толкова по-малко ще бъдат податливи на манипулации и неправомерни действия от страна на отделни некоректни служители.
- Бе обявено, че вашата заплата, както и заплатата на всеки от останалите 4-ма шефове на най-висшите структури на НАП по места ще е максимум 1550 лв. Справедливо ли се разпределя обаче т.нар. допълнително материално стимулиране?
- От позицията на годините, прекарани в данъчната администрация, мога да кажа, че в момента системата за ДМС е в пъти по-обективна и справедлива в сравнение с преди 7-8 години. Позицията на НАП е, че разпределянето на ДМС е нормално и редно. То се прави на базата на оценка на индивидуалния принос на всеки служител през всяко тримесечие. Става дума за реално внесени в бюджета постъпления от допълнително разкрити данъци и осигуровки при ревизии, най-често това са предотвратени измами с ДДС. Очевидно е, че това са средства, които са влезли в хазната заради пряката работа на НАП, и е редно определен вид материално стимулиране да има.
- Кои са най-рисковите фирми във Варненско?
- Най-рисковите лица и фирми могат да се видят в сайта на НАП, където всеки месец публикуваме големите длъжници с над 5000 лв. неплатени данъци и осигуровки. Що се отнася до събираемостта, ще повторя, че в условията на криза трябва да има нюанси в отношенията с нашите длъжници. Въпросът не е да запорираме и да разпродадем имуществото на дадена фирма и да й затрием бизнеса. Много по-разумно е в диалог с дружеството да уточним нов период за плащане, разсрочване, отсрочване или даване на разрешение за неотложни плащания, така че фирмата да продължи бизнеса си и да плаща на хазната още много години напред.
- Вярно ли е, че удостоверение за платени данъци и осигуровки догодина няма да се издава, ако човек не си е платил всички глоби към всички общини и държавни ведомства?
- Да, вярно е и това произтича от вливането на Агенцията за държавни вземания в НАП. За да бъде издадено удостоверение за недължими данъци и осигуровки след 1 януари, лицето трябва да си е платило глобите към всичките близо 60 ведомства, например към КАТ, горските стопанства, ХЕИ и към общините. Очакваме, че така ще се повиши събираемостта на глобите.
- Как декларирането на заемите над 10 000 лв. ще улесни ревизионната дейност на НАП?
- Това ново изискване, което влиза в сила от 1 януари, няма да даде мигновени резултати, но със сигурност ще има дългосрочен ефект. Декларирането ще ни помогне пред съда, когато защитаваме например ревизионен акт на гражданин, който не може да докаже доходите си и затова оправдава скъпото си имущество със заеми от познати. Дългосрочен ще е и ефектът от другата добила широка популярност мярка - връзването на информационните системи на НАП и митниците.
много тъжно.
Точно обратното трябва да е!
Единственото неанонимно име на данъчния трябва да е закона.
Що не пита Дянков знае ли името на данъчния или подава по интернет.