:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,581
Активни 787
Страници 30,146
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Държавите на благоденствието (ще) фалират

Емил Хърсев
Кризата ще е причината доста размътени глави все по-често да провиждат химерата "икономика на благоденствието". То в бърборенето лошо няма, опасно става, когато утопиите се ползват като мотив да се протегнат лакоми ръчички към бюджета, сиреч - и в крайна сметка: към чуждото портмоне. Измежду десетките утопични теории т.нар. "икономика на благоденствието" заема особено място, защото е особено агресивна и защото цели десетилетия на "идеологическата война" беше пробутвана като реалност и алтернатива на друга масова утопия - комунизма. Днес "икономиката на благоденствието" е добила дотам илюзия за реалност, че е



господстваща идеологема



в европейската политическа икономия (имам предвид икономическите занимания на политици, главно вербални). Блянът за вечно благоденстваща икономика е впечатан в европеизма, т.е. в идеите и практиката на междудържавния политически съюз. Страшно е, че в Европейския съюз "благоденствието" се схваща не само като натрапчива идея, но се приема и като aquis, налага се като "наднационална" правна норма. Излиза, че по силата на членството в съюза всеки от нас е задължен по закон да осигурява някому "благоденствие". Ето окончателното превръщане на ужким благородната идея в лакомо озъбена и насърчена от закона агресия срещу чуждия доход. А в България, дето всякакви комунитарни aquis се приемат първично и буквално, вече има цели тълпи, които досега предимно искат и тероризират (протестират), вече се гласят да принуждават работещите 30% от нацията ("да съдят България") да им осигурят "гарантираното" от "европейското право" (но никъде не определено) "благоденствие". Тази опасност е реална и близка. Затова нека хвърлим поглед към



корените на утопията,



за да знаем що е "икономика на благоденствието". Родината на тази (както и на по-голяма част от другите съкрушителни икономически илюзии) е Германия. Оригиналната "държава на благоденствието" (Wohlfahrtsstaat) е термин на пруския "просветен абсолютизъм", описващ една патерналистична държава с добър и мъдър монарх, загрижен за душевното щастие (Gluckseligkeit) на поданиците. Затова той налага на едни от тях ограничения и тегоби, за да ощастливи други. Вижте: всяка икономическа утопия непременно разчита на сила да наложи едно фантасмагорично "щастие". Пруският Wohlfahrtsstaat дотам се превърнал в полицейска държава, че днес на немски език предпочитат да говорят за "социално пазарно стопанство" (soziale Marktwirtschaft) вместо за изконната си пруска "икономика на благоденствието".



Утопията има национални версии



в страните на стара Европа, където се е прилагала и се прилага в различна степен на вманиаченост (а оттам: на полицейщина). Най-далечна тя изглежда за англичаните, чиято доктрина за "благоденстваща държава" (welfare state) е чисто пожелание и се практикува само като куртоазия с континенталните фикции. Най-сериозно утопията приемат скандинавците. В основната версия, шведския Folkhemmet ("народен дом"), стопанството е смесена икономика, на която е наложено извън икономически мотивирано съглашение за разпределение на доход между съюза "народ и държава" и корпорациите. За договор иде реч в испанската доктрина за "държава на благосъстоянието" (estado del bienestar), за по-голяма доза администрация, отколкото съгласие, намекват португалската еstado providencia и особено френската etat-providence ("предвидлива държава"). Общото: насилствено вземаме от едни, за да дадем на други. Дяволските детайли са в дозата насилие, степента на вземане и, разбира се, в сакралния въпрос кой държи ножа и хляба. И дали има (и колко) независим контрол върху администрацията. Само последният белег отличава европейските доктрини за благоденствие от Сапармурат Тюркменбаши. Каква ще е българската версия е неясно, но и тя като другите



няма бъдеще



Каквито и закони да приемем, е ясно, че нацията може да има само толкова благоденствие (каквото и да значи това), колкото произведе, продаде и получи като дар или заем отвън. Всичко друго е преразпределение, което има граници. Ако вземеш от работещия повече, отколкото може да носи, той просто спира да работи. Икономически важна граница е и прагът на гарантирано благоденствие. Въпросът е осезаем напоследък в Германия, където всекиму гарантират жизнен минимум (Харц IV). Ако вземам от държавата, за да лежа по гръб, да речем, квартира + 650 евро, ще се напъвам ли да работя 760 часа, за да получа 1200 евро? А за 2400 евро? Какъв да е прагът? Има 2 варианта, първият: минимумът да е икономически незначим, т.е. с гарантирано благоденствие не може да се живее повече от месец-два (какво е гарантирано тогава?). Вторият вариант е по-опасен - гарантираният минимум издръжка позволява все пак да се живее. Тази гаранция автоматично превръща огромна група работещи в лежачи, социален отпадък. Изводът е:



благоденствие = цигания



и нямам предвид етносите рома, синти и пр., а циганията като начин на живот. Ако предпочитате латински думи, викайте й "пауперизъм". Най-страшно е, че веднъж паднал някой в ямата на циганията, трудно излиза, че и децата си научава да живеят по гръб в държавата на благоденствието: безработно излежаване в нищета. Никоя държава не може да позволи трансформацията на работещи в мизерстващи лентяи да (о)стане постоянна. Никоя. За България е видно. Бюджетът не може да издържи дори сегашните пенсионери и инвалиди, какво остава да осигурява още благоденствие. Десетилетия "благоденствие" докараха Гърция до фалит. Още 10 години със същия темп на Харц IV ще фалира и Германия.
262
15819
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
262
 Видими 
03 Януари 2010 23:44
Ако вземам от държавата, за да лежа по гръб, да речем, квартира + 650 евро, ще се напъвам ли да работя 760 часа, за да получа 1200 евро?


нещо авторът тук е правил сметка без кръчмар? какви 760 часа го вълнуват? че то месеца има само 720 часа (хайде, 744 да са). а останалите откъде ще дойдат? от съседното време-пространство ли?

иначе въпросът, който задава не е съвсем лишен от основание :-D
03 Януари 2010 23:51
***

Редактирано от - sybil на 04/1/2010 г/ 01:57:30

04 Януари 2010 00:12
Браво
За това има хора дето харесват социализма и сега някак си така си представят живота в Общия Европейски Дом
04 Януари 2010 00:18
760-те часа са ясни - смятал е Хърсев 20дни по 8часа=160, писал го е така, а който е набирал или коригирал текста, е сбъркал 1 със 7. Така че това изяснихме, сега е време да потърсим и дали някъде не е сбъркан пълен с кратък член. Пък само ако остане време, може и по същество да се поговори.

_______________________
Блогът на Манрико
04 Януари 2010 00:25
Темата е интересна, но авторът не е отчел развитието на производителните сили. Все повече неща стават евтини и общодостъпни - например в началото на 18-ти век се е мряло от глад, ако годината не е плодородна. И все повече хора ще предпочитат да лежат и да не правят нищо. Но проблема съвсем не е в това че тези хора са загубени за икономиката (в крайна сметка тя само обслужва човека), а че те растът със съзнанието че "някой им е длъжен за нещо". И основното им занимание е размножаването, а не развитието. Това означава (в дългосрочен аспект) дефакто отстъпление от човешката цивилизация, изградена върху труда като начин за промяна на обкръжаващата среда.
Според мен циганите (в България) и негрите (в Европа и САЩ) са първите очевидно маргинализиращи се общности, които показват бъдещето на това разбиране за "човешките права". Проблема е че мерките които трябва да се вземат са много непопулярни и обещават политическа смърт при сегашната "демократична" система. Може би първо трябва да реформираме нея ?
04 Януари 2010 00:26
Когато Хърсев пише както му иде отвътре ( а не за каквото са му платили ) е блестящ.
04 Януари 2010 00:32
Хърсев, Германия и скандинавските държави са социални държави. Там за разлика от други части на света както си забелязал са успели да пробият идеите за социална държава развити и намерили почва през 19 и 20 век. Тези идеи Хърсев не са били създадени от и за безработните и циганите, а от водещите умове на човечеството. Можеш да бъдеш сигурен, че никой не ги е издигнал с цел да поощрява и насърчава мързела както ти се опитваш да ни убеждаваш. Помощите за безработните и социално слабите както показва практиката не насърчават мързеливите да не работят, защото ако беше така щяхме да наблюдаваме трайна тенденция на увеличаване на процента на безработните там за каквато не се е чувало. Основната част от безработицата в западна европа възникна в резултата на преместване на производството в страни с евтина работна ръка, за да могат някой хора да си увеличат печалбите. Не може механично да се пренасят и наслагва характера и чертите на циганите върху европейците и така да се правят напълно погрешни изводи и заключения, защото едните и другите(германците и българските цигани) нямат нищо общо освен това, че живеят в държави членки на ЕС. Както разбираме Хърсев е и срещу благоденствието на възможно по големи слоеве от населението, т.е. срещу по справедливото разпределение на благата създадени от обществото. Какъв е процентът на трайно безработнте които лежат на гърба на държавата в стравнение с този на временно безработните. На запад има достатъчно хора които ако имаха проблем с помощите за безработни и социално слаби можеха да ги премахнат, но фактите сочат тъкмо обратното - системата е стабилна и функционира добре. Проблемът Хърсев както знаеш е свсем друг - а имменно, че 40% от парите на европейските банки бяха вложени в американската лотарийна цетрала на Уолстртиит и парите бяха изпапни от създателите и собствениците и, а липсите ще се покриват от народонаселението.
04 Януари 2010 00:41
Отново теза достойна за махленска раздумка на коктеил в Шератон с назначени "бизнесмени" оплакващи се, че не могат да си купят поредната яхта, но нямаща нищо общо с икономическата теория.
-
Когато имаш концентрация на капитала, производителността и доходите, то имаш и огромни "излишни" човешки маси. Излишни, като производствени възможности, но не и като консуматори. Щото, ако изчезнат, като консуматори излишните производители ще станат още повече. В прогресия.
-
Гарантирането на "държава на благоденствието" е просто гарантиране на системата на капитализма.
04 Януари 2010 00:45

Нещо става напоследък с Хърсев - започнал е да пише политически некоректни текстове. Чудно каква ли е причината (Воци е напипал една), но каквато и да е, мисля, че все някой трябва най-накрая да започне да нарича нещата с истинските им имена. Поради което - поздравления за Хърсев:


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалния растеж може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
04 Януари 2010 00:48
Пенке,
много политически коректни са. В духа на малките пици.
04 Януари 2010 00:51
Статията е определено не на място.
Икономическата религия на последните десетилетия, която бе следвана не само от България, но дори и от бастиони на социално-пазарния принцип като Германия, е пазарният фундаментализъм. Утопична религиозна вяра в свръхестествените сили на бога-пазар. Страшна и опасна като всяка друга форма на фундаментализъм.
.
Кризата не произлезе от "уелфеър стейтс", точно обратното. А и населението в тях е много по-млако пострадало от това в пазарно-фундаменталистките.
04 Януари 2010 00:55
Надявам се, че след като господин Хърсев пледира по темата, знае вярното решение, но от пуста скромност не го казва. Проблеми винаги е имало и ще има. Въпросът е нашите проблеми напоследък кой ни ги натътрузи. Но понеже видите ли, така е по целия свят, не сме ние виновни. Тази теза господинът отдавна я лангърка, белким се забрави негoвия принос. Иначе е порастнал както се вижда.
04 Януари 2010 00:57
„Държавата на благоденствието” на времето беше идеалът на английските социалисти - лейбъристите. Този идеал беше тяхно знаме дълги години наред и от оттам той стана емблема на целия западноевропейски социализъм. Едно от най-големите постижения на английския стремеж към идеала на "държавата на благоденствието", поне за мен, беше, че през последните години от властта на лейбъристите в Англия държавният бюджет за образование беше по-голям от бюджета за отбрана. Английската "държава на благоденствието" фалира отдавна – когато Тачър и Рейган победиха на изборите и възстановиха неолиберализма като официална капиталистическа и държавна доктрина на световното развитие. За срам и позор на тогавашната конкуренция в лицето на нашия много тежко закъсал по същото онова време източноевропейски социализъм. Който, между другото, също си отиде заедно с английската „държава на благоденствието” - и по същите „технически” причини – защото масата на работническата класа тръгна да клони към намаляване и изчезване. Хърсев може да си приказва каквото си иска, но това е съдържанието на истината за понятието "държава на благоденствието". Това беше на времето основна доктрина на западноевропейския социализъм, но отдавна вече не е.


Обаче, неолиберализмът, който победи тази доктрина и на времето се превърна самият той в основна концепция на световното икономическо развитие, напоследък също нещо здравата го е закъсал, нали така? И е дошло времето да се връщаме, може би, както стана на времето и с неолиберализма, по един или друг начин към старите политически и икономически принципи на държавната регулация, които така разплакват нашия новопръкнал се пишман капиталист и теоретик Хърсев?


Както и да е - може и да е така, може и да е иначе, но онова, дето го е заплескал Хърсев във вестника, еша си няма по своята глупотевина.


При всички случаи градивната истина за смяната на концепциите в световното движение напред няма нищо общо с тези претенциозни пишман енциклопедически бълбукания, с които той си е напълнил канчето, пардон - колонката. Глупости. Защото колкото и много да лапацолиш, трябва все пак да можеш да отделяш зърното от плявата. Иначе не ставаш за нищо, дори и да наливаш гола вода в канчетата на вестниците.






Редактирано от - ламбен на 04/1/2010 г/ 10:45:10

04 Януари 2010 01:02
Брайти,
Д-р Хърсевият шаячен пафос се явява (косвено, понеже говори само за социалните помощи, не за политиката на доходите изобщо) в пълно противоречие с писанията на мнозинството съвременни икономисти (особено имам предвид скорошните нобелисти Кругман и Акерлоф). И в съзвучие с напълно грешния наклон на сегашния ни некадърен и безхаберен кабинет.

Освен всичко друго, "държавата на благоденствието" е и продукт на класова война, компромис, гарантиращ мира на стария континент и също изпълнение на международноправни задължения на страните по Международния пакт за икономически, социални и културни права и др. инструменти.
04 Януари 2010 01:09
Фичо намеква че ако му спрат социало ще обяви класова война. Бря , сербез ! Да му се не надяваш.
04 Януари 2010 01:18
Стара история.
Тука вече свалиха боката неколко пътя, там жерманците фалирали.
Отдавна описани неволи на ония дето ходили след коча и аха, аха да дочакат да паднат..
04 Януари 2010 01:38

в пълно противоречие с писанията на мнозинството съвременни икономисти (особено имам предвид скорошните нобелисти Кругман и Акерлоф).

Чичо Фичо,
дай моля някой линк да видим какво пишат "мнозинството съвременни икономисти" по въпроса за "политиката на доходите изобщо"?
Изясниха ли на масовата публика, че "икономически растеж" всъщност (в повечето случаи) значи растеж на цените, а не на доходите или количествата? Защото у нас Станишев по едно време се хвалеше с растеж от 6%, ама забравяше да спомене за инфлацията от 13%.

И защото всичкото пропаганда не спира да ни засипва с добри новини как вече повечето икономики излизали от рецесията и отбелязвали "ръст", пък то в един момент се оказва, че този ръст всъщност не е никакъв ръст, че даже и напротив. В САЩ за последното десетилетие имаше постоянни "ръстове", а гледай какво се оказва накрая:
САЩ отчетоха цяло ”загубено десетилетие”
...
За първите десет години на 21 в. се е понижило общото ниво на благосъстояние на американските семейства от средната класа, разкриват статистическите данни. През 2008 г. средностатистическото семейство в САЩ е разполагало с по-малко средства отколкото през 1999 г.

За подобряване на ситуацията не е допринесъл и фактът, че в първото десетилетие на века производителността на труда се е повишила значително в сравнение с 90-те години на миналия век.

Натиснете тук



____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалния растеж може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
04 Януари 2010 01:55
Каквито и закони да приемем, е ясно, че нацията може да има само толкова благоденствие (каквото и да значи това), колкото произведе, продаде и получи като дар или заем отвън. Всичко друго е преразпределение, което има граници.
Тук май е избил един абсолютизъм. Доколкото познавам историята, богатите или благоденстващи нации си мерят "богатството" по-скоро с това, което са успели да създадат и съхранят, отколкото с бройката на манифактурата. Отделно, че е имало периоди, когато "произведеното" уж за дар и благоденствие не е могло да бъде консумирано (или консуматорът тъп, или стоката вредна кат икономическа прогноза на икономически доктор). От този абсолютизъм не е ясно като как се "преразпределя" здравето, образованието, сигурността на имането и др. обществени "жизнеподържащи" дейности. Не споря, че в тия сфери има тарикати, които искат да се облагодетелствуват в повече от собствения им принос или направо да покраднюват, не споря и че са много за нашата икономика. Любопитна ми е "икономическата гледна точка" на явлението/болестта СПИН. Какво ще се "преразпределя" - вирус, права (човешки и не само), средства, превантивни мерки, медицински знания, научни умения, хигиена, култура на общуване? Или ще го чакаме "като дар или заем отвън". Опит с чакането поне имаме, от "бай Иван" та до 2012-та .
Ако вземеш от работещия повече, отколкото може да носи, той просто спира да работи.
Това е толкова вярно, колкото и мислата "Ако не вземеш от работника нищо, той спира да работи" (без вариации на "носенето" - "тежестта на богатството" и вица за Гарабетовият капан за мишки без сиренцето - клатейки глава при думите "А-а тука няма сиренце", тя се отделя от тялото благодарение на бръснарското ножче). А причините това да се случи надхвърлят по брой сите макроикономически паказатели на всички икон. теори на "сички кълбета". Като се почне от смъртта, естественна, принудителна, спинозна, и се мине през увредената (окрадена) инфраструктура и се стигне до липсата на "средства за производство", що не е имало кой да ги изобрети или поне организира. Понеже г-н Митев ме е върнал в "Капитала" да се запознавам с "понятието конкретен труд и с понятието АБСТРАКТЕН труд" и от имагинерната позиция, където съм стигнал, от "абстрактния труд" на работника може да се взема "абстрактно" колкото трябва, но конкретният не се пипа, що "конкретно" "момчето си отива".
04 Януари 2010 02:30
Станишев по едно време се хвалеше с растеж от 6%, ама забравяше да спомене за инфлацията от 13%

Пенкe,
растежа се мери, чрез растежа на съвкупните цени минус инфлацията. Това означава, че когато говорим за 6 % растеж при 13 % инфлация, то номиналният растеж е бил 19 %.
04 Януари 2010 02:37
Ако вземеш от работещия повече, отколкото може да носи, той просто спира да работи.

Това е точно така. Но тъй като преразпределението е нужно и колкото по-концентриран е капитала, толкова по е нужно, то то трябва да става неутрално и по възможност от никого персонално. Затова са измислени косвените данъци, а най-безболезненият и стимулиращ икономиката начин е инфлацията.
04 Януари 2010 03:04
Браво, браво, браво Хърсев!
04 Януари 2010 03:30
Добре ме изкефи Хърсев! Браво!
Тук се консумира така , като че ли утре свършва светът! И не те интересуват другите.
Да умират! фАЛИТЪТ ИМ Е МАЛКО
04 Януари 2010 03:32
Това означава, че когато говорим за 6 % растеж при 13 % инфлация, то номиналният растеж е бил 19 %

Затова са измислени косвените данъци, а най-безболезненият и стимулиращ икономиката начин е инфлацията.

А растежът е най-безболезнения и нестимулиращ икономиката данък, може би!? Да не е заради изключително ниската "отрицателна доходност" и произтичащото от нея благоденствие, изразено в стимулираната консумация на въздух и .... зелена шума!?
Брайти, каквито и логически врътки да праиш, все прецакваш любимия Станишев. А "плоските" данъци от плоски хора ли са измислени?
04 Януари 2010 03:43
Brightman "Но тъй като преразпределението е нужно и колкото по-концентриран е капитала, толкова по е нужно, то то трябва да става неутрално и по възможност от никого персонално. Затова са измислени косвените данъци, а най-безболезненият и стимулиращ икономиката начин е инфлацията." Това е вярно при множество държави с паричен суверенитет.От Втората световна война има един емисионен център и околомарионетни режими май само.Това е и предела на развитие
Двете десетилея на надуване на "балони" не са "край на капитализма". А начало на връщане към паричен суверенитет на повечето държави.Мотивацията за труд умира от злоупотребата с "инфлацията".Но това все убягва на колюмнистите, но "имали на чернова по несто"
Аха-скоро сте обсъждат "фалита на държави"
04 Януари 2010 03:47
Растежът не е данък и няма как да бъде. А в консумацията на зелена шума няма нищо лошо, щом на някой му е вкусно и я търси. Ето например, аз обичам зелена салата.
-
А плоският данък хич не е плосък, щото на 100 лв. плащаш 10 лв., а на 100 милиона 10 милиона.
-
Вярно - от плоският данък най-пострада индустрията за укриване на данъци.
Сега - имаш 100 лв. декларираш ги и плащаш 10. Преди - та ги разхвърляш да се водят на балдъзата, на комшията, на манго от маалата, па и ги почерпиш по една ракия за услугата. Сега - ракия няма. Значи плоският данък е лошо нещо.
04 Януари 2010 03:49
Преди тези проблеми има един друг - какво полезно нещо да работят, тези които не са мотивирани да работят.
04 Януари 2010 04:04
Advokat33,
балоните са си в реда на нещата. Щом имаш неравенство на доходите (особено голямо с концентрация в малък брой хора), то ще имаш вадене на пари от обращението, което ще трябва да компенсираш с наливане на парична маса (може простичко да ги налееш, може под формата на виртуални "продукти", "дейности" и "заетост", принципна разлика няма).
Колкото по-плавна е инфлацията и колкото по малки гърмят балончетата, толкова по-добре.
-
Другото е да се върнем към комунизма и стоковите дефицити.
04 Януари 2010 04:59
Я , Брайти бил икономически подкован бя !
Ако не беше онова говедо Боко да го препъне в началото на полета знаете ли къде щеше да е Брайти сега ?
04 Януари 2010 05:20
Комунизмът си отиде, но остана една поука. Има ли много гладни хора, явява се някой като Ленин, реже ти главата (в буквалния смисъл), конфискува ти дюкяна, парите, акциите, облигациите и т.н., а ти се оплаквай на арменския поп.
04 Януари 2010 05:59
Тинтири-минтири на търкалета/НЕ глупости- Хърсев знае защо е написал всичко това!/! Май, "Алчни безработни излезли на припек..."- за алчни Работадаващи нито дума?!
И нито дума, пак, разбира се, че Безработицата е ОБЕКТИВНО Следствие на ОБЕКТИВНА Причина, а НЕ хрумка на безработните! Само да напомня /и да осведомя неосведомените!/, че, преди Демокрацията, в Народната/тогава/ Република България НЯМАШЕ Безработица- защото Безработицата тогава беше "забранена" с държавен/!/ Закон и всеки беше длъжен да полага заплатен "общественополезен труд"/ на неполагащите такъв им налагаха полагането/!
И нито дума от Хърсев, разбира се, за "свещеното демократично право" на Мнозинството от Народа да си има такава държава, каквато иска, а НЕ държавата да е такава, каквато иска Малцинството от Народа/и икономистите му- като многоуважаваният г-н Хърсев/!!!
04 Януари 2010 06:20
Някой преди време разправяше, че последното убежище на комунизма бил национализма, ама хич не е прав.
Другарят Хърсев доказава нагледно, че последното убежище на българската- комунистическа номенклатура е дикенсовия капитализъм.
04 Януари 2010 07:37
@Manrico
...Така че това изяснихме, сега е време да потърсим и дали някъде не е сбъркан пълен с кратък член. Пък само ако остане време, може и по същество да се поговори.

Не виждам никъде да сте споменали нещо по същество, така че давайте го по-внимателно по завоите, за да не изхвърчите без време от пътя.
04 Януари 2010 07:43
Няма работа за всички гуссин Хърсев. Това е проблема, ане че някои не искали да работят и мутирали в цигани.
.
И е нормално ако изкарваш много да дадеш малко и на тези които нямат възможност да изкарват.
.
Така се гради общество, гуссин Хърсев.
.
И няма да фалират тези държави, колкото и да им се искана вдигнатите палци под тва измислено писание.
04 Януари 2010 07:59
Време за плащане на данъци, да? Плати си ги Хърсев и остави северна Европа да ... фалира.
04 Януари 2010 08:12
още га влизахме у европата четох, че EU е:
1. Социален проект.
...
и всичко останало е нататък. икономиката и законодателството са построени да обслужат проекта EU. хе-хе, що не ги писа тез неща хърсев преди 2007 . та да си дойдем на думата у кой двор замята авторът.
П.П. и у манифеста пише, че винаги иде реч за разпределение на блага. и че заграбилите благата не са склонни да върнат у общия казан. да напише автора, например, че у нази реални данъци плащат само тези, които получават пари по ведомост.
04 Януари 2010 08:22
Бях прочел някъде, че комунизма и социализма ги съборил консуманизма... Каквито и термини да измислят...благоденствието е относителна категория...Ха Ха.
04 Януари 2010 08:31
MILCHO,
/:/ "...Каквито и термини да измислят...благоденствието е относителна категория..."
......................................... .....................................
Точно!
"НЕ е беден този, който ИМА малко, а този, който ИСКА много!"/Сенека/
04 Януари 2010 08:39
Аха...Ама надали...
-------------------------
Блогът на Генек
04 Януари 2010 08:57
Гледам, че на някой не им е харесал постинга ми (не че съм псувал или нещо друго). Та ще пробвам пак ...
Хърсев, запази си един брой на "Сега" от днес, и ако на 04.01.2020 Германия още не е обявила фалит да си изядеш статията!
04 Януари 2010 08:59
преливане от пусто в празно ден да мине друг да дойде..... а в това време керванът си върви, а кучетата, те си лаят!!!
04 Януари 2010 09:00
вече се гласят да принуждават работещите 30% от нацията ("да съдят България" да им осигурят "гарантираното" от "европейското право" (но никъде не определено) "благоденствие".
Ето я еволюцията на нашите либерално-мислещи подлоголози: Първо окрадваш от държавата и сриваш икономиката и, като разрушаваш средствата за производство, с които народът и може да се труди и да се изхранва, като заявяваш, че ако няма частна собственост няма просперитет и благоденствие. След това, като Андрей Райчев започваш да твърдиш, че преходът е свършил. Накрая като Хърсев заявяваш, че благоденствие за всички не може да има, да не му гледат в паницата (интересно какво аджеба е произвел въпросният субект Хърсев, че миу е пълна паницата). И други му пригласят - работете, а средства за производство няма, пазари няма тоже.
04 Януари 2010 09:10
Единственото спасение от черпаклиите е строгото придържане към нормите на еврозоната.
Ама след като си раздал ТРИЛИОНИ на "циганизираните" БАНКЕРИ е доста трудно да откажеш други ТРИЛИОНИ на чичовците, гозамбовците и прочее зейнали устички...
04 Януари 2010 09:13
Циганизацията започна от Валлстреет.
Прие се за нещо естествено да се гребне в бюджета и да се хвърлят няколко трилиона за "спасяване" на ошашавените паупер-инвестори.
тов.Браун също се бръкна с няколкостотин милиарда паунда и т.н.
Тов.Хърсев не рива тогава...
04 Януари 2010 09:13
Нещо, което не може да схване д-р Хърсев, че има два вида принуда - явна, със закони правила и неявна, когато нуждата те принуждава. Той рИве за явната, ама забравя за неявната. Когато поради нужда си подложен на експоатация от чорбаджията и ти се плаща далече по-ниско от това, което си заработил и не можеш да го напуснеш този чорбаджия, поради липса на работа - това е неявна принуда. Според един икономист ние имаме най-висока производителност, защото на Запад на работниците се плащат 50-60% от заработеното и реализираното, а у нас -по-малко от 30%.
Неявно преразпределение беше, когато се срина банковата система у нас (тогава доста тлъсти котараци се о0блажиха). Неявно преразпределение наблюдавахме и миналата година, когато милиарди от данъкоплатците се наляха в банките на Запад, които преди това обраха същите тези данъкоплатци.
04 Януари 2010 09:18
Това си е рейгъномика от епохата на нейния Алцхаймер!
04 Януари 2010 09:37
Д-р Гилотен
04 Януари 2010 09:42
Рядко ми се случва, но за Хърсев и усилието му да назове нещата с истинските им имена, и да покаже капаните на всеобщото благоденствие, без оглед на това кой е работил и кой е лежал.
Обаче параграфа е открил РЕШЕНИЕТО:
.
преди Демокрацията, в Народната/тогава/ Република България НЯМАШЕ Безработица- защото Безработицата тогава беше "забранена" с държавен/!/ Закон и всеки беше длъжен да полага заплатен "общественополезен труд"/ на неполагащите такъв им налагаха полагането/!

Остава само да се напише ЗАКОН и проблемът е решен...
04 Януари 2010 09:47
Отличен за определението на политическата икономия като "икономически занимания на политици, главно вербални"!
Мисля, че в термина "aquis" е допусната правописна грешка и уважаемият д-р Хърсев има предвид acquis communautaire, or (EU) acquis. The term is used in European Union law to refer to the total body of EU law accumulated thus far. The term is French: acquis means "that which has been acquired", and communautaire means "of the community". Натиснете тук
04 Януари 2010 09:59
Г-н Хърсев, слаб 2 по политическа икономия на капитализма. Циганията...ами защо да не си идат в родината си Палестина, и да си приберем евреите, че те открай време не могат да се завърнат в земите на дедите си, където има много долини и реки и много планини и където се кваси млякото." Не забравяйте да квасите млякото" им е заповядал Господът, като тръгват да излизат от Египет.
|Искам да кажа, че Израел изчезва като държава, става Палестина, там има работа за цялото циганско войнство, имат си предприятия, имат си апартаменти. И те са хора, нека поживеят добре. Само Палестина може да бъде, следователно, държавата на благоденствието.
04 Януари 2010 10:03
Хърсев е прав и времето ще го докаже. И то скоро.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД