:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,065
Активни 899
Страници 2,995
За един ден 1,302,066
Ударник

Президентът Първанов раздава по орден на седмица

Очевидно има нещо сбъркано в процедурата по връчването на отличията, след като с тях се сдобиват скандални личности, а България става обект на иронични коментари в чужбина
Снимка: Архив "Сега"
Награждаването на лидера на ДПС Ахмед Доган с орден "Стара планина" бе белязано с два скандала. Най-напред мнозина оспориха заслугите на Доган, след това пък лидерът на ДПС заплаши да върне ордена си, ако с него бъде награден и главният прокурор по време на възродителния процес Васил Мръчков.
В много неща може да бъде обвинен президентът Георги Първанов. Едно обаче не може да му се отрече - в раздаването на ордени и медали няма равен. За мандат и половина държавният ни глава се е отчел с внушителните 592 ордена. Още поне 40 души са получили "Почетен знак на президента" - отличие, измислено от Първанов и раздавано по негово усмотрение от 2002 г. До края на втория му мандат през 2011 г. пък се очаква да бъдат зарадвани още над 200 души.

Това установи проверка на в. "Сега" в "Държавен вестник", след като от президентството отказаха да предоставят обобщена информация под предлог, че всички укази са публикувани. От "Дондуков" 2 съобщиха само, че предстои разглеждането на още около 220 предложения за награждаване със същия орден, получили подкрепата на правителството на тройната коалиция.

Интересен за отбелязване е и фактът, че само за първите 2 г. на първия си мандат президент Георги Първанов е дал почти толкова ордени "Стара планина" (142), колкото бившите държавни глави Петър Стоянов и Желю Желев, взети заедно (168).



-----------------

По закон президентът може да награждава български и чужди граждани с 6 вида ордени. Най-високото държавно отличие е орден "Стара планина" - той се дава за изключително големи заслуги към страната ни. Следващ по старшинство е орден "Св. св. Кирил и Методий", който се полага за значим принос за развитието на културата, изкуството, образованието и науката. Има и ордени "За гражданска заслуга", "За военна заслуга" и "Мадарски конник". С първия се награждават само български граждани с големи заслуги за развитието на гражданското общество, с втория - българи и чужденци с принос към укрепването на Българската армия, а с третия - лица с особено големи заслуги за развитие на двустранните отношения с България. Орден "За храброст" не е сред предпочитаните от президента, медал "За заслуга" са получили също незначителен брой лица.

Малко известен е фактът, че наградените от президента с най-високото държавно отличие - "Стара планина", са повече, отколкото лицата, удостоени с другите видове ордени, взети заедно. През първия си мандат - от януари 2002 до октомври 2006 г., държавният глава е раздал 258 ордена "Стара планина". През 2002 и 2003 г. президентът е раздал съответно по 60 и 82 ордена, докато в следващите три години отличените от него са съответно 43-ма, 25-има и 48 на брой. Сред тях са писателите Стефан Цанев, Дончо Цончев, поетите Евтим Евтимов, Павел Матев, Леда Милева, режисьорът Крикор Азарян, певицата Силви Вартан, актьорите Цветана Манева, Татяна Лолова, първият български космонавт Георги Иванов и др.

Наред със светлите имена обаче



се прокрадват и някои по-скандални примери



Например лидерът на ДПС Ахмед Доган, чийто указ за награждаване като че ли на шега е публикуван в "Държавен вестник" на 1 април 2004 г. По-късно Сокола заплаши, че ще върне наградата в знак на протест срещу награждаването със същия орден на проф. Васил Мръчков - главен прокурор по време на възродителния процес. "Не може палачът и жертвата да са на един и същи пиедестал", отбеляза Доган. В интерес на истината инициативата тогава не дойде от президента, а от председателя на Народното събрание Огнян Герджиков. Скандалът бе потушен, след като Първанов смени ордена на Мръчков - вместо "Стара планина" му даде "Св. св. Кирил и Методий".

Минискандал се породи и покрай награждаването на Светлин Русев със "Стара планина". В открито писмо до президента той отказа да получи ордена, докато хора, по-достойни от него, като поета Константин Павлов, не бъдат отличени. Първанов се оправда с мудната реакция на министъра на културата по това време Божидар Абрашев.

Няколко десетки граждани на Македония с българско етническо самосъзнание също заплашиха, че ще върнат получените от Първанов ордени, след като научиха, че той награждава и бившия македонски посланик в София Любиша Георгиевски, познат в македонския публичен живот с антибългарските си настроения.

Спорни личности, наградени с най-високото държавно отличие, не липсват и през първите 3 г. на втория мандат на Първанов. Тогава президентът също е доста щедър в раздаването на отличия - 122 ордена "Стара планина". А редом със заслужили поети, писатели, актьори и спортисти се нареждат лица като бившия ни премиер Симеон Сакскобургготски, на собственика на футболния отбор "Левски" Тодор Батков, на оръжейния търговец Петър Манджуков. Прави впечатление, че докато през първия президентски мандат наградените с орден "Стара планина" български граждани са около 105, то през втория те се свиват до 35. Намаляват и наградените културни дейци за сметка на спортистите. От политиците орден "Стара планина" са получили Александър Джеров, Георги Пирински и Любен Корнезов.



Ордени "на кило" Първанов е раздавал главно на чужденци



По протоколни причини с най-висшето държавно отличие се награждава голяма част от делегацията при държавни посещения на най-високо ниво. Така например заедно с премиера и принца на Дания въпросният орден през март 2006 г. са получили още 16 души, сред които директорът на протокола на датското МВнР, личният секретар на кралицата, началниците на военния и на военноморския й кабинет и др. При шведската кралска визита пък са отличени дори генерал-лейтенант Мертил Мелин - началник на Кралските конюшни, и баронеса Кирстине фон Бликсен-Финеке - първа дворцова дама в Швеция.

Не са пропуснати още премиерът на Италия Силвио Берлускони, канцлерът на Германия Ангела Меркел, английският премиер Тони Блеър. Никола Саркози пък е награден два пъти - веднъж като министър на икономиката през 2004 г. и втори път като президент през 2007 г. (тогава същият орден е получила и съпругата му Сесилия заради освобождаването на българските медици в Либия).

Впрочем дублирането на ордени не е единичен случай. Проф. Андрей Пантев е един от хората, който освен със "Стара планина" е награден и с орден "Св. св. Кирил и Методий".

Сред 84-те ордена "Св. св. Кирил и Методий", които президентът е връчил за мандат и половина, близо 2/3 са дадени на българи. Сред тях са Рангел Вълчанов, Хайгашот Агасян, Миряна Башева, Велко Кънев, Александър Морфов, Гиньо Ганев и др.

Сред раздадените от Първанов 118 ордена "Мадарски конник", 99% от които са получили чужди граждани, изпъкват редица бизнесмени. Такива са президентът и вицепрезидентът на "Американ стандарт" Фредерик Поузес и Вилфрид Делкер, председателят на борда на директорите на белгийската индустриална група "Солвей" Даниел Янсен, президентът на "ЛУКойл" Вагит Алекперов, шефът на Youth stream Джузепе Луонго, вицепрезидентът на "Мейджи Холдинг" Шигетаро Асано. Безспорно най-колоритен е принц Алуалид бин Талал бин Абдулазис ал Сауд, получил въпросния орден за развитие на българо-саудитските отношения. Той е най-богатият човек в Саудитска Арабия, но все още не е известно да е инвестирал у нас.

Президентът обаче не спира дотук. Още в началото на първия си мандат



той измисля и свой личен "Почетен знак на президента"



Особеното в случая е, че предложенията не се дават от правителството, а са по усмотрение на държавния глава. Указите пък изобщо не се обнародват в "Държавен вестник" (тъй като знакът не съдържа държавен знак). Затова и не може да се каже колко души са били отличени от Първанов. "Сега" успя да преброи в интернет около 40 лица, удостоени с тази чест. Сред тях са бившият изпълнителен директор на "Уникредит Булбанк груп" Алесандро Профумо, експрезидентът на ЦСКА Александър Томов, подсъдим в момента за източване на "Кремиковци", бившият изпълнителен директор на "Мобилтел" Йозеф Винацер, президентът на УЕФА Ленард Йохансон, Бургаската търговско-промишлена палата, "М-тел", миньорската федерация на КНСБ, БНТ, Дарик радио, вестниците "Труд" и "24 часа", Йордан Лечков, Веселин Топалов, Марко Семов (посмъртно), бразилският писател Паулу Коелю, екстрасенската Вера Кочовска и др.

Логично е да се запитаме по какви критерии се избира кой с какъв орден да бъде удостоен. Отговор на този въпрос няма. В закона за ордените и медалите няма и текст, който да казва какво става, ако премиерът откаже да преподпише указ за даден орден. Под въпрос е дали президентът може да откаже да награди дадено лице, когато получи предложение. Също така няма процедура, по която получен орден или медал може да се върне. Нито пък ред, по който дадено вече отличие може да се отнеме.

Благодарение на щедростта в раздаване на отличия България си спечели и един доста ироничен коментар във Financial Times, озаглавен "Дайте медал на българите" (Give the Bulgarians a medal). Поводът беше награждаването на еврокомисаря по земеделието Франц Фишлер с орден "Стара планина". "Готино, много благородно от страна на българите и, разбира се, няма абсолютно никаква връзка с притесненията, че датата за присъединяване на страната виси на косъм", написа FT. Всекидневникът коментира също, че орден се подготвя и за президента на еврокомисията Романо Проди и затова е логично от ЕС да ни отговорят със същия жест под формата на техни ордени, а не с по-лесно членство, "както вероятно българските държавници се надяват".

Наградени с орден "Стара планина"

Български граждани, получили орден "Стара планина" от Георги Първанов



1. акад. Никола Попов - учен

2. Надежда Кираджиева - балерина

3. Христо Недялков - диригент

4. акад. Цено Хинковски - учен

5. проф. д-р Александър Монов - лекар

6. Христо Христов - художник

7. проф. д-р Миладин Апостолов - лекар

8. Валя Балканска - певица

9. Игнат Канев - виден представител на българската общност в чужбина

10. Боян Радев - спортист

11. Вежди Рашидов - скулптур

12. акад. Благовест Сендов - математик, бивш председател на НС

13. проф. Борис Спасов - юрист

14. проф. Живко Сталев - юрист

15. Йосиф Цанков (посмъртно) - композитор

16. Венелин (Вили) Цанков - режисьор

17. Марко Ганчев - писател

18. Любен Кулишев - за заслугите му към външната политика на България

19. д-р Кочо Кочев - птицевъд

20. Лиляна Барева - музикант

21. Елка Деспотова - учител

22. Любка Рондова - певица

23. Любен Гайдаров - художник

24. акад. Николай Тодоров - учен

25. Михо Михов - летец, бивш шеф на Генералния щаб на армията

26. Петър Манджуков - бизнесмен

27. Димитър Попов - юрист, бивш премиер

28. Стоянка Мутафова - актриса

29. Блага Димитрова - поетеса

30. Христо Друмев - дългогодишен директор на НДК

31. Хасан Исаев - спортист

32. Юри Буков - пианист

33. Петър Киров - спортист

34. Белчо Белчев - икономист, бивш министър на финансите

35. Никола Анастасов - актьор

36. проф. д-р Симеон Батов - машинен инженер

37. Тошо Тошев - журналист, главен редактор на в. "Труд"

38. проф. Стефан Данаилов - актьор

39. Димитри Иванов - журналист

40. Бинка Желязкова-Ганева - режисьор

41. Въло Радев (посмъртно) - режисьор

42. проф. д-р Стефан Михайлов - учен

43. полк. Ботьо Ботев - полицай

44. Таня Масалитинова - актриса

45. проф. д-р Дамян Дамянов - лекар

46. проф. Минко Балкански - учен

47. Анжел Вагенщайн - режисьор

48. Леон Даниел - режисьор

49. Емилия Радева - актриса

50. Гиньо Ганев - политик

51. проф. Иван Маринов (посмъртно) - музикант

52. проф. Боян Биолчев - писател

53. Стефан Еленков (посмъртно) - певец

54. Михаил Милков (посмъртно) - композитор

55. проф. д-р Исак Паси - философ

56. проф. Светозар Донев - режисьор

57. Величка Велянова - директор на Италианския лицей в Горна баня

58. Гергина Тончева - директор на НГДЕК

59. Гинка Станчева - актриса

60. Емил Стойчев - художник

61. д-р Александър Александров - космонавт

62. проф. Светлин Русев - художник

63. проф. Александър Фол - траколог

64. проф. Иван Славков - председател на БОК

65. Дончо Цончев - писател

66. Георги Иванов - космонавт

67. Цветана Манева - актриса

68. Ахмед Доган - политик

69. Костадин Карамитрев - инженер

70. Кирил Серафимов - физик

71. Цветан Цветков - учен

72. акад. Димитър Мишев - радиоинженер

73. проф. д-р Милена Цанева - литературовед

74. проф. Дойно Дойнов - историк

75. Татяна Лолова - актриса

76. Катя Динева - актриса

77. Катя Зехирева - актриса

78. проф. Георги Петров - художник

79. акад. Иван Юхновски - учен, председател на БАН

80. проф. Георги Костов - композитор

81. Ицхак Финци - актьор

82. Стоян Попов - оперен певец

83. проф. Александър Янков - юрист

84. акад. Радой Попиванов - учен

85. Максим Патриарх Български и митрополит Софийски

86. Желю Желев - философ и бивш президент

87. д-р Константин Тренчев - синдикалист

88. д-р Желязко Христов - синдикалист

89. Александър Йосифов - композитор

90. Крикор Азарян - режисьор

91. Павел Матев - поет

92. Христо Христов - режисьор

93. Юлия Огнянова - режисьор

94. Любомир Левчев - поет

95. акад. Чудомир Начев - лекар

96. проф. Огнян Герджиков - юрист и политик

97. проф. д-р Гарабед Минасян - икономист

98. Стефан Цанев - поет

99. Христо Вълчев - писател

100. Евтим Евтимов - поет

101. Величко Минеков - скулптур

102. проф. Димо Димов - музикант

103. Кирчо Атанасов - математик

104. Леда Милева - поетеса

105. ген. Никола Колев - бивш началник на Генералния щаб на БА

106. Георги Стоянов - режисьор

107. Лъчезар Цоцорков - инженер, председател на Българската минно-геоложка камара

108. Лъчезар Еленков - писател

109. проф. д-р Любен Корнезов - зам.-председател на 40-то НС

110. Максим Стависки - спортист

111. Албена Денкова - спортист

112. Христо Бонев - спортист, треньор

113. Марин Чонев - диригент

114. Тончо Русев - композитор

115. Симеон Симов - колекционер, дарител

116. Симеон Сакскобургготски - политик

117. Димитър Павлов -

118. проф. д-р Делчо Порязов - икономист

119. Владислав Славов - юрист, бивш председател на ВАС

120. проф. д-р Радослав Гайдарски - лекар

121. проф. д-р Иван Черноземски - лекар

122. Норайр Нурикян - спортист, треньор

123. Борис Цветков - дипломат

124. Георги Пирински - политик

125. Кирил Сандов - икономист

126. Тодор Батков - бизнесмен

127. Васил Димчев - театрален деец

128. ген.-майор доц. Стоян Тонев - началник на ВМА

129. Янко Русев - спортист

130. Петър Попангелов - спортист

131. Свилен Нейков - треньор

132. Никола Корабов - режисьор

133. Румяна Нейкова - спортист

134. Андрей Пантев - историк

135. Иван Станчев - за развитие на науката и културата

136. Александър Томов - спортист

137. Костадин Динчев - фолклорист

138. арх. Георги Стоилов - архитект

139. Александър Янков - юрист

140. проф. Александър Джеров - юрист

141. Димитър Димитров - земеделец

142. акад. Ангел Ангелов - дългогодишен директор на Централния институт по изчислителна техника

143. Георги Мърков - спортист

144. Златан Стойков - началник на Генералния щаб на БА

145. Калоян Махлянов (Котоошу) - спортист

146. Борис Георгиев (Моката) - спортист, треньор





Чужди граждани, получили орден "Стара планина" от президента Първанов



1. Ричард Шифтър - инициатор на проекта "Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа"

2. д-р Ерхард Бусек - специален координатор на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа

3. Ричард Майлс - посланик на САЩ

4. Херит Залм - министър на финансите на Кралство Нидерландия,

5. ген. Джоузеф Ралстън - върховен главнокомандващ силите на НАТО в Европа

6. Жорж Сампайю - президент на Португалия

7. Антониу Мартинш да Круш - министър на МВнР на Португалия

8. Мария ду Рузариу Симойнш Вентура - държавен секретар по промишлеността, търговията и услугите на Португалия

9. Бернарду Фючер Перейра - съветник на президента на Португалия по международните отношения

10. Бутрос Бутрос-Гали - генерален секретар на Международната организация на франкофонията

11. Емануел Зисман - посланик на Израел в България

12. Михаил Христидис - посланик на Гърция в България

13. Сейед Мохаммад Асгари - посланик на Иран в България

14. Йоханес Рау - президент на Федерална република Германия

15. Георг Потика - посланик на Австрия в България

16. Тао Мяофа - посланик на Китай в България

17. кардинал Анджело Содано - държавен секретар на Светия престол

18. кардинал Игнас Муса Дауд - префект на Конгрегацията на източните църкви

19. кардинал Валтер Каспер - президент на Съвета за единство на църквите

20. Апостолос Какламанис - Председател на НС на Гърция

21. лорд Джордж Робъртсън - генерален секретар на НАТО

22. Алесандро Графини - посланик на Италия в България

23. Хуан Карлос I - крал на Испания

24. Ана Паласио - министър на външните работи на Испания

25. Алберто Аса - началник на Канцеларията на Краля на Испания

26. Хосе Анхел Лопес Хорин - посланик на Кралство Испания

27. Рикардо Диес-Хохлайтнер - генерален секретар на Канцеларията на Краля на Испания

28. Хуан Коста - държавен секретар на търговията и туризма на Кралство Испания

29. адмирал Антонио Гонсалес-Алер - началник на Военния щаб на Кралския дом

30. Хуан Мануел де Барандика - посланик, генерален директор на Протокол, канцелария и ордени на Кралство Испания

31. Алфонсо Санс Портолес - началник на Протокола на Канцеларията на Краля на Испания

32. Асунсион Валдес - началник на Отдел "Преса" на Канцеларията на Краля на Испания

33. Мария Виктория Морера - генерален директор, началник на Кабинета на министъра на външните работи на Кралство Испания

34. Хуан Пабло Гарсия-Бердой - генерален директор на "Европейска политика" в МВнР на Испания

35. Хуан Мария Алсина - ген. директор на дирекция "Дипломатическа информация" в МВнР на Кралство Испания

36. Хесус Силва - ген. директор на Културни и научни връзки в МВнР на Кралство Испания

37. Рамиро Фернандес-Бачилер - зам.-ген. директор за Държавни и официални посещения, церемонии и ордени в МВнР на Испания

38. Хосе Кабрера - началник на Секретариата на Нейно Величество Кралицата на Испания

39. Мануел Барос - началник на Охраната на Кралския дом на Испания

40. Хосе Мануел Рейеро - началник на Военния щаб на Кралската Канцелария, Испания

41. Хуан Гонзалес-Себриан - началник на връзките с медиите на Кралския дом, Испания

42. Мануел Лагарес - ген. директор по въпросите на икономическата политика, Испания

43. Владимир Титов - посланик на Русия в България

44. Муса Манаров - космонавт

45. Анатолий Соловьов - космонавт

46. Виктор Савиних - космонавт

47. Исабел Виканди Пласа - началник на Кабинета на министъра на външните работи на Кралство Испания

48. Арнолд Рютел - президент на Естония

49. Кристиян Фабер-Род - посланик на Кралство Дания в България

50. Емил Лахуд - президент на Ливанската република

51. Исам Фарес - вицепремиер на Ливанската република

52. Мелхем Мисту - посланик на Ливанската република

53. д-р Жорж Диб - съветник на президента на Ливанската република по външнополитическите въпроси

54. Марун Хаймари - посланик, началник на Протокола на Президентството на Ливанската република

55. генерал Мустафа Хамдан - главнокомандващ на Републиканската гвардия на Ливанската република

56. Марта Руедас - постоянен представител на Програмата на ООН за развитие в България

57. Ото Шили - министър на вътрешните работи на Германия

58. Албер II - крал на Белгия

59. Паола - кралица на Белгия

60. Луи Мишел - зам. министър-председател на Белгия

61. Франк де Конинк - велик маршал на Кралския двор, Белгия

62. Принцеса Бодуен де Мерод

63. Жак ван Иперзеле де Стриху - началник на кабинета на краля на Белгия

64. Едмонд де Вилде - посланик на Белгия в България

65. Патрик Феркаутерен Друбел - началник на Протокола на Министерството на външните работи на Кралство Белгия

66. генерал Ги Мертънс - началник на военния кабинет на краля на Белгия

67. вицеадмирал Пиер Уарнаутс - началник на протокола на кралския двор, Белгия

68. Урсула Зайлер-Албринг - посланик на Германия в България

69. Артуро Хотон Рислер - посланик на Аржентина в България

70. Коичиро Мацуура - генерален директор на ЮНЕСКО

71. Ислам Каримов - президент на Узбекистан

72. Татяна Каримова - съпруга на президента на Узбекистан

73. Вайра Вике - Фрайберга - президент на Латвия

74. Имантс Фрайбергс - съпруг на президента на Латвия

75. Ян Ковач - посланик на Словакия в България

76. Тончи Станичич - посланик на Хърватия в България

77. Константин Михаил Григорие - посланик на Румъния в България

78. Ярослав Линденберг - посланик на Полша в България

79. Вячеслав Похвалски - посланик на Украйна в България

80. Ким Сънг-ъй - посланик на Корея в България

81. Гюнтер Ферхойген - еврокомисар по разширяването

82. Патрик Кокс - председател на Европейския парламент

83. Романо Проди - председател на Европейската комисия

84. Франц Фишлер - еврокомисар по земеделието и рибарството

85. Владимир Титов - посланик на Русия в България

86. Николай Рукавишников - космонавт

87. Юго Вутен - белгийски предприемач, меценат и колекционер

88. Жан-Лу Кюн Делфорж - посланик на Франция в България

89. ген. Ричард Майърс - председател на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ

90. Ясуйоши Ичихаши - посланик на Япония в България

91. Любиша Георгиевски - посланик на Македония в България

92. Паулу Тиагу да Силва - посланик на Португалия в България

93. Никола Саркози - министър на икономиката, финансите и индустрията на Франция

94. Принц Албер I - престолонаследник на Княжество Монако

95. Густаво Селва - член на Камарата на депутатите на Италианската република и председател на Комисията по външна политика и въпросите на Общността

96. Колин Пауъл - държавен секретар на САЩ

97. Таисто Толванен - посланик на Финландия в България

98. Силви Вартан - певица

99. Рикардо Лагос Ескобар - президент на Чили

100. Чедомир Радойкович - посланик на Сърбия и Черна гора в България

101. Бърти Ахърн - министър-председател на Ирландия

102. Севда Севан - посланик на Армения в България

103. Осама Мохамед Тауфик - посланик на Египет в България

104. Карло Чампи - президент на Италия

105. Джо Уилсън - съпредседател на групата за приятелство с България в американския Конгрес

106. ген. Харалд Куят - председател на военния комитет на НАТО

107. Бела Коложи - посланик на Унгария в България

108. баронеса Хенриет ван Линден - посланик на Нидерландия в България

109. Джеймс Пардю - посланик на САЩ в България

110. Сие Ханшън - посланик на Китай в България

111. Маргарет Хенеси - посланик на Ирландия в България

112. Негово Кралско Височество Анри - Велик херцог на Люксембург

113. Хайдар Берк - посланик на Турция в България

114. Прокопиос Мандзуранис - посланик на Гърция в България

115. Марчело Пера - председател на Сената на италианския парламент

116. Пиер Фердинандо Казини - председател на Камарата на депутатите на италианския парламент

117. Жозе Аугусто Линдгрен Алвес - посланик на Бразилия в България

118. Харалд Киндерман - посланик на Германия в България

119. Брат Ендрю Бърти - Велик Магистър на Суверенния военен благотворителен орден на Свети Йоан от Йерусалим, Родос и Малта

120. Кристофер Бо Брамсен - директор на Протокола на Министерството на външните работи на Кралство Дания

121. Ове Улеруп - посланик, лордчембърлейн на Нейно Величество Кралицата на Дания

122. Сьорен Людер Якобсен - началник на военния кабинет на Нейно Величество Кралицата на Дания

123. Кай Раш Ларсен - началник на военноморския кабинет на Нейно Величество Кралицата на Дания

124. Нилс Айскоу Холм - личен секретар на Нейно Величество Кралицата на Дания

125. Улрик Федершпил - постоянен държавен секретар на Министерството на външните работи на Кралство Дания

126. Бент Бентсен - заместник министър-председател и министър на икономиката на Кралство Дания

127. Пер-Стиг Мьолер - министър на външните работи на Кралство Дания

128. Кристиян Дюбвад Далсьо - постоянен държавен секретар на кабинета на министър-председателя на Кралство Дания

129. Свен Бойе Мадсен - посланик на Дания в България

130. Бриан Микелсен - министър на културата на Кралство Дания

131. Андерс Фог Расмусен - министър-председател на Кралство Дания

132. Нейно Кралско Височество Кронпринцеса Мери Елизабет (Дания)

133. Негово Кралско Височество Кронпринц Фредерик (Дания)

134. Негово Кралско Височество Принц Йоаким (Дания)

135. Кристиян Мейдал - председател на Парламента на Кралство Дания

136. Негово Кралско Височество Принц Консорт Хенрик (Дания)

137. Елзе Анете де Шел - придворна дама на Нейно Величество Кралицата на Дания

138. Петр Докладал - посланик на Чехия в България

139. Авраам Шарон - посланик на Израел в България

140. Берит Тверсланд - личен секретар на Негово Величество Крал Харалд V (Норвегия)

141. Свен Ерик Сведман - генерален секретар на Министерството на външните работи на Кралство Норвегия

142. Арне Умхолт - маршал на Кралския двор (Норвегия)

143. Ролф Балцерсен - посланик на Кралство Норвегия

144. Ролф Троле Андерсен - лорд чембърлейн на Негово Величество Крал Харалд V

145. Нейно Кралско Височество Кронпринцеса Метте-Марит (Норвегия)

146. Негово Кралско Височество Кронпринц Хокон (Норвегия)

147. Нейно Величество Кралица Соня на Норвегия

148. Негово Величество Крал Харалд V на Норвегия

149. Димитрис Куркулас - посланик, ръководител на делегацията на Европейската комисия в България

150.Славомир Даброва - посланик на Полша в България

151. ген. Джеймс Джоунс - върховен главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа

152. Мей Пану Папуля - съпруга на президента на Гърция

153. г-н Каролос Папуляс - президент на Гърция

154. Чонг Дже-сик - посланик на Корея в България

155. Василе Блага - министър на администрацията и вътрешните работи на Румъния

156. Вирон Полидорас - министър на обществения ред на Гърция

157. Франко Фратини - заместник-председател на Европейската комисия и комисар по въпросите на правосъдието и вътрешните работи

158. Ив Сен-Жур - посланик на Френция в България

159. Гернот Ерлер - държавен министър във Федералното министерство на външните работи на Германия

160. Франк-Валтер Щайнмайер - федерален министър на външните работи на Германия

161. Пааво Липонен - за принос в присъединяването ни към ЕС

162. Коичиро Фукуи - посланик на Япония в България

163. Ю Джънчи - посланик на Китай в България

164. Бенита Фереро-Валднер - европейски комисар по външните отношения и политиката на съседство

165. Жан-Клод Юнкер - министър-председател, държавен министър и министър на финансите на Великото Херцогство Люксембург

166. Сесилия Саркози - съпруга на президента на Франция

167. Никола Саркози - президент на Франция

168. Ангела Меркел - канцлер на Германия

169. Тони Блеър - бивш премиер на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия

170. Кондолиза Райс - държавен секретар на САЩ

171. Жозе Мануел Барозу - председател на Европейската комисия

172. Карл Билт - министър на външните работи на Кралство Швеция

173. Стен Толгфорш - министър на отбраната на Кралство Швеция

174. Фредрик Райнфелд - министър-председател на Кралство Швеция

175. Пер Вестерберг - председател на парламента на Кралство Швеция

176. Ева Бьорлинг - министър на външната търговия на Кралство Швеция

177. Херман аф Троле - началник на Протокола на МВнР на Кралство Швеция

178. Бертил Рут - посланик на Кралство Швеция

179. генерал-майор Хокан Петерсон - началник на Военния кабинет на Негово Величество (Швеция)

180. графиня Алис Троле-Вахтмайстер - главна дворцова дама в Швеция

181. Ингемар Елиасон - маршал на Кралство Швеция

182. Ларш-Ялмар Виде - първи маршал на Кралския двор в Швеция

183. генерал-лейтенант Мертил Мелин - началник на Кралските конюшни в Швеция

184. баронеса Кирстине фон Бликсен-Финеке - първа дворцова дама в Швеция

185. Нейно Кралско Височество Маделен - принцеса на Швеция

186. Нейно Кралско Височество Виктория - кронпринцеса на Швеция

187. Негово Кралско Височество Карл Филип - принц на Швеция

188. Нейно Величество Силвия - кралица на Швеция

189. Тобиас Билстрьом - министър на миграцията и убежището на Кралство Швеция

190. шейх Хамад Бин Халифа Ал Тани - Емир на Катар

191. Карл Дийм - посланик на Австрия в България

192. Торао Токуда - председател на "Токушукай медикъл корпорейшън"

193. Йеньо Фаллер - посланик на Унгария в България

194. Архиепископ Джузепе Леанца - Апостолически Нунций

195. Мигел Анхел Моратинос - министър на МВнР на Испания

196. Джован Батиста Кампаньола - посланик на Италия в България

197. Михал Котман - посланик на Словашката република в България

198. Джон Байърли - посланик на САЩ в България

199. Нелсън Мандела - президент на Южна Африка

200. Анатолий Потапов - посланик на Русия в България

201. Бертил Рут - посланик на Швеция в България

202. Акито Найто - зам.-председател на Съвета за международен обмен

203. Филип Беке - посланик на Белгия в България

204. Мариу Жезуш душ Сантуш - посланик на Португалия в България

205. Дражен Вуков-Цолич - посланик на Хърватия в България

206. Тенкоко Сонода - председател на Японско гражданско сдружение Клуб "София" и зам.шеф на Японо-българскарска асоциация за проятелство

207. Джорджо Наполитано - президент на Италия

208. Фам Куок Бао - посланик на Виетнам в България

209. Валдас Адамкус - президент на Литва

210. Владимир Воронин - президент на Молдова

211. Хеба Елмараси - посланик на Египет в България

212. Яп де Хоп Схефер - генерален секретар на НАТО

213. Фернандо Ариас Гонсалес - посланик на Испания в България

214. Чихиро Канагава - председател на Японския съвет за международен обмен и президент на корпорация "Шинецу кемикъл"

215. Жан-Пиер Мазери - Велик Канцлер на Суверенния Военен Хоспиталиерен Орден на Св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта

216. брат Матю Фестинг - Велик Магистър на Суверенния Военен Хоспиталиерен Орден на Св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта

217. Вячеслав Мадан - посланик на Молдова в България

218. Михаил Рошиану - посланик на Румъния в България

219. Данило Вучетич - посланик на Сърбия в България

220. Михаел Ернст Антон Гайер - посланик на Германия в България

221. Кауко Ямсен - посланик на Финландия в България

222. г-жа Нанси Макълдауни - посланик на САЩ в България

223. Вилем Ван Ее - посланик на Кралство Нидерландия в България

224. Силвио Берлускони - министър-председател на Италия

225. Винсент Де Гаетано - председател на Върховния съд на Малта

226. Луис Галеа - председател на Парламента на Малта

227. Маргарет Абела - съпруга на президента на Малта

228. Джордж Абела - президент на Малта

229. Джон Дали - министър на социалната политика на Малта

230. Тонио Борг - зам. министър-председател и министър на МВнР на Малта,

231. Лорънс Гонзи - министър-председател на Малта

232. Бадамдорж Батхишиг - посланик на Монголия

233. Клаус Фабиян - посланик на Австрия в България
 Така и не е ясно защо едни дейци на културата получават орден "Стара планина", а други - "Св. св. Кирил и Методий".
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Награждането на Жозе Мануел Барозу и на редица еврокомисари доведе до ироничен коментар във "Файненшъл таймс", че така България се опитва да си купи влизането в ЕС.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Котоошу се появи на награждаването си със семейството си и бъдещата си съпруга-японка.
34
9999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
03 Януари 2010 23:47
Титли, титли, ... пълна кола с ритли.
04 Януари 2010 00:21
Ония двамцата горе са за по един орден " Раирана Пижама".
04 Януари 2010 00:55
Много интересно, как са раздавани ордени на цели тумби придворни чиновници. Разни там придворни дами, началници на протокол, на кабинет, на не знам кво си, чак началник на конюшни закичен със "Стара планина"?!????.....
Така е прието или си е чисто гоцевска подлизурщина?

Извадка:
..........................
Испания
23. Хуан Карлос I - крал на Испания
24. Ана Паласио - министър на външните работи на Испания
25. Алберто Аса - началник на Канцеларията на Краля на Испания
26. Хосе Анхел Лопес Хорин - посланик на Кралство Испания
27. Рикардо Диес-Хохлайтнер - генерален секретар на Канцеларията на Краля на Испания
28. Хуан Коста - държавен секретар на търговията и туризма на Кралство Испания
29. адмирал Антонио Гонсалес-Алер - началник на Военния щаб на Кралския дом
30. Хуан Мануел де Барандика - посланик, генерален директор на Протокол, канцелария и ордени на Кралство Испания
31. Алфонсо Санс Портолес - началник на Протокола на Канцеларията на Краля на Испания
32. Асунсион Валдес - началник на Отдел "Преса" на Канцеларията на Краля на Испания
33. Мария Виктория Морера - генерален директор, началник на Кабинета на министъра на външните работи на Кралство Испания
34. Хуан Пабло Гарсия-Бердой - генерален директор на "Европейска политика" в МВнР на Испания
35. Хуан Мария Алсина - ген. директор на дирекция "Дипломатическа информация" в МВнР на Кралство Испания
36. Хесус Силва - ген. директор на Културни и научни връзки в МВнР на Кралство Испания
37. Рамиро Фернандес-Бачилер - зам.-ген. директор за Държавни и официални посещения, церемонии и ордени в МВнР на Испания
38. Хосе Кабрера - началник на Секретариата на Нейно Величество Кралицата на Испания
39. Мануел Барос - началник на Охраната на Кралския дом на Испания
40. Хосе Мануел Рейеро - началник на Военния щаб на Кралската Канцелария, Испания
41. Хуан Гонзалес-Себриан - началник на връзките с медиите на Кралския дом, Испания
42. Мануел Лагарес - ген. директор по въпросите на икономическата политика, Испания



Белгия
58. Албер II - крал на Белгия
59. Паола - кралица на Белгия
60. Луи Мишел - зам. министър-председател на Белгия
61. Франк де Конинк - велик маршал на Кралския двор, Белгия
62. Принцеса Бодуен де Мерод
63. Жак ван Иперзеле де Стриху - началник на кабинета на краля на Белгия
64. Едмонд де Вилде - посланик на Белгия в България
65. Патрик Феркаутерен Друбел - началник на Протокола на Министерството на външните работи на Кралство Белгия
66. генерал Ги Мертънс - началник на военния кабинет на краля на Белгия
67. вицеадмирал Пиер Уарнаутс - началник на протокола на кралския двор, Белгия



Дания
120. Кристофер Бо Брамсен - директор на Протокола на Министерството на външните работи на Кралство Дания
121. Ове Улеруп - посланик, лордчембърлейн на Нейно Величество Кралицата на Дания
122. Сьорен Людер Якобсен - началник на военния кабинет на Нейно Величество Кралицата на Дания
123. Кай Раш Ларсен - началник на военноморския кабинет на Нейно Величество Кралицата на Дания
124. Нилс Айскоу Холм - личен секретар на Нейно Величество Кралицата на Дания
125. Улрик Федершпил - постоянен държавен секретар на Министерството на външните работи на Кралство Дания
126. Бент Бентсен - заместник министър-председател и министър на икономиката на Кралство Дания
127. Пер-Стиг Мьолер - министър на външните работи на Кралство Дания
128. Кристиян Дюбвад Далсьо - постоянен държавен секретар на кабинета на министър-председателя на Кралство Дания
129. Свен Бойе Мадсен - посланик на Дания в България
130. Бриан Микелсен - министър на културата на Кралство Дания
131. Андерс Фог Расмусен - министър-председател на Кралство Дания
132. Нейно Кралско Височество Кронпринцеса Мери Елизабет (Дания)
133. Негово Кралско Височество Кронпринц Фредерик (Дания)
134. Негово Кралско Височество Принц Йоаким (Дания)
135. Кристиян Мейдал - председател на Парламента на Кралство Дания
136. Негово Кралско Височество Принц Консорт Хенрик (Дания)
137. Елзе Анете де Шел - придворна дама на Нейно Величество Кралицата на Дания



Норвегия
140. Берит Тверсланд - личен секретар на Негово Величество Крал Харалд V (Норвегия)
141. Свен Ерик Сведман - генерален секретар на Министерството на външните работи на Кралство Норвегия
142. Арне Умхолт - маршал на Кралския двор (Норвегия)
143. Ролф Балцерсен - посланик на Кралство Норвегия
144. Ролф Троле Андерсен - лорд чембърлейн на Негово Величество Крал Харалд V
145. Нейно Кралско Височество Кронпринцеса Метте-Марит (Норвегия)
146. Негово Кралско Височество Кронпринц Хокон (Норвегия)
147. Нейно Величество Кралица Соня на Норвегия
148. Негово Величество Крал Харалд V на Норвегия



Швеция
172. Карл Билт - министър на външните работи на Кралство Швеция
173. Стен Толгфорш - министър на отбраната на Кралство Швеция
174. Фредрик Райнфелд - министър-председател на Кралство Швеция
175. Пер Вестерберг - председател на парламента на Кралство Швеция
176. Ева Бьорлинг - министър на външната търговия на Кралство Швеция
177. Херман аф Троле - началник на Протокола на МВнР на Кралство Швеция
178. Бертил Рут - посланик на Кралство Швеция
179. генерал-майор Хокан Петерсон - началник на Военния кабинет на Негово Величество (Швеция)
180. графиня Алис Троле-Вахтмайстер - главна дворцова дама в Швеция
181. Ингемар Елиасон - маршал на Кралство Швеция
182. Ларш-Ялмар Виде - първи маршал на Кралския двор в Швеция
183. генерал-лейтенант Мертил Мелин - началник на Кралските конюшни в Швеция
184. баронеса Кирстине фон Бликсен-Финеке - първа дворцова дама в Швеция
185. Нейно Кралско Височество Маделен - принцеса на Швеция
186. Нейно Кралско Височество Виктория - кронпринцеса на Швеция
187. Негово Кралско Височество Карл Филип - принц на Швеция
188. Нейно Величество Силвия - кралица на Швеция
189. Тобиас Билстрьом - министър на миграцията и убежището на Кралство Швеция

..........................
04 Януари 2010 01:06
на мен пък ми фата окото дъ-и... не е трудно да разбереш, че на държавна сигурност 'не' не се казваше (ако имаш инстинкт за самосъхранение)... ама на гоцето защо му целуваш ръка?
04 Януари 2010 02:15
Срам ме е от Гоце. А вас?
04 Януари 2010 02:50
Тошо Тошев и Ботьо Ботев ми дойдоха малко вповече и не можах да дочета списъка..
04 Януари 2010 02:54

А на мен тия двамата ми дойдоха ташкън:

87. д-р Константин Тренчев - синдикалист

88. д-р Желязко Христов - синдикалист

И все пак, нашето Коце преди Жеко.
04 Януари 2010 04:49
KNIGHT TEMPLAR , мен не ме е срам от Гоце , а ме е срам че тия дето го избраха са ми сънародници. Макар и половината да са с турско самосъзнание. Да беха гласували за некой техен си Али щех да ги разбера . А те гласуваха под строй за туй мекере дето е шеф на партията дето им спретна възродителния процес. Същото се отнася и за българските гласоподаватели избрали туй нищожество шеф на партията докарала толкова беди и страдания на България.
Позор.
За таквиз народа е казал : не моем го разбра - ти го е*еш - оно та цалува.
04 Януари 2010 06:56
***

Редактирано от - sybil на 04/1/2010 г/ 08:37:07

04 Януари 2010 07:37
Да видим за какво е послужило лудото ровене в Държавен вестник и съставянето на списъка? Послужило е за формулирането на един-единствен мижав въпрос: "по какви критерии се избира кой с какъв орден да бъде удостоен". И ако можело да уредим орденоудостояването в държавата така, че да не ни се смеят у FT. Ниска топка!


От друга страна виждаме, че броят на Гоцевите орденоносци е съпоставим с броя на (секретно) помилваните от него другари-апаши. Алюзията не е случайна и подчертава един налагащ се с времето факт: колкото и нищожни правомощия да има президент като Първанов, за него те са непосилни. Извод: Вън парцала!
04 Януари 2010 08:13
За издънките на манекена-президент Гоце, не желая никакви коментари.Толкова съм омерзен от тази особа, че след като изтече и вторият му мандат, ще се постарая за винаги да изтрия от паметта си, спомена за това грандиозно политическо недоразумение, а сега това няма как да стане, защото сервилните журналисти, както и безвкусни печатни и електронни медии, не позволяват това.
04 Януари 2010 08:20
В-к Сега
Пак търсите как да посъбудите народната ненавист, че напоследък хич я нямаше.
Не стана с импийчмънта, пробвайте се пък с това.
Народа като мрази, забравя за хляба. Ама до едно време. После хваща паветата.
04 Януари 2010 08:37
Браво за поменика!
Защото подобна информация трудно се намира - ако изобщо я улучиш.
А трябва! Нали това са наградени хора? Демек - за пример и почит? Е?
Темата, обаче, си е безкрайна.
А президентът действа съвременно - по законите на битпазарната демокрация. Бизнес! Нищо лично. Има си го, развива го, инвестира в бъдещето си.
---------------------------------------
Блогът на Генек
04 Януари 2010 08:42
Парламента да сложи лимит и точка...Ха Ха.
04 Януари 2010 08:48
истинския въпрос будещ статията е що е то каманяшка държавност, критерии и принципи, морал и полититическа кариерност
а това е важен въпрос в контекста на арията за слабия политик бока-толумбажията, изпълнявана от землянкажии
дет' викаше един колега, какви ли сме ний, че какви ли да ни додат
04 Януари 2010 08:52
Я дайте един списък на всички, които отказаха да се деполитизират от МНО и МВР - това са верни до смърт кадри на БКП и те не се нуждаят от тенекиени значки .
04 Януари 2010 09:01
мнение по статията нема кво да давам - човеко си вади лебо с писане, ама мнение за народ като назе -имам -е, какъвто народо, такъв ни царо, такъв ни и президенто
04 Януари 2010 10:12
Чарли, то тези ордени са станали "certificate of attendance" за чужденците :-)
На мен ми хареса и: 64. проф. Иван Славков - председател на БОК (зет)
04 Януари 2010 10:18
Я дайте един списък на всички, които отказаха да се деполитизират от МНО и МВР - това са верни до смърт кадри на БКП и те не се нуждаят от тенекиени значки .

Сир, това Ви твърдение е изключително невярно. Като участник и свидетел на тези събития в МНО, мога да заявя, че почти всички верни синове на Партията мигом се деполитизираха и запазиха службите си. А доста млади офицерчета и сержантчета, които търсеха начин да се откачат от служба в армията, без да плащат неустойки (имаше тогава такива работи), отказаха да се деполитизират. И се освободиха от задължението за 10 години служба по диви гарнизони без да плащат. Предполагам подобно е било положението и в МВР.
Знам, че намекът ви е прицелен в Бойко, но е нужно и известно придържане към истината. Особено когато става дума за не много отдавнашни събития.
04 Януари 2010 11:53
л-т Грубер
Абсолютно точно.
04 Януари 2010 11:55

Срам, срам и ужас! "Пази боже сляпо да прогледа!" е казал народът ни за такива като Седефчов докопал се до правото да декорира с най-висши, бих казал сакрални даже български отличия кого ли не. Като изключим малцината , най-вече дейци на културата , изкуството и спорта достойни българи за тези отличия сред останалото мнозинство буквално бъка от масови убийци/вж.абонираните за тях посланници на Новата Юдея, щатски държавни секретари, лампази от НАТО, Пентагона, икономически убийци от МВФ и т.н./ и българофоби. За какви "изключителни заслуги" към България и българския народ , КОНКРЕТНО, тези типове са тъй щедро декорирани с орден "Стара планина"?! Никой не ти казва! Никъде ги няма точно формулирани. Избърсаха ли сълзата на барем едно сираче?Напълниха ли поне един хладилник? С какво КОНКРЕТНО издигнаха имиджа на БГ и българите по света? С какво доказаха, пак КОНКРЕТНО , защитата на наемниците на труда доФторите Желязков и Тренчев, които като физически лица са отдавна от другата страна на барикадата като олигарси? А какво да кажем за ДС-агентите Димитри Иванов и Тошо Тошев? Със засуканите си словоблудия в угода на поредните "победители"? Ако бях на мястото на наистина достойните българи получили орден "Стара планина" от Седефчов и виждайки, че съм попаднал в в подобна компания като нищо щях да го върна прилюдно пред камерите на ТВ-репортерите! Защото това си една много подла куртоазна гавра, а не чест! "Историкът" Седефчов ще остане в най-новата ни история не само като доказано мекере, ами и като онзи, благодарение на който най-висшите български отличия неспасяемо девалвираха. Проклет да е!
04 Януари 2010 12:06
Еми какво да се прави! Инфлация...
04 Януари 2010 12:17
Куцар
04 Януари 2010 12:59
Липсва списъкът с наградените от Марин.
Или това щеше да бъде нарушение на закона за личните данни. А списъците с орденоносците не са ли в нарушение на тоя закон?

Редактирано от - Oraсle на 04/1/2010 г/ 13:01:18

04 Януари 2010 13:08
Прави впечатление, че всички декорирани политически, обществени дейци, бизнесмени и журналисти са от кохортата на Гоцето или гравитиращи около БСП.
Сред наградените с ордени има и достойни хора, действително заслужаващи високите отличия. Как биха се почуствали, тези които са отдали всичките си сили, способности и умения за добруването на България да прочетат имената си редом до имената на Ахмед Доган, Тошо Тошев, Тодор Батков, Петър Манджуков, Желязко Христов, Константин Тренчев, Иван Славков например? Чудно как от тройната коалиция е пропуснат само Станишев.
Мене ме е срам да чета тези имена в списъка, а вас?




04 Януари 2010 13:22
Па то има ли нещо редно в президентството? Всеки достоен човек отказва с шут орден с който е награден придворен клоун или партиен глашатай, приятел или услуга на "реципрочна"основа. Първанов се оля и загуби ориентация като пиле в калчища. Купува си приятели с чужда пита. Боян Биолчев носител на орден. А заслужили учители с петдесетгодишен стаж няма кой да им обърне внимание. А този полуинтелигент с майка съдийка от от така наречения народен съд Гоце му прави поклон.
04 Януари 2010 13:38
"Сега" не се отказвайте от списъците с помилваните от президента - там са големи далавери. Особено преди изтичането на мандата му- тези които предстои да помилва. Да видим дали ще помилва човек с двойно убийство син на партиен другар.
Заведете дело пред Върховния съд за отказ от достъп до информация и зпочнете име след име
04 Януари 2010 14:09
Абе стига сте скачали срещу Гоцето бе! Толкова прозрачно управлява.Нали прозрачност искахте? От всяко му действие се вижда защо го прави и какви са му интересите.Накрая на мандата ще награди и себе си.Ако Депесето не пожелаят трети мандат.Няма право по Конституция ли? Абе кой ти еб'ава Конституцията?
Прозрачен човек.Е, че бил нагъл, голяма работа.То другите пък не са.
04 Януари 2010 15:39

Прави впечатление, че всички декорирани политически, обществени дейци, бизнесмени и журналисти са от кохортата на Гоцето или гравитиращи около БСП.

Е ми, това твърдения на милата Круела е до такава степен далеч от истината, че чак ми е неудобно да посочвам примери, които я опровергават. Но все пак:

- поне 100 от 146-те имена не са, не са били и нямат никакъв шанс да бъдат близки до БСП и Първанов. В това отношение Президентът е над всякаква критика.
Съвършено друг е въпросът, че много от наградените не са безспорни кандидати за високата чест, но, кажете ми, кой тук и днес е безгрешен?
04 Януари 2010 16:13
От тези, които съм ги посочила само л*****о К. Тренчев не гравитира около БСП и ко. , но пък същият се налапа и превърна Подкрепа от опозиционен в казионен профсъюз.
04 Януари 2010 17:34
Куцар: Седефчов докопал се до правото да декорира с най-висши, бих казал сакрални даже български отличия кого ли не.


Хм, ако на мен рече да ми даде орден Стара планина, няма да съм толкова нелюбезен, че да го върна, ама ще пратя шофьора да го вземе, щото тиража му вече е по-голям от този на монетата от 50 стотинки, а за 50 стотинки даже и шофьора да ти пратя си е жест.
04 Януари 2010 18:23
Хм,
от 146 българи има:
21 учени
15 спортисти и треньори
11 актьори
11 режисьори
11 писатели и поети
10 певци и композитори
8 юристи
7 художници и скулптОри
6 лекари
04 Януари 2010 19:03
Лейтенант Грубер,
Не мога да ги разбера тези салтоморталета, може и да съм старомоден.
Но все пак, ако човек казва, че мрази комунистите, това трябва да е било верую за целия му живот.
А в нашия случай - до средата на попрището жизнено сме комунисти, верни до смърт на партията, а после - ставаме войнстващи антикомунисти. Тогава било изгодно да си комунист, сега е изгодно да си антикомунист.
Опортюнизъм в действие, разбийш.
Изниква въпросът - кога и до колко сме били истински? Сега, или тогава?
04 Януари 2010 19:46
Сир, нямаше кой знае какви салтоморталета. Комунистите в армията имаха някаква негласна индулгенция от БКП, че деполитизацията не се брои за партийно провинение и членството им в партията може да се възстанови по всяко време. За по-младите нямаше никакви притеснения, защото повечето не бяхме партийци. А тези, които напуснаха по този параграф, нямаше никакво значение дали членуват в някаква партия или не. Изискваше се декларация, че няма да членуваш в партия, докато си на военна служба и който не я подпишеше биваше уволнен. Кой как си е сменял възгледите и защо го е правил не ми е известно и ми е трудно да коментирам. Но приемам, че всеки човек през живота си може да претърпи някакво развитие и да променя възгледите си. Важно е дали наистина се променя или просто се стреми да е винаги с тези, които са на власт.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД