Бюджетът е разполагал с нужните средства, за да се разплати с лекари, съдии, фермери, инвалиди и др. в последните дни на 2009 г., но финансовият министър Симеон Дянков умишлено не е разрешил плащанията да бъдат направени. Целта му е била дефицитът в края на годината да не мине 500 млн. лв., което е най-доброто постижение в ЕС. "Това ни трябва, за да покажем на европейците, на ЕК, че сме годни да влезем в еврозоната, и заради инвеститорите", обясни финансовият министър Симеон Дянков пред БНТ вчера. "Формално законът е изпълнен, така че парите бяха преведени, а това, че не можеха да ги използват за 2009 г., вече е прерогатив на министъра на финансите. Аз го използвах просто защото трябваше да се вместим във фискалната политика, която бяхме обещали на хората и беше гласувана от Народното събрание. За дефицита е важно какво се харчи, а не какво се превежда", каза министърът.
Думите на Дянков се разминават с уверенията на премиера Борисов, че средствата на лекари, фермери, социално слаби се бавят, защото няма пари.
"Ако нужните средства бяха изразходвани, дефицитът можеше да стигне 1 млрд. лв., или 1.5% от БВП, от което следва, че автоматично ще намалее фискалният резерв, който е около 8 млрд. лв.", обясниха финансисти. По закон резервът не бива да пада под 6.3 млрд. лв. Дефицитът пък не трябва да е над 3% от БВП, за да може страната да влезе в еврозоната - един от обявените приоритети на правителството на ГЕРБ. "Не е ясно какво се опитва да скрие правителството, но трябва да се знае, че Европейската комисия не гледа само отчетения дефицит, но и просрочията, които се пренасят за 2010 г.", коментираха икономисти пред "Сега".
Още в края на 2009 г. от ВСС съобщиха, че имат по сметката си над 61 млн. лв., но нямат разрешение от Дянков да ги ползват. Именно от тази сума министърът разреши да се използват 19-те млн. лв., но в последния възможен момент, така че да не могат да ги похарчат. По сметките на фонд "Земеделие" още в началото на декември бяха налице 30 млн. лв. за разплащане на проекти по "Млад фермер" и за земеделска техника, но финансовото министерство ги блокира.
За да покрие неразплатените през м. г. средства на лекари, фермери, социално слаби и др. през 2010 г., кабинетът ще трябва да харчи предсрочно парите, планирани за втората половина на годината. За да се платят например обещаните близо 200 млн. лв. за строителните фирми до месец март 2010 г., може да се наложи предварително да се похарчи огромна част от бюджета на агенция "Пътна инфраструктура" до края на годината.
ВСС не се отказва да раздаде като премии парите, спестени от заплати през 2009 г. Вчера сумата даже нарасна от 24 на 28 млн. лв. В ново писмо на магистратите до Дянков те вече искат той специално да разреши икономисаните средства да отидат за бонуси. Финансовият министър обаче не може да одобри това, защото ще наруши закона за съдебната власт, според който парите, които са преходен остатък, могат да се ползват едва при недостиг на приходи в края на годината. "ВСС вече сам по съвест трябва да реши за какво да бъдат изхарчени парите," каза вчера Дянков пред БНТ. Парите биха стигнали за по една допълнителна заплата на всички в системата. Самите членове на ВСС си гласуваха по две заплати, което прави 5300 лв.
Единствената надежда за спасяване на бюджет 2010 г. остава актуализацията в средата на годината, когато по прогнозите на Симеон Дянков се очаква засилване на приходите заради отшумяването на кризата.
ТЕЖКИ ВРЕМЕНА
Във финансовата драма се включи със закъснение и Асоциацията на прокурорите в България, която призова премиера и главния прокурор да направят необходимото да бъдат изплатени средствата така, както са гласувани от ВСС. От писмото на прокурорите става ясно, че декемврийската им заплата е била платена още в началото на месеца и те са останали с убеждение, че ще получат бонуси. "Това мотивира магистратите и служителите да изразходват предварително получените средства, вследствие на което и при създалата се обстановка те бяха поставени в унизителното положение на хора, лишени от възможност да посрещнат достойно коледните и новогодишните празници", се казва в писмото.
ПОМОЩИТЕ
Малка част от интеграционните добавки за хората с увреждания не успяха да стигнат до тях преди Нова година заради късен превод на парите от финансовото министерство. "Те са по сметките, но хората ще могат да си ги получат веднага след Нова година", увери социалният министър Тотю Младенов след последното заседание на МС за 2009 г. на 30 декември.
Оказа се обаче, че платежните нареждания са се върнали И сега ще трябва да се пускат отново. Става дума за към 4 млн. лв. от общо 18 млн. лв. интеграционни добавки за месеца, разбра "Сега". Всички детски, които са към 30 млн. месечно, и социални помощи за около 3 млн. лв. бяха изплатени още преди Коледа.