:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,515
Активни 284
Страници 10,445
За един ден 1,302,066

10 спомена от началото на новия век

България започна 21-вото столетие с вампирясали институции, икономически бум и затвърждаване на принципа "общото е мое"
Марин Божков
За добро или лошо започнахме да забравяме подробностите от собственото си битие, с което влязохме в новия ХХI век. Основният ни успех за това време - приемането на България в Европейския съюз, се помрачи от унижението да сме вечно хоканият двойкаджия. Увлечени във всекидневните си проблеми, работещи, очакващи и оплакващи се ден за ден, не забелязваме, че страната ни се променя - не толкова бързо, колкото ни се иска, но и не толкова бавно, че вчерашният ден да прилича на днешния. Затова в началото на новата 2010 г. - последната от първото десетилетие на новия век, е време да подредим и първите си спомени.



1. Висок темп на развитие



- днес може и да ни се струва странно, но България влезе в новия век след безпрецедентен скок в икономическото развитие и жизненото равнище в сравнение с разрухата в началото на 1997 г. Спасителните мерки, предприети за обуздаване на инфлацията, за либерализацията на икономиката и отварянето й за капитали и нови пазари, доведоха до своеобразно "икономическо чудо". Въпреки множеството основателни критики към правителството, управлявало България до началото на новия век, то доказа, че един екип може и съвсем да не е идеален - достатъчно е да върви, макар и криво, но в правия път, вместо право - в кривия.



2. Финансовата стабилност,



постигната от въвеждането на валутния борд, избави българите от натрапчивия страх от хиперинфлация. Въведената дисциплина и ред във финансовия сектор отвори пътя за навлизането в България на европейския финансов капитал чрез приватизация на българските банки от европейски групи. Така секторът първи се глобализира. Това от своя страна възвърна доверието в банките, отразено в кредитния бум в периода 2006-2008 г.



3. Поява на работещ едър бизнес



- за разлика от последното десетилетие на двадесети век, в което едрият български "бизнес" беше изцяло доминиран от фигури с тъмно минало, поставили си за основна цел грабежа на всичко, което може да се ограби, първото десетилетие на новия век донесе и нова тенденция - макар и все още твърде олигархичен и неотърсил се напълно от пиратските елементи, едрият бизнес в страната започна да произвежда и да продава продукти. Факт е, че в 2010 г. вече съществуват, макар и немного, български производители, които успешно се справят с конкуренцията в европейския пазар. В търговията с ресурси, енергетиката, строителството, леката промишленост, а дори и в някои промишлени производства заработиха някои стари и се създадоха нови фирми и предприятия. Строителният бум от последните три години не само съживи този традиционно силен отрасъл, но доведе до хиперрастеж, който дори дебалансира кредитното равновесие на банковия пазар.



4. Натрупване на фискален резерв



Икономическият ръст, с който страната влезе в новия век и който продължи и през първите му години, както и въведеният относителен порядък в публичните финанси доведоха до натрупване на фискален резерв през последните три последователни години. За съжаление този сигнал за възможността на държавата да инвестира в подготовка за наближаващата криза или просто да намали данъците, като оптимизира едновременно с това и системата на публичните финанси, не беше разбран. Правителството предпочете да изхарчи натрупания фискален резерв от почти един милиард лева за популистки предизборни мероприятия, докато системата на НАП се гърчеше от скандали, засегнали най-високите й нива. Съвсем естествено доверието в публичните финанси се срина, събираемостта на данъците намаля забележимо и махалото се люшна към фискален дефицит. Последиците от това вече се усещат в такива чувствителни области като здравеопазването и пенсионното осигуряване.



5. Нарастване на работните заплати



- в последните четири години цената на труда започна да настига останалите страни от Централна Европа. В същото време производителността на труда не растеше със същите темпове и се стигна дотам, през 2009 г. действащ министър от правителство, доминирано от социалистите, да призовава работодателите да не увеличават заплатите на работниците си - феномен, който няма аналози. Необходимостта от повишаване на цената на труда беше очевидна, както очевидно беше, че натрупваното национално богатство трябва да се сподели. За съжаление не се отдели достатъчно грижа за повишаване на производителността и днес в България в условията на криза все още има голямо търсене на висококвалифициран персонал, средни и дори висши ръководители. В същото време не се направи нищо за големите маргинализиращи се малцинствени групи, чиито крайно неквалифицирани трудови ресурси останаха на практика неизползвани, неразвити и досега тласкат това население по пътя на почти масова криминализация.



6. Очаквания за "политическо оправяне" отвън



Вечната българска болест - очакването на добрия спасител, изигра може би най-лошата шега на нашето общество през това десетилетие. На два пъти избирателите се довериха на обещания за "оправяне", без да им се налага да полагат усилия с мисъл и действие за въвеждане в ред на обществените си работи. Убеждението, че "всички са маскари", но "еди кой си ще ги оправи", е удобното убежище на поданика, който не желае да поеме в свои ръце отговорността за бъдещето си - т.е. да се превърне в гражданин. Това наследство от натрапената ни "дворцова революция" от края на 1989 г. още тежи на поколението, посрещнало новия век, без да изживее гражданския си разцвет.



7. Дефицитът на гражданска активност



се усеща навсякъде - безнаказано се обсебват обществени средства пред очите на обществото, съсипва се природата заради безумни грандомански проекти, политици и близки до тях лица се обогатяват безогледно, без никой да попита как и по какъв ред става това. Инициативи като спиране на скандалните договори на правителството за магистрала "Тракия" и ИПК "Родина", започналите обществени кампании срещу купуването на гласове и наблюденията на обществени поръчки, довели до отмяната им и привличане под отговорност на извършителите, показаха, че законът, дори и такъв, какъвто е, дава възможности за обществен контрол над властта и институциите. За съжаление тези акции са крайно недостатъчни и се възприемат по-скоро като интересна екзотика вместо като нормален процес. Мнозинството все още или апатично гледа сеир, или активно търси "преки пътища".



8. Неработещи и зле работещи институции -



полиция, съд, администрация. Логично следствие от предходните две явления е, че оставени безконтролни и нереформирани, институциите "вампирясаха". Полицията все още се възприема като репресивен, а не като правозащитен орган, и търси законодателни вратички за придобиване на нови средства да "мачка", гражданите, които пък се отнасят с отвращение към всеки довод за подслушване и следене в борба с престъпността, виждайки в почти всяка разбита банда действащи полицаи. Политически доминираната чрез състава на Висшия съдебен съвет съдебна власт също се съпротивлява на всички опити за реформи, предлагайки в началото на XXI век правосъдие едва ли не по османските стандарти от XIX век. Логично при това положение на нещата - когато държавата не може, а гражданите нехаят, всеки административен пост се оценява преди всичко по възможностите му за инкасиране.



9. Масови кражби от европейските фондове



- в началото на новия век, пословичната ни склонност да възприемаме общото като свое ни прослави и в Европа. Кражбите на средства по европейските програми се превърна в отрасъл, а с него се захвана мало и голямо - от фермера, завишил многократно стойността на трактора, купен по САПАРД, до мастити олигарси със значителни политически връзки и влияние. Европа съвсем естествено отказа да дава парите си при такива условия, с което показа още един път за постепенна нормализация на страната - гражданите и европейските институции да хванат в клещите си сгафилите властници и бизнесмени, като българите систематично разкриват пред ОЛАФ злоупотребите, а Европейската комисия прилага съответните "възпитателни мерки" към българските власти. Пътят вече е показан - сега на ход са българските граждани.



10. Голямата корупция е тежък товар,



който си довлякохме в новия век от стария. И най-лошото - толерантното отношение на повечето хора към нея. Предпочитанието "да дадем на някого, за да оправи работата" пред това да спазваме установения ред, прави борбата с корупцията хем тежка, хем обречена. Само приемането на радикално нова обществена етика - при която нарушението на реда и закона е опозоряващ факт, а не извор на престиж може постепенно да ограничи тази обществена язва. Това е една от големите задачи на новия век, а може би и на новите поколения.
43
2831
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
09 Януари 2010 01:21
голямата корупция авторе ни я натресоха бесепарките и тригъзата, в частност очилатия хомо-хамстер, та спирането на фондовете е следстие на ниесмецоциалистическото крадене с потупване по рамото от Сер Гея
09 Януари 2010 02:59
Така е тромпи.
Затуй народа си каза тежката дума на изборите.
Ама съдебната система е майка - кърмилница на сите " вампирясали институции " та поради туй тригъзите не рагасват наровете ( засега).
09 Януари 2010 06:38
Ще се намери ли някой "политолог" от форума, който да ме ориентира, коя партия в България, е национално-отговорна, и не е разочаровала хората, които с гласовете си, са я изпратили в парламента, за да създава некадърни закони, да краде като за последно, лобирайки за бандитски групировки, които от своя страна пък ги финансират.Безконечен 20 годишен преход, чиито край не се вижда.До кога ще бъдем стадо ?В състояние ли сме, да изградим в себе си култура, която да обедини общите ни интереси в, тъй-мечтаното ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО, за да кажем стоп на политическата шайка негодници?Въпроси,
достойни според мен, за размисъл.Защото ако не ги разрешим, няма никакво значение, коя парламентарна група стои в, или извън народното събрание.
09 Януари 2010 07:36
Разбира се че сме в състояние да изградим в себе си културата и да спрем всичко това като изградим Организация на Граждански начала...която точно когато започне да придобива вличние и изпълнява целите си ще бъде обладана и ръководена от същите такива негодници...каквито ни управляват сега...
Причината е в нас...винаги си мислим, че трябва да организираме....а не да възпитаваме...
По добре да се заемем с възпитание...в отговорност, честност, любов, вярност, трудолюбие, скромност, ученолюбие, признателност, непримиримост....всичко дето сме загубили в последните десетилетия...и ако възпитаме такова поколение... можем и да поставим основите на нещо свястно...ако ли не...горко ни...
09 Януари 2010 07:57
***
голямата корупция авторе ни я натресоха бесепарките и тригъзата, в частност очилатия хомо-хамстер, та спирането на фондовете е следстие на ниесмецоциалистическото крадене с потупване по рамото от Сер Гея
Е***Като, че не нпомним каква корупция се беше развилняла в края на 20-ти век, мистър 10%, продажбата на "Балкан", цялата приватизация, която мина под знака на корупцията и др. Има един Георги Жеков - болен антикомунист, който непрекъснато се обажда по различните телевизии. Той е примет за граничен случай между нормалното и лудостта (такива случаи са описани в психиатрията). По-горе Форумът е набъкан с такива случаи.
Авторът, обаче е сложил розовите очила и се е омаял от мечти по светлото капиталистическо бъдеще. Инак на народонаселението му се плаче от тези успехи.

Редактирано от - sybil на 09/1/2010 г/ 13:07:35

09 Януари 2010 07:57
Воци и Тромпи,
Софиянски и Ал Бож "цоциалисти" ли бяха? Или бяха от тройната коалиция? Има и други персони, за които може да се постави същия въпрос.
09 Януари 2010 08:40
Затова в началото на новата 2010 г. - последната от първото десетилетие на новия век, е време да подредим и първите си спомени.

Ми никакви спомени не са това, а план-конспект на десетгодишния период.
09 Януари 2010 09:03
Калина малина е права - сухо, в сталинистки стил /първо...второ...подточка а.../
Няма свежест на мисленето, няма ИЗВОДИ, няма някакви особени аналитични елементи в материала.
-----------------------------
Блогът на Генек
09 Януари 2010 10:10
Geomark,
има една партия, която управлява и сега чрез клонинга си.Заключението ти потвърждава това.
Генек,
Никой не може да го каже по-точно и с финес.
09 Януари 2010 10:23
Автора ше ме извини, но с първите пет не съм съгласен. Фин. стабилност??? преди нея ни беше изфабрикувана една нестабилност-за да може да се ошушка народа, а някои да се облагодетелстват. Ик. растеж-такова животно нема, ние нямаме икономика-той за растеж говори...
09 Януари 2010 11:05
"...доведоха до своеобразно"икономическо чудо".Това е цинична апологетика на крадливата политическа пасмина от края на века."...едрият бизнес в страната започна да произвежда и да продава продукти...които успешно се справят с конкуренцията в европейския пазар'" Туш!И кои точно са тези вълшебни родни продукти, щом на пазара дори доматите и млякото са вносни?!Че и по-достъпни...Авторът май е позабравил, че няколко хиляди заводи бяха разпарчетосни, опоскани и загробени точно в тези"чудотворни"години.За което историческо постижение благодарните"братовчеди"на ИК щедро подхвърлиха на държавата 2 млрд долара от реално присвоените повече от 30 млрд.Благодарение на което днес РБ е напълно деиндустриализирана, обезверена, разорена и бандитизирана европейска провинция със затихващи функции, И затова когато/това вече е истинското чудо!/откриват някое стъкларско цехче, на пищната церемония се стича цялата крадлива политическа паплач, воглаве с ББ.
09 Януари 2010 11:23
Я-я! В България имало и честни журналисти! Божков !
09 Януари 2010 12:15
Марин Божков не е журналист, а (ако не ме лъже паметта) юрист, който гастролира от време на време по коментарните страници на газетата с предимно добри и точни статии. В повечето случаи - толкова добри, че е очевидно, че журналист в рОдината не може да напише нещо толкова земно и смислено.
Този път обаче не се е получило. Твърде мащабно като амбиция, поради което повърхностно като резултат - нещо като нищо, накрая - нищо.
В началото четях внимателно, от 5-6 точка надоле вече само скролвах по "диагоналната" система.
Ц.
09 Януари 2010 14:16
Затуй народа си каза тежката дума на изборите.
Други избори нема ли да има, или край - туй беше? Кроме этого, твойте хора са назад в класацията. Номера с чуждата пита и аз го знам.
09 Януари 2010 16:43
Марин Божков, !
09 Януари 2010 16:59
Мама мия, текста като за отчет след загубени избори..., но снимката е чудесна... ръцете къде са?!, погледа, само мустаците требе да се скъсят от ляво и дясно и края на десетилетието на началото на 21-я век, е началото на благоденствието на България...Машалла, с писание да го докараш... Нейсе
09 Януари 2010 19:40
Статията е особено смехотворна, особено в частта за едрия бизнес. Оказва се, че този национално отговорен такъв е особено високо постижение за родната икономика. А авторът да си зададе въпроса по какъв начин се изгражда едър бизнес. И къде изчезнаха в този период онези с вратовете и ланците, а се появиха като от нищото новите едри бизнесмени. Дали наивност е причината за това недоразумение или нещо друго ?
09 Януари 2010 19:48
Точката е единствена , Марин Божков - безкраен Процес на Капитулация с контрибуции , които надхвърлят и намеренията на "проектантите" на този преход , дори . За Десетилетие тракаш , Приятелю , но Чарли , подир таратайки не лае ...
09 Януари 2010 20:32
Инфантилно.
10 Януари 2010 00:00
... писанието ме обижда ...
10 Януари 2010 00:36
Китай стана най-големият износител в света
8 Януари 2010-MEDIAPOOL.BG
Миналата година Китай надмина Германия по обем на износа и стана най-големият износител в света, съобщи Франс прес...- Натиснете тук
10 Януари 2010 01:48
Оболенски,

За доброто обобщение по статията - !
Присъединявам се към мнението ти.
10 Януари 2010 02:08
Пак го прочетох и ми се чини, че т.6 - т.10 превръщат първите т.1- т.5 във фарс (кух сурогат).
10 Януари 2010 03:53
Патетично! Жакерия чушкопеци, набор 9.IX.1944 в плену глубочайшего недопанимания действительности.
10 Януари 2010 10:35
Driver N

има една партия, която управлява и сега чрез клонинга си.Заключението ти потвърждава това.

Айде стига с конспиративните си теории. В началото на прехода се зададе рамката на този преход на кръглата маса, под диктовката на Запада (Ран и Ът си ги спомняте). И всички партии и отделни личности играят в тези рамки - стремеж за власт и лично облагодетелстване. Това са движещите сили, пък на вас ви се превиждат някакви задкулистни сили. Нещата са повече хаотични, отколкото организирани. За елементарния човек разбирането в тези хаотични процеси е трудно, затова почва да търси един субект винoвен за всичко. По времето на Хитлер това са били евреите (между които и комунистите), сега на нашите първосигналници БСП им е виновна за всичко. Истина е, че БСП е влиятелна партия, но и в нея протичат хаотични процеси и нейните сили не са достатъчни да контролира тези процеси. В тоза отношение Geomark е прав. Само, че в така зададената рамка въобще не може да се появи национално-отговорна партия. Видяхме, как "Атака" се загуби, още щом Волен Сидеров се доближи до властта. Национално отговорна е ККП в Китай, защото тя е отговорна за всичко, което става в Китай. На Запад, обикновено има 2 партии, които имат близка политика и те се редуват във властта, като по националната политика общо взето имат еднаква платформа. У нас що партии се изредиха - БСП (2 пъти), СДС (2 пъти), НДСВ, сега Герб. Всичко това създава повече хаос, отколкото някакъв контрол над управлението на страната.
10 Януари 2010 11:43
Mrx++
В началото на прехода се зададе рамката на този преход на кръглата маса, под диктовката на Запада (Ран и Ът си ги спомняте).

Помнят Марксе... Помнят! Ама не им отърва, та се правят на "антикомунисти"

Редактирано от - Пламен Пенев на 10/1/2010 г/ 11:44:56

10 Януари 2010 12:12
По Света хората си имат партии, а у нас партиите си имат хора!!!/§39/
Как така на 11 ноември 1989 г., сутринта, в България се показаха и оказаха десетки и стотици партии, при положение, че до предната вечер "социалистическите Граждани" са били РАВНИ по социално-икономически/класов!/ Статус/"като правени под калъп", според българските "демократи"!/ ?!?
Очевидно и логично, тези български партии от 1989 г. и следващите са били ИЗКУСТВЕНИ, НЕавтентични- били са партии на "Такъв искам да бъда!"/капиталист-Ралотодател, Рентиер/, НЕ партии на "Такъв съм!"/наемен Работник/! И след като след някоя и друга година се разбра Истината и логичното, че НЯМА как и НЕ могат всички да бъдат капиталисти-Работодатели, а трябва да има и наемни Работници, които да им работят, Разочарованието обхвана масово Масите! Още повече, че Масите вече трябваше яко да си плащат за здравето, за Образованието, да плащат високите цени на капиталистическите парно, ток, вода, храна, високите данъци, акцизи, такси и т.н.... И настана Олелия/та/ на САМОизмамените явни и тайни Мечтатели- кандидати за капиталисти-Работодатели и Рентиери! Настана Крах на Илюзиите им- естествен и логичен! И настана Демокрацията-ДемоИЗМАМВАцията-ДемоОГРАБВА цията-ДемоОСРАцията!
На печелившите- Честито!
На загубилите- "да духат супата..."!

Редактирано от - paragraph39 на 10/1/2010 г/ 12:14:43

10 Януари 2010 12:17
България е на 89-о място по БВП на глава от населението, сочи доклад на ЦРУ
10 януари 2010 | Агенция "Фокус"- Натиснете тук
10 Януари 2010 12:17
Даа, масите масово се масовизираха на масата
10 Януари 2010 12:18
Мрксе ++ мили ,
В "диагностиката" по-ясни и по-консолидирани биваме , но обща Схема дори , за лечение не сочим , Приятелю . В жалост , като незрящи се разминаваме пред нея и не търсим съвместното й осмисляне . Самовлюбени наивници се оказваме ...
10 Януари 2010 12:22
Докладчиците от марксическия кръжец по интереси към 15-ти пенсионерски клуб се изказват бойко и убедено един след друг..., само че твърде хаотично и напосоки развяват старите дантели на Маркс Можете и по- добре, другари, стегнете се, въведете ред и последователност в тематиката.
10 Януари 2010 12:28
MRX++,
/:/ "...Само, че в така зададената рамка въобще не може да се появи национално-отговорна партия. Видяхме, как "Атака" се загуби, още щом Волен Сидеров се доближи до властта..."
......................................... .....................................
На теб ли да обяснявам, че няма нищо по-нормално и по-естествено от това една "националистическа"/по правилното е ПАТРИОТИЧНА!/ партия да се "загуби", щом се доближи до властта!
"Националистическите"/патриотичните/ партии, по дефиниция, са БЕЗкласови/ВСЕкласови, ако щеш!/! А всяко управление на държавата, по дефиниция, е КЛАСОВО- на господстващата Класа!
Следователно, ако и когато "националистическа"/патриотична/ ВСЕИкласова/БЕЗкласова/ партия се "доближи до властта", тази партия ТРЯБВА да се опредили КЛАСОВО- според най-влиятелната в нея класова Група или чрез отделяне и "отлюспване"! Това е 100% задължително, естествено и логично, ако "националистическа"/патриотична/ партия има нейно Правителство и управлява държавата!
"Националистическите"/патриотичните/ партии се раждат от Криза в Обществото и/или Държавата! И няма нищо по-добро от това "националистическа"/патриотична/ партия да СЛЕЗЕ от Политическата Сцена- но по причина, че е отпаднала причината за появата на тази партия на Политическата Сцена- т.е., да е преодоляна Кризата в Обществото и в Държавата, с помощта и на такава партия! КАЗАХ!
10 Януари 2010 12:29
И пернатите си опериха оперението
10 Януари 2010 12:32
Я някой да подаде (на масата, по Караваджо) малко червено с мръвка, та да стане прикзаката тк по-приятна, че на тоя студ май се мисли по-трудно !!!


Авторът приема желаното за действително, и според мен, там му е основната методологична грешка в подхода при оценката на последните 20 г.


След обяд пак ще погледна, как върви "тупалката" - засега - нещо много вяло !!!

10 Януари 2010 12:40
Е, нищо не може да се сравни със звучното подлайване в sforzando...
10 Януари 2010 13:34
Паро мили ,
Докато се "наумуваме" - Обществото , което имахме сръчно се прегрупира , а МаТриалното и буквално се опълчи срещу непреходната Идея за общ живот в него . Между Прокурора от оня ден , новите "производители" и "сергиите" , вече е заформена класата-опора на днешното Икономическо статукво . Но в баланса на потребната ни Обществена Цялост , липсва достоверното Политическо , сиреч , практическия израз на "единяващото" ни качество на социалното общуване . Такъв баланс може да внесе само Гражданското Общество - с реален Натиск , за радикално преструктуриране в Политическата система . Предстои , на ход да усвояваме практическите методи и механизми на Гражданската ни борба за модерно Общество ...

Редактирано от - beagle на 10/1/2010 г/ 15:24:57

10 Януари 2010 16:01
Определяйки ГЕРБ като "продукт на гражданското общество" , ЦЦ е споделил , че "отборът на ГЕРБ е най-силният и ще продължи да бъде така" . Към Бойко Борисов , той се обърнал с думите: "Не бях партиец , но ме направихте такъв ." Вж.Актуално ...
10 Януари 2010 17:59
парата и маркса++ образували шуменско-черноморски фронт за громене на капитализЪма и лошия ваньо костов, дето още не дава покой на комуняките
громете го, неговата кожа. да живеят блонидинките и китайската народна република. Вива венецуела.
10 Януари 2010 22:07
След като Угито (чавес) девалвира с 50% местната валута към омразния нему USD, най-твърдата стойност в страната си остават венецуелките..., като ето тази, напр.:
Натиснете тук
11 Януари 2010 09:00
G 5,
Каза ли пак нИщо, или така ми се е сторило?!?
11 Януари 2010 10:44
BEAGLE,
/:/ Паро, ...Такъв баланс може да внесе само Гражданското Общество - с реален Натиск , за радикално преструктуриране в Политическата система ..."
......................................... .....................................
Т. нар. "Гражданско Общество" е само една КУХА /но много удобна за господстващите!/ фраза- досущ като думата "Демокрация"! "Гражданското Общество" може да свърши работа само по ДРЕБНИ "технически", а НЕ политически, проблеми в държавата и общината! Защото, в т.нар. "Гражданско Общество" са хора с различни Политически/ разбирай социално-ИКОНОМИЧЕСКИ, класови, в крайна сметка!/ лични ИНТЕРЕСИ! "Гражданското Общество" може/ако?!/ да реши проблем със застрояване или незастрояване на кварталната градинка, но НЕ и проблем със строенето, построяването и функционирането на държавата/общината/! При Демокрацията тези проблеми ги решават партиите/и хората, които стоят в тях или зад тях/! Проблемът е, че Гражданите стоят в и зад партии, в които НЕ им е мястото, от гледна точка на реалния им социално-икономически/класов!/ Статус! А стоят в и зад тях, защото тези Граждани искат да са друго, а НЕ това, което са реално по Статус! Сиреч, Гражданите стоят в и зад партиите, с надеждата те да изпълнят Мечтите им, а НЕ да прокарват, реализират и защитават РЕАЛНИТЕ им интереси, произхождащи от реалния им социално-икономически/класов/ Статус! И, неминуемо, идва Денят, в който рухват Мечтите и се вижда озъбената Действителност!
Така че, според мен, НЕ някакво си "Гражданско Общество" е голямата нужда на хората, а Осъзнаването им за Класовата им Принадлежност и раждане и функциониране на АВТЕНТИЧНИ и АДЕКВАТНИ на тази им Принадлежност партии! Защото, при Демокрацията, само чрез партии може да се стигне до и да се упражнява Властта в държавата! А "Гражданското Общество" е димка а` ла Я.Я.!
13 Януари 2010 08:46
Къде са тези граждани? От електорат и селяндури/да ме извинят селяните, те не са селяндури/ нищо не остана!
13 Януари 2010 14:35
ЗИТО,
Лафът беше: "В държава на селяните/селяндурите, де!/ НЯМА откъде да има Граждани за Гражданско общество- затова и няма!"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД