:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,131
Активни 433
Страници 6,696
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Връзката между родното кино и зрителите е скъсана

От ЕС рано или късно ще ни захапят, че не сме синхронизирали законодателството си с тяхното, смята режисьорът на “Емигранти” и “Шивачки” Людмил Тодоров
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Людмил Тодоров
Людмил Тодоров завършва кино- и телевизионна режисура в НАТФИЗ в класа на Георги Дюлгеров и Младен Киселов. Филмът му "Любовното лято на един льохман" е носител на голямата награда на фестивала в Торино и на специалната награда на журито в Монтевидео. "Приятелите на Емилия" грабва приза на ФИПРЕССИ в Солун, а "Емигранти" - наградата на публиката на международния "София Филм Фест". Негови са още "Шивачки", "Бягащи кучета" и др.





- Режисьор сте на един нов спектакъл в "Модерен театър" - "Самотният запад", от Мартин Макдона. Преди време поставихте с успех в "Сълза и смях" пиесата на Олби "Кой се страхува от Вирджиния Улф?" Насочване към театъра?

- Хванах се в "Модерен театър", защото им беше много трудно и откъм актьори, и откъм режисьори. Иначе не гледам на себе си като на театрален режисьор. Все пак признавам, че докато в Сълзата ми беше леко мъчително, сега при този втори опит ми стана интересно. В киното нещата не се получават лесно, но получат ли се, забравяш за тях. Киното улавя импулса на актьорската игра и го запечатва. А в театъра непрекъснато има изненади - днес нещата стават добре, утре няма и помен от това. С подобни проблеми се сблъсках в първия спектакъл и затова бях решил да няма втори. А сега е точно обратното, имам мерак да направя и друга постановка и сигурно пак ще е в "Модерен театър".

- Говорите в минало време за трудностите на театъра. Значи ли, че той вече излиза от най-тежкия си период? Вече се случиха няколко премиери.

- Не, не значи. Премиерите в "Модерен театър" са въпреки, напук на всичко. Повече от половин година около 20-30 човека работят във възрожденски дух, без да им се заплаща. След като голяма част от първоначалната трупа се отля, останаха двама-трима. Но всяко зло за добро - влязоха младите актьори от класа на проф. Пламен Марков и Ивайло Христов, които хич не си поплюват и ще станат гръбнака на трупата. Затова се надявам до края на сезона да се превърнем в нормален театър с нормален репертоар, със свои зрители.

- И за много от качествените български филми неведнъж казвате, че се случват въпреки ситуацията.

- И въпреки ченгетата, но така беше и преди 89-а година и въобще откакто има българско кино.

- Нищо ли не се промени с избора на новия шеф на Националния филмов център Александър Донев?

- Не. Той завари нещо, с което ще е нужно време да се приключи.

- Какво точно имате предвид?

- Имам предвид да се променят правилата, да бъдат неутрализирани хората, които все още са около софрата. Надявам се този процес до една година да завърши и най-после да започнем да работим с ясни правила. В момента ме притеснява не НФЦ, а Министерство на културата, където съзирам същия начин на управление и отношение, както отпреди 20 години. Веднага ви давам пример. Категорично не е ясно защо беше нарушен Законът за филмовата индустрия. Съществува закон, според който парите за кино се определят от някакви обективни критерии. Това е математика и никой не може да реши, просто ей така, как да се процедира. Но от министерството нарушиха този закон и съкратиха парите за кино почти два пъти. И нищо. Имаше протести, писма, срещи... никой не дава обяснение. Затова казвам, че в Министерство на културата започнаха със закъснение да се случват неща, които вече уж били зад гърба ни.

И още - медийният закон с всички абсурди в него по някакъв начин също е инспириран от това министерство и чрез него се защитават корпоративни интереси. Например всяка обществена телевизия, такава с национално покритие, каквото имат БНТ, бTV и Нова телевизия, е длъжна минимум 50 % от филмите, които излъчва, да бъдат европейски. Така гласи една директива на Европейския съюз и това трябва да влезе и да стане медиен закон. А ето какво беше вписано в нашия нов медиен закон: 50 % европейска продукция, "когато това е практически възможно". Което ще рече какво?!

- БНТ и НФЦ многократно отхвърляха ваши филмови проекти. Чувствате ли се пренебрегнат?

- След като две-три години се занимавах изключително концентрирано с целия този кръг от бивши сътрудници на държавна сигурност около НФЦ, докарах нещата дотам, че на една от сесиите те просто се стреснаха и за да си нямат повече неприятности с мене, ми пуснаха един проект. Обаче го отказах. Не приемам решения на тези хора, все едно дали са в положителна, или в отрицателна за мен насока. Важното е да се сменят правилата. Никой обаче не ме подкрепи. Аз се отказах от собствената си субсидия с надеждата останалата част от кино общността да каже: "Да, това е манипулирана сесия, хората там са еди-кои си" и бързо да се приключи с тях. Но всички си замълчаха.

Така или иначе, имам един проект, който наесен би трябвало да влезе в снимачен период, но пък взеха, че орязаха парите за кино. Засега нищо не се знае.

- Ще издадете ли предварително каква е историята в новия ви филм?

- Филмът, който искам да правя, носи заглавието "Миграцията на паламуда" и е съвременна комедия. Самата история, без да е сюжетна, е много автентична. Затова смятам, че филмът ще стане по-силен и уникален, ако го заснема с непрофесионалисти. На актьорите винаги им личи, независимо дали им се ще, или не, че "играят". Все още не съм мислил за евентуално разпределение на ролите, но възнамерявам да работя с т.нар. натуршчици.

- Като че ли в родното кино напоследък влязоха доста дебютанти?

- Така е. През следващите една-две години ще излязат повече от 10 дебюта, което е постижение, промяна в климата. Иначе хората, за които говорихме преди малко, бяха запечатали всичко, те си даваха пари един на друг, не пускаха дебют. За 20 години се сещам едва за 4-5 дебюта. Сега вече не е така и се надявам през следващите две години родното ни кино много да живне.

- Кой съвременен български филм бихте определили като предвестник на тази промяна?

- "Източни пиеси", това е филм без никакви уговорки. Казвам го не само заради международното му признание, а заради това, което виждате на екрана. Лентата е заредена с изключително силна и искрена енергия. Нивото му е наистина европейско, а като прибавим и факта, че е дебют за Камен Калев, това за мене е рядкост.

- И все пак родните продукции продължават да не се радват на многобройна публика у нас.

- Една от причините е, че голяма част от тях наистина са трудни за гледане, направо да си го кажем - не са се случили. От друга страна, минаха дълги години, през които нищо не се произвеждаше, и връзката между родното кино и зрителите напълно се скъса. И това е резултат от културната политика на поредица от правителства. Другата причина е интернет. Истината е, че в България хората не ходят не само на наши филми, но не стъпват и на европейски филми, дори в сравнение с преди слабо ходят и на американски. Трябва да се води културна политика в тази насока, което обаче сега е немислимо. Много е лесно да се каже: "Абе, какви пари искате вие, я вижте колко хора ходят да ви гледат филмите", с което проблемът веднага се решава. Иначе истината е, че в много други стратегически важни за държавата сектори като селското стопанство например, има грижа за сериозна промяна. В културата е точно обратното, защото в крайна сметка тя е само 0.8 % от брутния вътрешен продукт, с пъти по-малко като процент от всички останали членки на Европейски съюз.

- Всъщност всички европейски кинематографии са губещи, нали така?

- Именно. Те са на дотации на държавата. За да има национална култура, за да може хората да се припознават и осмислят чрез изкуството, в цяла Европа това се дотира. А на нас без никакви аргументи ни казват:"Вие излезте на пазара, ние няма да ви дотираме". За да се обърне палачинката и да започне да се внимава за това как се продава родната ни култура, как се предлага на зрителите, всички тия хора трябва изведнъж да започнат като по чудо да мислят по друг начин. И пак се връщам на абсурдната фраза: "когато това практически е възможно" в Закона за медиите. От Европа ни казват, че това е задължително и рано или късно ще ни захапят и ще започнат същите нелепици, както стана с фондовете: "Вие защо не сте си синхронизирали законодателството с нашето, какви са тия абсурдни членове...?"
56
2908
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
16 Януари 2010 03:49
Само държавната БНТ е със статут на обществена телевизия. btv и NOVA са търговски телевизии, а не обществени.
-
Как е възможно Холивуд да печели милиони от един филм, а "европейските" да реват за дотации ? И изтърканото обяснение за "високото изкуство" просто не е вярно. По вярно би било да се каже "непотребното изкуство". А защо е непотребно ? Защото обикновено се занимава или с някаква авторова самоцелност (ако не броим субсидията за цел) или с някакви провинциални проблеми неразбираеми извън "наше село". Проблем е и домодерния начин на мислене на старите режесьори, който все ги навира в селската пасторалност.
-
Кинопроизводството в България трябва да бъде подпомагано единствено в натура - безплатно ползване на студия за снимки , костюми, декори, камери, дори и оператори към тях и кетъринг, ако трябва, но не бива да бъдат давани пари в брой. Субсидиите в брой, убиват изкуството,
16 Януари 2010 04:33
Брайтмане, ти изби рибата. качественото холивудско кино, а?‌
16 Януари 2010 05:05
G5,
що ? Не пасва на оправдателното клише ли ?
Холивуд прави филми, които не само могат се гледат, на и се търсят да се гледат. В тях има и майсторство на изработката и идеи, колкото на някой да не му харесва.
-
И за да няма неразбрали - не говора за бозите снимани в Китай, Румъния или Украйна. Те са си бози. Говоря ти за продукции, като "Аватар", "Клик", "Идиотокрация", "Да разлаеш кучетата" и още много други.
16 Януари 2010 05:54
Че най- качествените от качествените фими се правят в Холивуд, няма смисъл да се спори.Че производството на милиони халтури е патентна марка на същото кино-производство е също неоспорим факт.Тези две неща са неразривно свързани - няма начин иначе! Как ще съществуват всичките тези второстепенни актьори(които са добри актьори), всичките тези добри, но не върхови оператори, сценаристи, организатори и най- вече режисьорите, които не са номинирани за оскар!??Цялата тази огромна маса от действащи хора има нужда от своя собствен малък " Оскар".Ако се произвеждат само хитове, как ще ги оприличим за такива? Производството на средна ръка филми е необходимо както фотосинтезата е необходима за красивото цвете - без нея то никога няма да разцъфти. Това не означава, че да направиш средна ръка филм е лесна работа.Напротив! Работиш с ограничен бюджет, режисьорът трябва и да е откривател на звезди, оператори, художници...Всички работят на върхови обороти(както и звездните им колеги)...Ама ще кажете: Аре стига, бе! Ебаси и помиите сме гедали...
Така е, не винаги средна ръка създанията са приемливи.Както и звездните величини често зацапват гащите...Но за да има наистина добри неща, трябва да има една работеща индустрия, покриваща разходите и загубите и оставаща с печалба, не търсеща дотации.Върховете на кино-индустрия, оповаваща се на дотации, са ни до болка познати...
16 Януари 2010 08:33
Първо е моженето, после са парите.
Не всички велики филми са правени с много пари.
Даже обратното...
16 Януари 2010 08:58
Айде стига простотии !
Един филм на Холивуд почва с огромна реклама и "салон" от 300 милиона души в САЩ и още няколко десетки милиона в Канада, Великобритания и Австралия !
И най-големият холивудски боклук , като простотиите на Борат може да стане "касов" с агресивна реклама !
Как един френски филм да стане "касов" със "салон" от ~50милиона зрители , как да стигне "нивото" на Холивуд ?
16 Януари 2010 10:13
Турция без да е Холивуд пре.ба нашето ТВ филмово производство с техните сериали. Всички пищяха да се забранят новините на турски по БНТ, но вечер с мазохистична наслада сядат да гледат турски сериал.
Така че нашите способни артисти, режисьори и т.н. от кинаджийската гилдия да направят нещо по въпроса. Факт е че хубави неща могат да се правят с много ум и с не много пари, особено в сериалите.
Иначе само ще се намираме на приказки.
16 Януари 2010 10:17
Людмил Тодоров е много добър режисьор. Според мен даже е най-добрият ни. Не се е продал на леваците, даже не разбирам как тук са се излъгали да му пуснат интервю. Впрочем тъкмо неговите филми са доказателство, че и без много пари стават добро кино. В една нормална среда заради това щяха да му дадт много пари за следващите проекти. Тук обаче по-скоро биха му дали по-малко.
16 Януари 2010 11:01
Трудни за гледане и не са се случили съвесем не са едно и също нещо.
"Кагемуша" е много труден за гледане, обаче...А куп претенциозни нашенски филми просто не са станали. Или липсва история, или авторът сам си говори като местния луд и се сърди на околните, че не го разбират.
Иначе - с Холивуд няма защо да се мерим. просто трябва да се прави това, което интересува публиката тук, у нас - достатъчно голям пазар сме.
А, тия дни гледах два по-нови сръбски филма - от десетина години. "Рани" и "Когато порасна ще стана Кенгуру". И актуални, и балкански, и интересни като отражение на нас /не само сърбите!/ и времето ни.
-------------------------------
Блогът на Генек


16 Януари 2010 11:03
А "Шивачки" е добър филм. Макар да си има кусурите. Но не за тях е думата.
Има герои, има атмосфера, има развитие, има история.
---------------------------
Блогът на Генек


16 Януари 2010 11:05
Шивачки и на мен ми хареса много, това е единственото , което помня от последните години, но и много не съм гледала де.
16 Януари 2010 15:33
За да направиш хубав филм ти трябва добра и дълбока идея, а не толкова пари.
Един хубав и вероятно не скъп филм е Click Натиснете тук
16 Януари 2010 16:27
Гледах скоро два наградени в чужбина наши филма - Дзифт и Източни пиеси. Видях режисьорите, млади момчета. Хубави са, но много от новото поколение, тези младежи не усещат нещата съвсем като нас. Но явно Гърдев е ерудиран и продуктивен. Дзифт е типичен гангстерски филм с явно влияние на Тарантино, блестящ диалог и красиво фотографиран, черно-бял. Източни пиеси е полудокументален, сниман евтино, отчасти с видео камкордер. Ще се види в бъдеще какъв е режисьорът. Има много проекти и светът му е станал вече като таквоз.
16 Януари 2010 17:31
Да се дава винаги за пример Холивуд е грешка. Всеки американски филм има осигурена публика, която в Европа никой филм не може да я има. В Америка има около осем монополни телевизионни групировки, всяка от които се радва на огромна аудитория. Лесният достъп до тази триста милионна аудитория е даденост за американското кино и то няма как да е губещо.
Друг момент е, че Америка налага силата си и в тази област- лесно продава и предоставя своите продукти на целия свят, но не дава достъп на чуждото кино да навлиза в Америка. Дори и най-големите чужди шедьоври не се допускат. По екраните и по телевизиите няма европейско кино, няма руско кино, няма индийско и всякакво друго. С много малки изключения.
А това, че холивудските филми са печеливши съвсем не означава, че са добри. Покрай филма "Аватар", който е един познат и въртян в много други филми сюжет, хората започнаха да пишат, че в целия Холивуд се въртят непрекъснато около 15 едни и същи сюжета. На самите американци страшно им втръсва от все едни и същи истории. Холивуд е в криза. Холивуд върви към залез. Филмовите продукции вече се изнасят към други щати и към други страни. Но Холивуд е и в идейна криза. И тази криза идва най-вече от наложените по идеологически причини стандарти. В Холивудските сценарии винаги се възвеличава индивида и неговата сила и така се прокарва индивидуализма. Там няма да ви приемат сценарий, където се изтъква силата на колективизма. В холивудския филм полицаят, магазинерът, келнерът винаги живеят в къща, която те в реалния живот никога не биха могли да си я позволят. Холивуд не се занимава със социалните проблеми, той ги замазва. Холивудските филми са като рекламни клипове за туземците от други страни и дават фалшива представа за Америка като страна, където всичко блести и животът върви по мед и масло. Холивудските герои не са някакви нормални хора, те са хора-джелязо. От Холивуд липсва критичния поглед върху действителността. Холивуд прави някакви красиви приказки, които зомбират хората.
Холивуд не е пример за следване, а и той самият си отива.
16 Януари 2010 17:42
По проблема за дотирането на европейското и българското/в частност/ кино.
Главният въпрос пред управляващите е- киното само бизнес ли е за печалба, или има и друга стойност за обществото?
Ако е само за печалба, то киното трябва да бъде оставено само за себе си, никой да не му налага цензура, да се правят само касови филми, без да се съобразяваме с ефекта, който се проявява впоследствие сред душите на хората, възпитанието, културата, социалното им поведение, морала и т.н.
Но ако държавниците мислят, че киното трябва да възпитава хората, да ги извисява, че киното трябва да се придържа в определени, допустими и общоприемливи рамки, то тогава киното трябва да бъде и дотирано.
По-горе дадох пример с Холивуд, как там се налагат идеологически принципи. Холивуд за мен е в криза не защото някой му налага цензура, а защото идеологическите постановки вече са стари и вредни.
16 Януари 2010 18:20
Всъщност Холивуд само привидно не е дотиран от американската държава. Държавата му е застроила такъм монополен пазар в страната и в чужбина, че е грехота накрая и да го финансира пряко.
16 Януари 2010 19:07
От всички изкуства за нас най-важно е киното.
Някой класик го беше казал, ама кой ли беше?Старост-нерадост
16 Януари 2010 19:10
Смешно е да се говори за българско кина. Аз, ако ми се случи да гледам български филм, след няколко минути, като чуя няколко идиотски реплики, като видя идиотските жестове на артистите и това, как мучат, сумтят и мляскат повече, отколкото говорят, как операторът показва важните детайли по 10 секунди, превключвам телевизора (да отида на кино или дръпна български филм от нета и не помислям). Та, общо взето, преди да правиш трудни или лесни филми, трябва да понаучиш някакъв минимум занаятчийски умения, иначе просто не става филм и, аз поне, хич и не стигам до идеята, с която е направен, тежка или лека.
16 Януари 2010 19:41
Ееех ама едни мнения във форума: нямало пари като в холивуд, затуй и киното ни такоз.
Драги форумци, оправданието е като г***, дето всеки го има.
Липсата на пари ли е причината за изключително БЕЗДАРНАТА игра на артистите: спомнете си например сериалчето по НОВА "Забранена любов" - то даже не е игрален филм.
Липсата на пари ли е причината за изключително тъпите диалози, за скапаното озвучване, дето постянно ти се налага да си играеш с волумето на дистанционното (диалозите не се чуват, а музиката ти продънва ушите).
Колко от последните БГ филми (ако сте ги гледали де) са нещо повече от дразнещо клише.
Българския режисьор, като събирателно, бог знае защо си умира по противопоставянето на малкия обикновен човек от село или малкия град и големия зъл свят на модерното общество.
Напоследък също е шлагер и участието на дете циганче (вариант турче).
Парадоксална е дори неспособността на режисьорите да пресъздадат реално изглеждащ български интериор в България.
Единственото добре изглеждащото нещо в новите филми са природните картини, за което нашего брата режисьора няма заслуга.
И оттук резонния въпрос: за къв *** мойте данъци отиват в джоба на тоя или оня, само и само да кажат други авери на същия тоя и оня че в България имало филмово искуство.
Който си мисли че искуството само осмисля себе си (art for art's sake) а не неговите потребители (в случая зрители) да си плаща от своя джоб или да си намери спонсори. Ай сиктир от паразити!

Редактирано от - sybil на 16/1/2010 г/ 21:54:04

16 Януари 2010 21:10
От всички изкуства за нас най-важно е киното.
Някой класик го беше казал, ама кой ли беше?

Абе, той един класик...Таварищ Ленин.
16 Януари 2010 21:25
Холивуд е в криза. Холивуд върви към залез.
Може и така да е. И в това няма нищо неестествено - всяко нещо на този свят има своя апогей и своя залез.При някои неща апогеят се застоява повечко, при други само присветва.Италианското кино също имаше своя апогей през края на 60-те и началото на 70-те.Любимите филми с Нино Манфреди, Виторио Гасман, вечният Марчело, неустоимата Стефания Сандрели и колко още....Но-о, за кратко.Всичко изчезана яко дим...Къде е Cinecittà ? Съществува ли изобщо или след злощастния пожар прикючи завинаги?Ами френското кино? И то почти не съществува.Така е Холивуд е в криза. Търси се заместника му...Засега , обаче такъв Давид не се очертава, спи спокойно Голиате...

Редактирано от - ivo kunchev на 16/1/2010 г/ 21:28:00

16 Януари 2010 22:01
Връзката между родното кино и зрителите е скъсана

Не връзката е скъсана а, "повредата е във вашият телевизор" и няма нищо общо със зрителите...
16 Януари 2010 22:55
Най-кефят разбирачите на Холивуд и въобще всичко американско, като Гонзо. Холивуд имал "гарантиран пазар", голяма аудитория от 300 млн. и т.н. Е**си нещастните тези. ЕС къде му е пазара от 500 млн. души и що разчита на държавни субсидии? СССР-то що не стана лидер на киноиндустрията, а снасяше предимно пропагандни боклуци и травмиращи детски филмчета? Ами Индия, Китай? Те по тая логика трябваше да гледаме сега само китайски и индийски филми, е-хеее пазар!

Редактирано от - sybil на 17/1/2010 г/ 05:42:31

17 Януари 2010 01:25
И да похвалим малко българското участие в световното кино. Любо Нейков прави страхотна роля в War, Inc., Натиснете тук
17 Януари 2010 03:15
Dinain, малко остричко, но вярно...
17 Януари 2010 05:10
Откровение :
Парадоксална е дори неспособността на режисьорите да пресъздадат реално изглеждащ български интериор в България.

И това не се отнася само за "модерните" режисьори, това си е болест.Изкривени виждания, незнайно защо.Дали само от неможене?Пресъздаването на битът в сръбските филми, например е къде-къде на висота.Поради школовката и примера на Италианското филмо-производство, разбира се...И най-вече поради освободенноста на която се радваха югославските сеячи на култура. Тито може да търпи критики от разни всеядни полит-критици, но той остави нацията(сръбската) да продъжи пътя си без да използва думичките за преклонената главичка.югославия остана отворена за света и повечето филми направени от югославските режисьори са добри, а някой от тях шедьоври. Искам да кажа, че нашият бит и този на сърби, македонци, босненци, а защо не и румънци е много общ.Коя е причината да има такова вопиющо различие, от направа, като например във филми като"Баща в командировка" и "Маргарит и Маргарита"? Сюжетът е почти един и същ. Но , направата, Санчо, направата е различна...
17 Януари 2010 05:34
И в двата филма основната идея е една - присъствието и всевластието на "новата система". Но докато югославският вариaнт на това пресъздаване е жив и бликащ, родния филм се гуши в някакви фрази, сумтения и пъшкания, сякаш това ще определи героя и развитието на историята.Истината е , че в югославският филм има БИТ! ИМА АТМОСФЕРА. Докато в "Маргарит..." има само тежест.Тежест от това , че нещо не е доизказано. Показаният живот е лентов, неистински и тежи като паве върху историята за двамата млади.Това е то разковничето, да можеш да изоставиш себе си и да станеш баща в команировка. Да се самокомандироваш там където "аз" не съществува. Само вечният ритъм определящ битието човешко. И да го усетиш....

Редактирано от - ivo kunchev на 18/1/2010 г/ 02:48:21

17 Януари 2010 07:56
Dinain
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 13454
Скрий: Име, IP

Най-кефят разбирачите на Холивуд и въобще всичко американско, като Гонзо. Холивуд имал "гарантиран пазар", голяма аудитория от 300 млн. и т.н. Е**си нещастните тези. ЕС къде му е пазара от 500 млн. души и що разчита на държавни субсидии? СССР-то що не стана лидер на киноиндустрията, а снасяше предимно пропагандни боклуци и травмиращи детски филмчета? Ами Индия, Китай? Те по тая логика трябваше да гледаме сега само китайски и индийски филми, е-хеее пазар!

Що пишеш глупости да се излагаш ???
Всички ли в ЕС говорят на един език , имат ли обща киностудия , какъв дял в киноиндустрията имат Прибалтийските републики , Бенелюкс , Дания , Финландия , Словения , Хърватия ? Нали всичко е на гърба на Франция , Италия и Испания , дори германците като филмаджии ги няма никакви ?
Каква представа имаш за индийското кино ? Че техният Боливуд бълва повече филми от Холивуд и ги гледат един милиард индуси и други джагатайци , това че не се гледат в Европа и Америка е друг въпрос !
Като са заласнете по американското , та чак са забравяте !
17 Януари 2010 08:19
Преди двадесет години Кустурица направи "Дом за вешанье" (Циганско време) с помощта на интересна идея, простичко разказана история, добра режисура, два-триесе циганина и една пуйка. Този филм едва ли е струвал повече от кило водка и туба бензин, образно казано. Но ... остави следа в европейското и световното кино.
-
А какво става в наше село? Малоумни сценарии, от които на човек му се иска да си среже вените на петата минута; сценаристи и режисьори, които не искат да ни разкажат история, а умират от желание да кажат всичко, което искат и могат, по отношение на живота, вселената и всичко останало в рамките на 80-100 минути и "вкарват" в кюпа всички аспекти на нашия - естествено скръбен и мизерен - "преходен" живот; понеже ние зрителите сме тъпи и лишени от способността да четем между редовете, всичко онова, което те имат да ни кажат, ни се казва в плакатен вид, белки го не пропуснем. И всичко това изиграно от актьори, които дават вид, че са ранни японски роботи от 80-те с цялата си изкуственост, фалш и най-вече излишно врескане от екрана.
-
И накрая - когато някой наш режисьор направи българската "Зона Замфирова", аз с удоволствие ще си взема думите назад. Покрай една елементарна любовна история зрителят изпитва неописуемо удоволствие от досега със забравения архаичен български диалект на Западните покрайнини (в Белград филмът мина със субтитри), бита, нравите, радостите и скърбите на хората от онова време, изобщо има възможността за час и половина да се потопи в един прекрасен, изгубен вече свят. Без да ти напълва тъпата зрителска кратуна с велики морални послания и общочовешки тегоби. И всичко това снимано в Бояна (!). Е що така бе, Миме? Защо едни могат, а други не.

Редактирано от - Предводител на команчите на 17/1/2010 г/ 15:44:30

17 Януари 2010 09:02
Предводител -
Най-вече за "Зона Замфирова". Наша история - по сръбски разказана.
Основата е в ИСТОРИЯТА! В сценария - в умението да разкажеш нещо. Каквото и да е - но да е история. С хора в нея.
А не опити за дървени философии, самоизява и игра заради играта.
Снощи гледах "Укротяване на опърничавата". Това е! А днес съм си приготвил деветте серии на "Шерлок Холмс" с Василий Лановой. Но те имат ЛИТЕРАТУРНА основа, а не опитите на някой самовлюбен режисьор /по диплома/ да се демонстрира.
"Шивачки" това му беше хубавото - историята на три момичета в големия град.
И куп подисторийки в нея.
Без претенция, че показва ВРЕМЕТО. Видяхме НЯКОИ от хората. И историите им.
--------------------------
Блогът на Генек
17 Януари 2010 09:11
Откровение Варухово
17 Януари 2010 09:15
Лановой играеше есесовци и други видове красавци.
Този от Шерлок Холс е Ливанов
17 Януари 2010 09:26
Друг момент е, че Америка налага силата си и в тази област- лесно продава и предоставя своите продукти на целия свят, но не дава достъп на чуждото кино да навлиза в Америка. Дори и най-големите чужди шедьоври не се допускат.
да се пази за поколенията. те тва ни е матряла - каскети.....
17 Януари 2010 10:19
Италианското и френското кино си съществуват и още как! На всичко отгоре създават качествени филми, които обаче не са масови. Следователно, не са и касови. Холивуд много обича да прави "римейк" на такива филми, за да ги адаптира към вкуса на масовия зрител в Америка. Резултатът обикновено е плачевен.
Холивудското кино, с редки изключения, може да бъде определено с една дума - entertainment.

Редактирано от - Caravaggio на 17/1/2010 г/ 10:20:22

17 Януари 2010 11:09
Караваджо почти е напипал истината, ама само почти. Използвам възможността и да отговоря на Чоки в същия постинг.
Холивуд, за разлика от много други, от самото начало е започнал като индустрия, т.е. печалбата винаги е била главен фактор. С други думи "пич, творението ти може да е гениално за теб самия, но ако е негледаемо за широката публика, няма да продава билети и си аут". Римейковете на чужди филми, се нагаждат за масовия зрител, а не американския. Живеем в глобален свят, събудете се. И затова Холивуд е могъщ - защото прави филми, които са гледаеми в цял свят, универсални са, като почнем от Кинг-Конг от 1933 г. Всички като малки са си играли на "каубои и индианци", инспирирани от уестърни по телевизията, интересно защо? (макар Карата по-скоро ще пукне отколкото да признае че е бил каубой )
А всички други не могат да надскочат провинциализма си и типичен пример е българското кино, чиито продукти, признайте, са абсолютно негледаеми за чужденец, дори за средния българин са негледаеми. Боливуд може да бълва ефтини филмчета, ама си ги гледат почти само в Индия.
Има и изключения - британците отдавна си имат добра кино-школа в световен мащаб (филмите за бонд например). А французи и руснаци в последните години и те напипват начина филмите им да станат гледаеми не само на местно ниво (Петият Елемент някой да помни?). Французите чрез сляпо копиране, трябва да отбележа. Просто е - формулата на Холивуд доказано действа вече 100 г., въпрос на време беше и другите да започнат да я прилагат.
17 Януари 2010 11:18
Да, Орльо, грешка моя.
При това 2006 получи Ордена на Британската империя за тази си роля.
17 Януари 2010 11:23
На каубои и индианци играехме заради Карл Май и Майн Рид, Диньо. По-късно имахме възможност да гледаме и качествени уестърни, а още по-късно ни заля мътната вълна.
Тук намекваш за Люк Бесон, който "копирал". Е, какво има да се копира? Ако си добър занаятчия, си готов за пазара.
Римейките се правят точно за масовия американски зрител, защото, ако му смениш рецептата на попарката, го хващат колики.
17 Януари 2010 14:59
Аааа, най-напред беше "Лимонаденият Джо" - пародия на непоказвани филми. Или - на рядко появяващи се.
17 Януари 2010 15:08
Ъх, страдающ, щото не могъл да изгледа бозите на Джон Уийн от кора до кора. Ми наваксвай сега, кой ти пречи?
17 Януари 2010 15:31
Единствения български филм, който съм гледал и е сред любимите ми филми и е хем хубав, хем български, това е "Ледено сърце".Опитвал съм и с други, но след 15-20 минути или заспивам, или сменям канала.Жалко за българските артисти и артистки-80 на сто са много добри, 19 на сто-гениални, но нямат късмет със сценаристи.
17 Януари 2010 15:55
Спомняте ли си "Кит" ? Натиснете тук
-
Значи все пак българското кино е могло да прави и интересни филми.
17 Януари 2010 17:15
Брайтмана открива топлата вода. А хората се къпят...
Караваджо,
Джон Уейн и подобни филми /както и детска анимация на Дисни/ даваха във "Влайкова". И 70-те във филмотечното - "Левски", с абонамент.
Не мисля, ч е е загуба, дето не съм го гледал като малък.
А, забравих - преди Гойко Митич гледахме Пиер Брис.
17 Януари 2010 18:45
Каравайо, пропускаш важното: играл си на каубои и индианци, а не на "богатири и казаци" примерно - а сети се защо. Тия цитираните автори, впрочем, са типичен пример за "Холивуд в литературата" - евтини романчета, които обаче грабват читателя.
Аз ке те удрим у земята: оригиналният Ringu(1998) събира $137 млн. приходи; американският римейк Ring(2002) събира $250 млн., като специално в Япония римейкът е по-успешен от оригинала! Аре обЯсни го тва с "американския зрител".
Същото e и с The Grudge (2006):
The film made US$110, 359, 362 in North America alone and a total of $187, 281, 115 worldwide, far exceeding the expectations of box office analysts and Sony Pictures executives. Sony also stated the film cost less than $10 million to produce, thereby making it one of the most profitable films of the year.

За сравнение - японските оригинални филми (поредица от 3) са strait-to-DVD и въобще не стигат до кината.
17 Януари 2010 19:22
Е, та? Играл съм и на "пирати" - попитай ме сега що на "пирати", а не на "бурлаки на Волге", примерно. Накратко, да се идеологизира всяка запетайка е тъпо.
Цитираната литература е типично детско-юношеско четиво и да му се дават определения като твоите е също така тъпо.
И примерите ти с японското кино са неуспешни. Колко милиона събрал еди-кой-си... Че това превръща ли го автоматично от боклук в шедьовър?
17 Януари 2010 19:47
Ей ти го "Аватар" като пример за рекламирана печеливша тъпня.
17 Януари 2010 19:57

Ей, млади, бе... Ние дъртите играехме на Троянската война, също и на Миша, Генка, Коровин, Полевой, Никитский и Зина Круглова от "Кортикът" Нищо ли не ви говори?

17 Януари 2010 20:51
"Любовното лято на един льохман" е най-добрият бг филм, но просто на публиката тук и се гледат бози, каквито пък няма как да правим без пари. Щото хубавата боза иска пари.
17 Януари 2010 21:26
също и на Миша, Генка, Коровин, Полевой, Никитский и Зина Круглова от "Кортик.
Шомо, на Троянската война и Седмината от Тива играехме много.Ама да се правиме на Мишки и Генки Коровини не си спомням.Ти да не си израсъл в Бъгарското посолство в Съюза??
17 Януари 2010 21:29
Кара, опитай се да ме следваш: не идеологизирам детските игри, а ти демонстрирам как определен подход прави изкуството "за ширпотреба", т.е. прави го популярно. Друг подход го прави негледаема/нечетаема полюция на някой самозван гений-изкуствовед, разпространявана "в ограничен тираж".
Че това превръща ли го автоматично от боклук в шедьовър?

Не - превръща го от един гледан от Х хора филм, в един гледан от У хора филм, като У>Х. А всеки творец, в края на краищата, иска творението му да стигне до и да бъде признато от възможно по-голяма аудитория.
17 Януари 2010 21:33

Не, Айво Просто съм по-стар, по-опитен, по-видял и главно - по-чел от теб. То с годините се натрупва, не губи вяра в себе си и дръж айпода здраво.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД