:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,508
Активни 770
Страници 30,073
За един ден 1,302,066

ad Kalendas Graecas

Министрите на финансите на 16-те страни от еврозоната ще се съберат днес, за да обсъдят плана за измъкване на Гърция от държавния дълг и бюджетния дефицит. Те ще са нервни, защото намират, че елините харчат твърде много, разбиват пакта за стабилност и клатят общата валута. По същото време на българските граници ще се паркират гръцките трактори, за да отвоюват за своите стопани новите



искания за повече субсидии



Както всяка година по това време, като приберат реколтата и превалят празниците, фермерите от Кавала и Серес чак до Атина подхващат походи и седенки в люта битка за по-сочен дял от общата пита. Тази година в програмата на бунта са включени претенции за гарантиране на изкупните цени, увеличаване на квотите за изкупуване и (ха!) замразяване на дълга им към банките. По сметки на Данске Банк в края на 2009 г. държавният дълг на Гърция е надхвърлил 270 млрд. евро; за да изпълни исканията на фермерите, кабинетът на г-н Папандреу ще трябва да поеме кредити и разходи за около половината на тази сума. А без съмнение



фермерите няма да останат сами



Лекари, докери и журналисти още преди Коледа отпочнаха сезона на стачките. Искат още пари за безработните, които през септември бяха 9.7%. Анархистите също са готови за протест, вече хвърлиха една бомба пред министерството на информацията. Никой не е изчислил общата сума на всички искания за пари, които синдикати и фермерски съюзи ще сложат на масата за преговори. Но подозирам, че за да се изпълнят, ще е нужно държавният дълг поне да се удвои. В същото време Европейската комисия настоява само за 3 години гръцкият дълг да намалее наполовина до 60% от брутния вътрешен продукт, а бюджетният дефицит - 4 пъти (до 3% от БВП), та страната да влезе в Маастрихтските рамки. Плаши с тежки финансови санкции, ако това не стане. Гръцкият финансов министър г-н Георгиос Папаконстантину днес трябва да убеди колегите си от еврозоната, че неговата



Програма за стабилност и растеж



може да реши проблемите. На пръв поглед - би могла. Тя е амбициозна програма със строги мерки. Тази година хазната гласи да прибере 1.3 млрд. евро от извънреден еднократен налог върху печелившите фирми, луксозните имоти и банките. Отделно ще се вдигнат подоходните данъци, данъкът върху недвижимостите, акцизът за цигари, алкохол, петрол и мобилни телефони - още 2.6 млрд. евро годишно. Според Евростат за 2010 г. БВП на Гърция ще е 243 млрд. евро. От тях в бюджета ще влязат 102 млрд. евро (41.9% от БВП). Кабинетът е амбициран да свие разходите си до 124 млрд. евро (50.6% от БВП). Така бюджетният дефицит ще падне от миналогодишните 12.7% до 8.7% от БВП през 2010 г., 5.6% догодина и през 2012 г. ще влезе в нормите на еврозоната - 2.8%. Дотогава икономиката на страната щяла да расте между 1.7% и 3.8%, със среден реален ръст 1% годишно. Така държавният дълг ще падне под 90% от БВП. Няма да мине без стягане на коланите и



осезаемо свиване на разходите:



еднократно орязват военния бюджет; разходите за заплати на държавните служители намаляват с 10%, тази година блокират назначенията на чиновници, от догодина на петима освободени ще наемат един нов. От субсидии за пенсии и от административни разходи ще се пестят към 1 млрд. евро годишно. За 2010 г. замразяват всички заплати над 2000 евро, с 1/3 намаляват държавните поръчки. Замисля се вдигане на пенсионната възраст и се премахва цял поменик от данъчни облекчения и социални добавки. Хвърлят се ред закани за спиране на порочните практики - избягване на облагането, данъчни измами и корупция. С две думи: програмата на г-н Папаконстантину е една умерена стабилизационна програма в традиционен социалистически дух, която предпочита да посегне върху доходите на бизнеса и имуществата на рентиерите, без да свие потреблението, като вдигне ДДС (както иска Брюксел). Но



планът трудно ще се приеме



в страните от еврозоната, където не вярват, че кабинетът на ПАСОК ще има воля да го наложи. Фермерите и докерите очевидно не мислят да поемат никакви лишения. Те искат още пари. Искат десетки милиарди и е лесно да предвидим, че тази зима стачките, блокадите и безредията ще траят по-дълго от обичайното. Помним, че атинските политици досега винаги отстъпват под уличен натиск. Едва ли и в Брюксел ще омекнат. Там не вярват дори на данните, идващи от Атина. Не случайно преди дни излезе пореден доклад на Евростат, който направо заявява, че Гърция манипулира статистиката и не е ясно дали финансовото положение не е още по-тежко от отчетеното. Все повече финансисти си спомнят за



гръцките календи,



горчив идиом, завещан на нашия занаят от Светоний. Неговият патрон император Траян първи обединява Европа; за пръв път Западът опознава балканските финансови обичаи. На Календите (първия ден) всеки месец настъпвал падежът, когато римляните си плащали сметките, брояли лихвите и връщали заемите. Когато империята погълнала цяла Европа, те разбрали кога по нашите земи връщат взетите заеми: ad Kalendas Graecas. Обаче гърците изобщо нямали Календи.
37
5017
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
18 Януари 2010 00:22
18 Януари 2010 01:21
Министрите на финансите на 16-те страни от еврозоната .........

Не така, Хърсев.
Няма никаква еврозона, има 16-гъза ламя.
18 Януари 2010 01:35
Беше началото на 90-те, години гладни. По някакво случайно сполучливо изкривяване на цените, все още имаше евтина риба. Не много, но достатъчно. Нямаше олио, месо, захар, а за млякото на детето се редяхме на опашка в 4 сутринта. На смени - аз, жена ми, дядото и двете баби. Защото някой трябваше да е по същото време на опашка за олио, или каквото се очакваше да пуснат сутринта в бакалията.


Но риба имаше. Най-вече, скумрия. Замразена и изчистена, а също и цяла, с глави и вътрешности. Три цели риби на скара веднъж седмично, най-често петък, правеха празник в слабо отопления апартамент под наем за четирима ни - нас тримата и котарака.


Един петък, помня отлично, в рибарския магазин на бившия булевард "Заимов" ме посрещна същият ухилен мустакат чичко с мръсна бяла престилка. Но този път на рафтовете му вместо единствената замразена скумрия имаше някаква друга риба. Тя не беше замразена и гледаше сякаш гузно че ми е развалила празника.


Не помня как я нарече мустакатият, но като попитах дали и тя може да се пече на скара или пържи, той се изправи гордо, сложи ръце на кръста и от позицията на надута шкембеста осморка заяви:


"Ми те, гърците, тази риба я пържат, нищо че е солена. Но ние не сме гърци и я ядем сурова, нарязана на тънки парчета!"


Тогава си спомних, как 3-4 години по-рано при една екскурзия ми се беше завил свят от изобилието на рибния пазар в Солун.


А защо ли си спомням този епизод сега?

Редактирано от - tknikodim на 18/1/2010 г/ 01:37:21

18 Януари 2010 01:40
Ако Гърция не беше в еврозоната, щеше просто да девалвира драхмата и да си реши проблемите. Сега не е ясно как ще се справи, особено ако световната икономика продължи да буксува. За нас би било добре ако в резултат на тежката криза, някои гръцки банки решат да ни освободят от присъствието си - и без това имат непропорционално голямо присъствие в България.
18 Януари 2010 07:28
щеше просто да девалвира драхмата и да си реши проблемите.
-Бре бре сигурно и външния дълг на Гърция щеше да е бил в драхми
18 Януари 2010 07:46
То Еврото не пречи гърция да фалира !. Тъй като Гърция не може да печата еврота, огромната част от тоя дъл е взет назаем от ЕЦБ като гаранцията е емитиран държавен дълг - някаква форма на ДЦК които служат за залог. Обаче в един момент този залог ще стане недостатъчен защото на реалния пазар стойноста му пада. И тогава ЕЦБ ще си поиска нещо друго и няма да даде повече пари. И тогава гръцката държава няма да има парички дори да си обслужва сегашните дългове и просто ще фалира. Единствения голям въпрос е когато това се случи, кои други икономически субекти ще повлече със себе си - например големите гръцки банки които също са се налапали с държаван дълг дето не струва и хартията на който е отпечатан ?!? Наистина, ако нямаха евро, мощеха просто да девалвират и готово - доходите падат, потреблението си идва колкото приходите. И продължават да си плащат дълговете в еврота - няма никакъв проблем. Освен за лапачите дето искат да ядат без да работят. Обаче с еврото ще е по-сложно. Щото правителството трабва изрично да каже - нямаме пари, ще отрежем от ваште, ваште и ваште пари и излизаме на балансиран бюджет или поне на малък управляем дефицит ( финансиран по същия начин разбира се). Което си е предпоставкя за революция в Гърция. Така че ще гледаме шоу в близките години .
18 Януари 2010 09:27
Тя драхмата си се девалвираше редовно,
ама требва и да се поработва малце.
Гърците ги разглезиха първо американците, а после европейците.
Сега гърците са ги намразили люто, щото не дават....
18 Януари 2010 09:44
Значи, след някой друга годинка ни чака същото и нас..., а беше време га нашите финансисти и журналисти- демократи ни навираха "гръцкия опит", като евродържава и как ние като улезем ще цъфнен...Що ли се заяждам за стари работи..?!, .коня отдавна е в ряката...Нейсе.
18 Януари 2010 09:50
..и (ха!) замразяване на дълга им към банките..


Игрива банкерска душица!
18 Януари 2010 09:50
Милчо,
Ти "гръцкия опит" го зарежи, ами много упорито ни пробутват и "гръцката любов".
18 Януари 2010 09:55
Тази година хазната гласи да прибере 1.3 млрд. евро от извънреден еднократен налог върху печелившите фирми, луксозните имоти и банките.


Абе ПАСОК не беха ли социалисти? Що направо не национализират.
18 Януари 2010 10:53
Ми ЕС шъ требе да налива кинти, шот иначе елините шъ фалират и това шъ биде петно за целия ЕС. Гърците са хитреци и знаят че когато имат дългове от над 250 милиарда евро, проблемът не е техен а на банките
18 Януари 2010 11:26
Гръцките анархисти са пичове!!!!А къде са българските, да метнат едно самоделно взривно устройство(СЗУ)пред офис на некоя гръцка банка в България!?
18 Януари 2010 11:31
На мен пък най-ми допадна идеята за орязване на военния бюджет, па макар и еднократно. Ако вземат и нашите да се позамислят доколко е разумно да наливаме купища пари в западната оръжейна промишленост, може и да се пооблекчи положението с пенсиите, а ?
18 Януари 2010 11:32
Анархистите също са готови за протест, вече хвърлиха една бомба.
Градски мой Хърсев, разбери че анархистите не хвърлят бомби заради измислената от олигарсите криза, а за да напомнят на държавата, че има и народна справедливост и възмездие.
18 Януари 2010 11:35
Тринкодин-ко ти май не правиш разлика между живот на кредит и пълни магазини със стоки и риби..., като тебе...без "опашки"...Ха ха.
18 Януари 2010 11:37
Ужасът на Гърция не е това, че ще трябва да връща 300 милиарда дългове. 1000 пъти по-големият ужас е, че може да се стигне до ситуация, в която да си живеят според чергата. Гръцкият бюджет има 45 милиарда евро приходна страна, а новата задлъжнялост на година е 50-60 милиарда. Т.е. при спиране на кранчето, за една нощ стандартът ще падне на нивото на Албания.
18 Януари 2010 11:52
Да си мисля ли, че тези 16-те ще поизпразнят канчетата на гърците? И да викнат Дянков да гледа и се учи, защото и на нас ни се иска да сме зле колкота са гърците.

18 Януари 2010 12:12
300 милиарда държавен дълг никак не са малко пари за държава като Гърция. При 5% лихва и връщане на 1/20 от главницата на година, това прави около 30 млрд евро годишно. Вярно е, че лихвите засега не са 5% и главницата не се връща а се взема нова, но това може да се промени още тази година. А ако се включи и частния дълг, какви хубави картинки се очертават...Ако искат да не стягат колана, остават вариантите за връщане на драхмата и нейното печатане колкото искат протестиращите или управление от европейски чиновник в ролята на съдия изпълнител.
18 Януари 2010 12:43
Личният ми опит сочи,
че рано или късно отнекаде се явява келнер и носи сметка.
Колкото по-луксозно заведението,
толкоз по-неотвратима появата му.
И те дебнат да не избегаш...
18 Януари 2010 12:50
Злорадстването в случая е напълно излишно. Най-вероятно Брюксел ще се навие да спасява гърците. Първо, заради опасността от верижна реакция - Испания, Ирландия, Англия, Италия са наредени на същата опашка. Второ, ако не го направи, Пактът за Стабилност и Развитие ще се превърне в хартийка без стойност. Трето, последствията за еврото биха били доста по-неприятни. Последните две ни засягат директно.
18 Януари 2010 12:55
Ще се вадят бре Кара-вади, ама ако не стигне въжето к, во става тогива...?!Ха Ха.
18 Януари 2010 13:03
Оценявам "ха-ха"-то
18 Януари 2010 13:12
Най-вероятно Брюксел ще се навие да спасява гърците.

Ами от олимпийските игри в Атина до днес Брюксел точно това прави, спасява ги. Само че май и на тия в Брюксел вечеим е писнало да го правят.
18 Януари 2010 13:26
Късно е, чадо. Да бяха мислили преди двадесет години.
18 Януари 2010 13:33
Вярно е че е късно, ама лошият пример все някога трябва да се пресече, защото дава основания на доста други държави да започнат да се държат по такъв начин. А клонът и без това отдавна е почти счупен. Изритване от еврозоната е едно от най-малките неща дето могат да станат. Е има и вариант Гърция да остане единствената държава с валута евро, а останалите 15 да минат на юро, оиро или нещо подобно.
18 Януари 2010 13:42
А-а, "лошият пример"... Ми да бяха започнали с банките, с ритник в задника на рейтинговите агенции, с някакъв контрол над фърченето на пари насам-натам, а не да ми броят десетте хиляди евро, които си нося в джоба през границите.
18 Януари 2010 14:07
Българското съответствие на тази латинска сентенция е "На кукуво лято". Само не е ясно тогава ли се очаква да се оправи Гърция?
Или намека е и за България.
18 Януари 2010 15:26
.
18 Януари 2010 15:44
.
18 Януари 2010 15:50
Една конкретна полза за нас от стачките на гръцките пристанища е, че контейнерният трафик се премести у нас. 2007 и 2008 бяха рекордни за нашия засега малък контейнерен капацитет, а и 2009 въпреки кризата излезе на печалба. За съжаление Боко бави строежа на новите терминали. (М/у другото и положението в Румъния не е цветущо, и Констанца постоянно стачкува, а по едно време и Истанбул стачкуваше.) Освен това Боко ни застрашава и с възможността за внезапен крах.

18 Януари 2010 16:26
А ако фалират гръцки банки, като ОББ напромер, или Пиреос банк, кой ще обезщети българските вложители? Комай, българската държава по закона за гарантиране на влоговете. Т.е. всички ние. К'ва стана тя?
18 Януари 2010 16:33
Caravaggio е прав, че ще се опитат да спасят Гърция, но дали ще успеят? Тогава и другите ще се наредят на опашката за спасяване. Ето и Берлускони онзи ден заяви, че пари няма, та малко трудно ще стане спасяването.
18 Януари 2010 19:23
Натиснете тук
Нищетата в България е по-ниска от тази в САЩ според индекс на Moody's
От икономическа гледна точка бъдещето изглежда доста по-обнадеждаващо за населението на България, отколкото за гражданите на развити икономики като САЩ, Великобритания и Германия. Този извод може да се направи от последната версия на т.нар. „индекс на нищетата“ на международната агенция за кредитен рейтинг Moody's, който класира България на последно място по нищета сред общо 22 страни.

Това не е майтап - според мноо афторитетната агенция Moody's в БГ сме били най-малко нищи.
Ето класацията, начело са най-нищите, и надолу намалява нищетата:
Класация на Moody's на страните с най-висок индекс на нищетата:
1. Испания
2. Латвия
3. Литва
4. Ирландия
5. Гърция
6. Великобритания
7. Исландия
8. САЩ
9. Ямайка
10. Словакия
11. Франция
12. Естония
13. Полша
14. Унгария
15. Румъния
16. Словения
17. Германия
18. Италия
19. Чехия
20. Украйна
21. Швейцария
22. България

18 Януари 2010 21:38
Когато се смеем на гърците, да видим първо колко произвеждат - 240 млрд. евро БВП. Ние, които сме почти колкото тях като население, имаме БВП за миналата година 63.710 млрд. лв., сиреч около 35 млрд. евро (повече от 6 пъти по-малко). Е, когато започнем да произвеждаме поне половината от техния БВП, бихме могли да им се смеем или да им даваме акъл.
18 Януари 2010 21:44
Чарли, нищетата е относителна, спрямо богатството на обществото. В някои държави в групата на нищите попадат бедняци с доход по 90-100 евро на член на домакинство седмично, след като им се платят квартирата и другите разходи. Такива "нищи" си позволяват летуване само в бедни държави като БГ, където с харчовете си радват тамошните по-местно-заможни.


Затова не мога да се начудя на този анти-гръцки форум, след като и в най-лошия вариант гърците далеч няма да стигнат нашта беднотия. Обективно, държавата им е доста далеч от фалит, а и никой няма да го допусне. Напротив, ако се наложи да ги спасяват, то ще е за сметка на такива като нашего брата, с по-малко помощи и субсидии.


Всъщност, тонът е зададен от Хърсев. Но на мен ми се губи връзката между тази негова колонка и предишната, дето възхваляваше еврото за нашия джоб. Малце куца като анализ без тази връзка.


Защо ли? Ами защото вече се понатрупа доста литература дето казва, че сегашните проблеми на Гърция и Испания идват от преждевременното им приемане на еврото. Гърците имат допълнителен грях че са лъгали с критериите. Но и да не бяха лъгали, причината е същата. Стремглавият им изкуствен растеж на доходите, който е съсипал конкурентността на икономиката им, се дължи на скокообразното изравняване на цените им с еврозоната (вкл и цената на труда), без необходимата за оптимален валутен съюз конвергенция на всички фактори на производството. Това променя структурата на икономиката и мотивацията на хората да се трудят - и няма нищо общо с някакъв исконен мързел или трудолюбие на нацията.


Вече почти всички са единодушни, че еврозоната сега не е "оптимален валутен съюз". Но проблемът е, че тя трябва да стане оптимална в движение - връщане назад няма. Това не е добре за нас, защото ние засега подаваме заявка да повторим гръцкото фиаско - но вдигнато на n-та степен - ако ни приемат. Дори на срещата - кръгла маса с "Икономист" Боко заяви, че трябвало да влезем в еврозоната, за да освободим резерва и да почнем да го харчим. Тоест, да се закачим на врата на останалите, без да допринасяме за стабилността на валутата. Това не се приема добре.


Най-вероятно е сега да влезем в ERMII, но по-нататък не знам. Разколебан съм също, дали трябва да бързаме да приемаме еврото.
19 Януари 2010 10:21
Туткалчиев, гръцкият БВП е раздут поне 2 пъти нагоре от тяхната статистика. Целта е съотношението дълг/БВП да изглежда по-ниско, за да могат да лапат нови и нови заеми. Това отдавна се говори по коридорите в Брюксел, но никой не си слага главата в торбата да го обяви официално в такъв момент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД