:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,022
Активни 909
Страници 2,952
За един ден 1,302,066
Идеи

Какво ново на пенсионния фронт

Очаква се голям сблъсък по идеите за реформа на осигурителната система
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Пенсионната система в България отново е на кръстопът.
Пенсионната система у нас е в предсмъртна агония - заради ниските пенсии и постоянното отлагане на падането на тавана за най-високите българинът губи стимул за осигуряване. Кризата изхвърли от осигурителната система стотици българи, останали без препитание. Работодателите по принцип масово търсят начини да осигуряват върху по-малки суми наетите от тях лица. Средният осигурителен доход, вместо да расте, падна докъм 550 лв.

Социалният министър Тотю Младенов реши да спасява социалното осигуряване, като създаде специален Консултативен съвет за пенсионната реформа. От септември 2009 г. при пълна секретност най-добрите експерти в тази сфера у нас си блъскат главите как да се спаси пенсионната ни система. Други, участвали в предишната реформа - от 2000 г., съжаляват колегите си, защото смятат, че тогава всичко е изчистено до най-малките детайли и на практика няма какво повече да се направи. Всички участници в съвета имат изрична забрана от министър Младенов да говорят. Затова напоследък в публичното пространство се хвърлят всякакви екзотични идеи за реформа.

Засега е ясно едно - пенсионната възраст ще се вдига най-малкото заради застрашително застаряващото население в света. Демографската криза ще удари и нас. Според разчетите след 15-20 години у нас картинката ще е страшна - 100 работещи ще хранят 115 пенсионери. Сега съотношението е 100:78 и все още е в полза на работещите. Какъв ще е механизмът на вдигането, още не е ясно, защото



никой не желае да стане "родител"



на повишаването на възрастта

Всички обаче са на мнение, че това не може да стане от раз - ще бъде постепенно. Подобна схема беше използвана при реформата от 2000 г., когато мъжете тръгнаха от 60 г. и 6 месеца, а жените - от 55 г. и 6 месеца. От началото на всяка календарна година възрастта се вдигаше с 6 месеца, докато стигне до 63 г. за силния пол през 2005 г. и 60 г. за слабия през 2009 г. Световната практика обаче показва, че при всяко увеличение на пенсионната възраст масово се вдигат пенсиите за инвалидност. "Там е голяма корупция и трябва да се намери начин да се ограничи", твърдят социални експерти. В същото време от юни 2009 г. в закона за здравето се вкара тезата, че лицето получава социална пенсия при обжалване на решение на ТЕЛК до влизането в сила или отменянето му. Дори да се окаже, че няма нужда от въпросната пенсия, полученото междувременно не се възстановява, тъй като няма виновно поведение на лицето.

Другото единомислие на експертите е по въпроса за изкарването от НОИ на всички плащания, които не са несвързани с трудова дейност и нямат осигурителен характер. В момента към 3500 възрастни над 70 г. и с трудов стаж под 12 г., които отговарят на условията за социално подпомагане, получават по 100.86 лв. месечно от НОИ. Плащания, несвързани с осигуряване, са още персоналните пенсии и тези за особени заслуги, както и гражданско-инвалидните и военноинвалидните, обясни социалният министър Тотю Младенов. Такава е и добавката за хора над 75 г. От 1 юли правителството реши да плаща от 20 до 50 лв. на най-възрастните с пенсии до 300 лв., за което за 2010 г. ще трябват около 150 млн. лв.



Промяната ще създаде още едно препятствие



пред хората, които имат право на тези плащания. Вместо да получат всичко накуп по личните си партиди в НОИ, които така или иначе ще се обработват заради пенсиите им, трябва да се редят в различни дни при две служби и да се ангажира допълнителен административен капацитет, за да се занимава с тези плащания.

В консултативния съвет се говори и за изкарване на обезщетенията за болнични от института и прехвърлянето им в здравната каса. За тях се плащат осигуровки от 3.5 на сто върху трудовото възнаграждение, поделени между осигурител и осигурен в съотношение 60:40. Но в същото време това плащане е свързано с възстановяване на здравето, са аргументите на експертите. Тук само стига да припомним до какви сътресения доведе предишното местене на болничните - от работодателя към НОИ. Закъсненията с плащането на сумите продължават и до момента.

Новата вноска "Самотност" събира доста почитатели сред експертите. Тя е много развита в Германия, има я в Швеция. Представлява по-малко от процент от трудовото възнаграждение. В Швеция при пенсиониране веднага идват социални работници, които разпитват от какво има нужда човек - да му готвят, да му чистят или да бъде настанен в дом за възрастни хора. И той получава помощ според нуждите си.

На дневен ред излиза и казусът с



едновременното получаване на пенсия и заплата



Според експертите това противоречи на смисъла на социалното осигуряване, според който пенсията е доход, който замества трудовия, когато лицето вече не може да работи и да получава такъв. В същото време обаче има решение на Конституционния съд, че хората имат право да получават двата дохода. Вариантът да се "финтира" законът, който се обсъжда, е да се вкара някакво ограничение. Например пенсията да не се получава в пълен размер, докато се взема и заплата. Тогава Конституционният съд може да се сезира отново, вече по различния казус, и евентуално може да се произнесе по различен начин, обясниха за "Сега" юристи.

В създадения през септември 2009 г. от социалния министър Тотю Младенов Консултативен съвет за пенсионната реформа експертите са разделени в пет работни групи. Първата прави пълен анализ на сегашната система и недостатъците й. Там мнението е, че социалноосигурителната ни система е стигнала дъното заради драстичното и немотивирано намаляване на осигурителните вноски за пенсия. Очаква се сблъсък с правителството, защото абсолютно всички експерти са против ново сваляне. А според програмата на правителството до 2012 г. те трябва да паднат с още 2%.

Втората група мисли за оптимизиране на управлението на системата. Оттам идва идеята за единната администрация, която да се занимава с осигурителните вноски, тъй като НАП си набляга на данъчните постъпления в бюджета.

Третата работна група е натоварена със задачата да анализира



адекватността на сегашните пенсии



Покрай коледните добавки от 25 лв. за пенсионерите стана ясно, че близо милион от около 2.1 млн. души оцеляват с 200 лв. доход на месец. Малко над 40 000 се радват на тавана от 700 лв. Министър Младенов заяви, че се мисли как хората, родени преди 1 януари 1960 г., които не внасят за втора пенсия, да получат повече пари от общественото осигуряване. Според експертите обаче проблемът не е дебатиран и е невъзможно да му се намери решение. Единственият вариант е да се допълнят с помощи от социалното подпомагане.

Едва ли ще се осъществи и искането на пенсионерите минималната пенсия да се изравни с минималната работна заплата, т.е. от 136 лв. да стане 240 лв. Премиерът Бойко Борисов вече накара министър Младенов да мисли върху това. И в момента обаче голяма част от хората, които получават тези 136 лв., на практика заслужават много по-ниски пенсии според участието си в осигурителната система. И всичко отгоре може да се брои за социално подпомагане, смятат експертите. Те дават и следния пример: Представете си, че минималната пенсия се изравни с минималната заплата. Това значи, че или трябва да се вдигнат със същия процент всички други пенсии, което означава колосални суми. Или да се очакват колосални протести от хората, които срещу пълен трудов стаж получават по-малко.

С подобни мерки трудно ще се постигне целта на реформата, лансирана от социалния министър Тотю Младенов - намаляване на участието на държавата в осигурителната система. "Над 11.5% от брутния вътрешен продукт са заделени за пенсии. Над 43% от общите разходи на бюджета са заделени за пенсии и ДОО. Преди 10 години беше направена реформата, която се прие с консенсус. През това време се промениха много неща и се изкривиха така, че не може повече да продължава по този начин", заяви Младенов.

Всъщност много гласове има за тотална промяна на социалното осигуряване, според която всички ще взимат равни пенсии от общественото осигуряване, пък ще чакат по-големи суми от капиталовите си вложения в пенсионните фондове. Това обаче е невъзможно в близкото бъдеще. Впрочем четвъртата група в съвета за пенсионни реформи анализира точно частните фондове - инвестициите, които те правят, и каква доходност носят. Там се обсъжда как те хем да имат повече възможности за инвестиции и да осигуряват свежи пари за българската икономика, хем да пазят вложенията на осигурените.

Задачата на петата група е най-сложна. Там трябва да измислят как да се запази финансовата устойчивост на пенсионната система дори при намаляването на вноските с още 5%. Дано решенията впоследствие не разклатят още повече прословутите три стълба на осигуряването.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
На министър Тотю Младенов ще се падне трудната задача да реформира затлачената пенсионна система.
121
5482
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
121
 Видими 
18 Януари 2010 02:10
Лошо ви беше, когато държавата беше стопаснин на пенсионните фондове, нали!? Надебеляха им вратовете на "демократите" от издуване на жили, напъвайки се да доказват колко лоша държава сме имали и колко добри частници ще бъдат! А вие им вярвахте и скачахте във възторг! Така, както теленцата скачат във възторг, когато ги поведат на екскурзия до кланицата!
Кусайте, кусайте сега това, което 20 години дробихте! А какво ще бъде след 20 години, както са я подкарали, помислихте ли? Блато! Давай Хунвейбине, твой ред е!...

Редактирано от - Т_Живков на 18/1/2010 г/ 22:35:06

18 Януари 2010 02:19
Засега е ясно едно - пенсионната възраст ще се вдига най-малкото заради застрашително застаряващото население в света. Демографската криза ще удари и нас.

Ако това и цитат от някой "анализатор", то е ясно какво ще измъдрят - отново някакви глупости.
-
Демографската криза в България отдавна е факт и дори по лошо - това е съпроводено със смяна на демографската характиристика на населението. За основното население на България спадът е 6 пъти по-висок от общия.
-
Второ - младите и образованите се изнасят и все повече ще се изнасят към западната част на континента с което положението в България ще става все по трагично.
-
Трето - трагичното съотношение между работещи и пенсионери, не само че няма да даде перспектива за увеличение на пенсиите от сегашното им ниво, но и задържането им ще е проблем. Това съчетано с увеличаване на възрастта за пенсиониране, на практика ще обезмисли пенсионната система, от което и приходите в нея ще спаднат драстично.
---
Разходопокривна система е приемлива при млади нации с растящо население и привличаща имигранти, а не даваща емигранти. В една застаряваща нация разходопокривната система е обречена, каквито и баеници да й баят.
Българските младежи ще подобряват демографското съотношение на запад и ще го влошават в България.
18 Януари 2010 02:25
Т_Живков,
Кога приватизираха НОИ ?
И кви пенсионни фондове кви 5 лв. по "твое" време. Всичко влизаше и се вадеше от кюпа наречен държавен бюджет.
-
И ако мислиш, че положението на пенсионерите е било по-добро, то просто (се) лъжеш. Баба ми почина през 1984 г. с 40 лв. пенсия, а масата от хората в края на 80-те се пенсионираха с пенсии под или около 100 лв.. (Активните борци и кадесарите не ги броим.)
18 Януари 2010 02:30
Какво е работещото решение за пенсионната система на България, така, че сегашните работещи да имат шанс да получат и те пенсии някога :
-
1.Незабавно преобразуване на пенсионната система от разходопокривна към фондонабираща.
-
2.Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Изплащане пенсиите на сегашните пенсионери и на дела от пенсиите на бъдещите пенсионери постъпил в НОИ преди преобразуването на пенсионната система, от държавния бюджет.
-
4.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
5. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства в собствеността и развитието на производствени бази , които и при най-лоши стечения на обстоятелствата да са в състояние да осигурят в натура пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
18 Януари 2010 03:03
Брайтман, неудобно ми е, но не мога да премълча - забелязвам, че обичаш да послъгваш! Номерът ти няма да мине, докато не измрем всички онези, които помним! 40 лева пенсия през 1984 година е партенка за изплакване мозъка на младоемократите. За да е вземала 40 лева пенсия баба ти, значи дядо ти е бил починал и тя е взимала половината от неговата пенсия, без да е имала лична пенсия! Пенсията беше 70% от заплатата, която си посочил за пенсиониране. С малка пенсия ТОГАВА можеше да се купи повече, отколкото с минимаклната, та дори и средната заплата днес(нямам пред вид бананите, разбира се)... Всички, които помнят онези "лоши" времена, помнят че обикновено пенсионерите в семейството помагаха на младите с пари - било за да си купят кола или апартамент, било като тръгнат на почивка на море или екскурзия в чужбина! При пенсиониране НЯМАШЕ точкова система - искаха се 20 години минимален трудов стаж и навършена възраст! Имаше СИГУРНОСТ! Колкто до това, че пенсиите са идвали от държавния бюджет - точно така е - това му беше хубавото, щото всяка година, като се знае колко са пенсионерите и колко пари за пенсии ще птрябват приблизително, се гласува перо от държавния бюджет за пенсии, което аз, може би неправилно нарекох пенсионен фонд, поради което ти трябва да си горд с изпълнен граждански дълг за поправката!...
Апропо, говорейки за приватизация нямам пред вид НОЙ, а хайдуклука, извършен през последните 20 години на всичко, което се сетиш! Това е причината да няма пари в пенсионния фонд днес...
18 Януари 2010 03:21
Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.

Ето такива локуми ни доведоха там, където сме! И ВИС, И СИК, И ТИМ, и каквито още шедьоври на българската демокрация се сетиш, се пръкнаха под грижовното крилце на цитирания локум, превърнат в принцип на управление! Докога с тия красиви фрази ще лъжете народа и легитимирате хайдуклука?!...
18 Януари 2010 03:26
Т_Живков,
знам, че баба ми през 1984 г. на 83 годишна възраст тогава взамаше 40 лв. пенсия и дори се хвалеше че са и я дигнали с 10 лв. Преди това и беше 30 лв..
Дали е получавала и пенсия за починал съпруг не знам (дядо ми почина 10 години по рано), но малко преди да почине пенсията й бе 20 лв.. Помня, като й я носеше пощальона, даже и 20 ст. намазвах. Е не успявах да се доредя до шоколад крава, който струнаше 70 ст., но имаше мънички шоколадчета по 18 ст..
-
Разбира се към 1974 г. шоколадът изчезна и имаше само някакви соеви гадости.
-
Знаеш ли колко бях щастлив след 10 ноември 1989 г., като се появи шоколадът отново и то този път с неподозиран вкус. Такъв, истински, какъвто е бил до 9 септември 1944 г., според майка ми.
18 Януари 2010 03:37
Т_Живков,
и ВИС и СИК се пръкнаха от "твоите" хора организирано за да заместят "Народната милиция" и да продължатрепресиите на властта им в нелегална криминална форма.
-
Когато става дума за свободна и конкурентна среда, то няма нищо общо с криминалната и силова принуда на "охранителите", "застрахователите" и "защитниците на авторски права".
18 Януари 2010 03:48
Т_Живков,
минималната заплата в края на 70-те до 1982 г. беше 82 лв., а заплата на лекар, учител, служител, висшист около 150 лв..
В средата на 1989 г. минималната заплата достигна 140 лв., а на висшист 175 лв..
В същата година масовите пенсии бяха около 100 лв..
18 Януари 2010 04:04
Реалният курс на долара (черният) през повачато време се движеше около 3 лв. за долар, а през лятото на 1989 г. мина 8 лв. за долар.
Българските цигари се движеха между 80 ст. Феникс пакет до 3 лв.(Виктори, което тогава се появи), а вносните се намираха само на черно срещу 4 лв. пакета.
Една запалка, когато въобще се намереше някъде, струваше 4 лв.. Купонът в студентският стол бе 50 ст., кафето в заведение 30 ст. а подобие на Кола от машина 70 ст.. Бензинът А93 струваше 1, 05 лв. литъра. Сиренето 3, 60 лв. Свинското към 5, 30 лв. Луканката 16 лв.. Кафето 8 лв. за 100 грама и се намираше само с яки връзки.
-
Цените на храните сега при несравнимо по-високо качество (за разнообразие тогава не можеше и да става дума) са или със подобни или с по-ниски цени от тогава.
Това, което сега е по скъпо са комуналните разходи - градският транспорт (тогава билетчето бе 6 ст. сега е 20 пъти по скъпо), електроенергията (тогава бе 3-4 ст. киловата сега е 5 пъти по скъпо), парното, наемите и т.н.
18 Януари 2010 05:02
Цените на храните сега при несравнимо по-високо качество (за разнообразие тогава не можеше и да става дума) са или със подобни или с по-ниски цени от тогава.

Брайтман, само това като прочетох, ми стига. Предавам се, прав си! Наскоро, даже, като си бях в България, с изумление видях по телевизията, че някъде започнали да правят кремвирши и от месо! Купих си, сварих ги и ги изхвърлих начаса, излязох за половин час, за да се проветри! След това се питах от какво ли месо са направени кремвиршите? За кашкавала и сиренцето, киселото мляко - да не отварям дума, петроханската наденица сигурно няма и да се сетиш какво е. За опустелите села, изтръгнатите жици от далекопроводи, измъкнати са даже и стълбовете тук-там съм сигурен че чуваш за първи път и си изненадан! За това млъквам! Онемял!

Редактирано от - Т_Живков на 18/1/2010 г/ 05:06:09

18 Януари 2010 05:19
при свободна частна инициатива в конкуретна среда.[/quote] Редовни фалити и на фондове, и на застрахователи
[quote]независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура
Конкуренцията явно не е характеристика на пазара!?
било за да си купят кола или апартамент, било като тръгнат на почивка на море или екскурзия в чужбина!
А изразите "дадоха ми жилища" (нещо останало след разпределението на окръжния/градския комитет на партията), "минах по напред в списъка на Мототехника", "отказаха ми задграничен паспорт" бяха плод на болно въображение!?
Тодоре, имаше ли граждани да продават жилища на други граждани? Или пръв купувач беше винаги общината, на цена, определена от самата нея?
Да не вие хванала деменцията с Брайтмана!?
18 Януари 2010 05:52
Конкуренцията явно не е характеристика на пазара!?

В много случаи не е.
А иначе не ми стана ясно кой и какво цитираш, ако въобще цитираш нещо, с кой и за какво спориш.
-
И сега застрахователите формално действат в конкурентна среда. Проблемът е,
че реално действат в картел, надуват цените и понижават качеството.
-
Точно затова трябва да има, както държавна общозастрахователна компания, така и държавна здравнозастрахователна и държавна пенсионно застрахователна компании, чрез които държавата да провежда политика на вразумяване на цените и повишаване на качеството.
-
Те обаче трябва да са равнопоставени на другите с две малки разлики - в тях държавата да застрахова всички, които са на издръжка на бюджета и да не могат да фалират.
18 Януари 2010 07:31
Жал ми стана.И сега какво трябва да правим.Баба му нямала пари гащи да си купи и ходела без гащи.
Пък на него трудно сколасвала шоколадче да купи.
Жално ми стана , много жално, така го е люлял живота , така , та чак е паднал от люлката и лошо си е ударил глава , толкова лошо , че може да лъже , може да лъже и друго не може.
Милата му баба , опакована е в лъжи и като 1 / 9 000 000 за онова време , е превърната в мярка за целият български народ-народ мърша , народ несдостоен за великите днешни апаши.
Какъв цинизъм , жената вероятно е в божественото царство и този ахмак как и рови в костите.

И вечният откривател във физиката го е сръчкал ревматизма .Този пък ще открие как римските императори са се возели на танкове и воювали с катюши , а при пропадналият комунизъм мръсната държава му е ограничавала далаверата .В онези времена на никой не е успял да види сметката , имота не е ограбил и закуската на децата не е изял.Страда и от страданието не може да се съвземе.А ако го е имало и тогава геноцида , днес да е някой голям феодал , харем да има и само чаламба да се изпълнява.
Мъка , мъка , голяма мъка е капутето да го ограничиш и то да не може да краде.

Нищо по лесно няма да се влезе в НОИ и се видят данните.

Даже може да се видят и средните заплати.
Какъв ужас е това за апашите.Блатото вече трябва да тича срещу тези резултати , да дано някога ги настигне.
Няма.Това са 3 000 000 живота с които тези , , човеколюбци" съкратиха живота на тази страна.Всякаква друга беда да я беше настигнала България –управия имаше
Но уви , от чумата на апашите се разболя , а от тази чума оцеляване няма.
Турско да беше станало , такъв малоумен башибозук нямаше да има и такъв кенеф нямаше да стане?
18 Януари 2010 07:40
Брайтмна няма да коментирам. Не обичам да обсъждам лъжи и манипулации.
За пенсиите. Докато няма ЛИЧЕН фонд - на базата на личните вноски, изход няма.
Личен - движещ се с вносителя. При евентуална смърт - като наследство.
И минимална помощ - не пенсия, за неосигурявалите се.
А сега - работиш, внасяш - и ти обясняват за някаква солидарност.
Хайде бе, нали уж комунизмът си отиде?
-----------------------------------
Блогът на Генек

18 Януари 2010 08:11
Никаква солидарност няма , спекулацията с понятията трябва да спре -така необразовано и така несръчно.
Всеки средно грамотен знае , историята на инфлацията е история на парите.Само на книга и само чрез лъжи , са възможни тези сметки-само за себе си , само върху личният пъп , само върху твоята порция кебапчета..
10 110 лв. средна заплата 48 година
12 327 лв ………………. 51 год.
207, 33 лв………………….84 год.Тук апашите ще завият на умерело.Такъв стандарт днес е не мисли , може да го има на куково лято.
1 011, 75 лв ………………..91 год
3 231, 33 лв…………………93 год
7 597, 00 лв-------------------95 год
Само спрямо 89 год. това са хиляди процента инфлация , хиляди процента инфлация и няма да ви казвам кой е финансовият гигант като власт и мислител , през по-големият период от това време.
13 269, 00------------------ става при финансовата предопределена катастрофа , след хилядите процента инфлация.

Но дори и за развиващите се страни.Реалната инфлация е 3% годишно-Без да се смята много точно.За 40 години-времето нужно да се работи и премине в пенсия , парите вече са обезценени два пъти , като това е така само ако няма паднала от небето криза и дори в световен мащаб те не са откраднати от тези велики апаши.

Това което е правено , е спазването на естествените закони на живота-заради естественото негово преминаване от поколение в поколение ..Обстановката винаги е ОТНОСИТЕЛНА , а не праволинейно възходяща , едновременно с цъфтящият и разцъфтяващ капитализъм-цъфнал като дървен налъм в паднала от небето криза..
Спазването точно на това наследяване между поколенията и запазването това върховно житейско правило е гаранция , че апашите няма да ликвидират живота до корен и може да остане някаква жива и мърдаща душа.
Самият капитализъм , е открил своята животинска и хищническа природа и го е въвел , за да се предпази –само донякъде –от тази животинска характеристика на апашите, за да няма след тях единствено ПОТОП..
А днес апашите са се размърдали , обраха народа , обраха пенсионерите и че чудат как всичко ограбено да се увеличава , как само те да праскат кюфтета –а другите да мрат.
Какво да ги правичовек-приммати , най обикновени примати?

18 Януари 2010 08:26
Резерви има. Първо трябва да се спре ранното пенсиониране на полицаи и военни, след това да се спре източването на пенсионния фонд чрез едновременното получаване на пенсия и заплата. И разликата да се дава от бюджета.
Иначе - сметката им ще излезе ако мъжете се осигуряват поне 2 години след смърта си.
Частните пенсионни фондове не са сигурно нещо, всяка криза ги стопява. Освен това трябва да има достатъчно вноски, за да има за пенсия, т.е. след много години ще има ефект...

Редактирано от - 9101 на 18/1/2010 г/ 08:27:32

18 Януари 2010 08:28
Освен това според мен проблемът не е толкова в пенсионната система, колкото в демографската политика на държавата!
18 Януари 2010 09:48
Леко в страни и все пак по темата:
Откривам съвършенно случайно, че без мое знание, съгласие, подпис и въобще против моята воля, вноските ми за второ, доброволно пенсионно осигуряване са прехвърлени от Доверие в Алианц.
Все ми е тая къде са, но съм бесен от това, че някой прави неща от мое име.
Разрових се и се оказа, че в Русе това е проктика за последните две години.
Продължих да ровя и стигам до името на някоя си г-жа Колева от офиса на Алианц-Русе.
Не, че няма да си върна вноските в Доверие още днес, но се замислям тук не става ли дума за документна измама и то касаеща /по предположение/ десетина хиляди души ? Нещо прокуратура да се размърда, а ?!
18 Януари 2010 09:52
Какво ново на пенсионния фронт

Натиснете тук
А на кладбище все спокойненко...
---------------------------
Блогът на Генек
18 Януари 2010 09:55
Цялата "мисъл" по този въпрос в крайна сметка се свежда до едно - да се вдигне възраста за пенсиониране, за да ... намалеят пенсионерите, ако може всички да умираме още преди да имаме години за пенсия.
Тя каква стана - по времето на тоталитаризма жените се пенсионираха на 55, мъжете на 60 години, а сега по времето на капутализма засега сме на 60 и 63 години, с очакването до 5 години възраста за пенсиониране да се вдигне на 65 години и за мъжете и за жените, а след още 10-15 години да стане 70 години.
Но така е при капутализма и демокрадцията - работи, докато пукнеш.

Редактирано от - XYZxyz на 18/1/2010 г/ 09:56:27

18 Януари 2010 10:07
Тези, дето са на клона, го режат и ще паднат с него. Ама ние къде сме???
18 Януари 2010 10:09
На снимката: виж ми окото, там параход плува ли?! За пенсиите не ми се пише, ама изобщо, щото както е тръгнало...може и хич да ги няма...Нейсе.
18 Януари 2010 10:16
естествените закони на живота-" са инстиктивно възпройзводство и хегемония на по жизнените. Пазеха ни в кошарката, от естествените закони, от зверове, от капитали......Настоящата криза е вследствие на скъсването на връзките с естественето развитие, с насилието над личноста и вкарването и в определени рамки и догми.
Изхода е вегетерианство.
18 Януари 2010 10:17
Реалният проблем е България , а не пенсиите.Чрез унищожаването на хората , Блатото става територия на вампирите.До корен се унищожава българина.Това е проблема.
Националната катастрофа се дължи на патологичното общество което сътвориха апашите-вампирите. .
Много важно е да се опише вампирският похват на апашите.
Вижте върху каква психопатия е изградена финансовата помпа с осигуровките , приложена от тези психопати.
Какъв коляно мотовилков механизъм сътвориха апашите.
Поставиха на колене хората.Не плащаха осигуровки и ги лъжеха , по-този начин получават по големи заплати.Така ги грабеха тройно-с ниските заплати , с това че не ги осигуряват и обричат на глад -когато се пенсионират.Така ограбваха родителите им.
Като няма плащане на осигуровки има редуциране-низходящо на пенсиите.Така се възцари геноцида върху народа наложен от апашите и така този живот върху тази земя се съкрати с цели 3 000 000 от реално населяващите я.
Самите апаши , взимащи десетки и стотици хиляди левове пък се осигуряваха като цигани.Те са си цигани-по отвратителни от самите цигани и турският башибозук.
Така се стигна до парадокса.Осигурявал се за пенсия 90 лв. , днес взема двойно и тройно , а му обещават да стане и четворно.Обещават му , защото знаят че така са грабили и ще въстанат срещу тях.
За да сработят пък тези животински страсти , ги удовлетворяваха ограбените с гъделичкане-как взимат от богатите пенсионери и така остава за бедните
Низост , върховна низост..
Така постигнаха и друго-апашите и днес реално не плащат осигуровки.
Парадокса на тази психопатия става повече от гаден , като видиш как и милионерите са бедни , от бедни по бедни , дори по бедни от циганите в Татарли , защото и те получават минимални пенсии, тъй като пенсията при откраднатите милиони тях не ги интересува , но я получават , дори треперят да я получат и даже да си я увеличат.
В крайна сметка се получиха цинични съотношения. , между средна пенсия и тази ограничена с таван-около 2, 5
Между средна заплата и максимална заплата , космически разлики .
Днес един апаш по тегло на получаваните пари е равен на хиляди българи , от тотози народ мърша , както го наричат нискочелите апаши.
Тези апаши и в момента мърсуват , мърсуват гадно , мърсуват низко , мърсуват примитивно.
Настройват хората , карат ги да се трепят , търсят някакви дефекти в някаква система.
Система изградена от апаши няма дефекти.Тази система е патологично болна , защото е сътворена от психопати.Апашите са психопати Това е истината.
18 Януари 2010 10:25
Нахлузиха този ресор на един от малкото почтени хора в правителството, макар и с провинциални възможности. Данъците и таксите ни възмущават, ама понеже не ги плащаме редовно, не ни боли толкоз. А виж, за пенсийката всеки скача. И то с право! Кой ще ме вземе на работа на 60 години? Че то и аз като работодател не бих се взела Каквато и реформа да се прави, все ще е на парче - самата система е сбъркана.
18 Януари 2010 10:29
На еди кой си баба му вземала 40 лева, а мойкао ми през 84 година се пенсионира и получи към 240 лв./в монтажите, не от номенклатурата/. Като се има предвид, че тогава млад офицер например започваше с чисти 230 лв заплата, да ги разправя Брайтман глупостите на баба си или на тъпанари от други държави.
Проблемът е, че преди законно "се заделяше" от десетина, а сега се краде МАСОВО. И се лъже МАСОВО. И изобщо почтеността стана порок.
А що се касае до баба му на оня, да пресметне колко хляба е могла да си купи тогава с нейните 40 лева /които или са лъжа, или тя е била някакъв безнадежден случай на мързел и безделие/- тя е могла да си купи около 60-70 бели хляба от по килограм- т.е. 120 днешни хляба. Може да се сметне и с бира - по 0.32 лв, и със сирене - овче 2.40 лв и краве - 1.80 лв, и с кремвирши /които бяха истински/, и с месо, с ракия - с каквото поиска.
18 Януари 2010 10:31
Brightman,
Изненадан съм. Досега не бях видял да пишеш такива откровени неистини. Баба ти не може да е имала 20 или 30 лв пенсия, освен ако не е била от т.нар. 'земеделски' пенсии, които се даваха на селяни, работили цял живот в ТКЗС.

И куп други неща, не ми се изброява.

Цитатите от програмата на вашата 'Либертас' са малко или много наивни. Това, дето сте го писали, нито може да бъде реализирано, нито ще е по-добро от сегашното.

"Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства в собствеността и развитието на производствени бази , които и при най-лоши стечения на обстоятелствата да са в състояние да осигурят в натура пенсиите на застрахованите. Това, независимостта на собствеността и производствените бази от пазарната конюнктура как си го представяте ? Или 'в натура' - ще си получват хората пенсиите под формата на зъбни колела или четки за зъби ?

Хайде холан !
18 Януари 2010 10:34
Само за информация да припомня, понеже пенсионната система е зле в следствие демографската катастрофа, държавата всеки месец отделя милиони левове да храни млади и здрави цигани дето се плодят и още искат да ги хранят, а години наред с нищо не помагаше, а едва миналата година отдели някакви мижави средства за програмата "инвитро"... Колко хиляди български двойки чакат за деца и остаряват....
Е га ти и държавата българоубийца!
18 Януари 2010 10:41
Пенсионната ни система и в сегашния си вид можеше и да е по-нормална, ако не се пенсионираха доста по-рано и то с високи пенсии най-мързеливата и най-неработещата част - фуражките/МВР и военните/ и второ, ако пенсионната система си събираха реалните вноски за пенсия от всички - имам предвид най-вече укриването на доходи. Няма как пенсионната система да работи, когато сrедствата за пенсионно осигуряване не влизат в нея.
18 Януари 2010 10:44
Няма какво да смята.Дефлатора е ясен , между 10 и 11.
Когато се вземат ниските нива се отчитат екзистенциалните потребности-да си осигури ток , топло , вода , храна , дрехи и т.н.Да си плати задължителните данъци , сгради, боклук и разни други безобразни.да може да си купи лекарствата
Махам му лъжите.
С някогашните 40 лв това беше възможно.
С днешните 400 е невъзможно.
Няма екзитенциална потребност , на която цената да не е скочила 10 и повече пъти.Няма.
Ток , парно , вода , транспорт , храна е невъзможно да се покриват.Хората живеят като скотове , особено ако са пенсионери , самички и нямат на кого да разчитат.Лекарствата , медицинското обслужване не могат да си платят.Като умрат пари да ги погребат дори няма.
Толкова цинична е ситуацията , че едва в днешните времена разбирам –защо някога е имало НАРОДЕН СЪД.
18 Януари 2010 10:53
Brightman 18.1.2010 г. 03:26:00
...
знам, че баба ми през 1984 г. на 83 годишна възраст тогава взамаше 40 лв. пенсия и дори се хвалеше че са и я дигнали с 10 лв. Преди това и беше 30 лв..
Това е или земеделската пенсия или някакъв вариант на социална помощ. При земеделските пенсии това си беше подарък от държавата, защото те не бяха плащали никакви осигуровки. Хайде да не смесваме пенсии с помощи. Пенсиите, през 70-те и 80-те години бяха ниските - около 100 лева, нормалните около 200 лева и високите пенсии, които взимаха най-вече бивши военни, миньори и МВР.
18 Януари 2010 10:57
Брайтмна няма да коментирам. Не обичам да обсъждам лъжи и манипулации.


генек,


Повдига ми се от Брайтманчовите лъжи за това, какво е било. Баща ми беше строителен работник, майка ми направи трудовия си стаж /непълен/ от работа няколко години в ТКЗС и след това като чистачка в един профсъюзен дом. Тоест те нито бяха номенклатура, нито ДС. От пенсията си помагаха и на мен да отгледам трите си деца.
Повече няма да коментирам брайтманизмите по тази тема.

18 Януари 2010 11:07
Не, че няма да си върна вноските в Доверие още днес, но се замислям тук не става ли дума за документна измама и то касаеща /по предположение/ десетина хиляди души ? Нещо прокуратура да се размърда, а ?!


вебадмин,
навремето говорих с една адвокатка, бивша прокурка, която откровено ми заяви, че прокурорите първо гледат дали могат да прекратят някакво разследване, след това ако не е възможно прекратяването, гледат дали могат да го прехвърлят на друг и ако и това не е възможно се заемат с неудоволствие да решават нещата по същество.

При всички случаи обаче от постинг във форума прокурорите няма да се сезират. Има известна вероятност да се задействат при писмен сигнал с входящ номер в деловодството на прокуратурата.

18 Януари 2010 11:07
XYZxyz лъже , защо не ми е ясно.
----------------------------------------- ---------
Заплатите в армията и МВР никога не са били високи и днес не са високи.Полицай и военни пенсионирани и тогава и днес , заемали високи нива в йерархията , взимат пенсия около 400-450 лв .Тези които са били обикновени сержанти и на ниските нива 250-300.
Как си представя полицай на 65 години преследващ наглите.
Как е на запад и в развиващите страни.Социалните придобивки са огромни.
Има нещо вярно в броя.Но един западен полицай подсигурен да си свърши работата така като десет български , защото даже бензина дето им сипват в колите е по 2 литра на наряд.С него може да измине 15 км.Плюс това броя не се определя като средно число спрямо луковите глави , а се определя според вида лукови глави.В Блатото върлува милионна криминална сган-милионна.
Освен че апашите унищожиха тази система.Заплати смешни.Напускат масово.
Аз ги разбирам апашите , защо вият срещу полицаите.
На апашите е потребна анархия.
Но повече ги разбирам полицаите.Те ми трябват , за да осигуряват обществото срещу апашите и малоумните.

18 Януари 2010 11:12
естествените закони на живота-" са инстиктивно възпройзводство и хегемония на по жизнените. Пазеха ни в кошарката, от естествените закони, от зверове, от капитали......Настоящата криза е вследствие на скъсването на връзките с естественето развитие, с насилието над личноста и вкарването и в определени рамки и догми.


Якодим,
искаш хом о хомини лупус ест да си действа безпрепятствено, нали?
Настоящата криза е вследствие на "възстановяване" на връзките с "естественото" развитие? Да не би да считаш, че венцехваренето на пазарната икономика, свободата на частната инициатива, конкуренцията не са рамки и догми?

18 Януари 2010 11:14
Brightman,
Изненадан съм. Досега не бях видял да пишеш такива откровени неистини.


калки,
значи не си чел редовно постингите му.

18 Януари 2010 11:34
От невежество или от друго спорите с Т.Живков? Всичко което пише е самата истина.
18 Януари 2010 11:39
хунвейбин,
Как си представя полицай на 65 години преследващ наглите

По същата логика как си представяш шофьор на 65 години в градския транспорт например? Или строител - да носи торбите с цимент по етажите? Или стругар на норма? Защо за едните не могат, а за другите могат, според теб?
---
Логиката е друга: Има професии, при които се искат определени физически качества - манекени, спортисти и други. След края на кариерата им обаче те не се пенсионират, просто знаят, че трябва да се занимават с нещо друго. Това е.
Професионалните военни имат и гражданска специалност. Остарелите полицаи, за които няма място в системата могат да станах охранители например, или каквото си изберат. Никой ранно пенсиониран не чака на пенсия, намира си работа и работи. Защото е трудоспособен. Може да е остарял за полицай, обаче е трудоспособен. Когато остарее - вече няма да бъде трудоспособен.
---
Относно привлекателността на полицейската професия - заплащането е основното. И други социални пакети - също, но без пенсиониране в трудоспособна възраст.
18 Януари 2010 11:48
Това не е вярно.Такава логика няма.
Никой няма да стане полицай , ако след това трябва да стане охранител.
Да си имаш работа с идиоти , не е като да си имаш работа с техника и производство.
Ако идиота беше някаква управляема машина , да си полицай щеше да е песен.
Идиота е неуправляемо същество-затова да си полицай е безкрайно неблагодарно.

Защо написах развиващите се страни.
Защото когато страната е бананова , полицията ще се налага да рендосва недоволният народ , мафията я ухажва и ще вдига заплатите и увеличава социалните придобивки.
Цинична е участта на хората , попаднали в челюстите на идиотите.
За това трябва да се мисли..

18 Януари 2010 11:57
Искаш да кажеш, че хората стават полицаи, защото се пенсионират рано ли? Ако това е основното - значи не говорим за полицаи, ами за млади кандидат пенсионери.
Аз мислех, че професията е до голяма степен призвание. Грешил ли съм?
18 Януари 2010 12:04
И това е дребнаво и нищожно.
Спокойно може да се каже обратното-като не искаш да стават полицай-махаш полицията.
Нормално е да има придобивки-социални авантажи при такива професии е нещо нормално.Ранно пенсиониране не означава дълъг живот като пенсионер.
Един миньор също рано се пенсионира –но след това и рано си отива.
Едно говедо може изобщо да не се пенсионира и при него проблема пенсия не съществува.
Ненормални са авантажите за идиотите.
Затова реалният разговор трябва да бъде за говедата и идиотите-защото тази страна е идиотизилана от тях , а не от полицаите.
За идиотите постави въпроси и разсъждавай.Полицаите като цяло са нормални и полезни.
Докато идиотите за идиоти.
18 Януари 2010 12:06
Полицаите като цяло са нормални и полезни.
Докато идиотите за идиоти.

Какво повече да се коментира ...
18 Януари 2010 12:13
Клишета и локуми.
Професията не е призвание поне за 90 % от бачкаторите.
Квалифицират се , преквалифицират се , професията е форма да се изкарва хляба.

Я има , я няма , от хората да работят професии които носят удоволствие и наслада.
Труда не е песен.Труда е пот и усилия .
Като ги гледам литературно изчанчените и необразованите как се правят на призвани, направо разбирам какво значи призвание.
Да се лъже и краде не е призвание –това е патология.
18 Януари 2010 12:14
хунвейбин 18.1.2010 г. 11:07:35
XYZxyz лъже , защо не ми е ясно.
------ ...
Заплатите в армията и МВР никога не са били високи и днес не са високи.

Тъй де, преди 1989-та полковниците взимаха по 700-1000 лева плюс другите екстри, като възможност да си купиш апартамент и т.н. После след пенсионирането си според хунвейбин не взимали високи пенсии. Сега след 1989-та е вярно, че офицерите не взимат толкова много повече от почти всички останали, но взимат поне два-три пъти повече от средния българин, при това не плащат осигуровки от тези пари. После всеки, който е минал през казармата знае колко "работят" фуражките. Колкото до полицаите - ами ако работеха, намаше да я има тази огромна престъпност в България. В момента повечето от полицаите какво правят - скатават се от работа, гледат да получат нещо от престъпниците и се обучават какво да правят, за да не ги хванат, когато самите те участват в престъпления.
18 Януари 2010 12:20
Това са абсолютни преднамерени лъжи.
Нещо повече преднамерени лъжи.
Хубавото на онази система беше в това.Силно развиваше социалната сфера.
100 % подсигурен покрив явно не се отнася за МВР , защото МВР е един стадион хора , а милионите са милиони.
Това че заводи и общини , строяха имаха почивна база , специализирани здравни услуги , е хубаво а не лошо.
Днес когато говедото е приравнено на човека е лошо.
Говедото надзърта в чинията на човека , може да има 100 тона зоб но и закуските на децата омита.То затова е говедо.
18 Януари 2010 12:30
Все пак има някакъв напредък по отношение на пенсионирането. Армията беше силно съкратена и няма да бълва паразити-пенсионери на по 40 години, които нищо полезно не са свършили през "трудовия" си живот. Това определено ще облекчи пенсионната система, но не е достатъчно. Сега се появи нова армия лапачи - тези дето не плащат осигуровки, но после искат високи пенсии. В момента те тежат като воденичен камък на пенсионната система, както досега тежаха фуражките.
18 Януари 2010 12:47
хунвейбин, съгласен съм да има "придобивки-социални авантажи при такива професии". Ранното пенсиониране обаче не трябва да влиза в тези "придобивки", защото се нарушава основен принцип - пенсия да се получава когато се изгуби работоспособност. Забеляза ли колко е просто и универсално - включва всичко - старост и инвалидност /увреденост/.
Това е.
Младия пенсионер не е нетрудоспособен, младите пенсионери на практика източват пенсионните системи. Поне разходо-покриващите пенсионни системи, каквато е нашата държавна система. При капиталовите системи нещата са други, там се харчат средства от собствената сметка и не се засягат другите.
Ние обаче коментираме държавната система, нали?
18 Януари 2010 12:49
Има ги бе другарки и другари разходите в Бюджета.Да намалеят наполовина , изцяло да изчезнат , това пак е нищожна сума , 20 000 да съкратят , това на 2 500 000 е под 1%.
Проблема не е в 1% , а в 99 % , но затова трябва да си мъничко образован , за да направиш поне тази сметка.
Мен пък ме вълнува друго.
Лекарите изчезват , медицинските сестри изчезват , инженерите изчезват , всички професии изискващи образованост изчезват-само говедата оцеляват.
В момента ги привличат на работа в другите страни , срещу високи заплати, дето говедото не стои по високо от човека.Онези там в умните страни плащат на умните хора , тук в тъпата страна- тъпи правят сметката колко много получават и се сравняват с тях.Дай му на тъпия да обсъжда заплатата на учителя , доктора инженера.Той затова е тъп
Да , кеф е за едно говедо умно да погледне , рога да разклати , да измучи , даже върху рогата да понесе някого и да изпита говедарски екстаз
Но дори и тогава , пак говедото си остава говедо.Няма духовна сила която да го промени , защото духовните сили в говедото не проникват , то за вечни времена си остава говедо.Милиони като пари да има да има , само става говедо милионер , но пак е говедо и остава говедо

Онези там , в другите страни , това са се научили да различават.
Различават интриганта , клюкаря , апаша , идиота, необразованият , простака и печелят.
Които не разпознава говедата-губи.Говедата печелят.
18 Януари 2010 12:56
9101
До утре да ти обяснявам , че в живото достойнството на човека стой по високо от всичко няма да го разбереш.
Няма да има кандидати за работа , ако днес я започва , а след 20-30 години трябва да се унижава .
Абсурд е да гониш апаши и след 20 години да охраняваш апаши , които да те назначат за техен охранител.
Проблема не в това как се губи работоспособността , проблема е като я загубиш , какво става.Унижението не е изход.Унижението е затапване на тази професия и кандидати може да има , но те ще са от типа селяндури и ще стават все по-големи селяндури.От това пък не се печели , а много повече почва да се губи.
По живо по здраво.Неспасяема селяндурска страна е станало Блатото.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД