Дали някой може да има 12 присъди за едни и същи престъпления и вместо да се приемат за рецидив, деянията му да се наказват все условно? Няма проблем, ако след всяко престъпление не следва наказание и към момента на всяко деяние човекът е с чисто съдебно минало. Бавното правосъдие лесно може да гарантира това. Такъв е казусът с показно убития преди 15 дни скандален радиоводещ Боби Цанков. 11 от присъдите му всъщност са резултат от споразумения с прокуратурата, одобрени от съда.
Много малко са съдиите, които приемат, че могат да влияят върху размера на наказанието, постигнато със споразумение. Повечето проверяват само дали то не противоречи на закона и морала и дали са възстановени щетите от престъплението, което е задължително условие. По закон споразумението не гарантира условна присъда, нито наказание под минимума. За прокуратурата е нямало пречка да настоява за най-малкото ефективно наказание, което е 3 месеца. Или да не се съгласи на сделката и делото да си върви по общия ред. Което естествено отново не би гарантирало ефективни присъди. Просто топката щеше да е в съда.
Безсмислено е да се разсъждава дали ако беше в затвора, Цанков щеше да се спаси от покушението. Със сигурност обаче
поне част от тези 12 престъпления нямаше да бъдат факт
С делата на Цанков се зае и инспекторатът към Висшия съдебен съвет. Той обаче може да проверява само движението им, но не и да се произнася по съществото на съдебните актове.
Справката за свидетелството за съдимост на Цанков, разпространена от Софийския районен съд, показва, че за измами, вършени в периода 2001 - 2005 г., осъжданията започват едва през 2006 г., като последното е в сила от 3 април 2008 г. И тъй като при всяко споразумение Цанков е бил с чисто минало, прокуратурата се е съгласявала на условните присъди.
Срещу Цанков има и едно секретно дело, по което ни бе отказан достъп. В СРС има и две неприключили производства, които ще бъдат прекратени. Едното е било пред финал. По него са проведени над 30 заседания от лятото на 2004 г. до края на м. г. Отлагано е по най-различни причини - заради свидетели, пострадали, заради самия Цанков. То е за измама на около 40 души, ощетени с общо 136 068 лв. между 7 декември 2001 г. и 19 февруари 2003 г. Внесено е в съда през пролетта на 2004 г. от тогавашния зам. районен прокурор Петър Чалъмов.
Второто висящо дело срещу Цанков е било върнато на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения, малко преди радиоводещият да бъде убит.
Ето какво разказва един от свидетелите по първото висящо дело
"Моят случай е от 23 август 2002 г. След многомесечно слушане на неговото предаване реших да участвам в неговата игра, която се казваше "Искам да рекламирам".
Същността на играта бе, че се обаждаха собственици на фирми с частен бизнес, които искат да спечелят безплатна реклама в неговото предаване. Той казваше, че от 5 фирми печели една. На ефирния телефон се свързах лично с Цанков. Попита ме с какво се занимавам, за името и адреса ми, къде се намира магазинът ми и какъв е предметът му на дейност. Уведоми ме, че съм записан за участие в неговата игра и по-късно ще ми се обади за резултата. След 10-15 мин. се обади от друг номер и ми каза, че печеля, че имам избор дали да спечеля безплатна реклама или другата му музикална игра - "Хиляди в брой". Обясни ми, че ако спечеля наградата в "Аз искам да рекламирам", трябва да се заплатят около 1000 лв. ДДС и държавни такси. За другата игра нямало проблем да спечеля, без да плащам държавни такси. Избрах втория вариант. Той ми каза, че ще ми се обади след около час, за да ми обясни къде да си получа наградата. Бяха минали 10-15 мин. И той ми позвъни, като ми каза, че има проблем с изплащането на наградата в "Хиляди в брой", която беше 8000 лв. Каза, че има проблем със спонсорите си за това, че всеки ден изплащал тази награда и имал уговорка да изплаща половината от сумата - 4000 лв. За целта трябваше аз да преведа сумата от 4000 лв. с пощенски запис до Централна поща "до поискване" и понеже беше петък, то в понеделник или вторник той ще ми изпрати запис на посочения от мен адрес за сумата 8000 лв. След тази оферта му казах, че нямам 4000 лв. и не мога да му ги преведа, защото ми се видя доста подозрително. За мое успокоение той предложи да ме вкара като участник в следващата музикална игра, да ми каже предварително верния отговор и аз да го кажа в ефир и тъй като съм на запис, няма да има проблем и сумата ще ми се преведе. Разполагах с 3500 лв., той се съгласи и ми каза да ги пратя в пощенския клон със записи от по 1000 лв. и един от 500 лв. на името на Борис Цанков "до поискване". Той ми каза отговора на музикалната загадка. Извън ефир ми обясни, че всичко е наред и след 3 дни ще си получа сумата. Предупреди ме, че ако не преведа сумата в петък след обяд, умишлено ще бъде сбъркана цифра от ЕГН-то ми и няма да ми преведе наградата.
Изчаках 5-6 дни, първо ме успокои, че има финансови проблеми, но до седмица всичко ще се уреди. После спря да си вдига телефона и не отговаряше и на есемеси. Потърсих ръководството на радио "Спорт", но ми бе отказана среща с г-н Янкулов. Обясниха ми, че това е външна продукция и не съм единственият, който се е оплаквал..."
Не е ясно как щеше да приключи това дело. До присъда тук никога няма да се стигне. Съдът няма да се мотивира дали този свидетел е казвал истината, или не.
По приключилите дела на Цанков обаче нещата са ясни. Още повече, че по 10 от тях той се е признал за виновен и сам е поискал споразумение.
Най-шумното от тях тръгва след жалба на бизнес дамата Ваня Червенкова.
На 4 май 2006 г. СРС го оправдава. Обвинението твърди, че през август 2002 г. (жалбата на Червенкова до прокуратурата е едва от края на март 2003 г.) той я е заблудил, че двамата започват общ бизнес, финансиран от нея с 50 000 лв. - изграждане на рекламни билбордове в София. Цанков обещал да извади разрешителни и да осигури рекламодатели. Прокуратурата има свидетели и справки от мобилни телефони. Настоява Цанков да получи около средното наказание. За измама, която е причинила имуществена вреда в особено големи размери, НК предвижда от 1 до 8 г. затвор. Цанков отрича да е получавал суми от нея и твърди, че самият той й е давал пари. Освен това на датата, на която според обвинението Червенкова му е дала парите, той водил живо предаване по радио "Спорт".
Съдия Атанас Атанасов приема, че обвиненията са недоказани по несъмнен начин. Година по-късно - на 14 май 2007 г., Софийският градски съд в състав Даниела Росенова, Ралица Манолова и Елица Райковска отменя оправдателната присъда, признава го за виновен и го осъжда да плати на Червенкова 50 000 лв. с лихвите. Като смекчаващи вината обстоятелства съдиите приемат чистото съдебно минало на Цанков и младата му възраст. Затова налагат и наказание под средния размер - 3 г. Приемат още, че то ще постигне превъзпитателния си ефект и без да бъде изтърпяно ефективно. Затова го отлагат за 5 години. Последната инстанция - Върховният касационен съд, приема, че присъдата на СГС е правилна и законосъобразна. Под решението от 3 декември 2007 г. се подписват Бойка Попова, Ивета Анадолска и Николай Дърмонски.
Две седмици по-късно Софийският районен съд одобрява поредната сделка на Цанков с прокуратурата. Младежът, който по това време е продуцент и водещ в телевизия Би Би Ти, се признава за виновен за особено тежък случай на измама, причинила имотна вреда в особено големи размери - от февруари до декември 2002 г. с радиоигри е заблудил девет души, от които е получил общо 25 000 лв. Наказанието е вече добре познато на Боби - 3 г. условно и 1000 лв. глоба.
Първото споразумение е от 23 юни 2006 г. с прокурор С. Соколова, одобрено от съдия Елица Ангелова. Цанков получава 3 г. условно, за това, че на 17 януари 2003 г. е заблудил Мария Антонова, че ще пусне реклама в ефира на радио "Вива", и й прибрал 1500 лв.
На 27 септември 2006 г. съдия Антон Урумов одобрява договореното от прокурор Момчил Георгиев споразумение. За измама на 7 души, на които е обещавал реклама в периода 29 юли - 22 октомври 2003 г., с общо 7700 лв. Цанков отново получава 3 г. условно.
Вече е 7 ноември 2006 г. Съдията е Андрей Ангелов, прокурорът - Д. Йотова. Измамените са двама. Причинените им вреди - 4990 лв. Периодът - от 3 септември 2002 г. до 15 октомври 2002 г.
След 4 месеца Цанков е готов на нова сделка
Прокурор отново е Момчил Георгиев. Споразумението за едногодишна условна присъда е одобрено от съдия Георги Георгиев. Цанков се признава за виновен, че на 7 юли 2005 г. се представил на Силва Ботушарова като Иво Антонов - директор на радио "Практика", и срещу 900 лв. й обещал едногодишна реклама по радиото, безплатно изработване на клип и награден фонд.
Поредното споразумение е от 9 май 2007 г. с прокурор В. Димитрова, благословено от съдия Мина Мумджиева. При него снизходителността на държавното обвинение е най-силна. Този път Цанков признава, че от януари до август 2001 г. като изпълнителен директор на радио "7 дни" е присвоил техника за общо 40 711 лв. и още 35 600 лв., връчени му по договори за реклама между радиото и различни фирми.
За особено тежък случай на длъжностно присвояване на Цанков НК предвижда от 10 до 20 г. затвор, но той получава 3 години условно.
На 21 ноември 2007 г. съдия Елица Ангелова одобрява споразумение между Цанков и прокурор Филипов. Радиоводещият получава 3 г. условно с 5 г. изпитателен срок за четири измами за общо 11 500 лв., извършени от 25 декември 2001 г. до 16 октомври 2002 г. Ако се съди по датите, това споразумение е отдалечено от престъпленията точно колкото и присъдата на Цанков, минала през три инстанции!
Седмица по-късно мъжът отново се споразумява с държавното обвинение в лицето на прокурор Илиева - за измама от 28 август 2002 г., причинила имотна вреда за 3490 лв. Присъдата тук е 2 години условно с 4 години изпитателен срок. Че сделката не противоречи на закона и морала, се подписва съдия Силвия Георгиева.
Следващото споразумение на Цанков е одобрено на 4 януари 2008 г. от съдия Станимир Миров. Прокурорът е познат - Момчил Георгиев. Присъдата също - 3 г. условно. За измами между 23 юли 2001 г. до края на 2004 г. И тук от престъплението до присъдата е минало предостатъчно време...
Последното споразумение е от 3 април 2008 г. За прокуратурата го подписва Иван Петров. Наказанието едва ли може да изненада някого - 3 г. условно за това, че през септември 2003 г. е заблудил и измамил Кирил Азманов с 1200 лв. В този случай съдия Весела Дончева групира наказанията по всички останали присъди и му е наложено най-тежкото - 3 г. с 5-годишен изпитателен срок и 1000 лв. глоба. Така, ако бе извършил престъпление след 3 април 2008 г. по време на изпитателния срок, би влязъл в затвора...
Безсмислено е да се разсъждава дали ако беше в затвора, Цанков щеше да се спаси от покушението. Със сигурност обаче
поне част от тези 12 престъпления нямаше да бъдат факт
поне част от тези 12 престъпления нямаше да бъдат факт
Да, и част от измамените щяха да получат поне частично удовлетворение.