:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,492
Активни 581
Страници 13,395
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Златоград чака да потече злато от Гърция

Премиерът Борисов успя да убеди колегата си Папандреу да отвори границата след 17 години дипломатически преговори
Снимки: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Общината няма идея откъде ще вземе пари за ремонт на 300 метра участък, през който се минава до пункта. Багер разрива калта малко преди да мине премиерът Борисов.
Южна България получи един голям подарък в началото на годината. След десетилетия на преговори Гърция реши да отвори границата си за още един пункт - Термес - Златоград.

Така малките населени места в един от най-бедните райони на страната вече имат директен и кратък път до съседна Гърция. Отвори се и един туристически коридор от Пампорово до Бяло море.

Туроператори, хотелиери, собственици на заведения и дори сводници потриват блажно ръце в очакване на поток от изгладнели за по-евтини развлечения гърци.



Историята на този пункт е 17-годишна



Решението на Министерския съвет за разкриването му е взето през май 1993 г. по време на правителството на Любен Беров. От тогава до сега официалните власти в Гърция правят всичко възможно да не бъде открито новото съоръжение. Запознати твърдят, че нежеланието се кореняло в страха на съседката ни да отвори директна врата към този район на България, където се изповядва предимно ислям. Опасението на елините е, че българо-мохамеданите ще завладеят постепенно обезлюдените райони в Северна Гърция, а с това и ислямът ще се насади трайно в православната ни съседка.

Сега дипломати твърдят, че откриването на този пункт е много голям успех за премиера Борисов. На тържеството на 15 януари той призна, че при едно от първите му посещения в Брюксел се е видял с колегата си Папандреу и са говорили конкретно за пункта.

Досега България имаше три гранични връзки с Гърция: Кулата - Промахон, Илинден - Ексохи (пътя Гоце Делчев - Драма) и Капитан Петко войвода (до Свиленград) - Орменион.

Българската дипломация от години води битка за още пет гранични пункта, за които държавите са се договорили през 2007 г. - Ивайловград - Кипринос, Маказа - Нимфея, Еледже - Ехинос, Горна Арда - Паранести и Авреи - Митриски. За тях обаче няма ясно бъдеще. Сигурно е, че Златоград - Термес стана факт заради договорката да бъде изваден от пакета с още пет такива съоръжения. Гърците искат да видят как ще потръгнат нещата и дали няма да се увеличи емиграцията от страна на българите.

Бизнесмени пък твърдят, че има много силни лобистки интереси, тъй като този пункт ще обслужва



един от най-големите курорти



в страната ни - Пампорово. Очакванията са гръцките туристи да идват не само на ски през зимата, но и на хладно през лятото в планинския курорт. През 2007 г. компанията на Цветелина Бориславова "Си Ес Ай Еф" придоби 38.7% от капитала на "Пампорово" АД. Още 30% от дружеството е придобило "Перла мениджмънт" на Диян Станчев, който е в управата на СИБанк. Продавач на 50% от "Пампорово" е швейцарското Tourist Invest, а "Бост" АД, което също е свързано с хора от управата на СИБанк, продава другите 18.7%. Бориславова, която и след продажбата на СИБанк на КВС остава шеф на Надзора, е придобила чрез "Си Ес Ай Еф" и 39% от капитала на "Деспред". Така общото й участие става 44 на сто. "Перла мениджмънт" е купила още 37% от "Деспред". Продавачи са "Бост" и швейцарската Spedcom AG.

Общо държавата е дала около 16 млн. лева за построяването на 4.5 км път, съоръжения и комуникации. За строителни работи през 2006 г. парите са били 1.8 млн. лева, 2008 г. правителството е отпуснало 7 млн. лева, а сега трябва да бъдат преведени още 2 млн. лева. Фирмите, работили по доизграждането на участъка, са работили без предварително заплащане и сега си чакат парите, казват местни управници. Ние сме построили и будките на граничния пункт. Гърците буквално преди дни завършиха своята отсечка от 3,100 км. Строежът на тясното двулентово платно е продължило близо два месеца.

Бойкотът към това съоръжение пролича и от нежеланието на хората от граничните райони в Гърция да дойдат на откриването на новия граничен пункт. Премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу с радост прерязаха лентите на пункта и се обсипхваха в хвалебствия. От Златоград бяха дошли с рейсове и пеша над 1000 души. Но гърците се брояха на пръсти.

"В Термес и Ксанти не са много въодушевени от тази придобивка, тъй като смятат, че тяхната търговия ще замре, защото хората ще идват да пазаруват в Златоград", обясни пред "Сега" кметът на града Мирослав Янчев. Той е изключително доволен от отварянето на пункта, тъй като се надява на оживление в малкото родопско градче. През лятото се очаква хората да отскачат до гръцките села и да работят на нивите на съседите си, а по-младите да тичат като сервитьори и камериерки из хотелите и кръчмите на града. В момента може да се отседне в 15 семейни хотелчета, които поддържат цени от 15 до 35 лв. на легло.



Кръчмите предлагат евтин алкохол и храна



- поне на фона на големите градове в страната. Имаме споразумение със собствениците да поддържаме това ниво, а не веднага цените да скачат, казва Янчев. Той е градоначалник от управляващата партия ГЕРБ.

Засега инвестиционните проекти в града не са много силни, но общината вече е приготвила три добри терена за изграждане на СПА центрове. "Имам 8, 6 и два декара общинска земя, която може да бъде предоставена за тази цел. Трябва да се наблегне и на СПА туризма. Още не съм решил на какъв принцип ще бъдат дадени тези терени", каза пред "Сега" кметът Янчев. Общината има и проект за използване на геотермално отопление на града от топлите извори на системата Ерма река - Елидже.

Златоград е третата по население община в Смолянско след самия областен град и Девин, заобиколен е от села, в някои от които минарето е по-често срещана гледка от камбанарията.

В Златоград работи и единственият у нас частен етнографски комплекс. Той е открит през 2001 г. и по думите на хората след това потокът на туристите значително се увеличава. В него са десетки реставрирани стари къщи, под които работят дърворезбари, сарачи, терзии, кафенета с кафе на пясък, малки хотели и къщи за гости.

Хората, които работят в повечето от тях, са на заплата при собственика на комплекса Александър Митушев, а той пък плаща наем за къщите. Останалата част на града, дори и в центъра, обаче не е пощадена от панелните блокове, върху повечето от които няма и следа от саниране. В момента няма много строежи в градчето. Единствено пред общината - в парка до реката, се издига триетажна разкършена сграда, която най-вероятно ще е хотел. Местните вдигат рамене и не знаят на кой е.

"Много ми се иска да може да запазим спокойствието на хората тук. Пътят към пункта минава през града. През уикендите тук ще става лудница от туристите. Дано поне това, че ще има работа и прилични доходи за хората, да умилостиви възрастните хора, които ще страдат от глъчката на хората", надява се кметът Янчев.
 Любопитни жени от околността наблюдават официалната церемония.
 Местните хора се надяват гръцките туристи да донесат повече приходи в търговията и туризма.
 В Златоград може да бъде видян и първия частен етнографски комплекс.
25
7060
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
19 Януари 2010 23:10
Гърция не се чувства сигурна още в откъснатите от България земи. А както е тръгнало, може скоро гърците да търсят работа у нас.
19 Януари 2010 23:11
А Цветелина се е насочила правилно и е дала наклон на Боко да извади "нейния" ГКПП ‌ от кюпа. Кога ли Боко ще дава обяснения и за това? И дали в НС, или направо пред съда?
20 Януари 2010 00:43
Вероятноста гърците да търсят работа (т.е. да се провалят в свиването на бюджетния дефицит) у нас е малка. А и тях ги е страх от исляма, не от българите. А скоро с този демографски баланс цяла България ще е свободна за заселване ...
20 Януари 2010 04:54
Гърците ги е страх от исляма и затова са въоръжени !!!
Ние българите сме безстрашни , но и без гащи !!
Сега остава само Доган да намаже вазелина и готово , хем безстрашни хем оправени !!!
Ашколсун !!!
20 Януари 2010 07:15
Фичо,
виж "Гюмюрджинска република" в Уикипедия и после пак коментирай!
20 Януари 2010 07:40
Чичо Фичо
Грък и работа ??? чак па да я търси
20 Януари 2010 09:07
Ще дръпне търговийката/наркороразпостранението/ и проституцията. Преустройство на къщи в бардаци и засаждане на канабис. Друго няма.
Питайте свиленградчани.
20 Януари 2010 09:51
ако наистина има споразумение да не вдигат цените, района може да стане чудесна дестинация за лятото - кеф планина, кеф море макар и извън курортите им. въпроса е само колко време цените ще останат каквито ги знам. много ми е интересно как така определят че точно заради пампорово е избран този вариант?! само да погледне човек картата и ще види че вариант Горна Арда би бил доста по-близък до курорта. а иначе за местните ще има поминък - ако и да е трева и проститутки, те кво искат ново кремиковци ли или силиконова долина ли?
20 Януари 2010 11:11
Не знам от какво ги е страх византийците, защото оттатъка са си помаци, даже районът се нарича Помакохория, докато тук в България, тази дума не е прието да се употребява, и самите помаци се обиждат. Че византийците умишлено държат техните помашки райони в по-неизгодна икономическа ситуация е факт. Помашките села там, в сравнение с нашите, са ... все едно нашите преди доста години. И там има много забрадени, факт, видях го с очите си в Ксанти и по селата. И там помаците, както и някои от нашите тука, казват, че са турци, нищо че си говорят на родопски диалект и турски сигурно не знаят. Явно и там шетат едни и същи емисари, каквито и по нашенските Родопи.
20 Януари 2010 12:44
Това е единствено правилната политика! Колкото повече места за преминаване на границата, толкова по-добре за нас и по-зле за гръкос-педеракос.
20 Януари 2010 13:07

Премиерът Борисов успя да убеди колегата си Папандреу да отвори границата след 17 години дипломатически преговори

Дето се вика, глобализацията настъпва! Бавно и полека, но какво са нек'ви си 17 години в голямото колело на историята?! Един пункт 17 години, втори пункт още 17 години и така, за има няма 170 години, да се пътува между България и Гърция ще бъде като да се пътува между София и Пловдив.



____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
20 Януари 2010 13:32
Помаците откъм Гръцко са силно турцизирани, по ред предимно битови причини, не че има чак толкова целенасочена кампания на турцизиране - да не мислите, че Гърция е разграден двор като нас.
Просто:
- турците в Беломорска Тракия са официално признато малцинство, като част от условията за предаването на областта на Гърция - затова въобще още ги има, за разлика от Беломорска Македония;
- по горната причина всички мюсюлмани, вкл. помаците, в училище учат гръцки и (факултативно) турски;
- много техни роднини са се изселвали в Турция.
Сега обаче лека полека се открива нова страница - тази на възраждане на връзките със "своите" на север, в България. Връзки, които се крепят не само на вярата, като с турците, но и на всичко останало - език, бит, обичаи.
Всъщност това най-вече притесняваше гърците. Помаците обаче за тях са бял хатър - в Ксанти няма турци, те са по- на изток.
Затова горката Маказа ще има бая още да чака, опасявам се...
20 Януари 2010 13:36
Като не искате да четете за Гюмюрджинската република, прочетете поне за "Тъмръшка република".
20 Януари 2010 14:18
Чели сме, при това много преди да съществува Уикипедия. Вероятно и преди ти да си чул каквото и да е.
И от бабите и дядовците си свидетелства от първа ръка знаем. И за помаците, и за турците, и за гърците.
Казвай, каквото имаш за казване. Да колим ли помаците, да ги бесим ли или само ше ги караме да целуват кръста?
20 Януари 2010 15:00
Чичо Фичо е прав!
Неведнъж гърчолята са си търсили работа у нас - припомнете си времето на Хунтата, и на колко места в БГ имаше лагери на гръцките "полит-емигранти", в които 'сички гърчоля декларираха, че биле от "съпротивата", па дори се изкарваха и по-големи комуняги от Тато.
Гръцки мурафети..
Я ги погледнете в момента с каква наглост се подиграват на ТИР-аджиите по всичките ни КПП-та, без значение ТИР-овете германски ли са, румънски или български.
..
Що не блокират Пирея?
Или Солунската митница..
А фериботните линии към Италия?
20 Януари 2010 15:27
Гръцките каракачани много добре знаят, всяко отваряне на граничен пункт е крачка към по здрава връзка на Турците и Помаците между Северна и Южна Тракия, между Северните и Южните Родопи.
20 Януари 2010 17:02
Forza NATO: Първо, да не си фантазираме, че можем да ги интегрираме. На тази база да започне обмислянето. Разбира се, за колене и бесене никой не си го помисля. Не съм за целуване на кръста, защото ще повърнат от погнуса и ще го изцапат. Най- добре е, да им обясним колко добре е в Турция и колко ще са щастливи, ако се изселят там. И още нещо: клъц на двойното гражданство. Впрочем, щом има двойно, защо да няма тройно? И четворно и т.н.
20 Януари 2010 17:07
P.S. Като не искате да четете за гюмюрджинската и тъмръшката републики, прочетете барем за "разградска република". Ако и това не искате, довечера има турски сериал.
20 Януари 2010 18:23
Огурец,
По-точно - за по-здрава връзка м/у българите християни и мюсюлмани от България, Гърция и БЮРМ.

Засега Турция още разчита на бълг. турци за своя пета колона, но утре България пък ще разчита на българоезичните турски граждани за своя пета колона. България в ЕС и Турция, плъзгаща се на изток - ще е неизбежно.
20 Януари 2010 18:42
Само България да е добре икономически, с по-висок БВП на калпак от Турция, и като е в ЕС - няма нужда нищо да се "прави с помаците". Да не се закачат и ще са наши. И без туй хората, като се преселват по други краища на България или на запад, често пак си взимат християнски имена.

Гледахме скоро един бълг. документален филм по сценарий на Нери Терзиева за един човек от Мадан, Шефкет Чападжиев, забягнал в Америка навремето и забогатял, с печатарска фабрика и апартаменти в Чикаго. Женен за латиноамериканка.

Родопите и Беломорието са един стопански регион на трансхумантни скотовъди, като Добруджа и Източния Балкан. Както отрязването на Южна Добруджа в 1913 и 1919 г. беше брадва за цяла източна България, така и отрязването на Беломорието от Родопите е брадва за южна.

Така и с търговския достъп на България до Бяло море, гарантиран с международни договори. Срещу нежеланието на Гърция да го гарантира имаме едно неизползвано средство - реките.

И с разликата в цените няма лошо - в ЕС сме. Гръцките ЕС-субсидирани зеленчуци затриха нашето тракийско градинарство в началото на 90-те години, нека сега нашите търговци позатрият малко гръки колеги.
20 Януари 2010 18:56
Гледам в то форум пишат и интЕлигенти с прИтенции, нали Фиче!!??
От конфронтации никой не е спечелил на този свят!!!
Най-хубавото дето се случи на България последните 20 години е отварянето на света за българите, така ли е Фиче!?
20 Януари 2010 20:24
Не вярвах че от СЕГА са толкова безсрамни и така булвално копират и пействат от колегите си от Дневник. Вместо да се разходят на командировак са дръпнали малко данни от фирмения регистър да понаклепат Бат Бойко, а другото са смъкнали от дневник да спестят командировъчните то Златоград. Вижте сами:
Натиснете тук
20 Януари 2010 20:26
Приликите НЕ са случайни :
Златоград е третата по население община в област Смолян след самия областен град и Девин, заобиколен е от села, в някои от които минарето е по-често срещана гледка от камбанарията. Кметът Мирослав Янчев е от управляващата партия ГЕРБ и засега хората казват, че създава добри условия, ако някой реши да прави бизнес. Ако съдим по проектите тук, можем да сложим Златоград на първо – е, или поне на едно от първите места, по оригинални идеи.

Общината има проект за използване на геотермално отопление на града от топлите извори на системата Ерма река – Елидже, а тук работи и единственият у нас частен етнографски комплекс. Той е открит през 2001 г. и по думите на хората след това потокът на туристите значително се увеличава. В него са десетки реставрирани стари къщи, под които работят дърворезбари, сарачи, терзии, кафенета с кафе на пясък, малки хотели и къщи за гости.

Хората, които работят в повечето от тях, са на заплата при собственика на комплекса Александър Митушев, а той пък плаща наем за къщите. Останалата част на града, дори и в центъра, обаче не е пощадена от панелните блокове, върху повечето от които няма и следа от саниране.
Допреди няколко години тук основният поминък е бил рудодобивът, но след затварянето на много от рудниците надеждите на хората се изместват към туризма – все още обаче градът не е сред най-известните дестинации у нас.
20 Януари 2010 21:01
Интересна и похвална статия за героите на евроинтеграцията - бравос!
Само не разбирам, защо са необходими толкова много пунктове на страни дето са в един съюз, след като е нужно просто повече магистрали.
Живея почти 9 години в Канда и съм в малък град от 150 000 жители на около 37км от границата с САЩ при Вермонт и Мейн. По продължение на 50км от границата има точно 6 пропусквателни пункта. 1 на автомагистрала, 2 на първокласни пътища и 3 на по-големи селски пътища. Това наричам аз активен обмен!
21 Януари 2010 16:23
е най-накрая, след почти 100 години нещо се раздвижи в Родопите!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД