Общината няма идея откъде ще вземе пари за ремонт на 300 метра участък, през който се минава до пункта. Багер разрива калта малко преди да мине премиерът Борисов. |
Така малките населени места в един от най-бедните райони на страната вече имат директен и кратък път до съседна Гърция. Отвори се и един туристически коридор от Пампорово до Бяло море.
Туроператори, хотелиери, собственици на заведения и дори сводници потриват блажно ръце в очакване на поток от изгладнели за по-евтини развлечения гърци.
Историята на този пункт е 17-годишна
Решението на Министерския съвет за разкриването му е взето през май 1993 г. по време на правителството на Любен Беров. От тогава до сега официалните власти в Гърция правят всичко възможно да не бъде открито новото съоръжение. Запознати твърдят, че нежеланието се кореняло в страха на съседката ни да отвори директна врата към този район на България, където се изповядва предимно ислям. Опасението на елините е, че българо-мохамеданите ще завладеят постепенно обезлюдените райони в Северна Гърция, а с това и ислямът ще се насади трайно в православната ни съседка.
Сега дипломати твърдят, че откриването на този пункт е много голям успех за премиера Борисов. На тържеството на 15 януари той призна, че при едно от първите му посещения в Брюксел се е видял с колегата си Папандреу и са говорили конкретно за пункта.
Досега България имаше три гранични връзки с Гърция: Кулата - Промахон, Илинден - Ексохи (пътя Гоце Делчев - Драма) и Капитан Петко войвода (до Свиленград) - Орменион.
Българската дипломация от години води битка за още пет гранични пункта, за които държавите са се договорили през 2007 г. - Ивайловград - Кипринос, Маказа - Нимфея, Еледже - Ехинос, Горна Арда - Паранести и Авреи - Митриски. За тях обаче няма ясно бъдеще. Сигурно е, че Златоград - Термес стана факт заради договорката да бъде изваден от пакета с още пет такива съоръжения. Гърците искат да видят как ще потръгнат нещата и дали няма да се увеличи емиграцията от страна на българите.
Бизнесмени пък твърдят, че има много силни лобистки интереси, тъй като този пункт ще обслужва
един от най-големите курорти
в страната ни - Пампорово. Очакванията са гръцките туристи да идват не само на ски през зимата, но и на хладно през лятото в планинския курорт. През 2007 г. компанията на Цветелина Бориславова "Си Ес Ай Еф" придоби 38.7% от капитала на "Пампорово" АД. Още 30% от дружеството е придобило "Перла мениджмънт" на Диян Станчев, който е в управата на СИБанк. Продавач на 50% от "Пампорово" е швейцарското Tourist Invest, а "Бост" АД, което също е свързано с хора от управата на СИБанк, продава другите 18.7%. Бориславова, която и след продажбата на СИБанк на КВС остава шеф на Надзора, е придобила чрез "Си Ес Ай Еф" и 39% от капитала на "Деспред". Така общото й участие става 44 на сто. "Перла мениджмънт" е купила още 37% от "Деспред". Продавачи са "Бост" и швейцарската Spedcom AG.
Общо държавата е дала около 16 млн. лева за построяването на 4.5 км път, съоръжения и комуникации. За строителни работи през 2006 г. парите са били 1.8 млн. лева, 2008 г. правителството е отпуснало 7 млн. лева, а сега трябва да бъдат преведени още 2 млн. лева. Фирмите, работили по доизграждането на участъка, са работили без предварително заплащане и сега си чакат парите, казват местни управници. Ние сме построили и будките на граничния пункт. Гърците буквално преди дни завършиха своята отсечка от 3,100 км. Строежът на тясното двулентово платно е продължило близо два месеца.
Бойкотът към това съоръжение пролича и от нежеланието на хората от граничните райони в Гърция да дойдат на откриването на новия граничен пункт. Премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу с радост прерязаха лентите на пункта и се обсипхваха в хвалебствия. От Златоград бяха дошли с рейсове и пеша над 1000 души. Но гърците се брояха на пръсти.
"В Термес и Ксанти не са много въодушевени от тази придобивка, тъй като смятат, че тяхната търговия ще замре, защото хората ще идват да пазаруват в Златоград", обясни пред "Сега" кметът на града Мирослав Янчев. Той е изключително доволен от отварянето на пункта, тъй като се надява на оживление в малкото родопско градче. През лятото се очаква хората да отскачат до гръцките села и да работят на нивите на съседите си, а по-младите да тичат като сервитьори и камериерки из хотелите и кръчмите на града. В момента може да се отседне в 15 семейни хотелчета, които поддържат цени от 15 до 35 лв. на легло.
Кръчмите предлагат евтин алкохол и храна
- поне на фона на големите градове в страната. Имаме споразумение със собствениците да поддържаме това ниво, а не веднага цените да скачат, казва Янчев. Той е градоначалник от управляващата партия ГЕРБ.
Засега инвестиционните проекти в града не са много силни, но общината вече е приготвила три добри терена за изграждане на СПА центрове. "Имам 8, 6 и два декара общинска земя, която може да бъде предоставена за тази цел. Трябва да се наблегне и на СПА туризма. Още не съм решил на какъв принцип ще бъдат дадени тези терени", каза пред "Сега" кметът Янчев. Общината има и проект за използване на геотермално отопление на града от топлите извори на системата Ерма река - Елидже.
Златоград е третата по население община в Смолянско след самия областен град и Девин, заобиколен е от села, в някои от които минарето е по-често срещана гледка от камбанарията.
В Златоград работи и единственият у нас частен етнографски комплекс. Той е открит през 2001 г. и по думите на хората след това потокът на туристите значително се увеличава. В него са десетки реставрирани стари къщи, под които работят дърворезбари, сарачи, терзии, кафенета с кафе на пясък, малки хотели и къщи за гости.
Хората, които работят в повечето от тях, са на заплата при собственика на комплекса Александър Митушев, а той пък плаща наем за къщите. Останалата част на града, дори и в центъра, обаче не е пощадена от панелните блокове, върху повечето от които няма и следа от саниране. В момента няма много строежи в градчето. Единствено пред общината - в парка до реката, се издига триетажна разкършена сграда, която най-вероятно ще е хотел. Местните вдигат рамене и не знаят на кой е.
"Много ми се иска да може да запазим спокойствието на хората тук. Пътят към пункта минава през града. През уикендите тук ще става лудница от туристите. Дано поне това, че ще има работа и прилични доходи за хората, да умилостиви възрастните хора, които ще страдат от глъчката на хората", надява се кметът Янчев.