:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,347
Активни 356
Страници 13,250
За един ден 1,302,066
Бизнес

Великото преселение на фирмите започна

Изобилието на пазара на търговски и офис площи свали драстично цените
снимка : Юлиян Савчев
Мащабите на строителството на бизнес сгради се оказаха много големи. Само в София в момента има над 1 милион квадратни метра офис площи.
В средата на декември само в София е имало 1 060 000 квадратни метра нови офиси. Към тази внушителна цифра трябва да се добавят и площите в огромен брой стари сгради, които се отдават под наем на фирми, за да се види с колко много пространство за избор на офис разполагат фирмите.

Още през втората половина на миналата година се оказа, че строителството на сгради за бизнеса вече е излишно, защото търсенето почти спря. Заради кризата чуждестранни компании отлагат плановете си, българските фирми намаляват персонала си и много често решават да спестят от разходите за офиси и да потърсят по-изгодни варианти. Така много помещения остават празни.

Дори брокерите са изненадани колко масова е станала тенденцията "местене в нов офис". "Нямаме точна статистика, но по наши наблюдения поне



15-20% от фирмите са сменили офисите си",



разказва Добромир Ганев от GVA Sollers Solutions. Последният му пример е с варненска фирма, която наскоро е сменила офиса си за да снижи разходите за наем. Постигнала цена от 12 лв. на квадрат на месец вместо предишните 24 лв., т.е. е съкратила тези разходи с 50%. И не само че цената е по-ниска, но новата сграда се оказва по-близо до центъра на града и е по-нова като строителство.

Според Ганев тази тенденция е валидна и за София. Наскоро при него имало случай на фирма за бизнес обучения, която държала близо 500 кв.м в столицата. Компанията обаче прекратила договора си и търси по-евтини предложения. Ганев посочва, че не са малко случаите, в които фирми от провинцията точно сега решават да отворят офис и в столицата, възползвайки се от падащите цени.

Брокерите са убедени, че фирмите няма да сбъркат, ако опитат да договорят по-нисък наем или да сменят наемодателя. Дори да платят неустойка при прекратяване на договора, съвсем реалистично е да намерят с до 40% по-ниски цени на друго място и така пак им става изгодно. А и няма изгледи тенденцията да приключи скоро, защото огромното предлагане е предпоставка цените да продължат да падат.

Показателни са данните на Colliers, според които



в столицата има много пустеещи офиси



В централните части на града те са около 17.9% от всички площи, а в периферията на София достигат 25%. Във Варна ситуацията е същата - в крайните части на града близо 32% от офисите не са заети.

При такъв голям избор масовото преселение на компании изглеждат съвсем логични. В условията на криза за много фирми намаля значително обемът на работа и персоналът, затова и предприемачите търсят възможности за оптимизация на разходите си. Другата причина е, че много от новите сгради са по-качествени, а цените остават ниски.

Масовото местене се улеснява и от друго обстоятелство. По време на имотния бум много строителни предприемачи нарочно не желаеха да сключват дългосрочни договори за наем с твърда цена, защото цените непрекъснато растяха. Обикновено срокът на договорите за наем е от една до три години, максимум пет. Освен това в подобни договори рядко са заложени някакви големи неустойки и сега фирмите наематели се чувстват улеснени да сменят офиса си. За отбелязване е все пак, че това важи по-скоро за малки и средни фирми. За по-големите е по-трудно, тъй като обикновено те наемат по-големи площи за по-дълго време. Такива договори по правило са по-обвързващи и предвиждат солени неустойки при прекратяване.

Възможността наемателите да намерят това, което търсят, обаче е много голяма и най-важното - евтина. Според Антон Славчев от Colliers на годишна база



офисите са поевтинели средно с 20-30%



В момента нивата на наемите за офиси от най-високия клас в София варират между 10 и 13 евро на квадрат. А могат да се намерят и по-ниски. Например, в района на бул. "България" има предложения за по 5-6 евро на квадрат. Според Славчев причината е, че там през последните години са се появили много нови сгради, които са били разпродадени като малки офиси на много частни инвеститори. Разочаровани от състоянието на пазара у нас, те са готови да свалят цените, за да реализират поне минимална печалба. Според брокери тези офиси не са много привлекателни за големите чужди компании, защото няма достатъчно места за паркиране, а и поддръжката и управлението на сградите е на по-ниско ниво. Това допълнително води до поевтиняване в този район.

Според данни на GVA Sollers Solutions около 5 евро на кв.м са и най-ниските нива на офисите от клас Б в София. На такива цени се предлагат помещения в кварталите "Гео Милев", "Хиподрума" и "Изгрев". Става въпрос за новопостроени сгради, при наемането на които обаче трябва да се внимава. Защото ако предприемачът не е използвал изцяло собствен капитал, рано или късно изплащането на заема що го притисне да вдигне цените. И при подписването на договора за наем заложените клаузи стават много важни - кога и как се променя цената, какви са условията за прекъсване на договора и т.н.

Покрай забелязващото се масово преселение на фирмите се налагат и нови форми на договорите. Много строителни предприемачи напоследък предлагат стъпаловиден наем, при който фирмите плащат по-малко за определен първоначален период, а наемът постепенно се увеличава до определено ниво. Мнозина са склонни и на гратисен период, а някои предприемачи предлагат при дългосрочен договор да извършат всички довършителни работи по сградата си.

Не липсват и обратните примери. "Имаме случаи, в които наемодатели не могат да намерят клиент повече от шест-осем месеца и пак не искат да свалят цените", разказва Добромир Ганев. Колкото и да е чудно, има много собственици, които все още не могат да разберат, че пазарът се е променил и условията и цените вече са други.





ИЗОБИЛИЕ



По данни на Colliers предлагането ще продължи да се увеличава и тази година. Очаква се до средата на 2010 г. на пазара да излязат още 166 хил. кв.м нови офиси. Сред тях са Европейският търговски център с 64 хил. кв.м, бизнес център Perform с 16 хил. кв.м и др. Повечето от строящите се сгради са на бул. "Цариградско шосе", където в момента и без тях има 98 хил. кв.м офис площи. Тук се намира и почти завършеният "Хермес парк", в който под наем ще се отдават близо 50 хил. квадратни метра офис площи.

Освен в периферията на града бизнес сгради се изграждат и в централната градска част. Пред завършване са например "Раковски бизнес център" на едноименната улица.

Оказва се, че дори в трудната за строителния бранш 2009 г. са започнати нови проекти. Ако бъдат изпълнени успешно, те ще добавят към пазара в края на другата година още 90 хил. кв.м.
снимка: Борислав Николов
Вероятността тези помещения да останат дълго време празни и без наематели е много голяма.
8
4993
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
27 Януари 2010 07:27
Вчера минах покрай прочутият хотел на Ванко1.Пълна мизерия като външен вид.Кой ли ще го купи за 1 000 000 лв.Българинът не е предприемач.
27 Януари 2010 09:06
Ако не е реклама - не схванах защо е писана?
-------------------------------
Блогът на Генек

27 Януари 2010 09:31
Ако не е реклама - не схванах защо е писана?

Щото брокерята огладнеа. Внимавайте като минавате край агенции за недвижими имоти - да не ви заръфа някой гладен брокер
27 Януари 2010 13:16
прости чорбаджии - слаба икономика.


това, че голяма част от "инвестициите" у нас бяха пране на пари чрез строителство или покупка на имоти показва пълната липса на въображение, компетентност и трудолюбие у престъпно забогателите нови "бизнесмени".


че това е най-простото нещо което може да се направи с едни пари - да купиш нещо и да чакаш да поскъпне. и като се накартериха всички маймуни на тоя клон какво стана?! печалбите паднаха, а сега се превръщат в загуби. a fool and his money will soon be apart
27 Януари 2010 17:26
"Голата" Приватизация- т.е., покупката на съществуващо ДЪРЖАВНО имущество, НЕ е Инвестиция, от гледна точка на държавата, а е само преобразуване на един вид ДЪРЖАВНО имущество/завод, фирма, сграда и прочие/ в ДРУГ вид/пари!/, но пак държавно имущество!
Инвестиция от гледна точа на държавата е само онова/пари, оборудване и прочие/ , което Купувачът на приватизираното държавно имущество ЩЕ/ако?!/ вложи в закупеното от него предприятие, фирма, сграда и прочие!
Може и да се нарече Инвестиция, от гледна точка на държавата, но само ако държавата е ВЛОЖИЛА получените от Приватизацията пари в ДОХОДОНОСНИ за държавата имущество, начинания и дейности!!!
"Голата" Приватизация е срам и позор за държавата- това си е чиста РАЗПРОДАЖБА на Имуществото на държавата/ това се прави при Ликвидация!/! А ако Приватизацията е на 100% и Купувачите са чужденци- това си е Колонизация! КАЗАХ!
27 Януари 2010 20:41
Абе параграфе ти нещо си се объркал?!! Къде тук прочете за приватизация бе човек?
27 Януари 2010 21:57
Офиси - офиси - офиси!
А производствени помещения??? Какво е това?

01 Февруари 2010 11:24
Хм..интересно как ще се развият нещата в Младост, например..
Строят Крит верига--или нещо от този сорт, има разни други сгради около Мото Пфое - празни стоят от година, че и повече..продължават да копат..то направо като във вица "Копат у хола..". Забиха в градинките строежи, говорят, че са на Маргините..а наблизо - в пълен блясък е и Бизнес-парка. Е, питам тогава - нали всички тези строежи накак си минават през общината...Искат да строят, но общината - тя каква идея има за развитието си? Или лапат и те, давайки разрешения за застрояване на терените, в т.ч. и на зелените площи. А после - олеле-малеле.., Транспортът се задъни, ходят някакви хора из Младост - строители, които спят по строежите (виждала съм ги!), карат Жигулки с врачански и монтански номера, паркират по зелените площи и никой, ама - никой нищо не им казва. Това община Младост - направо е някакво недоразумение..
Керванът си върви - а кучетата му - мълчат, бе казал един приятел..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД