Ако искат да имат стабилна пенсионна система, без рискове, то е възможно единствено чрез система, опряна на два стълба - еднаква пенсия, достатъчна за нормално физическо оцеляване (към сегашния момент не по-малко от 300 лв.), получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с косвените данъци (но не с отделни данъци) + напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващия модел и в плуралистична конкурентна среда.
Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
Top Gun
Явно след тази реформа няма да има нужда от повече реформи... Просто и ясно. Пенсията ще се превърне в химера за българите, чиято средна възраст и сега е най-ниската в Европа - около 67 години! Дали не са ни поставили от Брюксел изискване - преди да влезем в еврозоната, да закрием... пенсионерите?! Смело и компетентно.
водопроводчик
Откакто се помня, все сме си пролетарска държава и все по-пролетарска ставаме. Та за какво им е на хората висше образование - преди заради него получаваха по-ниски заплати и по-ниски пенсии, сега пак същото - едно че по-трудно си намират работа, ами и по-трудно ще се пенсионират. И за чий е това "откупване" на пенсионен стаж? Ако човек за по-малко време е натрупал повече пари във фонда, като е плащал по-високи вноски, той по-малко ли заслужава пенсия, отколкото някой друг, осигурявал се по-дълго време, но с минимални вноски?
Леля Ог
Аз предлагам да махнат пенсиите. Всеки работещ да си избере по един пенсионер и да си го издържа. Който издържа двама - бонус. Работещите били колкото пенсионерите - тъкмо излиза сметката.
Бай Драган
Пределна възраст за пенсия не трябва да има. Щом си изработил необходимите години стаж - излизаш в пенсия. Ако си мъж и си започнал трудовата си дейност на 18 години - на 58 г. си пенсионер.
След като държавата създаде условия средната продължителност на живота да стане 70 години, тогава да се помисли и за възраст. Сега не е справедливо - този с 45 г. стаж и оня с 40 г. да се пенсионират в една и съща година. Определено единият е по-изхабен от другия. Стига с тези реформи! Което и правителство да дойде, прави само реформи - друго не знае! Всички се мислят по-умни от предишните!
toly |
Cruella de Vil
При тази влошена демографска картина не може да не се повиши пенсионната възраст. Ако някой не го е разбрал досега, значи съвсем не е в час. Справка - другите западни държави, които също предприемат такива мерки.
Въпросът е как да стане това и за чия сметка. Повишаването на осигурителния стаж е по-справедливото решение, защото на практика за тези, които са работили и са се осигурявали непрекъснато, почти няма да има промяна. Също и за изкуствения минимум. Редно е всеки да получава пропорционално на това, което е изработил. Така отново добросъвестните, осигурявали се на реалните си доходи, ще спечелят. При досегашния модел именно тези с голям стаж и високи вноски бяха губещите.
генек
Ами като може със застраховка - защо трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДОБРОВОЛНО осигуряване? Застраховаш се - на своя отговорност - внасяш, сетне получаваш. Умираш - парите остават наследство. Уж отричаме комунизма, а системата е комунистическа - едни внасят, всички ползват.
Е, аз не съм съгласен с така наречената "солидарност". Тъщата ми е бивша учителка с 40 години стаж и пенсия 148 лева. А наскоро една ромка ми рева, че имала пенсия само 180 лева. Питах я какво е работила - ами това-онова... Не знае дори да излъже какви предприятия е имало в града.
Затова - щом ще е пазар, пазар да е.
Сам избираш къде, сам решаваш колко, сам носиш отговорност.
И още нещо. Измислените "реформи" са сигурен начин да прогонят младите. Просто никой мислещ човек няма да остане тук, в тази несигурна среда, където цял живот работиш за някого, а като се пенсионираш - се оказва, че за теб няма.
Cruella de Vil
Затова - щом ще е пазар, пазар да е.
Сам избираш къде, сам решаваш колко, сам носиш отговорност.
Че това е най-доброто, най-доброто е! Но... практиката показва, че много народ няма да се осигурява въобще, а когато дойде време за пенсия, ще ревне, че няма с какво да живее. И тогава по европейските норми държавата ще не ще трябва да ги издържа, защото иначе ще я съдят!? И аз бях привърженик на правото на избор, но реалността показва, че някои го разбират като отказ от задължения.
Опитът на САЩ с незадължителните здравни застраховки показва, че далеч не всеки е готов да носи отговорност за личното си благосъстояние и ако не е държавата да го бие по главата, въобще няма да внесе никъде нищо, а после ще очаква да получи. Разликата може да се види в един от щатите, където здравното застраховане е задължително и 96% са осигурени.