:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,845,010
Активни 385
Страници 22,954
За един ден 1,302,066

Премиерът обеща да не допуска генни мутанти в България

Екоминистерството склони за "предпазна клауза" срещу ГМО в закона
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Бойко Борисов използва посещението си в Централната лаборатория по обща екология, за да обяви, че ще спре достъпа на ГМО в страната.
Премиерът Бойко Борисов пое личен ангажимент да не допуска генномодифицирани организми в България. "Ние приемаме само това, което ЕС задължително иска от България да гласува като закони. А дали след това ние ще направим дори едно такова генномодифицирано - не знам как е правилно да се каже - същество или организъм, аз ви гарантирам, че няма да го направим", зарече се премиерът. И допълни, че не бива да се спекулира по темата, "защото аз съм против, правителството е против, но трябва да направим това гласуване, за да сме изпълнили ангажимента си".

Ековедомството потвърди, че поправките са заради Евросъюза, който вече е започнал наказателна процедура срещу страната заради ГМО. Неправителствените организации поискаха текста на писмото от м.г., с което Брюксел съобщава за процедурата, но не го получиха. Вчера от ЕК им казаха, че не могат да дадат документа, но от заглавието му става ясно, че е само "за нарушения във връзка с освобождаване на ГМО в контролирани условия и замърсяването на с. Доброславци".

Срещу промените в закона, който премахва забраните за отглеждане на ГМО, се вдигнаха земеделци, пчелари, майки и еколози. Протестиращите депозираха официална молба в МС да бъдат приети от премиера, за да чуят аргументите му и да получат допълнителни гаранции. Днес изтича срокът за промени в закона преди второто четене в НС.

От МОСВ обявиха, че проектозаконът ще въведе т.нар. предпазна клауза. Тя предвижда страната ни да има право да забрани пускането на пазара на определен генномодифициран продукт, разрешен в рамките на ЕС, ако се установи, че има неблагоприятно въздействие върху околната среда или човека. Обсъжда се още България да активира "предпазната клауза", ако такава клауза е задействана за даден ГМО продукт в друга държава - членка на ЕС.

Засаждането на култури мутанти с търговска цел няма да се разрешава, обещаха от МОСВ. От НПО и БСП обаче поискаха забрана и за засаждане с научна цел, защото това е един от начините да се появят мутанти у нас. Такива забрани има в Гърция, Унгария и Австрия.

БСП настоя за изтегляне на законопроекта или в краен случай - за силен рестриктивен режим в него. От левицата предупредиха, че се задава скандал, подобен на този с Румяна Желева. Въпреки възраженията си по закона обаче се оказа, че лидерът на младежкото обединение в БСП в Търговище Николай Черкезов е представител на фирма "Монсанто".

-----ПОДКРЕПА

Българският министър на земеделието Мирослав Найденов е подкрепил вноса в ЕС на генномодифицирана царевица на 19 октомври м.г. Тогава съветът на министрите в Брюксел е решавал дали да пусне на пазара три хибрида. Найденов дава рамо и на трите. Неговият глас се оказва решаващ за единия вид, тъй като е съществувал паритет между противниците и застъпниците. "Гласуването на Найденов показва истинската позиция на ГЕРБ спрямо ГМО", заяви Светла Николова от "Агролинк". В крайна сметка хибридите са одобрени. Страните, които чрез "против" или "въздържал се" се мъчат да спрат и трите царевични култури, са Словения, Австрия, Люксембург, Литва, Латвия, Гърция, Италия, Кипър, Полша, Унгария, Дания, Ирландия, Франция и Германия.
125
2853
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
03 Февруари 2010 00:21
Засаждането на култури мутанти с търговска цел няма да се разрешава, обещаха от МОСВ.



Това е устно заявление след дълги усуквания. В предложения и приет на първо четене проектозакон такова ограничение НЯМА!!! Няма го и след смесеното заседание на двете парламентарни комисии - по Околна среда и по Земеделие и гори! А ученият мошеник Божинов е човекът, който заличи 30-километровата буферна зона!
Министрите лъжат и Борисов лъже!
Точно както лъжат и за писмото от ЕС за хармонизацията.
От началото лъжат и лъжат да последно! М
03 Февруари 2010 00:38


И излъга, разбира се.

Дали от невежество, дали от неудобство - все тая.

Не му е сефте.

В "Референдум" на БНТ от 01.02.2010 г. стана ясно накъде вървим.

Към пластмасовата джунгла.


Натиснете тук
03 Февруари 2010 02:28
"А дали след това ние ще направим дори едно такова генномодифицирано - не знам как е правилно да се каже - същество или организъм, аз ви гарантирам, че няма да го направим"


пожарникарче бре, пожарникарче е правилно да се каже...


P.S.Както вчера пишеше в газетата:
Държавата наистина е по-страшна от престъпниците!

Редактирано от - Doctora на 03/2/2010 г/ 02:41:41

03 Февруари 2010 03:45
Ето как с много ентусиазъм, неграмотност и популизъм оплескахме работата.
А сефте.
03 Февруари 2010 04:17
От "Референдум" по БНТ се видя как "експертите" са като латерни, които въртят няколко добре заучени дежурни локума :
1.Стартирала била наказателна процедура (оказа се че не било вярно),
2.В ЕС било така и трябвало да има синхрон,
3.Щяла да бъде много трудна процедурата за одобряване на ГМО.
4.Променяме закона за да засилим контрола.
Очевидно добре организирана, еднопосочна акция.
Нито един конкретен отговор на конкретни върпоси на фермерите!
Чудя се колко би струвало на една голяма корпорация да си осигури такова лоби и каква сума би накарало тези хора да заемат толкова антибългарска позиция.(90% от българите са против)

Та се опитах да сметна:

-учЕни от разни комисии, и ведомства
-учЕни представители на разни аграрни, факултети университети и институти
-още няколко човека в правителството

общо около 30-40 човека
повечето от тях биха се продали и за смешни суми, но да речем :
100 000 $ средно на човек...

така че при липса на гражданска съвест една корпорация би си купила златните български черноземни полета за около 4 млн. $ ... т. е. ЖЪЛТИ СТОТИНКИ !!!
...
Тъжна гледка е как проф. А.Атанасов-шеф на Агробиоинститут приема дарение от зам.министър. на земеделието на САЩ на стойност !!! забележете !!! 10 000 $ .... 10 000$ абсолютна подигравка
10000 $ ... ARE YOU KIDDING ME ? ... ето го:

Натиснете тук
Натиснете тук
03 Февруари 2010 04:45
]
Борбата срещу ГМО може да има успех единствено чрез мощен ответен удар.


Време е да издигнем следния лозунг:


Бойко Борисов - предател
Бойко Борисов - лъжец
Бойко Борисов - престъпник
Бойко Борисов - мутант


03 Февруари 2010 04:46
Няма друг начин. Трябва да персонализираме отговорноста.
В крайна сметка ББ е пряко отговорен за действията на подчинените си. За него гласуваха най-много хора, и то в мажоритарен подтекст. И той носи последната, финална отговорност за всяко действие на правителството. И ако не юридическата, поне морална отговорност за прокарваните и приеманите от партията му закони.


Може и да го лъжат, и да не разбира много. Но това не снема отговорността му. За което не знае - да се образова. Който го лъже - да го отстрани. Направи ли ги тези неща или не, тъй или иначе, ББ е пряко отговорен за това което се случва и има да се случи.
03 Февруари 2010 04:48
Единственият начин да го спрем да не върши зулуми, е това да бъде ясно изговорено и назовано.


Да бъде назован ББ като едноличен разпоредител за залесяването на България с ГМО.
Трябва да ударим по най-скъпото му, там дето ще го заболи - по имиджа му, по името му, по марката ББ.
Трябва да поставим знак за равенство ББ = ГМО
03 Февруари 2010 06:11
Дали някой ще разбере, когато нейде се засеят?
Дали ще се иска разрешение?
Дали някоя лаборатория нейде ще се заинтересува от случайни сигнали?
И децата сладко-сладко ще лапат мутантите.
А нас...Нас остави. Ние отдавна сме мутирали.
Нещо като бащата на героя от "Карибски пирати" сме вече - с остатъчни чувства само.
----------------------------------------- --
Блогът на Генек

03 Февруари 2010 07:01
"Въпреки възраженията си по закона обаче се оказа, че лидерът на младежкото обединение в БСП в Търговище Николай Черкезов е представител на фирма "Монсанто".

Българският министър на земеделието Мирослав Найденов е подкрепил вноса в ЕС на генномодифицирана царевица на 19 октомври м.г. Тогава съветът на министрите в Брюксел е решавал дали да пусне на пазара три хибрида. Найденов дава рамо и на трите. Неговият глас се оказва решаващ за единия вид, тъй като е съществувал паритет между противниците и застъпниците. <> В крайна сметка хибридите са одобрени."
03 Февруари 2010 07:55
борисов
бьлгарския ататотюрк
03 Февруари 2010 08:12
Еничари!
03 Февруари 2010 08:20
Закона за ГМО е типичен пример за политическа корупция на най-високо ниво. А Бойко се ослушва като прасе в тикви. Но при такива корупционни закони и лъжи за изисквания на ЕС Бойко не бива да бъде сигурен какво ще се случи на следващите избори. Ние сме го избрали за борба с корупцията и престъпността, а не да обслужва едрия корпоративен американски капитал.
03 Февруари 2010 08:23
"...Тя предвижда страната ни да има право да забрани пускането на пазара на определен генномодифициран продукт, разрешен в рамките на ЕС, ако се установи, че има неблагоприятно въздействие върху околната среда или човека..."
То всичко е решено вече, още повече че разрешават и засаждането им в реални условия.
А и парите са обещани, предполагам.
03 Февруари 2010 08:58
Правя крачка от конкретния проблем, отношението на ГЕРБ към ГМО, към институционалния проблем-подменения системоорганизиращ Фактор.Според Конституцията Народното събрание е този фактор.А фактически системоорганизиращ фактор Б.Борисов.Тази подмяна обрича държавната система на зависимост от една личност.Фактически Б.Борисов е Сталин на държавната система.Министрите са сталинчетата на на отрасъла си.Борисов използва лъжата при оценки и аргументации/ и тук има конкретна информация/, министрите са длъжни, принудени, желаят да използват същия подход.Кое е неизбежното?Ако е възможно даден човек да не мисли с мозъка си, той ще загуби характеристиките на системата човек и ще настъпи ентропия.
03 Февруари 2010 08:58
Тя предвижда страната ни да има право да забрани пускането на пазара на определен генномодифициран продукт, разрешен в рамките на ЕС, ако се установи, че има неблагоприятно въздействие върху околната среда или човека.

Не да РАЗРЕШИ, а да ЗАБРАНИ!!!
Евентуално! Ако! Може би...Ама няма...
Така че очаквайте цунами мутанти - ако, след известно време, при поискване и благоволение на властта - не ги ЗАБРАНЯТ!
Всичко НЕЗАБРАНЕНО Е РАЗРЕШЕНО!
03 Февруари 2010 09:21
Бойко Борисов - предател
Бойко Борисов - лъжец
Бойко Борисов - престъпник
Бойко Борисов - мутант


Не достатъчна е само една домучка, синтез на всичкото -
Бойко Борисов - КОМУНЕЗЗЗ
03 Февруари 2010 10:20
Невероятна излагация на т.нар. експерти от държавната администрация, както и на титана на нАуката от АУ-Пловдив в предаването "Референдум" по държавната телевизия, посветено на ГМО. Явно целият личен състав на МЗХ и МОСВ трябва да бъде сменен из основи и да се започне от нулата - иначе там е такава торна яма, че спасение няма. Същото се отнася и за върховете на родната наука - видяхте ли го г-н декана - объркан, некомпетентен, непрекъснато повтарящ клишета - радвам се, че така красноречиво беше демонстрирано на цяла България какво е нивото на хората, които би трябвало да оценяват дейността ми като научен работник в областта на генетиката и селекцията.
03 Февруари 2010 10:24
Като си избрахме махленска мутра, ще ни управляват като циганска махала - с лични ангажименти...
03 Февруари 2010 10:43

Не бива да допуснем този закон да минава на второ четене.
03 Февруари 2010 10:44
вила в постинга си от 08:58:42 повдига един проблем, който не е точно по статията, но е много същностен. В тази връзка ще споделя епизодичните си впечатления от взаимодействието на министрите и народните представители от съответните парламентарни комисии в този и в миналия парламент - в миналия минстритие отиваха на заседанията на комисиите, като на тежка битка - подготвяха се стрателно, консултираха се с много хора, стараеха се да убеждават и пр. - т.е., водеща беше действително волята на депутатите; сега ситуацията е точно обратната - министрите отиват (ако изобщо ги почетат с присъствието си) на заседанията на парламентарните комисии, като на досадна формалност - само да наложат волята си - априорно е ясно, че народните представители нямат никаква друга функция, освен да им се подчинят. Известен ми е парадокс, когато на една заседание миналата седмица народен представител от ГЕРБ прави предложение за промяна в поректозакон - и то тутакси се отхвърля, не от кой да е, а от другите представители на ГЕРБ в комисията плюс хората на АТАКА и СК. Подобен правителствен диктат може и да е по душа на родните цървули, но, близко е до ума, че няма нищо общо с логиката на едно демократично управление.
03 Февруари 2010 10:44
Бойко Борисов - мутант.
03 Февруари 2010 10:47
А ако остави в закона 30 километровата зона около Натура, лично аз обещавам да напиша 10 пъти в този форум с главни букви:
БРАВО НА БОЙКО БОРИСОВ!
Без никаква ирония.
03 Февруари 2010 10:57
Никаква 30-километрова зона!
Зоната трябва да бъде 110 510 км² суша и 333 км² водна площ!
Ни повече, ни по-малко!
Пожарникарската безотговорност тряба да бъде наказана!
Ако тряба, ше се съдим до дупка.
03 Февруари 2010 11:04
Андрей
Куртенков, Нямам информацията, която съобщаваш, но тя се вписва в технологията на функциониране на държавната система.За съжаление.Иначе как можеш да повярваш на МП Б.Борисов, че на второ четене в закона за ГМО ше пише не това, което на първо четене е записало НС, а това, което казва той?
03 Февруари 2010 11:05
Олдмад, с 30 километровата зона резултатът е същият, а ходът е доста елегантен.
03 Февруари 2010 11:07
Лъснаха ви голите задници, на цялото правителство барабар с премиера. Бойко нямало да допусне ниго едно ГМО, след като закона, който искат да променят изрично го забраняваше до момента. Лъжци, лъжци, лъжци.
03 Февруари 2010 11:26
ГЕРБ първо да върне парите и да спре този закон.
Пък после там вътре да си правят разборка - кой снесе яйцето в скута им. Сигурно пак БСП.
03 Февруари 2010 11:32
"А дали след това ние ще направим дори едно такова генномодифицирано - не знам как е правилно да се каже - същество или организъм, аз ви гарантирам, че няма да го направим"
Човекът хал-хабер си няма за какво става дума.
Съвсем като класиката на Бай Тошо. "Айде честито! Тази година ще произвеждаме полупроводници, а догодина - цели проводници!"

Давайте лобисти, паднал ви е един дето решава всичко, но от нищо не разбира!

03 Февруари 2010 11:41
...резултатът е същият, а ходът е доста елегантен.

Може да е елегантен, но е незащитим откъм корупция!
03 Февруари 2010 11:42
В смисъл, че може да се отмени зоната ли? Или да си правят оглушки?
Хм, може и да си прав.
03 Февруари 2010 11:45
Иначе стана ли ясно, защо 5 месеца екологичното министерство не успя да реагира на предупрежденията на ЕС от септември? Щото са били заети да подготвят пускането на ГМО.
Щяло да има санкция от ЕС. Па точно за тая санкция се притресохте, бре, да не казвам какви!
03 Февруари 2010 11:49
Дет се вика - честито на печелившите. Ама както по-горе писаха, какво може да очакваш от комуноид...
03 Февруари 2010 12:01
И допълни, че не бива да се спекулира по темата, "защото аз съм против, правителството е против, но трябва да направим това гласуване, за да сме изпълнили ангажимента си".

Поредният цитат, що кърти миФки.
Първо - що не вземе някой да цитира дали наистина ЕС иска от нас гласуването на такъв закон? Коя точно негова структура и въз основа на какъв нормативен акт? И ако да - претенции към някакви клаузи имат ли и какви?
Второ - какво значи "ангажимента си"? Хем си против, хем си поел нагажимент - така ли излиза? Кой е поемал такъв ангажимент - бившето правителство ли?
Трето - че защо ни е тогава премиер с гербери? Да пратят от Брюксел един генрал - губернатор и толкова, по - евтино ще е поне. Ти за чий висиш на "Дондуков" 1 тогава?
И четвърто - като сме гледали досега каква "принципност" проявява бившия гавазин и колко пъти се е извъртал на 180 за отрицателно време, не е ли най - добре да четем между редовете?
03 Февруари 2010 12:05
Те си казаха ясно по Референдум - процедурата е по изискването за регламент за отглеждането на ГМО в контролирани, тоест лабораторни условия. Ама нашите приели целия закон, за да няма и други процедури. И си вика човек, ако така чевръсто приемаха изискванията на ЕС и в други области, дали щеше да има проблем с Еврофондовете?
03 Февруари 2010 12:19
Е, щом Бойко е обещал, можем да сме спокойни...поне до момента, когато някой от "Монсанто" не го придума да размисли.
03 Февруари 2010 12:23
Е те тука си абсолютно прав Попе!
Що не си натиснаха "административният капацитет" да заработи на пълна газ по усвояване на "Еврофондовете", а?
Можеха ли - можеха!
Ама не го направиха - цели седем месеца вече..
А митниците- нали ББ уж затуй назначи "баш-полицая" Ваньо Танов, де щеше да блокира контрабандата на дървеното домате и миризливите краставици от Турция и Македония.
А китайският боклук?
Ай сиктир!

03 Февруари 2010 12:39
Пикачу, значи сега задачата на цялата нация е да пази Бойко от среща с хора на Монсанто. Щото се видя, че на него му е слаб ангела - помоли ли го някой нещо, и отстъпва - мек човек.
03 Февруари 2010 12:41
Въпреки някои ехидни подмятания, дори и тук, обществената реакция най-сетне е налице.
За снощното предаване "Референдум" по БНТ, благодаря на колегите от форума, които зададоха на електронната поща компетентни и задълбочени въпроси и макар с малко, подпомогнаха г-н Ивелин Желязков, д-р Светла Николова и Веселина Ралчева.

Днес сутринта, пак по Канала, Директорът на Националната генетична лаборатория проф. Иво Кременски недвусмислено заяви: Лабораториите са малко, да си останат генно модифицираните организми в лабораториите, в науката, в експериментите, не на българското поле!. Ето интервюто :
Натиснете тук

Редактирано от - Doctora на 03/2/2010 г/ 13:05:29

03 Февруари 2010 13:02
Oraсle
Ето как с много ентусиазъм, неграмотност и популизъм оплескахме работата.
А сефте.

Heat Министерските хора не само не бяха смазани, но звучаха по-убедително... Викането ще върши работа ако го правят поне стотици хиляди на улици и площади, не стотина човека с плакати и 2000 в електронна подписка.





Во истина "много убедително"
След края на дискусията зрителите на Референдум заявиха категоричната си позиция в отговор на въпроса: „Смятате ли, че в България може да се упражнява строг контрол върху отглеждането и използването на генно модифицирани култури?” – 93, 36% посочват като отговор НЕ, и едва 6, 64% дават положителен отговор ( по данни на онлайн изданието Референдум ).
03 Февруари 2010 13:06
Т.н. „Наказателна процедура” излезе точно обратното на това за което го представяха. Наказанието е за заразени площи с ГМО в с. Доброславци, за което „експертите” и учените глави се кълнат, че УЖ било "в лабораторни условия".

ЕК не ни натиска да пускаме ГМО сред природата

Обърнете внимание и на чайовете и майонезата произвеждани в селото.
03 Февруари 2010 13:18
На някои, макар и окъснели, им идва акъла:



СДС предлага нови поправки в закона
ГМО да останат в лабораториите, солени глоби при замърсяване
Според Караджова по-важна е темата с контрола върху храните
3 Февруари 2010



Да се запази сегашният рестриктивен режим за отглеждане на генно-модифицирани организми (ГМО) само в лаборатории при контролирани условия и ако се допусне замърсяване на биологично чиста реколта, да има солени глоби, предлага СДС с внесени предложения за поправки на закона между първо и второ четене от името на парламентарната група на “Синята коалиция“. Исканията бяха представени в сряда от депутата Лъчезар Тошев.


Едно от предложенията е да останат текстовете в сегашния закон, които отпаднаха на първо четене, предвиждащи забрана на отглеждането на генно-модифицирани тютюн, лози, маслодайна роза, овощни култури. Според депутатите от СДС, ако забраната отпадне, ще бъдат застрашени традиционни за страната ни растения и ще загубим пазари.


.....Ако проектът бъде приет в сегашния му вид, от СДС ще настояват президентът да наложи вето, допълни Тошев.


Натиснете тук
03 Февруари 2010 13:31
Как ще се отнесе управляващата партия ГЕРБ към предложението на СДС главно зависи какво е положението на СДС:управляваши?опозиция?Управляваща опозиция?опозиционни управляващи?Само у нас е възможен такова ветрило от позиции.
03 Февруари 2010 13:36
Докторе със самозалъгване не стават работите. Не съм съгласен с измененията на закона, но не по талибански мотиви а защото смятам, че рискът не е достатъчно добре определен. При такава ситуация се действа бавно, предпазливо и внимателно, а не на тъмно и набързо. Нямам бизнес нито със нито без ГМО, а част от "защитниците" на едното или другото имат. Противниците на ГМО говореха неща които искаш да чуеш и затова са ти се сторили убедителни. Лошото е че част от казаното е лъжа. Звучи добре и убедително, но до момента в който се разбере че е лъжа. А с парите които седят зад гърба и на другата страна, няма как да не се разбере че и да се раздуха. Дребен пример е изключително убедително звучащото твърдение как в ЕС тия неща са забранени и само при нас искат да ги разрешават.
03 Февруари 2010 13:38
Мутантите са вече сред нас Сега просто ги озаконовяват.
03 Февруари 2010 13:44
Хийт, най-силният аргумент срещу този закон дори не е свързан с рисковете за природата и здравето(които са огромни), а икономически.
Чисто психологически в света и конкретно в Европа има силен негативизъм срещу ГМ продукти. Над 80 процента от населението в ЕС има силна негативна нагласа към такива продукти. Ако у нас се разреши засяването на ГМ култури, това ще нанесе силен удар върху потенциала на селското ни стопанство да изнася продукция в ЕС. Просто никой няма да иска да купува български земеделски продукти, да не говорим за ЕКО продукти. Толкоз. Българският интерес е да сме затворена зона за ГМО. Обратното е против нашия интерес дори и чисто икономически.
03 Февруари 2010 13:45
Споко гаспада,
гледам тука се изказват компетентно научни работници генетици, а пък що не знаят, че у нази още от 1997 година Монсанто пуснаха на пазара ГМ посадъчен материал картофи, после ГМ хибриди царевица!! А какво, ще кажете господа за "дървените", фуражните домати дето от 10-12 години ядете, те да не би да не са ГМ, ами що значи REN и NOR ген дето са вкарани у ДНК-то на доматите, моля да ни обяснят по-горните генетици!!
Успокойте топката, едно време и нитратите бяха вредни и Слабаков беше еколог, та всяко чудо за три дни!!
03 Февруари 2010 13:48
Господа, не падам от Марс.
Но и не възнамерявам да гледам безучастно престъпни домогвания.

Изслушването на Кристалина Георгиева

Натиснете тук
03 Февруари 2010 13:49
Абе това не е за три дни, приятелю, по скоро е за три века.
03 Февруари 2010 13:50
Прав е колегата popangelov,
България трябва да се пази от ГМО, щото после трябва у Африка да продаваме земеделските си продукти, амо африканците немат пари, та те това е проблема!!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД