Германският канцлер Ангела Меркел и финансовият й министър Волфганг Шойбле (вляво) са безкомпромисни, когато става дума за данъчни афери. |
Преди дни германският канцлер Ангела Меркел обяви, че правителството й ще купи диск с данни за банкови сметки на европейски граждани в швейцарската "Креди Сюис", голяма част от които по всяка вероятност са укривали данъци. По първоначални данни става въпрос за около 1300-1500 души. Данните са откраднати от банков служител и немското правителство е готово да му плати 2.5 млн. евро. Германските власти очакват да върнат в хазната над 400 млн. евро, а финансовият министър Волфганг Шойбле подкани всички, които смятат, че имената им могат да бъдат на диска, доброволно да се издължат. В резултат данъчните вече са залети от обаждания от адвокати на немци, желаещи да сключат сделка.
Берлин ще плати за диска. Без особени колебания. За разлика от България, която се колебае, без дори да й се налага да плаща за ценната информация. Преди два дни Шойбле предложи на българския си колега Дянков информация, свързана с укриването на данъци, и получи уклончивия отговор, че идеята е интересна и София ще мисли. Странна реакция на министър Дянков, който публично декларира неведнъж, че България е решена да търси всеки укрит лев.
Австрия, Холандия и Белгия вече проявиха интерес към информацията на Германия. Любопитен детайл, свидетелстващ за немската прецизност, е как точно ще бъдат платени тези 2.5 млн. евро. Половината сума ще даде федералното правителство, а останалата ще бъде поделена между провинциите. Но не поравно, а според населението и актуалните им данъчни приходи.
Преди 2 години над 20 страни се възползваха от възможността да получат от Берлин сведения за укрити данъци на свои граждани в Лихтенщайн. За укриване на данъци в Лихтенщайн бе осъден бившият шеф на Дойче пост Клаус Цумвинкел, над 800 данъчни измамници се издължиха доброволно на държавата и платиха и глоби. Така в немската хазна се върнаха над 1 млрд. евро. Доста объркани са обясненията на нашето финансово министерство искала ли е България тогава аналогична информация и какъв е резултатът.
Германската последователност в това отношение е респектираща
Швейцарският информаторът вече е предал данните за петима собственици на банкови сметки в "Креди Сюис", за да докаже автентичността на сведенията, с които разполага. В хода на проверката било установено, че всеки един от посочените германски граждани е укрил около 1 млн. евро.
Разкритията предизвикаха очаквано остра реакция от властите и банкерите в Швейцария, като някои от тях определиха действията на Германия като "обявяване на война" и "нов вид банков обир". Швейцария дори предупреди Германия, че няма да й сътрудничи "на базата на крадени данни", заяви швейцарският финансов министър Ханс-Рудолф Мерц. Това напомни истерията от м.г., когато враг №1 за Берн стана бившият германски финансов министър Пеер Щайнбрюк, който беше безкомпромисен към данъчните измамници. Той пръв заплаши Швейцария, че ще поиска тя да бъде включена в "черния списък" на 20 държави, които според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие(OИСР) помагат за данъчните измами. "Този списък е като американската 7-а кавалерия от Форт Юма, която може да се впусне в атака. А индианците трябва да знаят, че тя просто съществува", изрази се образно Щайнбрюк и предизвика бурни реакции в Швейцария. Един вестник дори го нарече "омразния германец", а друг го определи като "Гробаря от Берлин".
Във връзка с обвиненията на швейцарските власти, че Берлин не трябва да използва "нелегалните сведения", в."Зюддойче цайтунг" припомни, че още през 2007 г. швейцарският федерален съд в Лозана е постановил, че данъчните власти в страната имат право да ползват подобни сведения в дело за данъчни измами. Тогава властите в Германия предали на Швейцария диск със сведения за 200 млн. евро, укрити от швейцарци в тайни сметки в страната им. Швейцарският професор по наказателно право Марк Пит заяви за сп. "Шпигел", че Швейцария сама си е виновна и е "направила много глупости".
"Повечето швейцарци просто искат да забогатеят и се крият зад банковата тайна", смята Пит. Той неведнъж е призовавал за реформиране на финансовата индустрия и тя да се постави под контрол, но банките никога няма да позволят това. За Швейцария на карта е заложено немалко. Твърди се, че далеч над 100 милиарда евро нелегални пари са вложени само от германски граждани в швейцарски банки. Да се изгубят тези необложени с данъци суми би било тежък удар за банковия център на Алпите. Фрайбургският специалист по държавно право Петер Хени смята, че имайки предвид тези "черни милиарди", е странно Швейцария да се възмущава за неправомерното поведение на Германия. "За Швейцария, разбира се, не е така просто, защото самата тя в продължение на години е извършвала не съвсем чисти сделки с данъчни бегълци от Германия и други държави", твърди Хени. Той смята, че сега с назидателно вдигнат показалец да се казва: "Настояваме да се съблюдават нормите на правовата държава", не буди непременно доверие. Напоследък Швейцария смекчи тона и престана с нападките срещу Германия, но е далеч от сътрудничеството по този въпрос с Берлин.
Германия от няколко години води радикална политика срещу данъчните оазиси
като Австрия, Андора, Швейцария, Лихтенщайн и Люксембург. След силен международен натиск тези страни съобщиха, че ще разхлабят банковите си тайни и ще помагат на ОИСР в борбата срещу данъчните измами. Берлин обаче не е доволен от тези мерки и дори беше подготвил законопроект, предвиждащ санкции срещу германски компании и лица, които превеждат парите си в страните от "данъчния рай". Това са 15 държави, чиито банки гарантират анонимност на клиентите си и запазването на банкова тайна пред данъчните служби на държавите им. Според текста всички германци, които прехвърлят парите си в тези страни, без да уведомят германската държава, ще бъдат третирани като данъчни престъпници. Засега обаче законът не е гласуван, но е възможно след новия скандал отново да бъде изровен от архивите. Германия на практика е принудена да прави сделки с престъпници, защото дори и при наличието на сериозни доказателства за данъчни измами страни като Лихтенщайн и Швейцария, които свято пазят банковата си тайна срещу огромни приходи, нито веднъж досега не са сътрудничили на Берлин при подобен случай.
--------------
САЩ не престават с натиска над UBS
Швейцария и САЩ се споразумяха м.г. швейцарската банка UBS да разкрие данните за сметките на около 4500 свои клиенти, разследвани за данъчни измами, но споразумението още не е влязло в сила. Първоначално правосъдното министерство на САЩ подаде съдебен иск с искането да получи информация за 52 000 американски клиенти, за които предполага, че са укрили 14.8 млрд. долара от данъци с помощта на банката. Това стана, след като съд в Маями постанови UBS да плати рекордна глоба от $780 млн. и да разкрие имената на 300 клиенти от САЩ, които укрили пари. Министърът на правосъдието на Швейцария Евелин Вилдмер-Шлюмпф предупреди преди дни, че водещата банка на страната може да рухне, ако преговорите със САЩ за разследването на мащабни данъчни измами се провалят. "Швейцарската икономика и пазар на труда могат да пострадат много тежко, ако UBS фалира в резултат на отхвърлянето на лиценза й за САЩ", коментира Вилдмер-Шлюмпф.