България търси чужденци за рефери в битката между изпълнителната власт и съдебната система.
Първо вътрешният министър и вицепремиер Цветан Цветанов поиска европейски и американски съдии да направят мониторинг на съдебните дела. Като направо обяви, че съдът е съпричастен към всички показни убийства през последните години. И че при сегашното състояние на съдебната система много по-добре е нашите бандити, които излизат в чужбина, да бъдат съдени и задържани там.
Сега пък Съюзът на съдиите в България заплаши премиера Бойко Борисов, че ще поиска мониторинг от Консултативния съвет на европейските съдии и от Международната асоциация на съдиите върху ситуацията, в която правораздава българският съд. От чужденците се очаква да отчетат извънредна натовареност, мизерните условия в съдилищата и най-вече: "непрестанния натиск, упражняван върху съда от страна на представители на изпълнителната власт по конкретни дела".
Ще поискаме да бъде даден ясен отговор дали посочените фактори поставят в опасност
независимостта на съдебната власт
в България, се предупреждава в писмото до Борисов.
Тази заплаха идва дни след като премиерът се ангажира пред Висшия съдебен съвет да наложи мораториум върху нападките и да въведе нов стил на работа между институциите. Той отбеляза, че всички заедно, като един механизъм трябва да са в битката срещу престъпността. Дори обеща да отдели 5 минути на последното заседание в сряда. Тези пет минути липсват в излязлата стенограма от заседанието, а самият Борисов обясни как остава на страната на Цветанов, като коментира друг случай на пуснати от съда бандити. Самият Цветанов посочи, че след пускането от ареста на Антон Петров - Хамстера двама свидетели се отказали да говорят срещу бандата за отвличания.
Ситуацията вече е абсурдна
Конфронтация между управляващи и съдебна власт и преди е имало. Тази война си е част от прехода и политическия спектакъл. Когато свърши, вероятно ще сме станали нормална държава.
А преди шест месеца усещането бе, че новото управление повече ще действа и по-малко ще критикува съдебната система. Първо бе арестуван съдия от Окръжен съд - Кюстендил по обвинение за подкуп от 24 000 лв. Негов колега от Пазарджик също получи подобно обвинение. Хванат бе и магистрат от Плевен, пак с подкуп - този път от 23 000 лв. Членове на Висшия съдебен съвет бяха уличени поименно лично от главния прокурор, че са говорили със скандално известния лобист в съдебната система Красьо. И точно когато се създаде впечатление, че този път наистина ще бъде сложен край на корупцията, непрофесионализма и манипулацията на прокурорски и съдебни актове, се върнахме към времената на ефектните фрази и скандали.
Не може изобщо да има спор, че съдебната система често върши странни до абсурд неща. И мнозина така четат закона, че и дяволът би им завидял. Има решения, от които просто струи корупция. Има и дела, чието безкрайно протакане е доста подозрително.
Но решението не е в периодичната размяна на обвинения между институциите. Нищо не се е променило от това, че МВР и прокуратурата обвиняват съда, а служителите на Темида си го връщат с обвинения за негодни доказателства.
А колко по-естествено е МВР с всичките си правомощия по закон да излови, изобличи и предаде на съд всички корумпирани магистрати. И изпълнителната власт
да ги скъса от проверки - данъчни, финансови ...
Като извади всичко около тях. Кой е взел пари, кой е зависим или изнудван да постанови една или друга присъда или да реши дело в полза на фирма. Да се видят кои са хората, които търгуват с влияние в съдебната зала или правораздават при конфликт на интереси.
Възможности има много и чрез специални разузнавателни средства, и чрез агентура. Като стане дума за това, обикновено от МВР се оплакват, че съдиите не давали разрешения за подслушване и следене на свои колеги. Ами тогава от МВР да назоват публично кой е този съдия!
Да се провери имотното състояние на всички магистрати. Да се изследват роднински връзки между съдии, прокурори, адвокати в отделните райони, а и в столицата. В една такава битка със сигурност обществото ще подкрепи МВР.
Защото досега, като се изключат една-две присъди срещу следователи, и то постигнати след дълги години съдебни процеси, няма нито един осъден магистрат. Независимо от шумно рекламираните операции на полиция и прокуратура.
И какво значи чужди съдии да оценяват действията на българските? Че тогава и магистратите ще поискат да си внесем чужди министри и полицаи. И те да правят мониторинг на сделките, на съмнителните лобистки закони или на това как се разследват взривовете, убийствата и грабежите. Или да внесем надзорници на подкупните катаджии.
Това е несериозно. От такива скандали пак ще спечелят бандитите и мошениците. А гражданите очакват този, който използва закона, за да ги рекетира или наказва несправедливо, да получи възмездие. И в това е шансът на новата власт. Да покаже, че наистина има държавни институции и всички те са заедно с обществото от едната страна на барикадата. А не да се излагаме пред Европа и света, като каним арбитър при раздорите си.
|
|