:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,527
Активни 479
Страници 4,092
За един ден 1,302,066
Интервю

Парите и театърът у нас са в много порочни отношения

Вместо държавата да се радва, че ние печелим повече, излиза, че объркваме бюджета й, казва Владимир Люцканов
Снимка: Невена Тенева
Владимир Люцканов
------

Владимир Люцканов завършва актьорско майсторство и режисура за драматичен театър в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" при проф. Крикор Азарян. Работи в ДТ "Константин Величков" - Пазарджик, в Народен театър и в "Българска армия". През 1994 -1998 г. е главен асистент по актьорско майсторство и режисура в академията. От четири години е директор на Младежки театър "Николай Бинев". Популярен е за телевизионната публика като Бате Влади от "Измислици-премислици", автор и продуцент на документалната поредица "Умно село" по БНТ, продуцент на предаването "Пътеводител на историческия стопаджия".

--------

- Задаващата се реформа в българския театър още е тема номер едно в културния ни живот. Срещу вас и колегите ви, директори на театри, се прокраднаха обвинения, че сте против реформата? Каква е истината?

- Не, ние въобще не искаме да си седим на топло, напротив - имаме въпиюща нужда от други модели на съществуване на родния театър. Ето само един пример. Артистите - и кадърни, и некадърни, са на постоянни трудови договори. И аз съм с вързани ръце, не мога да пипна никой, защото той ще ме осъди. Затова директорите тръбим, че приходите от това, което сме си изработили, трябва да остават в театрите и законът да ни позволи процент от тях да използваме, за да стимулираме талантливите си актьори. Това, което правят общинските театри. Ама държавата нещо не можела. Общинските театри да не би да са в друга държава?

- Защо по време на среща на театралите с журналисти реагирахте срещу думите на новоназначения съветник на министъра на културата за музикално-сценичните изкуства Борис Панкин, че различните модели на реформа трябвало да бъдат подложени на всенародно обсъждане?

- Защото публиката трябва да "гласува" за един спектакъл, като го посещава или не го посещава. Оттук нататък остро специфични проблеми, касаещи съществуването на театрите, не са тема за всенародно обсъждане. С тях трябва да се занимават специалистите. Затова ме е страх да не го избием на говорилня. Друг е въпросът, че е задължително да има контрол на изхода на един театрален процес: да се вижда къде отиват парите, каква е възвращаемостта, колко зрители купуват билети. Ние не сме във война с Министерство на културата, това никой не го иска. От друга страна, не е тайна вече, че там се работи по няколко предложения за съществуване на театралната мрежа. Първо си мислехме, че има работна група, с която, ние, театралните директори ще работим по промените, но се оказа, че нямало такава.

- С кого тогава ще се срещате?

- Именно. Категоричен съм, че със създаването на нови театрални модели трябва да се занимават хора, които познават в детайли и българската театрална действителност, и европейската и световна такава. Те трябва да сложат на масата своите предложения, които да се обсъдят наравно с нашите. Имаме уверението на Вежди Рашидов, че представители на театралните директори ще заработят заедно с представителите на министерството. Проектът е до края на март да ни бъдат предложени няколко модела, от април до септември ние ще ги обсъждаме и ако се стигне до консенсус, последното тримесечие на годината е времето, в което трябва да се дадат предложения за промени в българското законодателство. И оттам вече да се направят едни сметки, които да се заложат в проектобюджета за 2011 г., за да се заработи по различен начин.

- Що се отнася до театрите специално, системата за финансиране СЕБРА не е ли порочна в някаква степен?

- Според арт мениджмънта театърът не е пазарен продукт, не е точно стока. Не знам за случай по света, когато прекалената централизация в каквато и да е област да е довела до нещо добро. Според мен принципът на децентрализация е залог за креативна работа. В България всички бюджетни субекти се подчиняваме на т.нар. финансова система СЕБРА. Това е единна сметка, в която бюджетните предприятия внасят своите приходи и при повече късмет ги получават обратно. Настоявам, че специално в областта на театъра това е изключително порочна система, недомислие.

- Не става ли така, че парите на по-добре работещите театри отиват да запълнят дупки на по-зле работещите?

- Разбира се. Знаете, че много театри са на смесено финансиране. И какво излиза: общините вкарват около 2 млн. в СЕБРА, а театрите не си ги получават. В момента сме на една крачка от това да не се подпишат договори между много извънстолични театри с общините, защото общините казват: "Ама ние даваме едни пари, които отиват в републиканския бюджет или бог знае къде, а ние искаме да ги вложим във вас, за да може да правите представления и по този начин да бъдете един от факторите, които ще задържат хората в нашата община" и т.н. Въобще СЕБРА и лимит са "сакрални" думи: получаваш един план за приходи и разходи и ако ти си над приходите, това е лошо. Вместо държавата да се радва, че ние печелим повече, излиза, че объркваме бюджета й.

Сумата, която се отделя за театър, е възмутително малка и при все това театърът връща около 40% от вложеното в него както никое друго изпълнителско изкуство. Тоест, хубаво е Министерство на финансите да гледа на нас не като врагове на народа, а като сектор, който играе главна роля за оцеляването на нацията, защото, нека си признаем, тя задъхано препуска към своето унищожение.

Второ, Министерство на културата следва да е наясно какво точно трябва да се направи в близките 4 години, каква ще е стратегията му за култура. Но що се отнася до театъра, убеден съм, че механичното налагане на какъвто и да е модел, дори и на най-добрия, върху цялата театрална структура, ще доведе до катастрофа.

- А как трябва да се постъпи?

- Да се изследва театърът Х от област Х - население, средна заплата, за да се види какви са потенциалните зрители, и това да се обвърже с цената на билета. Да се избистри какви хора ще ходят на театър и тогава да се реши съдбата му в съответния град. Може да се окаже, че там няма нужда от репертоарен театър, защото излиза много скъпо. Което съвсем не означава, че този театър трябва да бъде закрит, а да стане приемаща сцена. И вместо държавата да влага там 10 лв., тя да вложи 3, а другите 7 лв. да ги преразпредели в театри, които могат да произведат спектакли и да гостуват там с тях.

- С други думи, един обстоен анализ на ситуацията във всяка община, където има театър, непременно ще доведе до това моделът да бъде различен спрямо различните групи театри?

- Да. Трябва много да се внимава в региони като Кърджали, Разград с голямо турско население. Там турските театри са много добре финансирани и в това няма нищо лошо. Българските обаче са бедни, та бедни. Трябва да се помисли искаме ли да запазим българското самосъзнание в тези общини, българския език или... И това не е изказване в духа на "Атака".
13
2775
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
05 Февруари 2010 21:47
"Парите и театърът у нас са в много порочни отношения."
Пардон...да се разбира - ПАРИЧНИ!!!... Ми нали най го либите капитализмот...он само за пАре мисли!!!
06 Февруари 2010 07:31
От всичко написано най ми хареса заглавието защото е точно. Влади без да иска е уцелил десятката.
Когато стане дума за театър или изкуство въобще, първата приказка е, че няма пари. Това не е точно така. Пари има, те се плащат редовно, но не са в онова количество в което бяха в периода на "социализъма".
Нашият театър е поставен в нови конкретни реалности, действа в пазарна обстановка, има други цели ако може така да се каже, но повечето директори искат и продължават да управляват и да харчат както преди демократичните промени. Искат и се борят със зъби и нокти да се запази онова статукво защото така са свикнали. И естествено се появяват проблеми.
Първият от тях е, че финансирането в новите условия се оказва крайно недостатъчно да издържа една трупа която като структура и организация се ръководи архаично според Лениновият "Декрет театрального дела". Принципите заложени от Вл. Илич са: "Театърт е държавен, стационарен, репертоарен, дотиран, цензуриран".
Последното може и да е отпадннало, но всичко останало е в сила
Реформата "Знеполски" започна с това, че част от театрите останаха без щатен творчески състав, но и с това завърши.
Цялата патаклама се сведе до освобождаването на 100-тина души и категоризация на театрите като "държавни", "открити сцини" и "сцени 6+", като и финансирането беше разделено. Има трупи на пълна държавна издръжка има и такива на смесена при които дадената община поема определен процент
Интересното обаче е, че всичките са на "хранилка", т.е - всички са на издръжка на данъкоплатците. Тук става въпрос за 29 извънстолични и десетина софийски театри. Като прибавим и куклените се получава абсурдна цифра за държава като България.
Нега уважаемите директори направят справка колко театри се издържат от държава или общини в една Австрия която е близка до нас като площ и население, но е доста по-богата страна. Или в Гърция......
Сега имаме театри с по 30-40 представления годишно, но всички те получават пари за издръжка на сградите и още за дейност, и още от общините и пр.
Има театри с размерите на малко НДК в градове с население от 40 000 души.
Сградите са с много особен статут. От една старана са държавни, но на повечето места са построени върху общинска земя. Държавата отказва да ги актува, а и самите общини не се натискат много защото издръжката на един такъв пантеон на комунистическата грандоманщина е огромна.
Искам да се върно отново на реформата "Знеполски" и защо тя не се състоя.
Първо защото артистите излезли на свободен пазар се оказаха неравнопоставени с колегите си на щат.
И второ - само за 5-6 години директорите на тези театри намериха цаката на системата. Вместо да заработят в новите условия те се възползваха от резни там програми "Мелпомена" и пр. врътки, назначиха си нови артисти и започнаха както преди, но с твърде ограничени средства. Сами разбирате какво е качеството на тези "творци" които стоят на по 300 лв заплата някакъде си.
Въпреки всичко, подобни трупи ги има и днес, а резултатите във финансов и най-вече в художествен план са под самодейно ниво.
Струва ми се, че и сегашната реформа стартира грешно и се прави повече да обслужи интереса на статуквото, а смисълът е друг.
Системата не трябва да се рестартира, а е нужна пълна преинсталация.

Редактирано от - paparol на 06/2/2010 г/ 08:18:17

06 Февруари 2010 09:25
Парите и чалгата у нас хич не са порочни отношения.
Когато критичната маса е селяния и простотия, пазарната икономика предлага срещу търсенето. Другото плява.
06 Февруари 2010 10:19
Онзи ден бях на представление в националния кралски театър в Лондон. Залата беше прпълнена.Имаше правостоящи дори. По билетните центрове из града които продават билите за всички спектакли на почти всички театри с различни видове отстъпки или пък без, винаги има опашки. Nаистина цената на билета доста често се движи от 20 до 40£ а по някога и повече, но пък и стандарта в Лондон е доста по висок от Софийския. Не само финасовия , но и театралния стандарт. Но дори и при тази цена на билетите и пълните зали, не вярвам че театрите се самоиздържат. Със сигурност се съфинансират от държавата и общините.
06 Февруари 2010 12:46
Само да кажа ей тъй от първа ръка...работя от около 15 години в немски, швейцарски, австрийски театри...при средна цена на билет от около 30 евро, костуемата цена на билета е средно около 100 евро.Разликата се поема от държавата и общините, в много редки случаи има спонсори.Качеството на постановките е естествено доста по-високо от това в България, актьорско-певческо-балетните(или по-скоро танцовите) състави често не превъзхождат българските, но за това си има други причини...Та обобщено-ако няма ПЪЛНО финансиране, няма и театър.Приказките за пазар и тинтири-минтири са си само тинтири-минтири.Задачата не театъра не е да печели пари, а да поддържа и да издига културното равнище в съответната страна...И още един малък пример:
Наскоро правителството на Долна Саксония (Niedersachsen) отпусна сумата от 80 милиона евро за ремонт на театрите в Олденбург (най-малкият изцяло държавен театър или Staatstheater в Германия) и Люнебург (най-малкият театър в Западна Германия изобщо, от над 100).Мога да уверя, че състоянието на тези театри (преди ремонтите) е в пъти по-добро от състоянието на НТ Иван Вазов и десетки пъти по-добро от това на Националната опера в София, която поне по моето скромно мнение е истински срам за България.

Редактирано от - Зауя Мафани на 06/2/2010 г/ 12:59:15

06 Февруари 2010 15:54
В моето родно село театър никога не е имало. Не е имало театър и в близост. Театър имаше в окръжния град, чийто репертоар не беше голям. Налагаше се да ходим до София, за да видим добри постановки, което пък беше голям лукс за онова време. Концентрирането на културния живот в столицата, както и всичко останало, доведе до голямо изпростяване на народа още по тоталитарно време. Сега София се изпълни с провинциалисти, но файдата е никаква. На хората им дай чалга и ракия.
Културният живот в моето село открай време се водеше само в кръчмите. Преди Девети сме имали шестнадесет кръчми, богат културен живот. Преди Десети имахме два големи ресторанта, винаги пълни с хора и три кафенета, които продаваха главно бири и ракии. След Десети се разви частното ресторантьорство и набързо се пръкнаха още седем-осем частни ресторанта и бара. В момента в моето село няма нито един отворен ресторант или кафене. Всички са фалирали поради липса на клиенти. В моето село вече не живеят хора, а сенки, около 1500-2000 хора-сенки, за които състоянието на Народния театър им е последна грижа, на които животът им отне и възможността да отидат и да се утешат в кръчмата. За да бъдем справедливи трябва да добавим, че и на господин Люцканов му е през дядовия за тези хора и в неговия театър тяхните проблеми никога няма да намерят място. А това води до верижна реакция- никой драматург няма да се хаби да пише за тях, защото знае, че господин Люцканов няма да допусне в театъра си подобни драми. С две думи, няма защо да се хабим да обсъждаме проблемите на българския театър, че и на цялата българска култура, докато театралните и културни деятели не забележат геноцида, който се извършва над българския народ.
06 Февруари 2010 16:06
И не е правилно да се говори нито са "театърът у нас", нито за "българският театър". Говорете за проблемите на софийските театри. В София са театрите, там е цялата театрална дейност.
06 Февруари 2010 20:03
Ами то това е основният поблем на България - дивашката регионална политика и съсредоточаването на всички ресурси в София. Като са я избирали за столица, никой не е предполагал, че шопският манталитет на неуважение към институиите, ще се прехвърли и в държавното управление. Но така е станало, факт. Типичен пример - хулиганското поедение на Бат Бойко и неговия кабинет. Къде в САЩ ще видиш такава простотия сред управляващите.
*
Иначе в моето село и имало самодеен театър и хората са участвали с радост в него. Някога. Сега и там е кръчми и чалга. Хайде спирам, да не се ядосвам.
06 Февруари 2010 20:35
А не може ли добри театри и опери да организират периодично турнета из страната, както е в много, далеч по-богати страни от нашата. Малко театри, но на ниво и добро заплащане - според броя на представленията и публиката. И разбира се, с пълна свобода сами да определят състава си - нещо като делото за спасяване на давещите се
06 Февруари 2010 22:16
Гозамбо е много прав. Нишката е скъсана. Театърът е последната грижа.
07 Февруари 2010 10:44
Елате в Казанлък и ще ахнете. Театърът бе създаден преди 10 години и днес има 500 хил. лв. издръжка от бюджета на общината. Само за да направите сметка, ще припомня, че издръжката на 18 селища от общината са предвидени около 50 хил. В театъра "работят" 42 души, а среднат заплата е около 500 лева. На година излизат 1-2 постановки, през останалото време театърът стачкува за по-високи заплати или за нещо друго в интерес на председателя на Об съвет. Вместо в културен институт, театърът се превръща в инструмент на политически игри. Заради този театър бе унищожено читалище"Искра", което има 150 годишна история и беше едно най-уважаваните читалища в страната. В него са работили Чудомир, Л. Кабакчиев, Стефан Гецов, Видин Даскалов и др. Имаше Куклен театър, Драматичен театър, Музикален театър, Художествено слово, Хорова школа, а днес имаме само театър, който служи по-скоро за приют на актьори, които никой не би приел на своя сцена и режисьори, които си правят експерименти. Специално отношение има към гостуващите театри - искат им невъзможен наем и те са принудени да играят на сцената на бивше кино. Сакън да не би казанлъчани да видят истисдки театър. А те са виждали театър и актьори, а мнози от тях и до днес пътуват до столицата, за да видят нови постановки. Така че в дискусията за българския театър трябва да бъде отделено специално място за това "театрално явление" театърът в Казанлък.
07 Февруари 2010 16:07
Театъра не бил само стока, ама без пари може ли да има театър...Омагьосън кръг, но така е и в образованието, здравеопазването...Кога нямаш пари каквито и "реформи" да правиш стигаш до ефтинията...?!
07 Февруари 2010 19:37
Винаги има недоволни...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД